مقایسه رنو ساندرو و رنو داستر ، نبرد جنتلمن های فرانسوی

فهرست مطالب

در این مقاله از سری مقالات مقایسه ای همراه مکانیک ، مقایسه رنو ساندرو و رنو داستر را به شما کاربران گرامی ارائه می دهیم. در این مقاله ویژگی های فنی و آپشن های رفاهی دو خودرو مورد بررسی قرار می گیرد.

معرفی رنو داستر و رنو ساندرو

در این مقاله به بررسی جامع دو محصول پرطرفدار کمپانی مشهور رنو می پردازیم، با ما در مقایسه ی رنو داستر و رنو ساندرو همراه باشید. کمپانی رنو در سال 1899 در کشور فرانسه تاسیس شد.

محصولات رنو تاکنون به بیش از 118 کشور دنیا صادر شده است.رنو بیشتر به تولید خودروهای سواری و تجاری می پردازد و حتی در گذشته خودروهایی نظیر تانک و تراکتور هم توسط این کمپانی تولید می شد.

در سال 2013، رنو، هفتمین خودروساز جهان نام گرفت. همکاری رنو با کمپانی نیسان، رتبه ی چهارم در خودروسازی را برای این کمپانی به ارمغان آورد.

در ایران، رنو از طریق شرکت رنوپارس فعالیت می کند و محصولات خود را در خط تولید سایپا مونتاژ می کند. بعضی از محصولات رنو نظیر رنو داستر که در این مقاله به آن می پردازیم از طریق شرکت نگین خودرو عرضه می شوند. گرچه تجهیزات خودروهای رنو در مقایسه با خودروهای هم رده در سطح پایین تری قرار می گیرد اما از نظر کیفیت در رده ی بالاتری قرار دارند.

رنو داستر بعنوان یک شاسی بلند مقرون به صرفه در سال 2010 وارد بازار شد. قیمت اقتصادی رنو داستر یا داچیا داستر فروش خوبی برای این محصول کمپانی رنو که دارای پلتفرم مشترکی با محصول دیگر این کمپانی یعنی ساندرو داشت، به ارمغان آورد.

اما رنو ساندرو اتوماتیک در سال 2009 طراحی و در ایران با همکاری نیسان و پارس خودرو تولید شد. همانند رنو داستر، رنو ساندرو در دنیا با برند داچیا و در ایران تحت نام رنو عرضه می شود.

مقایسه ی رنو داستر و رنو ساندرو از نمای بیرونی و داخلی

بررسی طراحی خارجی رنو داستر و رنو ساندرو

طراحی خارجی رنو داستر

رنو داستر از لحاظ طراحی ظاهری پیچیدگی خاصی ندارد و از آنجا که با شعار خودرویی اقتصادی وارد بازار شد، حساسیت خاصی برای طراحی ظاهر آن صرف نشده است.

رنو داستر از نمای روبرو با جلوپنجره ی نسبتا بزرگی که در میان آن لوگوی رنو به چشم می خورد، و با چراغ های بزرگ بهم متصل شده است، دیده می شود. پلاک خودرو در زیر جلو پنجره قرار گرفته است.

حجم دهی های روی کاپوت و قسمت پلاستیکی رنگ میانه ی داستر با چراغ های مه شکن احاطه شده است و این ظاهر رنو داستر را بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد.

رنو داستر از نمای کناری نیز ساده عمل کرده است و در بدنه ی کناری این خودرو خطوط منحنی دیده نمی شود. با این وجود می توان ادعاکرد رنو داستر از نمای روبرو  و کناری موفقیت آمیزتر از نمای پشتی عمل کرده است.

نمای عقب رنو داستر هم جذاب به حساب نمی آید، چرا که بین اجزای موجود در قسمت عقب هماهنگی خوبی دیده نمی شود.گرچه در پایین سپرهای جلو و عقب و رکاب های جانبی قطعات مشکی و نقره ای رنگی استفاده شده که به بهبود ظاهر خودرو کمک زیادی کرده اند.

از لحاظ فضای بار، صندوق عقب داستر حجمی معادل 475 لیتر در اختیار شما قرار می دهد که در صورت تا کردن صندلی های عقب این فضا تا 1636 لیتر افزایش می یابد.

بعلاوه ریل سقفی که برای رنو داستر در نظر گرفته اند برای حمل بار امکان مناسبی را فراهم می کند، اهمیت این ویژگی به خصوص در مسیرهای طولانی و آفرود نمایان می شود.

طراحی خارجی رنو ساندرو

در طرف دیگر این مقایسه رنو ساندرو قراردارد که در مقایسه با رنو داستر از طراحی بسیار ساده تری بهره برده است و می توان گفت جذابیت های ظاهری خاصی در آن دیده نمی شود و بعضا شباهت هایی با طراحی رنو داستر دارد.

از نمای روبرو چراغ های تقریبا کشیده با جلوپنجره ای که در میانه ی آن لوگوی رنو دیده می شود بهم متصل شده اند، سپر همرنگ بدنه با چراغ های مه شکن به همراه کاپوتی که از هیچ خط حجم دهنده ای بهره نمی برد، از ویژگی های طراحی روبروی رنو ساندرو هستند.

در نمای کناری ساندرو از چند خط حجم دهنده و منحنی استفاده شده است، که در مجموع چهره ای ساده به این هاچ بک اقتصادی داده اند.

چراغ های نسبتا عمودی و بزرگ قرمز رنگ،‌ سپر عقبی که با فرمت سپر جلو طراحی شده است و برف پاک کنی که در شیشه ی عقب تعبیه شده است، سعی کرده اند ظاهری اسپرت به خودرو بدهند. از آنجایی که رنو ساندرو یک هاچ بک اقتصادی است در صورت تا کردن صندلی های عقب تا 320 لیتر فضا برای حمل بار در اختیار شما قرار می گیرد.

بررسی طراحی داخلی رنو داستر و رنو ساندرو

طراحی داخلی رنو ساندرو
طراحی داخلی رنو ساندرو

طراحی داخلی رنو داستر نیز مانند طراحی بیرونی آن ساده است. کابین آن به ساده ترین شکل طراحی شده و از قطعاتی با کیفیت پایین برای ساخت اجزای داخلی کابین استفاده شده است، بعلاوه ظاهر اجزای داخلی کابین هم زیبا محسوب نمی شوند.

با توجه به این نکته که داستر یک شاسی بلند ارزان قیمت به حساب می آید، طبیعی است که نمی توان توقع زیادی از ظاهر آن داشت.

طراحی داخلی رنو داستر
طراحی داخلی رنو داستر

طراحان رنو در طراحی داخلی ساندرو نسبت به رنو داستر حساسیت بیشتری به خرج داده اند. تلفیق رنگ مشکی و نوارهایی به رنگ کروم در کابین داخلی حس مدرن بودن را به راننده منتقل می کند. در کل طراحی داخل کابین رنو ساندرو ساده ارزیابی می شود و در بعضی قسمت های آن از پلاستیک سخت استفاده شده است.

مقایسه ی رنو داستر و رنو ساندرو از نگاه آمار فنی

مقایسه رنو ساندرو و رنو داستر
مقایسه رنو ساندرو و رنو داستر

برخلاف طراحی ظاهر رنو داستر و رنو ساندرو که جز دسته ی خودروهای جذاب قرار نمی گیرند، آمار فنی نشان می دهد که با دو خودروی خوب مواجه هستیم که توانسته است توجه خریداران را به خود جلب کند.

رنو داستر با بهره گیری از موتور 2000 سی سی 16 سوپاپ، قدرت انتقال 195 نیوتن متر گشتاور تولید شده را از طریق رینگ های 16 اینچی خود به سطح جاده منتقل کند.

حداکثر قدرت این موتور 135 اسب بخار است که رنو داستر را به خودرویی پرقدرت، بهینه و کم استهلاک تبدیل کرده است. هماهنگی و یکپارچگی خوبی بین طراحی، عملکرد موتور و جعبه دنده ی این خودرو دیده می شود.

در مدل اتوماتیک رنوساندرو شاهد 105 اسب بخار قدرت در موتور و توانایی انتقال 104 نیوتن بر متر گشتاور هستیم. بعلاوه این خودرو از سیستم انتقال قدرت 4 سرعته بهره می برد، که گرچه در برابر داستر آمار پایین تری دارد، اما به خودرویی مورد پسند جوانان و علی الخصوص خانم ها در سطح شهر تبدیل شده است.

در جدول زیر خلاصه ای از آمار فنی مقایسه رنو داستر و رنو ساندرو را در مدل اتوماتیک مشاهده می کنید:

مدل خودرو رنو داستر اتوماتیک رنو ساندرو اتوماتیک
پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه 4 سیلندر 16 سوپاپه
حجم موتور 1988 سی سی 1598 سی سی
حداکثر قدرت 135 اسب بخار 105 اسب بخار
حداکثر گشتاور 195 نیوتن متر 140 نیوتن متر
گیربکس 4 دنده خودکار
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.5 لیتر 8.3 لیتر
شتاب صفر تا 100 10.7 ثانیه 11.5 ثانیه
حداکثر سرعت 170 کیلومتر در ساعت 170 کیلومتر در ساعت

 

مقایسه آپشن و امکانات رفاهی

در مقایسه ی امکانات رفاهی رنو ساندرو و رنو داستر، داستر از وجود امکاناتی نظیر جعبه دنده ی 4 سرعته ی خودکار، رینگ های 16 اینچی از جنس آلمینیوم و سیستم صوتی با امکان کنترل روی فرمان بهره می برد.

بعلاوه برخی از تجهیزات قابل تعبیه در رنو داستر در هنگام خرید قابل سفارش دادن هستند که از این جمله می توان به کیسه هوای جانبی برای سرنشینان جلو و کمربند ایمنی مجهز به Pretensions و باربند طرح کروم اشاره کرد. در مقابل رنو ساندرو بعنوان یک هاچ بک اقتصادی امکانات رفاهی در حد معقول عرضه می کند.

مقایسه آپشن های رفاهی
مقایسه آپشن های رفاهی

در جدول زیر امکانات رفاهی این دو خودرو را در مقایسه با یکدیگر مشاهده می کنید:

تجهیزات رنو ساندرو رنو داستر
چراغ مه شکن مه شکن
سیستم

مولتی مدیا

با کنترل زیر فرمان با کنترل روی فرمان
صفحه نمایش ندارد ندارد
رینگ 15 اینچی آلمینیومی 16 اینچی آلمینیومی
آینه جانبی همرنگ بدنه جانبی برقی
تهویه

مطبوع

با کنترل دستی
صندلی با روکش پارچه ای
شیشه عقب مجهز به گرمکن
سیستم

هشدار دهنده

سایر امکانات قابل سفارش

 

مقایسه ی رنو داستر و رنو ساندرو؛ کدام یک امن تر است؟

تست تصادف داستر
تست تصادف داستر

مقایسه رنو داستر و رنو ساندرو از نظر ایمنی در جدول زیر مشخص شده است. در مقایسه ی ترمزهای دیسکی و کاسه ای باید گفت که ترمزهای دیسکی قدرت بیشتری در ترمز در اختیار راننده قرار می دهند و از این رو انتخاب بهتری به شمار می روند.

از طرفی تعویض ترمزهای کاسه ای بسیار راحت تر و یکپارچگی سیستم آن هزینه های کمتری برای تولید کننده به همراه دارد. از این رو رنو داستر و رنو ساندرو از لحاظ ایمنی برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند.

هرچند کسب سه ستاره ی ایمنی از موسسه ی یوروانکپ توسط رنو داستر امتیازی بیشتری در بخش ایمنی برای آن به همراه می آورد.

تجهیزات رنو داستر اتوماتیک رنو ساندرو اتوماتیک
تجهیزات ایمنی و حفاظتی
کیسه هوا کیسه هوای سرنشینان جلو كيسه هواي راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ترمز جلو دیسکی پره‌ای خنک شوند و ترمز عقب کاسه‌ای – ABS ترمز های جلو دیسکی و عقب کاسه ای – ترمز ضدقفل ABS بهمراه توزيع الكترونيكي ترمز

 

کدام یک تجربه ی بهتری در رانندگی به همراه دارد؟

تجربه رانندگی رنو داستر و رنو ساندرو
تجربه رانندگی رنو داستر و رنو ساندرو

از ویژگی های برجسته ی رنو داستر  فرمان پذیری فوق العاده ی این خودرو است. پایداری و هندلینگ خوبی که به واسطه فرمان و جلوبندی قوی مک فرسون، به راننده منتقل می شود، نشان از حساسیت به کار رفته در مهندسی فنی این محصول فرانسوی دارد. این ویژگی به خصوص در جاده های پیچ و خم دار مشخص می شود.

از طرفی رانندگی با رنو ساندرو به علت کیفیت خوب قطعات حس خوبی در راننده ایجاد می کند. همچنین به علت انواع ترمزهایی که در بخش قبل به آنها اشاره شد کنترل خودرو در سرعت های بالا راحت تر خواهد بود.

سیستم تعلیق هندلینگ (فرمان پذیری) بالا و چسبندگی این خودرو باعث می شود در سطح جاده قابلیت حرکت در طیف گسترده‌ای را داشته باشید. گرچه صندلی های این خودرو برای مسافت های طولانی راحتی زیادی برای سرنشینان ندارد و شاید این مورد امتیاز منفی رنو ساندرو در این بخش به حساب می آید.

تحلیل شرایط بازار

رنو داستر
رنو داستر

رنو داستر در حال حاضر با قیمتی بین 250 تا 350 میلیون تومان در نمایندگی های داستر در ایران، یعنی شرکت نگین خودرو به فروش می رسد و رنو ساندرو نیز با  قیمتی حدود 120 تا 136 میلیون تومان توسط نمایندگی پارس خودرو به فروش می رسد.

جمع بندی

رنو ساندرو
رنو ساندرو

فاکتورهای زیادی در انتخاب یک خودرو و خرید آن نقش دارند. اما اگر انتخاب نهایی شما یکی از دو گزینه ی رنو داستر و رنو ساندرو است؛ و اختلاف قیمت آنها را مدنظر ندارید،‌ به این نکات توجه کنید:

اگر انتخاب شما رنو داستر باشد،‌ در آینده از قیمت رقابتی آن در بازار دست دوم و قیمت مناسب قطعات یدکی بهره خواهید برد. بعلاوه اینکه فضای مناسب کابین این خودرو راحتی را برای خانواده ی شما به همراه خواهد داشت، هرچند شاید طراحی ظاهر این خودرو شما را راضی نکند.

در مقابل با خرید رنو ساندرو،‌ از ابعاد مناسب این خودرو برای استفاده شهری، مصرف سوخت مناسب و کیفیت بالا و استهلاک پایین آن لذت خواهید برد. هرچند در این خودرو نیز طراحی ضعیف کابین و آپشن های معمولی آن ممکن است راضی کننده نباشد.

مقالات مرتبط:

هم اکنون انتخاب کدام خودرو اتومات مناسب است

مقایسه مزدا2 و رنو ساندرو

مقایسه برلیانس H330 و رنو ساندرو

بهترین شاسی بلند های وارداتی

مقایسه گرند ویتارا و رنو داستر

مقایسه رنو داستر و جک S5

مقایسه رنو داستر و رنو کپچر

مقایسه رنو داستر و چری تیگو 7

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
6 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ایرانی
۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۷

توانایی آفرودی داستر که فوق العاده مهم و شاخصه اصلی انتخاب آن است کجا ساندروی شهری کجا؟
چرا به این موضوع خیلی مهم نپرداختین؟!؟!

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۸
پاسخ به  ایرانی

متشکرم بابت فیدبک خوب شما این مورد هم اضافه خواهیم کرد

محمود
۱۴۰۰-۰۵-۰۸ ۰۱:۲۹

باسلام.
آیا رنو داستر کولر دارد؟!

نوبری
۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۱:۰۲
پاسخ به  محمود

بله داره

نوبری
۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۱:۰۲
امتیاز دهی :
     

با سلام مثل اینکه دیدگاه شما نسبت به رنو داستر خیلی منفی هست و بعضی مقایسه هاتون اصلا منطقی نیست