کراس اورهای چینی را می­‌توان تنها امید فروشندگان خودرو دانست. خودروهایی که با آپشن‌های فراوان و ظاهر زیبای خود توانسته‌اند اولویت برتری فنی را از ذهن خریداران دور کنند. حال مجله همراه مکانیک در این مقاله به مقایسه هایما S5 و لیفان X60 می‌پردازددو خودرویی که رقابتی نفس‌گیر دارند و به همین راحتی نمی‌توان برنده‌ای را اعلام کرد. در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا ابتدا به تاریخچه این دو خودرو بپردازیم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

هایما S5 برادر کوچک هایما S7 بود که پس از بررسی و عمومی شدن برادر بزرگ‌تر، هر ایرادی که پیدا شده بود در نسخه کوچک‌تر اصلاح شد تا ما با خودرویی نسبتاً ایده‌­آل روبه‌رو باشیم. از طرفی دیگر با لیفان X60ای روبه‌رو هستیم که از سال 1391 پا به بازار ایران گذاشته است و همین موضوع که تا به‌­حال در این بازار پرحاشیه زنده باقی مانده است نشان‌دهنده کیفیت حداقلی می‌باشد. در بخش بعدی کارشناسان همراه مکانیک به مقایسه هایما S5 و لیفان X60برای بخش ظاهری می‌پردازند.

مقایسه ظاهری، جنگی پرشور

در این بخش با دو موضوع روبه‌رو هستیم. لیفان از طراحی نسبتاً ضعیف­تری بهره می‌برد اما خاص بودن طراحی‌اش یک امتیاز برتری دست لیفان است. از طرفی دیگر هایما S5 ظاهری زیباتر دارد اما طراحی‌اش الگو گرفته از چند کراس آور بوده که کمی بحث‌برانگیز است. حال نگاهی کلی به دو خودرو داشته باشیم؛ لیفان X60 در مجموع کراس آور با طراحی خاصی است که مه­شکن و جلوپنجره آن از جمله بخش­های خاص نماینده لیفان می‌باشد. در آن طرف جبهه جنگ هایما S5 حضور دارد که بروز بودن طراحی‌اش بهترین ویژگی آن محسوب می‌شود. در ادامه به مقایسه هایما S5 و لیفان X60 برای بخش ظاهری با ذره‌بین معروف همراه مکانیکمی‌پردازیم که هیچ نکته­‌ای از چشممان جا گذاشته نمی‌شود.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

هم لیفان X60 و هم رقیبش هایما S5 در بخش جلو بسیار خوب عمل کرده‌اند. ابتدا به هایما S5بپردازیم. خودرویی که چراغ‌های اصلی و مه­شکن­هایش حاکی از بروز بودن این خودرو دارد و خطوط روی کاپوت پیام‌آور خشونت نماینده شرکت هایما. جلوپنجره S5 البته تا حدود زیادی شبیه به جلوپنجره رقیبش در این مقاله است. آنور میدان لیفان X60 حضور دارد که طراحیکلاسیک‌تری دارد. خودرویی که با نگاه کردن به چراغ‌های اصلی، مه­شکن­ها و حتی خطوط روی کاپوت حاکی از سادگی آن دارد. در ادامه به بخش کناره و پشتی می‌پردازیم تا بتوانیمبرنده‌ای برای بخش ظاهری در مقایسه هایما S5 و لیفان X60 اعلام نماییم.

هایما S5 به‌قدری برای خطوط کناره خود سنگ تمام گذاشته که نه لیفان X60 بلکه سایر خودروهای چینی نیز نمی‌توانند با S5 رقابت کنند. خطوطی که از چراغ پشتی تا نزدیک آینه‌های جانبی و دوباره پس از دور زدن تا نزدیک درب پشتی ادامه داشته و در کنار آن، پلاستیک مشکی که پائین درب‌ها است دیگر حرفی برای گفتن نگذاشته است. حال با لیفانی روبه‌رو هستیم که واقعاً سخت است بتواند برنده اعلام شود. ظاهر ساده جلو X60 به دل می‌نشیند اما ادامه داشتن این سادگی در طراحی کناره موضوعی شیرین نیست که اتفاق افتاد و به راحتی گوی و میدان را به رقیب واگذار کرد.

حال رسیدیم به بخش آخر مقایسه هایما S5 و لیفان X60 در قسمت ظاهری و آنهم مقایسه پشت خودروهاست. هایما S5 با شیشه پشت کوچک، چراغ بزرگ و لوکس و خطوط خشن توانست تیر خلاص را به لیفان X60ای بزند که با طراحی ساده و زشت خود برای چراغ‌ها به هیچ عنوان نمی‌تواند با هایما S5 مقایسه شود.

مقایسه فضای داخلی، بروز باش تا برنده شی!

لیفان X60 برای بخش فضای داخلی خود، همانند بخش فضای بیرونی ساده اما شیک است. البته که شیک و ساده بودن همیشه دلیلی برای پیروزی نمی‌­باشد و خیلی از مواقع این بروز بودن است که دلیلی برای پیروزیست. از کلمه بروز استفاده شد، یاد هایما S5 افتادیم.

فضای داخلی لیفان X60
فضای داخلی لیفان X60

خودرویی که ادامه راه فضای بیرونی را در فضای داخلی اجرا کرده و با خطوط خشن توانسته امتیاز بهتری کسب نماید. حال در ادامه با ما همراه شوید تا به مقایسه هایما S5 و لیفان X60 برای بخش بیرونی بپردازیم.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

ابتدا برنده این بخش را تحلیل کنیم. خودرویی که هماهنگی فضای بیرونی با فضای داخلی­‌اش به دلیل خشن بودن کاملا محسوس است. به جز طراحی خطوط روی داشبورد که یادی از آن شد، می‌­توان به دکمه‌­های فشرده و صفحه نمایشگر بالای داشبورد اشاره کرد که در کنار فرمان خاص همراه با دکمه‌­های کنترل سیستم صوتی و در آخر، کیلومترشمار جذاب خودرویی زیبا را تداعی کرده است.

هایما S5
هایما S5

اما لیفان X60 هم، سادگی فضای بیرونی را در داخل خودرو نیز اعمال کرده است. یکی از مهمترین دلایل باخت لیفان X60 ناهماهنگی­های دریچه­های هوای وسط داشبورد با کناره­هاست که به هیچ وجه هیچ تشابهی ندارند. البته که سادگی بیش از حد داشبورد، فرمان و کیلومترشمار نیز کمک کرده است که دست هایما S5 به عنوان پیروز بالا بیاید.

مقایسه فنی، دو برنده

مقایسه فنی
مقایسه فنی

هایما S5 و لیفان X60جزو معدود خودروهای چینی هستند که از پیشرانه­‌ای نسبتا قوی استفاده می­کنند. هایما S5 از موتوری با حجم 1.5 لیتر بهره می­‌برد و در نقطه مقابل 1.8 لیتر حجمیست که موتور لیفان X60 دارد. قدرت موتور X60 131 اسب بخار است و رقیب آن، S5 قدرتی برابر با 161 اسب بخار دارد. خودرویی با حجم بیشتر و در مقابل خودرویی با قدرت بیشتر؛ همین موضوع این جدال را جذاب­تر می­کند تا ما را وادار کند که با تهیه جدولی به مقایسه دقیق‌­تری در این بخش بپردازیم :

مدل خودرو

هایما S5

لیفان X60

حجم موتور

1.5 لیتر

1.8 لیتر

حداکثر قدرت

161 اسب بخار

131 اسب بخار

حداکثر گشتاور

223 نیوتون متر در 1800 تا 4000 دور در دقیقه

168 نیوتون متر در 4200 دور در دقیقه

گیربکس

اتوماتیک CVT

5 سرعته دستی، اتوماتیک CVT

مصرف سوخت (ترکیبی)

10 لیتر در هر 100 کیلومتر

8.5 لیتر در هر 100 کیلومتر

تعداد سوپاپ

16 سوپاپ

16 سوپاپ

حداکثر سرعت

170 کیلومتر بر ساعت

170 کیلومتر بر ساعت

همان‌­طور که شاهد بودید برتری نسبی هایما S5 بر روی کاغذ محسوس است اما در عمل این دو خودرو به‌­قدری نزدیک به هم و خوب هستند که می­توان هر دو گزینه را پیروز بدانیم.

مقایسه آپشن‌ها، هایما S5بی­نظیر …

آپشنهای هایما S5
آپشنهای هایما S5

لیفان X60 نزدیک به 7 سال است که در ایران تولید می‌­شود و همگام با پیشرفت تکنولوژی دچار تغییراتی در آپشن‌های خود شده است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

از طرف دیگر با خودرویی روبه‌­رو هستیم که جوان است و جوان­‌ها را درک می­کند. از همین رو در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا به مقایسه هایما S5 و لیفان X60 برای بخش آپشن‌­ها بپردازیم :

تجهیزات

هایما S5

لیفان X60

چراغ

مه­شکن جلو و عقب، چراغ روشنایی روز، چراغ روشنایی اصلی با قابلین تنظیم ارتفاع

مه‌شکن جلو، روشن شدن اتوماتیک چراغ‌ها با حسگر نور، چراغ‌های هالوژن برای روشنایی اصلی با قابلیت تنظیم ارتفاع

سیستمهای مولتی مدیا

بلوتوث، 4 عدد بلندگو و 2 تیوتر

رادیو پخش با ۶ بلندگو، قابلیت تماس تلفنی و ارتباط بلوتوث با گوشی هوشمند، DVD پلیر، درگاه USB و AUX، ریموت کنترل و کارت‌خوان SD

صفحه نمایش

صفحه نمایش 7 اینچی لمسی

نمایشگر ۸ اینچی لمسی

رینگ ها

16 اینچی آلومنیومی

آینه

آینه جانبی برقی با گرم کن

تاشوی برقی

تهویه مطبوع

اتوماتیک

تک حالته

صندلی

صندلی راننده برقی 6 جهته، صندلی شاگرد در 4 جهت

روکش چرمی

شیشه

گرمکن شیشه­ها، بالابر برقی

گرمکن شیشه عقب، بالابر برقی

سیستم های هشدار دهنده

سنسور دنده عقب، دوربین 360 درجه، نمایش میزان باد لاستیک

دوربین پارک

سایر امکانات 

سانروف، کروز کنترل، ورود بدون کلید

سانروف 2 حالته، فرمان تلسکوپی

همان‌­طور که شاهد بودید در عین اینکه لیفان از آپشن‌های بیشتری برخودار است اما مهم‌­تر بودن آپشن‌های S5 باعث می­‌شود تا ما این خودرو را موفق­تر بدانیم.

مقایسه ایمنی، دو چینی مقاوم

این دو خودرو در بیشتر بخش‌­ها برخلاف اکثر خودروهای چینی کار کرده‌اند. در همین راستا با دو خودروی مطمعن و ایمن روبه­‌رو هستیم که 5 ستاره از C-NCAP توانسته‌­اند دریافت کنند. برای مقایسه دقیق ایمنی بین این دو کراس اور می­‌توانید به جدول زیر نگاهی داشته باشید :

تجهیزات

هایما S5

لیفان X60

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

قطع اتوماتیک سوخت هنگام تصادف، سیستم کنترل کشش

سیستم کنترل کشش

کیسه هوا

6 عدد کیسه هوا برای راننده، سرنشین جلو، جانبی، پرده­ای

۲ کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو

سیستم ترمز

ABS، BAS، EBD، HSA،ESP

ABS، BAS، EBD، ESP

مقایسه تجربه رانندگی

فنر­های نرم و منعطف و فرمان پذیری عالی از ویژگی­‌های لیفان X60 در هنگام رانندگی شهری است. البته اگر کمی سرعت را به نیمه پر کیلومترشمار برسانید این ویژگی‌­ها به معایب تغییر پیدا می­کند.

لیفان X60
لیفان X60

در آن طرف قضیه با هایما S5 روبه‌­رو هستیم که اسپرت محسوب می‌شود و توانسته بهترین استفاده و کار را از موتور خود بکند.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

البته که جذب ضربات مخصوصا در دست اندازها ویژگی خوب S5 است که البته باز هم برنده به هدف شما از خودرو بستگی دارد.

هایما S5
هایما S5

تحلیل شرایط بازار

X60 سالیان زیادی است که در ایران تولید و عرضه می‌شود از همین رو بازار دسته دوم بسیار گرمی دارد. این تمام ماجرا نیست و پیدا شدن راحت قطعات و خدمات پس از فروش، از دیگر ویژگی­‌های نماینده لیفان در این بخش است. اما هایما به تازگی و نزدیک به 2 سال می‌­باشد که وارد بازار ایران شده و قاعدتا همچنان بازار دست دوم گرمی ندارد. البته در همین مدت کوتاه تامین قطعه خوبی برای این خودرو شاهد بودیم.

جمع بندی، کراس اورهای جذاب

با مجله همراه مکانیک همراه بودید تا به مقایسه هایما S5 و لیفان X60 پرداختیم؛ دو خودرویی که پر از مزایای خوب و دارای تعداد معدودی عیب بودند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

اگر خودرویی شهری ساده اما قابل اطمینان مدنظر شماست X60 و اگر خودرویی برای سفر و گشت و گذار بهترین گزینه برای شماست، می­‌توانید هایما S5 را ازآن خود بدانید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

2
دیدگاه بگذارید

2 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] مقایسه هایما S5 و لیفان X60 […]

[…] مقایسه هایما S5 و لیفان X60 […]