Image default

 خرید خودرو همیشه و در هرزمان یک اولویت برای خانوادههای ایرانی به حساب میآید. افرادی که با مشغله و زحمت فراوان سرمایه و اندوخته خود را در چندین سال جمع کرده اند،  به امید اینکه  برای زمانی، یک خودرو را خریداری کنند.
در همه نقاط دنیا فروش خودرو به صورت اقساط با بهره کم و یا قیمتهای رقابتی عرضه میشود ولی در ایران همه چیز برعکس است. خرید خودرو یک دغدغه و یک نوع سرمایه گذاری به حساب میآید.

متاسفانه با توجه به شرایط اخیر بازار پیش رو وعدم نظارت در قیمت گذاری خودروها شاهد افزایش چشمگیر خودورهای صفر و وارداتی هستیم. بعضی از دلالان نیز خودورهای فیس لیفت شده را هم بعنوان خودوری جدید تر و با امکانات بیشتربه مشتری میفروشند.

این افزایش قیمتهاطوری شده است، که دیگر خرید یک خودروی صفر و فیس لیفت شده، با بودجه شما همخوانی ندارد و گاهی تا رقمهایی دوبرابر از ارزش واقعی خودرو،  نوسان داشته اند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم چند سری مقاله درباره خودروهایی را معرفی کنیم که تفاوتی آنچنانی با نسخه صفر کیلومتر خود ندارند و بهتر است به جای خرید یک مدل نو و فیس لیفت ، مدل کم کارکرده آن و یا مدل شبیه به آن را خریداری کنید. در این مقاله توضیح میدهیم که خرید استپ وی صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است به جای این خودرو نسخه معمولی را جایگزین کنید.

دلایل خرید ساندروی معمولی به جای استپ‌وی

ساندرو از زمانی که وارد ایران شد به دلیل کیفیت خود زبان زد خاص و عام  قرار گرفت. افراد زیادی رو به این خودروی نه چندان زیبا آوردند، اما بعد پارس خودرو نسخه کراس این خودرو را وارد بازار کرد .جالب است بدانید، ساندرو استپ وی که در واقع، نسخه فیس لیفت و کراس ساندرو معمولی درخط تولید رنو در بزریل است که طراحان خودروی برزیلی این مدل را در سال 2008 معرفی کردند. 
بهتر است بگویم، هیچ تفاوتی بین ساندرو استپ وی با ساندرو از لحاظ فنی، آپشن و ساختاری وجود ندارد،  تنهاتفاوت بین این دو خودرو در واقع چند قطعه پلاستیکی است،  که نمایی اسپرت به خودرو داده است.

                                                     


ساندرو از لحاظ ابعادی، 4020 میلی‌متر طول، 1746 میلی‌متر عرض و 1534 میلی‌متر ارتفاع داشته و فاصله بین دو محور آن نیز 2588 میلی‌متر است.ساندرو استپ ‌وی دارای طول 4020 میلی‌متر، عرض 1753 میلی‌متر و ارتفاع 1564 میلی‌متر است و فاصله بین دو محور آن نیز همانند ساندرو معمولی، 2588 میلی‌متر است.

طول و فاصله بین دو محور در ساندرو معمولی با استپ وی یکسان است، ولی استپ وی دارای عرض و ارتفاع بزرگتری نسبت به ساندروهاچ بک است.  این افزایش ارتفاع  تنها به خاطر رووف ریل است که سه سانتی متر خودروی استپ وی را بلندتر نشان میدهد.

                                                     

همین چند قطعه پلاستیک ، باعث شده قیمت خودوری ساندرو استپ وی حدود 20 تا 30 میلیون تومان در بازار گران تر از نسخه معمولی یعنی ساندرو باشد. 

رنو ساندرو استپ وی همان ساندرو خودمان است که بدون کمترین تغییری از یکهاچ بک به یک کراس اوور تبدیل شده است. این دو خودرو تنهاتفاوتهایی چند میلیمتری در ابعاد و ظاهری دارند.

تنها تفاوت در جهت بهبود ساختار سیستم تعلیق ساندرو استپ وی صورت گرفته و جعبه دنده آن در مدل دستی نسبت به ساندروهاچ بک بهینه سازی شده است.

نکته جالب تر این است که در بازار، قطعات لازم برای تبدیل ساندرو معمولی به ساندرو استپ وی عرضه میشوند و خریداران ساندرو، بخواهند که ساندرو خود را تبدیل به مدل استپ وی در آورند، میتوانند با نصب رووف ریل، افزایش  سایز رینگها، چراغها،ضربه گیر و رنگ آمیزی سپرهابه هدف خود دست یابند. همه این هزینه فقط با 8 میلیون تومان صورت میگیرد.
پس نتیجه میگیریم خرید استپ وی با توجه به اختلاف قیمت 30 میلیون تومانی نسبت به ساندرو اصلا ارزش خرید را ندارد.
                     

نویسنده : محمد علی زارع                                                

مطالب جدید

5 دلیل برای اینکه رنو کپچر نخریم

هادی اشرف

چرا تندر 90 بخریم؟

هادی اشرف

موتور سمند روی ساندرو نصب نخواهد شد

محمد رحیمیان

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید