رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم؟

فهرست مطالب

تمامی موتورهای موجود در جهان برای این که بتوانند انرژی مورد نیاز برای پیشروی خودروها را تامین کنند، در هر ثانیه احتراق‌های فراوانی را انجام می‌دهند. وقوع این احتراق‌ها در کنار مواردی همچون گرد و غبار موجود در هوا، خرده‌های جدا شده یا ساییده‌ شده از قطعات موتور، ناخالصی‌های سوخت و… ذرات فراوانی را درون روغن موتور رها می‌کنند که در دراز مدت می‌تواند باعث تشکیل رسوب داخل موتور گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا روش‌های  برطرف کردن رسوب موتور خودرو را برایتان شرح دهیم.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

با راه‌های ایجاد رسوب در موتور خودرو آشنا شوید

سازندگان موتورهای درون‌سوز به‌منظور خروج رسوبات از درون موتور و همچنین کاهش اصطکاک و خنک کردن موتور از «روغن موتور» استفاده می‌کنند. به‌همین‌دلیل چنانچه روغن موتور به‌موقع تعویض نشود، این ذرات در مجاری روغن‌کاری موتور رسوب کرده و باعث کاهش قطر این مجاری خواهند شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

راهنمای خرید خودرو دست دوم

تعویض پلاک خودرو

به‌مرور تجمع چنین رسوباتی در موتور خودرو، باعث ایجاد اختلال در کار روغن رسانی می‌شود و در دراز مدت آسیب‌های فراوانی را به موتور وارد خواهد کرد. شاید چنین مشکلاتی برای روغن‌های باکیفیت کمی دیرتر رخ ‌دهد، اما نهایتا تمامی روغن‌ موتورها درصورتی‌که به‌موقع تعویض نشود، در مجاری روغن‌کاری رسوب کرده و دوده‌های (رسوبات) جمع شده را در مسیر باقی می‌گذارند.

راه های ایجاد رسوب در داخل موتور
راه های ایجاد رسوب در داخل موتور

علاوه‌بر رسوباتی که در اثر عدم تعویض به‌موقع روغن‌ موتور در پیشرانه خودرو جمع می‌شود، در موتورهای انژکتور ممکن است مقداری از بنزینی که در کنار سوپاپ‌های هوا پاشیده شده در اثر حرارت موجود در سیلندرها خشک شود و برروی سر سوپاپ هوا رسوب کند.

تمامی موارد این چنینی عاملی هستند که می‌توانند باعث خرابی‌های بزرگ و پرهزینه‌ای در موتور خودرو شوند، بنابراین با نگاهی کوتاه به موارد مطرح شده در بالا به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که موتور ماشین نیز مانند سایر قطعات یا تجهیزات یک خودرو هر چند وقت یکبار نیاز به شست‌و‌شو و پاکسازی دارد.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”http://hamrah-mechanic.com/hm.apk” width=”” target=”_blank”]با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک در همین لحظه قیمت پراید مد نظر خود را بدست آورید.[/inbound_button]

همراه مکانیک در ادامه قصد دارد شما همراهان گرامی را با انواع روش‌های شست‌وشو موتور و پاکسازی آن از رسوبات مضر آشنا سازد، بنابراین اگر علاقه‌مند هستید رسوب موتور خودرویتان را برطرف کنید در ادامه با ما همراه باشید.

انواع روش‌های پاکسازی رسوب موتور

مطمئنا با تعویض به موقع روغن موتور و همچنین استفاده از روغن‌ موتورهای مرغوب می‌توان تا حد چشمگیری از رسوب کربن و سایر ذرات مضر در پیشرانه خودرو جلوگیری کرده و در هزینه‌های مربوط به تعمیر موتور صرفه جویی کنید، اما درصورتی‌که به هر دلیلی بخواهید تمامی مجراهای موتور را از رسوبات پاکسازی کنید، منطقی‌ترین راه باز کردن موتور و شستشو کامل سیستم روغن‌کاری یا سوخت‌رسانی خودرو خواهد بود.

نقش روفن موتور در رسوبات خودرو
نقش روفن موتور در رسوبات خودرو

شاید استفاده از چنین روشی باعث از بین رفتن تمامی رسوبات موجود در پیشرانه شود، اما باز کردن موتور خودرو و شست‌وشوی قطعات داخلی آن از لحاظ اقتصادی چندان به‌صرفه نبوده و زمان نسبتا زیادی را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/car-sell/” width=”” target=”_blank”] کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی [/inbound_button]

بنابراین پیشنهاد می‌شود که به جای هزینه‌های سنگین و استفاده از روش‌های سنتی پاکسازی رسوبات موتور، از «مکمل‌های جرمگیر موتور» استفاده کنید که در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار کم خرج‌ بوده و از  اثربخشی سریع‌تری برخوردار است.

در یک جمع‌بندی کلی باید گفت که مکمل‌های پاکسازی کننده رسوب‌های درون موتور، به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول مکمل‌های برطرف کننده رسوبات پیشرانه خودرو، موادی هستند که بر روی پاکسازی بخش‌های مربوط به احتراق موتور تاثیر گذاشته و رسوبات را در این بخش‌ها پاکسازی می‌کنند.

دسته دوم از پاکسازی‌های رسوب موتور نیز مکمل‌هایی هستند که رسوب‌های انباشته شده در مسیر مجاری روغن را پاکسازی می‌کنند، چنین رسوباتی می‌توانند باعث بروز اختلال در پروسه روغن‌رسانی به موتور شده و اصطکاک قطعات را افزایش ‌دهند.

1. استفاده از مکمل‌های جرم گیر

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم سیستم احتراق خودرو ممکن است به‌ دلایلی همچون سوختن ناقص بنزین یا نامناسب‌بودن سوخت مصرفی، دچار رسوب‌گرفتگی ‌شود.

آیا می‌دانید رسوب موتور و مشکلاتی در عدم سوخت رسانی مناسب به موتور یکی از علل سر و صدای موتور خودرو است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله راهکارهای کاهش صدای موتور را مطالعه بفرمایید.

در این میان رسوباتی که پایه‌ کربنی دارند، تاثیر مستقیمی بر پایین‌ آمدن راندمان موتور می‌گذارند و به‌مرور می‌توانند خرابی‌های فراوانی را برای خودرو به‌همراه داشته باشند؛ بنابراین برای پاکسازی و احیای مجدد پیشرانه خودرو یا افزایش راندمان سیستم سوخت‌رسانی خودرو باید از تمیزکننده‌ها و مکمل‌های جرم‌گیر سوخت استفاده کرد.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/cars-for-sale/” width=”” target=”_blank”] با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!![/inbound_button]

داخل انژکتور سوراخ‌های ریزی وجود دارد که ممکن است رسوبات بسیار ریز درون آن انباشته شده و باعث کاهش توان موتور شوند، این مکمل‌ها به‌راحتی می‌توانند منافذ انژکتور را از چنین رسوباتی پاکسازی کرده و باعث افزایش راندمان موتور اتومبیل شوند. طرز استفاده از این جرم‌گیرها بسیار ساده بوده و شما به آسانی می‌توانید مکمل موردنظرتان را داخل باک بنزین ریخته تا این مکمل فعال شده و بخش‌هایی همچون انژکتور، سوپاپ هوا، اتاقک احتراق و… را به‌طور کامل تمیز کند.

استفاده از جرم گیر برای پاک سازی رسوبات موتور
استفاده از جرم گیر برای پاک سازی رسوبات موتور

استفاده از مکمل‌های جرم‌گیری که داخل باک بنزین ریخته می‌شوند، یکی از به‌صرفه‌ترین و سریع‌ترین روش‌هایی است که می‌توان به کمک آن رسوب‌هایی که در اتاقک احتراق شکل گرفته یا رسوب‌های موجود در سوپاپ‌های هوا را پاکسازی کرده و راندمان سیستم سوخت‌رسانی خودرو را افزایش داد.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/quick-car-sell/” width=”” target=”_blank”] تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی[/inbound_button]

مکمل‌های جرم‌گیر موتور انواع مختلفی دارند و با توجه به میزان قدرت پاکسازی، نقطه موثر و همچنین حجم مواد داخل آن از قیمت‌های متفاوتی برخوردار هستند. بزرگ‌ترین نقطه قوت چنین مکمل‌هایی استفاده آسان و سریع آن‌ها است؛ تنها باید پس از انتخاب و خریداری مکمل موردنظرتان، آن را به باک بنزین خودرویتان اضافه کرده و پس از طی مسافتی در حدود 3000 الی 5000 کیلومتر مجددا این عمل را تکرار کنید!

فواید استفاده از مکمل‌های جرم‌گیر برای جلوگیری از ایجاد رسوب در موتور

 • کاهش ضربه‌های وارد شده به موتور (nock)
 • بالا بردن راندمان موتور خودرو
 • تمیز کننده کاربراتور یا انژکتور
 • برطرف کننده رسوبات
 • افزایش شتاب خودرو
 • کاهش مصرف سوخت

2. فلاش کردن موتور

استفاده از موتورشور یا همان فلاش کردن یکی دیگر از روش‌های رفع رسوب‌گرفتگی اجزای داخلی موتور خودرو است. فلاش کردن موتور رسوباتی که به مرور زمان در موتور خودرو انباشته شده را برطرف کرده و مجاری عبور روغن را باز می‌کند؛ برطرف کردن رسوبات درون موتور، مانع فرسودگی موتور شده و اجازه می‌دهد قطعات با حداقل اصطکاک کنار یکدیگر کار کنند.

رسوب گرفتگی داخل اجزای موتور
رسوب گرفتگی داخل اجزای موتور

استفاده از موتورشور نیز همچون استفاده از مکمل‌های جرم‌گیر روش بسیار ساده‌ای دارد. پیش از تعویض روغن، مواد موتورشور را داخل موتور ریخته و پس از آن با توجه به توصیه شرکت سازنده محلول، موتور را دقایقی روشن نگه دارید (در حدود 5 الی 10 دقیقه) تا محلول به‌همراه روغن به‌تمامی بخش‌های موتور خودرو برسد. پس از طی شدن زمان موردنظر روغن خودرو را عوض کنید تا محلول موتورشور نیز به‌همراه رسوبات، از پیشرانه خودرو خارج شود.

ناگفته نماند که فلاش کردن موتور خودروهای بسیار قدیمی و فرسوده چندان توصیه نمی‌شود و ممکن است فلاش موتور چنین خودروهایی به جای برطرف کردن رسوب‌های موجود در پیشرانه، مشکلات فراوانی را برای صاحبان این خودروها به‌همراه داشته باشد.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://t.me/officialhamrahmechanic” width=”” target=”_blank”]کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی[/inbound_button]

در موتور بسیاری از خودروهای قدیمی، رسوبات نقش درزگیر را ایفا کرده و شکاف‌های میان قطعات را پر می‌کنند؛ در نتیجه برطرف کردن رسوبات در چنین خودروهای فرسوده‌ای احتمال دارد که باعث باز شدن درزها و شکاف‌ها شده و ضعف آن قطعات را آشکار ‌کند.

برای افزایش عمر خودرو خود مطالعه مقاله اجزای مهم خودرو را از دست ندهید.

فواید استفاده از فلاش موتور برای پاک کردن رسوب موتور خودرو

 • بازیابی قابلیت ارتجاعی واشرها و پولک لاستیکی
 • بهبود روغن‌کاری و کاهش استهلاک موتور
 • پاکسازی موتور از هرگونه آلودگی کربنی
 • بهبود مسیر روغن‌رسانی در موتور
 • افزایش عمر موتور خودرو

اگر موتور خودرو لوکسی که قصد خرید آن را دارید دچار رسوب‌گرفتگی یا یک ایراد فنی باشد، چطور می‌توانید به این ایراد پی ببرید؟ آیا می‌دانید که تاکنون همراه مکانیک به بیش از 40 هزار معامله موفق خودرو کمک کرده است و تجربه بالایی در امر کارشناسی خودرو دارد؟

کارشناسی خودرو
کارشناسی خودرو

پس اگر شما هم قصد خرید خودرو دست‌دوم را دارید، خدمات کارشناسی تخصصی در محل همراه مکانیک بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس بالا کلیک کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن موتور کنیم؟

راهنمای خرید روغن‌ موتور

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ؟

چگونه روغن‌سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم

مقایسه موتور TU5 و EF7

مهم‌ترین ویژگی روغن موتور خودرو چیست؟

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
14 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
بهرور
۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۲۲:۳۷

موتورشور

صهبایی
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۲۰:۳۹

سلام وقت بخیر
برای ال۹۰ چه مارک فلاش انجین بخریم که فیک نباشه؟؟؟و باعث بروز خرابی و خرج تراشی نشه؟؟؟؟

علیرضا
۱۴۰۰-۰۳-۰۶ ۰۴:۱۰

سلام وقت بخیر .ماشین من سوناتا هستش. روشن نمیشه . مکانیک گفته به علت رسوب زیاد موتور در اثر روغن نامرغوبه.و موتور باید باز بشه . شما راه حلی دارید که موتور باز نشه

یوسف
۱۴۰۰-۱۱-۲۹ ۱۴:۳۲
پاسخ به  علیرضا

نظر مکانیک برای روشن نشدن موتور منطقی نیست. اول دیاگ و بررسی علت بروز خطا. در صورتی که خطاهایی مثل P0030 که همزمان چند سیلندر دچار عدم اختراق مناسب هستند هم باز موتور روشن میشه. اگر موتور در زمان استارت میچرخه و میل بادامک هم چرخش داره در زمان استارت، همه شمع ها رو تعویض کنید، کوئل ها رو بابت جرقه تست کنید.
ولی لطفاً تعویض روغن موتور رو به دلیل گران بودن، عقب نندازید.

حمید
۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۱۷:۴۰
پاسخ به  علیرضا

دروغ میگه ببر جای دیگ‌نشون بده

دانیال
۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۲۲:۴۷

سلام من ماشینم پرایده و امروز میل سوپاپ ماشینمو عوض کردم و روغن موتورچند وقتی به علت نشتی روغن سر ریز روغن انجام میشدو موتور گل گرفته بود داخلش.روغنو عوض کردم با فیلتر روغن ولی روغن از مجاری و کانالها عبور نمیکنه در ضمن موتورو با گازوئیل همراه با روغن قبل تعویض میل سوپاپ گذاشتم در جا ۵ دقیقه کار کرد الان چراغ روغن روشن مونده چیکار باید بکنم برای تمیز شدن کانالهای روغن ماشین ممنون میشم جواب مشکلمو بدین

رحیم
۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۵:۳۳
پاسخ به  دانیال

تسمه تایم میزون نیست

میثم
۱۴۰۱-۰۱-۳۱ ۱۲:۱۵

سلام من ماشینم دنا سال ۹۶ هستش و الان ۱۸۵ هزار کیلومتر کار کرده.موتور جرم بسته.بنظر شما از فلاش انجین استفاده کنم یا اینکار باعث خرابی میشه؟

بهزاد
۱۴۰۱-۰۳-۲۶ ۰۹:۰۳
پاسخ به  میثم

بستگی به سلامت موتورت داره ما که نمیدونیم اون داخل چخبره ممکنه ی تعمیر موتور پیاده بشی
روغن و فیلتر رو سر 4هزار عوض کنید به این مشکلات نمیخورید

محمد حسین یاس
۱۴۰۱-۰۲-۱۱ ۲۳:۲۰

میخواهم خودرو هایما ۹۸ بخرم ۲۵۰۰۰ کیلومتر کارکرده و فقط در۱۲۰۰۰ کیلومتر یتعویض روغن انجام شده است.خیلی شک و تردید دارم در خرید این خودرو .لطفا راهنمایی کنید.

محمد حسین یاس
۱۴۰۱-۰۲-۱۲ ۰۸:۱۱

قصد خرید خودرو هایما s5 سال ۹۸ را دارم .۲۵۰۰۰ کیلومتر کار کرده و فقط یکبار در ۱۲۰۰۰ کیلومتر روغن تعویض شده. نمیدانم چه کنم شک و تردید زیاد دارم.آیا موتور معیوب است؟لطفا راهنمایی فوری نمایید.با تشکر

مرتضی
۱۴۰۱-۰۲-۱۲ ۱۹:۱۶

با سلام ، ببخشید من یک اچ سی کراس دارم ، روزی که خواستم بخرم ماشین رو کارشناس از سایت دیوار گفت موتور ماشین جرم داره ، چند وقت هست ماشین چند ساعت میمونه استارت اول میزنم احتراق ناقص داره خام سوزی و لرزش و چراغ چک چشمک میزنه حتما باید ماشین رو خاموش کنم دوباره روشن کنم ماشین درست کار میکنه خلاصه کوئل عوض کردم ، شمع و … خلاصه استادان این کار به این نتیجه رسیدن جرم داخل تاپیک و استکانی ها این مشکل رو بوجود آورده یکی از تعمیرکاران پیشنهاد داد روغن ریسینگ ایرانول هر 2500 کیلومتر… بیشتر »

بهزاد
۱۴۰۱-۰۳-۲۶ ۰۹:۰۷
پاسخ به  مرتضی

همین کارو بکن سه مرحله 2000 تا 2500 بسته به کارکرد تو اتوبان یا شهر
هم روغن هم فیلترعوض کن