مقایسه دیگنیتی و جک K7؛ برنده کدام است؟

فهرست مطالب


مقایسه امروزمان را به دو کراس‌اوور جدید بازار اختصاص داده‌ایم که علاوه بر ارائه خصوصیات معمول این کلاس، می‌توانند با چهره دل‌فریب و برخی ویژگی‌های اسپرت خود باب میل خریداران جوان هم باشند. اگر شما هم به این دسته از خودروها علاقه دارید، با مقایسه دیگنیتی و جک K7 همراه ما باشید تا در نهایت ببینیم  از بین این دو گزینه، خرید جک k7 بهتر است یا دیگنیتی پرایم.

معرفی دیگنیتی و جک K7

دیگنیتی در اصل دانگ فنگ ix5 است که در سال 2018 معرفی و به بازار عرضه شد. این کراس‌اوور کوپه چینی از اوایل سال 1400 با تغییر برند و نام روی خط مونتاژ شرکت بهمن موتور آمد و بهمن دیگنیتی نام گرفت. دیگنیتی به دلیل ظاهر جذاب و متفاوت خود با استقبال مناسبی در بازار کشور ما روبه‌رو شد و در حال حاضر جزو چینی‌هایی است که اختلاف قیمت کارخانه و بازار بسیار زیادی دارد. اوایل سال 1401 هم بهمن موتور از تیپ جدید پرستیژ برای این خودرو رونمایی کرد و تا چند ماه آینده این نسخه را هم روانه بازار خواهد کرد اما در این مقایسه، ما نسخه فعلی دیگنیتی در بازار، یعنی تیپ پرایم را بررسی خواهیم کرد.

دیگنیتی

در سمت دیگر مقایسه، جک K7 را داریم که در اصل محصول زیر مجموعه اسپرت ساز شرکت جک، یعنی Sehol است و از سال 2020 با نام Sehol X7 در بازار چینی حضور دارد. این کراس‌اوور متوسط که البته در برخی بازارها با برند اصلی جک و نام جک X7 هم عرضه می‌شود؛ از اواسط سال 1400 روی خط مونتاژ کرمان موتور آمد و بنا به رسم این سال‌های خودروهای چینی، با تغییر برند و نام KMC K7 به خریداران ایرانی معرفی شد. البته تقریباً همه هم‌وطنان ما می‌دانند که این خودرو محصول جک است و به همین دلیل، نام جک K7 بیش‌تر از KMC K7 برای آن در بازار جا افتاده است. 

جک k7

مقایسه طراحی دیگنیتی و جک K7

اگر بخواهیم ظاهر دیگنیتی و جک K7 را به صورت جزبه‌جز با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که محصول جک در نمای جلو به‌لطف چراغ‌های دوقسمتی در کنار جلوپنجره بزرگ و فرورفته خود، چهره‌ای به‌روزتر و خشن‌تر از رقیب دارد اما در نمای جانبی ورق برمی‌گردد و این دیگنیتی است که با خطوط به‌روزتر، شیب سقف و استایل کوپه‌اش، توجه‌های بیش‌تری را به خود جلب می‌کند. در نمای عقب هم هرچند جک K7 با وجود چراغ‌های به‌هم پیوسته و خروجی‌های چهارگانه اگزوز، کاملاً به‌روز به نظر می‌رسد اما بازهم دیگنیتی با شیب تند شیشه عقب و طرح جذاب‌تر چراغ‌ها، چهره‌ای دل‌چسب‌تر را در این نما ارائه می‌کند.

نمای عقب دیگنیتی پرایم

این رقابت شانه به شانه را تا درون کابین هم ادامه می‌دهیم. جایی که کفه ترازو به سمت نماینده کرمان موتور سنگینی می‌کند و جک K7 به لطف المان‌هایی مثل پشت آمپر دیجیتال، مانیتور تبلت‌مانند و دسته دنده الکترونیکی، به‌روزتر از رقیب خود به نظر می‌رسد. هرچند نمی‌توانیم به داشبورد دیگنیتی هم ایراد خاصی وارد کنیم اما باید بپذیریم که طراحی کابین این خودرو در مقایسه با ظاهر بیرونی‌اش، ساده و کم هيجان است.

آپشن های جک k7

مقايسه آپشن هاي ديگنيتي و جک K7

 با توجه به بازه مشابه قیمت دیگنیتی پرایم و جک k7، در لیست آپشن‌های دیگنیتی و جک K7 به موارد مشترکی مثل کی‌لِس استارتر، سقف پانوراما، کروز کنترل، درب صندوق‌بار برقی، ترمز پارک برقی با اُتوهلد، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، دوربین 360 درجه، سنسور نور، مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی، دی‌لایت، گرم‌کن صندلی‌های جلو، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)، تهویه مطبوع اتوماتیک، فرمان سه حالته و… برمی‌خوریم.

آپشن های دیگنیتی پرایم

در این میان، دیگنیتی به سنسور باران و دوربین ثبت وقایع مجهز است که در جک K7 موجود نیست اما محصول کرمان موتور هم کم نمی‌آورد و با وجود تهویه مطبوع دوکاناله، سیستم صوتی اینفینیتی با 10 بلندگو، سردکن صندلی‌های جلو، ماساژور و حافظه صندلی راننده، پشت آمپر دیجیتال، سنسور پا برای درب صندوق بار و آینه میانی الکتروکرومیک، برتری خود را به رقیب دیکته می‌کند.

مقایسه دیگنیتی و جک K7 از نظر ایمنی

آپشن‌های ایمنی دیگنیتی و جک K7 مشترک است و هر دو خودرو با ترمز کمکی، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کنترل شروع حرکت در سربالایی، کنترل سرعت در شیب و 4 ایربگ از جان و مال سرنشینان خود محافظت می‌کنند. اما هیچ تست ایمنی رسمی از این دو خودرو منتشر نشده است و نمی‌توانیم در این باره قضاوت دقیقی داشته باشیم. اگر مالک هر یک ازدو خودرو هستید و تصمیم به فروش فوری خودرو خود دارید، فروش ماشین خود را به همراه مکانیک بسپارید.

تجهیزات

بهمن دیگنیتی پرایم

KMC K7

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، کنترل سرعت در شیب (HDC)

کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، کنترل سرعت در شیب (HDC)

کیسه هوا

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو (در مجموع 4 عدد)

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو (در مجموع 4 عدد)

سیستم ترمز و پایداری

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، کنترل کشش (TCS)

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، کنترل کشش (TCS)

مقایسه فنی دیگنیتی و جک کی 7

از نظر کارشناسی خودرو، دیگنیتی پرایم از یک پیشرانه 1.5 لیتری توربو با حداکثر قدرت 148 اسب بخار و حداکثر گشتاور 220 نیوتن‌متر بهره‌مند است که این پیشرانه نیروی خود را از طریق یک گیربکس اتوماتیک ضریب‌متغیر (CVT) به محور جلو این کراس‌اوور جوان‌پسند منتقل می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد دیگنیتی پرایم هم به ترتیب برابر با 7.3 لیتر در صد کیلومتر و 13 ثانیه است.

کی ام سی K7 هم مثل رقیب خود از پیشرانه‌ای 1.5 لیتری مجهز به توربو استفاده می‌کند. این پیشرانه حداکثر قدرت 161 اسب بخار و حداکثر گشتاور 251 نیوتن‌متر را تولید و از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک دوکلاچه (DCT) به محور جلو این خودرو منتقل می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد جک K7 هم به ترتیب برابر با 8.6 لیتر در صد کیلومتر و 10.5 ثانیه است.

مقایسه فنی دیگنیتی و جک کی 7

اما به تجربه رانندگی می‌رسیم. هر دو خودرو مورد بحث از نظر فضای کابین و صندوق‌بار قابل‌قبول هستند و می‌توانند در مسافرت‌های خانوادگی کارآمد باشند که البته جک K7 در این بخش کمی برتر از دیگنیتی ظاهر می‌شود. از نظر کیفیت سواری هم برتری با KMC K7 است و سیستم تعلیق این خودرو در مقایسه با سیستم تعلیق دیگنیتی، ضربات کم‌تری را به کابین انتقال می‌دهد.

 در بحث شتاب‌گیری با توجه به نزدیکی قدرت پیشرانه‌ها به هم، تفاوت دیگنیتی و جک K7 به سبک عملکرد گیربکس‌هایشان برمی‌گردد. دیگنیتی با توجه به ذات گیربکس‌های CVT، شروع حرکت نسبتاً کُندی دارد که البته با روی دور افتادن خودرو، این کندی خیلی کم‌تر می‌شود و شتاب ثانویه خودرو مناسب است اما در مقابل، گیربکس دوکلاچه جک K7 شتاب اولیه خوبی را به این خودرو می‌بخشد. شتابی که البته برعکس رقیب، در دورهای بالاتر تضعیف می‌شود.

اما در هر صورت در مقایسه شتاب دیگنیتی و جک K7 برتری با محصول جک است. همان‌طور که گفتیم، دیگنیتی سواری نسبتاً خشکی دارد که می‌تواند در مواقع عادی کمی آزاردهنده باشد اما این تعلیق خشک هندلینگ بسیار خوبی را به این خودرو بخشیده است که نه تنها از جک K7 بلکه از اکثر کراس‌اوورهای چینی و حتی کُره‌ای دست دوم بازار کشور ما بهتر است.

مدل خودرو

بهمن دیگنیتی پرایم

کی ام سی K7

پیشرانه

چهار سیلندر توربو شارژر با آرایش خطی سیلندرها

چهار سیلندر توربو شارژر با آرایش خطی سیلندرها

حجم موتور (cc)

1498

1499

حداکثر قدرت

148 اسب بخار در 5600 دور

161 اسب بخار در 5500 دور

حداکثر گشتاور

220 نیوتن‌متر در 1800 – 4000 دور

251 نیوتن‌متر در 1500 – 4500 دور

گیربکس

اتوماتیک ضریب‌متغیر (CVT) با قابلیت تیپ‌ترونیک 6 سرعته مجازی و مجهز به حالت‌های اسپرت و برفی

6 سرعته اتوماتیک دوکلاچه (DCT) با قابلیت تیپ‌ترونیک و مجهز به حالت اسپرت

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.3 لیتر در صد کیلومتر

8.6 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (S)

13

10.5

حداکثر سرعت (Km/h)

180

160

مقایسه شرایط بازار و جمع‌بندی

هر دو خودرو مورد بحث جزو چینی‌های خوش‌نام بازار ایران محسوب می‌شوند و بازار خرید و فروش قابل‌قبولی دارند. البته دیگنیتی به دلیل ظاهر متفاوت‌تر و تیراژ تولید بالاترش، کمی بیش‌تر در بازار جا افتاده است اما محصول کرمان موتور با توجه به اینکه قیمت kmc k7 در بازار و کارخانه اختلاف کمتری دارد از نظر سهولت خرید نسخه صفر کیلومتر برتر است. از نظر خدمات پس از فروش و تأمین قطعات هم تفاوت چندانی بین دیگنیتی و جک K7 وجود ندارد و قطعات یدکی هر دو خودرو قیمت‌های بالایی دارند.

دیگنیتی بخریم یا جک k7

به عنوان کلام پایانی مقایسه دیگنیتی و جک K7 می‌توانیم بگوییم که اگر خودرویی خانوادگی‌تر با آپشن‌های بیش‌تر و توانایی‌های حرکتی بهتر می‌خواهید؛ جک K7 را انتخاب کنید اما اگر در خرید خودرو بیش‌تر از مسائل فنی و آپشن به ظاهر جذاب و اسپرت اهمیت می‌دهید؛ خرید دیگنیتی تجربه بهتری برایتان خواهد بود.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهدی
1401-09-02 15:47

فقط کا7 از تمامی کراس اوورها بهتر است

رضا
1401-08-08 15:19

بدون شک جک K7

آریا
1401-05-28 11:45

ب نظرم جک معقولتره