در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم تا به شما مخاطبین عزیز شرح دهیم که کارکرد معمولی ماشین در ‌سال چقدر است؟ آیا دست‌کاری کیلومتر ماشین در زمان خرید خودروی دست‌دوم قابل تشخیص است؟ در ادامه مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

میانگین کارکرد سالیانه خودرو

متوسط کارکرد خودرو در سال
دست‌کاری کیلومترشمار خودرو

متخصصان خودرو بر این باور هستند که هر خودرو به‌طور میانگین سالانه بین 17 تا 20 هزار کیلومتر کار می‌کند؛ بنابراین اگر میزان کارکرد خودروی موردنظر شما فراتر از این مقدار باشد، باید دقت داشته باشید که این خودرو بیش‌از‌ حد مورد استفاده قرار گرفته‌است. 

در زمان خرید خودروی دست‌دوم میزان کارکرد خودرو یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در قیمت خودرو است؛ به‌همین‌دلیل در زمان فروش خودروی دست‌دوم، افراد زیادی اقدام به کاهش کارکرد خودرو می‌کنند. متاسفانه این کاهش کارکرد، ضمن آن‌که باعث می‌شود مشتری خودرو را گران‌تر از ارزش واقعی خریداری کند، هزینه‌های نگهداری بیشتری را هم به گردن خریدار خواهد انداخت.

این مسئله حتی در شرایطی می‌تواند خطرناک باشد. به‌عنوان مثال فردی یک خودروی دست‌دوم خریداری کرده كه كاركرد واقعی آن 50 هزار كيلومتر است. قاعدتا خریدار باید پس از طی مسافتی در حدود ده هزار كيلومتر، تسمه تایم خودرو را تعویض کند. درصورتی‌که فروشنده کارکرد خودرو را از 50 هزار به 20 هزار کیلومتر کاهش داده‌ باشد، خریدار با تصور این‌که زمان کافی برای تعویض تسمه تایم دارد، اقدامی در این خصوص انجام نمی‌دهد. این مسئله می‌تواند ضررهای مالی و بعضا جانی را برای خریدار به‌همراه داشته باشد.  

راه‌های تشخیص تغییر کارکرد خودرو

متاسفانه شیوه‌های دست‌کاری کیلومتر ماشین به‌قدری پیشرفت کرده که در بسیاری از موارد تنها به‌صورت تجربی می‌توان به‌ دست‌کاری کیلومتر خودرو پی برد و تعیین میزان دقیق کارکرد ماشین در سال عملا امکان‌پذیر نیست.  

1- تست دیاگ

متوسط کارکرد خودرو در سال
راه‌های تشخیص تغییر کارکرد خودرو-تست دیاگ

متاسفانه حتی در بسیاری از خودروهایی که میزان کارکرد آن با استفاده از دستگاه دیاگ قابل تشخیص است نیز با روش‌های موجود کارکرد خودرو را تغییر می‌دهند و دستگاه دیاگ هم عملا در این زمینه ناکارآمد می‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در حقیقت روش‌های تغییر کارکرد خودرو از حالت سخت‌افزاری به حالت نرم‌افزاری درآمده‌اند؛ بنابراین تنها در 10 درصد خودروها می‌توان به تست دیاگ اعتماد کرد.

2- ظاهر خودرو

ظاهر خودرو یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص میزان کارکرد خودرو است. توجه به خوردگی و فرسودگی پدال‌ها (ترمز و کلاچ و به‌ویژه پدال گاز که خیلی دیرتر دچار فرسودگی می‌شود)، کهنگی چرم صندلی، روکش فرمان، کمربندها، دسته‌دنده و از بین رفتن عاج لاستیک‌ها می‌تواند تا حدی میزان کارکرد واقعی خودرو یا حداقل تفاوت آن با چیزی که نمایش داده می‌شود را نمایان سازد.

3- شرایط فنی خودرو

متوسط کارکرد خودرو در سال
کیلومترشمار ماشین

شرایط فنی خودرو هم تا حد زیادی گویای شرایط کارکرد خودرو است. بررسی مواردی مثل خوردگی دیسک چرخ‌ها، باز و بسته شدن پیچ‌های برخی از قطعات موتور، میزان جرم موتور، وضعیت رادیاتور، وضعیت دیسک ترمز، تسمه تایم و وضعیت کاتالیزور می‌تواند شرایط خودرو را برای فرد متخصص روشن کند.

4- سوابق نمایندگی و گارانتی

این راهکار بیشتر برای خودروهای خارجی به‌نتیجه می‌رسد. معمولاً زمانی که خودروها برای سرویس‌های دوره‌ای به نمایندگی‌ها مراجعه می‌کنند، کیلومتر کارکرد خودرو به‌همراه تاریخ مراجعه در فاکتورهای نمایندگی ذکر می‌شود. به‌عنوان مثال وقتی می‌خواهید خودرویی 4 ساله با 80 هزار کلیومتر کارکرد را خریداری کنید، به نمایندگی مراجعه کرده و متوجه می‌شوید که این خودرو دو سال قبل و در کیلومتر 60 هزار تعویض تسمه تایم داشته‌است. چطور خودرویی که در عرض 2 سال 60 هزار کلیومتر کارکرده در دو سال بعدی تنها 20 هزار کیلومتر کار می‌کند؟

تشخیص تغییر کیلومتر در خودروهای مدرن

متوسط کارکرد خودرو در سال
دست‌کاری کیلومترشمار خودرو

خودروهای مدرن امروزی مجهز به سامانه کیلومترشمار دیجیتال هستند. بسیاری از خودروها کیلومتر پیموده شده را نه تنها در سامانه کیلومترشمار بلکه در سیستم کامپیوتر کانونی خودرو نیز ثبت می‌کنند؛ به این معنی که پاک کردن یا کم کردن اطلاعات کیلومترشمارهایی که در کامپیوتر ماشین ثبت شده‌اند، به‌راحتی امکان‌پذیر نیست و تنها تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز می‌توانند با اتصال کامپیوترهای ویژه خود به سامانه کامپیوتری ثبت کیلومترشمار هر خودرو، کیلومتر واقعی رانده شده را به‌دست آورند.

با این وجود هنوز هم خودروهای مدرنی وجود دارد که کیلومتر ماشین را تنها در کیلومترشمار ثبت می‌کنند و در نتیجه برای تشخیص تغییر کارکرد باید از روش‌های ذکر شده استفاده کرد.

جرم کاهش کیلومتر ماشین

متوسط کارکرد خودرو در سال
جرم دست‌کاری کیلومترشمار

در بازار کشور ما بسیاری از فروشندگان خودرو ترجیح می‌دهند با کاهش کیلومتر ماشین، خودروهای دست‌دوم را با قیمتی بیشتر از ارزش واقعی آن به‌فروش برسانند که درواقع ازنظر قانون جرم به‌حساب می‌آید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مطابق قانون هر راننده خودرویی که کیلومتر ثبت‌شده در کیلومترشمار را تغییر داده و آن را کاهش دهد، برای نخستین‌بار به جزای نقدی از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال یا ده روز تا دو ماه حبس یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد؛ همچنین اگر این عمل را تکرار کند مجازات آن دو تا شش ماه حبس خواهد بود.

کلام آخر

در تمامی مواردی که برای تشخیص کاهش کیلومتر خودرو برای شما مخاطبین عزیز در این مقاله بازگو شد، تخصص و تجربه حرف اول را می‌زند. در این‌گونه موارد پرداخت هزینه کارشناسی که بسیاری از افراد آن را غیرضروری می‌دانند، جلوی ضررهای مالی بعدی را خواهد گرفت.

همراه مکانیک ضمن انجام تمامی خدمات کارشناسی خودرو در محل درصورت مواجهه خریداران با این‌گونه مسائل، در زمینه حقوقی نیز همراه شما خواهد بود. 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
8 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟ […]

[…] متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟ […]

[…] متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟ […]

[…] متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟ […]

[…] متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟ […]

جواد
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۴

چگونه میزان خواب خودرو رت بفهمیم

دركه
۱۳۹۹-۰۶-۲۱ ۱۶:۴۵

با سلام ايا در همراه مكانيك ميتوان خودرو را با خودروي ديگري تعويض كرد. با تشكر

مدیر
۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۱۴:۵۱
پاسخ به  دركه

سلام
بدون هیچ هزینه ای ماشینتونو میفروشیم و ماشین مورد نظرتونو براتون پیدا میکنیم