تمامی موتورهای موجود در جهان برای این که بتوانند انرژی مورد نیاز برای پیشروی خودروها را تامین نمایند، در هر ثانیه احتراق‌های فراوانی را انجام می‌دهد. وقوع این احتراق‌ها در کنار مواردی همچون گرد و غبار موجود در هوا، خرده‌های جدا شده یا ساییده‌ شده از قطعات موتور، ناخالصی‌های سوخت و… ذرات فراوانی را درون روغن موتور رها می‌کنند که در دراز مدت می‌تواند باعث تشکیل رسوب داخل موتور گردد در ادامه با ما در مجله همراه مکانیک همراه باشید تا ببینیم ضمن جلوگیری از رسوب موتور رسوب موتور را چگونه برطرف کنیم.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

با راه های ایجاد رسوب در موتور خودرو آشنا شوید

سازندگان موتورهای درون سوز به منظور خروج رسوبات این چنینی از درون موتور و همچنین کاهش اصطکاک و خنک کردن موتور از «روغن موتور» استفاده می‌نمایند. به همین دلیل چنانچه روغن موتور به موقع تعویض نگردد، این ذرات در مجاری روغن‌کاری موتور رسوب کرده و باعث کاهش قطر این مجاری خواهد شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

راهنمای خرید خودرو دست دوم

تعویض پلاک خودرو

به مرور تجمع چنین رسوباتی در موتور خودرو، باعث ایجاد اختلال در کار روغن رسانی می‌شود و در دراز مدت آسیب‌های فراوانی را به موتور وارد خواهد کرد. شاید چنین مشکلاتی برای روغن‌های باکیفیت کمی دیرتر رخ ‌دهد، اما نهایتا تمامی روغن‌ موتورها در صورتی که به موقع تعویض نگردند، در مجاری روغن‌کاری رسوب کرده و دوده‌های (رسوبات) جمع شده را در مسیر باقی می‌گذارند.

راه های ایجاد رسوب در داخل موتور
راه های ایجاد رسوب در داخل موتور

علاه بر رسوباتی که در اثر عدم تعویض به موقع روغن موتور در پیشرانه خودرو جمع می‌شود، در موتورهای انژکتور ممکن است مقداری از بنزینی که در کنار سوپاپ‌های هوا پاشیده می‌شود، در اثر حرارت موجود در سیلندرها خشک شده و برروی سر سوپاپ هوا رسوب کند.

تمامی موارد این چنینی عاملی هستند که می‌توانند باعث خرابی‌های بزرگ و پرهزینه‌ای در موتور خودرو شوند، بنابراین با نگاهی کوتاه به موارد مطرح شده در بالا به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که موتور ماشین نیز مانند سایر قطعات یا تجهیزات یک خودرو هر چند وقت یکبار نیاز به شست و شو و پاکسازی دارد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک در همین لحظه قیمت پراید مد نظر خود را بدست آورید.

همراه مکانیک در ادامه قصد دارد شما همراهان گرامی را با انواع روش‌های شست و شو موتور و پاکسازی آن از رسوبات مضر آشنا سازد، بنابراین اگر علاقه مند هستید رسوب موتور خودرویتان را برطرف کنید در ادامه با ما همراه باشید.

انواع روش‌های پاکسازی رسوب موتور

مطمئنا با تعویض به موقع روغن موتور و همچنین استفاده از روغن‌ موتورهای مرغوب می‌توان تا حد چشمگیری از رسوب کربن و سایر ذرات مضر در پیشرانه خودرو جلوگیری کرده و در هزینه‌های مربوط به تعمیر موتور صرفه جویی کنید، اما در صورتی که به هر دلیلی بخواهید تمامی مجراهای موتور را از رسوبات پاکسازی کنید، منطقی‌ترین راه باز کردن موتور و شستشو کامل سیستم روغن کاری یا سوخت رسانی خودرو خواهد بود.

نقش روفن موتور در رسوبات خودرو
نقش روفن موتور در رسوبات خودرو

شاید استفاده از چنین روشی باعث از بین رفتن تمامی رسوبات موجود در پیشرانه شود، اما باز کردن موتور خودرو و شست و شوی قطعات داخلی آن از لحاظ اقتصادی چندان به صرفه نبوده و زمان نسبتا زیادی را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

بنابراین پیشنهاد می‌شود که به جای هزینه‌های سنگین و استفاده از روش‌های سنتی پاکسازی رسوبات موتور، از «مکمل‌های جرمگیر موتور» استفاده کنید که در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار کم خرج‌ بوده و از  اثربخشی سریع‌تری برخوردار است.

در یک جمع بندی کلی مکمل‌های پاکسازی کننده رسوب‌های درون موتور، به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول مکمل‌های برطرف کننده رسوبات پیشرانه خودرو، موادی هستند که بر روی پاکسازی بخش‌های مربوط به احتراق موتور تاثیر گذاشته و رسوبات را در این بخش‌ها پاکسازی می‌کنند.

دسته دوم از پاکسازی های رسوب موتور نیز مکمل‌هایی هستند که رسوب‌های انباشته شده در مسیر مجاری روغن را پاکسازی می‌کنند، چنین رسوباتی می‌توانند باعث بروز اختلال در پروسه روغن رسانی به موتور شده و اصطکاک قطعات را افزایش ‌دهند.

1.استفاده از مکمل‌های جرم گیر

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم سیستم احتراق خودرو ممکن است به‌ دلایلی همچون سوختن ناقص بنزین یا نامناسب‌بودن سوخت مصرفی، دچار رسوب‌گرفتگی ‌شود.

آیا می‌دانید رسوب موتور و مشکلاتی در عدم سوخت رسانی مناسب به موتور یکی از علل سر و صدای موتور خودرو می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله راهکارهای کاهش صدای موتور را مطالعه بفرمایید.

در این میان رسوباتی که پایه‌ کربنی دارند، تاثیر مستقیمی بر پایین‌ آمدن راندمان موتور می‌گذارند و به مرور می‌توانند خرابی‌های فراوانی را برای خودرو به همراه داشته باشند؛ بنابراین برای پاکسازی و احیای مجدد پیشرانه خودرو یا افزایش راندمان سیستم سوخت‌رسانی خودرو باید از تمیزکننده‌ها و مکمل‌های جرم‌گیر سوخت استفاده کرد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

داخل انژکتور سوراخ‌های ریزی وجود دارد که ممکن است رسوبات بسیار ریز  درون آن انباشته شده و باعث کاهش توان موتور شوند، این مکمل‌ها به راحتی می‌توانند منافذ انژکتور را از چنین رسوباتی پاکسازی کرده و باعث افزایش راندمان موتور اتومبیل شوند. طرز استفاده از این جرم‌گیرها بسیار ساده بوده و شما به راحتی می‌توانید مکمل موردنظرتان را داخل باک بنزین ریخته تا این مکمل فعال شده و بخش‌هایی همچون انژکتور، سوپاپ هوا، اتاقک احتراق و… را به‌طور کامل تمیز کند.

استفاده از جرم گیر برای پاک سازی رسوبات موتور
استفاده از جرم گیر برای پاک سازی رسوبات موتور

استفاده از مکمل‌های جرم‌گیری که داخل باک بنزین ریخته می‌شوند، یکی از به صرفه‌ترین و سریع‌ترین روش‌هایی است که می‌توان به کمک آن رسوب‌هایی که در اتاقک احتراق شکل گرفته یا رسوب‌های موجود در سوپاپ‌های هوا را پاکسازی کرده و راندمان سیستم سوخت‌رسانی خودرو را افزایش داد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

مکمل‌های جرم گیر موتور انواع مختلف داشته و با توجه به میزان قدرت پاکسازی، نقطه موثر و همچنین حجم مواد داخل آن از قیمت‌های متفاوتی برخوردار هستند. بزرگ‌ترین نقطه قوت چنین مکمل‌هایی استفاده آسان و سریع آن‌ها است؛ تنها کافیست پس از انتخاب و خریداری مکمل مورد نظرتان، آن را به باک بنزین خودرویتان اضافه کرده و پس از طی مسافتی در حدود 3000 الی 5000 کیلومتر مجددا این عمل را تکرار کنید!

فواید استفاده از مکمل‌های جرمگیر برای جلوگیری از ایجاد رسوب در موتور

 • کاهش ضربه‌های وارد شده به موتور (nock)
 • بالابردن راندمان موتور خودرو
 • تمیزکننده کابراتور یا انژکتور
 • برطرف کننده رسوبات
 • افزایش شتاب خودرو
 • کاهش مصرف سوخت

2.فلاش کردن موتور

استفاده از موتور شور یا همان فلاش کردن یکی دیگر از روش‌های رفع رسوب گرفتگی اجزای داخلی موتور خودرو است. فلاش کردن موتور رسوباتی که به مرور زمان در موتور خودرو انباشته شده را برطرف کرده و مجاری عبور روغن را باز می‌کند؛ بر طرف کردن رسوبات درون موتور، مانع فرسودگی موتور شده و اجازه می‌دهد قطعات با حداقل اصطکاک کنار یکدیگر کار کنند.

رسوب گرفتگی داخل اجزای موتور
رسوب گرفتگی داخل اجزای موتور

استفاده از موتور شور نیز همچون استفاده از مکمل‌های جرمگیر روش بسیار ساده‌ای دارد. پیش از تعویض روغن، مواد موتور شور را داخل موتور ریخته و پس از آن بسته به توصیه شرکت سازنده محلول، موتور را دقایقی روشن نگه دارید (در حدود 5 الی 10 دقیقه) تا محلول به همراه روغن به ‌تمامی بخش‌های موتور خودرو برسد. پس از طی شدن زمان مورد نظر روغن خودرو را عوض کرده تا محلول موتورشور نیز به همراه رسوبات، از پیشرانه خودرو خارج شود.

ناگفته نماند که فلاش کردن موتور خودروهای بسیار قدیمی و فرسوده چندان توصیه نمی‌شود و ممکن است فلاش موتور چنین خودروهایی به جای برطرف نمودن رسوب‌های موجود در پیشرانه، مشکلات فراوانی را برای صاحبان این خودروها به همراه داشته باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در موتور بسیاری از خودروهای قدیمی، رسوبات نقش درزگیر را ایفا کرده و شکاف‌های میان قطعات را پر می‌کنند؛ در نتیجه بر طرف کردن رسوبات در چنین خودروهای فرسوده‌ای احتمال دارد که باعث باز شدن درزها و شکاف ها شده و ضعف آن قطعات را آشکار ‌کند.

برای افزایش عمر خودرو خود مطالعه مقاله اجزای مهم خودرو را از دست ندهید.

فواید استفاده از فلاش موتور برای پاک کردن رسوب موتور خودرو

 • بازیابی قابلیت ارتجاعی واشرها و پولک لاستیکی
 • بهبود روغن کاری و کاهش استهلاک موتور
 • پاکسازی موتور از هرگونه آلودگی کربنی
 • بهبود  مسیر روغن رسانی در موتور
 • افزایش عمر موتور خودرو

اگر موتور خودرو لوکسی که قصد خرید ان را دارید دچار رسوب گرفتگی یا یک ایراد فنی باشد چطور میتوانید به این ایراد پی ببرید آیا می دانید تا کنون همراه مکانیک به بیش از 40 هزار معامله موفق خودرو کمک کرده و تجربه بالای در امر کارشناسی خودرو دارد.

کارشناسی خودرو
کارشناسی خودرو

پس اگر شما هم قصد خرید خودرو دست دوم دارید خدمت کارشناسی تخصصی در محل همراه مکانیک بهترین گزینه برای شما می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس بالا کلیک کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن موتور کنیم؟

راهنمای خرید روغن‌ موتور

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ؟

چگونه روغن‌سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم

مقایسه موتور TU5 و EF7

مهم‌ترین ویژگی روغن موتور خودرو چیست؟

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم […]