فهرست مطالب نمایش

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که قصد خرید و فروش خودرو دارید و از مراحل تعویض پلاک آن بی‌خبر هستید، این مقاله از سری مقالات نکات خرید و فروش مجله خودرو همراه مکانیک کمک شایانی به شما خواهد کرد. ما  همه آنچه که در مورد تعویض پلاک خودرو باید بدانید را برای شما فراهم کرده‌ایم.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

در این مقاله تمامی‌ مراحل تعویض پلاک، مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو، نحوه استعلام پلاک خودرو، هزینه تعویض پلاک خودرو، مراکز تعویض پلاک و نحوه پیگیری پلاک خودرو صفر شرح داده خواهد شد. علاوه بر این تمامی‌ نکات فنی و حقوقی خرید خودرو را در مقاله راهنمای خرید خودرو دست دوم شرح دادیم.
تعویض پلاک
تعویض پلاک

 

 

پس از تنظیم قرارداد خصوصی میان فروشنده و خریدار، اولین مرحله برای معامله خودرو این است که طرفین (خریدار و فروشنده) قبل از مراجعه به دفتر اسناد رسمی‌ به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و با تحویل مدارک و مستندات، اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید برای صاحب جدید خودرو کنند. برای این منظور باید مراحل زیر طی شود:

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مراحل تعویض پلاک 

برای انجام تعویض پلاک شما باید همه مراحل زیر را طی کنید:

1. پرداخت ورودی پارکینگ  تعویض پلاک و دریافت یک برگه نوبت‌دهی.
2. طبق شماره برگه ورودی به غرفه مورد نظر خود در ساختمان اداری مراجعه کنید.
3. بعد از دریافت پوشه، مدارک مورد نیاز را در داخل پوشه گذاشته و جهت بررسی نهایی به کارشناس حقوقی غرفه مربوطه تحویل می‌دهید.
4. یک کاغذ برای بازدید خودرو به شما داده می‌شود که افسر حاضر در تعویض پلاک، شماره شاسی، شماره موتور، شماره بدنه و اصالت خودرویتان را بررسی و تایید می‌کند.  
5. برگه تایید بازدید فنی به همراه شرایط خلافی خودرو به شما داده می‌شود. در صورتی که خودرو دارای خلافی باشد، این مبلغ باید توسط فروشنده و با دستگاه POS موجود در مرکز تعویض پلاک پرداخت شود.
6. واریز وجه تعویض پلاک برابر تعرفه به حساب خزانه در باجه بانک ملی 
7. پس از تایید نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو، دستور فک پلاک و سپس برگه سبز خودرو را دریافت می‌کنید و پس از آن پلاک قدیم را تحویل انبار پلاک داده و پلاک جدید دریافت می‌کنید.
8. برای نصب پلاک اگر بخواهید پلاک جدیدی بر روی خودرو نصب کنید حدودا 10 دقیقه و اگر پلاک قبلی خود را برای تعویض بخواهید حداکثر 1 ساعت باید منتظر بمانید.
9. برای خروج از پارکینگ برگه ورودی را تحویل داده و خارج می‌شوید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک 

قبل از رفتن به مرکز تعویض پلاک خودرو، مدارک زیر که شامل مدارک خریدار و فروشنده است، را به همراه خود داشته باشید.

مدارک فروشنده خودرو برای تعویض پلاک:

فروشنده به منظور تعویض پلاک باید مدارک زیر را به همراه داشته باشد:

 1. اصل سند فروش کارخانه سازنده (تولیدداخل)
 2. اصل کارت شناسایی خودرو
 3. اصل سند مالکیت خودرو که توسط ناجا صادرشده است
 4. اصل شناسنامه و کارت ملی
 5. اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 6. اصل کارت معاینه فنی معتبر(خودروهای شخصی و دولتی که بیش از 4 سال از مدل آن سپری شده باشد و خودروهای عمومی‌ که بیش از یک سال از مدل آن‌ها سپری شده باشد)
 7. حضور فروشنده و خریدار یا نماینده قانونی آن‌ها
 8. در صورتی که فروشنده به خریدار وکالت تعویض پلاک دهد حضور او الزامی نیست.

مدارک خریدار خودرو به منظور تعویض پلاک:

خریدار باید مدارک زیر را به منظور تعویض پلاک همراه خود داشته باشد

 • شناسنامه و کارت ملی
 • قبض برق به نام خریدار خودرو یا پدر خریدار
 • مدارک احراز سکونت خریدار در صورت نبودن قبض برق (ارائه سند اجاره نامه منزل مسکونی به‌نام خریدار خودرو دارای کد رهگیری و هلوگرام یا ارائه سند اجاره‌نامه چاپی دارای‌ هلوگرام و کد رهگیری منزل مسکونی به‌نام خریدار خودرو)

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

هزینه تعویض پلاک خودرو

هزینه دریافتی در  تعویض پلاک در سال 98 مبلغ 100 هزار تومان است که تماما با استفاده از دستگاه کارتخوان پرداخت می‌شود. 

 * متاسفانه دیده شده که در برخی از مراکز تعویض پلاک در انتهای کار مبلغی به صورت نقدی از خریداران خودرو دریافت می‌کنند که دریافت این مبلغ جنبه قانونی ندارد.

در تعویض پلاک کدام هزینه با فروشنده است و کدام هزینه با خریدار ؟

• در مرکز تعویض پلاک تنها پرداخت هزینه خلافی خودرو برعهده فروشنده است. اما در دفاتر اسناد رسمی‌ علاوه بر پرداخت هزینه عوارض سالیانه شهرداری، هزینه انتقال سند هم بر عهده فروشنده است.
• مابقی هزینه‌ها در مرکز تعویض پلاک (همان 100 هزار تومان) برعهده خریدار است.

نکات مهم تعویض پلاک خودرو

 • تمامی هزینه‌ها در  تعویض پلاک تنها از طریق کارت بانکی قابل پرداخت است، بنابراین در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک حتما کارت بانکی با موجودی کافی همراه داشته باشید.

 • در زمان تعویض پلاک نیازی به تسویه حساب عوارض شهرداری وجود ندارد. تسویه حساب عوارض شهرداری برای دفاتر اسناد رسمی‌ و در زمان انتقال سند لازم است.
 • خلافی خودرو از طریق دستگاه POS موجود در مرکز تعویض پلاک پرداخت می‌شود. این دستگاه‌ها مجهز به بارکدخوان هستند. بنابراین نیازی به تسویه خلافی پیش از مراجعه به مرکز تعویض پلاک وجود ندارد.
 • زوج یا فرد بودن پلاک به هیچ عنوان انتخابی نیست و کاملا به صورت تصادفی است.
 • در زمان انتقال پلاک در صورتی که خریدار چند پلاک آزاد داشته باشد از وی سوال می‌شود که مایل است کدام پلاک بر روی خودرو موردنظر نصب شود. 
 • در صورتی که خریدار پلاک آزاد دارد که در مرکز تعویض پلاکی که به آن مراجعه کرده موجود نیست دو راه به وی پیشنهاد می‌شود. اول مدارک خودرو پس گرفته شود و خریدار به همراه فروشنده به مرکز تعویض پلاکی مراجعه کنند که پلاک آزاد در آنجا قرار دارد! دومین راه این است که خریدار مبلغ 50 هزار تومان پرداخت کند تا پلاک آزاد در مرکز تعویض پلاک قبلی قیچی شده و در مرکز تعویض پلاک فعلی یک پلاک جدید با همان شماره صادر شود. این فرآیند حدودا 1 ساعت زمان می‌برد. 
 • کل فرآیند تعویض پلاک در صورتی که مورد خاصی پیش نیاید حدود 2 الی 3 ساعت زمان می‌برد.
 • همانطور که در راهنمای حقوقی خرید خودرو دست دوم توضیح دادیم از خرید خودرو به صورت وکالتی پرهیز کنید. زیرا در صورتی که به هر دلیلی خودرو مشکل داشته باشد تا انجام مراحل قانونی خودرو در پارکینگ تعویض پلاک توقیف می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای صدور کارت المثنی مشخصات خودرو: 

اگر بدنبال المثنی مدارک خود برای تعویض پلاک هستید رعایت نکات زیر برای شما الزامی است

 1. حضور مالک یا وکیل قانونی او برای سپری شدن مراحل قانونی به همراه خودرو ضروریست.
 2. ارائه دادن اصل تمام مدارک شناسایی و یا وکالتنامه به همراه اصل مدارک شناسایی الزامیست.
 3. اصل سند فروش کارخانه تولید کننده (تولید داخل) لازم است.
 4. اصل سند مالکیت خودرو که از طرف پلیس ناجا صادر شده باشد، الزامیست.
 5. ارائه دادن گواهی مفاصا حساب اجرائیات, اگر وجه معوقه جرایم پرداخت نشده باشد، نیاز است.
 6. واریز فیش بانکی به مبلغ بیست و پنج هزار تومان به شماره حساب ۰۲۶۷۰۰۶۷۰۰۰۰۷ نزد بانک ملی بابت هزینه صدور کارت المثنی مشخصات خودرو اجباریست.
 7. گرفتن تعهد کتبی از مالک خودرو یا وکیل قانونی او لازم است.
 8. پرداخت هزینه پستی برای ارسال کارت مشخصات به مبلغ چهار هزار و نهصد تومان

سوالات متداول و مطرح شده در مورد تعویض پلاک

در این بخش بدلیل حجم بالا سوالات کاربران نسبت به تعویض پلاک و جزئیات آن به سوالات متداول پاسخ خواهیم داد و در صورتی که سوال دیگری داشتید با ما در میان بگذارید تا پاسخ آن را در کمترین زمان به شما بدهیم.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و یک تماس برای خرید سفارشی بگیرید

چطور پلاک تهران بگیریم؟

یکی از شرایط مهم دریافت پلاک تهران یا هر استان دیگری سکونت در آن استان است. یعنی شما برای دریافت پلاک تهران باید ساکن تهران باشید و از ارائه آدرس‌های نادرست جدا پرهیز کنید چرا که کارت خودرو به آدرس محل سکونت شما ارسال خواهد شد و در صورت برگشت خوردن دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

چطور پلاک زوج یا فرد بگیریم؟

تعویض پلاک
پلاک زوج و فرد

قابل ذکر است که پلاک زوج و فرد توسط راهنمایی و رانندگی صادر می‌شود و کارگذار تعویض پلاک هیچ توانایی در تعیین پلاک زوج و فرد ندارد و صدور پلاک زوج یا فرد کاملا تصادفی است و شما توانایی در تعیین این امر نخواهید داشت.

مدت زمان صدور کارت خودرو بعد از تعویض پلاک چقدر است؟

از زمانی که شماره پلاک شما تعیین و فرایند مربوط به تعویض پلاک تمام می‌شود شما می‌توانید از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی فرایند ارسال کارت خودرو خود را مشاهده کنید. دقت داشته باشید از آنجایی که این سازمان خدمات مختلفی بجز کارت خودرو دارد ابتدا نوع جست و جو را روی کارت خودرو قرار دهید سپس پلاک خود را وارد کنید.

تعویض پلاک شهرستان در تهران به چه صورت است؟

زمانی که شما می‌خواهید تعویض پلاک شهرستان را در تهران انجام دهید چند حالت بوجود می‌آید:

حالت اول زمانی است که شما نقل مکان کرده‌اید و در تهران ساکن شده‌اید که با ارائه مدارک به پلیس +10 و تغیر محل سکونت می‌توانید به یکی از شعب تعویض پلاک در تهران رفته و پلاک قبلی را فک و پلاک تهران دریافت کنید.

حالت دوم زمانی است که شما به دلیل شغل خود دو منزل در تهران و شهرستان و دو خودرو دارید که در این حالت بدون فک پلاک قبلی می‌توانید پلاک جدید بر اساس محل احراز شده دریافت نمایید.

حالت سوم حالتی است که شما مدام در رفت و آمد هستید که در این صورت شما نمی‌توانید پلاک خود را تغییر دهید.

انتقال پلاک از پدر به فرزند چگونه انجام می‌شود؟

پلاک فقط برای شخص دارنده سند خودرو صادر می‌شود و شما نمی‌توانید پلاک خود را به فرزندتان منتقل کنید مگر اینکه ابتدا خودرو به نام فرزند زده شود و سپس ضمن فک پلاک قبلی پلاک جدیدی صادر شود.

شرایط دریافت نمایندگی تعویض پلاک خودرو چیست؟

برای دریافت نمایندگی تعویض پلاک همکاری شما با موسسه راهگشا خواهد بود و شرایط زیر مورد نیاز است:

 • دارا بودن مدرک کارشناسی
 • عدم اشتغال در هیچ ارگانی چه دولتی و چه غیر دولتی
 • حداقل 25 و حداکثر 60 سال سن

آیا برای تعویض پلاک معاینه فنی لازم است؟

بله، برگه معاینه فنی یکی از مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک است که در مقاله شرایط معاینه فنی خودرو توضیحات کامل در مورد نحوه دریافت معاینه فنی داده شده است.

مدارک احراز سکونت برای تعویض پلاک چه مواردی هستند؟

مدارک احراز سکونت برای تعویض پلاک شامل چند دسته می‌شوند که ارائه هر کدام به منظور احراز محل سکونت شما برای تعویض پلاک کفایت می‌کند.

سند مالکیت، اجاره نامه که هولوگرام داشته باشد، گواهی اشتغال به تحصیل فرزند و یا نامه رسمی‌ از ارگان نظامی‌ برای احراز محل سکونت به منظور تعویض پلاک کفایت می‌کند، البته در کنار این مدارک قبض برق نیز به همراه داشته باشید.

نوبت‌دهی اینترنتی مراکز تعویض پلاک به چه صورتی است؟

در مقاله مراکز تعویض پلاک تهران نحوه نوبت‌دهی اینترنتی تعویض پلاک را شرح داده‌ایم.

مراکز تعویض پلاک خودرو 

در ادامه به آدرس و شماره تماس مراکز تعویض پلاک در سطح شهر تهران، شهرستان‌های تهران و مراکز استان‌ها اشاره خواهد شد. همچنین در مقاله مراکز تعویض پلاک تهران، آدرس تمامی‌ مراکز بر روی نقشه نیز مشخص شده است. روزهای فعالیت و ساعت کار مراکز تعویض پلاک هم در بخش مربوط به هر مرکز توضیح داده شده است.

مراکز تعویض پلاک تهران
مراکز تعویض پلاک تهران

1. مرکز تعویض پلاک میثم: 
آدرس : کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج – خیابان داروپخش – خیابان روز دارو
تلفن تماس مرکز : ۱۱–۴۴۹۸۶۰۰۰ 
2. مرکز تعویض پلاک اتحاد: 
آدرس: تهرانپارس – حکیمیه – خیابان اتحاد – اتحاد ۵ غربی
 تلفن تماس مرکز : ۷۷۳۹۳۰۳۰ 
3. مرکز تعویض پلاک چیتگر: 
آدرس: کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج
تلفن تماس مرکز : ۴۴۹۰۱۹۲۹ 
4. مرکز تعویض پلاک خاوران:
آدرس: کیلومتر ۱۰ جاده خاوران – بعد از سه راه 
تلفن تماس مرکز : ۳۳۸۵۱۳۳۲ 
5. مرکز تعویض پلاک الغدیر:
آدرس: یافت آباد – بلوار الغدیر – خیابان اکبر حسینی 
تلفن تماس مرکز : ۶۶۱۳۳۶۹۳ 
6. مرکز تعویض پلاک یادگارامام (ره): 
آدرس: اتوبان یادگار امام – خیابان زنجان شمالی – جنب ستاد ترخیص خودرو 
 تلفن تماس مرکز : ۶۶۲۵۶۷۲۹ 
7. مرکز تعویض پلاک خلیج:
آدرس: کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج – بلوار خلیج فارس – خیابان رهنما – جنب ستاد ترخیص خودرو
تلفن تماس مرکز : ۶۶۲۶۰۲۶۲ 
8. واحدشماره گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو: 
آدرس: کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج – مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو
 تلفن تماس مرکز : ۴۴۹۳۴۴۴۵
9. واحد شماره گذاری مستقر در شرکت سایپا:
آدرس: کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج – مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت سایپا
 تلفن تماس مرکز : ۴۴۹۰۶۶۱۰ 
10. واحد شماره گذاری مستقر در شرکت آسان موتور:
آدرس: کیلومتر ۸ جاده مخصوص کرج – مرکز شماره‌گذاری شرکت آسان موتور
تلفن تماس مرکز : ۴۸۶۴۵۷۴۷ 

مراکز تعویض پلاک شهرستان‌های تهران:

 • ورامین: میدان بسیج – بلوار امام رضا(ع) – روبروی بازار میوه و تره بار
 • شهریار: میدان نماز – به سمت تهران (بلوار پلیس) – خیابان تلیسه
 • اسلامشهر: چهاردانگه – روبروی شهرک صنعتی – کوچه نمایندگی ایران خودرو 
 • رباط کریم: جاده ساوه – بلوار امام خمینی – روبروی صندوق قرض الحسنه خیبر 
 • بهارستان : جاده ساوه – خیابان رینگ کار – نرسیده به چهار راه پرسپولیس
 • پاکدشت: بلوار شمالی – شهدای قمی‌ – نبش جماران ۱۷ – پلاک ۴ 

 تعویض پلاک مرکز استان‌ها

در این بخش آدرس مراکز تعویض پلاک برخی استان‌ها را برای شما آورده‌ایم.

 • اصفهان 1: جاده اصفهان شیراز – بعد از شهرک سپاهان شهر – ضلع جنوبی شهرک راهنمایی و رانندگی
 • اصفهان2: میدان ورزشکار – ابتدای جاده دولت‌آباد – جنب تاکسیرانی
 • ارومیه: کیلومتر 5 سرو – ابتدای ورودی جاده جهتلو
 • اراک: جاده خمین بالاتر از دانشگاه آزاد واحد فلق
 • اردبیل: انتهای خیابان کشاورز – تقاطع بزرگراه بسیج راه ملا باشی
 • اهواز : جاده اهواز اندیمشک – بعد از پلیس راه اهواز اندیمشک – جنب کانال شهید چمران سمت غرب
 • ایلام: بلوار مهران پیچ آشوری (پلیس سابق)
 • بجنورد: بلوار ولايت – دوراهي ميدان بار به سمت شهرك امام خميني
 • بیرجند: بلوار مسافر – جنب میدان تره‌بار
 • بوشهر : جاده نیروگاه جنب سردخانه 2000 تنی امکان
 • تبریز: اتوبان شهید کسایی – شهرک آزمایش – مرکز تعویض پلاک تبریز
 • خرم آباد: کیلومتر 5 خرم آباد به بروجرد – روبروی دانشگاه آزاد اسلامی
 • رشت: کیلومتر 2 جاده انزلي – نرسیده به کارخانه پوشش – روبروی فرودگاه
 • زاهدان: بلوار شهيد طباطبائي – روبروي پرسي گاز
 • زنجان: پایین‌تر از اراضي پايين – جنب پارکینگ راهنمایی زنجان
 • ساری: جاده ساري جويبار – کیلومتر 3 جنب باغ ارم
 • سنندج: شهرک مولوی – جنب ترمینال تهران
 • سمنان: بلوار 15 خرداد – شهرک غرب – خیابان تلاش بلوک b-e
 • شیراز: انتهای بلوار امیر کبیر – بعد از پلیس راه شیراز کازرون – جنب باغ فدک
 • شیراز 2: بلوارولايت – خيابان سلامي
 • شهرکرد: میدان قمر بنی‌هاشم به سمت ميدان ميوه و تره بار
 • قم: بلوار شهيد محلاتی – ابتدای جاده حاجی آباد
 • قزوین: عوارضی اتوبان قزوین کرج – پشت یگان موتوری نیروی انتظامی
 • کرج: جاده قزالحصار – جنب پادگان آموزشی چمران – روبروی شرکت آذین خودرو 
 • کرمانشاه: کیلومتر 12 جاده بیستون – بعد از پایانه باربری جنب پتروشیمی
 • کرمان: بلوار جمهوری اسلامی – بلوارهوانيروز – جنب سنگبري دنا
 • مشهد 1: بلوار جانباز – بلوار شهید ساجدي
 • مشهد 2: ابتدای جاده قدیم نیشابور – رباط طرق – خ ابریشم 5 –  مرکز تعویض پلاک شماره 2
 • همدان : بزرگراه امام – ابتدای شهرک مدنی – نرسیده به سه راهی قاسم آباد – مرکز تعویض پلاک همدان
 • یاسوج: بلوار کشاورز (شرف آباد) – بعد از نمایندگی ایران خودرو دهرابپور
 • یزد: بلوار جانباز – شهرک رزمندگان – انتهای شهرک

 

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

استعلام تعویض پلاک خودرو

مراکز تعویض پلاک تهران

مرکز تعویض پلاک میثم

مرکز تعویض پلاک اتحاد

مرکزتعویض پلاک چیتگر

مرکزتعویض پلاک الغدیر

شرایط و مراحل معاینه فنی خودرو

 


برای تعویض پلاک به چه مدارکی نیاز است؟

برگ سبز،اصل سند خودرو،کارت شناسایی خودرو،مدارک شناسایی مالک،بیمه و …

آیا میدانید برای احراز محل سکونت به چه مدارکی نیاز دارید؟

قبض برق،سند منزل و…..

آیا می دانید در تهران چند تعویض پلاک داریم؟و نزدیک ترین آن به شما کدام است؟

در تهران 8 مرکز تعویض پلاک داریم که برای مشاهده آنها می‌توانید مقاله را مطالعه کنید

اگر مالک قبلی فوت کنه چطور میخوای تعویض پلاک کنی؟

در این حالت ابتدا باید انحصار وراثت صورت بگیرد سپس…

 


اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
728 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۱۵:۵۳

پلاک های مناطق شمالی تهران ایران ۱۱وایران ۴۴وایران ۷۷جزع منطقه های ۱٬۲٬۳٬۴٬۵٬۷٬۸٬۲۲پلاک های مناطق مرکزی تهران ایران ۲۲وایران ۵۵وایران ۸۸جزع منطقه های ۲٬۶٬۱۰٬۱۱٬۱۳پلاک های مناطق جنوبی تهران ایران ۳۳وایران ۶۶وایران ۹۹جزع مناطق های ۹٬۱۳٬۱۴٬۱۵٬۱۶٬۱۷٬۱۸٬۱۹٬۲۰٬۲۱

احسان
۱۳۹۹-۰۳-۰۴ ۱۴:۰۱

با سلام ، چطور میشه ما ک منطقه اسلامشهریم پلاک تهران بگیریم؟
یا پلاک شخص دیگری ک پلاک تهران هستش رو انتقال بده ب ما

باران
۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۱۲:۵۹

سند سبز رو کی تحویل میدن؟؟؟ پست میشه برامون یا در جا بهمون میدن،؟؟

باران
۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۱۷:۵۵

خیلی ممنون که پاسخ دادید اخه این مساله خیلی برام مهمه یعنی اینکه یه ماشین صفر باشه اما پلاک شده هست میخوایم بخریم مدارکش هم کامله ایا این ماشین هم همون لحظه سند سبزش تحویل میشه؟؟؟

باران
۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۱۳:۳۳

بله همینطور کهومیفرمایید هست قصد خرید از شخص رو دارم
خیلی ممنون وقت گذاشتید واقعا کمک مهمی کردید

حسین
۱۳۹۸-۰۳-۱۴ ۱۹:۴۱

سلام ببخشید میشه پلاک رو به نام کسی انتقال داد؟

تارا
۱۳۹۸-۰۳-۱۹ ۱۹:۴۲
پاسخ به  حسین

سلام
من می خوام ماشین پلاک تهران بگیرم ، اجاره نامه دارم
اما اجاره نامه دارای کدرهگیری ندارم
چه راه حلی پیشنهاد می کنید

علی
۱۳۹۸-۰۳-۲۳ ۲۲:۳۳

با سلام اهل قم هستم ماشین پلاک تهران خریداری کردم میتوانم در تهران برای خودرو پلاک قم بگیریم؟

مرادی
۱۳۹۸-۰۳-۲۳ ۲۲:۴۰

در مرکز تعویض پلاک ارائه اصل اجاره نامه لازم است یا کپی هم کفایت میکند؟

کیان
۱۳۹۸-۰۳-۲۹ ۲۰:۴۶

با عرض سلام ،هزینه تعویض پلاک برای همه خودروها یکسان است؟

سعید
۱۳۹۸-۰۳-۲۹ ۲۲:۰۰

با سلام،با دفترچه بیمه میشه پلاک شهر محل اشتغال رو گرفت؟

نسیم
۱۳۹۸-۰۳-۲۹ ۲۳:۲۶

سلام،من خودرو قبلی ام رو فروختم و فک پلاک کردم خودرو جدید خریدم برای تعویض پلاک اگر همون پلاک قبلی رو بخوام حتما باید برم همون مرکز تعویض پلاک قبلی ؟

محمد
۱۳۹۸-۱۰-۰۲ ۲۱:۴۷
پاسخ به  نسیم

سلام نه ۵۰ تومن بده
هر کجا دوس داری برو پلاک بگیر

رضایی
۱۳۹۸-۰۳-۳۱ ۱۸:۲۲

با سلام یه سوال داشتم پلاک فکی در سال 94داشتم فرده،حواله پراید دارم که تحویلش تیرماهه برای پلاک جدید زوج یا فرد بودنشو خودم میتونم انتخاب کنم؟

مجید
۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۱۵:۳۲

سلام
من ی ماشین سال ۹۳ خریدم و امسال فروختم
الان برگ سبز و پلاک به نام خودمه اما اصل سند به نام صاحب قبلیش هست..آیا برا تعویض پلاک باید سند رو هم اول به نام خودم بزنم و بعد برا تعویض پلاک اقدام کنه اونی که ازم خریده ؟
الان پلاکم رو میخام و خریدار میگه اصل سند باید به نام خودت باشه تا تعویض پلاک کنن ؟
یکی راهنماییم کنه لطفآ

مهدی
۱۳۹۸-۰۷-۱۱ ۰۹:۴۴

سلام منم ماشینمو چندد سال پیشش خریدمو سندش به نامم نیس ولی برگه سبزش چرا . گفتین برا امور بعدی مشکل ایجاد میکنه میخواستم بپرسم چه اموری و بیشتر توضیح بدین . که مثلا من ماشینو به یکی دیگه بفروشم میتونم برگه سبزو به نامش بزنمو برا امور دیگه که میفرماینن صاحب قبلی ماشینم میتونه بیاد انجام بده یا نه باید سندو به نامم کنمو خودم کارو انجام بدم

محسن نوربخش
۱۳۹۸-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۲

سلام وقت بخیر منم همین مشکل دارم ماشین خریدم سند قطعی بنام یک خانمی هست ک پیداش نیست ولی پلاک به نام یک آقا هست که حاظره برام تعویض پلاک کنه آیا این آقا میتونه تعویض پلاک برام بکنه یا ن باید اون خانمم باش،،، لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

زارع
۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۱۷:۳۸

با سلام ،برای گرفتن پلاک شهر دلخواه اجاره نامه کافی است؟

محمود
۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۰۲:۲۹

اینطوری نیست باید کد رهگیری داشته باشید من رفتم

امینی
۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۲۱:۵۰

وقتتون بخیر،از کجا باید استعلام بگیرم بفهمم چند تا پلاک به اسمم هست ممنون میشم راهنمایی کنید.

سارا
۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۲۳:۱۹

آیا خودرو با پلاک منطقه آزاد را میتوان به پلاک ملی تبدیل کرد؟

رویا
۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۱۵:۱۱

ببخشید من ماشینمو دو سال پیش وکالتی فروختم از کجا بفهمم ماشین فک پلاک شده یا نه؟

محمد
۱۳۹۹-۰۳-۱۹ ۱۸:۵۸
پاسخ به  رویا

تو سایت راهور
Rahvar120.ir
با کد ملی میتونید استعلام بگیرید

نغمه
۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۱۸:۳۶

با سلام یه سوال داشتم قانونا هزینه تعویض پلاک بعهده چه کسی است؟

محمد
۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۲۳:۴۷

با سلام میخواستم بدونم برگ سبز که موقع تعویض پلاک میدن حکم سند داره یا نه ؟؟؟

صمدی
۱۳۹۸-۰۴-۰۳ ۱۵:۰۴

با عرض سلام من خودرویی خریداری کردم که تمایل دارم پلاک فک شده قبلی ام رو روی آن نصب کنم آیا این امر امکان پذیر است؟

شادی
۱۳۹۸-۰۴-۰۳ ۲۲:۰۲

سلام میخواستم بدونم پلاک شخصی بعد از چند سال توسط راهنمایی رانندگی فک می شود؟

امیرحسین میرزائی
۱۳۹۸-۱۰-۲۸ ۱۵:۲۲

سلام.بعد از سه سال تکلیف پلاک چی میشه؟دیگه نمیشه گرفتش؟

هاشم
۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۱۸:۲۳

با سلام،ماشینی وکالتی خریداری کردم قبل از تعویض پلاک طرف فوت شده حالا ورثه اختلاف دارن حاضر به تعویض پلاک و تنظیم سند نمیشن لطفا راهنمایی کنید من چه کاری باید انجام بدم؟ممنون

اکبری
۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۲۰:۰۱

سلام من پنج سال پیش ماشینمو وکالتی فروختم حالا بعد 5سال متوجه شدم خریدار فک پلاک نکرده لطفا راهنمایی کنید چه کاری باید انجام بدم؟

رضا
۱۳۹۸-۰۴-۰۶ ۰۰:۲۴

سلام وقت بخیر
بدونه کارت خودرو تعویض پلاک انجام میشه؟!
ینی اگه کارت گم شده باشه میشه تعویض پلاک کرد؟

پرهام
۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۱۶:۰۶

علت ورود ماشين به ليست سياه كسي ميدونه؟

سعید
۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۱۷:۴۳

وقت بخیر.آیا برای استفاده از پلاک قبلی که برای تهران است ودر همین مرکز ثبت شده بوده احراز محل سکونت لازم است یا فقط قبض جدید برق کفایت میکنه؟

سعید
۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۰:۵۷

ملک بنام مادر بزرگ هستش و یجورایی باهم زندگی میکنیم.
بااین شرایط تکلیف چیه؟

سعید
۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۱:۴۶

ملک بنام مادر بزرگ هستش درواقع بعلت کهولت سن ایشون باهم زندگی میکنیم.
حالا تکلیف چی میشه؟

اسماعیل
۱۳۹۸-۱۲-۱۳ ۱۶:۲۵

خب همه چی بنام مادر بزرگ باشه چی چجوری احراز میشه؟؟

محمد
۱۳۹۸-۰۴-۱۳ ۱۷:۵۳

سلام
برای احراز محل سکونت دفترچه بیمه تامین اجتماعی کفایت میکند؟؟ یا باید همراه دفترچه بیمه قبوض آب و برق یکی از این قبوض باشه؟؟ چون من فقط دفترچه بیمه دارم

پرن
۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۶:۵۹

سلام وقت بخیر من وکالت دارم از پدرم برای تعویض پلاک خودرو و بقیه چیزای مربوط به ماشین می تونم با این وجود پلاک خودرو رو به اسم خودم بگیرم؟لازم به ذکر هست که اجاره نامه منزل به اسم من هست.

حمید
۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۲۰:۳۶

سلام یکساله ماشین خریدم و تعویض پلاک کردم صاحب قبلی حاضر نمیشه سند بزنه راهی هست بدون شکایت سند بزنم لطفا راهنمایی کنید.

عماد
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۰۱:۴۶

برای تعویض پلاک شناسنامم گم شده و فقط کپی دارم چکار باید بکنم؟دو روزم بیشتر وقت ندارم

mina
۱۳۹۸-۰۴-۲۹ ۱۰:۰۷

سلام و وقت بخیر
این درسته که دو ماشین که همزمان برای فک پلاک و نصب پلاک به تعویض پلاک مراجعه میکنند باید یکی از ماشین ها پلاکش جدید بشه؟
من و شخصی ماشین هایمان را معاوضه کردیم میخوام بدونم این قانون درسته که یکی از ماشین ها باید پلاک جدید بگیره؟

سوگند
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۱:۰۰

سلام من با خالم زندگی میکنم و سند خونه به اسم ایشونه با این شرایط هم باید قولنامه به اسم خودم داشته باشم یا راه دیگه ای هم هست؟

میترا
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۳:۲۲

ایا خودرویی که سندش دررهن شرکت هست رو میشه فروخت؟

یونس ابراهیمیان
۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۰۰:۱۷

اگر از نمایشگاه خودرو یی بخری بعد بدونی دررهن بوده چه کار باید کرد.

میثم
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۳:۲۵

سلام در صورتیکه پلاک خوودرو گم شده باشه یا دزدیده شه میشه فروختش ماشین رو

امید
۱۳۹۸-۰۷-۲۹ ۲۰:۴۷

با سلام خسته نباشین ی سؤال داشتم ی ماشین گرفتم شماره موتوریش سه تا شماره آخرش نمیدونم دست کوپ کردن بعد فهمیدم بعد قول نامه. کردنم آیا تعویض پلاک میشه یانه ممنون میشم راهنماییم کنین

بهار
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۳:۲۶

قطعی زدن سند بعد تعویض پلاک الزامیه؟

شهرام
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۳:۲۷

من موتور خودروم عوض شده برا فروشش چه مراحلی باید طی کنم؟

احسان
۱۳۹۸-۰۴-۳۱ ۱۸:۰۰

با سلام.من الان یک پلاک ازاد دارم.زمانی که پلاک رو گرفتم شهرستان محل سکونتم تعویض پلاک نداشت و پلاک رو ی شهرستان دیگه ک معرفی کرون گرفتم ..الان میخام پلاک ازاد رو نصب کنم میگن ساکن ی شهر دیگه هستی؟راهنمایی کنید لطفا

اردلان
۱۳۹۸-۰۵-۰۵ ۱۵:۱۶

سلام
من یک سال پیش خودرو خود را فروختم ،حالا میخوام دوباره خریداری کنم ،حالا از کجا باید پیگیری کنم ک پلاکم در کدوم مرکز تعویض پلاک رفته که بتونم برم همون مرکز ???

دهقان
۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۰۸:۴۷

سلام من مثلا صادره از داراب استان فارس هستم ولی میخام ازطریق خود استان پیگیر تعویض پلاک باشم بخوام پلاک داراب بگیرم نیاز به قبض برق یا سند واجاره نامه بازم هست یانه ممنون میشم راهنمایی کنید

حمید
۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۵:۴۹

درود
آیا پلاک زرد را میتوان به پلاک سفید تبدیل کرد؟

نواری
۱۳۹۸-۰۵-۰۹ ۱۸:۱۹

سلام لطفا
مطالب جامع و کامل بود ممنونم
یک سوال اگر فروشنده کارت ماشین رو گم کرده امکان تعویض پلاک وجود داره

ظاهر
۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۲۲:۳۳

سلام وقت تون بخیر
منزل بنده شهرستانه
ولی محل کارم تهرانه
13ساله که در محل کارم سکونت دارم
برای گرفتن پلاک تهران چکار کنم؟

ستایش
۱۳۹۸-۰۵-۱۷ ۱۲:۴۶

سلام. ببخشید یک سوالی ازتون داشتم. من ماشینم رو تازه از شرکت سایپا تحویل گرفتم. برگ سبز+برگ کمپانی+ بیمه ثالث را تحویل گرفتم. اما کارت ماشین هنوز نیومده و ظاهرا خیلی طول میکشه تا برسه. آیا من میتونم بدون کارت ماشین برم تعویض پلاک و ماشینمو بفروشم؟ اگر کارت ماشین خواستند چی بگم؟ خیلی ممنون از پاسختون

محسن
۱۳۹۸-۰۵-۱۷ ۱۳:۴۵

باسلام
میخواستم بپرسم امکان تعویض پلاک جدید برای یک خودرو باتوجه به اینکه یک شخص میتواند چندپلاک داشته باشد هست ؟درغیراینصورت شرایط چیست باتشکر

شهریار
۱۳۹۸-۰۵-۱۸ ۱۱:۲۶

باعرض سلام. عذرخواهی میکنم محبت بفرمایید به سوالم جواب بدهید:
من شناسنامم صادره همدان و محل سکونت همدان است.
سال 1395 از شرکت اولین ماشین زندگیم رو خریدم و طبیعتا اولین پلاکم نیز بود. با نمره همدان.
ماشین مذکور سال 97 در تهران فروخته شد و پلاک در تهران فک شد.
الان اگر در شهر همدان بخوام ماشین بخرم و برم تعویض پلاک همدان ، به استناد شناسنامه صادره همدان پلاک خودم را میدهند؟
ناگفته نماند که از میان مدارک سکونتی فقط اجاره نامه غیرچاپی به نام پدرم دارم.
ممنون از توجهتان

ساناز
۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۰۲

سلام ماشینی ک خریداری کردم از خوزستان بوده و پلاک خوزستانه من همزمان هم ساکن تهران و هم خوزستانم یعنی سند ملکی جفتشونو دارم ایا در اهواز میتونم ماشین خریداری شده رو فک‌پلاک کنم و پلاک تهران کنم باوجود مدارک؟

Mohammad Ghadami
۱۳۹۸-۰۵-۲۳ ۲۲:۴۳

سلام خسته نباشيد أيا ميشه سند ماشين به ادرس خانه مادرم بزنم براي پلاك يعني سند به نام خودم فقط ادرس خونه بزنم سند خونه به نام مادرم هستش

تايماز
۱۳۹۸-۰۵-۲۹ ۰۸:۴۵

سلام
بنده ساكن يك واحد سازماني هستم كه قبض آب و برق براي ما صادر نميشود چون اين هزينه ها توسط سازمان مربوطه پرداخت ميشود. براي احراز محل سكونت چكار بايد كرد؟

آریا
۱۳۹۸-۰۵-۳۰ ۱۹:۰۲

سلام.پدر بنده پلاکی ب نام دارند.و من میخام انتقال بدم روی خوردروی خودم همون شماره پلاکو.روی ماشین دگه ای.میخاستم ببینم این اتفاق ممکنه یا ن؟؟ پلاک پدرمو ب نام خودم بزنم

علی قنبری
۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۳:۳۱

اون اجاره نامه هایی که تو بنگاه دستی پُر میکنند سه برگ هست ! یکی بنگاه یکی مالک یکی مستاجر میبره اون هم معتبر نیست برای گرفتن پلاک ؟

Elna
۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۱۸:۴۲

با سلام.جهت تعویض پلاک ایا وجود دوبرگ سند ۳ دونگی مجزا به نام یک شخص اشکالی دارد؟

قاسم چنانی
۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۱۴:۰۷

سلام ازمن ۲۴۰هزارتومان بابت تعویض پلاک بردن مگرشمانگفتین کله هزینه ۱۵۶هزارتومان

علی قنبری
۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۱۱:۲۲

خوب هولگرام نداره از این برگه های بنگاه هست سه رنگ هست رنگ زردش رو به من دادن

مصطفی نوری
۱۳۹۸-۰۹-۱۶ ۰۱:۱۲

سلام . بنده دارای معلولیت ضایع نخاعی شدید میباشم باتوجه به اینکه صاحب امتیاز پلاک ویژه هستم مبنی بر تعویض پلاک شناسنامه ندارم و مفقود شده فقط کپی دارم و کارت ملی قدیمی لطفا بنده حفر را راهنمایی کنید ممنونم