در این مقاله از سری مقالات مقایسه ای همراه مکانیک قصد داریم به مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5 بپردازیم.در این مقاله شما ویژگی های فنی و اپشن های رفاهی دو خودرو را مطالعه خواهید کرد

خودروهای شاسی بلند و کراس اورها با سرعت زیادی در حال تصرف بازار مصرف کنندگان خودرو هستند. در سال‌های گذشته اگر از خودروهای خارجی مربوط به آسیا صحبت می کردیم، روی سخن مان با خودرو های ژاپنی و کره ای بود. امروزه علاوه بر افزایش برند های کره ای، به طور چشمگیری شاهد افزایش برندهای چینی در بازار مصرف کنندگان خودرو هستیم. خودروهای چینی که تا چند سال پیش نیز به عنوان خودروهای ارزان و بی کیفیت شناخته می شدند، به یکباره دچار رشد قابل توجهی در کیفیت، طراحی و سهم بازار شده‌اند. می توان گفت برند های رنگارنگ چینی با امکانات مختلف کم کم با رشد قابل توجهی در حال گرفتن بازار هستند. . در این مقاله می خواهیم به بررسی دو کراس اور هم رده از آسیای شرقی بپردازیم. یکی از این خودروها هایما S5 و دیگری سانگ یانگ تیوولی می باشد. ‌

شرکت های سانگ یانگ و هایما  در گذر زمان

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5

مواقعی که نام شرکت خودروساز کره ای سانگ یانگ را می شنویم، اولین خودروی وارداتی این شرکت به ایران یعنی موسو را به یاد می آوریم. موسو که با قلب تپنده بنز راهی جاده‌ها شد،  در ابتدای عرضه به نظر می‌رسید بایستی بازار مناسبی را از آن خود کند ولی دچار استقبال چندان مناسبی نشد. در ادامه اما این خودروساز موفق شد با تولید و عرضه خودروهای رکستون، کایرون و اکتیون به موفقیت نسبی در بازارهای مختلف جهانی دست پیدا کند. شرکت سانگ یانگ در سال ۱۹۵۴ در کره تاسیس شد ولی از آن زمان خودروهای راهسازی و ماشین آلات سنگین را در برنامه تولید خود داشت. با آغاز دهه ۱۹۹۰ میلادی ماشین های سواری شرکت سانگ یانگ نیز روانه بازار شدند. با بررسی خودروی جدید این شرکت یعنی تیوولی می توان گفت که پیشرفت این شرکت در زمینه های مختلف کاملا چشمگیر و قابل توجه بوده است.

آیا می دانید با اپلیکیشن همراه مکانیک می توانید علاوه بر خدمات همراه مکانیک ، قیمت بروز خودرو خود

و یا سایر خودرو ها در هر سال و مدل و با هر کارکردی  بدست بیاورید

با فشردن لینک زیر اپلیکیشن همراه مکانیک را از کافه بازار دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن همراه مکانیک

 شرکت خودروسازی چینی هایما یک شرکت  تازه وارد به بازار محسوب می شود این شرکت در سال ۱۹۹۲ طی یک سرمایه گذاری مشترک بین استان هاینان و شرکت مزدا برای عرضه محصولات شرکت مزدا در چین تاسیس شد. در سال ۲۰۰۶ شرکت فاو مالکیت و سرپرستی شرکت هایما را برعهده گرفت. محصولات این شرکت هنوز هم تحت کنترل و تکنولوژی شرکت مزدا ژاپن می باشد.

مقایسه هایما S5 و سانگ یانگ تیوولی از نظر طراحی

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5

شرکت هایما با عرضه هایما اس ۷ به بازار ایران در بازار منطقه ای این کشور شناخته شد. محصول بعدی مشهور این شرکت را میتوان هایما اس ۵ دانست. در طراحی این خودرو اگرچه سعی شده است شباهت ها و نقاط مشترک طراحی بین این دو عضو خانواده یعنی هایما اس ۷ و هایما اس ۵ رعایت شود، ولی به جرات می‌توان گفت به جز جلوپنجره این دو خودرو وجه مشترک چندانی در طراحی ظاهری بدنه نمی توانید بیابید.

آیا می دانید بدون پاسخ به حتی یک تماس و یا چرخ زدن در نمایشگاه های سطح شهر هم میتوانید خودرو خود را بفروشید.

با استفاده از ابزار فروش سفارشی خودرو همراه مکانیک بی دغدغه خودرو خود را با قیمت واقعی بفروشید.

برای اطلاع از خدمت فروش سفارشی خودرو همراه مکانیک اینجا کلیک کنید

  در طراحی جلوی خودروی هایما اس ۵ چراغ ها، جلو پنجره و دیگر المان های ظاهری خودرو بسیار بزرگ طراحی شده اند، ترکیب ظاهر بزرگ جلوی خودرو به همراه خط ها  و تو رفتگی و بیرون آمدگی بدنه کناره خودرو ظاهری پر قدرت و عضلانی برای این خودرو کراس اور فراهم کرده اند. طراحی پشت خودروی هایماS5 نیز در حالی که خط های مختلفی دارد از ظاهری تخم مرغی به همراه باله عقب و سپر دو رنگ برای جذابیت بیشتر استفاده کرده است. اگر به طراحی داخلی خودرو سری بزنیم متوجه خواهیم شد که هایما تمام سعی و تلاش خود را برای جذاب تر کردن این خودرو به کار برده است . اما شاید این تلاش فراوان باعث نتیجه معکوس شده المان های زیاد و خط و خم های بسیار زیاد که یکی از آنها شبیه به موج سینوس می باشد، همچنین ناسازگاری دریچه های هوا و بدتر از همه آنها ناسازگاری طراحی فرمان با داشبورد خودرو بسیار از جذابیت داخلی خودرو کاسته و باعث می‌شود به زودی از داخل کابین خودرو خسته شوید.


مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5

در مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما اس ۵ از نظر طراحی باید بگوییم هر چه هایما اس ۵ به سمت و سوی خط و تو رفتگی های بیشتر پیش رفته است در عوض سانگ یانگ تیوولی ظاهری بسیار آرام با خم های بسیار نامحسوس دارد. چراغ‌ها و جلوپنجره سانگ یانگ تیوولی بسیار آرام و ساده طراحی شده است، این سادگی تا جایی ادامه می یابد که برای افزایش جذابیت شرکت دست به استفاده از ال ای دی های دی لایت در طراحی جلوی خودرو شده است. در بدنه کناری همچنان با آرامش خاصی مواجه ایم ولی خم‌های روی گلگیر عقب این خودرو از جذابیت بسیار بالا و طراحی حرفه ای این خودرو حکایت می کند. ظاهر پشت خودرو نیز همچنان ساده است چراغ های بسیار زیبا، نوشته تفکیک شده نام خودرو و آرم بزرگ شرکت سانگ یانگ بر روی در صندوق عقب بسیار زیبا و جذاب می باشد.

یکی دیگر از جذابیت های نمای پشت خودروی سانگ یانگ تیوولی محل قرار گرفتن پلاک این خودرو است که با شیب بسیار ملایم در زیر درب صندوق عقب و بر روی سپر قرار گرفته است. طراحی داخلی بسیار جذاب تر و آرام تر از خودروی هایما اس ۵ بوده و پختگی بیشتری در طراحی این خودرو دیده می‌شود به طوری که در نگاه اول کاملا مجذوب آن خواهید شد. فرمان دی شکل این خودرو یکی دیگر از جذابیت‌ها و برگ برنده های سانگ یانگ تیوولی نسبت به هایماS5 قلمداد می شود.

مقایسه ساختار فنی

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5

برای انتخاب یک خودرو یکی از مهمترین پرامترها را می توان مشخصات فنی خودرو دانست. اگر فقط به طراحی و زیبایی ظاهری خود را دقت کرده  و خودرویی با مشخصات فنی ضعیف انتخاب کنید قطعاً پس از گذشت اندک زمانی از خودروی خود مأیوس خواهید شد.پس بهتر است با توجه بیشتری به این قسمت بپردازیم.  

هایما اس ۵ از یک موتور ۱۵۰۰ لیتری توربو با حداکثر قدرت ۱۶۱ اسب بخار بهره می برد متاسفانه در این مورد باید بگوییم این خودرو شتاب چندان مناسبی ندارد و قطعاً برای نسل جوان چندان جذاب نخواهد بود. اما هرچه باشد به جرات می توان گفت بسیار سریعتر از سانگ یانگ تیوولی عمل می کند چرا که سانگ یانگ با داشتن موتور ۱۶۰۰ لیتری با قدرت اسب بخار ۱۲۸ بسیار کندتر از هایما S5 می‌باشد. در مورد این دو خودرو و پیشرانه‌های آن می‌توان گفت که هر دو خودرو خودروهای شهری مناسبی  هستند و نمی توان از آنها توقع زیادی داشت. سیستم انتقال قدرت این خودرو در هایما از یک گیربکس سی وی تی و در تیوولی از یک گیربکس دقیق شش سرعته تیپ ترونیک بهره برده است. در مقایسه عملکرد انتقال نیروی این دو خودرو باید گفت سانگ یانگ تیوولی بسیار بهتر عمل خواهد کرد.

 

سانگ یانگ تیوولی

هایما اس 5

حجم موتور

1600 سی سی

1500 سی سی

موتور

خطی 16 سوپاپ

خطی 16 سوپاپ

حداکثر قدرت

128 اسب بخار

161 اسب بخار

جعبه دنده

شش سرعته اتوماتیک – تیپ ترونیک

CVT

شتاب 0 تا 100

10.7 ثانیه

10 ثانیه

حداکثر سرعت

175 کیلومتر

 

مصرف سوخت ترکیبی

5.7

8

حجم باک

47 لیتر

60 لیتر

استناندارد آلایندگی

یورو 6

یورو 5

مقایسه آپشن های موجود در دو خودرو

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما

در مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5 از نظر آپشن ها و امکانات رفاهی می توان به این نتیجه رسید که هر دو خودرو را می توان خودرو های میان رده دانست که از امکانات نسبتا خوب و به روزی در سیستم خود بهره می برند . در ادامه به بررسی دقیق تجهیزات هر دو خودرو می پردازیم .

تجهیزات

سانگ یانگ تیوولی

هایما اس 5

چراغ

هالوژن – تنظیم روشنایی– DRL- مه شکن جلو

چراغ های جلو LED مجهز به دیلایت /مه شکن جلو و عقب

سیستمهای مولتی مدیا

 

 

صفحه نمایش

صفحه نمایش 7 اینچی لمسی با 6 بلندگو

MP3-USB-DVD- LCD7 TOUCH

رینگ ها

 

 

آینه

آینه های تاشو برقی

تنظیم برقی آینه ها به همراه جمع شونده و گرمکن

تهویه مطبوع

اتوماتیک

اتوماتیک

صندلی

تنظیم برقی

صندلی راننده 6 جهته برقی و سرنشین 4 جهته برقی

شیشه

شیشیه بالابر برقی

شیشه بالابر برقی

سیستم های هشدار دهنده

 

سنسور دنده عقب

سایر امکانات 

هیدرولیکی کمک برقی سه حالته(SPORT-COMFORT-NORMAL)– ABS-EBD-HBA-ESS-ASR-ARP-HAS-TCS– ایموبولایزر/سیستم هشدار دهنده/ورود بدون کلید / استارت دکمه ای

فرمان هیدرولیک / کنترل سیستم صوتی بر روی فرمانABS-EBD-ESP-BAS-HAS-TCS/ایموبیلایزر- قفل مرکزی

ایمنی چگونه تامین می شود ؟

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما

در مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5 از نظر ایمنی ابتدا شرایط و تجهیزات ایمنی این خودرو را بررسی نمودیم. هایما S5 نسبت به خودرو های ارزان قیمت موجود در ایران از لحاظ تجهیزات ایمنی دارای شرایط متوسطی میباشد. خودروی هایما اس ۵ دارای ۶ عدد کیسه هوای ایمنی شامل دو عدد کیسه هوای جلوی دو عدد کیسه هوای جانبی و دو عدد کیسه هوای پرده ای میباشد. همچنین کمربندهای سه نقطه ای برای افزایش ایمنی سرنشینان تعبیه شده است. امکانات دیگری همچون قطع خودکار سوخت ، باز شدن درب ها ، و امکان خروج از صندوق در هنگام تصادفات رانندگی از امکاناتی هستند که می توانید به آنها امیدوار باشید. سیستم ترمز ضد قفل توزیع الکترونیکی نیروی ترمز سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی و کنترل پایداری الکتریکی دیگر تجهیزات و امکانات ایمنی این خودرو می باشد. اکثر این تجهیزات ایمنی و امکانات کمکی در خودروی سانگ یانگ تیوولی نیز موجود میباشد و این دو خودرو از لحاظ نکات موجود تفاوت چندانی ندارد. نکته حائز اهمیت این جاست که در بررسی های صورت گرفته مشخص گردید که خودروی سانگ یانگ تیوولی سه ستاره از تست ایمنی تصادفات اروپا را به خود اختصاص داده است، ولی واقعیت اینجاست با بررسی های مختلف برای خودروی هایما S5 تست تصادفی در  دسترس نبود.

مقایسه تجربه سواری

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما

 

وقتی به تست و مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما اس ۵ از نظر هندلینگ و سواری می رسیم باید بگویم هایما اس ۵ از کیفیت قابل قبولی در سواری برخوردار است. شتاب این خودرو تا حدودی به خاطر داشتن گیربکس نامناسب ضعیف بوده اما از هندلینگ مناسبی برخوردار است که از آن نمی‌توان انتظار رانندگی اسپرت را داشت. در مقابل سانگ یانگ تیوولی سواری خشک تری به شما ارائه خواهد کرد و می‌توان گفت ضربات وارد به کابین خودرو تا حدودی نسبت به هایما S5 بیشتر است. ارتفاع کم خودروی سانگ یانگ تیوولی باعث می‌شود تا در سواری این ماشین شما حس خودروهای شاسی بلند اس یو وی  و تنها احساس شما نزدیک به ماشین های هاچ بک خواهد بود.

 

خرید اس 5 هایما و یا تیوولی سانگ یانگ کدام یک منطقی تر است ؟

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما

در مقایسه این دو خود را می‌توان گفت با توجه به شرایط فنی و مقایسه های صورت گرفته شاید خودروی هایما S5 با توجه به قیمت پایین تر آن در بازار گزینه مناسب تری برای خرید باشد. در مقایسه قیمتی این دو خودرو احساس می‌شود با توجه به مزیت هایی که در هایما S5 می‌توان یافت خودروی سانگ یانگ تیوولی تا حدودی ارزش برند خود را از شما خواهد گرفت. بنابراین اگر تعصبی بر روی ظاهر خودرو ندارید شاید هایما S5 خرید منطقی‌تری قلمداد شود.

 

کدام خودرو برای شما مناسب تر است

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما

با توجه به تفاوت طراحی ظاهری داخلی و خارجی هر دو خودرو می‌توان گفت اگر نسبت به طراحی های تند و تیز و اسپرت حساسیت دارید بایستی خودروی سانگ یانگ تیوولی را برای خرید انتخاب کنیم ولی اگر به خودروهای جوان پسند تر علاقه مندید می توانید هایما S5 را گزینه انتخابی خود قرار دهید. از لحاظ فنی می توان گفت که دو خودرو تفاوت چندانی برای عرضه به شما نخواهد داشت و توجه به این نکته الزامی است که هیچ یک از دو خودرو خودروی اسپرت با هندلینگ تیز و سریع نیز نخواهد بود.

آیا می دانید با استفاده از خدمت فروش فوری خودرو همراه مکانیک در هر ساعتی از روز در کمتر از 30 دقیقه میتوانید خودرو خود را به مناسب ترین قیمت ممکن به فروش برسانید 

برای اطلاع بیشتر از جزئیات این خدمت اینجا کلیک کنید.

مقالات مرتبط:

13 شاسی بلند وارداتی

مقایسه پزو 2008 و سانگ یانگ تیوولی

شاسی بلند های چینی

مقایسه هایما S5 و هاوال H2

مقایسه هایما S5 و جک S3

راهنمای خرید خودروهای چینی دست دوم

با بهترین و بدترین خودرو های چینی موجود در بازار کشور آشنا شوید

2
دیدگاه بگذارید

2 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5 […]

[…] مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5 […]