روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن

فهرست مطالب

روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن موضوع این مقاله از سری مقالات نکات آموزشی مجله خودرو همراه مکانیک است که در این مقاله به‌سراغ یکی از سیستم‌های هشدار‌دهنده خودرو رفته‌ایم و قصد داریم نکاتی را در رابطه با دلایل روشن شدن چراغ چک پراید بیان کنیم.

بنابراین اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا اطلاعات بیشتری درباره دلایل روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن به‌دست آورید در ادامه با ما همراه باشید. 

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک پراید

در ابتدای مقاله «دلایل روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن» باید بدانید که چراغ چک خودرو یکی از مهم‌ترین چراغ‌های ماشین است، تا حدی که بسیاری از متخصصین بر این باور هستند به محض روشن شدن آن، باید خودرو را متوقف کرده و تا زمان رفع مشکل چراغ چک از رانندگی کردن خودداری کنید. چراغ چک که معادل انگلیسی آن Engine Check است، می‌تواند دلایل مختلفی برای روشن شدن داشته باشد.

البته همان‌طور که از اسم این چراغ مشخص است، دلایل روشن شدن آن بیشتر مربوط به خرابی و نقص در موتور است. برای مثال در برخی شرایط روشن شدن چراغ چک به محض روشن شدن کولر هم دیده شده است؛ پس دلایل مختلفی برای روشن شدن چراغ چک پراید وجود دارد. در ادامه این مطلب تعدادی از متداول‌ترین مشکلات را بررسی می‌کنیم و چگونگی رفع مشکل چراغ چک را برایتان شرح می‌دهیم. 

مشکل سنسور اکسیژن

یکی از رایج‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک در پراید خرابی سنسور اکسیژن است. از دلایل خرابی این قسمت می‌توان به روغن‌سوزی موتور، نقص در سیستم برق پیشرانه، شکستگی سنسور و… اشاره کرد که همه‌ این‌ موارد منجر به خام‌سوزی و بدسوزی بنزین در موتور می‌شوند. نقص در سنسور اکسیژن تاثیر مستقیمی‌ بر مصرف سوخت خودرو دارد و می‌تواند میزان مصرف سوخت را به‌شدت افزایش دهد.

سنسور اکسیژن بر روی منیفولد خروجی دود اگزوز قرار دارد و وظیفه آن چک کردن میزان اکسیژن در این بخش است. این سنسور اطلاعات به‌دست آمده را برای ECU ارسال می‌کند تا این قطعه با محاسبه دقیق مقدار هوا به سوخت، مانع از بدسوزی یا خام‌سوزی بنزین شود.

بهترین کار برای جلوگیری از خرابی سنسور اکسیژن این است که هر چند وقت یکبار آن را چک کنید تا کار به روشن شدن چراغ چک خودرو کشیده نشود. بی‌توجهی به این قطعه باعث افراط مصرف سوخت و کارکرد موتور می‌شود که هزینه‌های هنگفتی را در پیش دارد.

نقص در کوئل خودرو

از دیگر دلایل روشن شدن چراغ چک پراید می‌توان به نقص در قسمت کوئل خودرو اشاره کرد. در هنگام خرید پراید باید به این نکته دقت داشت که اگر حین جرقه زدن، شمع یا کوئل خودرو با مشکل مواجه شود چراغ چک خودرو روشن خواهد شد. نقص در این بخش باعث می‌شود که جریان برق ضعیفی برای جرقه زدن به سمت شمع‌ها ارسال شود که در نتیجه شاهد از کار افتادن سیلندرها و مختل شدن بخش سوخت و ساز خواهید بود.

لازم به ذکر است که در خودروهای قدیمی‌ برای خودرو فقط یک کوئل در نظر گرفته می‌شد، اما امروزه در خودروهای جدید، هر سیلندر به‌طور جداگانه از یک کوئل برخوردار است که تاثیر چشمگیری در کاهش خرابی‌های این قطعه الکترونیکی دارد.

درپوش باک

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم در اغلب مواقع روشن شدن چراغ چک نشان‌دهنده وجود نقص در موتور یا سایر قسمت‌های مرتبط با آن است؛ به‌همین‌دلیل شاید تصور کنید درپوش باک کمی‌ با روشن شدن چراغ چک نامرتبط باشد!

بد نیست بدانید که حتی خرابی درب باک یا محکم بسته نشدن آن باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود. اگر احیانا بعد از سوخت‌گیری شاهد روشن شدن چراغ چک خودرو بودید کافی است آن را مجدد ببندید. اگر باز هم این مشکل رفع نشد باید درب باک را تعویض کنید.

نقص در سنسور MAF

سنسور Mass Air Flow که مخفف آن MAF و مربوط به تشخیص حجم هوا است، تشخیص و سنجش میزان هوای ورودی را برعهده دارد. این سنسور روی هواکش یا در هوزینگ هوا قرار گرفته است. سنسور MAF در شرایط بد آب‌وهوایی، هوای خیلی سرد و خیلی گرم، شرایط محیطی خشک و همچنین گرد و خاک آسیب‌پذیری بیشتری دارد. به‌همین‌دلیل توصیه کارشناسان همراه مکانیک به شما این است که اگر ساکن شهرهای شلوغ با آلودگی بیش از حد هستید، حتما برای سلامت این قطعه اهمیت فراوانی قائل باشید.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

مشکل وایرهای شمع خودرو

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک پراید مشکل وایرهای شمع است؛ درواقع خرابی شمع و وایرهای آن باعث روشن شدن چراغ چک می‌شود. از آن‌جایی‌ که سلامت شمع تاثیر فراوانی بر عملکرد خودرو دارد، اگر به هر دلیلی شمع نتواند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد، مشکلات متعددی در کارکرد موتور خودرو پیش می‌آید. 

نقص در وایرها باعث می‌شود جریان کافی به شمع‌ها منتقل نشود؛ همچنین نقص در این قسمت، موجب نفوذ جریان برق به قسمت‌های دیگر خودرو می‌شود که یکی از دلایل خرابی خودرو و روشن شدن چراغ چک است. بدون شک هر راننده‌ای توجه ویژه‌ای به وایرها دارد؛ زیرا خرابی این قسمت کل سیستم سوخت و ساز را مختل می‌کند و بی‌توجهی به آن آسیب را به قسمت‌های دیگر مانند کاتالیزور هم می‌رساند.

خرابی ترموستات

با ادامه مقاله روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن با ما همراه باشید. یکی از رایج‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک در پراید خرابی ترموستات خودرو است. همان‌طور که می‌دانید وظیفه ترموستات این است که مایعی خنک کننده را در فضای موتور بچرخاند؛ البته ناگفته نماند در صورت گرم نبودن موتور، ترموستات بسته می‌شود.

هنگامی‌‌که موتور گرم می‌شود ترموستات باز شده و اجازه می‌دهد مایع خنک‌کننده درون موتور به جریان در بیاید تا دمای آن بیشتر از حد نیاز افزایش پیدا نکند. چرخش مایع خنک‌کننده درون موتور باعث می‌شود درجه‌ حرارت موتور در حد مطلوب باقی بماند و عملکرد آن در بهترین حالت حفظ شود. ترموستات خودرو بیشتر در آب‌وهوای خشک و نواحی گرم درگیر می‌شود، اما به‌طور معمول بیشتر از سایر قطعات در حال کار و آماده‌باش است.

سیستم EGR

سیستم چرخش گاز اگزوز یا همان EGR بیشتر در خودروهای دیزلی وجود دارد. کار این سیستم به این صورت است که مقداری از گاز خروجی اگزوز را مجددا به داخل موتور باز می‌گرداند تا آن مقدار سوختی که به‌درستی وارد چرخه سوخت‌وساز نشده‌است، مجددا وارد عمل شده و در سوخت‌وساز دخیل شود. خرابی سیستم چرخش گاز اگزوز نیز یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک پراید است که علت آن می‌تواند کیفیت پایین سوخت هم باشد.

این موضوع را فراموش نکنید که اولین نکته‌ای که در حین روشن شدن چراغ چک باید در نظر داشته باشید، توجه به چراغ‌های دیگر خودرو مانند ترمز دستی، ایربگ و ABS است. به‌عنوان مثال زمانی‌که چراغ چک همراه با چراغ ترمز دستی روشن می‌شود، قطعا دلیل آن پایین بودن میزان روغن در این قطعه است. فراموش نکنید بهترین کار در حین روشن شدن چراغ چک، خاموش کردن خودرو است و بهتر است تا حد ممکن قبل از رفع مشکل خودرو را روشن نکنید.

جمع بندی بررسی چراغ چک پراید

تمامی‌ این موارد جزو متداول‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو هستند. با در نظر گرفتن موارد ایمنی و چک کردن قطعات می‌توانید نسبت به رفع مشکل روشن شدن چراغ چک خودرویتان اقدام کنید. امیدواریم مقاله «روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن» مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با مطالعه آن به اطلاعات مناسبی در رابطه با این سیستم مهم در خودرو دست پیدا کرده باشید.

مقالات مرتبط زیر  را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
39 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مجتبی
1398-09-28 00:50

از وقتی که دوگانه سوز کردم چراغ چک روشن میشه بعد ۲روز خواموش میشه خودش

Farzad
1398-12-27 21:27
پاسخ به  مجتبی

داداش منم یه ماهه دوگانه کردم امروز اینجوری شد. باید ببرم پیش مکانیک یا نه .ممنون

مخدوم
1399-01-01 15:44

سلام ماشین پراید رو ال پی جی اش کردم سنسور چک روشن میشه مشکلی پیش میاد آیا ؟

محمود
1399-09-06 09:56
پاسخ به  مخدوم

سلام
جناب منم به این مشکل برخوردم
چجوری شما حلش کردید!؟

کامران باران
1400-08-04 02:10
پاسخ به  محمود

باید پول حسابی خرج کنید اصلا در این مورد اتفاق نظری میان تعمیرکاران وجود ندارد _

ایدن
1399-03-29 13:33

سلام وقت بخیر چراغ ترمز دستی در خودروی پراید هنگام رانندگی بعضی وقتا روشن میشه و روشن میمونه ،ترمز دستی به صورت کامل خوابیده و روغن ترمز هم دارد و پر است ،هنگام ترمز گرفتن چراغ ترمز دستی میزان نورش تغییر میکنه و کمی کمتر میشه ، لنت ها نو و لوازم هم همینطور روغن ریزی هم ندارد و مدل ماشین ۹۰ هست ای بی اس داشته ولی چون قوی نبود بلوک ای بی اس را از مدار جدا کردم و ترمزش را معمولی کردم چراغ چک هم بعضی وقتا روشن میشه که فک کنم با توضیحات شما مربوط به… بیشتر »

نازنین زهرا محبی
1399-08-21 20:55
پاسخ به  ایدن

بلبرینک دینامت باید عوض بشه

رضا
1399-11-09 20:57

خخخخخخ چه ربطی به بلبرینگ دینام داره

esmail
1400-02-26 12:52
پاسخ به  ایدن

ترمزش رو معمولی کردین، سنسور ای بی اس زیر داشبورد هستش برای اینکه چراغ دستی روشن نشه اون رو باید در بیارید مشکل اونجاست

محمد مهدی علیدوست
1400-08-10 13:25
پاسخ به  ایدن

سلام.کائوچوی داخل مخزن روغن ترمز خراب شده
سنگین میشه میره پایین.با یه پیچ گوشتی بیاریش بالا خاموش میشه ولی بهترین کار تعویض مخزن روغن ترمز هست

محمد
1401-05-18 04:09
پاسخ به  ایدن

سلام البته اگه عیب ازاین چیزایی که گفتی نباشه ؟میتونه ازفیش داخل که زیرکنسول ترمزدیتی هست وروی ترمز دستی قرار داره ازاونم باشه وقتی شل بشه این حالت هم دست میده

سام
1401-07-19 18:06
پاسخ به  ایدن

آخر دسته ی ترمز دستی اتصال داره یکم فاصله داشته باشه درست میشه احتمالا چسبیده بهش

احمد
1399-12-10 16:11

با سلام من پراید ۱۳۱ مدل ۹۰ دارم زمان حرکت یک دفعه در ۲ الی ۳ ثانیه برق قطع و وصل میشه و خودرو انگار ترمز گرفته باشی و رها کنی بعد چراغ چک روشن میشه و موقع حرکت گاز میدم ریپ میزنه و خاموش میکنم بعد از یک ربع استارت میزنم برق درست و چک روشن نمیشه و بعد از یک ساعت رانندگی دوباره همان وضعیت رخ میده ایا سنسور دریچه گاز میتونه باشه یا سوکت ان ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

امیرمحمد
1400-07-21 10:53
پاسخ به  احمد

پرایدهای جدید این مشکل را دارند ببرید تنظیم موتور مشکل کامپیوتر داره کامپیوتر lznf چینیه باید تعویض بشه

محمد مهدی علیدوست
1400-08-10 13:22
پاسخ به  احمد

سلام..فیوز اصلی ماشین از داخل خراب شده.سه تا سیم داره.فوری عوضش کن

مهدی جون
1401-01-28 15:57
پاسخ به  احمد

مشکل برقی هست یا فیوز ۳تایی مشکل داره یا بست باطریت شل شده یا از دینام برق خوب نمیاد باید چک بشه اما ۹۰ درصد از فیوز سه تایی پرایدت هست

خداداد راسق
1401-07-04 14:10
پاسخ به  احمد

باطری ببر دستگاه ببینه سالمه یا نه

Javad
1401-10-05 22:42
پاسخ به  احمد

سلام منم مشكل شما رو داشتم كه با دياگ هم كسي متوجه ايرادش نشد

آخر خودم اتفاقي فهميدم كه ايراد از سويچ ماشينم هست وقتي كليد زاپاس رو استفاده ميكنم هيچ مشكلي ندارم، سئوال كردم گفتن آي سي تشخيص كليد نيم سوز شده و اي سي يو اونو نميشناسه پس فرمان قطع ميده

abe
1401-11-02 10:23
پاسخ به  احمد

سلام عزیزم آره احتمالا ازسوکت دریچه گازهست سیمهاشون چک کن ببین زدگی یا شکستگی واز ته سوکت قطعی نداشته باشد البته من هم به این مورد برخوردکردم دلیلش یکی از سیمهام جداشده بود وبه یک رشته وصل بود

ژه نیار
1400-02-31 16:22

کارتون واقعا عالیه. خسته نباشید

احمد
1400-03-05 11:30

با سلام
من پراید 90 مدل 131 دارم هنگام حرکت مدت 1 الی 2 ثانیه همه چی قطع و چراغ چک روشن میشه که وقتی گاز میدم حالت ریپ زدن میشه اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

علی
1401-04-29 07:54
پاسخ به  احمد

شما فقط مشکلت از فیوز سه تایی داخل کاپوت هست وسطی رو عوض کن قبل اینکه جدید بندازی سر جاش یکم سر فیوز رو با انبردست فشار بده که سفت بشه

مهران
1400-03-07 18:59

من که تو اهواز هستم و با این هوای گرم دور موتور فن همش تند کار میکنه ، مقاومت فن خراب میشه و چراغ چک روشن میشه بعد از تعویض مقاومت فن چراق چک خاموش میشه
کلا هر مشکلی تو مدار فن (رله ها و سوکت ها) باعث میشه چراغ چک روشن بشه

دغلاوی
1400-05-06 23:14

پرایدم دوگانه سوز فابریکه چراغ چیک روشن شده وروی گاز نمی افته دلیلش چی میتونه باشه؟

کامران باران
1400-08-04 02:07
امتیاز دهی :
     

خیلی پیچیده و بسیار تستی و مختصر بیان کردید امتیاز من:صفر _

کاکا
1401-01-01 11:59

,سلام چراغ چک روشن شده قبلا گاز سین چی داشتم کار میکرد الان قط شده یا از آن است

محمد رضا
1401-04-07 20:20

سلام خسته نباشید ماشین من بعد از موقعی که زیاد کار میکنه حین کارکرد موتور چراغ چک روشن میشه از طرفی هم وقتی میرسم خونه که ماشینو خاموش کنم فنش خیلی دیر خاموش میشه بعضی وقتا تا ۵ دقیقه ۱۰ دقیقه هم میره تا خاموش بشه شهرمونم انقد گرم نیست ممنون میشم کمکم کنید گفتم دیاگ نبرم شاید تونستم خودم حلش کنم.

علی
1401-04-29 07:56
پاسخ به  محمد رضا

اتفاقا دیاگ زدن خیلی خوبه هر چند ماه یکبار یه دیاگ بزن هم اگر خطا داشته باشه بهت میگه هم اینکه پارامتر های موتور رو واست تنظیم میکنه

محمد
1401-05-18 04:21
پاسخ به  محمد رضا

اگه امپرت بالا نیست ماشین هم داغ نیست ؟امکان داره یکی ازرله های فن چسبیده باشه اگه این مشکل پیش اومد دوتا تقه به رله هابزن اگه خاموش شد که ازاونه اگه نشد ممکنه سیم رله ها اتصال کرده یا داغ وسوخته شدن سیم ها روهم چک‌کن واگه داغ باشه هم وقتی خاموش میکنی هنوز فن کارمیکنه علتها داره که اگه این مشکل هم بود علت رو میگم خدمتتون

پژمان
1401-04-22 01:23

سلام.من یه پراید cngدارم زمان ریختن گاز ماشین چراغ چک روشنیشه وبعد خاموش کردن چند دقیقه چراغ چک خاموش میشه دلیلش چیه

مهیار
1401-05-20 23:08

باسلام سنسور اکسیژن من خراب بود عوض کردم و سنسور دورموتور الان سنسور اکسیژن دقیق داره نشون میده تو دیاگ ولی چراغ چکم برمیگرده شاید نزدیک به چند بار دیاگ زدم فایده نداشته نیاز به برنامه جدید ایسیو هست یاخیر پراید مدل ۸۶

عدنان صالحی زاده
1401-06-09 08:47

سلام ماشینم پراید مدل۹۳ کیلومترم از کار افتاده هرجا بردمش میگن سنسور کیلومترش روی ای بی اس الان بعضی وقتا روشن میشه باز خاموش میشه دیگه روشن نمیشه

امیر
1401-06-30 19:52

آموزنده بود مرسی ،،،،حالا ی سوال هم بپرسم بعد از ده دقیقه کمتر یا بیشتر که ماشین کار کرد چراغ چک روشن میشه

احسان
1401-07-07 19:47

سلام پرایدمدل93دارم موقع رانندگی به مدت نیم ساعت چراغ چک ماشین روشن میشه بعدازتوقف درجایی که سایه باشه فن ماشین روشن میشه و چراغ چک خاموش میشه البته بعداز خنک شدن ودوباره درحال رانندگی چراغ چک روشن میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

ابراهیم
1401-07-11 01:19

سلام کسانی که تجربه دارن لطفاراهنمایی کنن..ی مدتی بودسنسوراکسیژن خراب شد چراغ چکم روشن شد بعدمدتی رفتم سنسوراکسیژن رو عوض کردم بعدیک ساعت برامدتی چراغ چک رفت ولی دوباره ظاهرشد دستگاه هم زدم میگه سنسوراکسیژن خرابه حدود۹۰۰هزارتومن هم دادم چکاربایدکرد؟

مجتبی
1401-07-14 09:50
امتیاز دهی :
     

سلام وقت بخیر من پراید ۱۳۲ مدل ۹۰دوگانه دستی دارم چند وقتی هست که توی حرکت یهو چراغ چک روشن میشه و فن دور تند شروع به کار میکنه هر جا بردم کسی سر در نیورده سنسور دمای آب عوض کردم مقاوت فن هم عوض کردم .
هر وقت هم چراغ چک روشن میشه دستگاه ک میزنی خطای سنسور دمای آب میاد
لطفا راهنمایی کنین خسته شدم

E,S
1401-08-22 23:02
پاسخ به  مجتبی

اگه چراغ چک روشن شد و دور گاز و کلیومتر هی بالا و پاین کرد مشکل از وایره

Seyyed Rezaei
1401-10-11 06:30

من مشکل سنسور اکسیژن دارم برای پراید صبا اکنژتوری
موتور تعمیر اساسی کردم سنسور اکسیژن بوش با سوکت فابریکی استوک هم خریدم منتها وقتی سنسور وصل میشه وارد مدار میشه ماشین تو حرکت خودشو میگیره شتابش هم کمتر میشه تو سرعت ۹۰ تا ۱۰۰ تا خیلی ناجور میگیره ول میکنه هنوز کسی نتونست بفهمه مشکل از چیه..‌
البته خودم تاژگی یه چیزی متوجه شدم اونم اگزوز ماشین ک کاتالیز نداه و لوله ایی هم هستش تا منبع اگزوز

ممکن دلیلش این مدل اگزوز باشع؟؟

بهزاد
1401-10-16 00:33

سلام
من پراید مدل ۸۷ زیمنس انژکتوری دارم…وقتی امپر آب میاد وسط فن کار میکنه و چراغ چک روشن میشه‌….رله دوبل و رله کند و تند رو عوض کردم باز مشکل باقی موند…بنطرتون مشکل از کجاست؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید