روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

فهرست مطالب

خودروها از قطعات مکانیکی فراوانی تشکیل شده‌اند و هرجا که صحبت از قطعات مکانیکی و متحرک باشد نمی‌توان اصطکاک را نادیده گرفت. اصطکاک بین قطعات باعث گرم شدن آن‌ها و در طولانی‌مدت باعث پیری، فرسودگی و از بین رفتن قطعات خواهد شد. از همین‌رو کمپانی‌های سازنده به فکر افتادند تا به نحوی این اصطکاک را تا حد ممکن کاهش دهند و نتیجه آن چیزی نبود جز استفاده از روانکارها و پس از آن روغن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روانکارهای موجود، در موتور خودروها به‌کار گرفته شد.

یکی از مواردی که برای رانندگان و مالکان خودروها تا حدود زیادی نگران‌کننده است، کاهش روغن موتور است؛ چراکه از یک سو می‌تواند خرابی‌های بعدی را در پی داشته باشد و از سویی دیگر افزودن روغن جدید،مخصوصا در وضعیت کنونی اقتصادی، هزینه بالایی را می‌طلبد. در مقاله «روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟» پس از معرفی مختصری از روغن موتور، به دلایل اصلی کاهش روغن موتور می‌پردازیم. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه باشید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

روغن موتور چیست؟

به لحاظ علمی، روغن موتور ترکیبی از روغن‌های پایه و افزودنی‌هایی نظیر مواد ضد جوش، ضد زنگ، مواد ضد اکسید، مواد ضد کف، پایین‌آورنده نقطه ریزش و… است. روغن پایه معمولا از مواد معدنی یا نفت خام تولید شده و بسته به نوع روغن حدود 80 تا 95 درصد روغن موتور را تشکیل می‎‌دهد. همچنین روغن موتورها براساس فرایند تولید به سه دسته مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک تقسیم‎‌بندی می‌شوند که از میان آن‌ها روغن موتور مینرال ساده‌ترین نوع بوده و روغن موتورهای سنتتیک و نیمه سنتتیک پیشرفته‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
روغن موتور چیست؟

وظایف روغن موتور

همان‌طور که عنوان شد مهم‌ترین وظیفه روغن موتور، روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات موتور است، اما روغن موتور وظایف دیگری نیز برعهده دارند که اکثر افراد با آن‌ها آشنا نیستند. این وظایف عبارتند از:

  • آب‌بندی: روغن موتور با ایجاد یک لایه نازک بین سیلندر و پیستون، مانع از نفوذ آب شده و درواقع به‌عنوان یک سیستم آب‌بندی عمل می‌کند.
  • خنک‌کاری: دمای موتور ‌هنگام کار به‌شدت افزایش می‌یابد که این گرما باعث بالا رفتن دمای قطعات مختف می‌شود. روغن موتور تا حدودی به خنک‌کنندگی موتور نیز کمک می‌کند، به‌ این صورت که گرمای بدنه موتور را جذب کرده و به دیواره خارجی موتور انتقال می‌دهد.
مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
  • تمیزکاری: در اثر تماس قطعات با یکدیگر و احتراق، ذرات معلقی به‌وجود می‌آید که رسوب می‌شود و  می‌تواند کثیفی موتور و قطعات آن را به‌وجود آورد. روغن این ذرات را جذب خود کرده و تحویل فیلتر روغن می‌دهد.
  • جلوگیری از زنگ‌زدگی: یکی از افزودنی‌های روغن، مواد ضداکسید است که تا حدود زیادی مانع از زنگ‌زدگی قطعات فلزی می‌شود.
  • ضربه‌گیری: قطعات متحرک در حین کار، ضرباتی را به یکدیگر وارد می‌کنند که روغن می‌تواند تا حدودی این ضربات را دفع کند.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور خودرو، برای بسیاری از رانندگان و مالکین خودرو امری نگران‌کننده است؛ در حالی‌که این قسمت از کاهش روغن خودرو، امری کاملا طبیعی بوده و اتفاقا حاکی از عملکرد موثر و مناسب روغن است. میزان کاهش مجاز روغن موتور به نوع خودرو شما بستگی دارد، اما در حالت کلی حدود 200 تا 250 سی سی کاهش روغن در هر 1000 کیلومتر امری طبیعی است. البته باید بدانید که کاهش بیش از حد روغن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد و باید به این موضوع بسیار دقت کنید و وسواس کافی در این زمینه به خرج دهید. عمده دلایل کاهش روغن موتور به شرح زیر است:

انتخاب روغن نامناسب: انتخاب روغن موتوری که مناسب خودرو باشد امری بسیار حیاتی بوده و بر عملکرد موتور بسیار تاثیرگذار است. چنانچه روغنی انتخاب کنید که ویژگی‌های فیزیکی آن متناسب با خودروی شما نباشد، علاوه‌بر کاهش راندمان موتور، شاهد کاهش روغن موتور نیز خواهید بود. یکی از مهم‌ترین خواص روغن، ویکسوزیته یا گرانروی است و زمانی‌که شما روغنی با ویسکوزیته پایین‌تر از توصیه سازنده استفاده می‌کنید عملا خود مسبب بسیاری از مشکلات در موتور خواهید بود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
مفهوم ویسکوزیته

سوختن روغن: معمولا مقداری از روغن از طریق جداره سیلندر وارد محفظه احتراق شده و در فرایند احتراق سوخته و از بین می‌رود. براساس محاسبات علمی می‌توان انتظار داشت حدود 150 سانتی‌متر مکعب روغن در هر 1000 کیلومتر، به‌دلیل احتراق کاهش یابد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

لازم به ذکر است که برای این موضوع عملا نمی‌توان کاری انجام داد و باید مقدار کاهش را جبران کرد. چنانچه میزان نفوذ روغن بیش از حد مجاز باشد یا به عبارتی موتور دچار روغن سوزی شود؛ دودی غلیظ از اگزوز خارج می‌شود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
روغن سوزی

شرایط رانندگی: رانندگی غیراستاندارد مشکلات فراوانی را با خود به‌همراه دارد و یکی از این مشکلات نیز کاهش بیش از حد روغن موتور است. به‌عنوان مثال چنانچه شما در اکثر مواقع با دور موتور بالا رانندگی می‌کنید، به آب‌بندها و واشرها فشار بسیار بالایی وارد شده و مصرف روغن نیز افزایش می‌یابد.

تبخیر روغن: تبخیر در مایعات امری گریزناپذیر بوده و روغن نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما اگر دمای روغن بیش از حد مجاز باشد؛ میزان تبخیر نیز افزایش خواهد یافت.

نشتی روغن: نشتی روغن می‌تواند از کاسه نمد عقب میل‌لنگ، واشر فیلتر روغن، کاسه نمد گلویی دلکو و… رخ دهد که باید به دقت و توسط مکانیک باتجربه بررسی شود.

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟
نشت روغن

مشکلات آب‌بندی و سوپاپ‌ها: یکی دیگری از مواردی که ممکن است باعث کاهش روغن شود؛ مشکلات موجود در سیستم آب‌بندی و سوپاپ‌هاست که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

چسبندگی سوپاپ‌ها و گاید:  چسبندگی سوپاپ‌ها نیز باعث کاهش بیش از حد روغن می‌شود که متاسفانه این مشکل به راحتی‌ قابل تشخیص نیست.  

فرسودگی رینگ پیستون: فرسودگی رینگ پیستون باعث نفوذ بیش از حد روغن به داخل سیلندر شده و در نتیجه احتراق، روغن نیز می‌سوزد و از بین می‌رود.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

کیفیت پایین روغن: روغن با کیفیت پایین، علاوه‌بر عملکرد نامطلوب، می‌تواند موجب افزایش بیش از حد  معمول مصرف روغن نیز شود.

جمع بندی

به آخرین بخش از مقاله «روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟» رسیدیم. روغن موتور یکی از سیال‌های حیاتی در خودرو بوده و در مقام مقایسه شاید بتوان آن‌را همانند خون در بدن آدمی دانست؛ لذا به هنگام خرید روغن موتور، بسیار دقت نموده و سعی کنید خریدتان در درجه اول بر اساس توصیه‌های سازنده باشد و چنانچه به هر دلیلی این امر برایتان میسر نیست؛ قبل از خرید روغن از یک کارشناس با تجربه راهنمایی بخواهید تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

رادیاتور ، تب بری برای تمام فصول

ترک بلوک سیلندر خودرو چیست

جعبه فیوز پراید و راهنمای وظیفه هر فیوز

عمر مفید خودروها در ایران و 10 گام اساسی برای افزایش عمر خودرو

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

همه چیز مورد ضد یخ خودرو، زمان مناسب و نحوه تعویض ضد یخ خودرو

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

واشر سر سیلندر ، قطعه ای ارزان ولی حساس

شرایط معاینه فنی خودرو

خلافی خودرو 

عضویت در خبرنامه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
20 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسین
۱۳۹۹-۱۰-۱۸ ۱۳:۰۴

سلام خسته نباشید .من یه پیکان وانت دارم مدل ۸۷ دوگانه یه مشکلی پیش آمده ۱۰ روزی دولیتر روغن کم میکنه روغن ریزی نداره.روغن سوزی هم نداره بنظر شما مشکل از کجاست

محمدعلی لطفی
۱۴۰۰-۰۴-۱۵ ۲۳:۵۹
پاسخ به  حسین

پس احتمالا روغن خوری داره

شهرام پورکاکا
۱۴۰۰-۰۷-۰۹ ۰۶:۰۴

پس چشه؟؟؟

Last edited 10 months ago by شهرام پورکاکا
حسین ۰۹۱۱۳۱۱۲۲۷۳
۱۴۰۱-۰۱-۰۴ ۲۳:۵۳
پاسخ به  حسین

دقیقا منم الان این مشکل رو دارم. البته برلیانس ۳۲۰ چند روزی میشه خریدم روغن تعویض کردم گفتن یخرده روغن کم هست تقریبا هزار کیلومتر با روغن جدید کار کردم دوباره رفتم تعویض روغن با دستگاه روغن رو کشید ۱ لیتر کم بود. ماشین نه دود آبی داره و نه روغن ریزی داره و نه حتی موتور بد کار میکنه. حتی سرصبح هم استارت میزنم کارکرد موتور بسیار طبیعی و عادی هست. اگر کسی اطلاعات یا تجربه ای داره در این مورد ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید. ۰۹۱۱۳۱۱۲۲۷۳. اگر با پیام به شماره تماس یا تماس تلفنی راهنمایی بفرمایید… بیشتر »

دکتر
۱۴۰۱-۰۱-۰۹ ۱۲:۳۴

شما یک نفر و بذار پشت فرمان خودت برو پشت اگزوز وایستا بهش بگو پاشو تا ته بزاره رو گاز اگه اونجا دود آبی اومد بیرون روغن سوزی داره ، بیشتر تو زمان تعویض دنده مثلا 2 به 3 یا 3 یه 4 هم یه لحظه دود آبی میاد اگه روغن سوزی داشته باشه ولی اگر اینطور نبود با یک مکانیک خوب مشورت کنید

میلاد
۱۴۰۱-۰۱-۱۱ ۲۱:۳۶

سلام،ماشین شما احتمالأ از کاسنمد ساق سوپاپ نشتی روغن داره،چون مقدارش کم هست شما دود ابی رنگ نمیبینید،پس موتور روغن کم میکنه،و یه مطلب دیگه روغن نامناسب با خودرو استفاده کنید باز هم کم میکنه در دورهای بالا و گرمای زیاد موتور،،،روغن تبخیر میشه،

ابراهیم رضائی
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۴:۵۵

با سپاس از مطالب آموزنده و مفیدتان، آرزوی موفقیت برای شما دارم.

سبحان ازکرج
۱۴۰۰-۰۵-۱۷ ۲۰:۵۷

باسلام وآرزوی موفقیت برای کارشناسان اهل فن ! مطالبتون بسیارجالب و مفیدبوده ! سپاسگزارم !

حسن
۱۴۰۰-۰۶-۱۸ ۱۵:۰۸
امتیاز دهی :
     

سلام ماشین پراید دوگانه موقع ای که موتور سرده با چند استارت روشن میشه ولی موقع که موتور داغع سریع روشن میشه

علی
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۱:۲۳
امتیاز دهی :
     

ممنون از مطالب آموزنده تون

جاوید شریفی
۱۴۰۰-۱۲-۲۴ ۱۰:۱۹

۲۰۶ تیپ ۵ دارم هر هزار کیلومتر تقریبا ۱لیتر روغن کم می‌کند لطف کنید راهنمایی کنید روغن سوزی و روغن ریزی هم ندارد

علی
۱۴۰۱-۰۲-۰۱ ۰۰:۵۱
پاسخ به  جاوید شریفی

منم همین مشکل رو دارم ۲۰۶ تیپ ۵

حسن
۱۴۰۱-۰۲-۲۵ ۱۰:۲۵

سلام
یه سوال کلی دارم میخوام کمکم کنید من با تعویض روغنی که صحبت میکنم اعتقاد دارن موتور خوب و بدون مشکل نباید چند سی سی هم روغن کم کنه ولی در اینجا ‌جاهای دیگه میگن تا ۲ونیم لیتر هم مشکلی نداره
کدام نظر رو باید قبول کرد

رضا
۱۴۰۱-۰۳-۰۹ ۲۳:۵۵

توی هر 1000 کیلومتر 2 لیتر کم کنه اصولی هست. اشتباه ننوشتین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سردبیر
۱۴۰۱-۰۳-۱۶ ۱۲:۰۴
پاسخ به  رضا

سلام رضاجان. ممنون از دقت شما. منظور 200 سی سی بوده و اصلاح شد.

شایان
۱۴۰۱-۰۳-۱۹ ۱۵:۰۴

سلام ماشین کوییک دارم مدل ۹۸ در هر ۵۰۰۰ هزار تا تقریبا ۱نیم لیتر روغن کم میکنه طبیعیه ؟؟باید چکار کنم ؟؟

شایان
۱۴۰۱-۰۳-۱۹ ۱۵:۰۵

درباره شاخص بنزین یه توضیح بدین وقتی رو فول هست چند لیتر بنزین داخل موتوره و وقتی روی پایین ترین یا lowهست چند لیتر ممنون میشم

علی محمد
۱۴۰۱-۰۳-۳۰ ۰۵:۰۵

باسلام من یه پراید مدل۹۳دارم حدود۲۱۰۰کیلومتر دقیق ۱لیتر روغن کم میکنه نه روغن ریزی داره نه دودمیکنه موتور باتک استارتی هم روشن میشه فقط الیتر روغن رو که کم میکنه صدای فیلرهام میاد بالا دیگه اعصابمو خراب کرده لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه ممنون میشم

محمد
۱۴۰۱-۰۴-۰۸ ۱۰:۰۰

سلام و وقت بخیر من یک رانا دارم که کمی روغن سوزی داره و تقریبا درهر 1000 کیلومتر 0.5-1 لیتر روغن کم میکنه و گاهی وقت ها هم دود ابی رنگ از اگزوز خارج میشه. از طرفی تو مخزن اب رادیاتور هم لایه های کثیفی دیده میشه و یکمم روغنی. میخواستم بپرسم اولا تفاوت روغن 10-40 ببا 15-40 در چیه و برای کمتر کم کردن روغن میتونم از روغن 15-40 برای موتور ماشینم استفاده کنم؟ و درثانی برای تمیز کردن مخزن و اب رادیاتور و در کل شستشوی مجاری آب داخل موتور ، بطوری که چربی ها رو تمیز کنه… بیشتر »

سردبیر
۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۵:۲۳
پاسخ به  محمد

سلام وقت بخیر. محمد عزیز با توجه به توضیحات گفته شده در اسرع وقت خودرو را به مکانیک ماهر یا نمایندگی نشان دهید.