مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

ما قصد داریم در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک به مقایسه دنا و دانگ فنگ H30  بپردازیم. این دو خودروی ملی و چینی در بازار این‌ روزهای ایران از استقبال بالایی برخوردار بوده‌اند، پس با همدیگر این مقاله را مرور می‌کنیم تا ببینیم خودروی ایرانی که اولین بار در سال 1393 عرضه شد بهتر کار کرده است یا خودروی چینی که در سال 1395 پا به بازار ایران گذاشته موفق‌­تر بوده؟ با همراه مکانیک همراه باشید.

مقدمه ای بر مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس

سال 1393 بود که برای اولین بار شاهد دنا در خیابان­‌ها بودیم؛ خودرویی که قرار بود به­ جای سمند تولید شود اما با توجه به شرایط پیش ­آمده دیگر خبری از جایگزینی نبود و دنا در کنار سمند و پارس در خط تولید ایران­ خودرو قرار گرفت. نکته اول این بود که برخلاف انتظار، دنا خودرویی ایرانی با ظاهری بسیار ایده­ آل بود که امتیاز خوبی را در این بخش برای خود کنار گذاشت.

خودروی دیگر مقایسه ما، دانگ فنگ h30 کراس هست که فروش خوبی داشته و در این بازار پر تنش همچنان فروش خود را دارد. خودرویی که برخلاف اسمش، زیاد به کلمه کراس اوور نسبتی ندارد؛ اما نکته مهم و حائز اهمیت آن طراحی داخلی هست که امتیاز بسیار خوبی در این بخش دریافت می­کند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

مقایسه ظاهری، جنگی جذاب

اولین مورnی که در مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس به آن می‌پردازیم مقایسه ظاهری دو خودرو است. سمند پیشرفته؛ بهترین گزینه برای توصیف ظاهر دنا، سمند پیشرفته هست. کافیست نگاهی به سایر خودروهای داخلی ایران­ خودرو بیندازید تا برتری ظاهری دنا را نسبت به تمامی خودروهای داخلی حس کنید. البته باز هم بی­‌روحی در این خودرو  موج می‌زند اما پیشرفت خوبی برای ایران­ خودرو محسوب می‌­شود.

از طرفی دیگر با دانگ فنگ h30 کراس روبه ­رو هستیم که ظاهر حاشیه­ سازی داشته و بسیاری از مردم از آن انتقاد می­‌کنند و بسیاری دیگر این موضوع برایشان قانع کننده ­است. البته که چراغ­‌های جلو این خودروی چینی واقعا طراحی ضعیفی دارد که در ادامه مقاله مقایسه دنا با دانگ فنگ h30 به تمامی این موارد خواهیم پرداخت.

ابتدا به طراحی بیرونی دو خودرو بپردازیم؛ در نگاه کلی دنا در عین سادگی توانسته امتیاز نسبتا خوبی در بخش طراحی بیرونی بدست آورد و از طرفی دیگر h30 کراس نیز با انتقادهای زیادی مواجه شده که البته این حاکی از ظاهر بد نبوده اما جایگذاری تا حدی عجیب قطعات بیرونی کمی تامل ­برانگیز بوده است.

در یک طرف مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس با دنایی روبه­‌رو هستیم که در طراحی چراغ‌­های جلو سنگ تمام گذاشته و با ظاهر نسبتا خاص خود توانسته طرفداران زیادی را برای خود داشته باشد؛ از طرفی دیگر جلوپنجره کلاسیکی که وسط آن لوگوی ایران­ خودرو به ­چشم می­‌خورد، در کنار مه‌­شکن­‌های پایین خودرو، ظاهری راضی‌­کننده برای بخش جلوی خود تعبیه کرده است.

در طرف دیگر مقایسه، با h30 کراس روبه­‎‌رو هستیم که اولین موضوع، چراغ‌­های بدفرمی است که به­ چشم می­‌خورد. البته این چراغ­‌ها از روبه‌­رو ظاهر بدی ندارند اما حقیقتا اگر از کنار به چراغ­‌ها نگاه کنید، حس خوبی به بیننده القا نخواهد کرد. اما در عوض آن جلوپنجره اسپرتی که در این خودرو دیده می‌­شود واقعا زیباست و تنها نکته­‌ای که از این خودرو شبیه خودروهای کراس اوور است ، چراغ­‌های مه‌­شکن گردی است که ظاهر خاصی را به این چینی پرطرفدار داده­است.

تا به اینجای مقاله مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس برتری دنا در بخش ظاهر جلویی خودرو محسوس بود؛ اما در قسمت  کناری نتیجه برعکس هست. دنا در کناره خود طرح خاصی را تدبیر نکرده و با ظاهر بسیار ساده خود از همه رقبا عقب افتاده که به همین دلیل ایران­ خودرو در دنا پلاس تغییرات زیادی در این بخش را ایجاد کرد. اما خودرو چینی مقاله ما در قسمت کناری عملکردی خوب داشته و با خط­‌های تیز روی درب­‌ها و زه­‌هایی که در پایین خودرو تعبیه شده خودرویی ایده­ آل (البته با توجه به قیمت پرداختی آن)  به­‌نظر می‌رسد!

در قسمت پشتی همانند قسمت جلویی، چراغ­‌های دنا امتیاز مثبت محصول ایران ­خودرو نسبت به محصول دانگ فنگ هست؛ چراغ ساده و نسبتا کوچک دنا طراحی بی­‌نظیری ندارد اما در مقایسه با h30 کراس برتری محسوسی دارد. اما h30 کراس با چراغ عجیب خود مخصوصا چراغ ­ترمز خود حرفی برای گفتن نگذاشته است و بهتر بود که طراحان h30 کراس این ریسک را برای طراحی خود نمی‌­کردند که از چراغ­‌های بسیار خاص استفاده کنند.

به جمع بندی مقایسه طراحی بیرونی از مقاله مقایسه دنا و H30  کراس رسیدیم؛ بخشی که هم دنا و هم h30 کراس جام برتری را به هم تعارف می‌کردند اما با توجه به چراغ‌­های ساده و مناسب دنا، این محصول ایران­ خودرو است که در یکی از دو بخش مقایسه دنا با دانگ فنگ h30 از نظر ظاهری پیروز شده ­است. در ادامه به مقایسه دنا با دانگ فنگ h30 از لحاظ طراحی داخلی خواهیم پرداخت.

فضای داخلی دنا
فضای داخلی دنا

ابتدا نگاهی به دنا بیندازیم؛ خودرویی که در بدو ورود با طراحی بسیار ساده و در عین حال ایده­ آل باعث می­‌شود سرنشین حس خوبی را تجربه کند؛ دنا از نمایشگر بزرگی بهره می­برد که در کنار دریچه­‌های هوای کناری خود حس خودروهای هیوندای را القا می­کند. صفحه نسبتا هوشمند کیلومترشمار، دکمه­ های روی فرمان و خطوط روی داشبورد از دیگر نگات مثبت دنا هست.

فضای داخلی H30 کراس
فضای داخلی H30 کراس

حال باید نگاهی به h30 کراس بیندازیم تا بتوانیم برنده این بخش را اعلام کنیم. خودروی جدید دانگ فنگ در بخش طراحی داخلی تا حدودی ما را یاد خودروهای بی ام دبلیو می­‌اندازد. داشبورد شلوغ، صفحه نمایشگر بزرگ، نمایشگر جداگانه ساعت و اطلاعات محیط، فرمان زیبا درکنار دکمه­‌های کاربردی و صفحه کیلومترشمار لوکس از جمله مشخصاتی هست که باعث می­شود برنده بخش طراحی داخلی در مقایسه دنا با دانگ فنگ h30 را نماینده دانگ فنگ اعلام کنیم.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در کل اگر بخواهیم جمع بندی برای این بخش داشته باشیم می­توانیم هر دو را موفق و با معدود نقاط ضعف بدانیم که در مجموع راضی‌کننده هستند و فرق زیادی ندارند که به دلیل آن بخواهید نظرتان را عوض کنید و به ‌راحتی می­‌توانید برای بخش ظاهری به سلیقه خود رجوع کنید.

مقایسه فنی، دنا یک سر و گردن بالاتر

مقایسه فنی
مقایسه فنی

قبل از هرچیزی بگوییم اگر بخواهیم فقط از روی اطلاعات تئوری وار نظر بدهیم، هر دو خودرو تا حدی یکسان بودند اما با توجه به تحقیقات بیشتر وبسایت همراه مکانیک، این دنا هست که برتری محسوسی نسبت به رقیب خود یعنی دانگ فنگ h30 کراس دارد. برای مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس از لحاظ موتوری و فنی، شما را به مطالعه جدول زیر دعوت می­کنیم :

مدل خودرودنادانگ فنگ h30 کراس
پیشرانهEF7TU5
حجم موتور1.7 لیتر1.6 لیتر
حداکثر قدرت115 اسب بخار105 اسب بخار
حداکثر گشتاور157 نیوتون متر142 نیتون متر
گیربکس5 سرعته دستی4 سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت (ترکیبی)8 لیتر7.5 لیتر
شتاب صفر تا 10013.5 ثانیه12.5 ثانیه
حداکثر سرعت189 کیلومتر بر ساعت170 کیلومتر بر ساعت

همان­طور که در جدول بالا مشخص هست، دنا یک سر و گردن بالاتر از رقیب چینی خود هست و دست این خودروی ملی در بخش فنی به­‌عنوان برنده بالا میاید.

مقایسه آپشن و امکانات رفاهی، جنگ پرشور

H30 کراس
H30 کراس

دنا و h30 کراس پر از آپشن­‌های رفاهی هستند که یکی از مهمترین دلایل محبوب­تر بودن این دو نسبت به رقبا هست؛ در ادامه با همراه مکانیک همراه باشید تا با توجه به جدول تهیه شده زیر به مقایسه دنا با h30 کراس پرداخته شود.

تجهیزاتدناH30 کراس
چراغچراغ­های LED جلو و عقب، چراغ مه شکن جلو و عقبچراغ­های LED کریستالی لوکس، چراغ­های LED در عقب، چراغ­های مه شکن جلو و عقب
سیستمهای مولتی مدیارهیاب، بلوتوث موبایل ، بلندگوهای جلو و عقب، تیوترامکان پخش MP3 و دارای درگاه USB، رهیاب، 2 عدد تیوتر، 4 عدد بلندگو
صفحه نمایشلمسی6.5 اینچ
آینهجانبی برقی، تاشونده اتوماتیک، آینه چراغ­دارآینه چراغ­دار
تهویه مطبوعتنظیم اتوماتیک، کانال تهویه برای سرنشینان عقباتوماتیک
صندلیجابجایی صندلی‏های راننده و سرنشین جلو به­صورت برقی، امکان نصب صندلی کودک در صندلی عقب و زیر آرنجی جلو و عقبکمربندهای ایمنی پیش کشنده با قابلیت تنظیم ارتفاع، هشدار باز بودن کمربند ایمنی راننده، صندلی عقب با قابلیت ایزوفیکس، صندلی راننده با قابلیت تنظیم دستی در 6 جهت، صندلی های عقب تاشو دو تکه و برخورداری از کنسول میانی صندلی های جلو
شیشهبالابر برقی، سولاربالابر برقی
سیستم های هشدار دهندهسیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)، سیستم هشداردهنده هوشمند مرکزی ورود غیر مجازسیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)، قفل کودک درب های عقب
سایر امکاناتسانروف

مقایسه ایمنی

برای مقایسه ایمنی به ­دلیل نبود تست تصادف تنها راه مراجعه به سیستم­‌های ترمز، کیسه­‌های هوا و سایر امکانات ایمنی است که برای مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس از لحاظ ایمنی در جدول زیر تهیه شده است :

تجهیزاتدناH30 کراس
تجهیزات ایمنی و حفاظتیهشداردهنده موانع عقب با نمایش گرافیکی  سیستم عیب یابی هوشمند (مالتی پلکس)، قفل مرکزی با ریموت کنترل رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو سه نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع و سیستم کنترل بخار بنزینسیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)، قفل کودک درب های عقب
کیسه هواراننده و سرنشین جلوراننده و سرنشین جلو
سیستم ترمزترمز ABS، ترمز EBD، ترمز جلو دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکیترمز ABS، ترمز EBD، ترمز جلو دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکی

مقایسه رانندگی، دو برنده مشکل‌­دار

دنا
دنا

نفوذ باد به داخل کابین از جمله مشکلاتی است که در تجربه رانندگی h30 کراس دیده می‌­شود. مشکل دیگر هماهنگ نبودن کامل بین دنده و موتور h30 کراس هست وگرنه در سایر موارد این خودرو بسیار موفق بوده است. از طرفی دیگر دنا نیز از مشکلاتی مانند سیستم تعلیق کمی نامناسب رنج می­‌برد. اما هر دو خودرو در بین رقبا در بخش تجربه رانندگی جزء بهترین­‌های رنج خود هستند.

اگر قصد خرید خودرو بدون اتلاف وقت و به قیمت واقعی دارید اینجا را کلیک کنید. خرید سفارشی از همراه‌ مکانیک، برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

h30 کراس
h30 کراس

مقایسه ارزش خرید خودرو

نوسانات بازار گریبان­گیر این خودروها نیز بوده است. اما محبوبیت بین مردم برای دنا و h30 کراس از جمله مزایایی است که خودروهای مقاله ما نسبت به رقبای خود دارند از این رو قطعات و خدمات پس از فروش، دغدغه بزرگی برای خریدار محسوب نمی­‌شود.

جمع بندی مقایسه دنا با h30 کراس

دنا و h30 کراس امروز با همراه مکانیک همراهی کردند تا به جمع آوری مقاله­‌ای برای شما بپردازیم؛ دو خودرویی که پر از نکات قوت زیبایی و تعداد معدودی ضعف و پر از نکات خوب فنی و تجربه رانندگی و تعداد محدودی نقاط ضعف بودند که در مجموع رضایت­ کننده به­‌نظر می­‌رسند.

مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

چرا دنا بخریم؟

چرا دنا پلاس بخریم؟

مقایسه رنو ساندرو و دنا پلاس ، دنا سدی مقابل فرانسوی ها

مقایسه پژو 207 با H30 کراس

معایب دانگ فنگ H30 کراس

مقایسه رنو ساندرو و H30 کراس

مقایسه پژو 207 با H30 کراس

 

 

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو