Image default
خانه » مقالات » نکات خرید و فروش خودرو » خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟
نکات خرید و فروش خودرو

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

داشتن یک خودروی ایمن و مناسب، یکی از نیازهایی است که خانواده¬های ایرانی با تلاش فراوان، درصدد پاسخگویی بدان هستند و با توجه به آنکه بسیاری از اقشار جامعه تمکن مالی لازم جهت خرید خودروی صفر را ندارند، خودروهای کارکرده را انتخاب می کنند. خرید خودروهای کارکرده دارای مزایای ذاتی فراوانی است و مهم ترین آن نیز، کاهش هزینه پرداختی می باشد ولیکن این نوع از خرید می تواند خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد. 

بر اساس آمار سال 94 و بر اساس بررسی¬هایی که در بازار خودرو انجام شده است، 81% خودروهای موجود سالم معرفی شده اند، این در حالیست که از هر 4 خودرویی که فروشندگان مدعی سلامت آنها هستند، یک خودرو ناسالم بوده و دارای مشکلات فنی است، بعبارتی ساده تر، در خرید خودروی کارکرده بدون استفاده از کارشناسی خودرو، احتمال متضرر شدن شما 24% می باشد. فروشندگان برای فروش به دروغ متوسل می شوند در ادامه می توان اشاره کرد: 

روزانه به طور متوسط حدود 18500 خودرو (اعم از صفر و دست دوم)، در وبسایت¬های مختلف به صورت آنلاین، دیده می شوند، که 63 % از این خودروها در زمره خودروهای کارکرده، قرار می گیرند، این موضوع بدان معناست که بالغ بر 11600 دستگاه از خودروهای آماده فروش، خودروهای دست دوم می باشند.

به صورت روزانه، ادعایی بر سلامت بیش از 9300 خودرو وجود دارد. به طور خلاصه، اگر تمامی این خودروها، به فروش برسند، روزانه، بیش از 2300 مشتری از خرید خودروی کارکرده متضرر می¬شوند که در نوع خود فاجعه ای عظیم است.

حال چه باید کرد که احتمال این نوع زیانها کمینه شود؟ قطعا جواب کارشناسی سلامت خودرو  پیش از خرید است. منظور از کارشناسی سلامت خودرو، اطمینان از صحت عملکرد فنی، اطمینان از کیفیت بدنه و شاسی و عملکرد صحیح آپشن‌ها و امکانات خودرو است. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که موارد یادشده، تنها بخشی از بررسی هایی است که در هنگام خرید خودرو باید بدان توجه داشت و قطعا یک کارشناسی سلامت فنی، باید شامل تست رانندگی، تست دیاگ، تست ترمز و … باشد. متاسفانه در این میان هستند خریدارانی که به واسطه عدم تسلط کافی به دانش فنی خودرو، به دوستان و آشنایان خود و یا برخی کارشناسان بی تجربه اعتماد می نمایند. این کارشناسان، بر اساس تجربه و نه مبانی علمی و همچنین با بررسی چشمی و کاملاً مبتنی بر تجربه، به بررسی خودرو می پردازند و این موضوع خود احتمال خطر را بیشتر می کند.

 امیدوارم که هیچکدام از شما جز آن 2300 هموطنی نباشید که روزانه متضرر می¬شوند.

مطالب جدید

مقایسه جک j4 و چری آریزو 5

هادی اشرف

چگونه همراه مکانیک، خرید و فروش خودروی دست دوم را متحول نموده است!

admin

راهنمای خرید خودروهای چینی دست دوم

admin

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید