مقایسه سمند lx و رانا

فهرست مطالب

مقایسه سمند lx و رانا را می‌توان جدالی بین دو خودروی نه‌چندان خوب، اما محبوب داخلی دانست. این دو خودرو وجه شباهت‌های زیادی دارند که مهم‌ترین آن، تولیدشان توسط ایران خودرو است. اما باید احترام بزرگ‌تر را رعایت کرد و از همین رو ابتدا به معرفی سمند خواهیم پرداخت پس با مجله همراه مکانیک در مقاله ” مقایسه سمند lx و رانا ” همراه باشید.

تا حالا تجربه خرید سمند ،کارشناسی شده و با ضمانت مدت دار رو داشتی؟

اینجا کلیک کن تا این تجربه رو بدست بیاری

معرفی دو سدان داخلی

مقایسه رانا و سمند

در واقع خودرو سمند به عنوان خودرو ملی ایران و بر اساس پلتفرم پژو 405 و تحت مشاوره شرکت‌های آلمانی و البته انگلیسی طراحی و تولید شد! به هر حال، خودرو سمند در سال 1380 توسط شرکت ایران خودرو معرفی و یک سال پس از آن به بازار عرضه گردید. سمند LX دومین مدل از خانواده سمند به شمار می‌آید که از سال 1384 تا کنون در خط تولید ایران خودرو قرار دارد. باید اشاره کرد که ایران خودرو روی مدل LX سمند مانور زیادی داده و به همین دلیل توانسته است فروش گسترده‌ای را در بازار تجربه کند.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/hmechanic.apk” width=”” target=”_blank”] با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.[/inbound_button]

امروزه، یکی از رقبای سمند LX در بازار خودرو ایران رانا است. رانا، که معنی لغوی آن رونده است، دومین خودرو ملی ایران خودرو و سومین خودرو ملی کشور به شمار می‌آید (تیبا نیز از جانب شرکت سایپا عنوان خودرو ملی را یدک می‌کشد). در واقع این خودرو نیز بر اساس پلتفرم پژو 206 طراحی (پلتفرم X12) تولید شده است. ولی کارشناسان معتقدند که برخلاف سمند نتوانسته در بازار کشور موفقیت چشمگیری به دست آورد.

مقایسه طراحی

طراحی خارجی

طراجی سمند

شاید سمند LX در اوایل تولید خود در دهه 1380 یک خودرو جدید و احتمالاً جذاب به شمار می‌آمد، اما طراحی خارجی آن امروزه دیگر در ردیف طراحی‌های قدیمی و کسل کننده قرار دارد. در واقع هیچ نکته جذابی در طراحی خارجی LX وجود ندارد که بتوان آن را به عنوان نقطه قوت این خودرو به حساب آورد.

از نمای روبرو چراغ‌های جلو همان فرم و اندازه سنتی دارند، برای مه‌شکن‌ها در واقع طرحی در نظر گرفته نشده، حجم‌دهی آنچنانی روی سپر اعمال نشده و خط و خطوط خشن و جوان‌پسندی روی کاپوت مشاهده نمی‌شود. همین سادگی و قدیمی بودن طرح در سایر نماهای سمند نیز تکرار شده است. شاید زمان آن رسیده که ایران خودرو دست‌کم نوآوری‌هایی در این خودرو ملی خود ایجاد کند.

خرید رانا را بدون دغدغه ،کارشناسی شده و با گارانتی مدت دار از همراه مکانیک بخرید 

برای خرید اینجا کلیک کنید

از سوی دیگر، رانا از همان لحظه ورود خود به بازار کشور، چهره‌ای کاملاً جدید به حساب نمی‌آمد. همانطور که پیشتر اشاره شد، رانا بر اساس پلتفرم 206 طراحی شده و شباهت‌های زیادی با این خودرو دارد. با این حال، تغییرات ملموسی در طراحی رانا قابل مشاهده است. برای مثال، چراغ‌های جلو از حالت تقریباً مثلثی و کشیده 206 خارج شده‌اند و طرح دیگری یافته‌اند؛ یا تغییراتی در سپر و طرح مه‌شکن‌ها و اطراف آنها پدید آمده است.

اندک تغییراتی نیز در نماهای کناری و پشت خودرو اعمال شده‌اند و آن را به خودرو جدیدی تبدیل کرده‌اند. در مجموع شاید بهتر بگوییم که مقایسه سمند LX و رانا از نظر طراحی خارجی نشان دهنده برتری راناست، چون دست‌کم هستند کسانی که این خودرو را دارای چهره‌ای مدرن‌تر از سمند LX و نیز 206 جعبه‌دار می‌دانند.

طراحی داخلی

طراحی داخلی سمند LX

سمند LX در دو طرح مختلف عرضه می‌شود: 1) داشبورد مشکی و 2) شاید بهتر است بگوییم داشبورد دو رنگ. همین تنوع محدود رنگ نیز موجب شده تا مشتریان سمند احساس رضایت بیشتری نمایند. لیکن باید اذعان داشت که در میان خودروهای داخلی، طرح کابین سمند یکی از بهترین‌هاست. این خودرو به ویژه از نظر راحتی و فضایی که در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد، از بسیاری از خودروهای داخلی رضایت‌بخش‌تر است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

هر دو ردیف صندلی‌های سمند LX جادار و فضای کافی را در اختیار سرنشین قرار می‌دهند. در بین رنگ‌ها نیز به نظر می‌رسد که رنگ کابین کرمی، که در قسمت داشبورد آن از ترکیب دو رنگ استفاده شده است، هواداران بیشتری در بین خریداران سمند LX دارد.

طراجی داخلی رانا

اما مقایسه سمند LX و رانا از نظر طراحی داخلی برتری LX را نشان می‌دهد. برخلاف طراحی خارجی، طراحی داخلی رانا شباهت ملموسی با 206 ندارد. در واقع طراحان سعی کرده‌اند چهره‌ای جدید به کابین رانا بدهند. اما مانند سایر نوآوری‌های خودروسازان داخلی، در مورد رانا هم با ترکیبی نسبتاً ناموزون از اجزای سایر محصولات موجود در بازار روبرو هستیم. برای مثال، فرمان شباهت زیادی با فرمان تندر 90 دارد، طرح داشبورد شباهت زیادی با داشبورد تیبا و ریو دارد و … . از نظر فضا باید گفت که نیز سمند LX فضای بسیار بیشتری را در اختیار سرنشینانش قرار می‌دهد. این تفاوت به ویژه در مورد فضایی که در اختیار سرنشینان عقب قرار دارد، صدق می‌کند.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

مقایسه فنی

مقایسه فنی سمند lx و رانا
مقایسه فنی

مقایسه سمند LX و رانا از نظر فنی نشان دهنده برتری نسبی راناست. ظاهراً موتور TU5 رانا از برخی جوانب عملکرد بهتری دارد. در صورتی که به جدول زیر نگاه اندازیم متوجه می‌شویم که مالکان رانا در هر 100 کیلومتر حدود 2 لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند. این در حالی است که رکورد شتاب‌گیری صفر تا 100 رانا بیش از یک ثانیه بهتر بوده و نهایتاً حدأکثر سرعت بهتری را هم رقم می‌زند.

مدل خودرو

سمند LX

رانا

پیشرانه

XU7JP/L3

TU5

حجم موتور

1761

1587

حدأکثر قدرت

100 اسب بخار

105 اسب بخار

حدأکثر گشتاور

153 نیوتن متر

142 نیوتن متر

گیربکس

5 سرعته دستی

5 سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

34/8 لیتر در هر 100 کیلومتر

6/6 لیتر در هر 100 کیلومتر

شتاب صفر تا 100

1/13 ثانیه

12 ثانیه

حدأکثر سرعت

185 کیلومتر در ساعت

189 کیلومتر در ساعت

 

مقایسه آپشن‌­ها و امکانات رفاهی

مقایسه آپشن‌­ها و امکانات رفاهی

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

از نظر امکانات رفاهی، مقایسه سمند LX و رانا وجود تفاوت قابل توجهی در بین آنها را نشان نمی‌دهد. هر دو خودرو از محصولات شرکت ایران خودرو هستند و امکانات تقریباً یکسانی برای آنها در نظر گرفته شده است.

البته نباید انتظار امکانات و آپشن‌های چندان به‌روزی را از خودروهای مورد بحث داشت، اما همانطور که در جدول زیر می‌بینید، هر کدام از آنها امکانات و آپشن‌های عادی محصولات ایران خودرو را دارا هستند.

تجهیزات

سمند LX

رانا

چراغ

چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور، مه‌شکن‌های جلو و عقب، چراغ سوم ترمز در عقب خودرو

تنظیم زاویه نور چراغ‌های جلو، مه‌شکن‌های جلو و عقب، چراغ سوم ترمز در عقب خودرو

سیستم­های مولتی مدیا

رادیو سی دی به همراه MP3 و دارای 4 اسپیکر

رادیو سی دی به همراه MP3

صفحه نمایش

ساعت دیجیتال

                      __

رینگ­ها

رینگ‌های فولادی

                      __

آینه

تنظیم برقی آینه‌های کناری

تنظیم برقی آینه‌های کناری

تهویه مطبوع

تهویه هوای جدید با کنترل دستی

کنترل دستی سیستم تهویه هوا

صندلی

قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی راننده، تنظیم دستی صندلی‌های جلو، محل دسترسی به صندوق عقب از صندلی‌های ردیف عقب

قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی راننده، تنظیم دستی صندلی‌های ردیف جلو

شیشه

بالابرهای برقی شیشه‌های جلو و عقب

بالابرهای برقی جلو

سیستم­های هشدار دهنده

سنسور دنده عقب همراه با سیستم گویا

سیستم اطلاع‌رسانی خرابی خودرو

سایر امکانات

سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی به همراه ریموت رادیویی، بازکن درب صندوق عقب از داخل خودرو

سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی به همراه ریموت رادیویی، سیستم قطع سوخت خودروکار، بازکن درب صندوق عقب از داخل خودرو، سیستم کنترل بخار بنزین

 

مقایسه ایمنی

مقایسه ایمنی سمند و رانا

در مجموع ایمنی خودروهای ساخت داخل کشور را باید از روی سیستم ترمز آنها طبقه‌بندی کرد. در خودروهای سمند LX و رانا هم بهترین سیستم‌های ترمز مورد استفاده ایران خودرو به کار گرفته شده است. در مجموع می‌توان گفت که سیستم ترمز دیسکی و سایر امکاناتی که برای توقف بهنگام خودرو در نظر گرفته شده، عملکرد تقریباً معقولی دارد. اما در خصوص کیسه هواها باید گفت که نه فقط تعداد آنها در محصولات ایران خودرو و خودروهای مورد بحث اینجا نیز اندک است، بلکه عملکرد مطلوبی هم ندارند و خود گاهی عامل ایجاد آسیب‌های حتی جدی‌تر شده‌اند.

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سمند LX

رانا

کیسه هوا

2 کیسه هوای راننده و سرنشین جلو

2 کیسه هوای راننده و سرنشین جلو

سیستم ترمز

ترمز روغنی با بوستر خلائی، ترمزهای جلو دیسکی، ترمزهای عقب کاسه‌ای، ABS دارای 4 کانال به همراه EBD

ترمز روغنی با بوستر خلائی، ترمزهای عقب و جلو دیسکی،  ABS دارای 4 کانال به همراه EBD

 

تجربه رانندگی

تجربه رانندگی با رانا

در مجموع نباید انتظار زیادی از خودروهای داخلی داشت. این خودروها فروش گسترده خود را مدیون حمایت‌های سازندگان خود و حمایت‌های دولتی از خودروسازان داخلی هستند. ولی در مجموع می‌توان گفت که فرمان سمند LX عملکرد مطلوبی دارد، که رانندگی در سطح شهر و ترافیک‌های سنگین را برای راننده تا اندازه‌ای تسهیل می‌کند. به ویژه که می‌توانید خود ارتفاع فرمان آن را تنظیم کرده و میزان تسلط خود بر آن را تعیین نموده و افزایش دهید. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که رانا قادر است تجربه رانندگی هیجان‌انگیزتری را رقم بزند. این خودرو هم سریع‌تر شتاب می‌گیرد و هم با سرعت بالاتری حرکت می‌نماید.

تحلیل شرایط بازار

همانطور که گفته شد و در سطح جامعه نیز به وضوح لمس می‌شود، خودروهای داخلی علی‌رغم کیفیت پایین محصولات، فروش بالایی دارند که به دلیل حمایت‌های دولت از خودروسازان داخلی است. البته این شرایط از یک سو برای خریداران سمند LX و رانا مزیت به حساب می‌آید، چون در صورتی که قصد بازفروش خودرو خود را داشته باشند، به دلیل سطح گسترده معاملات می‌توانند با سرعت نسبتاً بالاتری این کار انجام دهند.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

با این وجود، باید گفت که گرانی‌های چند سال گذشته شامل حال خودروهای داخلی نیز شده و قیمت خودروها تا اندازه زیادی افزایش یافته است. در بازار امروز خودرو، می‌توانید سمند LX را در بازه قیمتی 78 تا 80 میلیون تومانی تهیه کنید، در حالی که رانا در بازه قیمتی 82 تا 84 میلیون تومان قابل خرید است.

جمع بندی مقایسه سمند lx و رانا

جمع بندی مقایسه سمند lx و رانا

هم سمند LX و هم رانا از خودروهای ملی ساخت ایران خودرو هستند. به عبارت دیگر از بهترین گزینه‌هایی هستند که در اختیار خریداران خودروهای داخلی قرار دارد. به هر حال، اگر خودروی جادارتر و با فضای بیشتر را می‌پسندید، حتماً سمند LX را در اولویت خرید خود قرار دهید. اما اگر می‌خواهید رانندگی نسبتاً هیجان‌انگیزتری را تجربه کنید، رانا می‌تواند از نظر شتاب‌گیری و حدأکثر سرعت عملکرد بهتری داشته باشد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

تفاوت سمند lx و سمند lx ef7

چرا رانا بخریم؟

چرا سمند lx بخریم

مقایسه رانا و پژو پارس

سمند سورن بخریم یا سمند lx

بررسی معایب رانا ، تکرار مکررات!

عضویت در خبرنامه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حاج وحید
۱۴۰۱-۰۱-۰۸ ۰۰:۰۳

سمند از نظر قدرت موتوری برتر از رانا میباشد و من تو این چند سالی که سمند ای اف دارم بسیار بسیار راضی هستم و طراحی اش از رانا بهتره اصالت داره سمند اما رانا ی سپر و چراغ عوض کردن سمند کشیده و جادار مثل ی کشتی هست.

حاج وحید
۱۴۰۱-۰۱-۰۸ ۰۰:۰۶
امتیاز دهی :
     

سمند از نظر قدرت موتوری برتر از رانا میباشد و من تو این چند سالی که سمند ای اف دارم بسیار بسیار راضی هستم و طراحی اش از رانا بهتره اصالت داره سمند اما رانا ی سپر و چراغ عوض کردن سمند کشیده و جادار مثل ی کشتی هست.واقعا زیبا و پرشتاب هست

علی
۱۴۰۱-۰۲-۲۷ ۱۸:۰۰

رانا از سمند خیلی بهتره

علی
۱۴۰۱-۰۴-۰۸ ۲۰:۴۷

رانا از سمند سرتره