مقایسه بسترن B30 با دنا پلاس ، وقتی گیربکس سرنوشت را رقم میزند

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

در این مقاله قصد مقایسه دو خودرو که تقریبا در یک رنج قیمت هستند را داریم.همراه مکانیک در این مقاله با نگاهی متفاوت به مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس خواهد پرداخت با ما همراه باشید تا ویژگیهای فنی و امکانات رفاهی این دوخودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

خواندن مقاله زیر نیز توضیه می‌شود :

مقایسه دنا و پژو پارس


در سری مقالات نقد و بررسی خودروهای بازار ایران در همراه مکانیک، این‌بار قصد مقایسه بسترن 
B30 و دنا پلاس را داشته و در نگاهی اجمالی به این دو محصول نسبتا تازه وارد به کشورمان، مشخصات و عملکرد هر یک را نیز بیشتر خواهیم شناخت. با ما همراه باشید تا علاوه بر مقایسه بسترن B30 و دنا پلاسپیشینه حضور و تولید هر کدام را نیز بررسی کرده و ببینیم کدام خودرو از مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس سربلند بیرون می‌آید.

آیا میدانید 20 درصد  از خودروها دنا  کارشناسی شده توسط کارشناسان متخصص همراه مکانیک دارای عیب فنی و مشکلاتی در بدنه بوده اند.

با مراجعه به نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک لذت یک خرید بی دغدغه را از میان طیف وسیعی از خودروها تجربه کنید و از مزایای این نمایشگاه بهره مند شوید.

دنا پلاس در برابر بسترن B30

مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس


این بار نیز مقایسه بسترن 
B30 و دنا پلاس را از بدنه خارجی این دو اتومبیل آغاز خواهیم کرد. همان‌طور که مستحضر هستید، دنا پلاس پس از انتقادات و ایرادات وارده به دنا مبنی بر کمبود آپشن، امکانات رفاهی، راحتی سرنشینان و … با کمیدستکاری وارد بازار شد. یکی از دست‌کاری‌های ایران‌خودرو در دنا پلاس به بخش خارجی و طراحی بدنه اختصاص یافته و این شرکت ظاهر چراغ‌های جلو و برخی بخش‌های کوچک دیگر از قبیل خطوط شکسته جانبی را برای نسخه پلاس پیاده کرد. اما متاسفانه تمام تغییرات ریز و درشت اعمال شده روی این خودرو برای مقابله با رقیب چینی‌اش یعنی B30 کافی نبوده و ایران‌خودرو را در مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس یک قدم عقب‌تر نگه می‌دارد.

گرچه دنا پلاس در میان خودروهای تولید داخل وضعیت چندان بدی نداشته و نمره قبولی را نیز دریافت می‌کند، اما رقیب وی یعنی B30 در طراحی خارجی یک سر و گردن بالاتر بوده و به دلیل بهره‌گیری از کمک مهندسان حرفه‌ای ایتالیایی، ظاهری بسیار جذاب را به ارمغان آورده است. ورود این محصول به کشورمان یکی از اتفاقات خوب صنعت خودروسازی محسوب می‌شد و گروه بهمن نیز در مقایسه با قیمت نزدیک به ۶۰ میلیون تومان این محصول، مشتریان بسیاری جذب کرده بود. اما به هر حال اکنون قیمت این خودرو به بالای 120 میلیون تومان رسیده و متاسفانه امکان تعریف و تمجید بیشتر را منتقدان سلب کرده است.

اما به هر روی، از نظر طراحی خارجی و بدنه در مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس ، محصول چینی همه‌جوره دنا پلاس را شکست داده و بسیار حرفه‌ای تر عمل کرده است.

دنا پلاس نبرد را از کابین آغاز خواهد کرد!

مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس

اما مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس از نظر طراحی داخلی کمیمتفاوت بوده و تلاش‌های ایران‌خودرو جهت بهبود محصولات خود در دنا پلاس بی‌نتیجه نمانده است. فضای داخلی دنا پلاس راحتی نسبی بیشتری از دنا داشته و کاربرد قطعات چوبی روی تریم و بخش‌های جانبی نیز حال و هوای پدربزرگ دنا یعنی سمند را به آن‌ انتقال داده است. صفحه نمایش در بخش مناسبی از تریم تعبیه شده است؛ ولی اگر تقسیم‌بندی تریم اندکی با بدنه و منحنی‌های فضای کابین هماهنگ می‌بود، بدون شک امتیاز طراحی داخلی دنا پلاس افزایش می‌یافت.

در طرف دیگر مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس اما، رقیب چینی سادگی را پیشه کرده و از اغراق در طراحی کابین محصول خود خودداری کرده است. ولی در قلب همین سادگی نیز حرفه‌ای تر بودن B30 به چشم خورده و حتی در نظر گرفتن تقسیم‌بندی تریم توسط خطوط شکسته و در هماهنگی با بدنه خارجی نیز برای تعیین برتری این محصول کافی است. البته، از آن جایی که. مسئله طراحی داخلی علاوه بر مسائل حرفه‌ای و مهندسی، به سلیقه افراد نیز وابسته است، انتخاب برنده نهایی این بخش از مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس را به سلیقه شما می‌سپاریم.  

تجربه رانندگی در مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس

مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس


حال که نوبت به بررسی و مقایسه بسترن 
B30 و دنا پلاس از نظر تجربه رانندگی رسیده است، لازم است بدانید که اطلاعات کنونی با در نظر گرفتن قیمت فعلی هر دو خودرو ارائه شده و دلیل بسیاری از ایرادات وارده نیز همین مسئله است. به عبارت دیگر، اگر مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس در زمانی که قیمت هر دو خودرو در رنج ۶۰ میلیون تومان بود انجام می‌شد، برخی نتایج متفاوت می‌بود. اما در حال حاضر قیمت B30 نزدیک به ۸۲ میلیون تومان بوده و دنا پلاس نیز به طرز عجیبی مرز ۱۲۰ میلیون تومان را شکسته است.

به همین خاطر تجربه رانندگی با آن‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و وقتی پای قیمت‌ها به میان می‌آید، دیگر هلدینگ و شتاب خوب دنا پلاس، یا فرمان پذیری و واکنش مناسب گیربکس ژاپنی B30 برای راننده کافی قلمداد نمی‌شود. ولی به هر روی، مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس از نظر رانندگی را می‌توان در عملکرد شهری خوب و قابل قبول برای هر دو خودرو خلاصه کرده و شتاب مناسب دنا پلاس را در برابر گیربکس ژاپنی و هماهنگ با موتور B30 قرار داد.

ولی در کل، هر دو خودرو شما را در جاده راضی نخواهند کرد؛ و دلیل اصلی این نارضایتی نیز قیمت پراختی‌تان خواهد بود!

مقایسه فنی بسترن B30 و دنا پلاس

 

دنا پلاس

بسترن B30

حجم موتور

1646CC

1598CC

قدرت موتور

113اسب بخار در 6000 دور

107 اسب بخار در 5500 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4/16

4 سیلندر 16 سوپاپ

جعبه دنده

5 دنده دستی

6 سرعته خودرکار

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

13.5

ماکزیمم سرعت KM/H

189

مصرف سوخت ترکیبی لیتر

7.7

6.7 لیتر

حجم باک

60 لیتر

50 لیتر

تجهیزات ایمنی و امنیتی

ترمز ضد قفل ABS و EBD – ترمز جلو ديسكي خنك شونده – ترمز عقب ديسكي-داراي 4 كيسه هوا (راننده – سرنشين جلو و جانبي)-

 

ABS – EBD – BA – TCS-کیسه هوا برای سرنشینان جلو

امکانات رفاهی

فرمان مجهز به كليدهاي كنترلي سيستم صوتي و هندزفري موبايل – داراي مانيتور مالتي مديا تصويري لمسي با رهياب (GPS) و هندزفري موبايل بلندگوهاي جلو و عقب تيوتر-فرمان هیدرولیک مجهز به كروز كنترل –

تنظيم اتوماتيك كانال تهويه براي سرنشينان عقب – چراغ جلو داراي لامپ LED و نئون و چراغ‌ روز (Day Light) – چراغ جلو و عقب جديد – چراغ مه شكن جلو و عقب – چراغ نقشه خوان – چراغ خطر سوم – چراغ داخل داشبورد – چراغ‏هاي سقفي جلو و عقب – چراغ روشنايي فضاي پايين داخل كابين – طرح جديد آينه‏هاي جانبي – آينههاي جانبي برقي – راهنمادار و تاشونده اتوماتيك – آينه چراغ دار روي آفتابگير سمت شاگرد – شيشه بالابرهاي جلو و عقب برقي – سيستم ضد سرقت (ايموبيلايزر) – سيستم هشدار دهنده هوشمند مركزي ورود غير مجاز – دوربين ديد عقب – هشداردهنده موانع عقب – سيستم عيب يابي هوشمند ( مالتي پلكس ) – قفل مركزي با ريموت كنترل راديويي – كمربندهاي ايمني جلو سه نقطه‌اي با قابليت تنظيم ارتفاع – سيستم كنترل بخار بنزين – شيشههاي سولار (ضد اشعه مضر UV خورشيد) – سان روف – كروز كنترل – ستون فرمان تلسكوپي (جمع شونده) – سيستم روشنايي موقت در محيطهاي تاريك – نمايشگر دماي محيط – آنتن سقفي جديد(Shark fin) به همراه سيستم پشتيباني از رهياب – جا عينكي – تنظيم زاويه نور چراغ‏هاي جلو از داخل – تغيير استايل جانبي خودرو (درب‌ها به همراه شيشه لچكي عقب، دستگيره‌ها، گلگيرها و آينه‏هاي جانبي) – دستگيره‏هاي دربها به رنگ كروم – تودوزي مخمل – دسترسي به صندوق عقب از داخل – بازكن قفل در صندوق عقب از داخل – قطعات دكوراتيو طرح چوب – سيستم قطع سوخت خودكار – سيستم كنترل بخار بنزين – كارت طلايي چهار ستاره

مجهز به صفحه نمایش لمسی به سیستم ناوبری فارسی-سیستم باز شدن دربها بعد از وقوع تصادف – ریموت کنترل مجهز به باز کن صندوق عقب – تهویه مطبوع دستی – سانروف – فرمان برقی – کروز کنترل – سیستم کنترل در سربالاییHAC – دوربین عقب

مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس 

کدام را بخریم تا متضرر نشویم؟

در مقایسه بسترن B30 و دنا پلاس از نظر کیفیت و کمیت خرید و فروش می‌بایست بدانید که B30 نیز مانند اغلب خودروهای چینی در نسخه کارکرده افت قیمت زیادی را تجربه کرده و ممکن است موجب ضرر در هنگام فروش شود. اما دنا پلاس این‌گونه نبوده و در نسخه کارکرده نیز می‌تواند فروش سریع‌تری داشته باشد. ولی از طرفی، قیمت B30 در حدود چهل میلیون کمتر از دنا پلاس بوده و به همین خاطر می‌تواند نظر خریداران زیادی را به خود جلب کند. البته انتخاب‌ نهایی به هر حال بر عهده شماست و بهتر است قبل از هرگونه اقدام تحقیقات تکمیلی بیشتری نیز داشته باشید.

اما بعنوان کلام آخر این مقاله قصد داریم توصیه ای به شما بکنیم که اگر قصد خرید حودروی کارکرده را دارید از کارشناسی تخصصی خودرو به هیچ عنوان غافل نشوید دلایل ما برای این ادعا را در اینفوگرافی زیر میتوانید مشاهده کنید.

 

کارشناسی خودرو 

 

همراه مکانیک با تجربه کارشناسی بیش از 25000 آماده ارائه خدمت به شما است و در هر نقطه تهران با یک تماس پس از 30 دقیقه کارشناس متخصص همراه مکانیک در خدمت شما است.
برای اطلاع از جزئیات این خدمت همراه مکانیک اینجا کلیک کنید

مقالات مرتبط:

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو