مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو

فهرست مطالب


مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو موضوع بررسی این مقاله از سری مقالات مقایسه‌ای همراه مکانیک می باشد که در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های فنی و آپشن‌های رفاهی دو خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

معرفی لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو

معرفی لیفان 820

در ابتدای مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو باید بدانیم که لیفان 820 یک خودرو چینی است که برای اولین بار در سال 2014 از آن رونمایی شد. این خودرو در کشور چین در دو تیپ مختلف عرضه می‌شود، اما تنها مدل قوی‌تر آن به ایران وارد می‌شود. لیفان 820 حدود 3 سال است که توسط شرکت کرمان موتور به ایران وارد می‌شود و مورد استقبال نسبی مشتریان ایرانی قرار گرفته است. همچنین این خودرو در بدو ورود به ایران به‌عنوان گران‌ترین محصول چینی بازار عرضه شد.

معرفی چری آریزو 5 توربو

شرکت چینی چری در سال 1999 تأسیس و در سال 2003 تولید و عرضه خودروهای سواری را شروع کرد. شرکت چری بازارهای خارج از چین را هدف قرار داده و تاکنون توانسته است رشد مطلوبی داشته باشد. چری آریزو 6 محصول جدیدی از این خودروساز چینی است که بر اساس پلتفرم M1X که در انحصار شرکت چری است، تولید می‌شود. چری آریزو 5 را مدیران خودرو به کشور وارد می‌کند. ظاهر زیبای این خودرو چینی موجب استقبال مشتریان ایرانی از آن شده است.

مقایسه طراحی لیفان 820 و چری آریزو توربو

مقایسه طراحی خارجی

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو را با طراحی خارجی آغاز می‌کنیم. لیفان 820 یکی از لوکس‌ترین خودروهای چینی است. طراحی نسبتاً زیبا و گیرای این خودرو در همان نگاه اول بیننده را به خود جذب می‌کند. البته در این زمینه هم می‌توان آثار کپی‌برداری چینی‌ها از شرکت‌های سایر کشورهای جهان را مشاهده کرد. به‌هرحال، در نمای جلو چراغ‌های باریک و نسبتاً کشیده در گوشه‌های چپ و راست جلوپنجره شش‌ضلعی نسبتاً بزرگ شخصیت متفاوتی به خودرو بخشیده‌اند.

طراحی خارجی چری آریزو 5 توربو

در نمای کناری خط تیزی که سراسر نمای کناری خودرو را پوشش می‌دهد توجه را به خود جلب می‌کند؛ اما در این نما رینگ‌های کوچک 16 اینچی خساست شرکت سازنده را به شما یادآوری می‌کند و از جذابیت نمای کناری می‌کاهد. در نمای پشت لیفان 820 نیز همان زیبایی و جسارت نمای جلو را می‌توان مشاهده کرد. چراغ‌های LED عقب هماهنگی مطلوبی با چراغ‌های جلو دارند و مکان و طرح مه‌شکن‌ها هم مطلوب و رضایت‌بخش است.

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو ازنظر طراحی خارجی نشان‌دهنده رقابت شدید هر دو خودرو چینی است. آریزو توربو نیز یکی از خودروهای لوکس شرکت چینی چری محسوب می‌شود. در نمای جلو چراغ‌ها و قوس سقف خودرو حالتی تهاجمی و خشن به خودرو بخشیده‌اند.

همچنین، در نمای کناری یک خط تیز و البته کوتاه‌تری از خط کناری لیفان 820، وجود دارد که برخلاف لیفان، دستگیره‌ها روی آن قرار داده‌شده‌اند. در اینجا رینگ‌های 17 و بعضاً 18 اینچی چری و زیبایی آن‌ها ضعف لیفان را بیشتر نمایان می‌کند. در نمای پشت چری آریزو توربو هم سعی شده که همان حالت خشن و تهاجمی خودرو حفظ شود و شکل چراغ‌ها، سپر و مه‌شکن‌های عقب شخصیت خودرو را کامل می‌سازند.

طراحی داخلی لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو

طراحی داخلی لیفان

برخلاف طراحی خارجی، وقتی‌که مشتری از نمای سانروف لیفان 820 به درون کابین نگاه می‌کند، نسبت به طراحی ساده و بی‌آلایش کابین ناامید می‌شود. طراحی داخلی این خودرو نکته جالب‌توجه و قابل‌ذکری ندارد و خبری از طراحی لوکس و اسپرت خارجی نیست. درهرصورت، علی‌رغم سادگی و استفاده از متریال بی‌کیفیت در ساخت اجزای کابین، یکی از نکات مثبت کابین لیفان 820 عبارت است از تعبیه فضای کافی برای سرنشینان.

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو توربو
طراحی داخلی چری آریزو توربو

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو نشان‌دهنده برتری نسبی محصول شرکت چری است. هرچند که در کابین چری هم از متریال ارزان و پلاستیک بی‌کیفیت استفاده‌شده، اما حالت خشن و تهاجمی طراحی خارجی حفظ‌شده است. در این خودرو هم فضای مناسبی برای سرنشینان در نظر گرفته‌شده و احساس راحتی در داخل کابین خواهید داشت.

مقایسه فنی لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو:

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو توربو
موتور دو خودرو لیفان 820 و چری آریزو توربو

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو ازنظر فنی نشان می‌دهد که عملکرد موتورهای آن‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای مثال می‌توان به مصرف سوخت کم‌تر لیفان اشاره کرد که اقتصادی‌تر و معقول‌تر است؛ اما درمجموع موتور لیفان با حجم 2373 سی‌سی عملکرد تقریباً یکسانی با موتور چری آریزو توربو با حجم 1500 سی سی دارد و درنهایت هر دو قادر به‌سرعت‌گیری تا 180 کیلومتر در ساعت هستند.

مدل خودرو لیفان 820 چری آریزو توربو
پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه 4 سیلندر 16 سوپاپه
حجم موتور 2373 سی‌سی 1500 سی‌سی
حداکثر قدرت 158 اسب بخار 147 اسب بخار
حداکثر گشتاور 221 نیوتن متر 210 نیوتن متر
گیربکس 6 سرعته خودکار تیپ ترونیک 7 سرعته انتقال خودکار قدرت
مصرف سوخت (ترکیبی) 7/8 لیتر در هر 100 کیلومتر 5/10 لیتر در هر 100 کیلومتر
شتاب صفرتا 100 5/10 ثانیه
حداکثر سرعت 180 کیلومتر در ساعت 180 کیلومتر در ساعت

مقایسه  از نظر آپشن­‌ها و امکانات رفاهی:

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو توربو
آپشن­‌ها و امکانات رفاهی دو خودرو

مقایسه خودروهای لیفان 820 و چری آریزو توربو ازنظر امکانات رفاهی نشان می‌دهد که دو خودرو تقریباً در سطح یکسانی قرار دارند. البته تفاوت‌هایی در بین آن‌ها وجود دارد که برای مثال می‌توان به صفحه‌نمایش 8 اینچی لیفان در برابر صفحه‌نمایش 7 اینچی آریزو، رینگ‌های 16 اینچی لیفان در برابر رینگ‌های 17 اینچی آریزو، تنظیم صندلی سرنشین جلو در 4 حالت در آریزو همراه با تنظیم صندلی راننده و چند مورد جزئی دیگر اشاره کرد. ولی درمجموع هر دو خودرو امکانات رفاهی مناسبی برای خودروهای چینی دارند.

تجهیزات لیفان 820 چری آریزو توربو
چراغ چراغ‌های جلو هالوژنی، روشن شدن خودکار چراغ‌های جلو، سیستم روشنایی در روز، تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو، چراغ‌های LED عقب، مه‌شکن‌های جلو و عقب سیستم روشنایی در روز، تنظیم ارتفاع نو چراغ‌های جلو، سیستم FollowMe Lights، چراغ‌های LED عقب، مه‌شکن‌های جلو و عقب

سیستم­

مولتی‌مدیا

سیستم صوتی از روی فرمان، ورودی‌های USB، AUX، بلوتوث، GPS و 6 اسپیکر سیستم صوتی باقابلیت پخش MP3، SD، رادیو، 6 بلندگو، ورودی‌های iPod، USB
صفحه‌نمایش صفحه‌نمایش 8 اینچی لمسی صفحه‌نمایش 7 اینچی لمسی
رینگ­ رینگ‌های 16 اینچی رینگ‌های 17 و 18 اینچی
آینه آینه‌های کناری جمع شونده برقی، گرم‌کن آینه‌ها آینه‌های کناری برقی، گرم‌کن آینه‌ها، راهنما روی آینه
تهویه مطبوع سیستم تهویه خودکار با فیلتر ذرات ریز سیستم تهویه مطبوع خودکار
صندلی تنظیم صندلی در 6 حالت، تنظیم گودی کمر صندلی راننده تنظیم صندلی راننده در 6 حالت، تنظیم صندلی سرنشین جلو در 4 حالت
شیشه شیشه‌های جلو و عقب برقی، پاور ویندوز بالابرهای جلو و عقب برقی، پاور ویندوز

سیستم­

هشداردهنده

سیستم ضد سرقت، سنسور پارک جلو و عقب سیستم ضد سرقت، سنسور دنده‌عقب، خطوط کمکی پارک حساس به‌فرمان
سایر امکانات دوربین دید عقب، سانروف، کروز کنترل، پاور سانروف، مجهز به ISOFIX ورود و روشن کردن خودرو بدون استفاده از کلید، سانروف، کروز کنترل

مقایسه ایمنی 

تست ایمنی لیفان 820

درمجموع خودروهای چینی از ضریب ایمنی بالایی برخوردار نیستند. هیچ‌یک از خودروهای معرفی‌شده این مقاله هم از این قاعده مستثنی نیستند. شاید تا زمانی که چینی‌ها از قرار دادن محصولات خود در معرض تست‌های سطح جهانی خودداری می‌کنند، چنین دیدگاهی نسبت به محصولات آن‌ها پابرجا خواهد ماند. البته طراحان لیفان 820 مدعی هستند که خودرو آن‌ها قادر به کسب 5 ستاره ایمنی از مؤسسه EURO-NCAP است، ولی این نکته همچنان در سطح ادعا باقی‌مانده است. درنهایت جدول زیر درباره مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو ازنظر ایمنی آن‌ها را در سطح برابری نشان می‌دهد.

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

لیفان 820 چری آریزو توربو
کیسه هوا 6 کیسه هوا: راننده و سرنشین جلو، جانبی و پرده‌ای 6 کیسه هوا: سرنشین جلو، پرده‌ای
سیستم ترمز ترمزهای جلو دیسکی خنک شونده، ترمزهای عقب دیسکی، چهارچرخ دیسکی ABS چهار کاناله ترمزهای جلو دیسکی خنک شونده، ترمزهای عقب سالید

تجربه رانندگی

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو توربو
تجربه رانندگی لیفان 820 و چری آریزو توربو

همین‌که استارت لیفان 820 را زدید و صدای موتور وارد کابین شد، خواهید دید که با خودرو چندان بی‌سروصدایی روبرو نیستید. همچنین نرم بودن فنربندی و استفاده از رینگ‌های 16 اینچی کوچک موجب می‌شوند تا در هنگام ترمز کردن، خودرو بسیار متمایل به شیرجه زدن باشد؛ اما باید اشاره کرد که عملکرد موتور مطلوب بوده و هماهنگی گیربکس با موتور مشکل چندانی ندارد. درهرصورت، لیفان 820 در ردیف خودروهای اسپرت و با سرعت‌بالا قرار نمی‌گیرد. ولی می‌توان آن را یک خودرو خانوادگی مناسب توصیف کرد.

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو ازنظر تجربه رانندگی نشان‌دهنده تفاوت نسبی این دو خودرو چینی است. محصول شرکت چری، برخلاف لیفان 820، فنربندی نسبتاً خشک و اسپرتی دارد. به همین دلیل در هنگام ترمز گیری احساس امنیت بیشتری را به سرنشینان منتقل می‌کند. همچنین استفاده از گیربکس خودکار عمل تعویض دنده را نسبت به مدل‌های قبلی چری آریزو بهبود داده است. هرچند که نمی‌توان چری آریزو را یک خودرو اسپرت نامید، اما در هنگام رانندگی با سرعت‌بالا احساس امنیت و آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

تحلیل شرایط بازار لیفان 820 و چری آریزو توربو

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو توربو
تحلیل شرایط بازار لیفان 820 و چری آریزو توربو

بازار خودرو کشور با التهاب زیادی روبرو شده است. دلیل این امر هم چیزی به‌غیراز افزایش نجومی قیمت دلار و ارزهای خارجی در کشور نیست. به همین خاطر شاهد افزایش بیش‌ازاندازه قیمت خودرو در ایران بوده‌ایم. درهرصورت باید اذعان داشت که قیمت خودروهای چینی در ایران معقول نیستند.

برای مثال برای خرید چری آریزو 5 توربو به بودجه‌ای در بازه 200 تا 250 میلیون تومان نیاز دارید، این در حالی است که قیمت چری آریزو 6 توربو در بین 300 تا 350 میلیون تومان است. از سوی دیگر لیفان 820 را در بازه قیمتی 250 تا 300 میلیون تومان می‌توان خریداری کرد. درهرصورت، با این وضعیت قیمت مشتری ایرانی می‌تواند از خرید هرچند خودروهای کارکرده لوکس شرکت‌های اصیل بین‌المللی مانند کیا سراتو و هیوندای النترا لذت بیشتری ببرد. البته درنهایت تصمیم نهایی با خریدار خواهد بود.

جمع‌ بندی

لیفان 820

باید اقرار کرد که از نظر طراحی خارجی، لیفان 820 لوکس‌ترین خودرو چینی موجود در بازار کشور محسوب می‌شود. پس اگر خودروی با ظاهر خارجی جذاب و اسپرت را می‌پسندید، گزینه ایده‌آل شما لیفان 820 خواهد بود؛ اما این خودرو ایراداتی از قبیل نرمی فنربندی دارد که احساس امنیت و آرامش شما در هنگام ترمز گیری را زیر سؤال خواهد برد. درصورتی‌که چنین مشکلی در چری آریزو 5 توربو به چشم نمی‌آید. پس اگر دوست دارید از احساس آرامش بیشتری برخوردار باشید، چری آریزو 5 توربو انتخاب بهتری است. به‌هرحال، همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، می‌توانید با اختصاص چنین بودجه‌ای به خرید خودرو، گزینه‌های معقول‌تری را برای خود و خانواده تهیه نمایید.

برای اطلاع از قیمت قیمت چری آریزو 5 توربو اتوماتیک و قیمت لیفان 820 اتوماتیک کلیک کنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

مقایسه هیوندای النترا و چری آریزو 5 توربو

معایب لیفان 820

راهنمای خرید لیفان 820 دست دوم

مقایسه جک j4 و چری آریزو 5

مقایسه رنو سیمبل و لیفان 820

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو

مقایسه استپ وی و آریزو 5

مقایسه لیفان 820 و سراتو سایپا

مقایسه آریزو 5 توربو و سایپا سراتو

با مدل های مختلف لیفان در بازار آشنا شوید

مقایسه ام جی 360 با آریزو 5 توربو

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
عیسی
1400-06-21 00:48
امتیاز دهی :
     

بسم الله الرحمن الرحیم
خرید خودرو بستگی به نیاز ها و سلیقه داره
من به شخصه ازرا ۲۰۰۸را ترجیح میدم
ولی شاید شما تازه نفس بودن خودرو براتون مهم باشه
بین این دوخودرو لیفان ۸۲۰ انتخاب عاقلانه ای هست

محسن
1400-03-05 17:20

سلام ممنون از معرفی و مقایسه هردو خودرو اما اشتباهات زیادی وجود داشت که بنده 5 سال 820 داشتم عنوان کنم اولا سرعت 820 تا بالای 200 براحتی میرود فیلم و عکس هست دوما اخر تحلیل فرمودید میتوانید از خودروی با اصالت سراتو لذت بیشتری ببرید لطفا دقیقا بگوید کدوم اصالت این خودرو سه نسل عوض شده ایران هنوز اطاق قدیمی ان را مونتاژ مینکد که اطاق ان در مقابل چری و لیفان حرفی برای گفتن ندارد سواری بسیار خشک اطاق و حجم موتور کمتر امکانات کمتر از برند سراتو فقط ارم ان را یدک میکشد لطفا کمی با دقت… بیشتر »

مهدی
1399-11-24 01:37

سلام، ممنون از مقاله‌ی خوبتون
در کل کدوم رو برای خرید پیشنهاد میدین
اولویت اول برام سطح کلاس خودرو هست، کدوم باکلاس تره؟ اولویت دوم تامین قطعات و اولویت سوم مصرف سوخت خودرو
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟

عیسی
1400-03-03 11:21
پاسخ به  مهدی

الان ۸۲۰ بگیر اگه اولویتت کلاسه