خرید خودروی دست دوم ؛ فرصت یا تهدید؟

فهرست مطالب


داشتن یک خودروی ایمن و مناسب، یکی از نیازهایی است که خانواده‌های ایرانی با تلاش فراوان، درصدد پاسخگویی بدان هستند و با توجه به آنکه بسیاری از اقشار جامعه تمکن مالی لازم جهت خرید خودروی صفر را ندارند، خرید خودروی دست دوم را انتخاب می کنند.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

خرید خودروهای کارکرده دارای مزایای ذاتی فراوانی است و مهم‌ترین آن نیز، کاهش هزینه پرداختی می‌باشد ولیکن این نوع از خرید می تواند خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد. 

آمار ترسناک از خودروهای ناسالم برای فروش

بر اساس آمار سال همراه مکانیک و بر اساس بررسی‌هایی که در بازار خودرو انجام شده است، 81% خودروهای موجود سالم معرفی شده‌اند، این در حالیست که از هر 4 خودرویی که فروشندگان مدعی سلامت آنها هستند، یک خودرو ناسالم بوده و دارای مشکلات فنی است، بعبارتی ساده‌تر، در خرید خودروی کارکرده بدون استفاده از کارشناسی خودرو، احتمال متضرر شدن شما 25% می‌باشد. فروشندگان برای فروش به دروغ متوسل می‌شوند در ادامه می‌توان اشاره کرد: 

روزانه به طور متوسط حدود 18500 خودرو (اعم از صفر و دست دوم)، در وبسایت‌های مختلف به صورت آنلاین، دیده می‌شوند، که 63 % از این خودروها در زمره خودروهای کارکرده، قرار می‌گیرند، این موضوع بدان معناست که بالغ بر 11600 دستگاه از خودروهای آماده فروش، خودروهای دست دوم می‌باشند.

به صورت روزانه، ادعایی بر سلامت بیش از 9300 خودرو وجود دارد. به طور خلاصه، اگر تمامی این خودروها، به فروش برسند، روزانه، بیش از 2300 مشتری از خرید خودروی کارکرده متضرر می‌شوند که در نوع خود فاجعه ای عظیم است.

کارشناسی بدنه خودرو
کارشناسی بدنه خودرو

حال چه باید کرد که احتمال این نوع زیان‌ها کمینه شود؟ قطعا جواب کارشناسی سلامت خودرو  پیش از خرید است. منظور از کارشناسی سلامت خودرو، اطمینان از صحت عملکرد فنی، اطمینان از کیفیت بدنه و شاسی و عملکرد صحیح آپشن‌ها و امکانات خودرو است. ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که موارد یادشده، تنها بخشی از بررسی هایی است که در هنگام خرید خودرو باید بدان توجه داشت و قطعا یک کارشناسی سلامت فنی، باید شامل تست رانندگی، تست دیاگ، تست ترمز و … باشد.

متاسفانه در این میان هستند خریدارانی که به واسطه عدم تسلط کافی به دانش فنی خودرو، به دوستان و آشنایان خود و یا برخی کارشناسان بی‌تجربه اعتماد می‌نمایند. این کارشناسان، بر اساس تجربه و نه مبانی علمی و همچنین با بررسی چشمی و کاملاً مبتنی بر تجربه، به بررسی خودرو می‌پردازند و این موضوع خود احتمال خطر را بیشتر می‌کند. امیدوارم که هیچکدام از شما جز آن 2300 هموطنی نباشید که روزانه متضرر می‌شوند.

کارشناسی خودرو لازم، اما کافی نیست!!

طبق آمار همراه مکانیک به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع کارشناسی خودرو در ایران، برای خرید خودروی دست دوم حداقل به 3 بازدید نیاز است تا خودروی مدنظر پیدا شود. غیر از زمانی که خریدار باید صرف جستجو و انتخاب خودروی مناسب بکند، پرداخت هزینه کارشناسی به ازای تمام موارد بازدید شده امری معقول و منطقی محسوب نمی‌شود.

نمایشگاه خودروهای کارشناسی‌شده، همراه مکانیک
نمایشگاه خودروهای کارشناسی‌شده، همراه مکانیک

از همین رو بهتر است سراغ مرکزی برای خرید خودرو بروید که تمامی خودروهای برای فروش‌شان، کارشناسی‌شده باشد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها