روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

فهرست مطالب

خودروها از قطعات مکانیکی فراوانی تشکیل شده‌اند و هرجا که صحبت از قطعات مکانیکی و متحرک باشد نمی‌توان اصطکاک را نادیده گرفت. اصطکاک بین قطعات باعث گرم شدن آن‌ها و در طولانی‌مدت باعث پیری، فرسودگی و از بین رفتن قطعات خواهد شد. از همین‌رو کمپانی‌های سازنده به فکر افتادند تا به نحوی این اصطکاک را تا حد ممکن کاهش دهند و نتیجه آن چیزی نبود جز استفاده از روانکارها و پس از آن روغن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روانکارهای موجود، در موتور خودروها به‌کار گرفته شد.

یکی از مواردی که برای رانندگان و مالکان خودروها تا حدود زیادی نگران‌کننده است، کاهش روغن موتور است؛ چراکه از یک سو می‌تواند خرابی‌های بعدی را در پی داشته باشد و از سویی دیگر افزودن روغن جدید،مخصوصا در وضعیت کنونی اقتصادی، هزینه بالایی را می‌طلبد. در مقاله «روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟» پس از معرفی مختصری از روغن موتور، به دلایل اصلی کاهش روغن موتور می‌پردازیم. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه باشید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

روغن موتور چیست؟

به لحاظ علمی، روغن موتور ترکیبی از روغن‌های پایه و افزودنی‌هایی نظیر مواد ضد جوش، ضد زنگ، مواد ضد اکسید، مواد ضد کف، پایین‌آورنده نقطه ریزش و… است. روغن پایه معمولا از مواد معدنی یا نفت خام تولید شده و بسته به نوع روغن حدود 80 تا 95 درصد روغن موتور را تشکیل می‎‌دهد. همچنین روغن موتورها براساس فرایند تولید به سه دسته مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک تقسیم‎‌بندی می‌شوند که از میان آن‌ها روغن موتور مینرال ساده‌ترین نوع بوده و روغن موتورهای سنتتیک و نیمه سنتتیک پیشرفته‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
روغن موتور چیست؟

وظایف روغن موتور

همان‌طور که عنوان شد مهم‌ترین وظیفه روغن موتور، روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات موتور است، اما روغن موتور وظایف دیگری نیز برعهده دارند که اکثر افراد با آن‌ها آشنا نیستند. این وظایف عبارتند از:

  • آب‌بندی: روغن موتور با ایجاد یک لایه نازک بین سیلندر و پیستون، مانع از نفوذ آب شده و درواقع به‌عنوان یک سیستم آب‌بندی عمل می‌کند.
  • خنک‌کاری: دمای موتور ‌هنگام کار به‌شدت افزایش می‌یابد که این گرما باعث بالا رفتن دمای قطعات مختف می‌شود. روغن موتور تا حدودی به خنک‌کنندگی موتور نیز کمک می‌کند، به‌ این صورت که گرمای بدنه موتور را جذب کرده و به دیواره خارجی موتور انتقال می‌دهد.
مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
  • تمیزکاری: در اثر تماس قطعات با یکدیگر و احتراق، ذرات معلقی به‌وجود می‌آید که رسوب می‌شود و  می‌تواند کثیفی موتور و قطعات آن را به‌وجود آورد. روغن این ذرات را جذب خود کرده و تحویل فیلتر روغن می‌دهد.
  • جلوگیری از زنگ‌زدگی: یکی از افزودنی‌های روغن، مواد ضداکسید است که تا حدود زیادی مانع از زنگ‌زدگی قطعات فلزی می‌شود.
  • ضربه‌گیری: قطعات متحرک در حین کار، ضرباتی را به یکدیگر وارد می‌کنند که روغن می‌تواند تا حدودی این ضربات را دفع کند.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور خودرو، برای بسیاری از رانندگان و مالکین خودرو امری نگران‌کننده است؛ در حالی‌که این قسمت از کاهش روغن خودرو، امری کاملا طبیعی بوده و اتفاقا حاکی از عملکرد موثر و مناسب روغن است. میزان کاهش مجاز روغن موتور به نوع خودرو شما بستگی دارد، اما در حالت کلی حدود 200 تا 250 سی سی کاهش روغن در هر 1000 کیلومتر امری طبیعی است. البته باید بدانید که کاهش بیش از حد روغن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد و باید به این موضوع بسیار دقت کنید و وسواس کافی در این زمینه به خرج دهید. عمده دلایل کاهش روغن موتور به شرح زیر است:

انتخاب روغن نامناسب: انتخاب روغن موتوری که مناسب خودرو باشد امری بسیار حیاتی بوده و بر عملکرد موتور بسیار تاثیرگذار است. چنانچه روغنی انتخاب کنید که ویژگی‌های فیزیکی آن متناسب با خودروی شما نباشد، علاوه‌بر کاهش راندمان موتور، شاهد کاهش روغن موتور نیز خواهید بود. یکی از مهم‌ترین خواص روغن، ویکسوزیته یا گرانروی است و زمانی‌که شما روغنی با ویسکوزیته پایین‌تر از توصیه سازنده استفاده می‌کنید عملا خود مسبب بسیاری از مشکلات در موتور خواهید بود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
مفهوم ویسکوزیته

سوختن روغن: معمولا مقداری از روغن از طریق جداره سیلندر وارد محفظه احتراق شده و در فرایند احتراق سوخته و از بین می‌رود. براساس محاسبات علمی می‌توان انتظار داشت حدود 150 سانتی‌متر مکعب روغن در هر 1000 کیلومتر، به‌دلیل احتراق کاهش یابد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

لازم به ذکر است که برای این موضوع عملا نمی‌توان کاری انجام داد و باید مقدار کاهش را جبران کرد. چنانچه میزان نفوذ روغن بیش از حد مجاز باشد یا به عبارتی موتور دچار روغن سوزی شود؛ دودی غلیظ از اگزوز خارج می‌شود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
روغن سوزی

شرایط رانندگی: رانندگی غیراستاندارد مشکلات فراوانی را با خود به‌همراه دارد و یکی از این مشکلات نیز کاهش بیش از حد روغن موتور است. به‌عنوان مثال چنانچه شما در اکثر مواقع با دور موتور بالا رانندگی می‌کنید، به آب‌بندها و واشرها فشار بسیار بالایی وارد شده و مصرف روغن نیز افزایش می‌یابد.

تبخیر روغن: تبخیر در مایعات امری گریزناپذیر بوده و روغن نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما اگر دمای روغن بیش از حد مجاز باشد؛ میزان تبخیر نیز افزایش خواهد یافت.

نشتی روغن: نشتی روغن می‌تواند از کاسه نمد عقب میل‌لنگ، واشر فیلتر روغن، کاسه نمد گلویی دلکو و… رخ دهد که باید به دقت و توسط مکانیک باتجربه بررسی شود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
نشت روغن

مشکلات آب‌بندی و سوپاپ‌ها: یکی دیگری از مواردی که ممکن است باعث کاهش روغن شود؛ مشکلات موجود در سیستم آب‌بندی و سوپاپ‌هاست که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

چسبندگی سوپاپ‌ها و گاید:  چسبندگی سوپاپ‌ها نیز باعث کاهش بیش از حد روغن می‌شود که متاسفانه این مشکل به راحتی‌ قابل تشخیص نیست.  

فرسودگی رینگ پیستون: فرسودگی رینگ پیستون باعث نفوذ بیش از حد روغن به داخل سیلندر شده و در نتیجه احتراق، روغن نیز می‌سوزد و از بین می‌رود.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

کیفیت پایین روغن: روغن با کیفیت پایین، علاوه‌بر عملکرد نامطلوب، می‌تواند موجب افزایش بیش از حد  معمول مصرف روغن نیز شود.

جمع بندی

به آخرین بخش از مقاله «روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟» رسیدیم. روغن موتور یکی از سیال‌های حیاتی در خودرو بوده و در مقام مقایسه شاید بتوان آن‌را همانند خون در بدن آدمی دانست؛ لذا به هنگام خرید روغن موتور، بسیار دقت نموده و سعی کنید خریدتان در درجه اول بر اساس توصیه‌های سازنده باشد و چنانچه به هر دلیلی این امر برایتان میسر نیست؛ قبل از خرید روغن از یک کارشناس با تجربه راهنمایی بخواهید تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

رادیاتور ، تب بری برای تمام فصول

ترک بلوک سیلندر خودرو چیست

جعبه فیوز پراید و راهنمای وظیفه هر فیوز

عمر مفید خودروها در ایران و 10 گام اساسی برای افزایش عمر خودرو

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

همه چیز مورد ضد یخ خودرو، زمان مناسب و نحوه تعویض ضد یخ خودرو

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

واشر سر سیلندر ، قطعه ای ارزان ولی حساس

شرایط معاینه فنی خودرو

خلافی خودرو 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
51 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسین
1399-10-18 13:04

سلام خسته نباشید .من یه پیکان وانت دارم مدل ۸۷ دوگانه یه مشکلی پیش آمده ۱۰ روزی دولیتر روغن کم میکنه روغن ریزی نداره.روغن سوزی هم نداره بنظر شما مشکل از کجاست

محمدعلی لطفی
1400-04-15 23:59
پاسخ به  حسین

پس احتمالا روغن خوری داره

شهرام پورکاکا
1400-07-09 06:04

پس چشه؟؟؟

Last edited 1 year ago by شهرام پورکاکا
حسین ۰۹۱۱۳۱۱۲۲۷۳
1401-01-04 23:53
پاسخ به  حسین

دقیقا منم الان این مشکل رو دارم. البته برلیانس ۳۲۰ چند روزی میشه خریدم روغن تعویض کردم گفتن یخرده روغن کم هست تقریبا هزار کیلومتر با روغن جدید کار کردم دوباره رفتم تعویض روغن با دستگاه روغن رو کشید ۱ لیتر کم بود. ماشین نه دود آبی داره و نه روغن ریزی داره و نه حتی موتور بد کار میکنه. حتی سرصبح هم استارت میزنم کارکرد موتور بسیار طبیعی و عادی هست. اگر کسی اطلاعات یا تجربه ای داره در این مورد ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید. ۰۹۱۱۳۱۱۲۲۷۳. اگر با پیام به شماره تماس یا تماس تلفنی راهنمایی بفرمایید… بیشتر »

دکتر
1401-01-09 12:34

شما یک نفر و بذار پشت فرمان خودت برو پشت اگزوز وایستا بهش بگو پاشو تا ته بزاره رو گاز اگه اونجا دود آبی اومد بیرون روغن سوزی داره ، بیشتر تو زمان تعویض دنده مثلا 2 به 3 یا 3 یه 4 هم یه لحظه دود آبی میاد اگه روغن سوزی داشته باشه ولی اگر اینطور نبود با یک مکانیک خوب مشورت کنید

میلاد
1401-01-11 21:36

سلام،ماشین شما احتمالأ از کاسنمد ساق سوپاپ نشتی روغن داره،چون مقدارش کم هست شما دود ابی رنگ نمیبینید،پس موتور روغن کم میکنه،و یه مطلب دیگه روغن نامناسب با خودرو استفاده کنید باز هم کم میکنه در دورهای بالا و گرمای زیاد موتور،،،روغن تبخیر میشه،

امیر
1401-06-08 21:30

اگه روغن سوزی داشته باشه پر خرجه و ساده ترین راه فهمیدنش هم اینه که یه انگشت بکشی تو اگزوز و اگه دوده ها چرب ویه هم چسبیده بود روغن سوزی داره . در غیر اینصورت عوامل دیگه باعث کم کردن روغنه و به خطرناکی روغن سوزی نیست

محسن
1401-09-06 10:46

کارکرد خودرو بالای 280000 تا300000 کیلومتر باشه فرسودگی لاستیک ساق سوپاپ میتونه باشه اگر اول صبح زمان استارت یه مقدار دود ابی بیاد بعد قطع بشه لاستیک ساق سوپاپه به نظر من یه روغن 10w40 سوپر پیشتاز بهران بریز توش البته جاییکه مطمین باشی از بهران خرید میکنه اگه بازهم کم کرد باید یه دست لاستیک ساق سوپاپ تعویض کنی

ابراهیم رضائی
1399-11-04 14:55

با سپاس از مطالب آموزنده و مفیدتان، آرزوی موفقیت برای شما دارم.

سبحان ازکرج
1400-05-17 20:57

باسلام وآرزوی موفقیت برای کارشناسان اهل فن ! مطالبتون بسیارجالب و مفیدبوده ! سپاسگزارم !

حسن
1400-06-18 15:08
امتیاز دهی :
     

سلام ماشین پراید دوگانه موقع ای که موتور سرده با چند استارت روشن میشه ولی موقع که موتور داغع سریع روشن میشه

ناشناس
1401-08-29 10:20
پاسخ به  حسن

ممکن شمع یا سوزناش کثیف شده باشن

محمدرضا رستم خانی
1401-10-05 09:08
پاسخ به  حسن

احتمال خیلی زیاد شمع ها کثیف شده ه اند که باید تمیز شوند و فاصله الکترود آن تنظیم شود که اندازه آن در خودرو انژکتور معمولا 0.9 میلیمتر است که در صورت نداشتن فیلر یا هون ضخامت سنج میتونید از ضخامت تیغه کمان اره هم استفاده کنید.درضمن به هیچ وجه هم تینر داخل باک نریزید.

علی
1400-07-20 11:23
امتیاز دهی :
     

ممنون از مطالب آموزنده تون

جاوید شریفی
1400-12-24 10:19

۲۰۶ تیپ ۵ دارم هر هزار کیلومتر تقریبا ۱لیتر روغن کم می‌کند لطف کنید راهنمایی کنید روغن سوزی و روغن ریزی هم ندارد

علی
1401-02-01 00:51
پاسخ به  جاوید شریفی

منم همین مشکل رو دارم ۲۰۶ تیپ ۵

حسن
1401-02-25 10:25

سلام
یه سوال کلی دارم میخوام کمکم کنید من با تعویض روغنی که صحبت میکنم اعتقاد دارن موتور خوب و بدون مشکل نباید چند سی سی هم روغن کم کنه ولی در اینجا ‌جاهای دیگه میگن تا ۲ونیم لیتر هم مشکلی نداره
کدام نظر رو باید قبول کرد

ناشناس
1401-08-29 10:21
پاسخ به  حسن

دو نیم لیتر که خیلی زیاده و مطمئنم ی جای کار میلنگه

رضا
1401-03-09 23:55

توی هر 1000 کیلومتر 2 لیتر کم کنه اصولی هست. اشتباه ننوشتین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سردبیر
1401-03-16 12:04
پاسخ به  رضا

سلام رضاجان. ممنون از دقت شما. منظور 200 سی سی بوده و اصلاح شد.

شایان
1401-03-19 15:04

سلام ماشین کوییک دارم مدل ۹۸ در هر ۵۰۰۰ هزار تا تقریبا ۱نیم لیتر روغن کم میکنه طبیعیه ؟؟باید چکار کنم ؟؟

شایان
1401-03-19 15:05

درباره شاخص بنزین یه توضیح بدین وقتی رو فول هست چند لیتر بنزین داخل موتوره و وقتی روی پایین ترین یا lowهست چند لیتر ممنون میشم

علی محمد
1401-03-30 05:05

باسلام من یه پراید مدل۹۳دارم حدود۲۱۰۰کیلومتر دقیق ۱لیتر روغن کم میکنه نه روغن ریزی داره نه دودمیکنه موتور باتک استارتی هم روشن میشه فقط الیتر روغن رو که کم میکنه صدای فیلرهام میاد بالا دیگه اعصابمو خراب کرده لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه ممنون میشم

نیسان
1401-06-14 00:12
پاسخ به  علی محمد

شاید گیت های پلاستیکی دور سوپاپ مشکل دارن . یا شاید هم روغن آشغال میریزی . چون همه روغنا واقعا دیگه به درد نخورن

محمد
1401-04-08 10:00

سلام و وقت بخیر من یک رانا دارم که کمی روغن سوزی داره و تقریبا درهر 1000 کیلومتر 0.5-1 لیتر روغن کم میکنه و گاهی وقت ها هم دود ابی رنگ از اگزوز خارج میشه. از طرفی تو مخزن اب رادیاتور هم لایه های کثیفی دیده میشه و یکمم روغنی. میخواستم بپرسم اولا تفاوت روغن 10-40 ببا 15-40 در چیه و برای کمتر کم کردن روغن میتونم از روغن 15-40 برای موتور ماشینم استفاده کنم؟ و درثانی برای تمیز کردن مخزن و اب رادیاتور و در کل شستشوی مجاری آب داخل موتور ، بطوری که چربی ها رو تمیز کنه… بیشتر »

سردبیر
1401-04-11 15:23
پاسخ به  محمد

سلام وقت بخیر. محمد عزیز با توجه به توضیحات گفته شده در اسرع وقت خودرو را به مکانیک ماهر یا نمایندگی نشان دهید.

علی
1401-05-21 14:54

سلام
یه پراید مدل ۹۸دارم نزدیک ۵۰۰۰هزار کیلومتر حدود یک لیتر روغن کم میکنه .
تعویض روغنی گفت همینطوری سوارشو و سرریز بریز اون مقداری که کم میکنه به نظرتون نشون تعمیرکاربدم ؟
چطور بفهمم روغن سوزی داره ؟

میلاد
1401-10-25 19:45
پاسخ به  علی

منم یه پراید ۹۸ دارم پدرمو درآورده اینقد روغن کم میکنه، دود آبی هم نداره

محمد
1401-11-10 01:26
پاسخ به  میلاد

سلام منم پراید ۹۸دارم چند روزه فهمیدم روغن کم میکنه کلا ۵۰تا کارکرده حدودآ۱/۵کم میکنه نه دود میکنه ونه بدکار میکنه دوستان به نظر تون چکارکنم

مهدی
1401-06-04 17:50

سلام .خسته نباشین
من پژو پارس مدل ۸۸ دارم روغن کم میکنه روغن عوض کردم رفتم مشهد اومدم یه روز بعد صبح روغن نگاه کردم دیدم کم شده از ۴ لیتر روغن ۲.۷ باقی مانده اندازه کردم ۲.۷ مونده بود لطفا راهنمایی کنین

محمد
1401-06-08 17:37
پاسخ به  مهدی

مال روغن های مزخرف تولیدی هست متاسفانه

رضا
1401-06-13 10:26
پاسخ به  محمد

افررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررین دقیقا

نیسان
1401-06-14 00:09

سلام من نیسان دارم . هر سه هزار کیلومتر یه لیتر کم میکنه . بعضی وقتا هم یه دود میکنه بوی خام سوزی داره . به نظر شما مشکلش از کجاس

رضا محمدی
1401-06-16 13:45

عالی

عبدالله جم
1401-06-17 02:28

باسلام وخسته نباشیدجناب مهندس مولوی کاملآ مطالب شمامفیدبودممنونم

احمد
1401-06-31 12:05

سلام پژو تیوفایو دارم ماشین بعد تعویض روغن تقریبا ۷۰۰تا کارکرد نیم لیتر کم کرده و روغن سوزی و روغن ریزی و دودی هم نداره،مشکل از چیه روغن اسپیدی ۱۰ ۴۰اس ال هم بوده

مسعود
1401-07-29 23:17
پاسخ به  احمد

مشکل از روغن منم همین مشکل داشتم

ابوذر
1401-09-04 13:12
پاسخ به  احمد

سلام بنده هم ای اف سون دارم ماشینم اصلا کم نمیکرد اما پارس پایا ریختم الان که ۲۵۰۰ کیلومتر رفته چکش کردم دیدم ۱ لیتر کم کرده☹️☹️☹️.عجیبه قبلا که اینجوری نبود من فک میکنم روغن های کیفیت SL اشغال شدن باید بریم سمت کیفیت SMو SN???

سعید
1401-07-01 20:01

علت تخليه نشدن روغن چی میتونه باشه از کل روغن حدود یک سوم خالی میشه و مابقی در انجین میمونه چرا؟

امیر
1401-07-07 07:39

سلام. ماشین من پژو 405 موتور گج وسط . آب رادیات من قهوه ای شده و چرب . مشکل از کجاست ؟

سردبیر
1401-07-09 10:24
پاسخ به  امیر

سلام. ممکن است ایراد واشر سر سیلندر باشد

محمد جواد
1401-07-07 09:12
امتیاز دهی :
     

سلام من یه نیسان سایپا مدل ۷۱ دارم خیلی روغن کم میکنه نه روغن سوزی داره نه روغن ریزی میشه راه حلشو بگید ممنون

نعیمی
1401-07-15 01:07
امتیاز دهی :
     

عالی

فرامرز
1401-07-25 21:11
پاسخ به  نعیمی

سلام پارس سال مدل 99 دارم کارکرد 8000 تا ماشین نو هستش روغن ریزی هم ندارد هر دو هزار کیلومتر نیم لیتر روغن کم میکنه نمایندگی هم واسه سهولت در کار خودش میگه عادی هست از نظر من اصلا هم عادی نیست ، لطفا بفرمایید علت چیست

مسعود
1401-07-29 23:18
پاسخ به  فرامرز

مشکل از روغن.زودتر عوض کنید

محمد
1401-07-30 06:31

با سلام
من سانتافه دارم که داخل شهر می روم روغن کم نمی کند ولی خارج شهر حدود ۴ساعت به بالا رانندگی می کنم هم دود سیاه از اگسوزش می آید و هم اینکه روغن می ریزد و حدود یک لیتر در ۴۰۰کیلومتر روغن کم می کند البته این مقدار کم کردن با احتساب روغن ریزی است ولی داخل شهر نه روغن کم می کند و نه روغن ریزی دارد.
بنظرتان از بالارفتن دور موتور است

محسن
1401-08-15 08:04

با سلام
ماشینم ۴۰۵ دوگانه کارخونه اس مدل ۹۳
هر ۱۰۰۰کیلومتر حدود یک و نیم لیر روغن کم میکنه،،روغن سوزی و رو غن ریزی هم نداره،،در کل تو دور بالا هم کار نمیکنم،۹۰ درصد دور موتور بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ هست
علتش چی میتونه باشه؟

سهراب احمدی
1401-08-22 23:15
امتیاز دهی :
     

سلام وقت بخیر
دلیل جوش آوردن موتور چیه آیا روغن کم باعث داغ کردن و جوش اوردن موتور میشه ؟؟
موتور تازه پستون و رینگ عوض شده
و روغن کم ریختم توش
بعد یه مسیر یک ساعته باهاش رفتم
دوبار جوش آورد میشه یکی بگه دلیلش چیه ممنون

امین
1401-10-08 02:27
پاسخ به  سهراب احمدی

ماشینت اولا باید خوب آبندی

بکنی وبعدم تو دوران آب بندی سریع روغن عوض کنی و بعد شیم گیری یا فیلم گیری بکنی مجدد
اگه اینکارا کردی بازم جوش میاره سریع گردش آب چک کن احتمالا ترموستات گیره کرده یا واتر پمپ خرابه یا گرفتگی مجاری آب مث رادیاتور بخاری

کبودانی
1401-10-24 20:52
امتیاز دهی :
     

سلام.برای پرایدمدل 86چه نوع روغنی باید استفاده کنم برای موتور.چون خیلی روغن کم می‌کنه.بایدچه مشخصه ای داشته باشه وچه مارکی ازهمه لحاظ خوبه.ممنون میشم جواب بدید

Kamran
1401-11-07 15:19

سلام
وقت بخیر
ویتارا ۲۰۰۶ دارم
ن بخار داره ن دود ولی روغن کم میکنه
چه روغنی بریزم داخلش