مقایسه جک j4 و جیلی Gc6

فهرست مطالب

جک j4 محصول شرکت خودسازی جک است. این شرکت یکی از خودروسازان بزرگ چین به حساب می‌آید و فعالیت‌ خود را در سال 1964 شروع کرد. جک j4 یکی از محصولات نسبتاً جدید شرکت جک است، که برای اولین بار در سال 2012 از آن رونمایی شد. و چند مدت پس از آن هم شرکت کرمان موتور این خودرو را به بازار کشور معرفی کرد. خودروسازی جک در ایران مشتریان قابل توجهی دارد و محصولات این شرکت معمولاً با استقبال گسترده ایرانیان مواجه می‌شود.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

جیلی Gc6 را یکی از جدی‌ترین رقبای جک j4 دانست. شرکت خودروسازی جیلی هم یکی دیگر از خودروسازان چینی است که محصولات متنوعی در بازار ایران دارد. باید اشاره کرد که شرکت جیلی مالکیت برندی مانند ولوو را به عهده دارد، به همین دلیل موفق شده از مهندسی مدرن این شرکت سوئدی بهره‌برداری کند. این خودرو نیز در بازار ایران با استقبال گسترده‌ای مواجه شده است.

البته نباید فراموش کرد که محبوبیت محصولات چینی در ایران به دلیل عدم حضور رقیبی جدی برای آنها است. وگرنه خودروهای چینی‌ها توانایی رقابت با برندهای معتبر جهانی را ندارند. در هر صورت، امروزه استقبال مناسبی از تولیدات شرکت‌های چینی به عمل می‌آید. در مقاله ” مقایسه جک j4 و جیلی Gc6 ” با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا شاهد یک جدل جذاب باشیم و بتوانیم شما را در امر انتخاب خودرو موردنظر، یاری نمائیم.

مقایسه طراحی

طراحی خارجی

جک j4 از طراحی خارجی خشن و تهاجمی برخوردار است. در نمای روبرو، چراغ‌های بزرگ و با طراحی خشن شخصیتی تهاجمی به خودرو داده است. همچنین خطوط کوتاه و نسبتاً تیز روی کاپوت در راستای تکمیل شخصیت خودرو صورت گرفته است. اما در این نما می‌توان مه‌شکن‌های گرد و کوچک را یکی از  عیوب برجسته آن دانست. در نمای کناری نیز سعی شده از همان الگوی خطوط تیز و کوتاه استفاده شود، اما به نظر می‌رسد که رینگ‌های 15 اینچی برای این خودرو کوچک هستند. همچنین در طراحی گل‌گیرها از حجم‌دهی نسبی استفاده شده که خودرو را تنومندتر نشان می‌دهد. اما خط کناری روی دستگیره‌ها بر روی چراغ‌های نسبتاً کوچک عقب هم امتداد دارد تا هماهنگی مناسبی در بین نمای پشت و نمای کناری پدید آورده باشد. در نمای پشت جک j4 نکته خاصی وجود ندارد. این نما هرچند مقداری ساده‌تر طراحی شده است، اما هماهنگی مناسبی با دیگر قسمت‌های خودرو دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در مدل فیس لیفت جیلی Gc6 تغییراتی در نمای روبروی خودرو پدید آمده است. با این حال، مقایسه جک j4 و جیلی Gc6 از نظر طراحی خارجی برتری نسبی جک j4 را نشان می‌دهد. در میان تغییرات مدل فیس لیفت جیلی Gc6 می‌توان به سپرهای جدید اشاره کرد که قبل از هر جزء دیگری نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند. می‌توان گفت که این سپرها یکنواخت بودن طراحی نمای روبروی جیلی Gc6 را تا اندازه‌ای کاهش داده‌اند. در چراغ‌های جدید از لنزهای شفاف استفاده شده است و طراحی خشن‌تر و مدرن‌تری دارند. نمای کناری جیلی Gc6 نسبتاً ساده است. در این قسمت یک خط تیز از چراغ‌های جلو تا چراغ‌ها عقب خودرو و از بالای دستگیره‌ها کشیده شده، که هماهنگی خوبی در بین نمای کناری و نمای روبروی خودرو پدید می‌آورد. در مورد نمای پشت خودرو باید گفت که با وجود چراغ‌های بزرگ عقب و ایجاد تغییراتی در سپر مدل فیس لیفت جیلی Gc6، باز هم طراحی این قسمت نسبتاً قدیمی است.

طراحی داخلی

در طراحی داخلی جک j4 می‌توان به وجود فضای کافی برای سرنشینان اشاره کرد. این خودرو فضای کافی را در اختیار 5 سرنشین قرار می‌دهد، به صورتی که افراد بلند قد هم مشکلی از لحاظ فضا برای نشستن نخواهند داشت. طراحی داشبورد را می‌توان ساده دانست. در این قسمت هواکش‌های کولر و بخاری در سایز برزگ طراحی شده‌اند، طوری که روی داشبورد خودنمایی می‌کنند. یک خط نیز در قسمت میانی داشبورد وجود دارد که آن را به دو نیمه بالایی و پایینی تقسیم می‌کند. کنسول میانی جک j4 تا اندازه ممکن، باریک طراحی شده، اما مکان قرارگیری صفحه نمایش لمسی 8 اینچی آن در بالای خط میانی مناسب است. سرانجام هم باید به فرمان اشاره کرد، که طرحی شکیل دارد و لوگوی شرکت جک در قسمت میانی آن قرار داده شده است.

اما باید گفت که جک j4 نتوانسته برتری خود نسبت به جیلی Gc6 را در طراحی داخلی حفظ کند. در طراحی داشبورد جیلی Gc6 از حجم‌دهی مطلوبی بهره گرفته شده است، که تأثیر رضایت‌بخشی بر نحوه قرارگیری اجزای آن دارد. همچنین این خودرو نیز، برخلاف خودروهای کوچک چینی، فضای مناسبی را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. اما اگر به قسمت داشبورد برگردیم، در بالای صفحه نمایش یک تورفتگی وجود دارد که احتمالاً برای قرار دادن بسته دستمال کاغذی مناسب است.

حجم‌دهی داشبورد فضای کافی را برای قرار دادن دکمه‌های کنترلی مولتی مدیا به حالت شیب‌دار فراهم آورده که زیبایی خاصی به این قسمت بخشیده است. در مجموع مقایسه جیلی j4 و جیلی Gc6 از نظر طراحی داخلی نشان می‌دهد که نماینده شرکت جیلی گوی سبقت را جیلی j4 ربوده و برتری خود را به نمایش می‌گذارد.

مقایسه فنی

مقایسه جک j4 و جیلی jc6
مقایسه فنی

مقایسه جک j4 و جیلی Gc6 از نظر فنی برابری نسبی هر دو خودرو را نشان می‌دهد. وقتی که به خصوصیات فنی هر کدام از خودروها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که از نظر حجم موتور، حدأکثر قدرت تولیدی و حدأکثر گشتاور و حتی مصرف سوخت و شتاب‌گیری صفر تا 100، اختلافی با یکدیگر ندارند (اختلافات به اندازه‌ای ناچیز هستند که قابل ذکر نیستند). در هر صورت، خودروهای مورد بحث از گیربکس‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و از نظر حدأکثر سرعت، جک j4 با توانایی حرکت با سرعت 180 کیلومتر در ساعت، از جیلی Gc6 پیشی گرفته است.

مدل خودرو جک j4 جیلی Gc6
پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه خطی مستقیم 4 سیلندر 16 سوپاپه
حجم موتور 1499 سی سی 1498 سی سی
حدأکثر قدرت 103 اسب بخار 105 اسب بخار
حدأکثر گشتاور 146 نیوتن متر 145 نیوتن متر
گیربکس 5 سرعته خودکار CVT 4 سرعته خودکار ساخت JATCO ژاپن
مصرف سوخت (ترکیبی) 5/6 لیتر در ساعت 7 لیتر در هر 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 5/13 ثانیه 5/13 ثانیه
حدأکثر سرعت 180 کیلومتر در ساعت 165 کیلومتر در ساعت

مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی

مقایسه جک j4 و جیلی Gc6 از نظر امکانات رفاهی نیز اختلافات اندکی را نشان می‌دهد. برای مثال می‌توان تهویه هوای خودکار جیلی Gc6 را مزیت آن نسبت به دستی بودن این آپشن در جک j4 دانست. وگرنه خودروهای مورد بحث در سایر امکانات تقریباً با یکدیگر برابر هستند. البته باید گفت که خودروهای چینی از نظر امکانات رفاهی در سطح چندان رضایت‌بخشی نیستند، و فقط می‌توان آنها را با خودروهای ساخت داخل مقایسه کرد.

تجهیزات جک j4 جیلی Gc6
چراغ روشن و خاموش شدن خودکار چراغ‌ها و تنظیم دستی ارتفاع نور چراغ‌های جلو، مه‌شکن‌های جلو و عقب چراغ‌های جلو و عقب LED، سیستم روشنایی در روز، مه‌شکن‌های جلو و عقب
سیستم­های مولتی مدیا ورودی‌های AUX و USB، CD و رادیو، 6 بلندگو چندرسانه‌ای MP5 و سیستم ارتباطی موبایل
صفحه نمایش 8 اینچی لمسی 8 اینچی لمسی
رینگ­ها 15 اینچی آلومینیومی 16 اینچی آلومینیومی
آینه گرمکن آینه‌های جانبی، قابلیت جمع شوندگی دستی، چراغ راهنما روی آینه‌های جانبی چراغ راهنما روی آینه‌های جانبی
تهویه مطبوع تهویه هوای دستی تهویه هوای خودکار
صندلی روکش چرم تمام صندلی‌ها و تنظیم دستی صندلی‌های جلو روکش چرم دورنگ تمام صندلی‌ها و تنظیم دستی صندلی‌های جلو
شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب بالابرهای برقی جلو و عقب
سیستم­های هشدار دهنده سیستم ضد سرقت، سنسور پارک عقب سنسورهای سپر عقب برای پارک،
سایر امکانات فرمان برقی، نمایشگر میزان فشار باید تایرها، کروز کنترل قطع خودکار سوخت در هنگام بروز تصادف، سانروف

مقایسه ایمنی

خودروهای چینی در کل از ایمنی بالایی برخوردار نیستند. همانطور که در قسمت آپشن‌ها و امکانات رفاهی هم گفته شد، اکثر قریب به اتفاق این خودروها را تنها با خودروهای ساخت داخل می‌توان مقایسه کرد. به هر حال، مقایسه جک j4 و جیلی Gc6 از نظر ایمنی نشان می‌دهد که هر دو خودرو مورد بحث از ایمنی تقریباً یکسانی برخوردار هستند.

این خودروها در تست مؤسسه چینی C-NCAP موفق شده‌اند 5 ستاره ایمنی را به دست آورند. البته پر واضح است که اعتبار این مؤسسه چینی به هیچ وجه در سطح همتای اروپایی یا آمریکایی خود نیست.

تجهیزات ایمنی و حفاظتی جک j4 جیلی Gc6
کیسه هوا 6 کیسه هوا : راننده، سرنشین جلو، جانبی کیسه هواهای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ترمزهای جلو دیسکی، ترمزهای عقل کاسه‌ای، ABS، EBD ترمزهای عقب و جلو دیسکی، ABS، EBD

تجربه رانندگی

واقعیت این است که نباید انتظارات چندان فراوانی از خودروهای چینی داشت. این خودروها نه فقط امکانات چندان مدرن و درخوری را در اختیار سرنشینان قرار نمی‌دهند، بلکه به دلیل عدم امنیت کافی، قادر به انتقال حس آرامش و امنیت به سرنشینان خود نیز نیستند. از سوی دیگر، اگر عاشق سرعت بالا هستید، هیچ کدام از خودروهای مورد بررسی قادر به ارضای شما نخواهند بود، هرچند که مقایسه جک j4 و جیلی Gc6 از این لحاظ نشان دهنده برتری محصول شرکت جک است. به هر حال توصیه ما هم این است که در جاده‌ها و بزرگراه‌های غیر ایمن کشور از رانندگی با سرعت بالا خودداری نمایید.

تحلیل شرایط بازار

شرایط بازار خودرو کشور چندان مطلوب نیست. در یکی دو سال گذشته این بازار چند مرتبه انفجار قیمت‌ها را تجربه کرده است و به نظر می‌رسد که قرار نیست در آینده نزدیک هم شاهد ثبات و آرامش در این بازار باشیم. دلیل عمده وضعیت نامطلوب بازار خودرو را پیش از هر چیزی باید در وضعیت بازار دلار و ارزهای خارجی و بازگشت تحریم‌ها آمریکا دانست.

دلیل دوم هم که همان ناکارآمدی آشنای مدیریت در سطح کشور است، که شاید تأثیرات بیشتری نسبت به دلیل اول هم دارد. برای مثال چند وقت پیش می‌توانستید با بودجه 50 تا 60 میلیون تومانی خودرو جک j4 را تهیه کنید، و خرید جیلی Gc6 به بودجه‌ای در بازه قیمتی 70 تا 80 میلیون تومان نیاز داشت. اما اکنون برای تهیه جک j4 به بودجه‌ای در بازه قیمتی 110 تا 120 میلیون تومان و برای خرید جیلی Gc6 هم به مبلغی در حدود 125 تا 140 میلیون تومان نیاز خواهید داشت.

جمع بندی

خرید خودرو به سلیقه شخصی و بودجه‌ای که برای تهیه آن کنار گذاشته‌اید، ارتباط مستقیم دارد. باید گفت که رقابت خودروهای چینی معمولاً با خودروهای ساخت داخل است. برای مثال خودرو جک j4، که در اوایل با قیمت 50 میلیون تومان به کشور وارد می‌شد، برای رقابت با تندر 90 و خودروهای داخلی در این بازه قیمتی وارد شد. اما در مورد خودروهای بررسی شده در این مقاله باید گفت که اگر به ظاهر خارجی اهمیت بیشتری می‌دهید، جک j4 را انتخاب کنید. این در حالی است که جیلی Gc6 برای افرادی که به زیبایی کابین اهمیت بیشتری می‌دهند، مناسب‌تر است. این دو خودرو از نظر قیمتی هم با یکدیگر اختلاف دارند، پس اگر اختلاف حدود 15 تا 20 میلیونی در قیمت خودروها برایتان مهم است، جک j4 هم این هزینه را به جیب شما باز می‌گرداند و هم دست کمی از جیلی Gc6 ندارد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمود
1398-09-04 09:13

سلام. جداول مقایسه جک جی 4 در این مقاله و مقالیه مقایسه به آریزو 5 مطابقت ندارد. لطفا اصلاح کنید.

محمدرضا
1400-05-25 16:53

سلام
شتاب جک رو اشتباه نوشتید و مطابق تست اسب بخار شتابش ۱۰.۷ ثانیه هست
و یکی از مزایای جک همین شتاب و تطابق موتور و گیربکس هست.
و ضعفش نداشتن سانروف هست