مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما

فهرست مطالب


کیا اپتیما و هیوندای آزرا گرنجور دو هم‌وطن کره‌ای هستند که در قالب بدنه سدان روانه بازارهای مختلف شده‌اند. در این مقاله از سری مقالات مقایسه همراه مکانیک، این دو پسرعموی کره‌ای را مقابل یکدیگر قرار داده‌ایم و به مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما خواهیم پرداخت. لازم‌به ذکر است که در این مطلب هیوندای آزرا گرنجور مدل ۲۰۱۴ و کیا اپتیما JF مدل ۲۰۱۶ را مدنظر قرار داده‌ایم؛ چراکه قیمت هیوندای آزرا و قیمت اپتیما در این دو مدل ذکرشده، بسیار نزدیک به هم است.

معرفی هیوندای آزرا و کیا اپتیما

پیش‌از شروع مقایسه ابتدا به معرفی دو خودرو حاضر در این میدان می‌پردازیم، تا اگر قصد خرید اپتیما را دارید اما میان انتخاب آن یا خرید آزرا مردد هستید، به شما با افتخار کمکی کرده باشیم.

هیوندای آزرا گرنجور مدل ۲۰۱۲-۲۰۱۴

هیوندای آزرا گرنجور

نسل پنجم هیوندای آزرا در قالب مدل‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ با دو نام آزرا و گرنجور به‌دست مشتریان ایرانی رسید. مبدا متفاوت واردات سبب دو اسمی شدن این سدان نیمه لوکس شد؛ زیرا خودروهای سفارش کره گرنجور نام داشتند اما بقیه مدل‌ها با نام آزرا شناخته می‌شدند. پس‌از عملیاتی شدن قانون منع ورود خودروهای لوکس با حجم پیشرانه بیش از ۲۵۰۰ سی سی به کشور، واردات این خودرو ۶ سیلندر نیز به بازار ایران ممنوع شد اما همان مدل‌های راه‌یافته به کشور نیز بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفتند. به نحوی که در حال‌حاضر نمونه‌های دست دوم این خودرو از رونق بازار مطلوبی بهره می‌برند.

کیا اپتیما JF

کیا اپتیما JF

کیا اپتیما به‌عنوان یک سدان متوسط خانوادگی با نسل دوم خود به بازار کشور راه پیدا کرد، اما اوج هنرش را در نسل سوم به رخ حریفان کشید. چراکه طراحی نسل سوم این خودرو بسیار اسپرت، متمایز و جذاب جلوه می‌کرد، به‌نحوی که بسیاری از مشتریان به‌دلیل همین ظاهر دل‌فریب بود که دلباخته کیا اپتیما شدند.

 نسل چهارم کیا اپتیما از سال ۲۰۱۶ به مشتریان ایرانی لبخند زد، اما از لحاظ ظاهری تحولات اساسی را نسبت به قبل تجربه نکرده بود. طراحان کیا سعی نموده بودند تا با حداقل تغییرات، یک نسل‌گردانی محافظه‌کارانه را به انجام برسانند تا همچنان موفقیت‌های مدل پیشین در نمونه جدید نیز تکرار شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

 البته این حربه چندان هم بی‌تاثیر نبود و نسل چهارم اپتیما با طراحی ظاهری مدرن‌تر توانست فروش نسبتا مطلوبی را در بازار تجربه کند این خودرو در قالب دو تیپ ساده و جی تی لاین در بازار ایران حضور یافته که از جمله تفاوت‌هایی میان این دو می‌شود به اضافه‌شدن دیفیوزر عقب، رکاب‌های بغل جدید، فقدان مه‌شکن جلو و جایگزینی آن با هواکش‌های اسپرت به اضافه برخی جزئیات دیگر اشاره کرد.

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما از نظر طراحی

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما از نظر طراحی

اگر اندکی به دنیای خودرو علاقه‌مند باشید می‌توانید با نگاه به طرح ظاهری این دو خودرو جلوه‌های شخصیتی آن‌ها را تا حدودی تشخیص دهید. هیوندای آزرا گرنجور در زمان خود یک طراحی فوق‌العاده متمایز، منحصربه‌فرد و نسبتا لوکس را ارائه می‌داد و در کنار دیگر رقیب هم‌وطنش یعنی کیا کادنزا به سردمدار سدان‌های نیمه لوکس کره‌ای تبدیل شده بود.

بدنه حجیم، خطوط سیال، چراغ‌های بزرگ، جلوپنجره با نوارهای کرومی و چراغ‌های به‌هم‌پیوسته عقب، نمایی مجلل و همه‌پسند را برای این خودرو نیمه لوکس پدید آوردند که در قیاس با نسل پیشین آن، یک تحول اساسی و پیشرفتی کاملا رو به جلو به‌شمار می‌آمد.

از سوی دیگر کیا اپتیما جی اف برخلاف آزرا نسل پنجم سعی کرده تا فاصله خود را با نسل پیشین در حداقل ممکن نگاه دارد و صرفاً با نرم‌تر ساختن برخی زوایای تیز در مدل پیشین و ارائه یک طراحی مدرن‌تر، از شاخصه‌های مثبت بصری مدل قبلی حداکثر استفاده را ببرد و همچنان با کمترین ریسک به حضور قدرتمند خود در بازار ادامه دهد.

 البته این ترفند کاملا جواب داده و کیا اپتیما جی اف با حداقل تغییرات توانسته کماکان از مشتریان دلربایی کند. بدین ترتیب باید گفت که نمی‌توان هیچ‌یک از این دو خودرو را به طور اخص برنده بخش طراحی ظاهری دانست و هر یک از مشتریان می‌توانند بسته به سلیقه خود یکی از این دو مدل را به‌عنوان خودروی زیباتر انتخاب کنند.

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما از نظر طراحی

در مورد طراحی داخلی نیز باید گفت که طرح کابین کیا اپتیما از طراحی پخته‌تر سود برده و در اصطلاح شاخص‌های اروپایی‌تری را به‌کار بسته است. به‌ویژه سبک ترسیم کنسول میانی این خودرو در مقایسه با داشبورد هیوندای آزرا نسبتا ساده اما اصیل‌تر و مطابق با سبک و سیاق خودروهای اروپایی معتبر به نظر می‌رسد. در سوی دیگر طرح داخلی آزرا معیارهای شرقی‌تری را درون خود جای داده و اشکال هندسی پیچیده‌تر در آن به‌چشم می‌خورد.

کیفیت متریال هیوندای آزرا اندکی برتر احساس می‌شود و در بحث فضای کابین نیز به‌دلیل فاصله محوری بیشتر آزرا، سرنشینان عقب اندکی نسبت‌به کاربران ردیف دوم صندلی‌های اپتیما راحت‌تر خواهند بود؛ بنابراین در بحث طراحی داخلی نیز نمی‌توان به‌طور دقیق یکی را برنده دانست؛ چراکه اگر طراحی اصیل‌تر را می‌پسندید کیا اپتیما جنبه‌های جذاب‌تری به شما ارائه خواهد داد؛ اما اگر طرح های شرقی و با پیچیدگی بیشتر را مدنظر دارید قطعا کابین آزرا فضای مطلوب‌تری از دید شما خواهد بود.

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما از نظر فنی

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما از نظر فنی
موتور کیا اپتیما

مسلماً هیوندای آزرا به‌دلیل بهره‌مندی از پیشرانه ۳ لیتری ۶ سیلندر با قدرت ۲۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۸۲ نیوتن متر، خودرو توانمندتری نسبت به کیا اپتیما جی اف مجهز به یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری GDi خواهد بود. چراکه حداکثر قدرت موتور تنفس طبیعی کیا اپتیما به ۱۷۸ اسب بخار رسیده و نهایتا گشتاور آن نیز معادل ۲۲۹ نیوتن متر است. هیوندای آزرا گرنجور قادر است ظرف مدت ۸ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و این درحالی است که کیا اپتیما JF فرآیند مشابه را در مدت زمان کمتر از ۹.۵ ثانیه به انجام خواهد رساند.

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما از نظر فنی

مطالعه جدول زیر به شما کمک خواهد کرد تا نسبت‌به جزئیات فنی هیوندای آزرا و کیا اپتیما جی اف آگاهی پیدا کنید:

مدل خودرو

کیا اپتیما JF

هیوندای آزرا

پیشرانه 

چهارسیلندر GDi

شش سیلندر تنفس طبیعی

حجم موتور

2.4 لیتر

3 لیتر

حداکثر قدرت

178 اسب بخار

250 اسب بخار

حداکثر گشتاور

229 نیوتن متر

282 نیوتن متر

گیربکس

شش سرعته اتوماتیک

اتوماتیک شش سرعته

مصرف سوخت (ترکیبی)

8.1 لیتر

9.6 لیتر

شتاب صفر تا ۱۰۰

9.5 ثانیه 

8 ثانیه

حداکثر سرعت

208 کیلومتر برساعت 

240 کیلومتر برساعت

مقایسه امکانات رفاهی کیا اپتیما و هیوندای آزرا 

مقایسه امکانات رفاهی کیا اپتیما و هیوندای آزرا 

اگر نسخه فول آپشن کیا اپتیما جی تی لاین را از نظر امکانات رفاهی با هیوندای آزرا گرنجور فول آپشن مقایسه کنید، متوجه برتری نسبی اپتیما خواهید شد. وجود مواردی همچون صندوق برقی هوشمند، صندلی‌های برقی ۱۲ و ۱۰ حالته راننده و سرنشین، چراغ چرخشی، تنظیم ارتفاع نور اتومات، دوربین‌های جانبی و ۳۶۰ درجه، انواع رادارهای کمک‌راننده، پدال شیفتر، مموری فرمان، سه حالت رانندگی و اتوپارک جزو امکاناتی هستند که اپتیما از آن‌ها بهره برده، اما هیوندای آزرا فاقد این تجهیزات است.

مقایسه امکانات رفاهی کیا اپتیما و هیوندای آزرا 

در مقابل هیوندای آزرا از ماساژور صندلی برخوردار است که در نسخه‌های فول‌آپشن کیا اپتیما جی اف جی تی لاین یافت نمی‌شود.

مدل خودرو

کیا اپتیما JF

هیوندای آزرا 2012 فول

چراغ

دیلایت، اتولایت، چراغ مه‌شکن در بخش عقب، تنظیم ارتفاع نور اتوماتیک، چراغ چرخشی و چراغ شوی، چراغ جلو بای زنون، نورپردازی داخلی، چراغ خوشامدگویی

دیلایت، اتولایت، مه‌شکن جلو و عقب، چراغ جلو زنون، چراغ شوی، نورپردازی داخلی، چراغ بدرقه

سیستم های مالتی مدیا

10 اسپیکر با آمپلی‌فایر – سیستم پخش 630 واتی Harman Kardon – هندزفری با قابلیت پشتیبانی از بلوتوث، USB، سی دی MP3، AUX

14 اسپیکر 550 واتی با آمپلی فایر – سیستم پخش اینفینیتی – هندزفری – چنجر 6 تایی – تنظیم هوشمند بلندی صدا – قابلیت پشتیبانی از بلوتوث،
USB – MP3 – iPod – CD و AUX –

صفحه نمایش

5 اینچی لمسی – (7 اینچی لمسی: سفارشی) نمایشگر 4.3 اینچی صفحه کیلومتر – نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان

7 اینچی لمسی – (مانیتور عقب: سفارشی) – قطب نما

آینه و شیشه

آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن، آینه وسط الکتروکرومیک، سقف و سانروف پانوراما – شیشه دودی عقب – پرده جانبی عقب – مموری آینه

آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن، آینه وسط الکتروکرومیک، سانروف و سقف پانوراما، شیشه دودی عقب – شیشه بالابر آنتی‌ترپ جلو – پرده برقی عقب – پرده جانبی عقب – مموری آینه

سیستم هشداردهنده

سنسور پارک جلو و عقب، فشار باد تایر، رادارهای هشدار نقطه کور و تصادف از هر دو انتها – رادار تغییر لاین

سنسور پارک جلو و عقب، فشار باد تایر

تهویه مطبوع

سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه + دریچه تهویه عقب

سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه + دریچه تهویه عقب

صندلی

گرمکن و سردکن جلو- گرمکن صندلی عق سفارشی، صندلی راننده 12 حالته برقی با 4 حالته برقی گودی کمر – مموری، صندلی سرنشین 10 حالته برقی با 2 حالته برقی گودی کمر – مموری، صندلی عقب تاشو دوتکه روکش چرمی، ایزوفیکس

صندلی راننده 8 حالته برقی – تنظیم برقی گودی کمر – مموری، صندلی سرنشین 4 حالته برقی، روکش چرم، گرمکن تمام صندلی‌ها سفارشی – سردکن جلو، ماساژور، ایزوفیکس

سایر امکانات

کیت بدنه سفارشی، نویگیشن، هداپ، دوربین‌های 360 و جانبی و پشت، کروز کنترل هوشمند، اتوپارک، کنترل توقف در سربالایی، 3 حالت رانندگی، سیستم ورود بدون کلید، دکمه استارت، فرمان برقی دی کات با پدال شیفتر و گرمکن و مموری، صندوق برقی هوشمند، شارژر وایرلس، حسگر باران

کروز کنترل هوشمند، کنترل توقف در سربالایی، سیستم ورود بدون کلید + دکمه استارت، دوربین عقب، فرمان الکتروهیدرولیکی با گرمکن و مموری، حسگر باران

 

برای دیدن قیمت خودروهای کیا و قیمت خودروهای هیوندای کلیک کنید

مقایسه ایمنی

مقایسه ایمنی

کیا اپتیما جی اف پنج ستاره ایمنی موسسه یوروانکپ را در سوابق خود ثبت کرده است و از سوی دیگر هیوندای آزرا نیز امتیاز Top Safety Pick موسسه iihs ایالات متحده را در کارنامه دارد. بنابراین این دو خودرو کره‌ای امنیتی کاملا مطلوب و قابل‌قبول را ارائه داده و هردو می‌توانند حفاظت از جان سرنشینان خود را به نحو مطلوب تضمین کنند.

از نظر تجهیزات ایمنی نیز هر دو خودرو تقریبا در یک سطح ظاهر شده و امکاناتی قابل‌قبول را ارائه می‌دهند که با مطالعه جدول زیر می‌توانید به جزئیات آن‌ها دسترسی پیدا کنید:

مدل خودرو

کیا اپتیما JF

هیوندای آزرا فول 2012

تجهیزات ایمنی و حفاظت

سیستم ایموبیلایزر، قفل مرکزی، کمربند ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده، پشت سری فعال

سیستم ایموبیلایزر، قفل مرکزی، کمربند ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده، پشت سری فعال

کیسه هوا

7 کیسه هوا (جلو – زانویی راننده- جانبی جلو و عقب- پرده‌ای)

کیسه هوای جلو- جانبی جلو و عقب- زانویی راننده و پرده‌ای

سیستم ترمز و پایداری

ترمز ABS،EBD، ترمز کمکی، ترمز پارک برقی، ترمز اضطراری، اتوهلد، کنترل کشش و پایداری

ترمز ABS،EBD، ترمز کمکی، ترمز پارک برقی، کنترل کشش و پایداری، کنترل ترمزها در پیچ

مقایسه تجربه رانندگی

باتوجه به ابعاد بزرگ‌تر هیوندای آزرا، معمولا راننده این خودرو باد بیشتری به غبغب راه داده و با غروری بالاتر پشت فرمان آن می‌نشیند. همچنین کابین نسبتا جادار آزرا نیز محیط مطلوب و دلباز‌ برای راننده و سایر سرنشینان به وجود خواهد آورد. کیا اپتیما به دلیل بهره‌مندی از پیشرانه نسبتا ضعیف‌تر، شتاب اولیه کندتری ارائه می‌دهد اما هیوندای آزرا از پیشرانه ۶ سیلندر بهره می‌برد و به لطف قدرت و گشتاور بیشتر به‌علاوه اختلاف وزنی اندک، شتاب بالاتری نسبت‌به اپتیما در اختیار راننده می‌گذارد.

مقایسه تجربه رانندگی

عملکرد سیستم تعلیق دو خودرو پایداری دینامیکی اطمینان‌بخشی را ارایه می‌دهد اما به‌دلیل توان خروجی و چابکی افزونتر آزرا، راننده این خودرو در خروج از پیچ‌ها باید احتیاط بیشتری در کنترل خودرو به خرج دهد. در این میان سیستم تعلیق این خودروها ضربات ناشی از ناهمواری‌های جاده را به حدی مطلوب درون خود جذب می‌کنند و اجازه ورود آن به کابین را نمی‌دهند؛ البته این خصوصیت مفید در هیوندای آزرا بیشتر احساس خواهد شد. توانایی ترمزهای هر دو سدان کره‌ای نیز اطمینان‌خاطری دلگرم‌کننده در راننده ایجاد می‌کند و اعتمادبه‌نفس وی را در انجام رانندگی پرشتاب‌ افزایش می‌دهد.

 

مقایسه شرایط بازار

هم کیا اپتیما و هم هیوندای آزرا جزو سدان‌های مطلوب بازار ایران به‌شمار می‌روند و هر دو خودرو از شرایط پررونق و پرحرارتی در بازار کشور برخوردارند. در مجموع نمی‌توان به‌طور خاص یکی از این دو را از لحاظ وضعیت بازار بر دیگری ارجح دانست اما با توجه به مدرن‌تر بودن کیا اپتیما و کارکرد نسبتا کمتر نمونه‌های موجود آن در بازار کشور، باید گفت که برخی مشتریان نسبت به خرید این سدان خانوادگی تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

در این مقاله از دو خودروساز کیا و هیوندای زیاد صحبت شد؛ اگر تمایل به خرید خودروهای کیا دارید، یا میان خرید محصولات هیوندای مردد هستید، کافی است تا وارد نمایشگاه خودرو همراه مکانیک شوید و تمام آگهی‌های خرید و فروش خودرو را ببینید.

مقایسه هیوندای آزرا و کیا اپتیما
2016 Optima SXL 2.0 turbo

جمع‌بندی

کیا اپتیما و هیوندای آزرا گرنجور مدل ۲۰۱۲-۲۰۱۴ سدان‌های محبوب مشتریان ایرانی به‌حساب می‌آیند که یکی از آن‌ها طراحی پخته و اصیل‌تری ارائه می‌دهد اما توان فنی آن چندان مهیج به نظر نمی‌رسد. بنابراین کیا اپتیما بیشتر ‌به کار مشتریانی می‌آید که قصد دارند یک سدان متوسط کره‌ای با امکانات مناسب، طراحی نسبتا اسپرت و بازار دست دوم مطلوب را خریداری کنند.

 اما هیوندای در آزرا جلوه‌های لوکس‌تری را به نمایش گذاشته و نقطه قوت اصلی آن در مقایسه با کیا اپتیما به توان فنی موتور ۶ سیلندرش بازمی‌گردد. درنتیجه هیوندای آزرا گرنجور گزینه مطلوب‌تر برای مشتریانی است که به ‌شتاب و چابکی اتومبیل خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. در پایان باید گفت که انتخاب یکی از این دو به‌عنوان خودرو برتر چندان ساده نیست و هر یک از آن‌ها بسته به نیاز مشتریان می‌تواند برنده این رقابت اعلام شود. برای دیدن قیمت کیا اپتیما فول JF نیز کافی است لینک آبی را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید

 

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ابوالفتح
1401-08-20 03:55
امتیاز دهی :
     

هم ابتیما خوب هست هم ازرا ولی امکانتات ابتیما بهتر هست