مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و رنو داستر دو دیفرانسیل

فهرست مطالب

ژاپنی پیر در برابر جوان فرانسوی! این روزها با فراگیر شدن بازار خودروهای شاسی بلند بیشتر خریداران به دنبال انتخاب خودروی شاسی بلند هستند و در عین حال با گزینه‌های بسیاری در بازار روبرو هستند. که با توجه به قیمت و مشخصات فنی نزدیک به هم انتخاب برای خریداران دشوار می شود.

ژاپنی پیر در برابر جوان فرانسوی! این روزها با فراگیر شدن بازار خودروهای شاسی بلند بیشتر خریداران به دنبال انتخاب خودروی شاسی بلند هستند و در عین حال با گزینه‌های بسیاری در بازار روبرو هستند. که با توجه به قیمت و مشخصات فنی نزدیک به هم انتخاب برای خریداران دشوار می شود. این روزها در بازار ایران طرفداران زیادی دارند، سوزوکی گرند ویتارا ژاپنی مونتاژ شده در ایران و رنو داستر دو دیفرانسیل وارداتی، دو خودرو کراس اوور  پرمتقاضی این روزهای  بازارایران هستند که با قیمت هایی نزدیک به هم،  طرفداران خاص خود را دارند.

 مقایسه طراحی سوزوکی گرند ویتارا و رنو داستر

 خودرو ژاپنی با قدمتی بیشتر در بازار ایران که چند سالی است توسط ایران خودرو مونتاژ می شود و در دو سال اخیر با فیس لیفت سبکی از طرف ایران خودرو همراه شده و با نام سوزوکی گرند ویتارا نیوفیس در بازار عرضه می‌شود. در مقابل رنو داستر خودرو که توسط شرکت نگین خودرو نمایندگی رنو فرانسه در ایران عرضه می شود سابقه کمتری از حضور در بازار ایران دارد. با توجه به قیمت های نزدیک این خودروها کدام یک برای استفاده شما مناسب است؟ کدام خودرو با توجه به مبلغ پرداختی، قابلیت‌های فنی بهتر، طراحی مناسب تر و امکانات و آپشن های بیشتری را در اختیار شما قرار میدهد؟ 

 مقایسه طراحی سوزوکی گرند ویتارا و رنو داستر

دو خودروی مورد نظر طراحی و سبک نسبتا متفاوتی را نسبت به یکدیگر دارا می باشد. در این مقایسه سوزوکی گرند ویتارا طراحی ساده تری را دارا می باشد و در مقابل رنو داستر نیز علیرغم اینکه خودرو جدیدتری محسوب می شود ولی از طراحی ساده و اقتصادی استفاده کرده است. شاید به لحاظ شریدن نام سوزوکی ویتارا و قدیمی بودن طراحی آن شانس کمتری را برای این خودرو در مقایسه طراحی  قائل شد.

 مقایسه طراحی سوزوکی گرند ویتارا و رنو داستر

 این خودرو از طراحی ساده، هماهنگ و مناسبی برخوردار است و از خوش استایلی خاص خود برخوردار است که همین امر یکی از دلایل پرفروش بودن این خودرو در بازار ایران بوده است. بخصوص پس از فیس لیفت اخیر ایران خودرو بر روی این خودرو قدیمی شاهد تغییرات هرچند کوچک، ولی مثبتی بر روی این خودرو بودیم که با استفاده از جلو پنجره جدید،امکانات بیشتر، رینگ های ۱۸ اینچی جدید، چراغها وسپر جلوی جدید، حس به روزتری در کالبد این خودرو دمیده شد و  علیرغم قدیمی بودن سطح جذابیت مناسبی را ایجاد کرده است.

اما رنو داستر هر چند خودروی جدید ترین محسوب میشود و طراحی سال های اخیر شرکت رنو فرانسه می باشد اما به دلیل اقتصادی و کاربردی بودن این خودرو بتبع طراحی اقتصادی و ساده ای را از این خودرو شاهد هستیم. طراحی طراحی خودرو به گونه ای می باشد که می باشد که مخالفان و موافقان خاص خود را دارد. برخی این خودرو را یک کراس اوور بدقیافه می دانند و در مقابل  عده ای دیگر این خودرو را به روز و قوی می دانند.اما در کل باید گفت که در مقایسه طراحی بین دو خودرو، سوزوکی گرند ویتارا نیوفیس برتری بیشتری را از لحاظ ظاهر قابل قبول تر و هماهنگ تر نسبت به رنو داستر دارا می باشد. که همین امر از دلایل پرفروش تربودن سوزوکی گرند ویتارا نسبت به رنو داستر می باشد .

مقایسه پیشرانه رنو داستر و سوزوکی گرند ویتارا

مقایسه پیشرانه رنو داستر و سوزوکی گرند ویتارا

هر دو خودرو دارای سیستم دو دیفرانسیل چهار چرخ متحرک می باشند و از گیربکس های اتوماتیک بهره می برند. سوزوکی گرند ویتارا دارای یک موتور ۲۴۰۰ سی سی با قدرت تولیدی ۱۶۹ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه می باشد و همچنین می تواند گشتاوری معادل با ۲۲۷ نیوتن متر در ۳۸۰۰ دور در دقیقه تولید کند که این نیروی تولیدی توسط یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک به چهار چرخ خودرو منتقل می شود. در مقابل رنو داستر دو دیفرانسیل دارای دارای موتوری با حجم ۲۰۰۰ سی سی می باشد که حاکثر قدرت ۱۳۵ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه تولید کرده و همچنین گشتاوری معادل با  ۱۹۵نیوتن متر در دور۳۷۵۰ دور در دقیقه تولید می کند و این قدرت تولیدی را توسط یک گیربکس ۴ دنده اتومات به چرخهای جلو و عقب منتقل میکند.

در مقام مقایسه فنی این دو خودرو بی‌شک برتری کامل با سوزوکی گرند ویتارا می باشد که با پیشرانه حجیم تر و قوی تر خود قطعاً توانایی های عملکردی بهتری را از رنو داستر ارائه می دهد و همچنین به سبب سالها حضور این خودرو در خیابان های ایران ویژگی های مثبت فنی این خودرو به وضوح قابل مشاهده می باشد.و از طرفی به دلیل بیشتر بودن ارتفاع خودرو نسبت به رنو داستر و و دارا بودن جعبه دنده میانی این خودرو توانایی تحمل فشار های بیشتری را در مسیر های آفرودی خواهد داشت.

مقایسه پیشرانه رنو داستر و سوزوکی گرند ویتارا

مدل خودرو

 

رنو داستر اتوماتیک

 

سوزوکی ویتارا اتوماتیک

 

پیشرانه

 

4 سیلندر 16 سوپاپه

 

4 سیلندر 16 سوپاپه

 

حجم موتور

 

1988سی سی

 

2388سی سی

 

حداکثر قدرت

 

135 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه

 

169 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه

 

حداکثر گشتاور

 

195 نیوتن متر در 3750 دور در دقیقه

 

227 نیوتن متر در 3800 دور در دقیقه

 

گیربکس

 

4 دنده اتوماتیک –تیپ تیرونیک

 

4 دنده اتوماتیک

 

مصرف سوخت (ترکیبی)

 

8.3 لیتر در هر صد کیلومتر

 

9.7 لیتر در هر صد کیلومتر

 

شتاب صفر تا 100

 

10.7 ثانیه

 

12 ثانیه

 

حداکثر سرعت

 

170 کیلومتر در ساعت

 

175 کیلومتر در ساعت

 

مقایسه امکانات و آپشن های رفاهی

مقایسه امکانات و آپشن های رفاهی

با مقایسه امکانات و آپشن هایی که دو خودرو ارائه می دهند، در این بخش نیز برتری با سوزوکی گرند ویتارا نیوفیس می باشد که از امکانات و آپشن های به روز تر و جذاب ای استفاده می کند تا بیش از پیش در جلب نظر خریداران موفق عمل کند.رنو داستر در این بخش نیز به دلیل رویکرد و دید کاربردی تر و اقتصادی رنو به خودرو از آپشن ها و امکانات کمتری برخوردار می باشد. سوزوکی گرند ویتارا نیوفیس دارای امکاناتی از قبیل :شش کیسه هوای ایمنی راننده، سرنشین و جانبی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، کلیدهای کنترلی روی فرمان، سانروف برقی، کامپیوتر سفری، تنظیم ارتفاع چراغ های جلو، گرمکن صندلی های جلو، نمایشگر لمسی ۷ اینچی، سیستم مالتی مدیا سیستم و استارت بدون کلید می باشد.در مقابل خودرو رنو داستر دو دیفرانسیل دارای تجهیزات ایمنی و رفاهی از قبیل: دو کیسه هوا ایمنی ،سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، تهویه مطبوع دستی، دوربین دنده عقب،کنترل سیستم صوتی با کلیدهای پشت فرمان، و کروز کنترل می باشد.

مقایسه امکانات و آپشن های رفاهی

در پایان با توجه به مقایسه طراحی، قابلیت‌های فنی و امکانات و آپشن های ارائه شده از طرف دو خودرو و با توجه به مونتاژ بودن خودرو سوزوکی  گرند ویتارا در ایران که قیمت تمام شده پایین تری را دارا می باشد انتخاب بهتر در این مقایسه سوزوکی گرند ویتارا می باشد که از جهات بیشتری نسبت به  رنو داستر دو دیفرانسیل برتری دارد.

تجهیزات

 

رنو داستر اتوماتیک

 

سوزوکی ویتارا اتوماتیک

 

چراغ

 

چراغ مه‌شکن

 

چراغ مه‌شکن

 

سیستمهای مولتی مدیا

 

سیستم صوتی مجهز به USB، بلوتوث و قابلیت پخش MP3

 

سیستم صوتی مجهز به USB، بلوتوث و قابلیت پخش MP3

 

صفحه نمایش

 

7 اینچ

 

7 اینچ

 

رینگ ها

 

رینگ 16 اینچی آلومینیومی

 

رینگ 18 اینچی آلومینیومی

 

آینه

 

آینه‌های جانبی برقی

 

آینه‌های جانبی برقی

 

تهویه مطبوع

 

اتومات

 

اتومات

 

صندلی

 

صندلی دستی

 

ماسازور صندلی راننده (چهارحالته با تنظیم روی کنسول)

 

شیشه

 

شیشه‌های بالابر برقی

 

شیشه‌های بالابر برقی

 

سایر امکانات

 

روکش چرمی صندلی‌ها و غربالک فرمان – رنگ متالیک – باربند طرح کروم

 

کامپیوتر سفری – هشداردهنده دنده عقب – تکیه گاه دست راننده و سرنشین با قابلیت تنظیم – جک هیدرولیکی درب موتور – قفل زاپاس بند – کفپوش موکتی تافتینگ – شیشه رنگی سبز –

 

مقایسه ایمنی

مقایسه ایمنی

داستر  بر اساس یک کراس‌اوور ارزان قیمت در اروپا  شرقی عرضه شده است  که نسبت به قیمت 12هزار پوندی خود  امکانات رفاهی و ایمنی ضعیفی دارد. از تجهیزات ایمنی که در این خودروبه صورت استاندارد وجود دارد می توان به ترمز های ABS+EBD و دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو اشاره کرد.

*************************************
آیا می دانید با همراه مکانیک بدون پاسخ به حتی یک تماس و بدون هیچ اتلاف وقتی می توانید خودروی خود را به صورت سفارشی بفروشید.

برای اطلاع از جزئیات این خدمت اینجا کلیک کنید.

*************************************

بر اساس آخرین تست تصادف سازمان ایمنی جهانی NCAP در رابطه با رنو داستر مدل 2017 ، این فرانسوی ارزان قیمت تنها 3 ستاره ایمنی دریافت کرد ولی در نقطه مقابل سوزوکی ویتارا ایران خودرو با توجه به اینکه سال ها از تولید این مدل گذشته است ، ایمنی بهتری به نسبت داستر دارد.

سوزوکی ویتارا ایران خودرو علاوه بر سیستم ترمزهای چهار قفله دیسکی به سامانه ABS+EBD مجهز است. همچنین علاوه بر وجود 2 کیسه هوا برای سرنشینان جلو به 4 کیسه هوا پرده ایی در مدل های کلاس 10 و 8 نیز تجهیز شده است. در رابطه با تست ایمنی که ویتارا در یوروکمپ در سال 2014 گرفته شده است توانست 4 ستاره ایمنی دریافت کند.

تجهیزات

 

رنو داستر اتوماتیک

 

سوزوکی ویتارا اتوماتیک

 

کیسه هوا

 

کیسه هوای سرنشینان جلو

 

دو عدد ایربگ SRS جانبی نصب شده بر صندلی جلو (برای سرنشینان جلو) – دو عدد ایرگ SRSپرده ای نصب شده بر ستون ها

 

سیستم ترمز

 

ترمز جلو دیسکی پره‌ای خنک شوند و ترمز عقب کاسه‌ای – ABS

 

جلو و عقب دیسکی تهویه شونده – ترمز ضدقفل به همراه توزیع کننده الکتریکی نیرو (ABS+EBD)

 

مقایسه تجربه رانندگی

مقایسه ایمنی

شاید رنو داستر به خاطرخاصیت ارزان و اقتصادی بودنش حریف قدری برای ویتارا نباشد، اما زمانی که پا به جاده های کوهستانی بزارید، داستر برگ برنده شما در مسیرهای افرودی است. ویتارا هم به خاطر سیستم 4 چرخ محرکی که دارد برای مسیرهای خارج از جاده مناسب است اما در مقابل داستر حرفی برای گفتن ندارد.

هر دوخودرو از سامانه ESP بی بهره هستند و این کمبود ESP زمانی  حس می شود که شما  بر پیج های خطرناک جاده ایی رانندگی می کنید. اکثر مالکان ویتارا و داستر از خشک بودن هندلینگ و سیستم تعلیق خودروهایشان شکایت می کنند که کاملا درست است. سیستم تعلیق هر دوخودرو به دلیل ارزانتر شدن محصول نهایی از طرف کمپانی از نوع  مک فرسون هستند.

بازار

انتخاب بین داستر و سوزوکی ویتارا

در بحث انتخاب بین داستر و سوزوکی ویتارا اگر به کیفیت و کم استهلاک بودن اهمیت می دهید انتخاب اصلی شما باید داستر فرانسوی باشد اما اگر دوست دارید سوار بر یک مرکب ژاپنی اصالتداربا تجهیزات رفاهی مناسب شوید بی شک باید ویتارا را برگزینید. هر دوخودرو شرایط برابری در بازار دست دوم ندارد و قالب خریداران بیشتر جلب سوزوکی ویتارا می شوند تا داستر.

همچنین با توجه به مونتاژ سوزوکی ویتارا توسط ایران خودرو قطعات مصرفی این خودرو به وفور در بازار موجود است . همچنین با توجه به تشابه فنی برخی قطعات تزینی و موتوری این خودرو با دیگر محصولات رنو مثل تندر 90 و مگان کمبودی از بابت قطعات یدکی حس نمی شود.

************************************************
آیا می دانید با استفاده از خدمت فروش فوری خودرو همراه مکانیک در هر ساعتی از روز در کمتر از 30 دقیقه میتوانید خودرو خود را به مناسب ترین قیمت ممکن به فروش برسانید.

برای اطلاع بیشتر از جزئیات این خدمت اینجا کلیک کنید.

************************************************

مقالات مرتبط:

بیشترین و کمترین افت قیمت خودرو های داخلی

مزایای سوزوکی گرند ویتارا

13 شاسی بلند وارداتی محبوب

 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهدی
۱۴۰۱-۰۲-۳۰ ۱۸:۰۰

مفید بود.