مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR مقاله ای می باشد که در ان قصد داریم به بررسی ویژگی های فنی و آپشن های رفاهی تویوتا پریوس و تویوتا CHR  بپردازیم.در این مقاله تحلیل بازار و ویژگی های این دو خودرو را نیز می توانید مطالعه کنید.

پریوس از محصولات شرکت ژاپنی تویوتا است. این خودرو با فروش 7/3 میلیون دستگاه توانسته عنوان پرفروش‌ترین خودرو هیبریدی جهان را به خود اختصاص دهد. این میزان فروش تنها در 20 سال عملی شده است. پس با خودرویی خاص و منحصر به فرد روبرو هستیم. واردات پریوس به ایران از نسل چهارم به بعد شروع شد.

شرکت تویوتا برای اولین بار در سال 2015 نسل چهارم پریوس را معرفی کرد و کماکان در فهرست پرفروش‌ترین خودروهای جهان قرار دارد. این خودرو صرفاً در ژاپن تولید می­شود و در مقایسه با نسل­های قبل، از نظر فنی و ظاهری ارتقاء یافته است.


قصد فروش خودرو کارکرده خود را دارید اما از ترس دلال ها دچار تردید شده اید
مقاله نکات فروش خودرو کارکرده بهترین راهنما برای فروش مطمئن خودرو می باشد 

نکات فروش خودرو کارکرده

از سوی دیگر، محبوبیت جهانی کراس اوورهای کوچک موجب شد تا همین شرکت ژاپنی تصمیم تولید تویوتا CHR را در سال 2017 عملی سازد. تویوتا برای تولید همزمان این خودرو در کارخانه­های ژاپن، تایلند و ترکیه سرمایه گذاری کلانی انجام داده است. این خودروی خلاقانه در نمایشگاه خودروی لس آنجلس (سال 2016) هیاهوی زیادی برپا کرد. در ادامه به مقایسه تویوتا پریوس و CHR هیبرد می­پردازیم.

مقایسه طراحی تویوتا پریوس و تویوتا CHR

طراحی خارجی تویوتا پریوس و تویوتا CHR

طراحی خارجی تویوتا پریوس

طراحی خارجی پریوس

مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR را با طراحی داخلی اغاز می کنیم.مشخصات آیرودینامیک پریوس نه فقط ظاهری خاص و متفاوت به آن داده است، بلکه به مصرف کم سوخت هم کمک می­کند.

چراغ­های جلو پریوس بسیار کشیده، بسیار تیز و دارای برش­های شدیدی هستند. روی سپر در قسمت مجرای هوا، حالتی تیز دارد و با چراغ­ها تقارن پیدا می­کند. به این ترتیب کمبود جلوپنجره مستقل در خودرو جبران شده است. اما باید گفت که کوچکی رینگ­های 15 اینچی زیبایی نمای جانبی خودرو را کاهش داده‌اند.

با این وجود هم خط زیبایی که از روی درب عقب تا انتهای خودرو و محل زاویه چراغ­های عقب امتداد دارد، ظاهر خاصی را به پریوس می­بخشد. به نظر می‌رسد که طراحان پریوس خواسته‌اند که حالت فضایی آن را حفظ کنند، به همین دلیل چراغ­های عقب پریوس را در حالت عمودی قرار داده‌اند.

طراحی خارجی تویوتا CHR

اما سبک متفاوت در روح شورشی تویوتا CHR هیبرد به چشم می­خورد. می­توان گفت که از هر زاویه­ای که به این خودرو نگاه شود، درخششی ویژه خواهد داشت. ظاهر اسپرت و جوان پسند تویوتا CHR هیبرد نگاه جوانان را به سوی خود جلب می­کند.

برخلاف پریوس، چراغ­های بزرگ این خودرو هم به لوگوی تویوتا نزدیک می­شوند و هم از جناحین قابل مشاهده هستند. در نمای جانبی خطوطی برای حجم دهندگی ایجاد شده­اند. یکی از تغییرات برجسته را می­توان را قرار دادن دستگیره در عقب در نزدیکی سقف خودرو دانست. این ویژگی آن را نه فقط از پریوس، بلکه از تمام محصولات دیگر تویوتا متمایز ساخته است. چندوجهی بودن در کاسه چراغ مثلثی شکل عقب هم انعکاس یافته است.

طراحی داخلی

طراحی داخلی تویوتا پریوس
طراحی داخلی CHR

در فضای داخلی خبری از نشان­ دهنده­های دور موتور و سرعت نیست. اما این ویژگی در تویوتا CHR هیبرد  وجود ندارد. طراحی خارجی خاص پریوس هم انتظار ما برای انقلابی در طراحی داخلی را به دنبال دارد. یکی از دلایل جابجایی نشانگرهای وضعیت خودرو عبارت است از دید و تمرکز بیشتر روی رانندگی. همچنین سایر سرنشینان می­توانند به سادگی اطلاعات فنی پریوس را مشاهده کنند. نکته دیگر در طراحی داخلی پریوس مکان قرارگیری دسته دنده است. دسته دنده پریوس در زیر نشانگر و میانه داشبورد قرار دارد و عملکردی متفاوت با دیگر خودروها دارد.

طراحی داخلی تویوتا پریوس
طراحی داخلی پریوس

​در مقایسه پریوس با تویوتا CHR هیبرد باید گفت که نشان دهنده­های دور موتور و سرعت در همان مکان سنتی خود قرار دارند. در کل طراحی داخلی تویوتا CHR هیبرد قابل قبول­تر از پریوس است. شاید سادگی این خودرو در کمال زیبایی آن ویژگی خاصی باشد که هر خودرویی ندارد.

تغییر موقعیت دسته دنده نیز در این خودرو مشاهده نمی­شود. از سوی دیگر، کاهش دکمه­های روی فرمان ظاهری مناسب­تر به آن بخشیده است. در مقایسه طراحی داخلی پریوس با تویوتا CHR هیبرد باید بگوییم که در پریوس شاهد یک طراحی انقلابی هستیم، اما در تویوتا CHR هیبرد سعی شده تا ضمن حفظ سادگی، زیبایی محسور کننده­ای نیز به فضای داخلی خودرو داده شود.

مقایسه فنی تویوتا پریوس و تویوتا CHR

مقایسه فنی تویوتا پریوس و تویوتا CHR
مقایسه فنی تویوتا پریوس و تویوتا CHR

پریوس از پیشرانه­ای با چرخه سوخت اتکینسون بهره می­برد. این تکنولوژی مشابه پیشرانه­های اکثر خودروها بنزینی مدرن از 4 سیکل مکش، فشرده سازی سوخت و هوا، اجرای احتراق و خارج کردن دود تشکیل می­شود. ولی تفاوت این تکنولوژی در این است که به هنگام فشرده شدن ترکیب بنزین و هوا، سوپاپ ورودی برای مدتی بسته نمی­شود.

به این ترتیب مقداری از این ترکیب به خارج از سیلندر منتقل می­شود. در نتیجه سوخت کمتری مصرف می­شود و تولید حرارت هم کاهش می­یابد. بدیهی است که این تکنولوژی خروجی پیشرانه را نیز کاهش می­دهد.

حالت­های رانندگی در پریوس، سه نوع است:

1) حالت عادی

2) حالت اکو 

3) حالت قدرت.

تمام این حالات با گیربکس CVT خودرو سازگاری لازم را دارند. شرکت تویوتا پیشنهاد می­کند که در داخل شهر و ترافیک­های سنگین، خودرو را در حالت اکو قرار دهید. در سفرهای بیرون شهری نیز استفاده از حالت عادی توصیه می­شود. اما در جاده­های کوهستانی و رانندگی پرشتاب، بهتر است از حالت قدرت پریوس استفاده کنید.

اگر بدنبال کسب تجربه خرید و فروش خودرو با خیال راحت هستید.

نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک بهترین انتخاب برای شما می باشد.

برای ورود به صفحه نمایشگاه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

از نظرفنی خودرو پریوس با تویوتا CHR هیبرد شباهت­های فراوانی دارد. هرچند مصرف سوخت ترکیبی تویوتا CHR هیبرد مقداری از پریوس بیشتر است، اما نکته چندان قابل توجهی نیست. همچنین با مقایسه پریوس و تویوتا CHR هیبرد می­فهمیم که پریوس از سرعت نسبی بیشتر و شتاب صفر تا 100 جزئی بیشتری برخوردار است.

به جدول زیر توجه کنید:

مدل خودرو پریوس تویوتا CHR هیبرد
پیشرانه هیبریدی (بنزینی و برقی) 4 سیلندر خطی هیبریدی
حجم موتور 1800 سی سی 1798 سی سی
حدأکثر قدرت 121 اسب بخار 122 اسب بخار
حدأکثر گشتاور 142 نیوتن متر 142 نیوتن متر
گیربکس خودکار CVT خودکار CVT
مصرف سوخت (ترکیبی) 6/3 لیتر در هر 100 کیلومتر 9/3 لیتر در هر 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 6/10 ثانیه 11 ثانیه
حدأکثر سرعت 180 کیلومتر در ساعت 171 کیلومتر در ساعت

مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی

مقایسه اپشن ها و امکانات رفاهی

مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR هیبرد نشان می‌دهد که رینگ‌های 15 اینچی پریوس یک ضعف به حساب می‌آید. نمای جانبی این خودرو به دلیل کوچک بودن رینگ‌ها کاهش یافته است. اما در مقابل کار کردن با صفحه نمایش اچ دی پریوس از تویوتا CHR راحت‌تر است.

تجهیزات پریوس تویوتا CHR هیبرد
چراغ دو پروژکتور LED و چراغ­های جلو با قابلیت خاموشی خودکار، چراغ­های روشنایی در روز LED با قابلیت خاموش و روشن کردن، چراغ­ها عقب و ترمز LED چراغ­های جلو هالوژنی، چراغ­های روشنایی در روز، سیستم تنظیم خودکار زاویه نور چراغ­های جلو، تنظیم خودکار نور چراغ­های جلو

سیستم­

مولتی مدیا

سیستم صوتی انتون JBL که شامل صفحه نمایش لمسی 1/6 اینچی،  AM/FM، CD Player، شش اسپیکر، USB، بلوتوث، تکنولوژی وایرلس می­شود پخش چند رسانه­ای، ارتباط با تلفن هوشمند، اینترنت WiFi و بلوتوث از طریق فناوری مختص تویوتا موسوم به Touch 2

صفحه

نمایش

اچ دی 6/11 اینچی 8 اینچی
رینگ­ آلومینیومی 15 اینچی آلومینیومی 18 اینچی
آینه آینه داخلی الکتروکرومیک، آینه­های جانبی تاشو برقی، چراغ راهنما روی آینه، آینه­ها با بدنه همرنگ هستند آینه­ های جانبی تاشو خودکار، آینه داخلی الکتروکرومیک

تهویه

مطبوع

سیستم خودکار همراه با سنسور رطوبت سیستم استاندارد کنترل هوای ناحیه­ای دوگانه
صندلی تنظیم دستی (صندلی راننده 6 حالت، صندلی سرنشین جلو 4 حالت، تنظیم گودی کمر راننده، صندلی­های عقب تاشو، کنسول برای سرنشینان عقب صندلی­های جلا داده شده چرمی، سیستم گرمایش صندلی­های جلو، تنظیم برقی گودی کمر راننده، تنظیم ارتفاع صندلی، تهویه صندلی سرنشینان جلو
شیشه سیستم برقی، شیشه­های جانبی و عقب خودرو از ورود اشعه فرابنفش جلوگیری می­کنند شیشه عقب دارای گرمکن، سیستم برقی

سیستم­

هشدار دهنده

مانیتور نقاط کور همراه با هشدار دهنده عبور ترافیک پشت خودرو، دوربین منسجم دنده عقب، سیستم پیش از برخورد با ردیابی عابر پیاده سیستم پیش از برخورد استاندارد با ردیابی عابر پیاده، مانیتور نقاط کور همراه با هشدار دهنده عبور ترافیک پشت خودرو، دوربین منسجم دنده عقب
سایر امکانات سیستم کنترل لغزش خودرو TRC سنسورهای کنترل تجهیزان فنی، سیستم کنترل خودکار سرعت در سراشیبی

مقایسه ایمنی

مقایسه ایمنی تویوتا پریوس و تویوتا CHR

تمام مدل­های پریوس به سیستم ایمنی تویوتا مجهز هستند. این سیستم به راننده کمک می­کند تا با اعتماد به نفس کامل رانندگی کند.

شما از یک سیستم ترمز قدرتمند بهره مند هستید که در موقعیت­های مختلف به شما کمک می­کند. پریوس امتیازات فوق العاده‌ای را از مؤسسه استاندارد ایمنی خودرو اروپا کسب کرده است: 97 درصد محافظت از سرنشینان بزرگسال، 82 درصد محافظت از سرنشینان کودکان، 77 درصد محافظت از عابرین پیاده.

از نظر ایمنی هم تویوتا CHR هیبرد دست کمی از پریوس ندارد. این خودرو نیز موفق به دریافت 5 ستاره ایمنی خودروی اروپا شده است. امتیاز 95 درصد برای حفظ سرنشینان بالغ، 77 درصد برای ایمنی کودکان و 76 درصد برای برخورد با عابرین برای این خودرو قابل انتظار است. هنگام مقایسه پریوس و تویوتا CHR هیبرد می­بینیم که هیچ یک از خودروها از این نظر دست کمی از دیگری ندارند.

تجهیزات ایمنی و حفاظتی پریوس تویوتا CHR هیبرد
کیسه هوا کیسه هواهای راننده و سرنشین جلو، کناری راننده و سرنشین جلو و زانوی راننده کیسه هواهای زانو و کنار بازو برای ردیف جلو، کیسه­ هواهای پرده­ای در عقب
سیستم ترمز سیستم ترمز ABS، سیستم کمکی ترمز BAS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD سیستم ترمز ABS و EBA، ترمز پارک برقی، ترمز خودکار به هنگام تشخیص احتمال برخورد با موانه و عابرین

تجربه رانندگی تویوتا پریوس و تویوتا CHR

مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR

تجربه رانندگی پریوس

از هنگامی که استارت پریوس را می­زنید تا سرعت کمتر از 45 کیلومتر در ساعت، خودرو تنها با نیروی محرکه برقی حرکت می­کند. البته این در صورتی امکان پذیر است که باتری هیبرید افت ولتاژ نداشته باشد. شتاب پریوس از صفر تا 100 بیش از 10 ثانیه است، پس چندان اسپرت و سریع نیست. حرکت در سرعت­های زیر 90 کیلومتر بر ساعت قطعاً سکوتی کم نظیر را برای سرنشینان پریوس به ارمغان می­آورد. 

اگر به جلب توجه عابران در خیابان‌ علاقه ندارید، مسلماً پریوس برای شما مناسب نیست. این خودرو دارای طراحی عجیبی است، پس احتمالاً هر روز باید سؤالات مردم را پاسخ دهید. البته مصرف سوخت کم پریوس تعداد دفعات مراجعه به پمپ بنزین را کاهش خواهد داد.

تجربه رانندگی CHR

هرچند تویوتا CHR هیبرد دارای ظاهری اسپرت است، اما این خودرو هم برای سرعت­های بسیار زیاد طراحی نشده است. این خودرو در زمانی حدود 11 ثانیه از صفر به سرعت 100 می­رسد. تویوتا CHR به لطف صندلی­های راحتش، گزینه مناسبی برای سفرهای شهری و به ویژه مسیرهای مستقیم است. در سرعت­های مجاز داخل کشور ما (تا 120 کیلومتر بر ساعت) سکوت و آرامشی نسبی برای سرنشینان فراهم است.

تحلیل شرایط بازار

مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR

با توجه به نوسانات قیمت دلار در بازار ایران، شاید ارائه یک قیمت ثابت به تومان بینش صحیحی در اختیار علاقمندان خودروهای وارداتی قرار ندهد. به همین دلیل قیمتی که گفته می­شود می­تواند متغیر باشد. اما در کل می­توان تویوتا CHR هیبرد را در بازه قیمتی 200 میلیون تومان دانست. از سوی دیگر قیمت مدل­های مختلف پریوس را نیز می­توان در بین 150 تا 250 میلیون تومان تخمین زد. دلیل بازه قیمتی گستره پریوس همان مدل­ها مختلف این خودرو است.

جمع بندی

هر دو خودروی پریوس و تویوتا CHR هیبرد از محصولات شرکت تویوتای ژاپنی هستند. این برند در ایران نامی آشنا و خوش سابقه است. از مزایای تویوتا استفاده از خدمات پس از فروش مناسب این شرکت است.

در هر صورت اگر قصد دارید یکی از پرفروش­ترین خودروهای جهان را سوار شوید، پریوس گزینه­ای ایده­آل است. اما اگر به خودروهای کراس اوور علاقمند هستید، تویوتا CHR هیبرد را پیشنهاد می­ دهیم.

این خودرو به دلیل حجم دهی اعمال شده در طراحی خارجی حجیم‌تر به نظر می‌رسد. طراحی داخلی پریوس تفاوت زیادی با تویوتا CHR هیبرد دارد. اگر طرفدار طراحی­های انقلابی و منحصر به فرد هستید، پریوس خودروی شماست. اما اگر می­خواهید هنگام سوار شدن خودروی­تان تحت تأثیر زیبایی و سادگی آن قرار گیرید، قطعاً تویوتا CHR هیبرد گزینه ایده آلی است.

13 شاسی بلند محبوب وارداتی

ارزانترین خودروهای هیبریدی بازار ایران

مقایسه کیا سراتو و تویوتا کرولا

مقایسه هیوندای سانتافه و تویوتا راو 4

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
5 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد
۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۵:۲۹

سلام خودرو پریوس واقعا عملکرد مناسبی در جاده داره و خیلی مطمن میتونید باهاش سفر کنید

[…] مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR […]

مهدی
۱۳۹۹-۰۳-۳۱ ۲۳:۱۵

سلام جناب رحیمیان در درج قیمت در آن تاریخ اشتباه نمی فرمائید؟
تویوتاchr در زمان درج مقاله بالای 450 میلیون تومان بوده است نه 200 میلیون یک بررسی بفرمایئ چون بنده آنزمان 200 مییلون داشتم رفتم بخرم قیمت سوال کردم 450 مییلون قیمت دادند

[…] مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR […]