Image default
خانه » مقالات » نکات فنی و آموزشی » روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن
نکات فنی و آموزشی پیشنهاد سردیبر

روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن

در این سری از  مقالات نکات آموزشی مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ یکی سیستم‌های هشدار‌دهنده خودرو می‌رویم و نکاتی را در رابطه با این قطعه مهم از خودرو بیان می‌کنیم. امروز مقاله روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن  را برای شما خوانندگان عزیز ارائه می‌دهیم.

دلایل روشن شدن چراغ چک پراید

در ابتدای مقاله دلایل روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن باید بدانیم که چراغ چک اتومبیل یکی از پرکاربردترین چراغ‌های یک خودرو است که بسیاری از متخصصین بر این باور هستند به محض روشن شدن آن خودرو باید متوقف شود و به هیچ عنوان نباید آن را تا رفع مشکل چراغ چک روشن کرد. چراغ چک که معادل انگلیسی آن Engine Check است، می‌تواند دلایل مختلفی برای روشن شدن داشته باشد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

البته همان طور که از اسم این چراغ مشخص است دلایل روشن شدن آن بیشتر مربوط به خرابی و نقص در موتور است. برای مثال در برخی شرایط روشن شدن چراغ چک به محض روشن شدن کولر هم حتی دیده شده است. پس دلایل مختلف و زیادی برای روشن شدن آن وجود دارد. در ادامه این مطلب تعدادی از محتمل‌ترین مشکلات را بررسی می‌کنیم و خواهیم دید که چطور برای رفع مشکل چراغ چک اقدام کنیم. 

مشکل سنسور اکسیژن

مشکل سنسور اکسیژن

خرابی سنسور اکسیژن یکی از محتمل‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک در پراید است و به همین دلیل در ابتدا به آن اشاره کردیم. از دلایل خرابی این قسمت می‌توان به روغن سوزی موتور، نقص در سیستم برق پیشرانه، شکستن و … اشاره کرد که همه‌ی این‌ها منجر به خام سوزی و بدسوزی در موتور می‌شوند. نقص در سنسور اکسیژن تاثیر مستقیمی‌ بر مصرف سوخت خودرو دارد و می‌تواند میزان مصرف سوخت را به شدت افزایش دهد.

برای افزایش طول عمر خودرو خود مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

مفهوم لاستیک تابستانی چیست

5 علت که نشان از خرابی دینام دارد

کنیستر چیست

مکان قرار گیری سنسور اکسیژن بر روی منیفولد خروجی دود است که کار آن چک کردن میزان اکسیژن از این خروجی است. اطلاعات بدست آمده از این سنسور در این قسمت برای ECU ارسال می‌شود. بعد از بررسی این اطلاعات نسبت به تنظیم میزان سوخت و هوا در حین کار خودرو اقدام می‌شود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

بهترین کار برای جلوگیری از خرابی این قطعه این است که هر چند وقت آن را چک کنید تا کار به روشن شدن چراغ چک خودرو کشیده نشود. بی توجهی به این قطعه باعث افراط مصرف سوخت و کارکرد موتور می‌شود که هزینه‌های هنگفتی را در پیش دارد.

نقص در کوئل خودرو

نقص در کوئل خودرو

مقاله روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن را با توضیحاتی در رابطه با کوئل خودرو پیش می‌گیریم. اگر که خودرو در حین جرقه زدن یک شمع و یا کوئل خودرو با مشکل مواجه شود چراغ چک خودرو روشن خواهد شد.

نقص در این بخش باعث می‌شود که جریان برق ضعیفی برای جرقه زدن به سمت شمع‌ها ارسال شود که در نتیجه شاهد از کار افتادن سیلندرها و مختل شدن بخش سوخت و ساز خواهید بود. البته لازم به ذکر است که در خودروهای قدیمی‌ برای خودرو فقط یک کوئل در نظر گرفته می‌شد اما امروزه در خودروهای جدید برای هر سیلندر یک کوئل داریم . این امر باعث شده که این مشکل کمتر رخ بدهد. مورد بعدی که در مقاله روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن به آن می‌پردازیم درپوش باک است که در ادامه با هم می‌خوانیم. 

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

درپوش باک

درپوش باک

همان طور که در ابتدا گفتیم روشن شدن چراغ چک مربوط به موتور و قسمت‌های اطراف آن است و شاید این مورد کمی‌ با روشن شدن چراغ چک نامرتبط باشد. اما بد نیست بدانید که حتی خرابی درب باک یا محکم بسته نشدن آن باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود. اگر احیانا بعد از سوخت گیری شاهد روشن شدن چراغ چک خودرو بودید کافی است آن را مجدد ببندید. اگر باز هم این مشکل رفع نشد باید درب باک را تعویض کنید.

نقص در سنسور MAF

نقص در سنسور MAF

سنسور Mass Air Flow که مخفف آن MAF است و  مربوط به تشخیص حجم هوا می‌باشد. همان طور که می‌دانید کار این سنسور تشخیص و سنجش میزان هوای ورودی است. این سنسور بر روی هواکش و یا در هوزینگ هوا قرار گرفته است. این سنسور در شرایط بد آب و هوایی، هوای خیلی سرد و خیلی گرم، شرایط محیطی خشک و همچنین گرد و خاک بیشتر آسیب پذیر است. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که اگر ساکن شهرهای شلوغ با آلودگی بیش از حد هستید حتما زود به زود این سنسور را چک کنید.

مشکل وایرهای شمع خودرو

مشکل وایرهای شمع خودرو

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو مشکل وایرهای شمع است. خرابی شمع و وایرهای آن باعث روشن شدن چراغ چک می‌شود. عملکرد خودرو در هر شرایطی وابسته به شمع خودرو است. همین موضوع میزان اهمیت این وایرها و شمع‌های خودرو را می‌رساند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

نقص در وایرها باعث می‌شود تا جریان کافی به شمع‌ها منتقل نشود. همچنین نقص در این قسمت باعث می‌شود جریان برق به قسمت‌های دیگر خودرو نفوذ کند که باعث خرابی می‌شود. بدون شک هر راننده‌ای توجه ویژه‌ای به این قسمت دارد زیرا خرابی این قسمت کل سیستم سوخت و ساز را مختل می‌کند و بی توجهی به آن آسیب را به قسمت‌های دیگر مانند کاتالیزور هم می‌رساند.

خرابی ترموستات

خرابی ترموستات

با مقاله روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن با ما همراه باشید. یکی  از رایج‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک در پراید خرابی ترموستات خودرو است. همان طور که می‌دانید وظیفه ترموستات این است تا مایعی خنک کننده را در فضای موتور بچرخاند. زمانی که موتور گرم نیست ترموستات بسته می‌شود.

هنگامی‌که موتور گرم می‌شود و دمای لازم برای عملکرد بی نقص را به دست می‌آورد یک سنسور درون ترموستات باعث باز شدن آن می‌شود و اجازه می‌دهد تا مایع خنک کننده به جریان در بیاد تا دمای موتور بیشتر از حد نیاز افزایش نیابد.بنابراین آب در موتور به چرخش در می‌آید. این جریان مایع خنک کننده (در ارتباط با دیگر اجزای مختلف سیستم خنک کننده) باعث می‌شوند درجه‌ی حرارت موتور در حد مطلوب باقی بماند و عملکرد موتور را در بهترین حالت نگه می‌دارند. ترموستات خودرو بیشتر در نواحی گرم و آب و هوای خشک درگیر می‌شود. اما به طور معمول هم بیشتر از سایر قطعات در حال کار و آماده باش است.

سیستم EGR

سیستم EGR

سیستم چرخش گاز اگزوز یا همان EGR بیشتر در خودروهای دیزلی وجود دارد. کار این سیستم به این صورت است که مقداری از گاز خروجی اگزوز را مجددا به داخل موتور باز می‌گرداند تا آن مقدار سوختی که به درستی وارد چرخه سوخت و ساز نشده است و در حال خارج شدن از لوله اگزوز است وارد عمل شود و در سوخت و ساز دخیل شود. این خرابی نیز یکی دیگر از خرابی‌های رایج است که علت آن می‌تواند بی کیفیتی سوخت هم باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

این موضوع را فراموش نکنید که اولین نکته‌ای که در حین روشن شدن این چراغ باید در نظر داشته باشید توجه به چراغ‌های دیگر خودرو مانند، ترمز دستی، ایربگ و ABS است. به عنوان مثال زمانی که چراغ چک همراه با چراغ ترمز دستی روشن می‌شود قطعا دلیل آن پایین بودن میزان روغن در این قطعه است. در پایان فراموش نکنید بهترین کار در حین روشن شدن چراغ چک خاموش کردن خودرو است و اینکه نسبت به عیب یابی اقدام کنید و تا حد ممکن تا قبل از رفع مشکل خودرو را روشن نکنید.

جمع بندی

تمامی‌ این موارد جز محتمل‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو هستند که با در نظر گرفتن موارد ایمنی و چک کردن قطعات می‌توانید نسبت به رفع مشکل روشن شدن چراغ چک اقدام کنید. امیدواریم مقاله روشن شدن چراغ چک پراید و نحوه برطرف کردن آن مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با مطالعه آن به اطلاعات مناسبی در رابطه با این سیستم مهم در خودرو دست پیدا کرده باشید.

مقالات مرتبط زیر  را از دست ندهید

ترمز اضطراری خودرو

با نحوه کارکرد سیستم کنترل در سربالایی و سرازیری آشنا شوید

سیستم سوخت رسانی انژکتور چگونه عمل می کند

عملکرد دیفرانسیل خودرو چگونه است

با انواع سیستم تعلیق خودرو آشنا شوید

علت سر وصدای کابین چیست

ماهک گیربکس

تفاوت بنزین یورو 2 با یورو 4

مطالب جدید

آیا با افزایش قیمت خودروها ، خرید آن به صرفه است؟

محمد رحیمیان

معایب پراید که شما را از خریدن آن منصرف می‎کند

هادی اشرف

چرا خودرو دوباره گران شد؟

محمد رحیمیان

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید