روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

فهرست مطالب


خودروها از قطعات مکانیکی فراوانی تشکیل شده‌اند و هرجا که صحبت از قطعات مکانیکی و متحرک باشد نمی‌توان اصطکاک را نادیده گرفت. اصطکاک بین قطعات باعث گرم شدن آن‌ها و در طولانی‌مدت باعث پیری، فرسودگی و از بین رفتن قطعات خواهد شد. از همین‌رو کمپانی‌های سازنده به فکر افتادند تا به نحوی این اصطکاک را تا حد ممکن کاهش دهند و نتیجه آن چیزی نبود جز استفاده از روانکارها و پس از آن روغن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روانکارهای موجود، در موتور خودروها به‌کار گرفته شد.

یکی از مواردی که برای رانندگان و مالکان خودروها تا حدود زیادی نگران‌کننده است، کاهش روغن موتور است؛ چراکه از یک سو می‌تواند خرابی‌های بعدی را در پی داشته باشد و از سویی دیگر افزودن روغن جدید،مخصوصا در وضعیت کنونی اقتصادی، هزینه بالایی را می‌طلبد. در مقاله «روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟» پس از معرفی مختصری از روغن موتور، به دلایل اصلی کاهش روغن موتور می‌پردازیم. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه باشید.

 

روغن موتور چیست؟

به لحاظ علمی، روغن موتور ترکیبی از روغن‌های پایه و افزودنی‌هایی نظیر مواد ضد جوش، ضد زنگ، مواد ضد اکسید، مواد ضد کف، پایین‌آورنده نقطه ریزش و… است. روغن پایه معمولا از مواد معدنی یا نفت خام تولید شده و بسته به نوع روغن حدود 80 تا 95 درصد روغن موتور را تشکیل می‎‌دهد. همچنین روغن موتورها براساس فرایند تولید به سه دسته مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک تقسیم‎‌بندی می‌شوند که از میان آن‌ها روغن موتور مینرال ساده‌ترین نوع بوده و روغن موتورهای سنتتیک و نیمه سنتتیک پیشرفته‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

 

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

 

وظایف روغن موتور

همان‌طور که عنوان شد مهم‌ترین وظیفه روغن موتور، روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات موتور است، اما روغن موتور وظایف دیگری نیز برعهده دارند که اکثر افراد با آن‌ها آشنا نیستند. این وظایف عبارتند از:

آب‌بندی: روغن موتور با ایجاد یک لایه نازک بین سیلندر و پیستون، مانع از نفوذ آب شده و درواقع به‌عنوان یک سیستم آب‌بندی عمل می‌کند.
خنک‌کاری: دمای موتور ‌هنگام کار به‌شدت افزایش می‌یابد که این گرما باعث بالا رفتن دمای قطعات مختف می‌شود. روغن موتور تا حدودی به خنک‌کنندگی موتور نیز کمک می‌کند، به‌ این صورت که گرمای بدنه موتور را جذب کرده و به دیواره خارجی موتور انتقال می‌دهد.
تمیزکاری: در اثر تماس قطعات با یکدیگر و احتراق، ذرات معلقی به‌وجود می‌آید که رسوب می‌شود و  می‌تواند کثیفی موتور و قطعات آن را به‌وجود آورد. روغن این ذرات را جذب خود کرده و تحویل فیلتر روغن می‌دهد.
جلوگیری از زنگ‌زدگی: یکی از افزودنی‌های روغن، مواد ضداکسید است که تا حدود زیادی مانع از زنگ‌زدگی قطعات فلزی می‌شود.
ضربه‌گیری: قطعات متحرک در حین کار، ضرباتی را به یکدیگر وارد می‌کنند که روغن می‌تواند تا حدودی این ضربات را دفع کند.

 

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

 

نشانه‌های روغن کم کردن موتور ماشین

تشخیص به موقع روغن کم کردن موتور ماشین در جلوگیری از عوارض احتمالی آن نقش بسزایی دارد. واقعیت از این قرار است که برخی از نشانه‌های کاهش روغن موتور برای رانندگان عادی قابل تشخیص هستند؛ اما بعضی دیگر تنها از سوی تعمیرکاران حرفه‌ای شناسایی می‌شوند. در همین راستا، از جمله مهم‌ترین نشانه‌های روغن کم کردن موتور ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روشن شدن چراغ چک فشار روغن موتور ماشین
 • استشمام بوی سوختگی
 • روغن ریزی زیر ماشین
 • کاهش شتاب ماشین
 • به لرزش افتادن ماشین
 • یاتاقان زدن ماشین
 • افت شتاب خودرو
 • صدای تق تق از ناحیه موتور

 

مقدار مجاز روغن کم کردن موتور ماشین چقدر است؟

بخشی از روغن کم کردن موتور ماشین طبیعی است و هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. میزان کاهش طبیعی روغن موتور خودرو نیز به عوامل مختلفی مانند، نوع خودرو، مدل ماشین، میزان کارکرد آن، نوع طراحی موتور خودرو، کیفیت روغن مصرفی و نوع رانندگی بستگی دارد. در کمترین حالت معمولا به ازای هر 1000 کیلومتر چیزی در حدود 200 تا 250 سی سی روغن موتور خودرو کاهش می‌یابد. البته بعضا ممکن است در برخی از خودروها این عدد تا 0.5 لیتر هم افزایش پیدا کند.

 

دلایل روغن کم کردن موتور ماشین

روغن کم کردن موتور ماشین چند دلیل مهم دارد که در اینجا به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. کیفیت نامناسب روغن موتور

اولین و مهم‌ترین دلیل کاهش سطح روغن موتور، کیفیت نامناسب آن است. خودروسازان با توجه به مشخصات فنی موتور هر خودرو، روغن با گرید مشخصی را برای آن پیشنهاد می‌کنند. بهتر است حتما روغن با گرید پیشنهادی را برای خودرو خریداری کنید. بیش از هر چیز گران‌روی یا ویسکوزیته روغن است که روی سرعت کاهش سطح آن تاثیر می‌گذارد. همچنین ممکن است یک محصول از سوی برندهای مختلفی در بازار عرضه شود. به‌همین دلیل لازم است درباره برندهای مختلف تحقیق و بهترین گزینه را خریداری کنید.

 

کیفیت روغن موتور

 

2. روغن سوزی در موتور

به‌طور طبیعی همواره بخشی از روغن موتور از طریق منافذ موجود در سطح بلوکه سیلندر به درون محفظه احتراق نفوذ می‌کند. در نتیجه در اثر فرآیند احتراق، روغن موتور می‌سوزد. در این حالت معمولا روغن سوزی با خروج دود و بوی سوختگی از اگزوز ماشین همراه است. معمولا در حالت طبیعی حدود 150 سی سی روغن سوزی در 1000 کیلومتر در یک خودروی سواری رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

 

3. بالا رفتن بیش از حد دمای موتور

هر روغن موتور برای روانکاری در بازه دمای مشخصی کاربرد دارد. در صورتی که دمای موتور به‌هر دلیل بیش از حد افزایش پیدا کند، احتمال تبخیر روغن موتور نیز وجود دارد. موضوعی که باید نسبت به آن حساس باشید.

 

4. نشتی روغن موتور

یکی دیگر از عوامل مهم روغن کم کردن موتور ماشین، نشتی است. نشتی روغن به دلایل مختلف از بخش‌های گوناگون خودرو اتفاق می‌افتد. به‌عنوان مثال می‌توان به کاسه نمد عقب میل لنگ، واشر فیلتر روغن و کاسه نمد گلویی دلکو اشاره کرد. هر چند بسیاری از اوقات نشتی روغن در ناحیه زیر ماشین قابل مشاهده است؛ اما باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات هم این اتفاق رخ نمی‌دهد.

 

5. رانندگی با دور موتور بالا

رفتار رانندگی روی سلامت فنی ماشین تاثیر زیادی دارد. اگر عادت دارید با دور موتور بالا رانندگی کنید، باید بدانید که این موضوع برای سلامت قطعات موتور مخرب است. بالا بودن دور موتور باعث می‌شود که دمای موتور بیش از حد افزایش پیدا کند. در نتیجه این اتفاق احتمال تبخیر روغن موتور وجود دارد.

 

دور موتور مناسب برای رانندگی

 

6. آب بندی سوپاپ‌ها

اگر آب بندی سیلندر موتور به هم بخورد، شاهد افزایش نفوذ روغن به داخل موتور خواهید بود. فرسایش واشر سرسیلندر مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند آب بندی سوپاپ‌ها را مشکل روبه‌رو کند. در نتیجه این اتفاق روغن به مقدار بیشتری وارد سیلندر شده و شاهد روغن سوزی خواهید بود. موضوعی که معمولا با خروج دود زیاد از اگزوز ماشین همراه است.

7. چسبندگی سوپاپ‌ها و گاید

بعضا این امکان وجود دارد که به دلیل حرارت بالای موتور، شاهد چسبندگی بین سوپاپ‌ها و گاید باشیم. این موضوع هم باعث می‌شود که احتمال نفوذ روغن به داخل سیلندر افزایش یابد. این موضوع از جمله مشکلاتی است که تنها از سوی تعمیرکار و با باز کردن موتور قابل تشخیص است.

8. فرسایش رینگ پیستون

کم کردن روغن موتور ماشین ممکن است به دلیل فرسایش رینگ پیستون باشد. این قطعه حائل بین پیستون و بدنه سیلندر است. نقش این قطعه جلوگیری از اصطکاک بین پیستون و بدنه سیلندر است. همچنین به عنوان آب بند جلوی ورود روغن به بلوکه سیلندر را می‌گیرد. در نتیجه فرسایش رینگ پیستون، روغن به داخل بلوکه سیلندر نفوذ می‌کند. در نتیجه این اتفاق هم شاهد روغن سوزی و کاهش سطح روغن موتور خواهید بود.  

9. تعمیر موتور

یکی از موضوعاتی که ممکن است کسی درباره آن به شما توضیح ندهد، کم کردن روغن به دلیل تعمیر موتور است. معمولا بعد از تعمیر موتور، چیزی در حدود 0.5 تا 1 لیتر روغن در مدت زمان کوتاهی مصرف می‌شود. بنابراین حتما لازم است بعد از تعمیر موتور، روغن موتور اضافی تهیه کرده و به فاصله چند روز در موتور بریزید.

 

اگر روغن موتور کم باشد چه می‌شود؟

کم کردن روغن موتور ماشین در وهله اول به‌صورت کاهش توان خودرو مشخص می‌شود. وقتی روان‌کاری به‌درستی انجام نمی‌گیرد،‌ اصطکاک بین قطعات موتور افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این اتفاق موتور داغ شده و شتاب‌گیری ماشین کاهش می‌یابد. در پی افت توان ماشین شاهد افزایش مصرف سوخت هم خواهید بود.

روغن سوزی در موتور خودرو هم معمولا با تولید دود بیشتر همراه است. موضوعی که موجب می‌شود آلاینده‌های بیشتری از خودرو متصاعد گردد. مهم‌ترین مشکل کاهش سطح روغن موتور، استهلاک قطعات داخلی موتور است. موضوعی که باعث می‌شود عمر مفید بسیاری از قطعات موتور کاهش پیدا کند و هزینه زیادی روی دست شما برای رفع مشکل باقی بماند.

 

راهکارهای جلوگیری از کاهش روغن موتور ماشین

برای جلوگیری از کاهش غیرعادی سطح روغن موتور ماشین باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید که عبارت‌اند از:

 • از رانندگی طولانی مدت در حالت دور موتور بالا پرهیز کنید.
 • حتما از روغن موتور استاندارد و با کیفیت برای خودرو استفاده کنید.
 • به‌صورت منظم سطح روغن موتور ماشین را چک کنید.
 • در فواصل زمانی تعیین شده در دفترچه راهنمای خودرو (بین 5 تا 10 هزار کیلومتر) روغن موتور را تعویض کنید.
 • بعد از تعمیرات اساسی موتور، اضافه مصرف روغن موتور را در نظر بگیرید.

 

جمع‌بندی

به آخرین بخش از مقاله «روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟» رسیدیم. روغن موتور یکی از سیال‌های حیاتی در خودرو بوده و در مقام مقایسه شاید بتوان آن‌را همانند خون در بدن آدمی دانست؛ لذا به هنگام خرید روغن موتور، بسیار دقت نموده و سعی کنید خریدتان در درجه اول بر اساس توصیه‌های سازنده باشد و چنانچه به هر دلیلی این امر برایتان میسر نیست؛ قبل از خرید روغن از یک کارشناس با تجربه راهنمایی بخواهید تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
115 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
میثم
1403-03-02 01:10

با سلام من ۱۱۱یورو چهار دارم که هزار کیلومتر مونده به روغن عوض کردن موتور به صدا میوفته و چراغ روغن روشن میشه ماشینم ن روغن سوزی داره ن روغن ریزی میشه لطفا راهنمایی کنین

حسین
1403-02-28 09:30
امتیاز دهی :
     

سلام سمند ef7دارم مدل ۹۱نیم موتور کامل نو شد حتی بلوک سیلندر .ولی سرسیلندر رو دادم تراشکاری وبعداز تراشکاری موتور کامل جمع شد.صبح که روشن کردم دود ابی میکنه زمانی که ماشین گرم میشد دودی نمیکنه ولی موقع شتابگیری که دورموتور میره بالا باز دود ابی میکنه الان هر ۱۰۰۰کیلومتر ۲لیتر کم میکنه .در صورتی که ماشین تازه تعمیر کامل شده ممنون میشم راهنمایی کنید

پرویز
1403-01-26 19:55

سلام نیسان کابراتور دارم اول روغن کم نمیکرد واشر سرسیلندر سوزاند سرسیلند کامل تعویض کردم الان خیلی زیاد روغن کم میکنه دود هم میکنه راهنمایی کنید

محسن
1403-01-12 10:53

سلام پژو ۴۰۵ دوگانه مدل ۹۵ دارم روغن کم میکرد تعمیرش کردم شامل رینگ و پیستون و گیت سوپاپ حتی خود سوپاپ و سر سیلندر( بخاطر گشادی سیت سوپاپ که علتش گازسوز بودنشه) هم عوض شد روغن بعد تعمیر رو سر هزار کیلومتر عوض کردم (کم کرده بود که گفتن بعد تعمیر طبیعیه) بعد اون فلومکس ۵۰*۲۰ ریختم ۱۰۰۰ تا رفتم اما بازم کم کرده مشکل چیه؟ تا چه مدت بعد تعمیر همچنان روغن کن میکنه؟ لطفا راهنماییم کنید

رامین
1403-01-03 13:34

سلام
پراید مدل ۹۸ دارم که تقریبا ۱ ماه هست که موتور را تعمیر کرده ام و مکانیک روغن ایرانول ریسینگ ریخته بود و امروز رفتم روغن را تعویض کردم و روغن بهران رانا ریختم،و حالا از درب روغن بخار بیرون میاد .

ممنون میشم راهنمایی کنید .

عباس
1402-12-29 12:13

سلام. ال۹۰ مدل ۸۷ دارم هر ۵هزار کیلومتر ۱ونیم لیتر روغن کم میکنه ب نظر شما طبیعی هس یا موتور نیاز ب تعمیر داره؟؟

حمید
1402-12-25 01:15

با سلام ریو دارم که ریپ میزنه و دود آبی و سیاه داره بیشتر سیاه و روغن‌ هم خیلی کم میکنه هر کسی ی نظری میده ممنون میشم راهنمایی کنید

یوسف زارع
1402-12-23 20:38

درود بر شما ‌ما سین فیات سی ینا دارم میخواستم روغن کم میکند ‌برای تعمیر به کجا مراجعه کنم

Hossein.Timsar
1402-12-09 13:30
امتیاز دهی :
     

درود خیلی عالی و شمرده و واضح توضیح دادید لذت بردم ممنون .
شما میتونید یه روغن خوب بهمون پیشنهاد بدید ؟

مهدی
1402-12-02 21:22

سلام من یه ۲۰۶ تیپ ۲مدل ۹۱ دارم چند وقت پیش تعمیر موتور کردم حتی پوکه سیلندر هم تعویض کردم اما تا الان۴بار روغن موتور‌تعویض کردم هردفه تا تعویض روغنی بعدی ۱/۵تا۲لیتر روغن کم میکنم علت چیه بنظرتون؟

جواد
1403-01-09 09:02
پاسخ به  مهدی

سلام،علت بخاطر الیاژ اشغالی که کارخونه تولید میکنه چون بلوکه سیلندر قبلی شما فرانسوی بوده ولی الان ایرانیزه و کلن ایران خودرو الیاژ المینیوم رو ضعیف تولید میکنه مثل xu7 که از 92 به بعد مشکل واشرسرسیلندر پیدا کرد،داداشم جدیدا همینن برو سراغ تیوفایو چدنی الان بهتر از المینیوم الانی هاس

پویا
1402-11-09 00:20
امتیاز دهی :
     

سلام ماشین من ۴۰۵ هستش چند وقت پیش روغنشو عوض کردم نیم لیتر کم کرد ولی امروز روغنشو عوض کردم کمتر از نیم لیتر کم کرد ماشین اصلا دود ابی هم نمیکنه

مهران
1402-10-29 02:57

سلام من پراید دارم یک ماه شده ک واشر سرسیلندر رینگ و پیستون هرچی واشر بود دادم عوض کنه الان از دورور واشر سرسیلندر روغن چکه میکنه و اول صبح دود ابی میده ودرست گازنمیخوره اب رادیاتور هم کم میکنه ماشین هم کلا خوابه در روز یک بار میرم نون وایی
یکی دو روزه ماشین ریپ میزنه امروز دیدم اصلا روغن نداره لطفاً کمکم کنید ک چیکار کنم

امین
1402-08-19 13:51

ماشین من ۱۰ روزی یه لیتر روغن کم میکنه دود و نشتی هم نداره علت چیه؟

هادی
1402-09-02 01:40
پاسخ به  امین

اول مورد کیفیت روغن هستش که سعی کنید روغن با کیفیت بریزید!

دوم‌ این موارد معمولا ما گیت سوپاپ هاست که صبح ها معمولا دود آبی میده و وقتی ماشین گرم میشه دیگه دود نمیکنه و حالت طبیعی رو داره

بازم صبح چک کنید اگر دود آبی داد مال گیت سوپاپ هاست

یوسف رضا
1402-05-13 09:34

سلام من یک لیفان 620خریدم بیست روز بیست روغن ده چهل پیشتاز ریختم البته کار زیاد که میدادم از ازوزش دود زیاد میومد بیرون یک سکایی کردم دیروز اومدم شهرستان چراغ روغنش روشن شد نگاه کردم دیدم خشک خشکه حتی یک قطره توش روغن نبود تا این حد روغن کم کردن از چی می‌تونه باشه

رامین احمدی
1402-04-31 10:43

سلام من رانا 1394 دارم.ماشینم در سرازیری هنگام گازدادن دود آبی میده که در سربالایی و حالت عادی وجود نداردووهنگامی که موتور گرم هست این دود خیلی کم میشه.در دور بالا (4 به بالا)هم دود سیاه میده؟

هادی
1402-09-02 01:43
پاسخ به  رامین احمدی

سلام!
دود سیاه که مربوط به سنسور اکسیژن وانژکتور و سنسور مپ و… است که حتما به مکانیک مراجعه کنید تا مشکلتون حل شه

و دود آبی که فرمودید اگر در حالت گرم بودن خودرو بازم دود آبی رو داره قطعا ایراد از رینگ پیستون هستش که باید عوض بشه وگرنه روغن سوزیتون بیشتر میشه و به بقیه قطعات آسیب جدی میزنه

رامین احمدی
1402-04-31 07:44

سلام من رانا مدل 94 دارم تو سرازیری وقتی گار میدیم دود آبی میده ولی در سربالایی وحالتا عادی دودی ندارد .داخل شهر هم رانندگی کنم روغن کم نمیکنه ولی در مسافت های طولانی با درو بالا برا هر 1000 کلیلومتر 1/5 کم میکنه

هادی
1402-09-02 01:46
پاسخ به  رامین احمدی

احتمالش خیلی کم هستش که مال کیفیت روغن باشه،احتمالا بوش سیلندر و رینگ پیستون باهم ضعیف شدن و روغن سوزی ایجاد میکنه

کریم
1402-04-16 11:14

سلام من پراید 111مدل 98 دارم 9 ماه پیش خریدم بعد از 1500 کیلومتر نیم لیتر روغن کم میکنه دوبار هم روغن تعویض کردم آخرین بار سوپر پیشتاز 10/40 ریختم دوستان هم تجربه ی منو داشتن روغن 20/50 ریختن مشکلشون حل شده این راه حل آیا درسته یا آسیب میزنه باتشکر

محمد
1402-04-16 10:44

سلام لامبرگینی v12 دارم روغن کم میکنه تازه روغن پیشتاز رختم توش علت چیست

دامون
1402-08-16 06:05
پاسخ به  محمد

پیشتاز!!!؟ لامبورگینی!!؟؟
چه اشتباه مهلکی
برای لامبو فقط و فقط بشکه‌ایی شرکت نفت ولاغیر تا یاتاق نزدی سریع عوضش کن
خود کمپانی لامبو هم هر هفته کشتی کشتی از شرکت نفت همین روغنو برا ساپورت کل نمایندگیها و خدمات شون میبرن.. منتها چون با شرکت نفت قرارداد رازداری امضا کردن اینا نمیتونن بشکل رسمی عنوان کنن.

محمد
1402-12-03 22:45
پاسخ به  محمد

آفرین علتش روغن پیشتاز نیست لامبورگینی شما حائز مشکله!!!!

احسان
1402-02-20 19:30

سلام وقت بخیر…یه پراید مدل۸۹دارم دو روز پیش روغنشو عوض کردم …زدم دنده 2 صدا موتور میاد …و دنده 1خیلی عادی کار کرد….ماشینو اوردم خونه نگاه گیج روغنش کردم دیدم از فول خیلی بیشتره …پیچ تخلیه.رو باز کردم ک ازش کم کنم برسه ب فول….کمی روغن توش بود خیلی کم….و گیج رو زدم همچنان بیشتر از فول نشون داد…لطفا کسی اگه میدونه چشه کمکم کنه

ابوالفضل
1403-02-21 12:33
پاسخ به  احسان

سلام داداش ماشینت کلا روغن نداشته تو درحالت روش گیجو نگاه کردی فول میزنه ماشینو خاموش کن بزار خنک بشه مجدادا گیجوببین صدرصد روغن نداشتی

قلندرزهی
1402-02-03 23:05

با سلام اس ال ایکس 98 تیوفاو دارم اگر در جا گاز بدهم دود آبی میده بردم تعویض روغن 2 لیتر کم کرده دوستان راهنمایی بفرمایید ممنون

هادی
1402-09-02 01:20
پاسخ به  قلندرزهی

سلام!

احتمال خیلی زیاد روغن سوزی تون شروع شده که بیشترم میشه

حتما موتورتون رو تعمیر اساسی کنید و اگر سرسیلتدرتون هم باز کردید حتما گیت سوپاپ هاتون هم عوض کنید مشگل حل میشه ان شاءالله

علیرضا
1402-02-02 15:20

من یه پراید131 مدل 98 دارم ک 68کیلومتر بیشتر کار نکرده مدتیه داره روغن کم میکنه نه روغن از زیرش میریزه و نه دود میکنه اما روغن کم میکنه چندین مارک روغن هم عوض کردم اما اوک نشد دلیلش چی میتونه باشه

فرشید ذ
1402-04-19 07:42
پاسخ به  علیرضا

سلام گاهی اوقات واشر سر سیلندر از سمت کانال روغن نیم سوز میشه وروغن وارد آب میشه در این حالت ماشین نه روغن ریزی داره ونه دود میکنه ولی روغن کسر میشه حتما در اولین فرصت خودتو به مکانیکت نشون بده وآب رادیات رو چک کن ببین رنگش تغییر نکرده

حسین
1402-07-12 10:46
پاسخ به  علیرضا

منم یکی داشتم پراید ها همشون این مشکل دارن

علی
1402-02-02 15:12

سلام و خسته نباشید ماشین من ن روغن ازش میریزه و ن دود میکنه ولی روغن کم میکنه دلیلش چی میتونه باشه چندین مارک روغن هم عوض کردم ولی درست نشده باید چیکار کنم

دامون
1402-08-16 06:06
پاسخ به  علی

یه بار دیگه مطلبو بخون
منتها اینبار با دقت تا سوال ااکی مپرسی

خالق
1402-01-26 20:02

سلام من موتورماشینم تازه تعمیر کردم ولی نیم لیتر روغن کم کرده علتش چیست بوش وپیستون کونکس هم گذاشتم

دامون
1402-08-16 06:07
پاسخ به  خالق

بعد تعمییر طبیعیه
اون مکانیک نادونت چرا بهت نگفت اینو

داود مهدیزاده اقدم
1401-12-29 23:32
امتیاز دهی :
     

مطالب جامع و آموزنده ای بود

صفرپور
1401-12-12 01:04

سلام دارای خودرو سوزوکی2400اتومات هستم متاسفانه مدتی است روغن هرهزارکیلومتریک لیترروغن کم میکنه باتوجه به اینکه قبلا اینطور نبود واصلا دود نداره وروغن ریزی هم نداره اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید البته آب هم موقعی که بخاری استفاده میشه فن ها شروع بکار و آب کم میکنه ولی آمپر نرمال هست ممنونم ازراهنمایی شما

دامون
1402-08-16 06:07
پاسخ به  صفرپور

به نمایندگی مجاز مراجعه شود

مهدی
1402-10-25 23:33
پاسخ به  صفرپور

توی دفتر چه ویتارا گفته تا یک لیتر کم کردن عادی محسوب میشه!!!

علی
1401-11-19 20:55

روغن کم کردن از سال ۹۰ به این طرف زیاد شده اونم از مواد اولیه هست چون تحریم هستیم ولی خودمونم زمین نمیزاریم هرچی دستمون میاد درست میکنیم و جیب مردمو خالی میکنیم ۹۹درصد از روغن هست والسلام

دامون
1402-08-16 06:08
پاسخ به  علی

چرا حرف الکی میزنی برادر من
خانم گودرزی چه ارتباطی با اقای شقاقی داره اخه

حمید
1401-11-11 19:06

سلام من یه سوزوکی ویتارا۲۴۰۰ مدل ۹۰دارم نه دود میکنه نه روغن ریزی داره نه بخار ولی تو۴۰۰۰کیلومتر۱/۵لیتر روغن کسر میکنه دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید

دامون
1402-08-16 06:10
پاسخ به  حمید

واعجبا چه عجیب
اول تو به من بگو که این اعداد رند و دقیقو چطور بدست اوردی تا من بگویمت چه گلی لازمت هست برای سرشوری

Kamran
1401-11-07 15:19

سلام
وقت بخیر
ویتارا ۲۰۰۶ دارم
ن بخار داره ن دود ولی روغن کم میکنه
چه روغنی بریزم داخلش

دامون
1402-08-16 06:10
پاسخ به  Kamran

روغن داخلی

کبودانی
1401-10-24 20:52
امتیاز دهی :
     

سلام.برای پرایدمدل 86چه نوع روغنی باید استفاده کنم برای موتور.چون خیلی روغن کم می‌کنه.بایدچه مشخصه ای داشته باشه وچه مارکی ازهمه لحاظ خوبه.ممنون میشم جواب بدید

دامون
1402-08-16 06:12
پاسخ به  کبودانی

روغن مناسب موتور پراید ۸۶
-هر تعویض روغنی ایی که بری بگی چنتاشو میزاره تو دستت
اصلا خودتو نگران نکن

سهراب احمدی
1401-08-22 23:15
امتیاز دهی :
     

سلام وقت بخیر
دلیل جوش آوردن موتور چیه آیا روغن کم باعث داغ کردن و جوش اوردن موتور میشه ؟؟
موتور تازه پستون و رینگ عوض شده
و روغن کم ریختم توش
بعد یه مسیر یک ساعته باهاش رفتم
دوبار جوش آورد میشه یکی بگه دلیلش چیه ممنون

امین
1401-10-08 02:27
پاسخ به  سهراب احمدی

ماشینت اولا باید خوب آبندی

بکنی وبعدم تو دوران آب بندی سریع روغن عوض کنی و بعد شیم گیری یا فیلم گیری بکنی مجدد
اگه اینکارا کردی بازم جوش میاره سریع گردش آب چک کن احتمالا ترموستات گیره کرده یا واتر پمپ خرابه یا گرفتگی مجاری آب مث رادیاتور بخاری

دامون
1402-08-16 06:13
پاسخ به  سهراب احمدی

نکنه تو رادیاتش روغن ریختی اخوی!!؟
بسکه اینا هی میگن روغن کارش خنک کنندگیه خب حواس نمیمونه برا ادم دیگه..

محسن
1401-08-15 08:04

با سلام
ماشینم ۴۰۵ دوگانه کارخونه اس مدل ۹۳
هر ۱۰۰۰کیلومتر حدود یک و نیم لیر روغن کم میکنه،،روغن سوزی و رو غن ریزی هم نداره،،در کل تو دور بالا هم کار نمیکنم،۹۰ درصد دور موتور بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ هست
علتش چی میتونه باشه؟

دامون
1402-08-16 06:15
پاسخ به  محسن

همینکه دور بالا کار نمیکنی
خب اگه قرار بود کار نکنی شرکت سازنده مریض بود اون امکانو گذاشت یا تو پول مفت داشتی چیزیو خریدی که ازش استفاده نداری!!؟

محمد
1401-07-30 06:31

با سلام
من سانتافه دارم که داخل شهر می روم روغن کم نمی کند ولی خارج شهر حدود ۴ساعت به بالا رانندگی می کنم هم دود سیاه از اگسوزش می آید و هم اینکه روغن می ریزد و حدود یک لیتر در ۴۰۰کیلومتر روغن کم می کند البته این مقدار کم کردن با احتساب روغن ریزی است ولی داخل شهر نه روغن کم می کند و نه روغن ریزی دارد.
بنظرتان از بالارفتن دور موتور است

مهدی
1402-03-13 01:55
پاسخ به  محمد

به احتمال زیاد از شیر یک طرفه بخار روغنه مشکل شما

دامون
1402-08-16 06:16
پاسخ به  محمد

بیشتر به نظر کیرسه از بالا رفتن دور رینگ و لاستیک باشه ..
برو یه بار دیگه مطلب بالا رو بخون ولی اینبار با دقت تا دوباره جفنگ نپرسی

نعیمی
1401-07-15 01:07
امتیاز دهی :
     

عالی

فرامرز
1401-07-25 21:11
پاسخ به  نعیمی

سلام پارس سال مدل 99 دارم کارکرد 8000 تا ماشین نو هستش روغن ریزی هم ندارد هر دو هزار کیلومتر نیم لیتر روغن کم میکنه نمایندگی هم واسه سهولت در کار خودش میگه عادی هست از نظر من اصلا هم عادی نیست ، لطفا بفرمایید علت چیست

مسعود
1401-07-29 23:18
پاسخ به  فرامرز

مشکل از روغن.زودتر عوض کنید

سارانی از زاهدان
1402-02-23 00:36
پاسخ به  فرامرز

عادی است برادرم نگران نباش روغن توتال ۵۰۰۰عربی بریز مشکل حله

ARMAN_ZAHEDANI
1402-11-20 03:14

سلام چه روغتی

محمد جواد
1401-07-07 09:12
امتیاز دهی :
     

سلام من یه نیسان سایپا مدل ۷۱ دارم خیلی روغن کم میکنه نه روغن سوزی داره نه روغن ریزی میشه راه حلشو بگید ممنون

امیر
1401-07-07 07:39

سلام. ماشین من پژو 405 موتور گج وسط . آب رادیات من قهوه ای شده و چرب . مشکل از کجاست ؟

سردبیر
1401-07-09 10:24
پاسخ به  امیر

سلام. ممکن است ایراد واشر سر سیلندر باشد

سعید
1401-07-01 20:01

علت تخليه نشدن روغن چی میتونه باشه از کل روغن حدود یک سوم خالی میشه و مابقی در انجین میمونه چرا؟

احمد
1401-06-31 12:05

سلام پژو تیوفایو دارم ماشین بعد تعویض روغن تقریبا ۷۰۰تا کارکرد نیم لیتر کم کرده و روغن سوزی و روغن ریزی و دودی هم نداره،مشکل از چیه روغن اسپیدی ۱۰ ۴۰اس ال هم بوده

مسعود
1401-07-29 23:17
پاسخ به  احمد

مشکل از روغن منم همین مشکل داشتم

ابوذر
1401-09-04 13:12
پاسخ به  احمد

سلام بنده هم ای اف سون دارم ماشینم اصلا کم نمیکرد اما پارس پایا ریختم الان که ۲۵۰۰ کیلومتر رفته چکش کردم دیدم ۱ لیتر کم کرده☹️☹️☹️.عجیبه قبلا که اینجوری نبود من فک میکنم روغن های کیفیت SL اشغال شدن باید بریم سمت کیفیت SMو SN???

بهزاد
1402-12-05 00:19
پاسخ به  احمد

از روغن ه منم واسه x60 ریختم همین قد کم
کرد

عبدالله جم
1401-06-17 02:28

باسلام وخسته نباشیدجناب مهندس مولوی کاملآ مطالب شمامفیدبودممنونم

رضا محمدی
1401-06-16 13:45

عالی

نیسان
1401-06-14 00:09

سلام من نیسان دارم . هر سه هزار کیلومتر یه لیتر کم میکنه . بعضی وقتا هم یه دود میکنه بوی خام سوزی داره . به نظر شما مشکلش از کجاس

مهدی
1401-06-04 17:50

سلام .خسته نباشین
من پژو پارس مدل ۸۸ دارم روغن کم میکنه روغن عوض کردم رفتم مشهد اومدم یه روز بعد صبح روغن نگاه کردم دیدم کم شده از ۴ لیتر روغن ۲.۷ باقی مانده اندازه کردم ۲.۷ مونده بود لطفا راهنمایی کنین

محمد
1401-06-08 17:37
پاسخ به  مهدی

مال روغن های مزخرف تولیدی هست متاسفانه

رضا
1401-06-13 10:26
پاسخ به  محمد

افررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررین دقیقا

علی
1401-05-21 14:54

سلام
یه پراید مدل ۹۸دارم نزدیک ۵۰۰۰هزار کیلومتر حدود یک لیتر روغن کم میکنه .
تعویض روغنی گفت همینطوری سوارشو و سرریز بریز اون مقداری که کم میکنه به نظرتون نشون تعمیرکاربدم ؟
چطور بفهمم روغن سوزی داره ؟

میلاد
1401-10-25 19:45
پاسخ به  علی

منم یه پراید ۹۸ دارم پدرمو درآورده اینقد روغن کم میکنه، دود آبی هم نداره

محمد
1401-11-10 01:26
پاسخ به  میلاد

سلام منم پراید ۹۸دارم چند روزه فهمیدم روغن کم میکنه کلا ۵۰تا کارکرده حدودآ۱/۵کم میکنه نه دود میکنه ونه بدکار میکنه دوستان به نظر تون چکارکنم

Davood
1401-11-19 13:12
پاسخ به  محمد

پراید مدل بالا تیبا و ساینا کوییک به خاطر کیفی ساخت ضعیف کردن رینگ پیستون همشون ابن مشکلو دارم معمولا هر۴هزارتا ۱.۵لیتر کم میکنن به مرور زمان کاری هم نمیشه کرد تعمیر هم بکنید باز همینه .

محمد
1401-04-08 10:00

سلام و وقت بخیر من یک رانا دارم که کمی روغن سوزی داره و تقریبا درهر 1000 کیلومتر 0.5-1 لیتر روغن کم میکنه و گاهی وقت ها هم دود ابی رنگ از اگزوز خارج میشه. از طرفی تو مخزن اب رادیاتور هم لایه های کثیفی دیده میشه و یکمم روغنی. میخواستم بپرسم اولا تفاوت روغن 10-40 ببا 15-40 در چیه و برای کمتر کم کردن روغن میتونم از روغن 15-40 برای موتور ماشینم استفاده کنم؟ و درثانی برای تمیز کردن مخزن و اب رادیاتور و در کل شستشوی مجاری آب داخل موتور ، بطوری که چربی ها رو تمیز کنه… بیشتر »

سردبیر
1401-04-11 15:23
پاسخ به  محمد

سلام وقت بخیر. محمد عزیز با توجه به توضیحات گفته شده در اسرع وقت خودرو را به مکانیک ماهر یا نمایندگی نشان دهید.

علی محمد
1401-03-30 05:05

باسلام من یه پراید مدل۹۳دارم حدود۲۱۰۰کیلومتر دقیق ۱لیتر روغن کم میکنه نه روغن ریزی داره نه دودمیکنه موتور باتک استارتی هم روشن میشه فقط الیتر روغن رو که کم میکنه صدای فیلرهام میاد بالا دیگه اعصابمو خراب کرده لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه ممنون میشم

نیسان
1401-06-14 00:12
پاسخ به  علی محمد

شاید گیت های پلاستیکی دور سوپاپ مشکل دارن . یا شاید هم روغن آشغال میریزی . چون همه روغنا واقعا دیگه به درد نخورن

Davood
1401-11-19 13:10
پاسخ به  علی محمد

توی پراید یورو ۴ هر ۴هزارتا یک لیتر طبیعیه چون صفرکیلومترش همینه توی تیبا ساینا هم همین طوره رینگ وپیستون این خودرو خیلی حساس ضعیف شده

سعید
1401-12-08 22:28
پاسخ به  علی محمد

سلام دقیقا همین مشکل رو من هم دارم پراید مدل ۹۵ تو ۲۴۰۰کیلومتر صدای فیلر میاد و ۲ لیتر روغن کم میکنه نه روغن ریزی داره نه دود میکنه الان دو دوره هست روغنمو عوض کردم ولی درست نشده مکانیک هم میگه باید موتور باز بشه

sajad
1402-01-06 11:15
پاسخ به  سعید

من خودم لوازم یدکی دارم. پراید۱۱۱مدل ۹۸هم دارم. وحشتناک روغن کسر میکرد. مشکل پراید های یورو۴ضعیف بودن رینگ موتوره. یک دست رینگ مارموت یورو ۴ببند رو ماشین حل میشه مشکلت

سارانی از زاهدان
1402-02-23 00:33
پاسخ به  علی محمد

سلام روغن بی کیفیت است منم ماشینم یکو نیم لیتر هر ۱۵۰۰تا کم می کرد ردغن کوارتز ۵۰۰۰هزار عربی ریختم الان هر ۲۰۰۰کیلکمتر نیم لیتر کم می کنه که قانون کارخانه هم همینو می گه

شایان
1401-03-19 15:05

درباره شاخص بنزین یه توضیح بدین وقتی رو فول هست چند لیتر بنزین داخل موتوره و وقتی روی پایین ترین یا lowهست چند لیتر ممنون میشم

شایان
1401-03-19 15:04

سلام ماشین کوییک دارم مدل ۹۸ در هر ۵۰۰۰ هزار تا تقریبا ۱نیم لیتر روغن کم میکنه طبیعیه ؟؟باید چکار کنم ؟؟

رضا
1401-03-09 23:55

توی هر 1000 کیلومتر 2 لیتر کم کنه اصولی هست. اشتباه ننوشتین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سردبیر
1401-03-16 12:04
پاسخ به  رضا

سلام رضاجان. ممنون از دقت شما. منظور 200 سی سی بوده و اصلاح شد.

هادی
1401-11-13 20:19

سلام پیکان دوگانه دارم. موقع استارت خوردن موقع صبح ها ماشین روشن نمیشه هرچ استارت میخوره روشن نمیشه تا با هول روشن میشه تا آخر شب روشن میشه با استارت ولی زیر دستگاه می‌ره. می عیبی نداره مشکلش چیه

حسن
1401-02-25 10:25

سلام
یه سوال کلی دارم میخوام کمکم کنید من با تعویض روغنی که صحبت میکنم اعتقاد دارن موتور خوب و بدون مشکل نباید چند سی سی هم روغن کم کنه ولی در اینجا ‌جاهای دیگه میگن تا ۲ونیم لیتر هم مشکلی نداره
کدام نظر رو باید قبول کرد

ناشناس
1401-08-29 10:21
پاسخ به  حسن

دو نیم لیتر که خیلی زیاده و مطمئنم ی جای کار میلنگه

جاوید شریفی
1400-12-24 10:19

۲۰۶ تیپ ۵ دارم هر هزار کیلومتر تقریبا ۱لیتر روغن کم می‌کند لطف کنید راهنمایی کنید روغن سوزی و روغن ریزی هم ندارد

علی
1401-02-01 00:51
پاسخ به  جاوید شریفی

منم همین مشکل رو دارم ۲۰۶ تیپ ۵

علی
1403-03-15 01:52
پاسخ به  جاوید شریفی

دقیقآ منم همین مشکل رو با تیپ ۵ مدل ۹۰م دارم شک دارم دست به موتور بزنم
ولی هم دود مشکی دارم هم بوی سوخته روغن توی کابین میاد هم روغن کم می‌کنه(هر 3 هزار کیلومتر ۱.۵ لیتر)

علی
1400-07-20 11:23
امتیاز دهی :
     

ممنون از مطالب آموزنده تون