مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس

فهرست مطالب

نیو فیس، ظاهر جدید، بروزرسانی و هر اسم دیگری که مربوط به جدیدتر شدن و شاید بهتر شدن باشد بهترین توضیف برای مقاله ” مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس ” است. تندر یا همان ال 90 را همگی می‌­شناسیم. خودرویی فرانسوی که برخلاف ظاهر کاملا نا امید کننده‌­اش قدرت و رانندگی بسیار خوبی داشت که موجب شد در بازار ایران آنقدر بماند تا پلاس خود را نیز در ایران عرضه کند. از طرفی دیگر با دنایی روبه‌­رو هستیم که به حرف منتقدان خود گوش کرد و اکثر کم و کاستی‌­های خود را در نسخه پلاس رفع نمود.

البته تغییرات زیادی در بخش فنی به جز تغییراتی در موتور و در بخش ظاهری به جز اضافه شدن سانروف (دنا پلاس) و تعدادی تغییرات ریز شاهد نیستیم اما همین موارد کافی بوده تا هم دنا پلاس و هم تندر پلاس بتوانند بازار را در چنگ خود بگیرند. اگر تصمیم به خرید دنا پلاس یا تندر پلاس دارید، در ادامه مقاله مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس با مجله همراه مکانیک همراه باشید تا ببینیم این جنگ چه نتیجه­‌ای را دربر خواهد داشت.

مقایسه ظاهری، تندر همچنان ضعیف

قبل از اینکه ذره بین معروف همراه مکانیک را برداریم و با ریزبینی تمام به مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس از لحاظ ظاهری بیندازیم بیایید ببینیم چه ابعادی برای این دو خودرو درنظر گرفته شده است. مهم­‌ترین نکته‌­ای که حائز اهمیت نیز است، ابعاد بزرگتر تندر پلاس نسبت به دنا پلاس برای بخش فضای داخلی‌ست. واقعا عجیب است زیرا حتی صندوق تندر پلاس نیز بزرگتر از دنا پلاست اما این ابعاد دنا پلاست که در برگه بزرگتر واقع شده. البته که در قسمت ارتفاع این تندر پلاست که بلندتر از رقیب خود ظاهر شده تا در کل نیز امتیاز برتری در اولین بخش از مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس برای بخش ظاهری به نماینده فرانسوی مقاله ما برسد.

همان­‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، تندر یا همان ال 90 از ظاهر خوبی بهره مند نبود. حتی با توجه به تغییرات ایران خودرو در تندر برای نسخه پلاس، باز هم با ظاهر زیبایی روبه‌­رو نیستیم اما از حق نگذریم بهبود در ظاهر تندر پلاس محسوس است. از طرفی دیگر با دنا پلاسی رو­به‌­رو هستیم که یکی از دلایل محبوبیتش ظاهر زیبایش بوده و با تغییرات ریزی مانند خط­‌های خشن کناره درب­‌ها توانست بیش از پیش نزد مردم محبوب شود و نوید این را بدهد که حداقل در طراحی خودرو، کمی پیشرفت کرده­‌ایم. در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا بخش به بخش ظاهر تندر پلاس و دنا پلاس را بررسی و نقد کنیم.

ذره بین را برمیداریم …

ابتدا به قسمت جلویی هر دو خودرو نگاهی بیندازیم. دنا پلاس اساس و پایه ظاهر خود را کاملا حفظ کرده و با اضافه کردن خطوطی بر روی کاپوت توانسته ظاهر خشن­‌تری به دنا پلاس بدهد. چراغ‌­ها همان چراغ­‌های زیبای دنا و جلوپنجره نیز همان جلوپنجره ساده لوزی لوزیست که دیگر حرفی برای گفتن نگذاشته است. از طرفی دیگر با تندر پلاسی روبه­‌رو هستیم که سعی بر زیبا کردن خود داشته است. شی نقره‌­ای‌رنگ به علاوه مشکی شدن جلوپنجره تنها تفاوت نسخه بروز شده تندر می‌­باشد که رضایت کارشناسان همراه مکانیک را جلب نمی‌کنند و به راحتی می­‌توانیم دنا پلاس را برنده این بخش اعلام کنیم.

در قسمت کناری نیز دنا پلاس توسط کمکی که از خطوط خشن دارد توانسته امتیاز بالایی در این بخش کسب نماید اما تندر پلاس هیچ تغییر خاصی نکرده است و باید اعلام کرد که این دنا پلاست که همچنان برای برنده شدن می­‌تازد. در قسمت آخری البته با چراغ کاملا متفاوت به همراه زه نقره‌­ای رنگ، تندر پلاس توانسته رضایت­مند کار کند و با توجه به اینکه دنا پلاس جز تغییر ریز ابعادی برای پشت خود تغییری نداشته، می‌­توان هر دو خودرو را برای آخرین بخش ظاهر بیرونی برنده اعلام کرد.

مقایسه فضای داخلی، باز هم دنا پلاس

خیال‌تان را راحت کنم؛ تنها تغییری که برای این دو خودرو در نسخه پلاس خود دیده شده عوض شدن غربیلک فرمان تندر پلاس بوده و در اصل به جز این مورد انگار ما داریم به مقایسه نسخه­‌های عادی در بخش فضای داخلی می‌­پردازیم.

فضای داخلی دنا پلاس

همان­طور که خدمت‌تان گفتیم خبر از تغییر در فضای داخلی نیست و همین ابتدا این یک انتقاد به ایران خودرو محسوب می­‌شود. بگذریم و به بررسی بپردازیم؛ دنا پلاس با توجه به داشبورد بزرگ و بسیار زیبای خود، صفحه نمایش بزرگ، جاگیری عالی دکمه­‌ها، دکمه‌­های روی فرمان و صفحه مدرن کیلومترشمار خود توان رقابت برای تندر پلاس نگذاشته است.

فضای داخلی تندر پلاس

البته اگر به راحتی سرنشینان بپردازیم این تندر پلاس است که توانسته با ابعاد کوچکترش، فضای بیشتری به سرنشینان القا کند که یک برگ برنده بزرگ محسوب می­‌شود. اما در کل ظاهر داخلی دنا پلاس مخصوصا این که بر روی سقف سانروف تعبیه شده به­‌قدری بهتر است که اگر فضای داخلی خودرو برایتان اهمیت دارد، خرید تندر 90 را به شما توصیه نمی‌کنیم.

مقایسه فنی، تندر پلاس وارد می­‌شود

مقایسه فنی

در بخش ظاهری، تندر پلاس هرچقدر هم که تلاش کرد نتوانست حتی نزدیک به دنا پلاس شود. اما اینجا دیگر از این خبرا نیست. تندر پلاس یک قدرت بی­رحمانه‌­ای در بخش موتور خود نسبت به رقبا دارد که در هم قیمت‌­های خود بهترین محسوب می‌­شود. شاید بعضی از قسمت­‌های مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس شاهد برتری دنا پلاس باشیم اما همه برتری‌­های دنا پلاس فقط بر روی کاغذ است و در عمل اصلا نمی­‌تواند رقابت کند. بهتر است چیزی نگوییم و شما را دعوت به مطالعه حدول زیر بکنیم :

مدل خودرو تندر پلاس دنا پلاس
پیشرانه 16 سوپاپ EF7 16 سوپاپ
حجم موتور 1.6 لیتر 1.59 لیتر
حداکثر قدرت 105 اسب بخار 115 اسب بخار
حداکثر گشتاور 140 نیوتون 157 نیوتون متر
گیربکس 5 سرعته دستی، 4 سرعته خودکار 5 سرعته دستی، 4 دنده خودکار
مصرف سوخت (ترکیبی) 6.9 لیتر 7.7 لیتر
شتاب صفر تا 100 10 ثانیه 14 ثانیه
حداکثر سرعت 190 180

همان­طور که مشاهده کردید در بعضی از بخش­‌ها برتری با دنا پلاس بود اما با ذکر یک مسئله از تفاوت روی کاغذ و عمل کاملا آگاه می‌­شوید؛ شتاب تندر پلاس که حرفی ندارد و با 10 ثانیه می‌­تواند صفر تا صد را پر کند که کاملا راضی کننده است؛ اما روی صحبت ما با دنا پلاسی است که بر روی کاغذ می­‌تواند تا 190 را پر کند.

شتاب دنا پلاس به­‌قدری ضعیف است که حتی به‌­راحتی نمی­‌توانید در اتوبان سبقت بگیرید و پر کردن 190 کیلومتر بر ساعت با این خودروی سنگین کاری بسیار سخت است. ضعیف بودن موتور در مقابله با وزن بسیار بالای دنا پلاس، دلیلی می­‌شود تا در مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس دست نماینده فرانسه را به عنوان پیروز بالا ببریم.

مقایسه آپشن‌­ها و امکانات رفاهی

آپشن دنا پلاس

در بازه قیمت دنا پلاس این خودرو به طور بسیار محبوب نزد مردم قرار دارد و مهم‌ترین دلایل این موضوع ظاهر زیبا و آپشن­‌های فراوان است. از طرفی دیگر تندر پلاس از فقر آپشنی برخوردار است و به جز آپشن­‌های ضروری خبر از امکانات رفاهی نیست. برای مقایسه تندر پلاس و دنا پلاس در بخش آپشن­‌ها شما را به مطالعه جدول زیر دعوت می­‌کنیم :

تجهیزات تندر پلاس دنا پلاس
چراغ مه شکن جلو وعقب، چراغ داخل صندوق عقب، چراغ ترمز سوم ، تغییر در چراغ‌های جلو وتنظیم ارتفاع چراغ های جلو از داخل دی­لایت، چراغ جلو و عقب جدید، چراغ مه شکن جلو و عقب، چراغ نقشه خوان، چراغ داخل داشبورد، چراغ‏های سقفی جلو و عقب و چراغ روشنایی فضای پایین داخل کابین
سیستمهای مولتی مدیا رادیو پخش CD خوان با پورت USB و AUX و بلوتوث  GPS  و فرمان مجهز به کلیدهای کنترلی سیستم صوتی و هندزفری موبایل، بلندگوهای جلو و عقب تیوتر
صفحه نمایش مانیتور لمسی
فرمان هیدرولیک هیدرولیک مجهز به کروز کنترل
آینه تنظیم برقی آینه چراغ­دار، تنظیم برقی
تهویه مطبوع سیستم تهویه مطبوع با کنترل دستی سیستم تهویه اتوماتیک ، تنظیم اتوماتیک کانال تهویه برای سرنشینان عقب
شیشه بالابر برقی بالابر برقی
سیستم های هشدار دهنده سیستم عیب یابی هوشمند کمربند ایمنی 3 نقطه­ای، بوق هشدار روشن ماندن چراغ جلو، دوریبن عقب
سایر امکانات پشت سری بالنی شکل، دنده چرمی سانروف، نمایشگر دمای محیط و ریموت کنترل رادیویی

مقایسه ایمنی، رقابت تنگاتنگ

خودروهای ایرانی و چینی معمولا از ایمنی بالایی برخوردار نیستند. اما در دنا پلاس به این فکر شده که تمامی عیب‌­ها را رفع نمایند از این رو دو کیسه هوای دیگر به این خودرو اضافه شده است. از طرفی دیگر تندر پلاس بدنه بسیار محکمی دارد که عملکرد هر دو خودرو راضی کننده می‌­باشد. برای مقایسه دقیق‌­تر می­‌توانید از جدول زیر یاری بگیرید :

تجهیزات تندر پلاس دنا پلاس
تجهیزات ایمنی و حفاظتی ایموبیلایزر ایموبیلایزر، کمربندهای ایمنی جلو سه نقطه‌ای
کیسه هوا 4 کیسه هوا کیسه هوا برای سرنشین جلو و راننده
سیستم ترمز EBD، ABS EBD، ABS

از مهم‌ترین تغییرات دنا پلاس اضافه شدن دو ایربگ جانبی به دو ایربگ قبلی سرنشنیان جلو بوده تا دنا پلاس بتواند در ایمنی کمی بهتر  عملا کند. البته دنا پلاس از امکانات دیگری نظیر کمربندهای ایمنی جلو سه نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع و ترمز ضد قفلABS و EBD  بهره می‌برد. اما تندر پلاس فقط به دو کیسه هوای سرنشنیان جلو مجهز بوده و مانند دنا پلاس به سیستم‌های ترمز ضد قفلABSوEBD  مجهز شده است.

مقایسه رانندگی، بستگی به هدف دارد

دنا پلاس

اگر خودرویی خانوادگی که بتوانید در حین سفر از جاده لذت ببرید و امکانات رفاهی شما را در امر لذت بردن یاری برساند، هدف شما باشد بی‌­شک دنا پلاس بهترین گزینه برای شماست. ولی اگر خودرویی با موتور قوی و با شتاب بالا درنظر شماست و زیاد به ظاهر اهمیت نمی‌­دهید، تندر پلاس می‌­تواند حس بهتری را برای سرعت‌های بالا به شما القا کند. اگر بودجه کافی برای خرید تندر 90 پلاس ندارید از طرح فروش اقساطی تندر 90 شرکت همراه مکانیک استفاده کرده و بدون ضامن و با اقساط بلند مدت صاحب این خودرو شوید.

تندر 90 پلاس

ارزش خرید خودرو

در بازار پرخروش ایران نمی­‌توان به­‌طور قطعی حرف زد اما قاعدتا با توجه به مسائل تحریم و این موارد، دنا پلاس برای خدمات پس از فروش، هزینه قطعات و نگهداری گزینه بهتری می­‌تواند باشد. از نظر افت قیمت نیز، میزان افت قیمت تندر 90 کمی پایین تر از دنا پلاس است.

جمع بندی، اصالت یا قدرت جوانی

اگر شما معلم و یا کارمند باشید به احتمال زیاد تندر پلاس را انتخاب می­‌کنید زیرا خودرویی آرام، بی­‌حاشیه و مطمعن مدنظر شماست. از طرفی دیگر با خودرویی رو­به‌­رو بودیم که در عین تازگی توانسته محبوبیت بسیاری مخصوصا در بین جوانان کسب کند. در انتها می­‌توانیم بگوییم اگر هرکدام یک از این دو خودرو را می‌­خواهید بخرید، شما یک برنده خواهید بود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
morteza
1401-11-21 17:05

دنا تاکنون توسط هیچ‌یک از موسسات معتبر بین‌المللی مورد بررسی ایمنی قرار نگرفته است، اما با توجه به پلتفرم قدیمی آن می‌توان گفت که نباید در مقوله ایمنی انتظار زیادی از این خودرو داشت. از طرف دیگر، داچیا لوگان یا همان تندر 90 در سال 2005 موفق به کسب 3 ستاره از 5 ستاره ایمنی، در بخش حفاظت از سرنشینان شده است که نشان‌دهنده برتری اندک سطح ایمنی تندر 90 در مقایسه با دنا است. پس اگر به ایمنی خودرو اهمبت زیادی می‌دهید، خرید تندر 90 را به شما توصیه می‌کنیم.

عیسی
1400-06-21 00:55
امتیاز دهی :
     

بسم الله الرحمن الرحیم
(نظر همه قابل احترام است ،نویسنده عزیز خسته نباشی)
انتخاب بهترین خودرو به این صورت هست
۱:نیاز های شما……۲:سلیقه شما
خوب اگر دنبال ی خودرو ای بروز تر با امکانات رفاهی بیشتر هستید دناپلاس گزینه بهتری است اگر به دنبال خودرو ای وم خرج تر هستید و ظاهر و اپشن براتون اهمیت نداره انتخاب عاقلانه تندر پلاس است
…………..
بنده تندر پلاس دارم و واقعا راضی هستم اگر براتون اپشن هاش مسئله نیست خیلی خودروی خوبیه

باتشکر از سایت 《همراه مکانیک》

محمد باقری
1400-03-17 14:52

من هر دوی این ماشینها رو دارم همه این مطالب هم که نوشته شده درسته اگر کیفیت موتور و گیربکس برایتان مهم است ال ۹۰ بخرید اگر کیفیت سواری برایتان مهم است دنا پلاس بخرید