تیم همراه مکانیک دارای کارشناسان مجربی هست که با سوال‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند. یکی از متدال‌ترین سوالات صاحبان سمند از این عزیزان ” علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟ ” است که در این مقاله به جواب این سوال مهم می‌پردازیم. هر مورد غیرعادی در خودرو، نگرانی‌هایی را برای مالکان و رانندگان در پی دارد؛ این موارد غیرعادی نشانگر آن هستند که به احتمال زیاد مشکلی در یکی از قطعات و یا سیستم‌های خودرو وجود دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

یکی از موارد غیرعادی برای سمندسواران، صدای ناهنجاری است که گاه و بیگاه از زیر باک بنزین شنیده می‌شود. اگر شما هم یک خودروی سمند دارید با ما همراه باشید تا در صورت تجربه چنین موضوعی، با اعتماد بنفس کامل! با آن برخورد نمایید.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا در مقاله ” علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟ ” به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صاحبان سمند بپردازیم.

علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟

پمپ بنزین چیست؟

اگر موتور را قلب تپنده خودرو بدانیم، پربیراه نیست که پمپ بنزین را نیز قلب تپنده سیستم سوخت‌رسانی بدانیم. پمپ بنزین یا پمپ سوخت (Fuel Pump) تجهیزی است که در اکثر خودروها در داخل باک بنزین قرار داشته و همانند قلب در بدن انسان، وظیفه پمپاژ سوخت و رساندن آن از باک تا موتور را بر عهده دارد.

انواع پمپ بنزین

پمپ بنزین در حالت کلی به دو دسته تقسیم می‌گردد:

 • نوع مکانیکی : نوع مکانیکی بیشتر در نسل‌ قدیمی خودروها یعنی در خودروهای کاربراتوری مورد استفاده قرار می‌گرفت. این نوع پمپ بنزین در نزدیکی میل سوپاپ نصب شده و حرکت خود را نیز از میل سوپاپ می‌گیرد به این ترتیب که پمپ‌ها اهرمی تحت عنوان شیطانک دارند که توسط میل سوپاپ به حرکت در آمده و در نتیجه سایر قطعات موجود در داخل پمپ، حرکت نموده و پمپاژ سوخت را ممکن می‌نمایند.
علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
پمپ بنزین / علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
 • نوع الکتریکی : پمپ‌های نوع الکتریکی امروزه بیشترین استفاده را داشته و می‌توان گفت که نوع مکانیکی پمپ‌های بنزین تقریبا منسوخ شده‌اند. پمپ الکتریکی با استفاده از یک موتور الکتریکی، سوخت را مکیده و به سمت موتور می‌فرستد.
  این پمپ‌ها با دریافت فرمان از ECU و از طریق توربین موجود عمل مکش را انجام داده و بنزین را با فشار بالا به سمت موتور راهی می‌نمایند. شایان ذکر است که این پمپ‌ها انرژی خود را از باتری گرفته و دارای یک سوپاپ یکطرفه هستند که مانع از برگشت سوخت به باک در حالت خاموش بودن خودرو می‌شوند.
علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
محل پمپ بنزین

علایم خرابی پمپ بنزین

بروز هرگونه خرابی در پمپ بنزین، مانع از رسیدن سوخت به موتور نشده و در نتیجه موتور روشن نخواهد شد از همین روی اطلاع از علایم خرابی پمپ بنزین بسیار حیاتی بوده و قبل از آنکه وارد جزییات پمپ بنزین سمند شویم؛ مواردی کلی از علایم خرابی پمپ بنزین آورده شده است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

 • شنیده شدن صدا از باک: هر چند صداهای جزیی امری طبیعی است ولیکن صداهای بلند می‌تواند نشان از خرابی پمپ بنزین باشد.
 • روشن نشدن خودرو: همانطور که عنوان شد وظیفه پمپ بنزین، پمپاژ سوخت از باک به موتور بوده و پرواضح است که خرابی پمپ بنزین به معنای عدم تغذیه موتور بوده و روشن نشدن آن است.
علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
 • کاهش شتاب و قدرت موتور: تغذیه ناکافی موتور باعث کاهش راندمان آن شده و در نتیجه موتور از حالت عملکرد عادی خود فاصله گرفته و دیگر قادر به تامین شتاب و قدرت کافی نخواهد بود.

مقاله‌ای که خواندن آن، شدیدا توصیه می‌شود :

صدای پمپ بنزین در سمند و 405 چیست

 • خاموش شدن خودرو در حال حرکت: چنانچه خودرو در حال حرکت ریپ زده و خاموش شود می‎‌تواند یکی از علایم خرابی پمپ بنزین باشد. شایان ذکر است در چنین مواردی موتور تا زمانیکه کاملاخنک نشده باشد؛ روشن نخواهد شد.
 • عدم کارکرد نرم موتور: از آنجاکه سوخت کافی یکی از شروط عملکرد نرمال موتور است در صورتی خرابی پمپ، برخی از مشخصات عملکردی موتور تحت تاثیر قرار گرفته و دیگر نرمی قبل را نخواهد داشت.

زوزه کشیدن پمپ بنزین سمند

زوزه کشیدن و صداهای گوش‌خراش پمپ بنزین سمند یکی از موارد شایعی است که رانندگان و سرنشینان این خودرو را آزرده خاطر نموده است؛

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

خودرویی که لقب ملی را نیز با خود به یدک می‌کشد ولیکن آنچنان که باید هم ملی نیست! پمپ بنزین سمند، در مدل‌های قدیمی‌تر خارج از باک قرار داشته و به صورت دمشی عمل می‌نماید و در مدل‌های جدید نیز در داخل باک قرار داشته و همانند پمپ‌ها، به صورت مکشی عمل می‌نماید.

علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟

دلایل زوزه کشیدن پمپ بنزین

در این بخش به پاسخ مهم‌ترین سوال مقاله، یعنی ” علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟ ” می‌پردازیم. سروصدای زیاد در پمپ‌های که بیرون از باک قرار دارند امری تقریبا طبیعی است مگر آنکه صداهای موجود از حد نرمال این پمپ‌ها خارج شود و از آنجاکه مدل‌های قدیمی‌تر سمند مجهز به پمپ‌های بنزین بیرون باک هستند لذا تا حدودی این صداها طبیعی است.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

اما چنانچه این صداها به حد گوش‌خراشی برسند یعنی مشکلی وجود دارد و در حالت کلی دلایل این زوزه کشیدن‌ها عبارتند از:

 • رانندگی با باک خالی: رانندگی با باک خالی همانند فعالیت با شکم خالی بوده و همانند شکم که در این موارد به سروصدا می‌افتد، پمپ نیز به سروصدا می‌افتد. در این حالت فشار زیادی به پمپ وارد شده و همین فشار، پمپ را به زوزه وامی‌دارد که این امر در مورد پمپ‌های خارج از باک شایعتر است. یکی از مواردی که اکثر رانندگان سمند نیز بدان اذعان داشته‌اند زوزه‌های آزارنده به هنگام کم بودن سطح بنزین در باک است؛ لذا همواره سعی نمایید که باک بنزینتان حداقل 3/1 پر باشد.

علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟

 • کیفیت پایین پمپ: قطعات با کیفیت پایین علاوه برآنکه، عملکرد کلی خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند بلکه به لحاظ مالی نیز در درازمدت به زیان مالکان و رانندگان خواهد بود. پمپی که کیفیت پایینی دارد هم می‌تواند سوخت‌رسانی به موتور را مختل نماید و هم سروصدا افتادن آن نیز امری محتمل است. پیشنهاد می‌گردد که همواره تعادل مناسبی بین کیفیت و قیمت ایجاد و هیچ‌گاه، یکی را فدای دیگر ننمایید مگر آنکه پولتان از پارو بالا رود؛ که در این صورت دیگر خودروهای به اصطلاح ملی سوار نمی‌شوید!

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 • کثیفی یا گرفتگی فیلتر بنزین: وظیف فیلتر بنزین پاکسازی و تصفیه سوخت بوده و چنانچه به هر دلیلی عملکرد مطلوب خود را از دست دهد، بنزین بی‌کیفیتی را روانه پمپ می‌نماید که ناخالصی‌های موجود در آن می‌توانند صدای پمپ را نیز در آورند. هرچند فرمول خاصی برای زمان تعویض فیلتر بنزین وجود ندارد ولیکن توصیه می‌گردد هر سال و یا هر 10 هزار کیلومتر، آن را بررسی کرده و در صورت کثیفی و گرفتگی تعویض نمایید.
علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟
 • دمای بالا:  آخرین جواب سوال ” علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟ ” را دمای بالا تشکیل داده‌است. مالکان سمند در مناطق گرمسیری، بیشتر از سایر رانندگان، به این سروصداهای پمپ بنزین خو گرفته‌اند؛ چراکه دمای بالا نیز از عواملی است که باعث زوزه‌های ناهنجار پمپ می‌شود. برای آنکه تبادل حرارتی پمپ با محیط اطراف خود افزایش یابد پیشنهاد می‌گردد که روکش پمپ را در فصول گرم سال برداشته و در فصول سرد و مرطوب سال دوباره نصب نمایید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

2
دیدگاه بگذارید

2 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
1 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
محمدرضا

سمند همش از این زوزه ها زیاد داره

[…] علت زوزه پمپ بنزین سمند چیست؟ […]