با مزدا 3 جدید و تفاوت های آن با مزدا 3 بیشتر آشنا شوید

فهرست مطالب

شرکت مزدا یکی از شرکت‌های خودروسازی ژاپنی است که شهرت و آوازه بسیاری در بازارهای کشورهای مختلف از جمله ایران برای خود ایجاد کرده است. در سال‌های گذشته خودروهای بسیاری از این شرکت خودروساز موفق در بازار ایران حضور پیدا کرده‌اند که برخی از این خودروها مانند مزدا ۳ یکی از نمونه‌های موفق تولیدی این شرکت در بازار کشورمان بوده است.

مزدا 3 که یکی از محصولات بسیار موفق و پرطرفدار بازار داخلی ایران است، به‌عنوان یک سدان جمع‌وجور با امکانات رفاهی نسبتا مناسب و همچنین طراحی زیبا و قیمت مناسب در بازار خرید و فروش می‌شود. در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به مقایسه نمونه فیس‌لیفت نسل اول مزدا 3 (BK) و نسل دوم مزدا 3 (BL) بپردازیم و امکانات، مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

تاریخچه شرکت مزدا

تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو
تاریخچه شرکت مزدا

در ابتدای مقاله تفاوت‌های مزدا 3 جدید و مزدا 3 تاریخچه شرکت مزدا را بررسی خواهیم کرد. شرکت خودروسازی مزدا (Mazda) ژاپن در سال 1920 توسط جوجیرو ماتسودا تاسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان آکای هیروشیمای ژاپن قرار دارد. این شرکت ژاپنی از سال 1931 تولید خودرو را آغاز کرد و خودروهایی نظیر مزدا 2، مزدا 323، مزدا RX-7، مزدا CX-9، مزدا 3 و… از نمونه محصولات این شرکت است.

خودروهای شرکت مزدا سالیان متمادی است که در بازارهای ایران خرید و فروش خریدوفروش می‌شوند. اتومبیل‌های سواری و وانت این شرکت از دهه 70 میلادی وارد ایران شده و از آن زمان تاکنون به‌عنوان یک خودروی موردپسند و مطمئن استفاده شده‌اند. گروه صنعتی بهمن از سال 1338 اقدام به مونتاژ سه‌چرخه‌ مزدا با ظرفیت 200 کیلوگرم و سپس از سال 1350 اقدام به ساخت و مونتاژ انواع وانت‌های مزدا شامل مدل‌های 1000 و 1600 کرده است. در سال‌های گذشته وانت مزدا 2000 نیز به صورت وارداتی در بازار ایران حضور پیدا کرده‌اند. این خودرو نیز در زمان حضورش به‌عنوان یک وانت با امکانات بیشتر شناخته می‌شد که در زمان خود از امکانات خوبی همچون کولر و فرمان هیدرولیک برخوردار بود.

در سال های اخیر خودروهای مزدا ۳۲۳ و در ادامه تولید آن خودروی مزدا 3 با استقبال عمومی مردم در بازارهای خرید و فروش خودرو مواجه بوده‌اند.

خودروی مزدا 3

تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو
مزدا 3 جدید

مزدا 3 یک سدان جمع‌وجور در سگمنت C است که در شرکت مزدا موتور تولید می‌شود. این خودرو همچنین از سال 1386 توسط شرکت خودروسازی گروه صنعتی بهمن در ایران مونتاژ و عرضه شده‌است.

نسل اول خودروی مزدا 3 در سال 2003 میلادی توسط شرکت خودروسازی مزدا به‌عنوان جانشینی برای مزدا 323 روانه بازار شد. بهتر است بدانید این خودرو در پلتفرم C1 فورد عرضه شده و در کشورهای آسیای شرقی با نام اکسلا شناخته می‌شود. در سال 2006 که همچنان نسل اول این خودرو بر روی خط تولید قرار داشت، فیس‌لیفتی از آن به بازار عرضه شد. مزدا 3 حاضر در بازار ایران همین نسخه فیس‌لیفت شده خودروسازی ژاپن است که نمونه صندوقدار آن در سه تیپ مختلف در اختیار خریداران ایرانی قرار گرفته است. هر سه تیپ خودروی مزدا 3 عرضه شده در بازار ایران از یک پیشرانه 2 لیتری ۴ سیلندر و جعبه‌دنده ۴ دنده اتوماتیک با قابلیت تیپ ترونیک (تعویض دستی دنده) برخوردار هستند.

تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو
مزدا 3 جدید

نسل دوم از خودروی مزدا 3 در سال 2010 تولید شد که همزمان با تولید آن در سال 1389 در بازار ایران در نسخه صندوقدار و هاچبک مونتاژ و در اختیار خریداران قرار گرفت. مزدا 3 نسل دوم صندوقدار در 3 تیپ و نمونه هاچبک در دو تیپ عرضه شده‌است. این خودرو در بازارهای آسیای شرقی با یک پیشرانه 4 سیلندر خطی 16 سوپاپ با حجم 2 لیتر و جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ ترونیک به بازار عرضه شده‌است. مزدا 3 نسل دوم که آن را با نام مزدا 3 جدید می‌شناسید، یک خودروی سدان با سایز متوسط به حساب می‌آید که در مقایسه با نسل اول اندکی بزرگتر بوده و با امکانات بیشتر به بازار عرضه می‌شود.

نسل سوم این خودرو از سال 2014 به بازارهای جهانی عرضه شد که یک خودروی قدرتمند با آپشن‌های رفاهی بسیار و همچنین کم مصرف است. این نسل از خودروی مزدا 3 در سال 2016 نیز مورد یک فیس‌لیفت قرار گرفته و با ظاهری جذاب‌تر و به‌روزتر در جمع خودروهای کم مصرف و ارزان قیمت بازارهای جهانی حضور یافته است. نسل سوم مزدا 3 به‌دلیل سیاست‌های حمایتی از تولید داخلی به بازار ایران وارد نشد.

مزایا و معایب خودرو مزدا 3

تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو
مزایا و معایب خودرو مزدا 3

اگر بخواهیم به بررسی دقیق‌تر این خودروی پرطرفدار با قیمت متوسط رو به بالا بپردازیم باید بگوییم که مزدا 3 دارای ویژگی‌های مناسبی از جمله طراحی، ظاهر شیک و زیبا همچنین ظاهر اسپرت است. همچنین اگرچه مزدا ۳ نیو در بازارهای جهانی یک خودروی اقتصادی محسوب می‌شود، اما در مقایسه با محصولات خودروسازهای داخلی امکانات و آپشن‌های مناسبی در اختیار مشتریان قرار خواهد داد. ناگفته نماند که بسیاری از این آپشن‌ها در بازارهای اروپایی و آمریکایی جزو امکانات تاریخ گذشته و از مد افتاده به‌حساب می‌آیند، اما در بازار ما برای مصرف‌کنندگان ایرانی جذاب به‌نظر می‌رسد.

نکته دیگری که در مزدا 3 به خوبی خودنمایی می‌کند، کیفیت بالای قطعات، کارکرد خوب و همچنین استهلاک پایین است. همچنین می‌توان گفت که فضای صندلی‌های عقب برای خانواده پرجمعیت کافی به‌نظر نمی‌رسد و ممکن است در مسافرت‌های طولانی‌مدت موجب آزار سرنشینان شود. همچنین در تست رانندگی خودرو با ارتفاع کم خودرو مشکل داشتیم که این مسئله در جاده‌های ایران و به‌خصوص مسافرت‌های برون شهری ممکن است برای شما اندکی آزاردهنده باشد.

تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو

تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو
تفاوت‌های مزدا ۳ قدیمی و مزدا ۳ نیو

همان‌طور که گفته شد مزدا 3 اتاق قدیمی نسخه فیس‌لیفت شده نسل اول مزدا 3 تولید کارخانه مزدا ژاپن است و مزدا 3 نیو نیز نسل دوم این خودرو است. دو خودرو از لحاظ پیشرانه تفاوت چندانی با هم ندارد و هر دو به یک موتور 4 سیلندر خطی 2 لیتری با 16 سوپاپ مجهز هستند. جعبه دنده مزدا 3 قدیمی اتوماتیک 4 دنده بوده ولی جعبه دنده مزدا 3 نیو اتوماتیک 5 دنده تیپ ترونیک با قابلیت تعویض دنده از پشت فرمان است. گفتنی است که این پیشرانه و جعبه دنده از نظر حداکثر قدرت، گشتاور و حداکثر سرعت عملکرد یکسانی دارند، ولی مصرف سوخت در مزدا 3 نیو به علت تغییرات موتور به‌طور چشمگیری کاهش یافته است.

در مزدا 3 مصرف سوخت ترکیبی 8.2 لیتر و در مزدا 3 نیو 7.6 لیتر در هر 100 کیلومتر اعلام شده‌است و همان‌طور که مشاهده می‌کنید مصرف سوخت در مزدا 3 نیو کاهش یافته است. قابلیت تعویض دنده به‌صورت دستی از روی فرمان توسط راننده یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که در مزدا 3 جدید خودنمایی می‌کند.

تغییراتی در سیستم تعلیق جلو و اضافه شدن میل تعادل و فنر لول به سیستم جلوبندی مزدا 3 جدید باعث تعادل بیشتر همراه با لرزش‌های کمتر و ایجاد حس رانندگی دلپذیرتر شده‌است. همچنین سیستم ترمز در مزدا ۳ نیو علاوه‌بر ABS به سیستم EBD نیز مجهز شده‌است.

در مزدا 3 جدید شما دیگر نیازی به استفاده از سوئیچ برای روشن و خاموش کردن خودرو نخواهید داشت و استارت بدون دکمه را تجربه می‌کنید که در مزدا 3 قدیمی وجود نداشت. همچنین سیستم صوتی اندکی حرفه ای‌تر شده و مواردی مانند AUX با قابلیت کنترل از روی فرمان همراه با 6 بلندگوی حرفه‌ای به این خودرو اضافه شده است. در مزدا 3 جدید تیپ 4 از سال 1397 امکاناتی نظیر مانیتور لمسی، نویگیشن، دوربین عقب و سنسور عقب وجود دارد که نه تنها در مزدا 3 نسل اول بلکه در مزدا 3 جدید نسل 4 قبل از سال 97 نیز به چشم نمی‌خورد. 

مزدا 3 نیو در سال 2009 موفق به کسب پنج ستاره ایمنی از موسسه تست تصادفات NCAP نیز شده‌است؛ در صورتی‌که مزدا 3 نسل اول در سال 2006 تنها 4 ستاره از 5 ستاره ایمنی این موسسه را دریافت کرده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

راهنمای خرید مزدا 3 دست دوم 

مقایسه مزدا 3 جدید و سراتو سایپا

مقایسه مزدا 3 و ماکسیما

مقایسه میتسوبیشی لنسر و مزدا 3

مقایسه هیوندا النترا و مزدا 3 جدید

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها