Image default
مقایسه خودروها

مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22

در مقاله ” مقایسه هایما S5 و ام وی‌ام X22 ” با دو کراس آور نسبتاً کوچک روبه‌رو هستیم که هر دو دارای یک ملیت هستند. هایما S5 و ام وی‌ام X22 دو کراس اور محبوب چینی هستند که در محدوده قیمتی خود عملکردی نسبتاً خوب داشته‌اند. هر دو را می­‌توان برادر کوچک دانست. هایما S5 برادر کوچک‌‌تر غول S7 و ام وی‌ام X22 را برادر کوچک­‌تر غول X33 که در تلاش بوده‌اند در کنار حفظ احترام و نداشتن قدرت بیش‌تر نسبت به برادر خود، ایرادات برادرانبزرگ­‌تر را رفع نمایند. البته باید بگوئیم در این کار نیز موفق بوده‌اند، مخصوصاً هایما S5 که در ادامه با آن بیش‌تر آشنا خواهید شد.

شرکت مدیران خودرو در سال 96 از کراس اور زیبایی به نام X22 رونمایی کرد که در سال بعد نیز خط تولید این خودرو را افتتاح کرد. از طرفی دیگر هایما نیز سه سالی است که توسط ایران خودرو وارد بازار پرحاشیه ایران شده است. این دو خودرو را می‌توان خوش اقبال نیز نام­‌گذاری کرد زیرا با توجه به گذشت زمان دیگر با جبهه مردم ایران نسبت به خودرو‌های چینی قرار نمی‌­گیرند. البته از حق نیز نگذریم در بعضی از موارد از رقبای ایرانی خود نیز موفق­‌تر عمل کرده اند. در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا با مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 وارد جنگی دیدنی و هیجانی شویم.

مقایسه فضای خارجی، دو زیبای خفته

در مقاله ” مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 ” با دو خودرویی روبه‌رو هستیم که در بخش ظاهری بهترین امتیازها را ازآن خود کرده‌اند. ابتدا نگاهی کلی به هایما S5 بیندازیم؛ جلوپنجره کوچک و چراغ­‌های بزرگ؛ این جمله کوتاه بهترین توصیف برای این کراس اور در بخش جلو می­باشد. از طرفی دیگر با ام وی ام X22 ای روبه‌­رو هستیم که بر خلاف رقیبش از جلوپنجره طویلی رو­به­‌رو است که چراغ­‌‌ها‌ی نسبتا کوچک­‌تری در مقایسه با نماینده هایما دارد. از چراغ­‌های دی­لایت و مه­شکن جلویی ام وی ام X22 نگذریم که ظاهر مدرن­‌تری به این خودرو داده است. هایما نیز چراغ­‌های دی­لایت و مه­‌شکن زیبایی درنظر گرفته است که البته در این بخش، ام وی ام کمی به‌تر عمل کرده است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در این بخش به قسمت کناری این دو محبوب بازار ایران می­‌پردازیم؛ بخش­‌هایی که بازهم با عملکرد نسبتا خوب مواجه هستیم تا نشستن بر روی صندلی قضاوت را برایمان سخت‌­‌تر کند. در بخش کناری با ریسکی موفق روبه‌­رو هستیم؛ هایما S5 خطی را از چراغ پشت تا به موازات آینه کناری درنظر گرفته که به سمت پائین آمده و دوباره تا دستگیره درب پشتی ادامه داشته که با توجه به تازگی این طراحی، مورد لطف مردم نیز قرار گرفته­ است. از طرفی دیگر ام وی ام X22 با خطوط ساده در عین سادگی توانسته ظاهر خوبی به خود ببخشد؛ زه مشکی رنگی که دور خودرو را نیز فرا گرفته است، بیش‌تر از هر جای دیگر در کناره خودرو محسوس می‌باشد که ظاهر خودرو را اسپرت­‌تر کرده است.

جمع بندی ظاهری بیرونی

رسیدیم به آخرین بخش مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 از لحاظ ظاهر بیرونی که در این بخش نیز با صحنه‌­‌های زیبایی رو‌به‌رو هستیم. ام وی ام X22 را در نمای پشتی می­‌توان در لبه پرتگاه دید. ریسک بزرگی از طراحان ام وی ام که به سلیقه خیلی از هموطنان نشسته و برای خیلی­ها نیز دلچسب نبوده است. از طرفی دیگر هایما S5 همانند پدر خود است که ظاهری ساده، پرخروش و پرجذبه دارد که کمی به‌تر از رقیب خود ظاهر شده است. در آخر برای مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 در بخش ظاهر بیرونی، می­‌توانیم هر دو مورد را پیروز اعلام کنیم زیرا اگر در بخشی کاستی دارند، در بخش بعدی جبران کرده‌اند.

مقایسه فضای داخلی، ام وی ام X22 سبقت می­گیرد

فضای داخلی X22
فضای داخلی X22

ابتدا به برنده این بخش در مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 بپردازیم؛ نماینده ام وی ام توانسته با حفظ سادگی و کارآمدی فضای داخلی خود برنده این بخش شود. داشبورد بی‌­نظیر، دریچه­‌های کولر خاص و جدید، صفحه نمایش لمسی بزرگ، دکمه­‌های خاص تهویه هوا، هماهنگی روکش­‌های صندلی، صفحه کیلوم‌ترشمار خاص و در آخر فرمان مدرن همراه با دکمه­‌هایی که دارد جزو ویژگی­‌های مثبت فضای داخلی X22 می­باشد. البته تنها ایرادی که به X22 می‌توان گرفت فضای داخلی کم برای صندلی­‌های پشت است که اگر این مورد نیز نبود دیگر با خودرویی بی­‌نقص روبه‌رو بودیم.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

 

فضای داخلی S5
فضای داخلی S5

هایما S5 ریسک بزرگی در طراحی داخلی خود کرده که زیاد هم مورد حمایت مردم قرار نگرفت. روکش­‌های هماهنگ درب­ها، دستگیره داخلی زیبای درب­ها، دکمه­‌های تهویه‌­ها و فرمان هایما S5 جزو ویژگی­‌های مثبت این خودروست. اما خطی که بر روی داشبورد قرار دارد به نظر بیش‌تر مردم دیگر زیادی از حد به آن بها شده و با توجه به اینکه S5 جزو کراس اور‌های کوچک می­‌باشد، کمی بیش از حد بوده است. صفحه نمایش نیز با توجه به جاگیری که دارد مورد انتقاد‌های زیادی قرار گرفته است. اما فضای داخلی بزرگ­‌تر نسبت به X22 تنها بخشی می­باشد که نماینده هایما موفق­‌تر ظاهر شده؛ وگرنه در کل X22 امتیاز بهتری دریافت می­کند و باید آن را پیروز این بخش اعلام کرد.

مقایسه فنی، هایما رقیبش را به تمسخر گرفت

مقایسه فنی
مقایسه فنی

ام وی ام X22 از موتوری با حجم 1.49 لی‌تر بهره می­برد. این امر برای هایما S5 نیز برقرار است و در مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 با دو خودرو با یک موتور تا حدودی یکسان روبه‌رو هستیم. البته این یکسان بودند بیشتر در همان بخش حجم است زیرا در ادامه متوجه خواهید شد که قدرت X22 به قدری ضعیف بوده که هایما S5 به راحتی پیشی می­گیرد. برای مقایسه دقیق این دو خودرو در بخش فنی می‌توانید به جدول زیر مراجعه نمائید :

مدل خودروام وی ام X22هایما S5
پیشرانه16 سوپاپ 4 سیلندر16 سوپاپ 4 سیلندر
حجم موتور1.49 لی‌تر1.49 لی‌تر
حداکثر قدرت105 اسب بخار در 6000 دور بر دقيقه161 اسب بخار در 6000 دور بر دقيقه
حداکثر گشتاور135 نیوتون ک‌تر در 2750 دور در دقیقه223 نيوتن م‌تر در 1800-4000 دور بر دقيقه
گیربکس4 سرعته خودکار، 5 سرعته دستیاتومات CVT
مصرف سوخت (‌ترکیبی)6.1 لی‌تر در هر صد کیلوم‌تر8 لی‌تر در صد کیلوم‌تر
شتاب صفر تا 10014.5 ثانیه10 ثانيه
حداکثر سرعت160 کیلوم‌تر بر ساعت170 کيلوم‌تر بر ساعت

همان­‌طور که مشاهده کردید این هایماست که یک سر و گردن از رقیب خود بالا‌تر است و در این تکه از جنگ حتی فرصت نفس کشیدن به ام وی ام ایکس 22 نداده است. تنها نکته ای که X22 به‌تر عمل کرده، مصرف سوخت است که حتی در مقایسه با سایر رقبا نیز تنها نکته مثبت این کراس اور محسوب می‌شود.

مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی، جنگ جذاب و پرشور

آپشنهای X22
آپشن‌های X22

هایما S5 و ام وی ام X22 هر دو پر از آپشن­‌های جذاب و دوست‌­داشتنی هستند. همیشه انتقاد‌های زیادی از این دو خودرو راجع به بخش­‌های تجربه رانندگی، موتور و حتی طراحی وارد می‌شود اما دست منتقدان برای بخش آپشن­‌ها کوتاه مانده است. در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا به مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 در بخش آپشن­ها بپردازیم :

تجهیزاتام وی ام X22هایما S5
چراغچراغ روز، تنظیم ارتفاع، مه‌­شکن جلو و عقبچراغ روز، مه‌شكن هاي جلو، تنظيم ارتفاع چراغ ها جلو از داخل
سیستم‌های مولتی مدیاسیستم نمایش دهنده اطلاعات خودرو، USB، GPSپورت USB و GPS، كارت SD و بلوتوث، 4عدد بلندگو و 2عدد تيو‌تر و تنظيم كننده صدا با سرعت
صفحه نمایشمانیتور 8 اینچی لمسیمانیتور لمسي 7 اينچی
فرمانکلید‌های تنظیم کروز کنترل و سیستم صوتی روی فرمان       فرمان چرمی، كليد هاي كن‌ترلي روي فرمان
آینهآینه­‌های جانبی برقیآيينه هاي جانبي برقي تاشونده گرمكن دار داراي راهنما
تهویه مطبوعاتوماتیکاتوماتیک
صندلیصندلی چرمصندلي عقب تاشو دوتكه
شیشهبالابر برقیبالابر برقی
سیستم ‌های هشدار دهندهنمایش فشار باد لاستیک، کروز کنترل، دوربین دنده عقبدوربين 360 درجه، قفل كودك درب هاي عقب، كمربندهاي ايمني سرنشينان جلو 3 نقطه اي با قابليت تنظيم ارتفاع، كمربند سرنشينان عقب 3 نقطه اي، چراغ ‌ترمز سوم بالا، سنسور دنده عقب، ايزوفيكس، قطع خودكار سوخت هنگام تصادف، باز شدن خودكار قفل درب ها هنگام تصادف و اخطار سرعت بالا
سایر امکاناتکنسول میانی، سانروف، رینگ 16 اینچی آلومینیومیسانروف، دکمه روشن و خاموش بدون کلید، کنسول میانی جلو و عقب

همان­طور که مشاهده کردید هر دو خودرو می­‌توانند برنده این بخش از جنگ بین دو هموطن باشند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

مقایسه ایمنی، دو غیر قابل اطمینان

ابتدا به نکته­ای عجیب اشاره کنیم؛ X22 در بیش از 200 تست ایمنی حضور داشته اما هیچ نتیجه‌ای از این همه تست بیرون نیامده است. همین موضوع کمی نگران کننده است اما امکانات ایمنی نسبتا خوبی برای سرنشینان فراهم شده است. در مقابل هایما S5 نیز از امکانات ایمنی نسبتا خوبی بهره می­‌برد ولی 3 ستاره ایمنی، امتیاز خوبی از S5 نیست که در تست‌­ها گرفته است. برای مقایسه دقیق می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید :

تجهیزاتام وی ام X22هایما S5
تجهیزات ایمنی و حفاظتیایموبیلایزر، قفل مرکزیايموبلايزر، قفل مركزی
کیسه هوا2 عدد کیسه هوا برای سرنشینان جلو6 عدد
سیستم ‌ترمزABS، EBDABS، BAS، EBD، HSA، ESP، TCS

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلوم‌تر چه صد هزار کیلوم‌تر از بزرگ‌ترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

تجربه رانندگی، هایما S5 بر‌تر است

S5
S5

هایما S5 از سامانه کنترل پایداری بهره‌­مند هست که قاعدتا در بسیاری از مواقع به رانندگی شما کمک خواهد کرد. از طرفی دیگر ام وی ام X22 این سیستم مهم را ندارد و همین یک موضوع کافیست تا هایما S5 پیروز این بخش باشد. البته که این تمام ماجرا نیست؛ موتور قوی‌­‌تر، آپشن­‌های بیش‌تر و موتور قوی‌­‌تر نیز باعث می­‌شود در مجموع رانندگی بهتری از هایما S5 شاهد باشیم.

X22
X22

ارزش خرید خودرو و جمع بندی

تا به این جای مقاله ” مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22 ” پیروزی نماینده هایما محسوس بوده است. اما باید ابتدا به جیب و سپس به هدف خودتان از خرید یکی از این دو خودرو رجوع کنید. اگر خودرویی که مدنظر شماست، یک خودرو شهری کم‌خرج است قاعدتا X22 و در غیر این صورت بدون هیچ دریغی اقدام به خرید هایما S5 کنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید 

مطالب جدید

مقایسه هایما S5 و هاوال H2

محمد رحیمیان

چرا هایما S7 بخریم

مقایسه پژو 207 با mvm x22

هادی اشرف

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید