Image default
خانه » مقالات » مقایسه خودروها » مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو ، کوچک های بلند پرواز وارد می شوند
مقایسه خودروها

مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو ، کوچک های بلند پرواز وارد می شوند

مقایسه مزدا 2 با رنو ساندرو موضوع این مقاله همراه مکانیک میباشد.مقایسه مزدا2 با رنو ساندرو همواره یکی از جذا ترین مقایسه ها و بحث برانگیزترین بین مخاطبان و طرفداران کمپانی رنو و مزدا است.چرا که این دو خودرو از نظر مشخصات فنی بسیار نزدیک یکدیگر هستند.

مقایسه مزدا 2 با ساندرو، مقاله ای جذاب که همراه مکانیک از هم نشینی با کوچک ترهای شرق و غرب به شما ارائه میدهد.

مقایسه مزدا2 و رنوساندرو

در مقاله پیش رو سری به دنیای خودروهای هاچ بک میزنیم، خودروهایی که برخلاف جسه کوچک تر نسبت به سایر خودروها به همان میزان حس خوب بلند پروازی و متفاوت بودن را در شما زنده میکنند.

برای شروع مقایسه سراغ دو برند بازار یعنی ساندرو نمونه رومانیای رنو داچیا و اصیل زاده  طرد شده ژاپنی یعنی مزدا 2 خواهیم رفت.

در جمله قبل اشاره‌ای به فرانسوی نبودن ساندرو کردیم. علیرغم لوگوی رنویی که در جلو و عقب رنو ساندرو قرارگرفته است باید بگوییم که این خودرو در کشورهای دیگر با نام داچیا داستر شناخته می‌شود و درواقع محصول کمپانی داچیا در رومانی است که از زیرشاخه‌های رنو محسوب می‌شود. ساندرو 10 سال است که در برخی کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل، کلمبیا و شیلی و همچنین آفریقای جنوبی و بعضی کشورهای اروپایی مانند روسیه عرضه می‌شود. از سال 94 شرکت پارس‌خودرو شروع به مونتاژ این خودرو تحت عنوان رنو ساندرو کرده است.

در مورد مزدا 2 هم خوب است بدانید، مدلی که از این خودرو در ایران موجود است مربوط به سال 2014 است. مزدا 2 هم مانند سایر مزداها توسط گروه بهمن بر روی خط مونتاژ قرار گرفت اما پس از 2 سال به دلایلی که شاید مهم‌ترین آن‌ها عدم استقبال توسط مردم بود، تولید آن متوقف شد. برخلاف برادر بزرگ‌تر یعنی مزدا 3، جامعه روی خوشی به این خودرو نشان نداد. شاید قیمت بالا در برابر رقبا در عین کم امکانات بودن از دلایل مهم طرد شدن این خودرو توسط بازار بود.

موتور، قلب تپنده‌ی خودرو

مقایسه موتور مزدا2 و رنوساندرو

زیر کاپوت ساندرو، موتور K4M 696 جا خوش کرده که خوب بودن خود را بر روی تندر 90 ثابت کرده است. موتوری با 4 سیلندر خطی که حجمیمعادل 1.6 لیتر دارد و توانایی تولید 105 اسب بخار در دور موتور 5750 دور بر دقیقه و گشتاور 140 نیوتون متر در دور موتور 3750 دور بر دقیقه را دارد. مجموع مشخصاتی که به آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند ساندرو را در 11.5 ثانیه از حالت سکون به‌سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند. حداکثر سرعتی که ساندرو با این موتور می‌تواند به آن دست پیدا کند 170 کیلومتر بر ساعت است.

در مقابل کمپانی مزدا که بیشتر شاهد تولید خودروهای سوپر اسپرت سریع از آن بودیم برای تولید مزدا 2 از موتوری با 4 سیلندر خطی درست مانند ساندرو استفاده کرده است و البته هر دو موتور 16 سوپاپ هستند. تفاوت‌ها در دیگر مشخصات موتور هستند که حجم موتور قرارگرفته بر روی مزدا 2 1.5 لیتر است. این موتور توانایی تولید 102 اسب بخار در دور موتور 6000 دور بر دقیقه را دارد و حداکثر گشتاور حاصل از آن 135 نیوتون متر در دور موتور 4000 دور در دقیقه است. شتاب 0 تا 100 مزدا 2 11.9 ثانیه است و حداکثر سرعتی که می‌تواند داشته باشد 170 کیلومتر بر ساعت است.

همان‌طور که مشاهده کردید در قسمت موتور و پیشرانه شرایط نسبتاً برابری میان دو خودرو حاکم است. شاید مختصات ساندرو بیشتر دهن‌پر کن باشد اما نتیجه‌ی حاصله از توانایی‌های موتور یعنی حداکثر سرعت در هر دو خودرو 170 کیلومتر بر ساعت است. تنها در شتاب اولیه ساندرو 4 دهم ثانیه بهتر از مزدا 2 ظاهرشده است. 

طراحی زیبا، فاکتوری مهم

مقایسه مزدا2 و رنوساندرو

رنو ساندرو نسخه‌ی تکامل‌یافته‌ی تندر 90 به‌حساب می‌آید. همان‌طور که نمی‌توان از کیفیت بالای فنی تندر 90 چشم‌پوشی کرد، باید پذیرفت که طراحی ظاهری تندر 90 چه در خارج از ماشین و چه داخل اتاق یک افتضاح تمام‌عیار است. ساندرو در بخش طراحی خارجی پیشرفت خوبی کرده است و اگر نگوییم خارق‌العاده شده باید به قابل‌قبول شدن آن اشاره‌کنیم. حداقل دیگر خبری از خطوط تیز بر روی بدنه نیست و چهره‌ی خودرو جوان‌پسند تر شده است. این بهبود در طراحی داخلی دیده نمی‌شود و رنو و داچیا به تغییرات جزئی که هیچ کمکی به زیبایی بیشتر نکرده، بسنده کرده‌اند. البته باید گفت که علیرغم طراحی زشت کابین، جادار بودن آن مخصوصاً نسبت به خودروهای هاچ بک از مزیت‌های ساندرو محسوب می‌شود.

در مورد مزدا 2 هم باید گفت که هرچقدر هم بخواهیم به طراحی ظاهر خارجی آن ایراد بگیریم، باید بگوییم اگر هم ساده باشد به شکل زیبایی ساده است. طراحی ظاهر خارجی مزدا 2 جمع‌وجور و مانند اسباب‌بازی است که این طراحی جمع‌وجور، پارک کردن آن مخصوصاً در مکان‌های شلوغ که یافتن جای پارک معضل بزرگی است را راحت می‌کند و این‌یک مزیت محسوب می‌شود. طراحی کابین مزدا 2 هم با ظاهر خارجی آن کاملاً انطباق دارد و حس جمع‌وجور بودن آن را به‌خوبی منتقل می‌کند.

برای ساخت رنو ساندرو و مزدا 2 از متریال و مواد اولیه‌ی مرغوبی استفاده‌شده است که این امر از خصوصیات هر دو برند پارس‌خودرو و گروه بهمن است.

درمجموع مزدا 2 و رنو ساندرو در طراحی بیرونی هردو قابل‌قبول هستند، اما در طراحی اتاق مزدا 2 قطعاً از رنو ساندرو برتر است.

جعبه‌دنده‌های اتوماتیک، هندلینگ و مصرف سوخت

گیربکس استفاده ‌شده بر روی ساندرو همان گیربکسی است که رنو از آن برای ساخت مگان 2000 و داستر بهره برده است. این گیربکس با اصلاحاتی به‌منظور به بهبود عملکرد آن بر روی ساندرو قرارگرفته است. گیربکس موردبحث ثابت کرده که تا مدت‌ها نیازی به تعمیر ندارد و بازمان بندی دقیق بهترین عملکرد را نسبت به میزان گازی که به ماشین می‌دهید به شما ارائه می‌دهد.

گیربکس مزدا 2 تیپ‌ترونیک و همانند ساندرو 4 سرعته است. این گیربکس هماهنگی کاملی با موتور خودرو دارد و با دقتی بالا قدرت موتور را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند تا حرکت خودرو را به بهترین شکل ممکن به همراه داشته باشد.

در قسمت هندلینگ هردو خودرو از کیفیت خوبی برخوردار هستند. همان‌طور که اشاره کردیم تخصص مزدا خودروهای سوپر اسپرت مسابقه‌ای است و به همین دلیل چیز بعیدی نیست که خودروی ساخت این کمپانی فرمان پذیری و هندلینگ خوبی داشته باشد. رانندگی با مزدا 2 با توجه به جمع‌وجور بودن آن و هندلینگ مناسب لذت‌بخش است.

در مورد ساندرو هم باید بگوییم که هندلینگ آن در شرایط مطلوبی قرار دارد. یکی از تدابیری که مهندسین رنو و داچیا برای بهبود کیفیت هندلینگ این خودرو اندیشیده‌اند قرار دادن ساب فریم در جلوی خودرو است. این کار باعث می‌شود بخشی از وزن قطعاتی مانند موتور، گیربکس و پلوس‌ها هنگام شتاب‌گیری، ترمز و پیچیدن به ساب فریم منتقل شود که کمک زیادی به بهبود هندلینگ می‌کند.

در مورد مصرف سوخت مزدا بهتر از رنو عمل کرده و خودروی تولیدی این کمپانی کم‌مصرف‌تر است. مصرف سوخت ساندرو در شهر 9.4 لیتر، در خارج از شهر 5.5 لیتر و به‌صورت ترکیبی 8.3 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر است. این اعداد در مزدا 2 به ترتیب 8.1 لیتر در شهر، 5.3 لیتر در خارج از شهر و 6.3 لیتر به‌صورت ترکیبی در هر 100 کیلومتر هستند.

امن و کم امکانات

هر دو خودرو از ایمنی بالایی برخوردار هستند و هردو توانسته‌اند 4 ستاره در تست امنیت NCAP اروپا کسب کنند.

عملکرد هر دو خودرو درزمینه‌ی تجهیزات و امکانات بسیار ضعیف بوده و شاید با سرسوزنی اغراق تنها مزیت آن‌ها نسبت به پراید شیشه‌های برقی سرنشین عقب و تنظیم برقی‌ آینه‌ها باشد. این موضوع زمانی بیشتر توی ذوق میزند که به قیمت‌ دو خودرو در بازار نگاه می‌کنیم. مخصوصاً مزدا 2 که یکی از دلایل عدم استقبال از آن در بازار قیمت بالای این خودرو بود. حالا تجهیزات بسیار کم را به آن اضافه کنید تا ببینید که چقدر بیشتر آزاردهنده می‌شود. در ابتدای عرضه‌ی مزدا 2 به همین دلیل به آن 206 گران می‌گفتند.

البته در این روزها که بحث سهمیه بندی سوخت بسیار داغ شده است چشم پوشی از کامپیوتر سفری مزدا 2 که وسیله ای برای مدیریت پیمایش و مصرف سوخت و سایر اطلاعات میباشد  بسیار سخت است.

 

اگر برای خرید یکی از این دو خودرو به اطلاعات بیشتری نیاز دارید میتوانید از مشاوره تلفنی خرید خودرو استفاده کنید، برای این منظور اینجا کلیک کنید

 ساندرو، پول نقد

در مورد خوش‌معامله بودن در بازار ایران بدون هیچ شکی ساندرو در برابر مزدا 2 مانند پول نقدی است در برابر قطعه زمینی که هیچ خواهانی ندارد. ساندرو علاوه بر کیفیت بالای خود، از اعتبار تندر 90 هم بیشترین استفاده را برده است و ذهنیت خوب مردم از تندر باعث شده تا به ساندرو هم روی خوشی نشان دهند.

بدر مقایسه ساندرو با مزدا 2 ،خودرو ژاپنی به دلیل عدم ارائه خدمات پس از فروش مناسب  و همچنین عدم توازن قیمت و آپشن های ارائه شده  در بازار نتوانست بخوبی مانور دیگر خودروهای این خانواده را بدهد.

اصالت همواره یک آیتم مهم در انتخاب های ماست. و در جامعه امروز افراد زیادی به دنبال تهیه خودرویی با ویژگی مزدا دو هستند و این خودرو خواهان و بازار مخصوص خود را دارد، اما این هشدار همراه مکانیک را جدی بگیرید : بنا به دلایل گفته شده در این مقاله ممکن است دلالان در پی ارزان خریدن خودروی شما یا فروش مزدا 2 باقیمت بالا باشند که برای جلوگیری از چنین اتفاقی ما به شما پیشنهاد میکنیم قبل از فروش از ارزش واقعی خودروی خود و بهترین قیمت در بازار باخبر شوید.

 

برای تعیین قیمت دقیق خودروی خود میتوانید از گواهی ارزش گذاری خودرو استفاده کنید برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

 

و در پایان رنو ساندرو و مزدا 2 را در یک نگاه برای شما مقایسه میکنیم.

جدول مقایسه مشخصات فنی رنو ساندرو و مزدا 2

مشخصات فنیMAZDA2 SANDRO 
کلاسهاچ بکهاچ بک شهری
گیربکس4دنده اتومات تیپ ترونیکپنج دنده دستی(مدل اتومات هم دارد)
محور متحرکدیفرانسیل جلو(FWD)دیفرانسیل جلو(FWD)
تعداد و آرایش سیلندر/سوپاپ4خطی/16سوپاپ4خطی/16 سوپاپ
حجم موتور (سی سی)14981598
قدرت (دور در دقیقه)60005750
حداکثر سرعت175175
شتاب 0 تا100(ثانیه)1110.5
مصرف ترکیبی6.38.3
حجم مخزن سوخت5043
سیستم ترمزجلو دیسکی و عقب کاسه ای ABS-EBDجلو دیسکی و عقب کاسه ای ABS-EBD
استاندارد آلایندگییورو 4یورو4
اپشن های ارائه شدهتنظیم برقی آینه ها،پلیر MP3 با قابلیت اتصالUSB,AUX، برف پاک کن عقب، کامپیوتر سفری، مه شکن جلو با قابلیت تنظیم دستی کنترل دستی سیستم تهویه،کنترل صوتی زیر فرمانآینه ها برقی،برف پاک کن عقب،پلیر MP3 با قابلیت اتصال USB,AUX

مقالات مرتبط:

خرید ساندرو به جای استپ وی

برزخ حواله های ساندرو و استپ وی

 تمام نسل های پژو پارس

مطالب جدید

طرح تبدیل ساندرو اتومات با سراتو کلید خورد

محمد رحیمیان

معایب رنو تلیسمان

ناهید رضایی

چرا تندر 90 بخریم؟

هادی اشرف

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید