در مقاله پیش رو سری به دنیای خودروهای هاچ بک میزنیم، خودروهایی که برخلاف جسه کوچک‌تر نسبت به سایر خودروها به همان میزان حس خوب بلند پروازی و متفاوت بودن را در شما زنده می‌کنند. برای شروع مقایسه سراغ دو برند بازار یعنی ساندرو نمونه رومانیای رنو داچیا و اصیل زاده  طرد شده ژاپنی یعنی مزدا2 خواهیم رفت.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

در جمله قبل اشاره‌ای به فرانسوی نبودن ساندرو کردیم. علیرغم لوگوی رنویی که در جلو و عقب رنو ساندرو قرارگرفته است باید بگوییم که این خودرو در کشورهای دیگر با نام داچیا داستر شناخته می‌شود و درواقع محصول کمپانی داچیا در رومانی است که از زیرشاخه‌های رنو محسوب می‌شود. ساندرو 10 سال است که در برخی کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل، کلمبیا و شیلی و همچنین آفریقای جنوبی و بعضی کشورهای اروپایی مانند روسیه عرضه می‌شود. از سال 94 شرکت پارس‌خودرو شروع به مونتاژ این خودرو تحت عنوان رنو ساندرو کرده است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.
مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو
مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو

در مورد مزدا 2 هم خوب است بدانید، مدلی که از این خودرو در ایران موجود است مربوط به سال 2014 است. مزدا 2 هم مانند سایر مزداها توسط گروه بهمن بر روی خط مونتاژ قرار گرفت اما پس از 2 سال به دلایلی که شاید مهم‌ترین آن‌ها عدم استقبال توسط مردم بود، تولید آن متوقف شد. برخلاف برادر بزرگ‌تر یعنی مزدا 3، جامعه روی خوشی به این خودرو نشان نداد. شاید قیمت بالا در برابر رقبا در عین کم امکانات بودن از دلایل مهم طرد شدن این خودرو توسط بازار بود.

موتور، قلب تپنده‌ی خودرو

مقایسه موتور مزدا2 و رنوساندرو

زیر کاپوت ساندرو، موتور K4M 696 جا خوش کرده که خوب بودن خود را بر روی تندر 90 ثابت کرده است. موتوری با 4 سیلندر خطی که حجمیمعادل 1.6 لیتر دارد و توانایی تولید 105 اسب بخار در دور موتور 5750 دور بر دقیقه و گشتاور 140 نیوتون متر در دور موتور 3750 دور بر دقیقه را دارد. مجموع مشخصاتی که به آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند ساندرو را در 11.5 ثانیه از حالت سکون به‌سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند. حداکثر سرعتی که ساندرو با این موتور می‌تواند به آن دست پیدا کند 170 کیلومتر بر ساعت است.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

در مقابل کمپانی مزدا که بیشتر شاهد تولید خودروهای سوپر اسپرت سریع از آن بودیم برای تولید مزدا 2 از موتوری با 4 سیلندر خطی درست مانند ساندرو استفاده کرده است و البته هر دو موتور 16 سوپاپ هستند. تفاوت‌ها در دیگر مشخصات موتور هستند که حجم موتور قرارگرفته بر روی مزدا 2 1.5 لیتر است. این موتور توانایی تولید 102 اسب بخار در دور موتور 6000 دور بر دقیقه را دارد و حداکثر گشتاور حاصل از آن 135 نیوتون متر در دور موتور 4000 دور در دقیقه است. شتاب 0 تا 100 مزدا 2 11.9 ثانیه است و حداکثر سرعتی که می‌تواند داشته باشد 170 کیلومتر بر ساعت است.

همان‌طور که مشاهده کردید در قسمت موتور و پیشرانه شرایط نسبتاً برابری میان دو خودرو حاکم است. شاید مختصات ساندرو بیشتر دهن‌پر کن باشد اما نتیجه‌ی حاصله از توانایی‌های موتور یعنی حداکثر سرعت در هر دو خودرو 170 کیلومتر بر ساعت است. تنها در شتاب اولیه ساندرو 4 دهم ثانیه بهتر از مزدا 2 ظاهرشده است. 

طراحی زیبا، فاکتوری مهم

مقایسه مزدا2 و رنوساندرو

رنو ساندرو نسخه‌ی تکامل‌یافته‌ی تندر 90 به‌حساب می‌آید. همان‌طور که نمی‌توان از کیفیت بالای فنی تندر 90 چشم‌پوشی کرد، باید پذیرفت که طراحی ظاهری تندر 90 چه در خارج از ماشین و چه داخل اتاق یک افتضاح تمام‌عیار است. ساندرو در بخش طراحی خارجی پیشرفت خوبی کرده است و اگر نگوییم خارق‌العاده شده باید به قابل‌قبول شدن آن اشاره‌کنیم. حداقل دیگر خبری از خطوط تیز بر روی بدنه نیست و چهره‌ی خودرو جوان‌پسند تر شده است. این بهبود در طراحی داخلی دیده نمی‌شود و رنو و داچیا به تغییرات جزئی که هیچ کمکی به زیبایی بیشتر نکرده، بسنده کرده‌اند. البته باید گفت که علیرغم طراحی زشت کابین، جادار بودن آن مخصوصاً نسبت به خودروهای هاچ بک از مزیت‌های ساندرو محسوب می‌شود.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و یک تماس برای خرید سفارشی بگیرید

در مورد مزدا 2 هم باید گفت که هرچقدر هم بخواهیم به طراحی ظاهر خارجی آن ایراد بگیریم، باید بگوییم اگر هم ساده باشد به شکل زیبایی ساده است. طراحی ظاهر خارجی مزدا 2 جمع‌وجور و مانند اسباب‌بازی است که این طراحی جمع‌وجور، پارک کردن آن مخصوصاً در مکان‌های شلوغ که یافتن جای پارک معضل بزرگی است را راحت می‌کند و این‌یک مزیت محسوب می‌شود. طراحی کابین مزدا 2 هم با ظاهر خارجی آن کاملاً انطباق دارد و حس جمع‌وجور بودن آن را به‌خوبی منتقل می‌کند.

برای ساخت رنو ساندرو و مزدا 2 از متریال و مواد اولیه‌ی مرغوبی استفاده‌شده است که این امر از خصوصیات هر دو برند پارس‌خودرو و گروه بهمن است.

درمجموع مزدا 2 و رنو ساندرو در طراحی بیرونی هردو قابل‌قبول هستند، اما در طراحی اتاق مزدا 2 قطعاً از رنو ساندرو برتر است.

جعبه‌دنده‌های اتوماتیک، هندلینگ و مصرف سوخت

گیربکس استفاده ‌شده بر روی ساندرو همان گیربکسی است که رنو از آن برای ساخت مگان 2000 و داستر بهره برده است. این گیربکس با اصلاحاتی به‌منظور به بهبود عملکرد آن بر روی ساندرو قرارگرفته است. گیربکس موردبحث ثابت کرده که تا مدت‌ها نیازی به تعمیر ندارد و بازمان بندی دقیق بهترین عملکرد را نسبت به میزان گازی که به ماشین می‌دهید به شما ارائه می‌دهد.

گیربکس مزدا 2 تیپ‌ترونیک و همانند ساندرو 4 سرعته است. این گیربکس هماهنگی کاملی با موتور خودرو دارد و با دقتی بالا قدرت موتور را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند تا حرکت خودرو را به بهترین شکل ممکن به همراه داشته باشد.

در قسمت هندلینگ هردو خودرو از کیفیت خوبی برخوردار هستند. همان‌طور که اشاره کردیم تخصص مزدا خودروهای سوپر اسپرت مسابقه‌ای است و به همین دلیل چیز بعیدی نیست که خودروی ساخت این کمپانی فرمان پذیری و هندلینگ خوبی داشته باشد. رانندگی با مزدا 2 با توجه به جمع‌وجور بودن آن و هندلینگ مناسب لذت‌بخش است.

در مورد ساندرو هم باید بگوییم که هندلینگ آن در شرایط مطلوبی قرار دارد. یکی از تدابیری که مهندسین رنو و داچیا برای بهبود کیفیت هندلینگ این خودرو اندیشیده‌اند قرار دادن ساب فریم در جلوی خودرو است. این کار باعث می‌شود بخشی از وزن قطعاتی مانند موتور، گیربکس و پلوس‌ها هنگام شتاب‌گیری، ترمز و پیچیدن به ساب فریم منتقل شود که کمک زیادی به بهبود هندلینگ می‌کند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در مورد مصرف سوخت مزدا بهتر از رنو عمل کرده و خودروی تولیدی این کمپانی کم‌مصرف‌تر است. مصرف سوخت ساندرو در شهر 9.4 لیتر، در خارج از شهر 5.5 لیتر و به‌صورت ترکیبی 8.3 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر است. این اعداد در مزدا 2 به ترتیب 8.1 لیتر در شهر، 5.3 لیتر در خارج از شهر و 6.3 لیتر به‌صورت ترکیبی در هر 100 کیلومتر هستند.

امن و کم امکانات

هر دو خودرو از ایمنی بالایی برخوردار هستند و هردو توانسته‌اند 4 ستاره در تست امنیت NCAP اروپا کسب کنند.

عملکرد هر دو خودرو درزمینه‌ی تجهیزات و امکانات بسیار ضعیف بوده و شاید با سرسوزنی اغراق تنها مزیت آن‌ها نسبت به پراید شیشه‌های برقی سرنشین عقب و تنظیم برقی‌ آینه‌ها باشد. این موضوع زمانی بیشتر توی ذوق میزند که به قیمت‌ دو خودرو در بازار نگاه می‌کنیم. مخصوصاً مزدا 2 که یکی از دلایل عدم استقبال از آن در بازار قیمت بالای این خودرو بود. حالا تجهیزات بسیار کم را به آن اضافه کنید تا ببینید که چقدر بیشتر آزاردهنده می‌شود. در ابتدای عرضه‌ی مزدا 2 به همین دلیل به آن 206 گران می‌گفتند.

 ساندرو، پول نقد

در مورد خوش‌معامله بودن در بازار ایران بدون هیچ شکی ساندرو در برابر مزدا 2 مانند پول نقدی است در برابر قطعه زمینی که هیچ خواهانی ندارد. ساندرو علاوه بر کیفیت بالای خود، از اعتبار تندر 90 هم بیشترین استفاده را برده است و ذهنیت خوب مردم از تندر باعث شده تا به ساندرو هم روی خوشی نشان دهند.

بدر مقایسه ساندرو با مزدا 2 ،خودرو ژاپنی به دلیل عدم ارائه خدمات پس از فروش مناسب  و همچنین عدم توازن قیمت و آپشن های ارائه شده  در بازار نتوانست بخوبی مانور دیگر خودروهای این خانواده را بدهد.

اصالت همواره یک آیتم مهم در انتخاب های ماست. و در جامعه امروز افراد زیادی به دنبال تهیه خودرویی با ویژگی مزدا دو هستند و این خودرو خواهان و بازار مخصوص خود را دارد، اما این هشدار همراه مکانیک را جدی بگیرید : بنا به دلایل گفته شده در این مقاله ممکن است دلالان در پی ارزان خریدن خودروی شما یا فروش مزدا 2 باقیمت بالا باشند که برای جلوگیری از چنین اتفاقی ما به شما پیشنهاد میکنیم قبل از فروش از ارزش واقعی خودروی خود و بهترین قیمت در بازار باخبر شوید.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

و در پایان رنو ساندرو و مزدا 2 را در یک نگاه برای شما مقایسه می‌کنیم.

جدول مقایسه مشخصات فنی رنو ساندرو و مزدا 2

مشخصات فنی MAZDA2  SANDRO 
کلاس هاچ بک هاچ بک شهری
گیربکس 4دنده اتومات تیپ ترونیک پنج دنده دستی(مدل اتومات هم دارد)
محور متحرک دیفرانسیل جلو(FWD) دیفرانسیل جلو(FWD)
تعداد و آرایش سیلندر/سوپاپ 4خطی/16سوپاپ 4خطی/16 سوپاپ
حجم موتور (سی سی) 1498 1598
قدرت (دور در دقیقه) 6000 5750
حداکثر سرعت 175 175
شتاب 0 تا100(ثانیه) 11 10.5
مصرف ترکیبی 6.3 8.3
حجم مخزن سوخت 50 43
سیستم ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه ای ABS-EBD جلو دیسکی و عقب کاسه ای ABS-EBD
استاندارد آلایندگی یورو 4 یورو4
اپشن های ارائه شده تنظیم برقی آینه ها،پلیر MP3 با قابلیت اتصالUSB,AUX، برف پاک کن عقب، کامپیوتر سفری، مه شکن جلو با قابلیت تنظیم دستی کنترل دستی سیستم تهویه،کنترل صوتی زیر فرمان آینه ها برقی،برف پاک کن عقب،پلیر MP3 با قابلیت اتصال USB,AUX

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مقایسه هیوندای i20 و رنو ساندرو اتومات

راهنمای خرید مزدا ۳ دست دوم

معایب ساندرو که شما را از خرید آن پشیمان می‌کند

با معایب مزدا 3 جدید اشنا شوید

چرا رنو ساندرو بخریم؟

مقایسه ساندرو با دنا پلاس

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو  […]

[…] مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو […]