چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ؟

فهرست مطالب

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که پس از روشن نمودن خودرو، قبل از حرکت با روشن شدن چراغ روغن مواجهه شوید. احتمالا در همان لحظه می‌پرسید که چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود و دغدغه‌ای جدید برای شما می‌آید. از همین رو در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا در یک مقاله دیگر از مقالات فنی، به جواب سوال ” چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ” پرداخته شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

روانکاری در سیستم‌های مکانیکی بسیار حایز اهمیت است چرا که در اثر تماس سطوح، اصطکاکی بین آن‌ها به وجود آمده و افزایش این اصطکاک می‌تواند باعث افزایش فرسودگی و خرابی قطعات گردد. روانکاری یکی از راهکارهایی است که باعث کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک شده و تا حدودی به افزایش طول عمر قطعات کمک خواهد نمود. روانکاری در خودرو نیز یکی از موارد حیاتی است که باید به طور منظم و دقیق انجام گردد چراکه مهم‌ترین سیستم‌های خودرو به صورت مکانیکی هستند اما گهگاه پیش می‌آید که این فرآیند دچار اختلال شده و در برخی موارد، چراغ روغن نیز روشن می‌گردد که در ادامه به چرایی و نحوه برطرف نمودن آن خواهیم پرداخت.

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود

روغن موتور

روانکاری موتور بر عهده روغن موتور بوده و یکی از مواد مصرفی بسیار مهم در نگهدار خودرو است که عدم انتخاب صحیح آن می‌توان معضلات فراوانی را با خود به دنبال داشته باشد. علاوه بر روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک، روغن موتور تا حدودی نقش خنک‌کنندگی نیز ایفا نموده و مانع از ذوب شدن قطعات موتور می‌گردد چراکه دمای موتور می‌تواند به شدت افزایش یابد.

همچنین تمیزکاری موتور و جمع‌آوری ذرات کوچک و تحویل آن‌ها به فیلتر روغن، از دیگر وظایف این روغن حیاتی است. روغن موتور انواع مختلفی داشته و پارامترهای متعددی در انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو تاثیرگذار است که بررسی آن‌ها از حوصله این مقاله خارج است.

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
چراغ های پشت آمپر

چراغ روغن خودرو

یکی از بزرگترین چالش‌های بچه‌داری آن است که در سنین پایین قادر به تکلم نبوده و در اکثر مواقع متوجه نمی‌شویم که در حال حاضر از گشنگی گریه می‌کند یا از دل‌پیچه یا صرفا برای جلب توجه. خودرو نیز تا حدودی همانند همین بچه‌ها عمل می‌کند و دلایل خرابی آن را از روی نشانه‌هایی که آن هم باتجربه‌ها از آن سر درمی‌آورند می‌توان متوجه شد درست مثل مادربزرگ‌ها که اغلب اوقات درد بچه را با یک نگاه حدس می‌زنند.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، برخی سنسورها به خودروها اضافه شدند که هشدارهایی به راننده داده و تا حدود زیادی راننده را مستقیم به سراغ قطعه معیوب و یا علت خرابی می‌فرستند که این هشدارها عمدتا توسط چراغ‌هایی که در پشت آمپر قرار دارند اعلام می‌شوند. از این چراغ‌ها می‌توان به چراغ روغن، چراغ موتور، چراغ درب‌ها و … اشاره نمود که قطع به یقین چراغ روغن یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود

شناسایی چراغ روغن

چراغ روغن با علامتی شبیه یک روغن‌دان که به صورت تصویر زیر است بر روی آمپر مشخص شده و روشن بودن آن می‌تواند نشان از خرابی‌های جدی در خودرو باشد.

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
نماد چراغ روغن

دلایل روشن شدن چراغ روغن

روشن شدن چراغ روغن موتور می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

  • کاهش فشار روغن موتور: کم شدن فشار روغن موتور، شایعترین دلیل روشن شدن چراغ روغن است. کاهش فشار روغن، وظایف روغن موتور را مختل نموده و در نتیجه دمای موتور به شدت افزایش یابد که می‌تواند باعث سوخت موتور و حتی آتش‌سوزی نیز گردد لذا به هنگام روشن شدن چراغ، هیچ‌گاه نسبت به آن کم‌محلی! ننمایید چراکه انتقام سختی در مقابل این کم‌محلی، در انتظارتان خواهد بود! کاهش فشار روغن می‌تواند به دلیل خرابی فشنگی روغن (سنسور فشار روغن)، نشتی روغن، خرابی پمپ روغن و … باشد.

  • کم شدن میزان روغن: کاهش سطح روغن مخزن یکی دیگر از عواملی است که باعث روشن شدن چراغ موتور خواهد شد مخصوصا اگر از آخرین کنترل سطح روغن مدت زمان زیادی گذشته باشد. در حالت کلی چنانچه چراغ روغن روی آمپر خودرو روشن گردید قبل از هر اقدام دیگری سطح روغن را کنترل نمایید. جهت چک نمودن سطح روغن، گیج روغن را خارج نموده و آنرا کاملا تمیز نمایید سپس گیج را تا انتها وارد کرده، مجدد خارج نموده و سطح روغن را ملاحظه نمایید. سطح روغن پایین‌تر از نقطه کمینه (B) نشان از آن است که سطح روغن بسیار پایین رفته است و زمان شارژ! آن است.
 چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
چک میزان روغن
  • کیفیت پایین روغن: کیفیت پایین روغن موتور به طور کامل از پس وظایف روغن برنیامده و باید با روغن با کیفیت مناسبتر جایگزین شود. هیچ گاه کیفیت را فدای قیمت ننمایید؛ شاید خرید روغن ارزان اغواکننده باشد ولیکن در گذر زمان، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، افزایش خواهد یافت.
  • انتخاب نادرست: قبل از خرید روغن، به اندازه کافی در مورد روغن مناسب برای خودرو خود تحقیق نموده و روغنی را انتخاب نمایید که با شرایط اتومبیل شما سازگار باشد. این کار علاوه بر آنکه بر طول عمر خودرو شما می‌افزاید بلکه هزینه‌های نگهداری و تعیمرات را نیز کاهش می‌دهد.

  • خرابی فیلتر روغن: وجود هرگونه مشکلی در فیلتر روغن مستقیما بر عملکرد روغن تاثیرگذار خواهد بود. چراکه در اینصورت، تصفیه روغن به نحو شایسته و بایسته انجام نشده و این امر می‌تواند باعث روشن شدن چراغ موتور گردد. لازم به ذکر است استاندارد نبودن فیلتر، سرعت چرخش روغن در موتور را کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش فشار روغن و روشن شدن چراغ روغن موتور خواهد شد.
چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
فیلتر روغن
  • خرابی پمپ روغن: پمپ روغن نیروی لازم جهت گردش روغن در موتور را مهیا نموده و طبیعی است که خرابی آن باعث کاهش فشار روغن گردد.
چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟
پمپ روغن
  • اشکال در یاتاقان‌ها، میل‌لنگ و میل‌سوپاپ: خرابی در یاتاقان‌ها، میل‌لنگ‌ها و میل سوپاپ‌ها، از دیگر عوامل روشن شدن چراغ روغن موتور هستند و از قضا اگر منشا تحریک و روشن شدن چراغ روغن باشند می‌توانند هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل نمایند.

  • وجود ناخالصی در روغن: چنانچه روغن با آب یا بنزین مخلوط گردد؛ غلظت روغن کاهش یافته و ویسکوزیته آن از مقدار استاندارد خارج خواهد شد. در این صورت نمی‌توان انتظار عملکردی موثر از روغن داشت لذا چراغ روغن روشن خواهد شد. وجود مشکل در انژکتور، خرابی سرسیلندرها و … احتمال اختلاط بنزین و روغن را افزایش می‌دهد.

در نگاه نخست، شناسایی عواملی که باعث روشن شدن چراغ روغن موتور می‌گردند بسیار حیاتی است ولیکن گام بعدی نحوه مواجهه و واکنش‌های مناسب در چنین مواقعی است که اهمیت بسزایی دارد چراکه روشن شدن و روشن ماندن چراغ روغن می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را درپی داشته باشد که برای آگاهی از رفتار مناسب در این مواقع حساس، مقالات آتی همراه مکانیک در این زمینه را از دست ندهید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسین
1400-04-11 01:00

این همه توضیح دادی یه چیزی رو هم اضافه کنم سیمی که به فشنگی روغن سوار میشه هم اگه مشکل پیدا کنه باز هم روشن میشه مال من اینجور بود مکانیک ها همه چیز رو عوض کردن بجز اون سیم آخرش خودم عوضش کردم درست شد.

علی
1401-02-06 15:06

سلام دلایل روشن شده چراغ روغن ماشین پژو ۲۰۶چیست فیلتر روغن.پمپ روغن تعویض کردم قشنگی روغن تضویض کردم. وقتی ماشین داغه روشن میشود

حسن
1401-12-21 19:52

سلام علت چشمک زدن سریع چراغ روغن در پراید چیست