در این سری از مقالات همراه مکانیک قصد داریم به بررسی دو خودروی پرفروش بازار یعنی جک s5 و سوزوکی گرند ویتارا بپردازیم. گرند ویتارا از سرزمین آفتاب تابان و محصول کمپانی بزرگ و قدیمی سوزوکی، و جک s5  از سرزمین اژدهای سرخ است، که هرکدام از این دو خودرو در داخل ایران مونتاژ می‌شوند، و توسط دو شرکت ایران خودرو و کرمان‌موتور به بازار عرضه می‌شود. در ادامه با مجله همراه مکانیک در مقاله مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 همراه ما باشید.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

معرفی سوزوگی گرند ویتارا و جک s5

خودروهای شاسی بلند همانطور که در بازارهای جهانی علاقه‌مندان بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده اند، در ایران هم موفق به کسب جایگاهی بسیار مناسب برای خود شده‌اند. باتوجه به افزایش بی‌رویه‌ی قیمت خودرو، بسیاری از علاقه‌مندان به این‌گونه خودروها، به سمت شاسی‌های چینی روی آورده‌اند که نسبت‎به نمونه‌های ژاپنی و یا کره‌ای از قیمت پایین‌تری برخوردارند.ی ‌‌ای از  د

سوزوکی گرند ویتارا  از سال 1988 تاکنون توسط کمپانی سوزوکی تولید شده‌است. خط مونتاژ گرند ویتارا در سال 1386 در ایران راه‌اندازی شد. سوزوکی گرند ویتارا یک خودروی دو دیفرانسیل است، که از یک گیربکس 5 دنده در مدل دستی، و گیربکس 4 دنده در مدل اتوماتیک بهره می‌گیرد.  این خودرو دارای دو نوع موتور بوده که در مدل‌های بین سال‌های 1386 تا 1389  از پیشرانه 2 لیتری استفاده شده‌است. ولی عدم استقبال خریدارن ایرانی و همچنین وجود رقبای کره‌ای و ژاپنی موجب شد، تا ایران‌خودرو موتور 2.4 لیتری را روانه‎ی خط تولید کند که از سال 1389 تا کنون از این پیشرانه بر روی سوزوکی ویتارا استفاده می‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.
مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5
معرفی سوزوکی گرند ویتارا

در ادامه به معرفی جکS5  می‌پردازیم. این خودرو یک کراس‌اوور چینی به‌حساب می‌آید، که دارای یک پیشرانه 2 لیتر توربوشارژ است که از یک گیربکس 6 دنده در مدل دستی، و همچنین 6 دنده دوکلاچه در مدل اتوماتیک استفاده شده‎است. مونتاژ جکS5  از سال 1394 با مدل دنده‌ای آغاز شد و تا سال 1397 ادامه داشت. اما مدل اتومات آن از سال 1395 شروع به مونتاژ شد و تاکنون ادامه دارد.

مقایسه سوزوکی گرد ویتارا و جک 5
معرفی

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 از نظر فنی

درخصوص مشخصات فنی سوزوکی ویتارا همان‎طور که در بالا اشاره شد، از سال 1389 سوزوکی گرند ویتارا مجهزبه یک پیشرانه 2.4 لیتری 4 سیلندر 16 سوپاپ خطی است، حداکثر توان تولیدی موتور این خودرو 169 در دور موتور 6000 دور در دقیقه است و می‌تواند گشتاور 227 نیوتن متر در دور موتور 3800 را ایجاد کند. وزن تقریبی این خودرو در حدود 1567 کیلوگرم است و شتاب صفر تا صد سوزوکی گرند ویتارا، توسط ایران‌خودرو 12 ثانیه اعلام شده‌است، که در کنار سیستم انتقال چهار چرخ متحرک، قادر است از مسیرهای سخت و جاده‌های ناهموار به خوبی عبور کند، به عبارتی یکی از ویژگی‌های مثبت این خودرو توانایی آفرود آن است، که نظر بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی را به سمت خود جلب می‌کند.

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5
مشخصات فنی سوزوکی

در طرف مقابل سوزوکی گرند ویتارا، جک S5 وجود دارد. جک S5 از یک پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپ بهره‌می‌گیرد که مجهزبه توربوشارژ است. حداکثر قدرت تولیدی این خودرو 174 اسب بخار در دور موتور5200 دور در دقیقه، و حداکثر گشتاور تولیدی آن 235 نیوتن متر در دور موتور 2000 دور در دقیقه است. وزن تقریبی جک s5، 1545 کیلوگرم است. نحوه انتقال قدرت در این خودرو به‌صورت تک‌دیفرانسیل و دیفرانسیل جلو است که بیشتر برای جاده‌های درون و بیرون شهری قابل استفاده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5
مشخصات فنی جک S5

با توجه به مشخصات گفته‌شده، شتاب و چالاکی جک s5  به مراتب بیشتر از سوزوکی گرند ویتارا است. به‌منظور آشنایی بیشتر با مشخصات فنی هر دو خودرو می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید:

مشخصات

سوزوکی گرند ویتارا

جک S5

موتور

2 و 2.4 لیتر

2 لیتری توربوشارژ

گیربکس

4 سرعته

6 سرعته دو کلاچه

دیفرانسیل

دو دیفرانسیل

تک دیفرانسیل جلو

تعداد سیلندر و سوپاپ

4-16

4-16

حداکثر اسب بخار

169-6000

174-5200

حداکثر گشتاور

227-3800

235-2000

حداکثر سرعت

180

175

وزن

1567

1545

ابعاد خودرو

1695،1810،4500

1660،1840،4430

 

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 از نظر طراحی

سوزوکی گرند ویتارا یکی از خودروهای قدیمی مونتاژ در داخل ایران است، به همین دلیل طراحی داخل این خودرو بسیار ساده است، به صورتی‌که اگر داخل خودرو شوید، هیچ‌گونه حس مدرن بودن از این خودرو به شما القا نمی‌شود. اما متریال داخل خودرو کیفیت مناسبی دارد.

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5
مقایسه طراحی داخلی سوزوکی گرند ویتارا و جک s5

در صورتی‌که خودروی چینی جک s5، به دلیل رقابت  با سایر خودروهای چینی بازار، با ارائه‎ی یک ظاهر جذاب و مدرن، توانسته نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند و با استفاده از این طراحی، زیبایی دل‌انگیزتری را نسبت سوزوکی گرند ویتارا به‎وجود آورده‎است.

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک S5
مقایسه ظاهر سوزوکی گرند ویتارا و جک s5

 این دو خودرو از لحاظ ابعاد داخلی برای سرنشینان بزرگسال نیز بسیار مناسب و جادار هستند.

به مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 از نظر طراحی خارجی رسیدیم؛ از لحاظ طراحی خارجی، می‌توان گفت سوزوکی گرند ویتارا اصالت خود را حفظ کرده و با یک حالت تهاجمی در جلوی خودرو توانسته‎است تا پرقدرت بودن خود را القا کند. البته تا سال 1395 در طراحی این خودرو هیچ تغییری ایجاد نشد ولی در سال 1396 نسخه فیس‌لیفت با تغییراتی که عمدتا بر روی جلوی این خودرو صورت گرفت، و با ظاهر جدید روانه بازار شد. عمده این تغییرات در گرافیک چراغ‌ها، فرم سپر و جلوپنجره صورت گرفته‌است. همچنین از تغییرات روی آینه‌های جانبی و راهنمای ال ای دی نمی‌توان به‎سادگی عبور کرد.

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5
مقایسه ظاهر سوزوکی گرند ویتارا و جک s5

در آن سوی میدان جک S5 وجود دارد، اگرچه طراحی به نوعی یک سلیقه شخصی به‎حساب می‌آید، ولی بسیاری از مشتریان جکS5  از ظاهر این خودروی چینی ابراز رضایت می‌کنند و می‌توان این خودرو را موردپسند گروه‌های سنی مختلف جامعه دانست. در طراحی این خودرو، ازix35  الگو برداری شده‎است.

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک S5
مقایسه ظاهر سوزوکی گرند ویتارا و جک S5

البته این نکته گفتنی‌است که خریداران جک s5 از کیفیت پایین رنگ این خودرو ابزار نارضایتی کردند و می‌توان از این لحاظ این خودرو را پایین‌تر از سوزوکی گرند ویتارا دانست.

مقایسه آپشن‌ها و امکانات رفاهی

در ادامه مقاله مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 به بررسی آپشن‌ها و امکاناتا رفاهی این دو خودرو می‌پردازیم.

خودروسازان چینی سعی کرده‌اند، با ایجاد آپشن‌های رفاهی روز غول‌های معتبر خودروسازی دنیا، نظر خریدارن را به‌سمت برندهای خود جلب کنند. در کشور ما هم یکی از نکات مهمی که خریداران به آن توجه زیادی می‌کنند وجود آپشن‌های متنوع در خودرو است. اگر بخواهیم به مقایسه آپشن‌های دو خودروی جک S5 و سوزوکی گرند ویتارا بپردازیم قطعا خودروی S5 دارای آپشن‌های متنوع‌تری است. از آپشن‌های جک S5  می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

 1. سیستم ورود بدون کلید
 2. استارت دکمه(کیلس)
 3. تنظیم برقی صندلی‌های جلو
 4. حافظه صندلی(مموری صندلی)
 5. چراغ‌های جلو مجهزبه سیستم مشایعت تا درب منزل
 6. آینه‌های جانبی تاشونده برقی
 7. تنظیم برقی صندلی راننده در 8 جهت
 8. گرم‌کن صندلی‌های جلو
 9. کامپیوتر سفری
 • سان روف
 • سنسور باران
 • تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه سرنشینان جلو
 • سیستم ترمز پارک برقی(EPB)
 • سیستم کنترل پایداری الکترونیکی(Ecs)
 • سیستم کنترل ایستایی در سربالایی(HAC)
 • کنترل سرعت خودرو در سرپایینی(DAC)
 • کنترل فشار باد تایرها tpms

البته آپشن‌های دیگری مثل: سنسور نور، سانروف، گرم‌کن شیشه جلو، سیستم بلوتوث همراه با Gps، آنتن شیشه‌ای، سنسور پارک عقب و جلو، دوربین عقب و سیستم ضدسرقت، و در آخر قفل ایمنی کودک و موارد دیگر بر روی این خودرو وجود دارد.

مقایسه ظاهر سوزوکی گرند ویتارا و جک S5
مقایسه آپشن‌های سوزوکی ویتارا و جک s5

در ادامه به بررسی آپشن‌های سوزوکی گرند ویتارا می‌پردازیم. از آپشن‌های این خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوربین دید عقب
 • سیستم باکیفیت صوتی به همراه مسیریاب پیشرفته
 • سیستم بلوتوث به همراه یک صفحه نمایش 7 اینچی
 • سیستم گرم‌کن صندلی‌های جلو(البته در نمونه‌های سفارشی)
 • ماساژور صندلی(در مدل‌های سفارشی)
 • سامانه ورود بدون کلیپ(کلاس هشت)
 • کروز کنترل
 • سانروف
 • استارت بدون کلید
 • کامپیوتر سفری

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 از نظر ایمنی

به‌طورکلی خودروهای ژاپنی در بحث ایمنی می‌توانند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌ باشند، سوزوکی گرند ویتارا نیز از این قائده مستثنی نبوده و می‌توان این خودرو را یکی از ایمن‌ترین خودروهای suv کوچک دانست. این خودرو به سیستم ترمز ضد قفل، سیستم توزیع متعادل کننده نیرو و سیستم قطع اتوماتیک سوخت در موقع تصادف، مجهز هست. در سراسر سقف این خودرو و تمامی ستون‌ها ضربه‌گیرهایی قرار گرفته‎است تا آسیب‌های ناشی از تصادف را به حداقل برساند.

در مقابل، جک s5 توسط موسسه آیدیادا مورد بررسی قرار گرفته‌است که مدتی قبل با همکاری کمپانی جک چین این خودرو را مورد بررسی قرار داده‌اند، که توانسته‎است تا عملکرد قابل‌قبول جکs5  را نشان دهد.

مقایسه ایمنی سوزوکی گرند ویتارا و جک s5
مقایسه ایمنی سوزوکی گرند ویتارا و جک s5

جمع‌بندی بررسی مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5

در این قسمت می‌خواهیم به نتیجه گیری کلی از این مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و جک s5 بپردازیم؛ همان‌طور که اشاره شد، این دو خودرو دارای پیشرانه‌های قوی هستند، اگر شما به دنبال یک خودرو با قابلیت رانندگی در مسیرهای سخت و دشوار هستید، سوزوکی گرند ویتارا می‌تواند گزینه مناسبی برای خرید شما باشد، اما اگر قصد خرید خودرویی با شتاب بالا و چالاکی مناسب را دارید، باید به سراغ جکs5  بروید. البته این را هم در نظر بگیرید که به دلیل موتور توربوشارژ جک S5 ، هزینه نگهداری این خودرو بیشتر از سوزوکی گرند ویتارا است. اما در مقابل، کیفیت قطعات به‌کار برده‌شده در گرند ویتارا بالاتر است.

در طراحی این دو خودرو به دلیل قدیمی بودن طراحی سوزوکی گرند ویتارا، جک s5 با بهره‌گیری طراحی مدرن‌تر، می‌تواند شما را مجذوب خود کند. در بخش آپشن‌ها و امکانات رفاهی، جک s5  گوی سبقت را از رقیب خود ربوده‌است و توانسته به‎روزتر عمل کند. اما در بخش ایمنی، سوزوکی گرند ویتارا یک سروگردن از رقیب چینی خود بالاتر است و می‌تواند خیال شما را از این جنبه راحت کند. در انتها به وضعیت بازار دست دوم این دو خودرو می‌پردازیم، که در این میان جک s5 به دلیل داشتن آپشن‌ها و امکانات رفاهی بیشتر و همچنین طراحی به‌روز و مدرن‌تر نسبت‌به گرند ویتارا، توانسته بازار بهتری را برای خود دست‌وپا کند.

بیشتر بخوانید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۳:۳۲

صندلی در جک از نظر راحتی شبیه نیمکته-ویتارا گیربکس کمکی داره و چهار چرخ دایمیه-قفل دیفرانسیل ویتارا و سایر اپشن ها نظیر کیلس هم در کلاس ده موجوده ماساژور در ویتارا هست که جک نداره-شما در ویتارا پول به سخت افزار ناب میدید در حالی که در جک این اپشن ها دوام لازم رو هم نداره

علیرضا
۱۳۹۹-۱۱-۰۱ ۰۹:۲۲

بهترین روش ارزیابی یک خودرو نظرسنجی از دارندگان همان خودرو است و تقریبا همه مالکان سوزوکی از آن رضایت کامل دارند. چرا ؟ استفاده شهری بخاطر ابعاد (کامپکت). قدرت کافی در جاده ها. توانایی در گذر از بیراهه های خاکی(SUV). هزینه نگهداری بسیار پایین.
شاسی قوی و سبک ، دفلاک تورسن ، گیربکس آیسین ، موتور سوزوکی(قوی و کم استهلاک) . فول تایم چهارچرخ.
قیمت این خودرو در بازار دبی ۹۹ هزار درهم است که در صورت واردات با تعرفه گمرکی صد درصدی و ۱۰ درصد سایر هزینه ها خیلی بیشتر از قیمت داخلی آن میشود.

سعيد
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۳:۴۲
پاسخ به  علیرضا

قيمت اين خودرو در دبي 99 هزار درهم نيست، دوست عزيز قيمت سوزوكي ويتارا مدل 2020 در دبي 99 هزار درهم هست نه مدل 2012 كه در ايران مونتاژ مي شه.

مهدی
۱۳۹۹-۱۱-۰۸ ۰۴:۵۲

کلا مقایسه شما از دو خودرو اشتباه است.