در این مقاله از سری مقالات نکات فنی مجله همراه مکانیک قصد داریم شما را با دینام خودرو آشنا کنیم. این قطعه اساسی خودرو که وظیفه شارژ کردن باتری خودرو را بر عهده دارد نیاز به مراقبت‌هایی دارد که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

گفته می‌شود خودرو نیز از جهاتی شبیه به بدن انسان است. دلیل این گفته شاید این است که خودرو نیز مانند بدن انسان تا زمانی که به مشکل و عیب و ایرادی بر نخورد، ممکن است دلیل وجود  یک قطعه برای ما مشخص نباشد؛ ممکن است اطلاعاتی نسبت به وجود آن قطعه نیز نداشته باشیم و ندانیم اصلاً چیست. ممکن است تا به حال به این مسئله فکر کرده باشید که برق خودرو از کجا تامین می‌شود.

برخی ممکن است فکر کنند باتری خودرو تامین کننده برق خودرو است. اگر کمی‌ اطلاعات فنی راجع به کارکرد خودرو داشته باشید حتماً می‌دانید که شارژ شدن مجدد باتری و جریانهایی از برق در خودرو که در زمان روشن بودن اتومبیل استفاده میشود از دینام خودرو تامین میگردد.

 دینام چیست و چه هدفی دارد؟

دینام خودرو در واقع یک موتور مولد الکتریکی است تولید کننده برق اتومبیل است. این قطعه الکتریکی وقتی موتور روشن میشود به وسیله آرمیچر داخلی که شامل یک سیم پیچ میدان می‌باشد و  بوسیله میدان مغناطیسی ایجاد شده برق لازم را تولید می‌نماید. دینام از یک پوسته فلزی، دوعدد بالشتک، آرمیچر، بوش، کلکتور، فولی و چند قطعه زغال تشکیل شده است و همانطور که گفته شد هدف اصلی آن تولید جریان مستقیم یا جریان dc برای شارژ باتری خودرو و تامین انرژی جریان الکتریکی مورد نیاز یک خودرو و یا دستگاه دیگر می‌باشد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

بهتر است بدانید یکی از حساس ترین و مهمترین قطعه‌های خودروی ماشین دینام است. نکته جالب توجه در برق خودرو این است که باتری فقط در زمان استارت به تنهایی وظیفه تامین برق اتومبیل را بر عهده دارد. شاید تا زمانی که دینام شما به خوبی کار می‌کنند با اهمیت وظیفه آن آشنایی کافی نداشته باشیدباشید، کافی است اندکی دینام خودروی شما کم کاری داشته باشد تا متوجه شوید که در صورت کار نکردن و یا حتی کم کار کردن دینام خودرو چه مشکلاتی برای اتومبیل شما به وجود خواهد آمد.

نحوه عملکرد دینام خودرو

دینام خودرو

دینام که یک موتور الکتریکی در خودرو می‌باشد، با استفاده از حرکت میل لنگ موتور خودرو در زمان روشن بودن اتومبیل با استفاده از سیم پیچ الکتریکی و میدان مغناطیسی پوسته دینام در حول محور خود چرخش نموده و برق مورد نیاز خودرو را تولید می‌نماید.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

اگر بخواهیم به با جزئیات بیشتری به عملکرد دینام بایستی گفت که آرمیچر موجود در دینام به وسیله چرخش در مدار مغناطیسی بالشتکهای بدنه دینام تولید برق نموده که به وسیله ذغال‌های موجود در دینام جمع‌آوری شده و بدین ترتیب خروجیهای دینام خودرو قادر به ارایه جریان لازم خواهند بود.

 انواع دینام خودرو

دینام خودرو

دینام خودرو در انواع دو ذغال و سه ذغال موجود می‌باشد. آفتامات‌های موجود در دینام خودرو نیز به دو دسته سه قرقره و یک قرقره تقسیم بندی می‌شود. دینام ٢ ذغال با آفتامات سه قرقره و دینام سه  زغال با آفتامات یک قرقره کار میکند.

امروزه همچنین در موتور خودروهای جدید می‌توان نوع جدیدی از دینام خودرو را دید که به آن آلترناتور گفته می‌شود. در توضیح آلترناتور باید گفت دینام‌های قدیمی‌در دور‌های پایین قادر به تولید جریان برق کافی برای خودرو نبودند و به همین جهت اگر مدت زمان طولانی خودرو در جا کار می‌کرد از لحاظ برقی دچار کمبود می‌شد. این مشکل در دینام‌های الترناتور حل شده و به همین خاطر مشکل شارژ باتری خودرو‌ها تا حدود زیادی رفع شده است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

نشانه‌های خرابی دینام خودرو

دینام خودرو

نشانه‌های زیادی در خودرو وجود دارد که با دیدن آنها می‌توانید به خرابی دینام خودروی خود پی ببرید:

چراغ هشدار دهنده دینام: امروزه در خودرو‌های جدید در صفحه کیلومتر به عنوان چراغ اخطار یک چراغ مخصوص به دینام خودرو تعبیه شده است. در صورتی که دینام خودروی شما به درستی کار نکند و یا کلا از مدار خارج شود چراغ دینام روشن خواهد شد. ممکن است با استفاده از رادیو پخش، چراغ‌های خودرو و یا برف پاکن، چراغ اخطار دینام روشن شود توصیه می‌شود در این گونه موارد با خاموش کردن تجهزات مورد نظر سعی کنید تا اولین تعمیرگاه با خودروی خود مدارا کنید. ولی بهتر است تعمیر و بازدید دینام خودرو را به بعد موکول نکنید زیرا ممکن است نوسان جریان حاصل از خراب کار کردن دینام و یا کار نکردن آن آسیب‌های جدی به سیستم برق خودروی شما بزند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

چراغ‌های کم نور خودرو: از آنجایی که مصرف عمده چراغ‌ها از طریق دینام خودرو تامین می‌شود کم نور بودن آنها باید شما را به فکر بررسی مدار برقی خودرو و در ابتدای آن باتری و دینام بیندازد.

خوابیدن باتری: اگر در ابتدای روز برای استارت زدن خودرو با مشکل خوابیدن باطری رو به رو شده اید، به احتمال بسیار قوی مشکل از باتری و یا دینام  است احتمال اول این است که  عمر باتری شما به پایان رسیده است و بایستی آن را تعویض نمایید. احتمال دوم خوب کار نکردن و یا کار نکردن دینام خودرو برای شارژ مجدد باتری است.توصیه می‌شود پیش از تعویض باتری ابتدا احتمال دوم را نیز بررسی نمایید.

صدا و بو‌های عجیب و غریب: صداهای عجیب و غریب از موتور خودروی شما ممکن است مربوط به دینام باشد که شل بودن و یا سفت بودن بیش از حد و یا پوسیده بودن آن باعث افت کارکرد دینام خودرو خواهد شد. همچنین بوهای شبیه به بوی سوختگی ممکن است مربوط به سوختگی بالشتک‌ها و یا زغال‌های داخل دینام خودرو باشد.

شایع ترین خرابی‌های دینام خودرو

دینام خودرو

شایع ترین خرابی‌های دینام خودرو مواردی هستند که بهتر است با آنها آشنایی داشته باشید تا در زمان خرابی دینام خودروی خود بدانید که چه اتفاقی افتاده و در چه سطحی نیاز به تعمیر دارد.

– درست کار نکردن تسمه دینام این مورد می‌تواند بر اثر شل بودن بیش از حد و یا سفت بودن بیش از حد تسمه اتفاق بیفتد . در مواردی پوسیده بودن و پاره شدن تسمه خودرو نیز باعث وجود مشکلاتی خواهد شد. که بایستی تسمه مورد نظر را رگلاژ و یا تعویض نمود.

– از بین رفتن زغال دینام که بر اثر کار کردن زیاد و یا گاهی بر اثر حرارت بسیار بالا به اتفاق می‌افتد با تعویض مجدد زغالهای دینام مشکل حل شده و دینام می‌تواند به طور کامل با حداکثر راندمان به کار خود ادامه دهد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

– خراب شدن آفتامات، خراب شدن این قطعه که کنترل کننده نوسان‌های جریان برق در خروجی‌های دینام می‌باشد به احتمال زیاد دچار نوسانات شدید در برق خودرو خواهید شد، آیا ممکن است دینام به کلی کار نکند. این شرایط با تعویض آفتامات دینام می‌تواند به کار کردن خود ادامه دهد.

– سوختن سیم پیچ داخلی و یا بالشتکها که بر اثر کار کردن بیش از حد و یا در برخی از موارد به دلیل بالا اتفاق می‌افتد، می‌تواند با تعمیر و تعویض قطعه حل شده و یا در صورت نیاز می‌توان دینام خودرو را تعویض نمود .

چند توصیه در مورد دینام خودرو

دینام خودرو

– اگر وسایل و تجهیزاتی در خودروی خود دارید که از برق خودرو بیش از حد استاندارد استفاده می‌کنند( مانند سیستم صوتی و یا چراغ‌های اسپورت با مصرف بالا)  بهتر است باتری با مشخصات فنی متناسب با آن‌ها انتخاب نمایید تا از فشار بیش از حد به دینام جهت شارژ همیشگی پیشگیری گردد. صورتی که ظرفیت باتری پایین باشد تجهیزات برقی شما به طور دائم از باتری مصرف نمایند دینام خودرو نیز همیشه در حال شارژ و فعالیت بوده و بنابراین از عمر آن کاسته خواهد شد.

– در شرایط ترافیکی و روزهای خیلی گرم استفاده از کولربه  طور مداوم می‌تواند به دینام خودروی شما آسیب برساند.  توصیه می‌شود اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید بهتر است اندکی نیز به فن کولر خود استراحت بدهید.

– زمانی که خودروی شما به صورت درجا در حال کار کردن است از فشار دادن پدال گاز به طور مداوم و بالا بردن دور موتور بیش از ۲۰۰۰ دور در دقیقه خودداری نمایید. این کار می‌تواند به دینام خودروی شما آسیب وارد نماید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

5 علت که نشان از خرابی دینام خودرو دارند

اهمیت فیلتر روغن موتور در خودرو چقدر است

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

راهنمای خرید روغن‌ موتور

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ؟

چگونه روغن‌سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم

مقایسه موتور TU5 و EF7

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] دینام خودرو چیست […]