شرکت مزدا یکی از شرکت‌های خودروسازی ژاپنی است که شهرت و آوازه بسیاری در بازارهای کشورهای مختلف از جمله ایران برای خود ایجاد کرده است. در سال‌های گذشته خودروهای بسیار زیادی از این شرکت خودروساز موفق در بازار ایران حضور پیدا کردند که برخی از این خودروها مانند مزدا ۳ یکی از نمونه‌های موفق تولیدی این شرکت در بازار کشورمان بوده است.

این خودرو که یکی از محصولات بسیار موفق و پرطرفدار بازار داخلی ایران است در سالهای گذشته به عنوان یک خودروی نیمه لوکس با امکانات رفاهی نسبتاً مناسب و همچنین طراحی زیبا و قیمت مناسب در بازار خرید و فروش می‌شود. در ادامه قصد داریم به نسل های مختلف خودرو مزدا ۳ بپردازیم و امکانات مزایا و معایب آن را بررسی نماییم.

بهتر است در ابتدا اندکی به تاریخچه ی شرکت مزدا پرداخته سپس خودروی مزدا 3 را به صورت کامل بررسی نماییم

تاریخچه شرکت مزدا

معرفی مزدا 3 جدید

شرکت خودروسازی مزدا ژاپن در سال ۱۹۲۰ توسط جوجیرو ماتسودا تاسیس شد . دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان آکای هیروشیمای ژاپن قرار دارد. در محیط اینترنت و شبکه های اجتماعی دلایل متعددی برای نامگذاری شرکت مزدا و همچنین لوگوی معروف این شرکت بیان شده است. برخی این نامگذاری را به دلیل علاقه مندی جوجیرو ماتسودا به دین زرتشت و اهورامزدا بیان کرده‌اند. 

خودروهای شرکت مزدا سالیان متمادی است که در بازارهای ایران مورد خرید و فروش و استفاده مردم قرار گرفته اند. اتومبیل های سواری و وانت این شرکت از دهه ۷۰ میلادی وارد ایران شده و از آن زمان تا کنون به عنوان یک خودروی مورد پسند و مطمئن در حال استفاده می باشد. گروه صنعتی بهمن از سال ۱۳۳۸ اقدام به مونتاژ سه‌چرخه‌ای مزدا با ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم و پس از آن از سال ۱۳۵۰ اقدام به ساخت و مونتاژ انواع وانت های مزدا شامل مدلهای 1000 و ۱۶۰۰ نموده است. در سال های گذشته وانت مزدا 2000 نیز به صورت وارداتی در بازار ایران حضور پیدا کرد. این خودرو نیز در زمان حضورش بعنوان یک وانت با امکانات بیشتر شناخته می شد که در زمان خود از امکانات خوبی همچون کولر و فرمان هیدرولیک برخوردار بود.

 علاوه بر این وانتها خودروهای سواری مانند خودروی مزدا ۹۲۹ کوپه در ایران جزو خودروهای پرطرفدار بوده اند.

در سال های اخیر خودرو های مزدا ۳۲۳ و در ادامه تولید آن خودروی مزدا ۳ با اقبال عمومی مردم در بازارهای خرید و فروش خودرو مواجه بوده اند.

خودروی مزدا ۳

معرفی مزدا 3 جدید
مزدا ۳ یک خودروی سواری سدان با اتاق متوسط است که در شرکت مزدا موتور تولید می شود. این خودرو همچنین از سال ۱۳۸۶ توسط شرکت خودروسازی گروه صنعتی بهمن در ایران مونتاژ و عرضه شده است.

نسل اول خودروی مزدا ۳ در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط شرکت خودروسازی مزدا به عنوان جانشینی برای خودروی مزدا ۳۲۳ روانه بازار شد. بهتر است بدانید این خودرو در پلتفرم سی یک فورد عرضه شده و در کشورهای آسیای شرقی با نام اکسلا شناخته می شود. در سال ۲۰۰۶ که همچنان نسل اول از این خودرو تولید می‌شد فیس لیفتی از خودروی مزدا ۳ به بازار عرضه شد. نسخه عرضه شده به بازار ایران همین نسخه فیس لیفت شده خودروسازی ژاپن می باشد که در سه تیپ و مدل صندوقدار تولید و عرضه گردید. هر سه تیپ خودروی مزدا ۳ عرضه شده در بازار ایران از یک پیشرانه ۲۰۰۰ سی سی ۴ سیلندر جعبه دنده ۴ دنده اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی دنده توسط راننده برخوردار هستند.

نسل دوم از خودروی مزدا ۳ در سال ۲۰۱۰ تولید شد که همزمان با تولید آن در سال ۱۳۸۹ در بازار ایران در نسخه صندوقدار و هاچ بک مونتاژ و عرضه گردید. این خودرو نسل دوم شامل خودروی صندوق دار در ۳ تیپ و خودروی هاچ بک در دو تیپ می باشد. این خودرو در بازارهای آسیای شرقی با نام زوم زوم شناخته شده و دارای پیشرانه ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ با حجم ۲۰۰۰ سی سی و جعبه دنده ۵ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی دنده توسط راننده می باشد. مزدا ۳ نسل دوم نیز یک خودروی سدان با سایز متوسط به حساب می‌آید که در مقایسه با نسل اول اندکی بزرگتر بوده  و با امکانات بیشتر به بازار عرضه شده است.

جالب است بدانید در نسل دوم یک خودروی مزدا اسپید ۳ نیز با استفاده از یک موتور ۴ سیلندر خطی با حجم ٢٣٠٠ سی سی مجهز به توربو شارژ با پلتفرم هاچ بک به بازار عرضه شد که قابلیت تولید توانی در حدود ۲۶۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۸۰ نیوتن‌متر را دارد همچنین این خودرو قابلیت شتاب گیری صفر تا صد کیلومتر را در زمان ۵.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ٢۵٠ کیلومتر بر ساعت را دارد. این خودرو اگرچه یکی از هاچ بک های جذاب و ارزان قیمت بازار به حساب می‌آید به بازارهای ایران راه نیافته است.

 

نسل سوم این خودرو از سال ۲۰۱۴ به بازارهای جهانی عرضه شد که یک خودروی قدرتمند با آپشن های رفاهی بسیار و همچنین کم مصرف میباشد. این نسل از خودروی مزدا ۳ در سال ۲۰۱۶ نیز مورد یک فیس لیفت قرار گرفته با ظاهری جذاب تر و به روز تر در جمع خودروهای کم مصرف و ارزان قیمت بازارهای جهانی حضور یافت.این نسل از خودروی مزدا ۳ به دلیل سیاست های حمایتی از تولید داخلی به بازار ایران وارد نشد.

مزایا و معایب خودرو مزدا 3

معرفی مزدا 3 جدید
اگر بخواهیم به بررسی دقیق تر این خودروی پرطرفدار 
 با قیمت متوسط رو به بالا بپردازیم باید بگوییم که این خودرو دارای ویژگی های مناسبی از جمله طراحی و ظاهر شیک و زیبا همچنین ظاهر اسپرت است. همچنین اگر چه خودروی مزدا ۳ نیو در بازارهای جهانی یک خودروی اقتصادی به حساب می‌آید در مقایسه با محصولات خودروسازهای داخلی امکانات و آپشن های مناسبی در اختیار مشتریان قرار خواهد داد. اگر چه بسیاری از این آپشن ها در بازارهای اروپایی و آمریکایی جزو امکانات تاریخ گذشته و از مد افتاده به حساب می‌آیند ولی می‌توانند مصرف‌کنندگان ایرانی را مشعوف نمایند.

نکته دیگری که در خودروی مزدا ۳ به خوبی خودنمایی میکند کیفیت بالای قطعات کارکرد خوب و همچنین استهلاک پایین می‌باشد.

در بررسی ها می توان گفت که فضای صندلی های عقب برای سرنشینان کافی نیست و ممکن است در مسافرت های طولانی مدت شما را آزار دهد. همچنین در تست رانندگی خودرو با ارتفاع کم خودرو مشکل داشتیم که این مسئله در جاده های ایران و به خصوص مسافرت های برون شهری ممکن است برای شما اندکی آزاردهنده و یا مسئله ساز باشد.

تفاوت های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو

معرفی مزدا 3 جدید

همانطور که گفته شد مزدا ۳ اتاق قدیمی نسخه فیس لیفت شده نسل اول مزدا ۳ تولید کارخانه مزدا ژاپن می باشد. و مزدا ۳ نیو نیز نسل دوم این خودرو است. دو خودرو از لحاظ پیشرانه تفاوت چندانی با هم ندارد و هر دو به یک موتور ۴ سیلندر خطی ۲۰۰۰ سی سی با ۱۶ سوپاپ مجهز هستند. جعبه دنده مزدا ۳ قدیمی اتوماتیک ۴ دنده بوده ولی جعبه دنده مزدا ۳ نیو اتوماتیک ۵ دنده تیپ ترونیک با قابلیت تعویض دنده از پشت فرمان می باشد. گفتنی است که این پیشرانه و جعبه دنده از نظر حداکثر قدرت ، گشتاور و حداکثر سرعت کارکردی معادل یکدیگر خواهند داشت، ولی مصرف سوخت در مزدا ۳ نیو به خاطر تغییرات موتور به طور چشمگیری کاهش یافته است. مصرف سوخت شهری در مزدا ٣ از مزدا ٣ قدیمی ١١.۵ لیتر به ٨.۴ لیتر در مزدا ۳ نیو کاهش یافته است. همچنین مصرف سوخت ترکیبی از ٨.٢ لیتر در صد کیلومتر به ٧.۶ لیتر در صد کیلومتر کاهش یافته است. قابلیت تعویض دنده بصورت دستی از روی فرمان توسط راننده یکی دیگر از قابلیت هایی است که در مزدا ۳ نیو خودنمایی می کند. مزدا ۳ قدیمی با استاندارد آلایندگی یورو ۲ به بازار عرضه شد ولی مزدا ۳ نیو استاندارد آلایندگی یورو ۵ را به همراه دارد.

تغییراتی در سیستم تعلیق جلو و اضافه شدن میل تعادل و فنر لول به سیستم جلوبندی این خودرو باعث تعادل بیشتر همراه با لرزش های کمتر و ایجاد حس رانندگی دلپذیرتر شده است. سیستم ترمز این خودرو در مزدا ۳ نیو علاوه بر سیستم ABS به سیستم EBD نیز مجهز شده است.
معرفی مزدا 3 جدید

در خودروی مزدا ۳ قدیمی کیسه هوای راننده و کیسه هوایی برای سرنشین جلو تعبیه شده است. این امکان در سیستم مزدا ۳ نیو همراه با کیسه هوای جانبی و پرده ای و مجموعه به تعداد ۶ عدد کیسه هوا ارائه می گردد.  در مزدا ۳ نیو شما دیگر نیازی به استفاده از کلید برای روشن و خاموش کردن خود را نخواهید داشت و استارت بدون دکمه را تجربه می کنید که در مدل قدیمی وجود نداشت. همچنین سیستم صوتی اندکی حرفه ای تر شده و مواردی مانند AUX با قابلیت کنترل از روی فرمان همراه با ۶ بلندگوی حرفه ای به این خودرو اضافه شده است.

امکان دیگری که شاید برای شما نیز دلپذیر باشد تهویه هوای اتوماتیک با امکان کنترل دوگانه دریچه ها در سیستم خودروی مزدا ۳ نیو است. همچنین در روزهای سرد زمستانی امکان استفاده از گرمکن صندلی در دو صندلی جلوی خودرو مزدا ۳ نیو موجود میباشد. این خودرو در سال ۲۰۰۹ موفق به کسب پنج ستاره ایمنی از موسسه تست تصادفات NCAP نیز شده است.       

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

راهنمای خرید مزدا 3 دست دوم 

مقایسه مزدا 3 جدید و سراتو سایپا

مقایسه مزدا 3 و ماکسیما

مقایسه میتسوبیشی لنسر و مزدا 3

مقایسه هیوندا النترا و مزدا 3 جدید

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] با مزدا3 جدید و تفاوت‌های آن با مزدا 3 بیشتر آشنا شوید […]

[…] با مزدا 3 جدید و تفاوت های آن با مزدا 3 بیشتر آشنا شوید […]

[…] با مزدا3 جدید و تفاوت های آن با مزدا 3 بیشتر آشنا شوید […]

[…] با مزدا3 جدید و تفاوت های آن با مزدا 3 بیشتر آشنا شوید […]