خودرو سمند، اولین خودرو ملی ایران، جزو پرطرفدارترین سری خودروهای ایرانی است. این خودروی محبوب ایرانی، نمادی از یک خودروی داخلی همه‌پسند، قابل‌اعتماد و ایمن است. دلیل معروفیت این مدل خودرو سدان تولیدملی، استهلاک کم و قطعات مصرفی با قیمت مناسب آن است.

این خودرو هنوزهم بعد از سال‌ها تولید مداوم طرفداران خاصی برای خود دارد که سمند را در بین خودروهای هم‌رده‌اش به تمامی مدل‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

امروز در مجله همراه مکانیک قصد داریم که شما را با خودرو سمند lx، یک خودروی خانوادگی که مناسب حمل‌ونقل شهری و به خصوص مسافرت‌ها است، آشنا کنیم.

تاریخچه تولید خودرو سمند  lx

طراحی سمند
سمند

 پس از گذشت حدود 3 دهه از تولید خودروی پیکان و عدم تنوع و تغییری که در طراحی ظاهری و ویژگی‌های فنی آن وجود داشت، شرکت ایران خودرو تصمیم گرفت که یک مدل خودرو ملی به نام سمند را با همکاری متخصصین و مهندسین ایرانی تولید کند. به همین دلیل در اواسط دهه ۷۰ موضوع تولید یک خودروی ملی با کمک شرکت‌های صنعتی و مشاوره‌ای انگلیسی و آلمانی و به خصوص دانش علمی دانشجوهای عالی‌رتبه ایرانی مطرح شد.

پس از حدود ۵ سال خودرو سمند برای اولین بار در سال ۱۳۸۰ با عنوان خودروی ملی معرفی و یک سال بعد در بازار شروع به فروش کرد. نام سمند را به این دلیل انتخاب کردند که نام یک اسب اصیل ایرانی است. البته خودرو سمند بر روی شاسی و پلتفرم اصلاح شده خودرو پژو ۴۰۵ و همچنین کمک شرکت‌ها و مشاوران خارجی تولید شد. اما باید اذعان کرد که خروجی نهایی خودرو سمند با تلاش شرکت ایران خودرو و با لقب یک خودروی ملی، قابل تقدیر و احترام است.

شرکت در سال ۱۳۸۳ در راستای ارتقای خودروی سمند، به طراحی و تولید نسل جدید و مجهز سمند lx پرداخت. این ارتقای طراحی در سال ۱۳۸۹ منجر به استفاده از سیستم عیب‌یاب هوشمند(مالتی پلکس) به همراه سیستم هشداردهنده‌ی گویا شد. مشتریان می‌توانند در هنگام خرید خودرو، یکی از این ۲ سیستم هوشمند را انتخاب کنند.

 درمجموع باید گفت که طراحی این خودرو با مزایا و قابلیت‌هایی چون راحتی سرنشینان و فضای مناسب داخل کابین، فرمان‌پذیری نرم و عالی در زمان رانندگی در جاده‌های پرپیچ‌و‌خم و شهری، وجود قطعات یدکی ارزان و در دسترس، ایمنی قابل‌قبول، تجهیزات لازم و ساخت بدنه محکم و غیره باعث محبوبیت بالای این خودرو در میان خانواده‌های ایرانی شده است.

ویژگی‌های طراحی ظاهری خودرو سمند lx

سمند
سمند

 خودروی سمند و به خصوص مدل lx به عنوان یک خودروی جادار مناسب مسافرت شناخته شده‌است. بزرگی کابین داخلی سمند lx و فضای زیاد صندوق‌عقب خودرو، این مدل ماشین را برای مسافرت خانواده‌های ایرانی بسیار مناسب کرده است. به همین دلیل این مدل خودرو ساخت داخلی، از سوی اکثر افراد مورد استقبال قرار گرفته است.

طراحی کابین سمند lx بسیار ساده انجام شده است. استفاده از چوب برای طراحی داشبورد خودرو، آن را زیباتر کرده است. دریچه‌های سیستم تهویه مطبوع بر روی نوار چوبی در قسمت میانی داشبورد تعبیه شده است. نکته بسیار جالب در مورد دریچه‌های تهویه هوای این خودرو وجود دریچه‌های جداگانه برای سرنشینان عقب خودرو است که در مدل‌های هم‌رده این خودرو چنین امکانی وجود ندارد. در کنسول مرکزی نیز در مقایسه با سایر مدل‌های سمند، شاهد تغییراتی چون تجهیز به سیستم عیب‌یاب سخنگو هستیم.

 طراحی غربیلک فرمان، هم‌رنگ با داشبورد خودرو انجام شده است. در قسمت چپ خودرو، دکمه‌های بالابر شیشه‌ها و همچنین دکمه‌های تنظیمات آینه‌های جانبی خودرو تعبیه شده است. ترکیب رنگ نور صفحه کیلومتر و آمپرها در شب نیز یک طراحی قابل قبولی دارد. در مورد طراحی صندلی‌های خودرو نیز همانطور که گفتیم راحتی قابل‌قبولی را برای سرنشینان فراهم کرده است؛ و همچنین فضای پای سرنشینان عقب و راحتی آنان نیز مدنظر قرار گرفته است. صندلی راننده مجهز به تنظیم برقی پشتی و تنظیم اهرمی ارتفاع نیز است.

در طراحی خارجی و بدنه سمند lx شاهد طراحی به‌روز و متفاوت‌تری نسبت به مدل‌های دیگر هستیم. تغییرات در جلو پنجره، چراغ‌های جلو، سپر و چراغ‌های عقب، رینگ‌های ۵ پره و ستون درب‌ها باعث بهبود طراحی و نمای متفاوت این مدل خودرو شده است. این خودرو هم چنین امکان اسپرت شدن توسط مصرف کنندگان را به خوبی دارا است و با سلیقه‌های مختلف می‌توان مدل‌های زیبایی از سلیقه شخصی را در این خودرو به نمایش گذاشت .

ویژگی‌های فنی خودرو سمند  lx

سمند

حجم موتور سمند lx 7.1 لیتر و تنفس طبیعی با ۱۰۰ سی سی است. پیشرانه مدل سمند lx موتور ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ با حجم موتور ۱۷۶۱ سی‌سی است. آرایش قرارگیری سیلندرها در خودرو به صورت خطی مستقیم است. این پیشرانه lx مجهز به حداکثر توان خروجی ۱۱۴ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور خروجی ۱۵۵ نیوتن متر در ۴۰۰۰ و ۵۱۰ دقیقه است.

وزن این مدل خودرو 1۲۴۰ کیلوگرم است که می‌تواند سرعت صفر تا ۱۰۰ را در ۱۲.5 ثانیه طی کند. حداکثر سرعت خودرو ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است. ظرفیت باک سمند lx ۷۰ لیتر است. مصرف سوخت‌ این خود در داخل شهر حدود ۱۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و همچنین در خارج از شهر و جاده به میزان ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. به همین ترتیب سیکل ترکیبی مصرف سوخت را می‌توان 7.8 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بیان کرد.

همچنین توجه به محیط‌زیست و حفظ آن در صنعت خودروسازی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین منظور خودرو سمند lx مجهز به استاندارد آلایندگی یورو ۴ است. این قابلیت برای افرادی که توجه خاصی به محیط‌زیست و پاکی شهر دارند، بسیار اهمیت دارد.

تجهیزات و امکانات رفاهی خودروی سمند lx

سمند
سمند

سمند در نقش خودروی وطنی و به خصوص اولین خودروی ملی امتیاز بالا و قابل قبولی را کسب کرده است؛ اما بعد از سپری شدن حدود ۱۸ سال از زمان مونتاژ این خودرو دیگر مثل روزهای اول نمی‌توان ذهنیت قبلی را حفظ کرد.

 از جمله آپشن‌ها و امکانات رفاهی خودروی سمند lx می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم تهویه تنظیم دستی
 • وجود دریچه تهویه برای سرنشینان عقب
 • چراغ مه‌شکن جلو و عقب
 • قابلیت تنظیم زاویه نور چراغ‌های جلو
 • مجهز به سیستم صوتی CD، دارای بلندگوی جلو و عقب(4 بلندگو)، آنتن اکتیو
 • چراغ نقشه خوان، چراغ خطر سوم                                                                               
 • مجهز به شیشه‌های بالابر برقی درب‌های جلو و عقب              
 • تنظیم برقی آینه‌های جانبی                                                                                       
 • تنظیم برقی صندلی‌های جلو   
 • امکان دسترسی به صندوق از داخل اتاق                                                                       
 • سنسور دنده عقب همراه با سیستم گویا                                                                      
 • قطعات دکوراتیو طرح چوب در طراحی کابین داخلی                                                          

ایمنی خودرو سمند LX

قابل ذکر است که در تمام خودروهای ساخت داخل، بحث ایمنی خودرو از جمله مواردی است که آنچنان که لازم و ضروری است، مورد توجه خودروسازان قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل متاسفانه هیچ الزام و ضرورتی در انجام تست‌های تصادف معتبر برای خودروهای ایرانی وجود ندارد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

 اما با این تفاسیر مدل سمند lx به دلیل تفاوتی که در تجهیزات ایمنی، ساخت بدنه و استحکام بالای آن داشته، توانسته است که جزء ایمن‌ترین سدان‌های معروف قرار گیرد. درواقع ارتقای قطر ورق و بدنه سمند و به خصوص افزایش تعداد ستون‌ها در درب خودرو باعث افزایش ایمنی این خودرو داخلی شده است. بنابراین با توجه به استانداردهای ایمنی خودروهای ایرانی، سمند lx در مقایسه با سایر مدل‌های داخلی، از ایمنی قابل قبولی برخوردار است.

اگر بخواهیم صرفا به تجهیزات ایمنی خودرو سمند lx اشاره کنیم، باید موارد زیر را بیان کنید:

 • ترمز ضدقفل ABS
 • ترمز جلو دیسکی
 • سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD
 • ترمز عقب کاسه‌ای
 • فرمان هیدرولیک
 • دارا بودن سیستم سیستم ایموبیلایزر(سیستم ضد سرقت)
 • ستون فرمان تلسکوپی( جمع‌شونده در زمان تصادف‌ها)
 • دارای 2 کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشین جلو
 • دارا بودن سیستم هشدار هوشمند مرکزی ورود غیرمجاز
 • سیستم هشداردهنده موانع عقب
 • سیستم قطع سوخت اتومات
 • دارا بودن سیستم کنترل بخار بنزین
 • دارا بودن قفل مرکزی با ریموت کنترل
 • کلاس 29339(سیستم گویا)
 • کلاس 29340(سیستم مالتی پلکس)

تجربه رانندگی با خودروی سمند lx

 اگر حتی یک‌بار هم پشت فرمان سمند lx نشسته باشید، متوجه سواری نرم و راحت این خودرو شده‌اید. وجود سیستم تعلیق سمند lx باعث جذب ناهمواری‌های جاده و خیابان شده و هندلینگ راحتی را برای شما فراهم خواهد کرد. چسبندگی لاستیک‌ها به سطح جاده، تعادل مناسبی را در سرعت‌های بالا ایجاد می‌کند؛به‌طوری‌که شما حتی در سرعت ۱۸۰ کیلومتر نیز لرزش و عدم تعادل خودرو را تجربه نخواهید کرد.

 قابل‌ذکر است که خودروی سمند lx در نظرسنجی انجمن خودرویی کشور، در میان 9 خودروی مختلف داخلی، توانست با کسب ۴۰ درصد آرا، به عنوان بهترین خودرو در زمینه هندلینگ عالی انتخاب شود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

راهنمای خرید سمند دست دوم

سمند سورن بخریم یا سمند lx

چرا سمند سورن بخریم

بهترین مدل سمند کدام است

معایب سمند EF7

مقایسه سمند و پژو پارس

مقایسه سمند سورن و پژو پارس

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها