مقایسه بی ام و سری ۴ کروک و مرسدس بنز E کلاس کروک

فهرست مطالب

خودروهای کروک یا رودستر بخش بزرگی از بازار را در دست ندارند؛ اما این سگمنت، برخی از جذاب‌ترین و پرطرف‌دارترین اتومبیل‌ها را در خود جای داده است. در بازار ایران نیز به‌خصوص پس از ممنوعیت واردات، دیگر شاهد عرضه خودروی کروک جدیدی نبودیم؛ اما دو رقیب در این بخش وجود دارند که آن‌ها را می‌توان اصلی‌ترین کروک‌های بازار کشور دانست: بی ام و سری ۴ کروک و مرسدس بنز E کلاس کروک فیس‌لیفت.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بی ام و سری ۴ کروک اتاق F32 و مرسدس بنز E کلاس اتاق A207 هر دو در سال ۲۰۱۳ به بازار جهانی معرفی شدند و با یکی دو سال تاخیر به بازار ایران نیز راه پیدا کردند؛ با این وجود، باید بی ام و را ماشین جدیدتری در مقایسه با مرسدس بنز دانست؛ چون E کلاس درحقیقت نسخه فیس‌لیفت‌شده اتاق C207 است که از سال ۲۰۱۰ در بازار حضور دارد. هر دو مدل سری ۴ و E کلاس کروک تا سال ۲۰۱۶ به صورت صفرکیلومتر در بازار قابل‌خریداری بودند؛ اما در حال حاضر، تنها مدل‌های دست دوم آن‌ها در بازار حضور دارند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در ادامه، می‌خواهیم بی ام و 428i و مرسدس بنز E250 را در برابر هم قرار دهیم و نقاط ضعف و قوت آن‌ها را شناسایی کنیم.

مقایسه طراحی بی ام و 428i و مرسدس بنز E250

با این‌که مرسدس بنز E کلاس کروک و بی ام و سری ۴ کروک تقریبا در یک دوره طراحی شده‌اند، اما زبان طراحی آن‌ها کاملا با هم متفاوت است. مرسدس بنز، نسخه فیس‌لیفت است و چراغ‌های چهارتایی جداازهم مدل قبل در این مدل، تبدیل به یک چراغ بزرگ آن هم با خطوط روان‌تر و دی لایت نئونی شده‌اند. این چراغ‌ها با وجود ظاهر مدرن‌تر، خشونت و اسپرتی مدل قبل از فیس‌لیفت را ندارند. در قسمت عقبی، تغییرات در مقایسه با جلوی خودرو به وضوح کم‌تر هستند و تنها شاهد سپر جدید و تغییرات اندک در چراغ‌ها هستیم. یکی از موارد جالب در مرسدس بنز، این است که سقف پارچه ای این خودرو در دو رنگ قرمز و مشکی قابل سفارش بود. 

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در حالی که مرسدس بنز می‌تواند طیف وسیعی از خریداران جوان و پیر را جذب خود کند، بی ام و به طور مشخص برای هدف‌قراردادن قشر جوان و افراد علاقه‌مند به خودروهای اسپرت طراحی شده است. طراحی بی ام و سری ۴ به سری ۳ اتاق F30 شباهت زیادی دارد؛ با این تفاوت که در راستای اسپرت‌ترشدن خودرو، تغییراتی در خطوط نمای جلو ایجاد شده است. چراغ‌های جلوی BMW با دی‌لایت‌های دوبل، جلوه بسیار زیبایی دارند و باید آن را برتر از مرسدس بنز دانست. در نمای جانبی نیز بی ام و به دلیل داشتن سقف فلزی، هنگام بسته‌بودن سقف مانند یک خودروی کوپه دیده می‌شود. در بخش عقب، دو اگزوز در یک سمت کاملا یادآور محصولات بی ام و است و نئون چراغ‌ها نیز در شب زیبایی خاصی دارد. 

در نمای داخلی با این‌که هیچ یک از دو خودرو جزو محصولات رده بالای سازندگان خود نیستند، اما کیفیت و طراحی بسیار خوبی را ارائه می‌دهند. کابین مرسدس بنز البته رنگ و بوی قدیمی به خود گرفته است و کاملا مشخص است که یک دهه از عمر آن می‌گذرد. مانیتور کوچک، آمپرهای عقربه‌ای و طراحی پرکلید، از اصلی‌ترین نقاط ضعف طراحی کابین E250 هستند. در این بین، سعی شده است تا با استفاده از ساعت عقربه‌ای روی کنسول و طرح چوب، روی بعد لوکس‌بودن تاکید شود. 

در  بی ام و 428، بعد لوکس‌بودن خیلی کم‌تر به چشم می‌خورد و در عوض، کابینی اسپرت، هیجان انگیز و با ارگونومی عالی داریم که البته آن هم در مقایسه با طرح‌های امروزی، رنگ و بوی قدیمی به خود گرفته است. از نظر فضای داخلی، در هر دو خودرو هیچ مشکلی برای سرنشینان جلو وجود ندارد؛ اما سرنشینان عقب، وضعیت جالبی ندارند و در سفرهای طولانی حتما دچار خستگی خواهند شد. در این بین، صندلی‌های مرسدس بنز E250 راحتی بیشتری را برای سرنشینان فراهم می‌کنند؛ اما این به معنی ناراحت‌بودن صندلی‌های بی ام و نیست. هر دو خودروی بی ام و سری ۴ و مرسدس بنز E کلاس کروک به پنلی مجهز هستند که با بازکردن آن، از ایجاد آشفتگی هوای کابین هنگام بازبودن سقف جلوگیری می‌شود تا به این ترتیب، سرنشینان عقب اذیت نشوند.

مقایسه فنی

بی ام و سری ۴ کروک و مرسدس بنز E کلاس کروک هر دو با طیف وسیعی از موتورهای چهار تا هشت سیلندر در بازار جهانی یافت می‌شوند. متاسفانه مدل‌های قدرتمند این خودروها به بازار ایران راه پیدا نکرده است و هر دو خودروی مورد بحث ما از موتورهای چهار سیلندر دو لیتری استفاده می‌کنند. البته قدرت موتور آن‌ها کم نیست و مشخصات قابل توجهی دارند. 

ابتدا با مرسدس بنز آغاز کنیم که در کد E250 از موتور توربو ۲ لیتری ۲۱۱ اسب بخاری با گشتاور ۳۵۰ نیوتن متر بهره‌مند است. این گشتاور تا چندسال پیش در موتورهای شش سیلندر مرسدس بنز دیده می‌شد، ولی موتور جدید به لطف فناوری‌های مدرن می‌تواند در کنار مصرف کم، گشتاور بالا نیز تولید کند. نیروی موتور در مرسدس بنز با گیربکس ۷ سرعته خودکار به محور عقب منتقل می‌شود. 

رقیب باواریایی نیز از یک موتور چهار سیلندر ۲ لیتری توربو استفاده می‌کند که ۲۴۵ اسب بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. بی ام و نه تنها قدرت بیشتری از مرسدس بنز دارد، بلکه گشتاور آن نیز در بازه بیشتری از دور موتور در دسترس است. با وجود داشتن قدرت بیشتر، این محصول کمپانی BMW است که مصرف سوخت کم‌تری را هم ارائه می‌دهد!

 این نکته با در نظر گرفتن اینکه بی ام و وزن بیشتری هم دارد جالب توجه است. نیروی موتور در بی ام و با استفاده از گیربکس ۸ دنده اتوماتیک ZF به چرخ‌های عقب ارسال می‌شود. گیربکس بی ام و نیز دیگر برگ برنده این خودرو در برابر مرسدس بنز است، چون هم از نظر عملکرد و سرعت عمل بهتر است و هم از نظر اقتصادی کمک بیشتری به کاهش مصرف سوخت خودرو می‌کند. 

در ادامه می‌توانید مشخصات فنی دو خودرو را در جدول زیر ببینید:

مدل خودرو

بی ام و سری ۴ کروک

مرسدس بنز E کلاس کروک

پیشرانه

۴ سیلندر توربو

۴ سیلندر توربو

حجم موتور

۲ لیتر

۲ لیتر

حداکثر قدرت

۲۴۵ اسب‌بخار

۲۱۱ اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

۳۵۰  نیوتن‌متر

۳۵۰ نیوتن‌متر

گیربکس

۸ دنده اتوماتیک

۷ دنده اتوماتیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

۶.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

شتاب صفر تا 100

۶.۴ ثانیه

۷.۵ ثانیه

حداکثر سرعت

۲۵۰ کیلومتر بر ساعت

۲۴۵ کیلومتر بر ساعت

مقایسه آپشن‌ها و امکانات رفاهی

در این بخش از مقایسه بی ام و 428i و مرسدس بنز E250 به سراغ بررسی تنوع آپشن‌ها و امکانات رفاهی این دو رقیب آلمانی رفته‌ایم. گرچه در لیست بلندبالای آپشن‌های هردو خودرو امکانات جذاب و به‌روزی به چشم می‌خورد، اما واقعیت این است که مرسدس بنز با داشتن چند آپشن بیشتر نظیر سردکن صندلی‌های جلو، ماساژور صندلی‌های جلو، تهویه سه گانه و ساعت عقربه‌ای کابینی مجهزتر و لوکس‌تر از بی ام و به نظر می‌رسد.

البته دست و پای بی ام و نیز بسته نیست و لیست بلندبالای آپشن‌های آن را می‌توانید در جدول زیر با مرسدس بنز مقایسه کنید:

تجهیزات

بی ام و سری ۴ کروک

مرسدس بنز E کلاس کروک

چراغ

دی لایت، مه شکن جلو و عقب، اتولایت، مه شکن عقب، ارتفاع نور خودکار، چراغ شور چراغ‌های جلو و عقب LED،

دی لایت، مه شکن جلو ، اتولایت، ارتفاع نور خودکار، چراغ شور چراغ‌های جلو و عقب LED، چراغ چرخشی،

سیستمهای مولتی مدیا

هارمن کاردون ۹ اسپیکر

هارمن کاردون ۱۴ اسپیکر

صفحه نمایش

۶.۵ اینچی، ۸ اینچی سفارشی

۷ اینچی، مانیتور ردیف عقب سفارشی

رینگ ها

۱۹ اینچی

۱۹ اینچی

آینه

تاشوی برقی و تنظیم برقی و گرمکن، آینه وسط الکترومیک

تاشوی برقی و تنظیم برقی و گرمکن، آینه وسط الکترومیک، مموری آینه

تهویه مطبوع

خودکار دوگانه با دریچه عقب

خودکار سه گانه با دریچه عقب

صندلی

تنظیم برقی ۱۰ حالته صندلی راننده و سرنشین کناری، گرمکن صندلی‌های جلو

تنظیم برقی ۱۲ حالته صندلی راننده و سرنشین کناری، با گرمکن و سردکن، ماساژور، گرمکن صندلی عقب

شیشه

شیشه بالابر برقی جلو و عقب، سقف تاشوی برقی هاردتاپ

شیشه بالابر برقی جلو و عقب، سقف تاشوی برقی مشکی یا قرمز

سیستم های هشدار دهنده

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور فشار باد تایر، سنسور خواب آلودگی راننده

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور فشار باد تایر، سنسور خواب آلودگی راننده

سایر امکانات

جوی استیک، کیت ترمز ام، نورپردازی داخلی، گرمکن فرمان، هداپ دیسپلی، دوربین ۳۶۰ درجه، دوربین دید عقب، هات اسپات وای فای، صندوق هوشمند، شارژر وایرلس، ترمز پارک برقی، سنسور باران، سنسور نور

تعلیق هوشمند، ترمز پارک برقی، نورپردازی داخلی، پدال شیفتر، گرمکن فرمان، هداپ دیسپلی، دوربین ۳۶۰ درجه، دوربین دید عقب، صندوق هوشمند، تریم چوب، کیت AMG، سنسور باران، سنسور نور

 مقایسه ایمنی 

از آنجایی که خودروهای کوپه و کروک فروش کم‌تری در مقایسه با سدان‌ها دارند تست تصادف نیز روی آن‌ها کم‌تر انجام می‌شود و به همین دلیل نتایج تست تصادف بی ام و سری ۴ کروک و مرسدس بنز E کلاس کوپه در دسترس نیست، اما مرسدس بنز در نسخه کوپه موفق به کسب رتبه خوب در تمام فاکتورها از IIHS آمریکا شده و بی ام و سری ۳ اتاق F30 نیز نتایج خوبی را از همین موسسه کسب کرده است.

بر همین اساس می‌توان حدس زد که هر دو خودرو قابل اطمینان هستند با این تفاوت که بی ام و سری ۴ به دلیل داشتن سقف فلزی، از امنیت و قابلیت اطمینان بالا‌تری برخوردار است. بررسی دقیق تمامی تجهیزات ایمنی این دو خودرو، مقاله‌ای جداگانه می‌طلبد اما در جدول زیر می‌توانید به اختصار نام آن‌ها را مشاهده کنید:

تجهیزات

بی ام و سری ۴ کروک

مرسدس بنز E کلاس کروک

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کمربند ایمنی پیش کشنده، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل کشش، رادار نقطه کور، کروز کنترل هوشمند، رادار تغییر لاین، رادار تابلوخوان

کمربند ایمنی پیش کشنده، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل کشش، رادار نقطه کور، رادار بین خطوط، کروز کنترل هوشمند، رادار تابلوخوان

کیسه هوا

۸ عدد

۹ عدد

سیستم ترمز

ترمز جلو و عقب دیسکی به همراه سیستم ABS و EBD، ترمز کمکی هوشمند

ترمز جلو و عقب دیسکی به همراه سیستم ABS و EBD، ترمز اضطراری

تجربه رانندگی

در شروع کار با قرار گرفتن پشت فرمان مرسدس بنز خود را در فضای سنگینی حس می‌کنید. نشان مرسدس، داشبورد لوکس و دسته دنده پشت فرمان همگی در انتقال حس خاص بودن تاثیر دارند. در حالی که مدل قبلی در کد E350 وارد کشور شده بود و همیشه با غرش موتور در خیابان‌ها حرکت می‌کرد، اما در E250 خبری از غرش موتور و صدای بلند نیست و خودرو در ابتدای کار کاملا بیصدا و بی‌هیجان جلوه می‌کند.

مرسدس بنز E250 از نظر چالاکی با ثبت زمان صفر تا صد کیلومتر ۷.۵ ثانیه، نشان می‌دهد که شتاب چندان رضایت‌بخشی برای خودرویی در این رنج قیمتی ندارد و این را باید یک نقطه ضعف دانست. البته گشتاور بالا در ترکیب با گیربکس ۷ سرعته شتابگیری ثانویه خوبی را برای این خودرو فراهم می‌کند. عملکرد سیستم تعلیق فعال نیز از دیگر نکات مثبت در مرسدس بنز E250 کروک است.

این سیستم تعلیق ضمن اینکه نرمی خوبی دارد، هندلینگ مناسبی را هم فراهم می‌کند و پایداری خودرو واقعا خوب است. نرمی مرسدس بنز به حدی خوب است که می‌توان آن را مورد استفاده روزمره نیز قرار داد. در سواری مرسدس بنز هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد، تا اینکه یک سری ۴ کروک را در آینه ببینید!

بی ام و هم خودروی پر سر و صدایی نیست و همچنان دلمان برای موتور ۶ سیلندر خطی 335i قدیمی تنگ می‌شود، اما در مقایسه با مرسدس بنز بسیار قوی‌تر و چموش‌تر است. عملکرد موتور و گیربکس و هماهنگی آن‌ها با هم کاملا بهتر از E250 است و همین مساله باعث می‌شود تا به راحتی E کلاس را پشت سر بگذارد. هندلینگ خودرو نیز با وجود وزن بیشتر ناشی از سقف فلزی بهتر از مرسدس بنز به نظر می‌رسد. البته در مقابل راحتی سواری این بیمر جذاب اندکی پایین‌تر است و ضربات بیشتری به سرنشینان منتقل می‌شود. 

توان ترمزگیری در هر دو خودرو تقریبا یکسان است، اما مرسدس را می‌توان با اختلاف کمی برتر دانست. از نظر عایق‌بندی کابین، در هنگام بسته بودن سقف نیز بی ام و کابین ساکت‌تری دارد که البته طبیعی است. از معایب سقف فلزی هم باید به اشغال فضای صندوق عقب اشاره کرد. این در حالی است که سقف مرسدس بنز تاثیری روی فضای بار این خودرو ندارد و همین مرسدس بنز را تبدیل به اتومبیل کارآمدتری برای سفر می‌کند.

تحلیل بازار

مرسدس بنز E کلاس کروک خودرویی کمیاب‌تر در مقایسه با بی ام و 428i است و همین مساله برای افرادی که دنبال خودرویی خاص هستند، یک مزیت حساب می‌شود. در عوض باید مد نظر داشت که این خودرو گستردگی خدمات، دسترسی  به قطعات و بازار دست دوم بی ام و را ندارد. از سوی دیگر بسیاری از مشتریان بنا به دلایلی به خودروهای کروک سقف پارچه‌ای علاقه نشان نمی‌دهند و همین می‌تواند برخی مشتریان را نیز فارق از علاقه‌شان به مرسدس بنز به سمت بی ام و بکشاند. در کل در بازار فروش، دست برتر با رقیب باواریایی است و باید BMW حاضر در این مقایسه را خودروی پرفروش‌تری دانست.

نتیجه گیری

مرسدس بنز E250 کروک و بی ام و 428i در یک کلاس قرار دارند و رقبای نزدیکی هستند. با این حال تفاوت کاراکتر بین این خودرو خودرو نیز زیاد است. مرسدس بنز یک کروک با توانایی حرکتی بالاتر از متوسط است که راحتی خوبی دارد و می‌تواند مورد استفاده هر روزه هم قرار بگیرد؛ کابین لوکس این خودرو نیز حس خوبی را به سرنشینان منتقل می‌کند. 

در سمت مقابل، بی ام و با اینکه به اندازه مرسدس بنز کاربردی نیست، اما در توانایی‌های حرکتی، یکی از قوی‌ترین خودروهای چهار سیلندر بازار است که می‌تواند بسیار بهتر از رقیب هموطن خود نیازهای قشر جوان به شتاب و هیجان را پاسخگو باشد. در نهایت نمی‌توان به طور قطع یکی از این دو محصول با کیفیت و جذاب آلمانی را برتر از دیگری دانست و این بیشتر به سلیقه، علاقه به برند، نیازها و انتظارات مشتری از خودروی کروک خود بستگی دارد.

بیشتر بخوانید

 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها