راهنمای جعبه فیوز پراید + تصویر جعبه فیوز با جزئیات

فهرست مطالب

جعبه فیوز پراید نقش مهم و اساسی در حفظ تجهیزات الکتریکی این خودرو ایفا می‌کند. در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک به بررسی راهنما، نحوه عملکرد و آموزش تعویض فیوزهای پراید خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید یا تجربه‌ای دارید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

“جعبه فیوز پراید تمامی فیوزهای پراید را در خود جای داده است. همه مدل‌های پراید دارای نقشه فیوز هستند و تفاوت چندانی با هم ندارند. جعبه فیوز اکثر پرایدها در سمت چپ غربیلک فرمان تعبیه شده است تا در صورت بروز هرگونه مشکل که سبب آسیب رسیدن به تجهیزات الکتریکی خودرو می‌شود، راننده بتواند اقدام به تعویض فیوزهای سوخته کند.”

 

 

فیوز چیست؟

در ابتدا باید بدانیم فیوز چیست؟ فیوز قطعه‌ای الکتریکی است که برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی‌ به‌ کار می‌رود. زمانی‌که مدار تحت جریان بار بالا و غیرطبیعی (اضافه‌جریان بیش از مقدار نوشته شده روی فیوز) قرار بگیرد، فیوز با قطع جریان برق، مانع از آسیب به قطعات مدار یا اشخاصی که با مدار در تماس هستند، می‌شود.

فیوزهای پراید

در خودرو نیز بسته به مدل و سازنده آن، سیستم‌های الکتریکی متعددی وجود دارد و باید در مقابل‎‌ جریان‌های بیشتر از مقادیر نام‌برده محافظت شوند که این حفاظت نیز برعهده فیوزها است. برای پیدا کردن فیوز مورد نظرتان می‌توانید از نقشه فیوز که در دفترچه راهنما وجود دارد، استفاده کنید. درصورتی‌که هر کدام از تجهیزات برقی خودرو از کار افتاده باشد، این امکان وجود دارد که فیوز مربوطه سوخته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تعداد فیوزها در خودروها متفاوت هستند و در هر خودرو 10 تا 100 فیوز وجود دارد؛ این تعداد در خودروهای سبک بین 10 تا 30 عدد و در خودروهای سنگین بیشتر است. در ادامه مقاله راهنمای جعبه فیوز پراید، به علت سوختن فیوزها خواهیم پرداخت.

 

 

چرا فیوز می‌سوزد؟

به‌طورکلی اگر نوسانات در جریان برق را نتوان کنترل کرد و مخرب باشد (جریان ولتاژ نامناسب) سبب سوختن فیوز می‌شود. برخی از دلایل سوختن فیوز به شرح زیر است:

 • خرابی دینام و استفاده از قطعات غیراستاندارد
 • اتصال غیراستاندارد تجهیزات جانبی به خودرو
 • اتصال مستقیم و غیراصولی ادوات برقی به خودرو

 

نحوه عملکرد فیوز

پیش از دانستن هر مطلبی در مورد جعبه فیوز پراید، بهتر است در مورد نحوه عملکرد آن بدانیم. فیوزها انواع مختلفی دارند و به تبع آن دارای مکانیزم عملکردی متفاوتی هستند؛ همچنین فیوزهای مورد استفاده در خودروها دارای المان ذوب‌شونده هستند.

این فیوزها دارای یک نوار فلزی هستند که داخل یک محفظه نارسانا به‌همراه جرقه‌گیر قرار داده می‌شوند. زمانی‌‌که جریان بیش از حد مجاز افزایش ‌یابد، این نوار فلزی ذوب می‌شود و در نتیجه مسیر جریان برق بسته خواهد شد.

 

جعبه فیوز پراید

 

جعبه فیوز چیست؟

همان‌طور که از اسم آن نیز مشخص است، جعبه‌ای است که تمامی فیوزها از جمله فیوز پمپ بنزین پراید در آن نصب شده‌اند و تمام تجهیزات الکتریکی خودرو از آن تغذیه می‎‌شوند. چنانچه خطایی در یکی از مدارهای خودرو رخ دهد، صرفا فیوز مربوط به آن مدار عمل می‌کند. عکس جعبه فیوز پراید با تمام مشخصات در زیر آورده شده‌است.

 

عکس جعبه فیوز پراید با تمام مشخصات

 

جدول راهنمای جعبه فیوز پراید

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، پراید دارای تجهیزات الکتریکی مختلفی است و هر کدام از آن‌ها نیز دارای جریان مخصوص خود هستند. تصویر زیر نمایی از جعبه فیوز پراید 131 را نشان می‌دهد قبل از خرید پراید از سلامت آن مطمئن شوید:

 

نمونه‌ای دیگر از جعبه فیوز پراید برای راهنمای بیشتر شما در این زمینه آورده شده است.

 

جدول زیر، راهنمای جعبه‌ فیوز پراید را نشان می‌دهد که بر اساس تصویر فوق تکمیل شده‌است:

ردیف

حرف لاتین

نام تجهیزات حفاظت‌شده

مدارهايي كه تحت مراقبت قرار دارند

جریان نامی فیوز(آمپر)

1

A

CNG

سیستم گاز

10A

2

B

برف‌ پاک‌کن 

برف پاک‌كن و شيشه شوی

15A

3

C

چراغ مه‌شکن

چراغ‌های مه‌شکن

20A

4

D

فن خنک‌کننده

فن خنک‌کننده موتور

40A

5

E

دمنده‌هوا(تمامی‌مدل‌ها)
 بخاری(انژکتوری جدید)
پنكه‌خنک‌كننده- دستگاه تهويه‌ هوا
تهويه هوا- بخاری
20A
15A

6

F

شیشه برقی

کلید شیشه برقی

30A

7

G

موتور

تمامی مدل‌ها
انژکتوری
انژکتوری بهبودیافته 

 

دستگاه‌مولدبرق(آلترناتور)
دستگاه‌مولدبرق(آلترناتور)
دستگاه‌مولدبرق(آلترناتور)و پمپ بنزین

 

10A
5A
 10A

8

H

وسایل سنجش

گيج‌ها و درجه‌ها، لامپ‌های هشدار دهنده و چراغ راهنما

10A

9

I

گرم‌کن عقب

گرم‌کن شیشه برقی

15A

10

J

توقف

بوق و چراغ‌های استپ عقب

15A

11

K

خطر

چراغ‌های هشدار خطر- ساعت و چراغ

15A

12

L

اتاق

سيستم صوتي،  لامپ‌ها- چراغ‌های داخل- چراغ‌های صندوق عقب

10A

13

M

چراغ خطر

چراغ‌های راهنمای جلو، چراغ خطر- چراغ نمره- چراغ‌های كوچک جلو

15A

14

N

فیوز EGI (مدل مجهز به سیستم‌انژکتوری بهبودیافته)

مدارهای مرتبط و ورودی به ECU (خودروهای انژكتوری)

10A

15

O

فندک

فندک، ساعت، آنتن

15A

16

P

قفل مرکزی

قفل مرکزی

30A

17

Q

کانکتور عیب‌یاب

 

تعویض فیوز پراید

فیوزهایی که در جعبه فیوز پراید صبا تعبیه شده‌اند، بر اثر اضافه‌ جریان عمل کرده و در اصطلاح می‌سوزند؛ لذا باید تعویض شوند. فرض کنید نسبت به خرابی فیوز چراغ جلو پراید شک دارید. اولین راهکار برای تشخیص فیوز سوخته یا سالم بازرسی چشمی است. چنانچه فیوز شیشه‌ای و مستطیلی شفاف باشد، این موضوع با چشم قابل رویت است؛ در غیر این‌ صورت باید به سراغ آوومتر یا مالتی‌متر رفت.

برای این کار می‌توانید از تست بوق مالتی‌متر یا چراغ تست استفاده کنید. جهت تست، دو سر مالتی‌متر را به دو سر فیوز چراغ جلو پراید وصل کنید. اگر چراغ تست روشن شد یا صدای بوق شنیدید، یعنی اتصال برقرار و فیوز سالم است؛ در غیر این صورت فیوز دچار مشکل شده‌است و باید تعویض شود.

هنگام تعویض فیوزهای معیوب به نکات زیر توجه کنید:

هنگام تعویض فیوزهای جعبه فیوز پراید قدیمی یا جدید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • خودرو و تمامی تجهیزات الکتریکی آن را خاموش کنید.
 • جهت بیرون‌کشیدن فیوز از انبرک مخصوص که در جعبه فیوز تعبیه شده‌است، استفاده کنید.
 • فیوزهای با کیفیت پایین شاید ارزان باشند، ولی در درازمدت چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ اقتصادی قابل توجیه نیستند.
 • جریان اسمی فیوزها روی آن‌ها نوشته شده‌است؛ لذا به‌هیچ‌وجه هنگام تعویض از فیوز با جریان بالاتر استفاده نکنید.
 • همواره فیوز یدک به‌همراه داشته باشید.
 • پیش از تعویض فیوز پراید، حتما منشاء خرابی یا سوختگی آن را پیدا و برطرف کنید؛ در غیر این ‌صورت فیوز دوباره خواهد سوخت.
 • از سفت ‌بودن اتصالات فیوزها اطمینان حاصل کنید.

 

 

آیا می‌توان به جای فیوز از سیم استفاده کرد؟

در این بخش از مقاله راهنمای جعبه فیوز پراید، به یکی از پرتکرارترین سوالات شما عزیزان پرداخته‌ایم. استفاده از سیم به جای فیوز که گاهی توسط برخی مکانیک‌ها یا خود رانندگان انجام می‌گیرد، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود؛ چراکه شما عملاً عنصر حفاظتی مدار را حذف کرده‌اید و با بروز هرگونه ایراد در مدار مربوطه، احتمال آسیب‌دیدگی تجهیز اصلی وجود دارد.

به‌عنوان مثال، فرض کنید فیوز پمپ بنزین پراید سوخته است و شما آن را با سیم جایگزین کرده‌اید. اگر اتصالی در مدار رخ دهد و پمپ بنزین خراب شود، هزینه تعویض یا تعمیر آن قابل قیاس با هزینه تعویض فیوز نخواهد بود.

 

آیا استفاده از سیم به جای فیوز توصیه می‌شود؟

 

سایر تجهیزات الکتریکی در پراید

تا این قسمت جعبه فیوز پراید 131، صبا و … مورد بررسی کامل قرار گرفت. پراید را می‌توان یکی از پرتعدادترین خودروهای خیابان‌های ایران لقب داد که با وجود انتقادهای فراوان به آن و توقف تولیدش، کماکان پرقدرت در جاده‌‌ها و خیابان‌ها می‌تازد. تجهیزات الکتریکی این خودرو شامل موارد ذیل است:

 • برف‌ پاک‌کن‌ها
 • فن رادیاتور
 • پمپ بنزین
 • کیلومترشمار
 • فندک
 • قفل مرکزی
 • واحد کنترل خودرو (ECU)
 • فلاشر
 • ترمز
 • چراغ‌ها
 • سیستم صوتی
 • بالابر شیشه
 • و…

چنانچه به هر دلیلی خطایی در مدارات الکتریکی این قطعات رخ دهد و باعث عبور جریان از مقدار اسمی شود، فیوزهای مربوطه عمل می‌کنند و سلامت مدار تضمین می‌شود.

 

سوالات متداول جعبه فیوز پراید

کار جعبه فیوز داخل موتور پراید چیست؟

تمامی فیوزها در آن نصب شده‌اند و تمام تجهیزات الکتریکی خودرو از آن تغذیه می‎‌شوند.

چه زمانی نیاز به تعویض فیوزهای پراید داریم؟

فیوزها که در جعبه فیوز پراید تعبیه شده‌اند، در اثر اضافه‌جریان عمل می‌کند و در اصطلاح می‌سوزد؛ در این صورت باید به تعویض آنها اقدام کنیم.

جعبه فیوز پراید کجا قرار دارد؟

در کابین خودرو و در زیر فرمان.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
172 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
بهزاد
1402-11-04 06:44

سلام. عزیزان تمنا دارم راهنمایی کنید. پراید ۸۸ دارم. ساعتش روی داشبورد موقعی که چراغ جلو را روشن میکنم تند تند چشمک میزند. یعنی پرت پرت می‌کند. و ضمنأ موقع حرکت دنده یک صدای جیق ازش بلند میشه. مشکل چیست.

اکبری
1402-10-20 09:39

سلام پرایدکاربراتور دارم. چراغ کوچیک ها با باز کردن سوئیچ روشن میشه چراغهای آمپر هم با کلید چراغها روشن وخاموش میشه @دلیلش چیه.

مسعود
1402-10-09 11:27

سلام..پراید مدل 86 دارم که یکباره فن بخاری و شیشه بالابر و برف پاک کن از کار افتاد.(این مورد در ظرف چندین سال یکی دوبار اتفاق افتاده) ولی وقتی موتور ماشین رو خاموش می کنم ، با سوئیچ در وضعیت باز برق هرسه این وسایل وصل می شود و کار می کنند . لطفا راهنمایی کنید. ممنون

احمد
1402-09-25 19:06

سلام فن ماشینم کار نمیکنه پراید هست باید چیکار کنم

علی
1402-11-26 08:19
پاسخ به  احمد

تعویض کن باتریسازی

حمید تبریزی
1402-08-06 14:19

سلام ماشین من ۱۳۲ مدل ۸۸ هستش س قت کرده بودن و سوکت رله دوبل رو قیچی کره بودن یه باریساز اومد و سوکت رو وصل کرد کار نکرد ایمو بلایز رو با دستگاهش حذف کرد و از سوکت ایسو منفی در آورد مثبت وصل کرد ماشین کار کرد ولی به گاز نرفت گیج های پشت آمپر کار نکردن خلاصه یه سیم کشی نو خریدم الان اون ۳ سیم اصلی فیوز که هست یه سیم هست بنامEGI اون سیم بکجا وصل میشه
ممنونم اگه کمکم کنید
سپاس

محمد
1402-08-05 23:15

ماشین پراید ۸۹ دارم توی یکسال سه مرتبه جعبه فیوز سیمی عوض کردم فیوز سیمی ها مخصوصا وسطی داغ میشد و باعث سیاهی پایه و ذوب شدن محل اتصال میشد.دفعه آخر هم فیوز چراغ سیم آب شد. نور بالا اول قطع شد بعد چراغ خاموش شد.دیگه مجبور شدم با وصل کردن سیم نمره شش از سر مثبت باطری به دینام مشکل فعلا حل کنم و سیم ها اصلا دیگه داغ نمیشه حتما سیم رو داخل خورطومی مخصوص ضد حرارت بزارید که سیم حرارتی موتور باعث سفتی و دفرمه شدنش نشه…

رضا
1402-06-31 13:06

سلام آقا تو رو خدا کسی هست جواب من و بده ممنون میشم.
من پراید مدل ۹۰ دارم اولین بار این مشکل پیش آمده برام دو تا فیوز زیر فرمان طرف راست درست زیر پخش ماشین یکی فن جلو کلر تا روشن میکنم میسوزه هر جایی میبرم جواب درست نمیدن یکی میگه بوبین کمپرسور یکی میگه نه بوبین نیست موندم چکار کنم فیوز ۱۵ امپر

رحیم
1402-07-08 16:04
پاسخ به  رضا

بوبین کمپرسور از مدار خارج کن ببین میسوزه یا نه تگر سوخت از بوبین کمپرسور نیست

محمد
1402-06-25 21:10

سلام…پرایدمدل ۹۸دارم…وقتی سوئیچ بازمیکنم چراغ ثابت پشت امپر باچراغ سقف وچراغ بقیه امپرا باراهنما زدن ی ریزضعیف میشه…ماشین درحالت خاموش ها فقط سوئیچ بازه علت چیه دوستان طبیعیه بنظرتون راهنمایی کنیدتشکر

عباس محمودزاده
1402-05-27 01:10

سلام ببخشین میشه راهنمایی کنید که چرا برق خودرو پراید پشت آمپر نیست و هیچ برقی نداره ولی باطری و فیوزها همه سالم هستن فقط فیوز کلاسکه ای وسطی وقتی درمی‌آورم فیوزش رو و با لامپ چک میکنم به جایکه یک طرف برق داشته باشه هر دو طرف برق داره خواهشمندم راهنمایی کنید

سام
1

علی
1402-07-10 10:31

سلام عزیز دل
ماشینت مدل چنده ؟
داخل ماشینت چه چیزایی نصب کردی ؟ضبط ،باند و ….

عباس محمودزاده
1402-05-27 00:44

سلام خسته نباشید بنده ماشینم باقطع شدن کل برق خودرو روبرو شد وچون داخل خونه هست ماشین و به چند نفر تماس گرفتم نتونستن مشکل حل کنن خودرو پراید هست یهودی کل برق خودرو قطع شد و تمامی فیوزها چک شدن مشکلی نداشتن فقط فیوز کلاسکه ای فیش وسط وقتی دو طرف فیش رو در میاری دوباره هر دو سمت برق داره میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

امید
1402-06-16 10:34

بگو

سام
1402-05-24 23:50
امتیاز دهی :
     

سلام عرض ادب. آقا من یه لامپ ترمز خریدم از این پلیسی ها بعد که وصل کردم متوجه شدم موقع فلشر یا دزد گیر زدن نور کیلومتر با نور پلاک عقب ریتم فلشر گرفتن. سیم هارو عوض کردم درست نشد بعد چند روز فیوز داخل کاپوت سوخت اونم عوض کردم درست نشد ممنون میشم اگه مشکل رو بگید

عباس
1402-06-31 16:21
پاسخ به  سام

س همچین مشکلی یه جورایی واسه منم پیش اومده مشکل یکی ازپلاتین های درون هلدرلامپهای عقب بوداونهاروچک کن اتصال نکرده باشن یاجریان عوض کنند!

سلیمان
1402-05-06 21:15
امتیاز دهی :
     

با سلام من ماشینم پرایده چندین بار جعبه فیوز داخل کاپوت رو عوض کردم ولی بازم داغ میکنه اب میشه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم?

برق ماشین
1402-05-14 17:39
پاسخ به  سلیمان

سلام اتصال بدنه ماشینتون اگه ضعیف باشه داغ میکنه میسوزونه شما احتمالا اتصال بدنه ضعیفه

بهزاد
1402-11-04 06:02
پاسخ به  برق ماشین

فیوز ریویی بنداز سیمی ننداز

درسا
1402-06-27 11:14
پاسخ به  سلیمان

سوزاندن فیز واب شدن آن
بعلت بالانس نبودن پروانه فن.
شما باید فن باپروانه ت کارتن اماده باهم بگیر ۴پیچ ببند .من این مشکل داشتم

حجت
1402-07-10 15:48
پاسخ به  سلیمان

سلام . برای منم داغ میکرد تعمیرکارم گفت از سیم دینام هست . تقویت کرد درست شد

علی
1402-07-12 13:07
پاسخ به  سلیمان

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

Navid
1402-04-25 15:55

سلام دوستان ۴۰۵ مدل ۸۹ دارم کسی نمیتونه عیبشو پیدا کنه دیگه کلافمون کرده از بس خرجش کردم مشکلش داغ شدن بیش از حد موتور در صورتی ک تو پشت امپر نشون میده ولیبالا نیست و بین خط اولی و دومه وقتی کاپوت میدی بالا خیلی داغه و با حالی ک لوله هواکش را از پشت اب کرده بود و روغن را بخار میکنه اب هم خیلی خیلی کم؛ کم میکنه و واشر براش عوض کردم واتر پمپ عوض کردم کل جنت ها را عوض کردم تمام فشنگی ها عوض کردم ترموسات عوض کردم و ۷۳ درجه و امپر اب رو با… بیشتر »

امید
1402-04-26 22:17
پاسخ به  Navid

یه سیم منفی به باتری ماشینت وصل کن بزن به بدنه

برق ماشین
1402-05-14 17:19
پاسخ به  Navid

سلام دوست عزیز نگاه کن یه سیم اتصال بدنه بگیر یه سرشو بزن به به منفی باتری یه سرشو هم بزن به کوعل دوبل دیگه داغ نمیکنه موتور

عادل
1402-09-04 05:28
پاسخ به  Navid

کاتالیزور اگزوز رو هم چک کن اگه خراب بشه موتور داغ میکنه هم روغن کم میکنه

وحید
1402-11-10 08:02
پاسخ به  Navid

سیم اضافی از منفی باتری وصل کن بدنت.احتمالا خطلیدآمپره

حسین پرمهر
1402-03-26 14:25

سلام من چراغ پشت آمپر دارم ولی استارت نمیخوره

حمید
1402-03-27 21:50
پاسخ به  حسین پرمهر

سلام فلشرماشین من کارنمیکنه ازچیه دروبازمیکنم نمیزنن

وحید مرادی
1402-04-23 11:07
پاسخ به  حمید

سلام لای دری هاتو عوض کن اون دکمه ها که درب و باز و بسته میشه تو پشت کیلومتر نشون میده . درست میشه

جواد
1402-05-24 22:55
پاسخ به  حمید

از فیوز جعبه فیوز اگه از فیوز نبود یا نسوخته از باتری که جریان برق کافی ذخیره نمیکنه و به ماشین نمیرسه. اگر باتری نباشه سیم کشی اتصالی داره

علی
1402-07-12 15:33
پاسخ به  حسین پرمهر

ببخشید ماشینتون چیه؟

علی
1402-03-24 20:16

باسلام ماشین پراید ۹۴ دوگانه دارم ماشینم چند وقتیه فقط فیوز اصلی داخل کاپوت میسوزه میشه راهنمایی کنید مشکل از کجاست

علی
1402-03-04 21:03

ینی جوریه که مثلا اگه وایسم کم جون باشه دست ببرم به سبم های پشت جعبه فیوز داخل ماشین یهو پرجون میشه و خیلی راحت گاز میخوره چیکار کنم اگه میشه راهنمایی کنید

برق ماشین
1402-05-14 17:21
پاسخ به  علی

سلام سیم ها جعبه فیوز ضعیفه اول درشون بیار سرش رو دوتا گیره مانند داره اونارو محکم کن بزار سرجاش طوری که سفت بچسبه تکون نخوره دیگه حل میشه

علی
1402-03-04 21:01

سلام خسته نباشید،یه پرایدبار ۹۷دارم،بعضی وقتا انگار برق ماشینم کم جون میشه و خوب گاز نمیخوره حال سنگینی میگیره اما تا سیم های جعبه فیوز از زیر یکم تکون میدم یهو قدرتش بر میگرده احساس میکنم یکی دوتا از سیم جعبه فیوزم شله که گاهی کم جون میشه باید چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین

علی
1402-07-12 15:37
پاسخ به  علی

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشه وبرق رو کامل به سیستم انژکتور و پمپ بنزین ماشینتون برسونه.و مشکلتون برطرف میشه

سید علی اکبر موسوی زاده
1402-01-29 17:45

سلام وقت بخیر در خودروی پراید چند بار فیوز صفحه کیلومتر سوخت و عوض کردم ولی متأسفانه جواب نداد و دوباره سوخت لطفا مشکل از چیست؟ با سپاس

محسن
1402-01-09 13:18

سیم های جعبه فیوز به کجا وصل میشود؟

هومن
1402-01-03 06:35

سلام وقت بخیر دوستان لطفا هر تونست کمکم کنه من ی پراید مدل ۸۵ ساژم دارم که چندوقت پیش بردمش پیش مکانیک گف داخل موتورش کثیفه باید ببریش کارواش بد بیاریش منم رفتم کارواش دادم تا موتورشو برام بشورن اون یارو هم اومد اول فک کنم با گازوئیل کف اب فشار قوی شست داخل موتورشو بعدشم ماشین تا نزدیکا ی یساعتی بدون هیچگونه مشکلی خاموش روشن میشد مکانیک اومد ی کاسه نمد سر میل سوپاپ رو عوض کرد بعدش هرکاری کردیم ماشین به هیچ سراطی روشن نشد همچین همه چیزش عادیه استارت میخوره برق پشت امپر میاد صدا پمپ بنزین… بیشتر »

امیر
1402-04-19 14:35
پاسخ به  هومن

سلام داداش درست شد مشکلش چیبود؟

مهدی
1402-08-24 08:08
پاسخ به  هومن

سلام ابتدا به کمک کمپرسور باد و یک اسپری انژکتور ویا کنتاکتشور قسمتهایی رو که عرض میکنم بادقت اب و رطوبتشو خشک کن وبعد بشوری و بزاری کامل خشک بشه. ۱- رله دوبل ۲- وایرها رو در بیار و هم سوکتهای کوئل و هم دوسر وایرها و سر شمها رو بشور کاملا خشک کن اگر ماشینت روشن شد که حله و اگر نشد بعد تمامی سوکتهایی که پشت چراغ جلو کنار قمقمه هست رو و هم سوکتهای سوزن انژکتور و هم املاتور گاز رو کاملا خشک کن و با انژکتور شور بشور و اگر بازم زوشن نشد ، بررسی کن… بیشتر »

رضا
1401-12-21 15:27

سلام اقاماشین پراید الان دوباره بوق ماشین خود ب خود میزنه توحیاط بودم ماشین روشن کردم بعد ده ثانیه خود ب خود شروع کرد ب بوق زدن اصن هنگ کردم همه همسایه ها شاکی تااینکه سه تا فیوز برق ماشین دراوردم قط شد میشه راهنمایی کنید

علی
1402-07-12 15:43
پاسخ به  رضا

قاب وسط فرمون که همون کلید بوق هست اتصال کرده بررسی کنین احتمالا نم کشیده ومرطوب شده

منصور
1401-12-04 13:05

سلام تا دیروز یعنی 140112/3 ماشین خوب کار میکرد که یک دفعه آمپر آب بالا رفت ولی تا قبل از دیروز آمپر آب نرسیده به وسط همیشه فن کار میکرد و آمپر میومد پایین اما از دیروز آمپر می‌ره بالای وسط یعنی بین خط وسط وخط بعدی آمپر راه میو فته الان میشه بفرماید چه اتفاقی افتاده که یک دفعه اینجوری شد رفتم سنسور دما رو عوض کردم ولی فرقی نکرد بفرمایید ایراد از کجاست ممنون و تشکر مدل ماشین 83 است ولی ماشین سلامت است چون رسیدگی میکنم تا این مشگل پیش امده

عباس مهری
1402-04-26 22:32
پاسخ به  منصور

سلام ماشین من هم همینطور بود مشکل مال ترموستات بود

وحید
1402-11-10 07:16
پاسخ به  منصور

سلام اول ی دیاگ بزن شاید باگ نرم افزاری .بعدَش اتصال ب بدنتو چک کن اگه اوکی بود ی دونه دیگه ای از سرمنفی باتری سیم بکش ب بدنه .احتمالا خطای آمپرره اییشالا درست مییشه

جواد
1401-12-02 04:54

سلام من چراغای جلو ماشین یدفعه قطع شدن فیوز داخل اتاق هم نگاه کردم سالم بود میشه بگین عیب از کجاس،، ممنونم

برق ماشین
1402-05-14 17:26
پاسخ به  جواد

سلام رله رو نگاه کن

علی
1402-07-12 15:45
پاسخ به  جواد

اگر ماشینتون پرایده از فیوز سه فیش داخل کاپوت. باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشه

Moj
1401-10-22 16:44

سلام
من از فندک ماشین استفاده کردم یهو دیدم فندک گیر کرده بعد از یه دقیقه دیدم برق ساعت و ضبط ماشین پریده میشه راهنمایی کنید مشکل کجاست؟

عباس مهری
1402-04-26 22:33
پاسخ به  Moj

برو قسمت جعبه فیوز

برهان
1401-10-14 11:59

بیزحمت جواب بدین چون توجاده آلاف شدم

برهان
1401-10-14 11:54

یعنی وقتی سه تافیش کنارباطری روکشیدی بیرون نبایدبرق توکیلومترباشه.یادرهانبایدقفل مرکزیش کارکنه.ولی این روروال همه اون چیزهاکه نبایدباشه روهست

برهان
1401-10-14 11:51

سلام الان ماشینم خاموش شدوهرکاری میکنم روشن نمیشه.وبعدمن کاپوت ماشین روزدم بالاسه تافیش کنارباطری رومیخواستم چک کنم هرسه تاسیم روآوردم بیرون ولی بازهم توکیلومتربرق هست وروروال کارمیکنه.

برق ماشین
1402-05-14 17:27
پاسخ به  برهان

باتریت ضعیفه ماشین دو نمیتونه روشن کنه

مهدی
1401-09-23 20:47

سلام ماشین پرایدچراغ صفحه کیلومتر و چراغ کوچیک عقب و جلو با هم قطع شده از فیوز های داخل اتاق میدونم کدومه ها عوض کردمش درست شد بعد دوبار فیوز داخل اتاقش سوخت مشکل از کجاست

میلاد
1402-07-15 01:49
پاسخ به  مهدی

منم همین مشکل دارم گویا کسی جوابتو نداده

حمید
1402-10-26 23:17
پاسخ به  میلاد

این داستان چراغ کوچیک ونور صفحه کیلومتر شما حل شد چجوری مرسی

حمید
1402-10-26 23:18
پاسخ به  مهدی

اقا مشکل چراغ نور صفحه کیلومتر پراید شما چجوری حل شد

عرفان
1401-09-22 16:56

سلام برق پشت فیوزه پمپ بنزینم نمیاد ماشینمم پرایده

عباس مهری
1402-04-26 22:34
پاسخ به  عرفان

بوبین دوبل رو عوض کن

محمد
1401-09-08 11:31

سلام کسی میتونه کمک کنه بهم بگه فیوز کلیومتر پراید کودم یکی از فیروز ها هستن

عماد
1401-08-25 04:01

سلام علیکم
خیلی خیلی ممنون از این سایت مفید و کمکی دستتون در نکنه و بسیار نکات مهم و اموزنده به مایاد دادید افرین احسنتم

عباسقادری
1401-08-10 21:30

سلام ماشینم پرایده مدل ۹۵ هستش ماشین بعد از چند ساعت کارکردن یه جا ۵دقیقه خاموش کنم باطری جون نداره استارت نمیخوره هل بدم روشن کنم بعد از چند دقیه خاموش کردم فردا صبح با تک اشتارت روشن شد چند دفعه پیش امده استارت نخورده بعد از هل دادن وروشن کردن چند دقه بعد استارت راحت میخوره دلیلش چیه ممنون دوستان

ممد
1401-08-07 18:33
امتیاز دهی :
     

سلام یه ماشین پراید ۹۶ هست
وقتی ماشین روشن میشه فیوز وسط سه فیوز داخل کاپدت داغ میکنه
اونوقت وقتی میکشمش بیرون بازم ماشین و کل سیستم های برقیش کار میکنه در حالی که نباید کار کنن اها اینم بگم وقتی فیوز داخله صدای تسمه دینام بلند میشه و ماشین کلی برق میکشه

Roxbe
1402-04-12 17:56
پاسخ به  ممد

درود ،چنانچه باطری خودرو تون مشکلی نداشته باشه با سفت کردن تسمه دینام مشکل درست میشه .داغ کردن فیوز و صدای تسمه همه به دلیل زور زدن دینام برای شارژ باطریه.در ضمن زمانی که خودرو روشنه ،فیوزها رو بیرون نکشید .چراکه امکان از بین رفتن ای سی یو در زمان روشن بودن خودرو با این کار زیاده .

محمد
1401-07-16 11:18

باسلام
ماشینم پراید هست و یکی از سه فیوز اصلی داخل کاپوت جلو که سمت چپ قرار داره میسوزه و هرجا که میبرم می گن باطری معیوب هست ولی باطری فقط 6 ماه هست که تعویض کردم
تا الان سه باطری نو توی این سه سال خریدم و این مشکل برام پیش اومده و فیوز میسوزونه و دیگه ماشین استارت نمیزنه
البته باطری رو عوض کنم تا یه مدتی مثلا 6 ماه خوبه ولی دوباره شروع می کنه به فیوز سوزوندن

باران
1402-03-31 21:18
پاسخ به  محمد

سلام ماشین پراید مدل ۹۸ فیوز وسطی داخل کاپوت می سوزه مشکل چیست

برق ماشین
1402-05-14 17:32
پاسخ به  باران

سلام سیم رنگ سیاه رو اگه میگید میسوزه
اتصال بدنه ضعیفه یه سیم اتصال بدنه یه سرشو بزن به منفی باتری یه سرشو بده به پیچ سر کمک حله

شاهین طهماسبی
1401-07-06 19:10

باسلام پراید من چند روز پیش یه دفعه کل برق کیلومتر رفت مدل ۹۱بردم گفت سوخت دوباره یه کیلومتر گرفتم دوباره امروز سه تا فیوز دست چپ طرف باطری سوختن وترمزهام مثل سنگ شد بعد چند دقیقه ترمزها ازاد شد ولی فیوز میسوزه ممنون میشم راهنمایی کنین

علی
1402-07-12 15:51

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

بهزاد
1402-11-04 06:27
پاسخ به  علی

سلام فیوز ترمینالی منظور فیوز ریویی هست ؟!!

امیرچنگ
1401-06-22 09:19
امتیاز دهی :
     

بسیار عالی جناب مهندس زحمت شما گاهی فن خنک کننده ماشین کار نمکنه بعداز این که از جلو سیم فن رو دست کار ی میکنم دوبار کارمیکنه

برق ماشین
1402-05-14 17:34
پاسخ به  امیرچنگ

سلام سوکت فن رو عوض کنی حله

S.noori
1401-05-29 12:14

سلام،چراغ صندوق عقب ماشین من اتصالی داشت برطرف مردم سیمش رو عوض کردم اما بعد از تعویض فیوز دور اول ساعت و برق پشت آمپر نمیاد ولی دور دوم هم ساعت هم ضبط میاد مشکل از چی میتونه باشه؟

داود
1401-05-15 01:09

باسلام والله خسته شدم هی کاپوت را باور بسته کردم یه پراید دارم ۹۱ وقتی سویچ را باز میکنم صدای بنزین نمیاد و ماشین هم روشن نمیشه وقتی سیم های اصلی که میرن داخل کابین اونو بازی میکنم بع دوباره سویچ را باز کنم ماشین روشن میشه هر اوستا ی که بردم نتونست بفهمم علت چیه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم درست بشه

حمید
1402-03-27 22:45
پاسخ به  داود

سلام درود مال منم اونطور بود رله دوبلشو عوض کردم درست شد .

علی
1402-07-12 15:52
پاسخ به  داود

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

Abas
1401-04-27 04:17
امتیاز دهی :
     

هرچقدفیوز بگیرم نمیسوزونه فقط اب میکنه

علی
1402-07-12 15:52
پاسخ به  Abas

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

Abas
1401-04-27 04:15

سلام ماشینم پرایده مدل۹۰ فقط فیوز فن میسوزونه الانم جای فیوز فن اب شد طوری که قسمت بالایی جای فیوز باید سیم بپیچم دور یکی ازسیمای فیوز بعدن جاش بزارم تاکاربده اونم بعد چن ساعت سیمش اب میشه لطفا راهنمایی کنید چ کنم؟

علی
1402-07-12 15:53
پاسخ به  Abas

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

هادی
1401-04-12 00:05

سلام جعبه فیوز داخل کاپوت پراید سیم وسط که برق اصلی هست داغ مبکنه جوری که جعبه فیوزسیم وسط آب شده بود جعبه فیوز گرفتم عوضش کردم حالا دوباره سیم فیوز رو داغ کرده بود که داشت آب میشد و من ماشین رو خاموش کردم مشکل کجاست

Last edited 1 year ago by هادی
رضا
1401-05-19 22:51
پاسخ به  هادی

سیم وصل نکن وسطی رو یک فیوز تو کاپوت ۵۰ یا ۶۰ آمپر بزار دیگه هیچ مشکلی پیش نیاد. از منم همینطور بود بجای فیوز سیم میذاشتم از وقتی فیوز ۶۰ آمپر گذاشتم دیگه مشکلی پیش نیومد

برق ماشین
1402-05-14 17:37
پاسخ به  رضا

با این کار فشار زیادی به سیم کشی خودرو میاد بجاش اتصال بدنه رو قوی کن

علی
1402-07-12 15:54
پاسخ به  رضا

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

علی
1402-07-12 15:53
پاسخ به  هادی

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

مهدی
1401-04-08 22:41

خسته نباشید من ی پراید ۹۵ دارم چراغ چک روشن میشه و آمپر بنزین کلا خالی میشه مشکل از چیه لطفا کمک کنید

عزیزاله
1402-04-10 21:11
پاسخ به  مهدی

آمپر بنزین سوخته یا مغزی پمپ خراب شده

حسن
1401-04-04 08:12

سلام کلید کولر روشن نمیشه فن کولر هم از کار افتاده. پراید 85 هست. فیوز مربوطه کدومه؟

مجید
1401-01-09 07:17

با سلام
ماشین من پراید انژکتوری هست یه مدت هست ساعت ماشین خاموش میشه و بعضی اوقات روشن میشه فقط ساعت یک رو نشون میده و بعد از یک دقیقه دوباره ساعت خاموش میشه فیوزها رو چک کردم سالم هستند یک بار هم بست های باتری رو باز و دوباره بستم ولی درست نشد لطفا راهنمایی بکنید

ایلیا
1401-01-06 02:00
امتیاز دهی :
     

من ما‌شینم کاربراته باطری تازه عوض کردم شمع تازه عوض کردم
یه استارت سنگین میخوره بد دیگه استارت نمیخوره
باید حول داد تا روشن بشه
وقتی روشن شد ماشین بد کار میکنه ـ
بدگاز میخوره یه سره کم زیاد میشه گازش

علی
1402-07-12 15:56
پاسخ به  ایلیا

باید از فیوز ترمینالی بجای فیوز فابریک استفاده کنین که تحمل جریان برق مصرفی، از فیوز داشته باشد.

ایلیا
1401-01-06 01:52

سلام
ماشین نور چراغش ضعیف شد
بعد دور گاز بالا پایین میشه
مشکلش چیه

سیدعباس
1400-12-22 23:21

سلام استادمان ماشینم پراید هست یکدفعه ازسمت کولر خاموش یه دودزدبیرون برف پاکن وآمپرسرعت وسرعت سنج وسیم اصلی آتیش گرفت وماشین خاموش شدچیکارکنم

علی
1402-07-12 15:58
پاسخ به  سیدعباس

احتمالا دینام زیاد شارژ میکنه یعنی ولتاژش رفته بالا بدین باطری ساز تست کنه.

صابر
1400-12-06 12:06

سلام من یه پراید ۱۳۱ مدل ۹۰ دارم موقعی که فلش میزنم به ضبطم،ضبط خود به خود خاموش روشن میشه ،یا موقعی که ترمز میگیرم ضبط دوباره خاموش روشن میشه کلا قاطی میکنه مشکلش چی میتونه باشه ،آیا از فیوزشه ؟

حمید
1400-08-11 14:31

سلام پرایدصبادارم شیشه بالابرسمت شاگردکارنمیکندفیوزوکلیدسالم هست

سردبیر
1400-12-06 22:49
پاسخ به  حمید

درود حمید عزیز
به باتریساز مراجعه کنید.

جابر
1400-07-29 21:35

سلام من کیلومتر شمارم شماره هاش نیس عیب از چیه