مقایسه تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

فهرست مطالب

مقایسه کمری هیبرید و سوناتا هیبرید ؛ بیش از دو دهه است که خودروهای هیبرید در دنیا فراگیر شده‌اند و به‌لطف مصرف سوخت کم و آلایندگی بسیار پایین، طرف‌داران پرشماری را برای خود دست‌وپا کرده‌اند، اما حضور این خودروهای پاک در کشور ما، محدود به همین سال‌های اخیر است که متأسفانه توقف واردات، مجال چندانی به آن‌ها برای اثبات خود به خریداران ایرانی نداد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

البته برخی از هیبریدی‌ها به‌دلیل خوش‌نامی برادران بنزینی خود در ایران، توانستند موفق‌تر از سایر مدل‌ها ظاهر شوند. ما در این مقاله از مجله خودروی همراه مکانیک، قصد داریم دو مدل از همین خودروهای هیبرید را در مقابل یکدیگر قرار دهیم؛ در ادامه شمارا برای خرید سوناتا هیبرید و خرید کمری هیبرید راهنمایی خواهیم کرد .

معرفی تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

معرفی تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

معرفی کوتاه تویوتا کمری هیبرید

تویوتا کمری هیبرید، نخستین بار در قامت نسل هفتم این خودرو و با مدل 2007 عرضه شد؛ اما عرضه این خودرو در بازار ایران، به سال 2015 و نسخه فیس‌لیفت نسل هشتم تویوتا کمری برمی‌گردد. تویوتا کمری هیبرید، حدود یک سال در بازار کشور ما عرضه و در این مدت، با استقبال نسبتاً خوبی نیز روبه‌رو شد و حتی تعداد قابل‌توجهی از آن، به‌عنوان تاکسی فرودگاه مورد استفاده قرار گرفت؛ اما علی‌رغم این استقبال مناسب، شرکت ایرتویا ترجیح داد تا مدل‌های 2017 و 2018 این خودرو را عرضه نکند و تمرکز خود را روی واردات کراس‌اوورهایی مثل تویوتا راو4 و لکسوس NX بگذارد. قیمت کمری هیبرید حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان است . 

معرفی کوتاه سوناتا هیبرید

معرفی کوتاه سوناتا هیبرید

در سمت دیگر، هیوندای سوناتا هیبرید را داریم که نخستین بار در سال 2011 و هم‌زمان با شروع عرضه نسل ششم هیوندای سوناتا (سوناتا YF) معرفی و در بازارهای جهانی عرضه شد. هیوندای سوناتا هیبرید، تنها در نسل دوم خود (نسل هفتم هیوندای سوناتا، موسوم به سوناتا LF) و در دو نسخه قبل از فیس‌لیفت (2017) و فیس‌لیفت (2018) به ایران وارد شد و در سبد خرید خودروهای هیوندای قرار گرفت و آمار فروش قابل‌قبولی را ثبت کرد. البته ما برای رعایت هرچه بیش‌تر عدالت و نزدیک‌بودن سن دو خودرو به یکدیگر، نسخه قبل از فیس‌لیفت این خودرو را به‌عنوان معیار مقایسه با تویوتا کمری هیبرید درنظر داریم . قیمت سوناتا هیبرید نیز حدودا یک و نیم میلیارد است .

[hm_buy_form_inline]

مقایسه طراحی 

نسل هشتم تویوتا کمری از نظر ظاهری در نسخه‌های متفاوتی برای بازار آسیا و آمریکای شمالی تولید می‌شد که نمونه‌های موجود در بازار کشور ما، از نسخه‌های فیس‌لیفت و با ظاهر مربوط به بازار آمریکای شمالی هستند. این نسخه از تویوتا کمری هیبرید، به‌لطف تغییرات گسترده در فیس‌لیفت، از ظاهر سردرگم و اقتصادی نسخه قبلی فاصله گرفته است و چهره‌ای هماهنگ‌تر و شکیل‌تر را به نمایش می‌گذارد.

مقایسه طراحی کمری

این خودرو در نمای جلو، با وجود ورودی هوای بزرگ روی سپر و چراغ‌های نسبتاً باریک، چهره‌ای نافذ و تاحدودی اسپرت دارد. تویوتا کمری هیبرید در نماهای جانبی و عقب، نکته خاص و هیجان‌انگیزی ندارد؛ اما به‌لطف هماهنگی بسیار خوب میان اجزا، چشم‌نواز به‌نظر می‌رسد.

این خودرو از نظر ظاهری، تفاوت بارزی با برادران بنزینی خود ندارد و تنها می‌توان از روی جزئیاتی مثل وجود یک خروجی اگزوز (نسخه‌های بنزینی مجهز به دو عدد خروجی اگزوزهستند.) و هاله آبی‌رنگ دور لوگوی تویوتا، به باطن آن پی برد. کابین تویوتا کمری هیبرید نیز با وجود متریال باکیفیت و دکمه‌های متعدد، از ذات اقتصادی تویوتا فاصله گرفته است و خودرو را لوکس‌تر از آن‌چه که هست، نشان می‌دهد.

بررسی طراحی سوناتا هیبرید 2017

مقایسه طراحی 

هیوندای سوناتا هیبرید نیز از نظر سبک طراحی، تاحدودی شبیه به رقیب ژاپنی خود است؛ چراکه دماغه این خودرو نیز خشن و اسپرت طراحی شده است؛ اما اثر چندانی از این خشونت در نماهای جانبی و عقب دیده نمی‌شود. البته درمجموع، مواردی مثل جلوپنجره لانه زنبوری، خطوط برجسته بدنه و اسپویلر (بالچه) قرارگرفته روی لبه صندوق‌بار، هیوندای سوناتا هیبرید را به‌روزتر و اسپرت‌تر از تویوتا کمری هیبرید نشان می‌دهند.

هیوندای سوناتا هیبرید از نظر ظاهری، تفاوت‌های نسبتاً آشکاری با نسخه بنزینی دارد و از روی طرح متفاوت سپرها، جلوپنجره، رینگ‌ها، گرافیک چراغ‌ها و خروجی اگزوز مخفی، به‌راحتی از برادران بنزینی خود متمایز می‌شود.

طراحی داشبورد هیوندای سوناتا هیبرید نیز شکیل و لوکس انجام شده است و جای گله چندانی را باقی نمی‌گذارد؛ اما متریال استفاده‌شده، به‌اندازه متریال داشبورد تویوتا کمری باکیفیت نیست.

مقایسه فنی تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

قوای محرکه تویوتا کمری هیبرید، شامل یک پیشرانه 2.5 لیتری بنزینی و یک پیشرانه الکتریکی است. این دو پیشرانه در کنار یکدیگر، قادر به تولید حداکثر قدرت 203 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 230 نیوتن‌متر هستند که این میزان از قدرت و گشتاور، توسط یک گیربکس اتوماتیک ضریب متغیر الکترونیکی (E-CVT) روانه محور جلوی این ژاپنی خوش‌نام می‌شود. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد رسمی تویوتا کمری هیبرید نیز به‌ترتیب، برابر با 5.7 لیتر در صد کیلومتر و 7.8 ثانیه است که اعداد قابل‌قبولی برای یک سدان متوسط خانوادگی محسوب می‌شوند.

مقایسه فنی تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

هیوندای سوناتا هیبرید نیز از ترکیب یک پیشرانه 2 لیتری بنزینی GDI و یک پیشرانه الکتریکی در کنار یک گیربکس 6سرعته اتوماتیک بهره می‌برد. این مجموعه فنی، حداکثر قدرت 193 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 209 نیوتن‌متر را به چرخ‌های جلوی این سدان کُره‌ای منتقل می‌کند. هیوندای سوناتا هیبرید با مصرف سوخت ترکیبی 5.6 لیتر در صد کیلومتر، اندکی اقتصادی‌تر از رقیب خود عمل می‌کند؛ اما شتاب صفرتاصد 9.3 ثانیه‌ای آن در برابر تویوتا کمری هیبرید، حرفی برای گفتن ندارد.

مقایسه کمری هیبرید 2016 با سوناتا هیبرید 2017

مدل خودرو

تویوتا کمری هیبرید (2015-2016)

هیوندای سوناتا هیبرید (2017)

پیشرانه

4سیلندر تنفس طبیعی بنزینی + موتور الکتریکی

4سیلندر تنفس طبیعی بنزینی + موتور الکتریکی

حجم موتور (cc)

2494

1998

حداکثر قدرت

203 اسب‌بخار در 6200 دور

193 اسب‌بخار در 6000 دور

حداکثر گشتاور

230 نیوتن‌متر در 4800 دور

209 نیوتن‌متر در 5000 دور

گیربکس

اتوماتیک ضریب متغیر الکترونیکی (E-CVT) مجهز به حالت B (بازیافت انرژی الکتریکی به‌منظور شارژ باتری‌ها)

6سرعته اتوماتیک مجهز به حالت تیپ‌ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

5.7 لیتر در صد کیلومتر

5.6 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (ثانیه)

7.8

9.3

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)

195

192

نکته‌ای که بد نیست در این قسمت به آن اشاره داشته باشیم، این است که در تویوتا کمری هیبرید، یک حالت رانندگی به نام EV Mode تعریف شده است که با فعال‌کردن آن، در صورتی که باتری‌ها شارژ کافی داشته باشند؛ می‌توانید مسافت خیلی کوتاهی را در حالت تمام‌برقی بپیمایید؛ اما این حالت در هیوندای سوناتا هیبرید وجود ندارد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

مقایسه امکانات رفاهی هیوندای سوناتا هیبرید و تویوتا کمری هیبرید

مقایسه امکانات رفاهی هیوندای سوناتا هیبرید و تویوتا کمری هیبرید

تویوتا کمری هیبرید، در دو تیپ LE (پایه) و XLE (فول‌آپشن) در بازار کشور ما عرضه شده است که نسخه‌های LE بیش‌تر در ناوگان تاکسی‌رانی استفاده شدند و اکثر نمونه‌های شخصی، از تیپ XLE هستند؛ البته برخی از آپشن‌ها در تیپ XLE به‌صورت سفارشی نصب می‌شدند و به همین خاطر است که تمامی نمونه‌های این تیپ، آپشن‌های یکسانی ندارند.

فول‌ترین نسخه‌های تیپ XLE تویوتا کمری هیبرید، امکاناتی مثل کروزکنترل هوشمند، شارژر وایرلس تلفن همراه، سانروف، سیستم صوتی JBL با 10 بلندگو، صندلی‌های جلو با تنظیم برقی و گرم‌کن، درایومد دوحالته و… را به‌همراه دارند که در نوع خود، آپشن‌هایی مناسب و رقابتی محسوب می‌شوند.

مقایسه امکانات رفاهی هیوندای سوناتا هیبرید و تویوتا کمری هیبرید

هیوندای سوناتا نیز در سه رده تجهیزاتی GL (پایه)، GLS (رده میانی) و GLS+ (فول‌آپشن) به بازار ایران راه پیدا کرده است که نسخه‌های GLS+ آن، در بازار پرتعدادتر و البته پرطرف‌دارتر هستند. هرچند هیوندای سوناتا هیبرید GLS پلاس، کروزکنترل هوشمند را در مقایسه با تویوتا کمری هیبرید XLE فول‌آپشن کم دارد، اما آپشن‌هایی مثل چراغ‌های جلو زنون مجهز به چراغ‌شور، گرم‌کن صندلی‌های عقب، سردکن صندلی‌های جلو، سقف پانوراما و گرم‌کن غربیلک فرمان، آن را از رقیب ژاپنی جلو می‌اندازد.

جدول مقایسه سوناتا هیبرید و کمری هیبرید از نظر آپشن‌ها و امکانات رفاهی

تجهیزات

تویوتا کمری هیبرید XLE فول‌آپشن

هیوندای سوناتا هیبرید GLS+

چراغ

چراغ‌های جلو با تنظیم ارتفاع اتوماتیک، نوربالا اتوماتیک، دی‌لایت، سنسور نور

چراغ‌های جلو زنون با تنظیم ارتفاع اتوماتیک، چراغ‌شور جلو، دی‌لایت، مه‌شکن عقب، سنسور نور، چرخش لنز چراغ‌های جلو هماهنگ با گردش فرمان (AFS)

سیستم‌های مولتی‌مدیا

سیستم صوتی JBL با 10 بلندگو، MP3، USB، AUX، iPod، بلوتوث

سیستم صوتی اینفینیتی با 8 بلندگو، MP3، USB، AUX، بلوتوث

صفحه‌نمایش

7 اینچی لمسی

8 اینچی لمسی

رینگ‌ها

17 اینچی آلومینیومی

17 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه‌های جانبی با تنظیم برقی و گرم‌کن، آینه میانی الکتروکرومیک

آینه‌های جانبی تاشو برقی مجهز به گرم‌کن، آینه میانی الکتروکرومیک

تهویه مطبوع

اتوماتیک دوکاناله، دریچه برای سرنشینان عقب

اتوماتیک دوکاناله، دریچه برای سرنشینان عقب

صندلی

روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، گرم‌کن صندلی‌های جلو

روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، حافظه صندلی راننده، گرم‌کن تمام صندلی‌ها، سردکن صندلی‌های جلو

شیشه

شیشه‌های برقی (شیشه‌های ردیف جلو اتوماتیک)

شیشه‌های برقی (شیشه‌های ردیف جلو اتوماتیک)، شیشه‌های عقب دودی

سیستم‌های هشداردهنده

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)

سایر امکانات

کی‌لس استارتر، کروزکنترل هوشمند، سانروف، تنظیم حالت رانندگی در دو حالت ECO و EV، دوربین دید عقب، شارژر بی‌سیم (Wireless) تلفن همراه

کی‌لس استارتر، کروزکنترل، سقف پانوراما، دوربین دید عقب، تنظیم حالت رانندگی در سه حالت ECO، NORMAL، SPORT، ترمز پارک برقی مجهز به اتوهلد، گرم‌کن غربیلک فرمان، درب صندوق‌بار برقی، پرده عقب برقی، پرده‌های جانبی عقب، شارژر بی‌سیم (Wireless) تلفن همراه

مقایسه ایمنی

مقایسه ایمنی

هر دو خودروی مورد بحث با وجود امکاناتی مثل سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم کنترل کشش، سیستم هشداردهنده نقاط کور، ایربگ‌های جلو، جانبی ردیف جلو و پرده‌ای، ایمنی بسیار مناسبی دارند اما در این بخش برخلاف بخش امکانات رفاهی، این تویوتا کمری هیبرید XLE فول‌آپشن است که با تجهیز به سیستم هشدار تصادف جلو و عقب، سیستم هشدار تغییر لاین، ایربگ‌های جانبی ردیف عقب و ایربگ محافظ زانوی راننده، گوی سبقت را از رقیب کُره‌ای می‌رباید.

جدول تجهیزات ایمنی کمری هیبرید و سوناتا هیبرید 2017

تجهیزات

تویوتا کمری هیبرید XLE فول‌آپشن

هیوندای سوناتا هیبرید GLS+

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، هشداردهنده نقاط کور، هشداردهنده تصادف جلو و عقب، هشداردهنده تغییر لاین

کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، هشداردهنده نقاط کور

کیسه‌هوا

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو و عقب، پرده‌ای سرتاسری، محافظ زانوی راننده (در مجموع 9 عدد)

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو، پرده‌ای سرتاسری (در مجموع 6 عدد)

سیستم ترمز

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)

هر دو خودرو نیز موفق شده‌اند در تست‌های ایمنی موسسه NHTSA آمریکا، بالاترین امتیاز ممکن (5 ستاره) را کسب کنند که مهر تأیید محکمی بر ایمنی بالای این سدان‌های پاک خانوادگی است.

مقایسه تجربه رانندگی

مقایسه تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

برای مقایسه تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید از جنبه فضای کابین و کیفیت سواری، باید بگوییم که هر دو خودرو با وجود کابین جادار و آرام خود در کنار سواری نرم، به بهترین نحو در نقش یک سدان خانوادگی ظاهر می‌شوند. البته فضای کابین هیوندای سوناتا هیبرید اندکی بزرگ‌تر از کابین رقیب ژاپنی است؛ اما درمقابل، سیستم تعلیق محصول تویوتا کمی نرم‌تر عمل می‌کند.

در بخش توانایی‌های حرکتی نیز اگر مسیرهای عادی و بزرگراهی را ملاک قرار دهیم، تویوتا کمری هیبرید با شتاب‌گیری بهتر خود، خودروی برتر این مقایسه خواهد بود؛ اما در طی مسیرهای پرپیچ‌وخم کوهستانی، هیوندای سوناتا هیبرید به‌لطف هندلینگ بهتر و گیربکس AT مجهز به تیپ‌ترونیک، لذت بیش‌تری را برای راننده به ارمغان خواهد آورد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تفاوت شرایط بازار و خدمات پس‌ازفروش

تفاوت شرایط بازار و خدمات پس‌ازفروش

چند سالی است که محصولات هیوندای و تویوتا به‌خوبی خود را در بازار ایران جا انداخته‌اند و در هر شرایطی، خریدار برای آن‌ها وجود دارد. تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید نیز از این قاعده مستثنی نیستند و جزو خودروهای نسبتاً خوش‎‌فروش بازار محسوب می‌شوند. اما باید توجه کنید که به‌طور کلی، خودروهای هیبرید در بازار ایران چندان پرطرف‌‎دار نیستند و اگر به‌دنبال تجربه‌ای کوتاه‌مدت هستید، بهتر است به ‌سراغ برادران بنزینی این خودروها بروید.

اما اگر بخواهیم صرفاً راجع به همین نسخه‌های هیبرید صحبت کنیم، باید بگوییم که در شرایط فعلی، هیوندای سوناتا هیبرید به‌لطف آمار واردات بیش‌تر، ظاهر به‌روزتر و آپشن‌های بیش‌تر خود ، بازار خریدوفروش داغ‌تری نسبت به تویوتا کمری هیبرید دارد؛ اما تجربه نشان داده است که در درازمدت، نسخه‌های کارکرده محصولات تویوتا در بازار ایران، پرطرف‌دارتر از هم‌سن‌وسال‌های کُره‌ای خود خواهند بود.

از نظر خدمات پس‌ازفروش نیز هرچند جای نگرانی چندانی برای تویوتا کمری هیبرید وجود ندارد، اما هیوندای سوناتا هیبرید، علاوه بر خدمات پس‌ازفروش گسترده‌تر، قطعات یدکی فراوان‌تر و ارزان‌تری نیز نسبت به رقیب ژاپنی دارد. البته تویوتا کمری هیبرید، خودرویی کم‌استهلاک‌تر از هیوندای سوناتا هیبرید است و در درازمدت، هزینه‌های نگه‌داری فنی کم‌تری را به مالک خود تحمیل می‌کند.

جمع‌بندی

مقایسه کمری هیبرید و سوناتا هیبرید

در پایان مقایسه کمری هیبرید و سوناتا هیبرید و با نگاهی به ویژگی‌های هریک از این دو خودرو و با توجه قیمت محصولات هیوندای و قیمت خودروهای تویوتا در بازار ایران ، باید امتیاز برتر بخش‌های طراحی ظاهری، امکانات رفاهی، خدمات پس‌ازفروش و بازار فروش را به هیوندای سوناتا هیبرید اختصاص دهیم؛ اما تویوتا کمری هیبرید نیز امتیازهای عملکرد فنی، ایمنی و کیفیت ساخت را به نفع خود جمع‌آوری می‌کند. از نظر کیفیت سواری، مصرف سوخت و فضای کابین نیز می‌توانیم هر دو خودرو را در یک سطح ارزیابی کنیم.

به‌عنوان کلام آخر، می‌توانیم بگوییم که اگر به دنبال یک خودروی خانوادگی کم‌مصرف با ظاهر جذاب و آپشن‌های مناسب هستید و در شهری غیر از پایتخت زندگی می‌کنید، هیوندای سوناتا هیبرید گزینه مناسب‌تری برای شما محسوب می‌شود؛ اما اگر دید بلندمدت‌تری دارید و برای اعتبار برند و ایمنی بالا اعتبار بیش‌تری قائل هستید، تویوتا کمری هیبرید را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها