مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو رقابتی تنگاتنگ بین دو خودروی کوچک با استانداردهای بالا است که امروز در مجله همراه مکانیک به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. میتسوبیشی میراژ، یک هاچ‌بک کوچک یا خودرو شهری تولید شرکت میستوبیشی ژاپن است. در سال 2012 از این خودرو به عنوان خودروی مستقل رونمایی و پس از یک سال به بازار آمریکا وارد شد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

آخرین مدل میتسوبیشی میراژ موجود در بازار خودرو کشور مربوط به مدل سال 2015 این خودرو است. در مجموع خودروهای ژاپنی در ایران سابقه رضایت‌بخشی دارند، اما لازم به ذکر است که میتسوبیشی میراژ در کشور ما با استقبال چندانی مواجه نشده و فروش زیادی را تجربه نکرده است. مینی هاچبک میتسوبیشی میراژ توسط شرکت آرین موتور پوریا به ایران وارد می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

یکی از رقبای اصلی میتسوبیشی میراژ در ایران عبارت است از کیا پیکانتو. این خودرو، همانطور که از نام آن پیداست، یک هاچبک کوچک شهری شرکت کیا است. خودرو کیا پیکانتو، مانند میتسوبیشی میراژ، در بازارهای جهانی به عنوان یک خودرو اقتصادی خرید و فروش می‌شود، اما وقتی که همین خودرو به بازار ایران وارد می‌شود، تبدیل به محصولی نسبتاً گران‌قیمت می‌شود که امکانات چندان قابل توجهی هم ندارد. به هر حال، شرکت وارد کننده و خدمات دهنده‌ی کیا پیکانتو در ایران، اطلس خودرو است.

مقایسه طراحی

طراحی خارجی

سپر بزرگ جلو میراژ حجم زیادی از نمای روبروی این خودرو را به خود اختصاص داده است. طوری که دقیقاً از لبه کاپوت شروع شده و جلو پنجره کوچک و سایر اجزای زیر و اطراف آن را هم در بر می‌گیرد. چراغ‌های جلو برجسته و بزرگ هستند، که حالت نسبتاً خشنی را به خودرو می‌دهند. همچنین فلز کرومی قسمت پایین سپر ظاهری اسپرت‌تر به آن می‌دهد. وقتی که از نمای عقب به میتسوبیشی میراژ نگاه می‌کنیم، یک اسپویلر را در انتهای سقف مشاهده می‌کنیم که در ایجاد ظاهری اسپرت‌تر مفید واقع شده است. همچنین رینگ‌های اسپرت 15 اینچی قیافه مطلوبی به خودرو می‌بخشند. در نمای پشت میراژ یک چراغ هشدار دهنده روی اسپویلر تعبیه شده، که نقطه قوت طراحی این قسمت است. وگرنه به غیر از حجم‌دهی مناسب سپر نمی‌توان به نکته دیگری اشاره کرد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

می‌توان گفت که کیا پیکانتو هم تقریباً طرح مشابهی دارد. سپر پیکانتو هم دقیقاً از لبه کاپوت شروع شده و تمام اجزای تشکیل دهنده این قسمت از خودرو را شامل می‌شود. همچنین چراغ‌های جلو برجسته و بزرگ هستند، اما میزان بزرگی و برجستگی آن نسبت به میراژ بیشتر است، طوری که چراغ‌های تا انتهای کاپوت کشیده شده‌اند. در مجموع می‌توان گفت که پیکانتو در نمای روبرو چهره‌ای خشن‌تر و اسپرت‌تر دارد. در نمای کناری خط تیزی از کنار گلگیر جلو تا چراغ عقب کشیده شده و دستگیره درب‌ها روی آن طراحی شده است، که همراه با تورفتگی و برجستگی‌های قسمت پایین، نقش مناسبی در تکمیل چهره‌ کیا پیکانتو دارند. همچنین می‌توان طراحی رینگ‌های 15 اینچی پیکانتو را تا اندازه‌ای متفاوت و جذاب دانست. اما در نمای پشت خودرو، نوعی سادگی کلی حاکم است. چراغ‌های عقب از شکلی فلش‌وار برخوردارند و مه‌شکن‌ها به صورت عمودی قرار داده شده‌اند. در مجموع می‌توان گفت که مقایسه میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو از نظر طراحی خارجی نشان دهنده برتری پیکانتو است. در مجموع باید گفت که این خودرو چهره‌ای خشن‌تر، اسپرت‌تر و مدرن‌تر دارد.

طراحی داخلی

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
طراحی داخلی کیا پیکانتو

قبل از هر چیزی باید گفت که صفحه نمایش لمسی تنها در نسخه فول آپشن میتسوبیشی میراژ ارائه شده است، که واردات آن به ایران انجام نمی‌گیرد. اما در نسخه پایه، که مدل وارداتی ایران شباهت زیادی با آن دارد، قبل از هر چیزی استفاده از پلاستیک سخت و ارزان‌قیمت در طراحی داشبور نظر مخاطب را جلب می‌کند. از سوی دیگر، دو نمایشگر دیجیتال وجود دارند که طرح و رنگ‌های استفاده شده در آن ظاهری بسیار قدیمی به این بخش داده‌اند. به هر حال فمان و نمایشگرهای پشت آن از طراحی مناسبی برخوردارند. همچنین، با در نظر گرفتن کلاس بدنه میتسوبیشی میراژ، باید اذعان داشت که فضای مناسبی برای سرنشینان تعبیه شده است.

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
طراحی داخلی میتسوبیشی میراژ

شاید می‌توان گفت که صفحه نمایش لمسی در خودروهای امروزی تبدیل به جزئی ضروری شده است، به شیوه‌ای که عدم وجود آن ظاهری قدیمی به خودرو می‌دهد. به همین دلیل می‌توان چهره داخلی کیا پیکانتو را هم قدیمی توصیف کرد. با این حال، استفاده از طراحی کشیده برای شکل‌دهی به داشبورد تا اندازه‌ای آن را نسبت به میراژ، جذاب‌تر و اسپرت‌تر نشان می‌دهد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

همچنین در طراحی نمایشگرهای سرعت، فشار گاز و آمپرها از طراحی و نورپردازی نسبتاً بهتری استفاده شده است. در مجموع می‌توان گفت که مقایسه میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو از نظر طراحی داخلی نیز نشان می‌دهد که پیکانتو از کابینی با طرحی مناسب‌تر و نسبتاً راحت‌تر برخوردار است.

مقایسه فنی

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
مقایسه فنی

مقایسه میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو از نظر فنی نشان می‌دهد که دو خودرو تقریباً در سطح برابری هستند. البته باید در نظر داشت که عملکرد میراژ در هنگام شتاب‌گیری به خوبی پیکانتو نیست، رکورد شتاب‌گیری پیکانتو حدود 3 ثانیه از میراژ بهتر است. از سوی دیگر، مصرف سوخت میراژ حدود یک لیتر از پیکانتو کمتر است. ولی در نهایت هر دو، به عنوان خودروهای کوچک شهری، از حدأکثر سرعت یکسانی برخوردارند.

مدل خودرو میتسوبیشی میراژ کیا پیکانتو
پیشرانه 3 سیلندر 12 سوپاپه خطی مستقیم 4 سیندر 16 سوپاپه خطی مستقیم
حجم موتور 1200 سی سی 1250 سی سی
حدأکثر قدرت 79 اسب بخار 85 اسب بخار
حدأکثر گشتاور 100 نیوتن متر 121 نیوتن متر
گیربکس 4 سرعته خودکار 4 سرعته خودکار تیپ ترونیک
مصرف سوخت (ترکیبی) 6/4 لیتر در هر 100 کیلومتر 7/5 لیتر در هر 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 7/13 ثانیه 11 ثانیه
حدأکثر سرعت 170 کیلومتر در ساعت 171 کیلومتر در ساعت

مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی

هاچبک‌های کوچک به نام خودروهای کوچک شهری هم شناخته می‌شوند. دلیل انتخاب این نام تناسب این گونه خودروها برای رفت و آمدهای درون شهری و امور روزمره خارج از منزل است. به همین دلیل هاچبک‌ها در کل امکانات رفاهی چندانی ندارند. به هر حال مقایسه میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو از نظر امکانات رفاهی نشان دهنده برتری کیا پیکانتو است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

درست است که کیا پیکانتو صفحه نمایش لمسی ندارد، اما این آپشن تنها در نسخه فول آپشن میراژ هم موجود است. اما کیا پیکانتو سانروف دارد که در میتسوبیشی میراژ موجود نیست. به هر حال، دو خودرو از سایر جوانب رفاهی تقریباً شرایط مشابهی دارند.

تجهیزات میتسوبیشی میراژ کیا پیکانتو
چراغ چراغ‌های زنون (HID)، سیستم روشنایی در روز و سیستم روشنایی خودرو، چراغ‌های عقب LED، مه‌شکن‌های جلو و عقب سیستم روشن و خاموش شدن خودکار چراغ‌ها بر اساس نور محیط، مه‌شکن‌های جلو و عقب
سیستم­های مولتی مدیا قابلیت خواندن MP3، ورودی‌های بلوتوث، USB و AUX رادیو، ورودی‌های بلوتوث، USB، iPod، MP3 و CD
صفحه نمایش صفحه نمایش 5/6 اینچی لمسی (در نسخه فول آپشن) ندارد
رینگ­ها 15 اینچی آلومینیومی 15 اینچی آلیاژی
آینه آینه‌های جانبی برقی تاشو و دارای گرمکن تنظیم برقی آینه‌های جانبی و دارای گرمکن
تهویه مطبوع تهویه هوای خودکار تهویه هوای خودکار
صندلی تنظیم دستی صندلی‌های جلو در 4 حالت، صندلی‌های ردیف دوم تاشو، گرمکن صندلی‌های جلو تنظیم دستی صندلی‌های جلو، سیستم پشت‌سری‌های فعال در هنگام تصادف
شیشه بالابرهای برقی بالابرهای برقی
سیستم­های هشدار دهنده سنسور دنده عقب، سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر دزدگیر، سنسور پارک خودرو
سایر امکانات کروز کنترل، تنظیم تلسکوپی غربیلک فرمان، فرمان برقی، سقف ساده قفل مرکزی با ریموت کنترل، سانروف

مقایسه ایمنی

مقایسه میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو از نظر ایمنی نشان می‌دهد که دو خودرو عملکرد یکسانی در حفظ جان و ایمنی سرنشینان دارند. میراژ در تست‌های تصادف مؤسسه معتبر اروپایی EURO-NCAP موفق به کسب 4 ستاره از 5 ستاره ایمنی خودرو شده است. این امتیاز برای یک هاچک کوچک شهری تا اندازه زیادی رضایت‌بخش است. کیا پیکانتو نیز مورد تست‌های همین مؤسسه اروپایی قرار گرفته و توانسته است همانند میراژ 4 ستاره از 5 ستاره ایمنی مؤسسه EURO-NCAP را به دست آورد. در نتیجه گزارش این مؤسسه اروپایی درباره پیکانتو می‌بینیم که نقاط حساسی مانند سر، گردن و پاهای راننده و سرنشین جلو از بالاترین سطح ایمنی برخوردارند. همچنین میراژ در محافظت از سرنشینان بزرگسال توانسته است نمره خوب 90 درصد را کسب کند.

تجهیزات ایمنی و حفاظتی میتسوبیشی میراژ کیا پیکانتو
کیسه هوا 6 کیسه هوا: راننده و سرنشین جلو، جانبی، پرده‌ای کیسه هواهای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ترمزهای جلو دیسکی خنک شونده، ترمزهای عقب دیسکی، سیستم ABS، EBD روغنی با بوستر خلائی، ترمزهای جلو دیسکی، ترمزهای عقب کاسه‌ای، سیستم ABS، EBD

تجربه رانندگی

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
تجربه رانندگی

همین که با میتسوبیشی میراژ شروع به حرکت کردید و کم کم سرعت را افزایش دادید، می‌بینید که با افزایش سرعت صداهای ناخوشایند کابین هم افزایش می‌یابند. عملکرد میراژ در روی دست‌انداز‌ها نیز رضایت‌بخش نیست و باید آن را خشک و بی‌ثبات تعریف کرد. کابین این خودرو در کل از ثبات چندان مطلوبی برخوردار نیست. اما می‌توان فرمان برقی و نرم میراژ را به عنوان یکی از نقاط قوت آن نام برد. همچنین بدنه خودرو از طراحی مناسبی برخوردار است و فضای دید مناسبی را در اختیار راننده قرار می‌دهد. به همین جهت می‌توان از احساس خوب کنترل کامل بر فرمان و جاده لذت کافی را برد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

مقایسه میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو از نظر تجربه‌ رانندگی نشان می‌دهد که پیکانتو عملکرد بهتری در این زمینه دارد. وقتی که با این خودرو حرکت می‌کند، صداهای کابین کمتر شما را اذیت خواهد کرد. همچنین احساس بهتری در هنگام مواجهه با دست‌اندازها و برآمدگی‌های داخل شهر خواهید داشت. لازم به اشاره است که هماهنگی کامل و رضایت‌بخشی در بین عملکرد گیربکس با موتور پیکانتو وجود دارد. در هنگام رانندگی متوجه می‌شوید که گیربکس این خودرو توان استفاده از تمام توان تولیدی موتور را داراست و به خوبی از آن بهره می‌برد. اما در مجموع باید گفت که هر دو خودرو مورد بحث در این مقاله در ردیف خودروهای شهری قرار دارند و نباید انتظارات بالایی از آنها داشت.

تحلیل شرایط بازار

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
تحلیل شرایط بازار

پس از خروج آمریکا از برجام، آشفتگی در بازار دلار و ارزها خارجی تأثیرات منفی خود را مستقیماً بر بازار خودرو نیز گذاشت. همچنین به نظر می‌رسد که نمی‌‌توان چشم‌انداز مطلوبی را برای پایان این آشفتگی نیز انتظار داشت. برای مثال، خودروهای مورد بحث این مقاله در میان خودروهای زیر 100 میلیون تومان دسته‌بندی می‌شدند (مثلاً سال 93 می‌توانستید پیکانتو را با 60 میلیون تومان تهیه کنید) اما امروزه، با انفجار قیمت خودرو در کشور، باید آنها را در میان خودروهای بالای 100 میلیون تومان طبقه‌بندی کرد. امروزه باید برای خرید پیکانتو بودجه‌ای در بازه 120 تا 140 میلیون تومان در نظر بگیرید، در حالی که میتسوبیشی هم ارزان‌تر از پیکانتو نخواهد بود.

جمع بندی

مقایسه میتسوبیشی میراژ با کیا پیکانتو
عکس زیبا از کیا پیکانتو

در مجموع می‌توان گفت که در خصوص خودروهای معرفی شده در این مقاله (میتسوبیشی میراژ و کیا پیکانتو) کره‌ای‌ها عملکرد بهتری از خود نمایش داده‌اند. البته نارضایتی و عدم استقبال خریداران از میراژ تنها محدود به ایران نمی‌شود، بلکه کارشناسان برخی از رسانه‌های خارجی مربوط به خودرو نیز با اصطلاحاتی از قبیل “خودروی واقعاً وحشتناک” آن را توصیف کرده‌اند. بنابراین، توصیه می‌شود که در صورت تمایل به خرید یکی از خودروهای مورد بحث این مقاله، دلایل موجود در این مقاله را مد نظر قرار داده و به کیا پیکانتو اولویت بدهید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها