مقایسه رانا و سمند سورن موضوع این مقاله از سری مقالات مقایسه ای همراه مکانیک است. با ما همراه باشید تا در مقایسه رانا و سمند سورن تمام جنبه های فنی و رفاهی این دو خودرو را بررسی کنیم و در ببینیم پیروز این مقایسه کدام یک از این دو خودرو است.

این بار در همراه مکانیک قصد مقایسه رانا و سمند سورن را داشته و با هم نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه نسبتا کوتاه و پر پیچ و خم این دو محصول در کشورمان. با همراه مکانیک همراه شوید تا پس از مقایسه رانا و سمند سورن، ببینیم کدام یک ارزش خرید بیشتری دارد؟

اگر بدلیل شرایط شغلی و یا هر دلیل دیگری وقت استفاده از کارشناس خودرو برای تضمین سلامت خودرو ندارید

بهترین انتخاب برای شما نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک است.جایی که بدون دغدغه و با پیشنهادات جذاب می توانید خودرو کارکده بخرید.این پیشنهاد  جذاب را از دست ندهید.

صفحه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک

رانا همان پژو ۲۰۶ اس دی است؟

مقایسه رانا و سمند سورن

این‌بار مقایسه رانا و سمند سورن را از طراحی خارجی، بدنه و پلتفرم‌های آن‌ها آغاز خواهیم کرد. متاسفانه در نگاه اول به هر دو خودرو می‌توان شباهت‌هایی را به سایر محصولات بازار کشورمان در آن‌ها یافت؛ به این معنی که رانا از هزار فرسخی نیز گویای فیس‌لیفت‌ بودن‌اش از روی پژو ۲۰۶ اس دی بوده و بجز اندکی جزئیات در بخش‌های جلویی و عقبی،‌ تقریبا تفاوت چشم‌گیری با این محصول ندارد. ظاهرا پس از موفقیت نسبی ۲۰۶ صندوقدار، ایران‌خودرو بر آن شد تا با عرضه نسخه‌ای ارزان‌تر، مشتریان بیشتری را جلب کند. اما نتایج حاصله کاملا بر خلاف این هدف بوده و پس از تولید رانا، خریداران هدف این شرکت به گزینه‌های دیگری روی آوردند. دلیل این مطلب نیز قیمت نزدیک رانا به مدل‌هایی چون ۲۰۶ صندوقدار در آن زمان بود. در واقع کسی ترغیب نمی‌شد که از خیر اس دی گذشته و محصولی با قیمت مشابه و کیفیت کمتر را بخرد (!). 

سمند سورن نیز فیس‌لیفتی دیگر از همین شرکت است که مشتریان هدف خود را گم کرده‌ است! سورن از نظر ظاهری یک قناری رنگ شده است که به اسم خودرویی متفاوت به فروش می‌رسد. بدنه این خودرو هیچ حرف خاصی برای گفتن نداشته و اگر از رانا بدتر نباشد،‌ بهتر هم نیست. ایران‌خودرو در طراحی این خودروی به اصطلاح ملی کاملا خسیسانه عمل کرده و برنامه ویژه‌ای جهت بازاریابی از طریق ویژگی‌های ظاهری نیز نداشته است. از طرفی قیمت سمند سورن نیز در حال حاضر رقمی معادل ۸۸ میلیون را شامل می‌شود که دیگر هیچ جایی برای تعریف و تمجید از آن باقی نمی‌گذارد (هرچند بدون در نظر گرفتن قیمت نیز تعریف کردن از این خودرو دشوار است).

لذا در مقایسه رانا و سمند سورن از نظر بدنه و طراحی خارجی می‌بایست متذکر شویم که هر دو فیس‌لیفت‌‌های ضعیفی از نمونه‌های موفق ایران‌خودرو اند که شما را پس از صرف هزینه هنگفت برای خریدشان  ناامید خواهند کرد. 

بی‌ذوقی‌های بی‌پایان ایران‌خودرو در طراحی داخلی رانا و سمند سورن

مقایسه رانا و سمند سورن

مقایسه رانا و سمند سورن از نظر طراحی داخلی و کابین نیز تفاوتی با بخش خارجی نداشته و مصداق «ظاهر و باطن یکی بودن» است. سمند سورن در اقدامی نسبتا قابل قبول، تلاش کرده است تا جلوه‌ای متفاوت نسبت به سمند استاندارد ایجاد کند. اما اگر بپرسید که این اقدام تا چه اندازه موفقیت آمیز بوده است، باید بگوییم که تقریبا هیچ مورد مثبتی پس از این تغییرات متوجه سورن نشده است. یک تریم کاملا تاریخ گذشته، داشبوردی خاکستری و کنسول وسط یک‌سره، بدون شک چیزهایی نیستند که شما از یک خودروی ۸۸ میلیون تومانی انتظار دارید. حال مسئله کمبود کیفیت ساخت را نیز به این معادله اضافه کنید تا خود متوجه دلیل عدم محبوبیت این خودرو در بازار فعلی شوید. 

رانا نیز دست کمی از سورن نداشته و به طرز عجیبی برای پایین نگه داشتن هزینه تولید، از خیر بسیاری از الزامات یک خودروی استاندارد ۶۰ میلیون تومانی گذشته است. صحبت در رابطه با جلوه‌های بصری در رابطه با کابین رانا که امری کاملا بیهوده و عبث خواهد بود؛ اما جای خالی کمبودهای آن را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. پس از قرار گرفتن پشت فرمان رانا، یک ساختار خشک و نچسب و ناهماهنگ در انتظارتان خواهد بود. بنابراین، اگر توجه به رفاه و زیبایی برای شما در اولویت قرار دارد، توصیه می‌کنیم برای خرید این خودرو بیشتر فکر کنید!

این پیشرانه‌ها را کجای کاپوت‌مان بذاریم؟!

مقایسه رانا و سمند سورن

یک‌بار دیگر د پیشرانه تکراری برای پر کردن (!) کاپوت دو خودروی داخلی مورد استفاده قرار گرفته است؛ به عبارتی دیگر،‌ مقایسه رانا و سمند سورن از این ‌جا به بعد حتی رنگ و بوی خسته‌کننده تری نیز به خود گرفته و شما را با دو پیشرانه کاملا آشنا روبرو خواهد کرد. بله درست حدس زدید؛ رانا همچنان در راستای تلاش‌های بی‌ثمر ایران‌خودرو جهت بازآفرینی موفقیت ۲۰۶ تیپ پنج، به تیوفایو مجهز شده است و سمند سورن نیز احتمالا از سر بی‌حوصلگی تولیدکنندگان، صرفا با همان EF7 پر دردسر خودمان وارد بازار شده است. اگر علاقه‌مندید که از جزئیات فنی این پیشرانه‌ها آگاه شوید، توصیه می‌کنیم زیاد عجله نکنید، چرا که دیر یا زود آنقدر نام‌شان را میان محصولات ایرانی خواهید شنید که به یک متخصص تبدیل خواهید شد.

در مورد موتورهای TU5 و EF7 چه چیزهایی می دانید؟

آیا می دانید زمان عوض کردن تسمه تایم در این دو موتور چه زمانی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

دانستنیهای جالب در مورد موتورهای TU5 و EF7

حال اگر با توجه به همین پیشرانه‌ها کمر به مقایسه رانا و سمند سورن از لحاظ تجربه رانندگی ببندیم، باید بدانید که اتفاقات جذابی در انتظارتان نخواهد بود! رانا یک سواری خشک و بد عنق را بهتان نوید می‌دهد که تازه مملو از عدم هماهنگی‌ خواهد بود. سمند سورن نیز صرفا به دلیل شباهت‌اش با برادر بزرگ‌تر خود (سمند استاندارد) هندلینگ نسبتا متوسطی را ارائه کرده و بجز این حرف خاصی برای گفتن نخواهد داشت.

اما به هر روی، مقایسه رانا و سمند سورن از نظر رانندگی می‌توان اذعان داشت که سورن یک سر و گردن بهتر از رانا بوده و  همچنین به دلیل مصرف منطقی‌تری که دارد، برتر میدان در این بخش به نظر می‌رسد.

مقایسه فنی رانا و سمند سورن

 

رانا

سورن

حجم موتور

1600CC

1800CC

قدرت موتور

108 اسب بخار در 5600 دور

114 اسب بخار در 6000 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

4 سیلندر 8 سوپلپ

جعبه دنده

5 دنده دستی

5 دنده دستی

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

12 ثانیه

11.9 ثانیه

ماکزیمم سرعت KM/H

189

185

مصرف سوخت ترکیبی (لیتر)

6.6

7.8

حجم باک

50

70

تجهیزات ایمنی و امنیتی

ترمز ضد قفل ABS و EBD, ترمز جلو ديسكي, ترمز عقب ديسكيکیسه هوای سرنشینان جلو

ABS – EBD--كيسه هوای راننده

امکانات رفاهی

سيستم صوتي CD خوان – بلندگوهاي جلوفرمان هیدرولیک – سیستم تهویه مطبوع با تنظیم دستی – چراغ مه شكن جلو و عقب – چراغ خطر سوم – تنظيم زاويه نور چراغهاي جلو از داخل اتاق – تنظيم آيينههاي جانبي برقي – آينه آرايش روي آفتابگير – شيشه بالابر درهاي جلو برقي و عقب دستي – ايموبيلايزر – سيستم عيب يابي هوشمند (مولتي پلكس) – قفل مركزي با ريموت كنترل – رينگ فولادي 14 اينچ – صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع – بازکن قفل درب صندوق عقب از داخل اتاق –

دستگاه پخش DVD سامر قابل سفارشفرمان هیدرولیک – تجهیزات قابل سفارش: قفل عصایی دنده و ترمز دستی – رینگ چرخ آلومینیومی – لاستیک کف صندوق عقب سمند – روکش صندلی طرح نسترن – رینگ چرخ آلومینیومی طرح شهاب – فیلتر هوای استاندارد – کوئیک شیفتر – آنتن سقفی اسپرت – پارکابی سمند نقره‌ای – لوگو رینگ بورل – رینگ چرخ آلومینیومی 5 پره دوبل رونال – رینگ چرخ آلومینیومی 10 پره رونال – جاروبرقی فندکی خودرو – قفل عصایی فرمان مدل 6008HSP – کاهش مصرف سوخت – رینگ چرخIK008 و مدل IK009 – محافظ ECU – قاب محافظ پلاک خودرو – رینگ چرخ آلومینیومی سالسا – هندزفری موتورولا – مجموعه آینه برقی تاشو – لوگو آلومینیومی طرح رونال – رینگ چرخ آلومینیومی اروند – پارکابی چرمی مدل سیلور – جک و آچار الکتریکی – پک مسافرتی – سامانه افزایش قدرت – موبایل هندزفری فندکی – موکت رو داشبورد پلی‌آمید

کدام گزینه برای جاده‌ها و جیب‌ها مناسب است؟

مقایسه رانا و سمند سورن

خب،‌ اگر هدفتان از مطالعه مقایسه رانا و سمند سورن انتخاب یک‌ کدام بعنوان خودروی آینده‌تان بود، می‌بایست بدانید که سورن بیشتر از بیست میلیون اختلاف قیمت را با رانا تجربه کرده و امکانات چندان متفاوتی به شما ارائه نخواهد کرد. در حالی که رانا همچنان در رنج شصت میلیون تومان باقی مانده و اگر از ایرادات آن صرف نظر کنیم، می‌تواند گزینه‌ای قابل بررسی باشد. ولی به هر حال برای خرید هر دوی این خودروها توصیه می‌کنیم تست‌های میدانی داشته و تحقیقات تکمیلی بیشتری نیز انجام دهید؛ چرا که متاسفانه ریسک نارضایتی پس از خریدشان بالاست!

مقالات مرتبط:

مقایسه سمند سورن با پژو پارس

راهنمای خرید سمند دست دوم

معایب سمند EF7

مقایسه رانا و دنا و تندر 90

مقایسه رانا و ساینا

معایب رانا

اپلیکیشن همراه مکانیک

یا اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

2
دیدگاه بگذارید

2 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] مقایسه رانا و سمند سورن […]

[…] مقایسه رانا و سمند سورن […]