پیشرفت تکنولوژی امروزه بیش از پیش خود را در صنعت خودروسازی نمایش می‌دهد که آپشن‌های متنوع و مدرن خودروهای امروزی گواهی بر این ادعاست. اما آنچه که باید در این میان بدان توجه داشت بحث نگهداری و تعمیرات صحیح سیستم‌های به کار رفته در خودروها است چرا که افزودن آپشن جدید به خودرو، پیچیدگی‌های بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

البته خودروها و به خصوص خودروهای لوکس موجود در بازار، تا حدودی قادر به نمایش خطاها و خرابی‌های خود هستند که از طریق روشن شدن چراغ چک نمود می‌یابد. با ما همراه باشید تا اندکی بیشتر با چراغ چک خودرو و نحوه استفاده از آن آشنا شویم.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟
چراغ چک

چراغ چک چیست؟

یکی از مهم‌ترین مشکلات پدر و مادرها با نوزادها آن است که متاسفانه قادر به بیان خواسته‌های خود نبوده و فقط با گریه و زاری، سعی در جلب توجه اطرافیان دارند. پربیراه نیست که خودرو را نیز تا حدودی شبیه نوزادها بدانیم که به جای گریه و زاری می‌توان به علایم خرابی‌ها و چراغ چک توجه نمود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

چراغ چک پس از حضور انژکتور در سیستم‌های سوخت‌رسانی متداول شده و امروزه در تمامی خودروها مورد استفاده قرار می‎‌گیرد که روشن شدن آن می‌تواند نشان از وجود خطا و خرابی  در سیستم‌های خودرو باشد.

خطاهایی که باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوند

خطاهای موجود در کامپیوتر خودرو یا همان ECU منجر به روشن چراغ چک شده و دارای دو ماهیت دایم و موقت هستند. خطاهای دائم ناشی از مشکلات طولانی مدت و عدم توجه راننده به این خطاهاست که می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را نیز در پی داشته باشد. برخی مشکلات لحظه‌ای باعث ایجاد خطاهای موقت می‌گردند هر چند اهمیت این خطاها به اندازه خطاهای دائم نیست ولیکن نباید از این خرابی نیز چشم پوشید و به عبارتی باید پیشگیری را مقدم بر درمان دانست.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟
چراغ چک

کدهای خطا بر روی ECU

همانطور که عنوان شد خطاهای موجود در ECU باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوندکه هر کدام از این خطاها با کدهایی خاص که به صورت استاندارد در آمده است مشخص می‌شوند. با توجه به تنوع خودروهای موجود در بازار، کمپانی‌های سازنده در سال 1996 به فکر ایجاد یک زبان مشترک شدند. به همین منظور پروتوکلی تحت عنوان OBD-II را تدوین نموده و کدهای خطا را نیز بر اساس آن تعریف نمودند. علاوه بر این تمامی کمپانی‌های خودروسازی ملزم به استفاده از یک پورت استاندارد بر روی ECU شدند. کدهای خطا ترکیبی از حروف انگلیسی و عدد هستند که هر یک بیانگر خطا یا خرابی در قسمت خاصی از خودرو بوده و در حالت کلی به 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

کدهایی که با حرف P شروع می‌شوند بیانگر خطا در سیستم انتقال قدرت، کدهای شروع‌شده با حرف C بیانگر خطا در شاسی، کدهای شروع‌‎‌شده با حرف B نشان از خطا در بدنه و کدهای با حرف U بیانگر خطا در سیستم برقی خودرو می‌باشد.

رنگ چراغ چک

چراغ‌ چک با توجه به سلایق و برنامه‌های سازنده‌ها غالبا در سه رنگ نارنجی، زرد و کهربایی بر روی خودروها دیده می‌شود. چنانچه چراغ چک به صورت چشمک‌زن روشن و خاموش شود حکایت از یک مشکل و خرابی بسیار مهم نظیر خرابی کاتالیزور در خودرو داشته و به شدت توصیه می‌شود که به آرامی توقف نموده و خودرو را چک نمایید و در صورت نیاز با یک مکانیک باتجربه تماس بگیرید. روشن بودن پیوسته چراغ نیز نشان از خرابی یا خطای جزیی نظیر شل بودن در باک بنزین دارد. شایان ذکر است این موضوع را با دائم یا موقت بودن خرابی‌ها، اشتباه نگیرید.

نحوه خاموش کردن چراغ چک

خاموش کردن چراغ چک خودرو به 4 روش مهم انجام می‌پذیرد:

  • رانندگی نمودن و انجام ندادن هیچ کار خاصی
  • روشن و خاموش کردن چندباره خودرو
  • قطع باتری و وصل مجدد آن
  • استفاده از دیاگ
چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟
دستگاه دیاگ

رانندگی نمودن و انجام ندادن هیچ کار خاصی: ساده‌ کم‌هزینه‌ترین روش برای خاموش نمودن چراغ چک خودرو، این است که چراغ را به حال خود رها نموده و اجازه دهید تا در گذر زمان، چراغ چک خاموش گردد. هر چند شاید برخی مواقع، دست روی دست گذاشتن بهترین تصمیم باشد ولیکن در این موضوع آنچنان که باید صدق ننموده و ممکن است بدترین تصمیم بوده و خسارات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

روشن و خاموش کردن چندباره خودرو: برخی از خودروها به صورت خودکار چراغ چک را پس از چند بار روشن و خاموش شدن (معمولا 2 بار)، ریست می‌نمایند. بدین این منظور خودرو را روشن نموده و به مدت بسیار کوتاهی در حد یک ثانیه صبر نموده، خاموش نموده و به مدت یک ثانیه صبر نمایید. این کار را برای 2 بار دیگر نیز تکرار نمایید. لازم به ذکر است که این روش صرفا در برخی خودروها کارآ بوده و شاید در مورد خودرو شما صدق ننماید.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

قطع باتری و وصل مجدد آن: این روش نسبت به دو روش فوق کارآیی بیشتری دارد ولیکن زمانبر بوده و اندکی سخت‌تر است. بدین منظور ابتدا خودرو را خاموش نموده و اجازه دهید موتور خنک گردد چراکه ممکن است به هنگام کار، دستتان دچار سوختگی شود. سپس کابل‌های مثبت و منفی را از باتری جدا نمایید. بسیار ضروری است که بلافاصله شروع به کار ننمایید چراکه انرژی الکتریکی ذخیره‌شده در خازن‌ها می‌تواند باعث برق‌گرفتگی شود لذا به منظور تخلیه خازن‌ها، دست خود را بر روی بوق گذاشته و به مدت حدود 30 ثانیه، در همین حالت نگه دارید. حال به مدت 15 دقیقه صبر نموده و دوباره اتصالات را برقرار نمایید. اتصالات را چک نمایید که شل نباشند. در نهایت خودرو روشن نموده و چراغ چک را کنترل نمایید.

استفاده از دیاگ: دیاگ دستگاهی است جهت خطایابی کامپیوتر خودرو مورد استفاده قرار گرفته و در دو دسته کلی در بازار موجود است. برای استفاده از این دستگاه ابتدا به دفترچه خودرو مراجعه نموده تا محل اتصال به پورت ECU را پیدا نمایید که عمدتا در بالای جعبه فیوز قرار دارد. پس از اتصال به پورت مخصوص، با فشردن کلید “Enter” دستگاه را روشن نمایید.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

حال دستگاه شروع به تحلیل و آنالیز پرداخته و کد خطاهای موجود را به شما نمایش خواهد داد. کد خطاها را یادداشت نموده تا پس از پاک نمودن این خطاها، یا یک شخص مطلع در رابطه با این خطاها مشورت نمایید. در نهایت با استفاده از اسکرول، کلید پاک (Erase) را فشار دهید تا خطاها پاک شود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

چگونه کارکرد واقعی خودرو را تشخیص دهیم؟

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها