راهنمای خرید روغن‌ موتور

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک  قصد داریم با ارائه راهنمای خرید روغن موتور، تمامی فاکتورهای لازم در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روغن موتور را برایتان شرح دهیم تا شما همراهان گرامی بتوانید با توجه به نوع خودرو، شرایط استفاده، آب و هوای محل زندگی و… از میان تمامی روغن موتورهای موجود در بازار، بهترین روغن موتور را خریداری کنید.

مقدمه‌ای بر راهنمای خرید روغن موتور

در گذشته‌‌های دور موتورهای اولیه از ساختار ساده و توان خروجی نسبتا کمی برخوردار بودند؛ به همین دلیل در آن زمان روغن موتورها تنها برای روان‌کاری قطعات داخل موتور مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما پس از پیشرفت تکنولوژی و ساخت موتورهای قدرتمند و مدرن، روغن موتورها نیز ارتقا پیدا کرده و توانستند علاوه بر ایجاد لغزندگی بین اجزای موتور، کارهایی همچون جلوگیری از ساییدگی و زنگ‌زدگی، خنک کنندگی، جذب رسوبات و… را نیز انجام دهند.

امروزه همزمان با افزایش روز افزون تعداد کمپانی‌های خودروسازی در سطح جهان، تعداد شرکت‌های تولید کننده روغن موتور نیز افزایش یافته‌اند و هر یک سعی دارند با تولید هر چه بیشتر روغن موتورهای متفاوت، نظر خریداران را به سوی خود جلب کرده و سهم بیشتری از این بازار پر تقاضا را بدست آورند؛ در چنین بازاری که بیش از 20 برند مختلف روغن موتور در آن حاضر هستند و برای تولید بهترین روغن موتور با هم به رقابت می‌پردازند، نیاز به یک راهنمای جامع برای خرید روغن موتور بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود. در ادامه پیش از اینکه بخواهیم انواع روغن موتور را از لحاظ ساختار یا میزان گرانروی برایتان شرح دهیم، بهتر است که شمار را با مفهوم ویسکوزیته آشنا کنیم.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

راهنمای خرید روغن موتور
راهنمای خرید روغن موتور

ویسکوزیته

ویسکوزیته یا گرانروی یک ماده پارامتری است که میزان مقاومت آن ماده را در مقابل جاری شدن نشان می‌دهد. این پارامتر که با نام لزجت نیز شناخته می‌شود یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که در بحث انتخاب روغن موتور مورد توجه قرار می‌گیرد. ویسکوزیته در مایعات بر اثر نیروی جاذبه‌ بین مولکولی به وجود می‌آید و و با دما رابطه‌ عکس دارد، به‌طوری که هرچه دما بالاتر رود میزان گرانروی مایعات کاهش می‌یابد، به عبارت دیگر روغن موتورهایی با ویسکوزیته بالاتر باعث روغن‌کاری بهتر و  عملکرد نرم‌تر موتور خودرو خواهند شد، اما چنین روغن‌هایی پس از استارت خودرو زمان بیشتری طول می‌کشد تا به تمام اجزای موتور رسیده و در همه نقاط به گردش درآیند.

در مقابل روغن موتورهایی با ویسکوزیته پایین پس از شروع به کار موتور در زمان کمتری به تمام اجزای موتور خواهند رسید و در واقع موتور خودرو زمان کوتاه‌تری بدون روغن شروع به فعالیت می‌کند، اما در عوض روان‌کنندگی آن‌ها نیز کمتر خواهد بود!

میزان ویسکوزیته تمامی روغن موتورهای موجود در بازار روی بسته آن‌ها درج شده است و شما می‌توانید تنها با دانستن دو فاکتور API و SAE میزان کیفیت و ویسکوزیته روغن مورد نظرتان را مشاهده کرده و با توجه به میزان بودجه، نوع خودرو و متوسط دمای محیط زندگیتان بهترین روغن موتور را خریداری نمایید.

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید: 

تعویض پلاک خودرو 

راهنمای خرید خودرو دست دوم-بخش فنی  

استعلام خلافی خودرو

شاخص API

مقاله راهنمای خرید روغن موتور را با معرفی شاخص API ادامه می‌دهیم. شاخص API که از عبارت American Petroleum Institute گرفته شده، یک شاخص بین المللی است که توسط انجمن نفت آمریکا مطرح گردیده و نشان‌دهنده استاندارد کیفی روغن موتور است. شاخص API با دو حرف انگلیسی بر روی بطری روغن موتور مشخص می‌شود. حرف اول بیانگر نوع سوخت است که در سوخت دیزل با C و در نوع بنزینی با S نمایش داده می‌‌شود؛ حرف دوم نیز نشان دهنده سطح کیفیت روغن موتور است که بین A تا N متغیر است، هر چه حرف دوم به A نزدیک‌تر باشد کیفیت روغن نیز کمتر خواهد بود. شاخص‌های قدیمی به صورتSA/SB/SC/SD/SE/SF  بودند که این روغن موتورها از کیفیت پایینی برخورداند و تنها در خودروهای قدیمی کاربرد داشتند. امروزه سطح کیفیت روغن موتورها به طور چشمگیری افزایش یافته و در خودروهای جدید از روغن موتور‌هایی با شاخص SJ/SL/SM/SN استفاده می‌شود.

مطمئنا بهترین روغن موتور برای خودرو شما، همان روغن موتوری است که در دفترچه راهنمای خودرو شما نام آن قید شده است، اما بد نیست بدانید که شما در صورت لزوم می‌توانید از روغن موتورهایی با سطوح کیفیت بالاتر استفاده کنید، ولی از روغن موتورهایی با کیفیت پایین‌تر به هیچ عنوان استفاده نکنید. به طور مثال شما می‌توانید از روغن موتوری با کیفیت SN به جای SM استفاده کنید، زیرا کیفیت این روغن بالاتر از کیفیت روغن موتور SM بوده و نه تنها برای موتور خودرو شما ضرری ندارد، بلکه از نظر کیفیت مناسب‌تر نیز خواهد بود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

راهنمای خرید روغن موتور
راهنمای خرید روغن موتور

غلظت روغن موتور (SAE)

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم ویسکوزیته یا گرانروی تاثیر بسزایی در انتخاب نوع روغن موتور دارد. SAE شاخصی است که توسط انجمن مهندسین خودرو (Society or Automotive Engineers) برای تعیین گرانروی یک روغن موتور استاندارد تعریف شده است. به کمک این شاخص‌ها می‌توان با نگاهی کوتاه به اطلاعات مندرج روی بطری روغن موتور و با مد نظر قرار دادن نوع کارکرد موتور و همچنین شرایط آب و هوایی که موتور خودرو باید در آن فعالیت کند، غلظت مناسب روغن موتور مورد نظر خود را مشخص نمود.

مشخص کردن مقدار غلظت

برای مشخص کردن غلظت روغن موتور، اعداد و حروفی که بر روی روغن‌ موتورها درج می‌شوند اغلب به صورت 10W-40 / 05W-40 /  SAE: 20W-50 هستند. شاید در نگاه اول درک چنین اعدادی بسیار سخت به نظر برسد، اما عدد اولی که قبل از حرف W قرار دارد، نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین مانند فصل زمستان است، پس هر چه قدر که این عدد کوچک باشد روغن موتور نیز رقیق‌تر است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

مقدار این عدد می‌تواند در استارت اول روزهای سرد زمستان نقش مهمی در سلامت موتور خودرو شما ایفا کند، زیرا برای روغن‌کاری موتور در این حالت روغن موتور باید بسیار رقیق باشد تا بتواند به خوبی قطعات درون موتور را پوشش دهد. غلظت بالای روغن موتور موجب کاهش روانکاری قطعات داخلی موتور می‌شود؛ بنابراین به زبانی ساده‌تر می‌توان گفت که مقدار عددی که قبل از W قرار می‌گیرد به شما نشان می‌دهد که غلظت روغن در چه حدی است و در استارت اول تا چه میزان اجزای داخلی موتور روغن‌کاری خواهند شد.

راهنمای خرید روغن موتور
راهنمای خرید روغن موتور

عدد دوم بعد از حرف W نیز بیانگر این موضوع است که روغن موتور مورد نظر تا چه درجه حرارتی از دمای محیط می‌تواند گرانروی خود را حفظ کند، زیرا با افزایش دمای محیط و متعاقبا افزایش دمای داخل موتور، ممکن است روغن موتور بیش از اندازه رقیق شده و چسبندگی خود را از دست بدهد. مطمئنا در صورتی که روغن موتور به هر دلیلی روانکاری یا چسبندگی خود را از دست بدهد، آسیب‌های فراوانی به اجزای موتور خودرو وارد خواهد شد. هرچه عددی که بعد از حرف W قرار می‌گیرد بزر‌گ‌تر باشد، روغن موتور نیز در دمای بالا چسبنده‌تر و سفت‌تر خواهد بود.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

سینگل گرید

ناگفته نماند که در گذشته روغن‌های نسبتا ارزان قیمتی به بازار عرضه می‌شدند که تنها طی یک بازه دمایی خاص کارایی داشتند (SAE 30) و از همین جهت به آن‌ها روغن موتورهای مونوگرید یا سینگل گرید (Single-Grade) گفته می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی مهندسین شرکت‌های ساخت روغن موتور توانستند روغن‌های مولتی گرید (Multi Grade) را تولید نمایند که به روغن‌های چهارفصل نیز معروف‌اند. امروزه اغلب روغن‌هایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع مولتی گرید بوده و به همین دلیل در برابر دماهای مختلف انعطاف‌پذیری بالایی دارند؛ در واقع تمامی روغن موتورهایی که روی آن‌ها برای تعیین گرانروی از عدادی همچون 10W-40 استفاده شده است همگی از نوع مولتی گرید هستند.

فاکتور پایه روغن موتور  بر اساس ساختار:

با مطالعه مواردی که تا اینجای مقاله راهنمای خرید روغن موتور به آن اشاره شده است به راحتی می‌توان از روی اطلاعات مندرج روی بسته‌های روغن موتور به کیفیت و گرانروی آن‌ها پی برد. از آن جایی‌که روغن موتورها با فرآیندهای بسیار مختلفی تولید می‌شوند در ادامه قصد داریم روغن موتورهای موجود در بازار را بر اساس نوع فرآیند تولید به سه نوع روغن موتور مینرال، روغن موتور نیمه سنتتیک، روغن موتور تمام سنتتیک تقسیم کرده و برایتان شرح دهیم.

روغن موتور مینرال (Mineral):

 روغن موتور مینرال یا معدنی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روغن موتورهای موجود در بازار محسوب می‌شوند که بر پایه نفت خام تولید می‌شود. این روغن موتورها اغلب فاقد افزودنی‌ بوده و به همین دلیل تنها برای خودروهای قدیمی و کلاسیک کاربرد دارند.

راهنمای خرید روغن موتور
راهنمای خرید روغن موتور

روغن موتور نیمه سنتتیک (Semi Synthetic):

روغن موتور نیمه سنتتیک ترکیبی از روغن موتورهای سنتتیک و روغن موتور مینرال است. روغن موتور نیمه سنتتیک از تمام مزایای روغن سنتتیک بهره نمی‌برند، اما در مقایسه با روغن موتورهای مینرال از کیفیت بالاتری برخوردارند. این نوع روغن موتور نسبت به روغن‌های سنتتیک از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند و بیشتر در وانت‌ها و خودروهای شاسی بلند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

روغن موتور تمام سنتتیک (Full Synthetic):

 آخرین موردی که در مقاله راهنمای خرید روغن موتور باید به آن اشاره شود این است که روغن موتور تمام سنتتیک به صورت شیمیایی و در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شوند و به همین دلیل نسبت به سایر روغن موتور‌‌های موجود از کیفیت بالاتر و قدرت روانکاری بیشتری برخوردار است. این نوع روغن موتورها به واسطه مکمل‌های پیشرفته خود رسوبات حاصل از احتراق سوخت را به طور کامل جذب کرده و مانع ایجاد خوردگی یا زنگ زدگی فلزات درون موتور خواهند شد.

جمع بندی

امیدواریم با مقاله راهنمای خرید روغن موتور توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را در اختیار شما همراهان همیشگی همراه مکانیک قرار داده باشیم.شما می‌توانید نظرات خود را در رابطه با مقالات منتشر شده با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط زیر  را از دست ندهید

ترمز اضطراری خودرو

با نحوه کارکرد سیستم کنترل در سربالایی و سرازیری آشنا شوید

سیستم سوخت رسانی انژکتور چگونه عمل می کند

عملکرد دیفرانسیل خودرو چگونه است

با انواع سیستم تعلیق خودرو آشنا شوید

علت سر وصدای کابین چیست

ماهک گیربکس

تفاوت بنزین یورو 2 با یورو 4

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمدرضا رضازاده
۱۴۰۰-۰۸-۱۹ ۲۰:۴۰
امتیاز دهی :
     

با درود فراوان
بسیار سازنده،کوتاه،جامع و کامل بود
ازتون متشکرم

سردبیر
۱۴۰۰-۰۸-۲۱ ۱۴:۲۸

سلام
ما هم از شما متشکریم و بابت داشتن مخاطبانی فهیم مثل شما به خود می‌بالیم.

رضا
۱۴۰۱-۰۲-۰۶ ۲۲:۴۲

سلام برای پژو ۴۰۵ با موتور xu7 چه برندی پیشنهاد میدید؟