قولنامه ماشین یکی از اساسی‌ترین مراحل در هر معامله خریدوفروش خودرو است. به ‌دلیل اهمیت فراوان قولنامه، در این مطلب قصد داریم همه چیز در مورد مبایعه‌ نامه خودرو را به اطلاع شما مخاطبین گرامی همراه مکانیک برسانیم، در پایان این مقاله، می‌توانید با اطلاع از تمامی نکات مربوط به مبایعه ‌نامه خودرو، با اطمینان کامل و خیالی راحت، معامله خود را انجام دهید و قولنامه را امضا کنید.

قولنامه ماشین چیست؟

در تصویر زیر، می‌توانید متن قولنامه خودرو را مشاهده کنید:

نمونه قولنامه ماشین

«قولنامه» یکی ‌از مهم‌ترین اسنادی است که هنگام خرید‌و‌فروش خودرو تنظیم می‌شود. نوشتن قولنامه یکی از اصلی‌ترین مراحل در معامله‌ خودرو است. درواقع مبایعه نامه قطعی خودرو یک سند عادی است که طبق قوانینی که در دادگاه اعتبار دارد، تنظیم می‌شود و طرفین موظف هستند تا مفاد قیدشده در آن را اجرا کنند. به‌واسطه قولنامه ماشین، فروشنده و خریدار متعهد می‌شوند که شرایط و قوانین ذکرشده را پذیرفته‌اند.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

مبایعه‌نامه خودرو یک برگه کاغذ است که با استفاده از کاربن، در دو نسخه تهیه می‌شود. اصل قولنامه ماشین به خریدار و کپی آن به فروشنده داده می‌شود.

مبایعه نامه خودرو

چه مواردی در قولنامه خودرو ذکر می‌شود؟

در ادامه نکات مهم در نوشتن قولنامه ماشین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در قولنامه خودرو، مشخصات کامل فروشنده و خریدار قید می‌شود که شامل مشخصات شناسنامه، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثابت است؛ همچنین در قولنامه خودرو، لازم است تمامی مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو (مدل، نوع،  تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) و وضعیت فنی خودرو قید شود.

ناگفته نماند که مبلغ پولی که به‌عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، تاریخ تنظیم سند، زمان مراجعه به تعویض پلاک و همچنین شیوه پرداخت پول هم باید در مبایعه ‌نامه ماشین مشخص ‌شود. 

مواردی که باید در مبایعه نامه ذکر شود

10 نکته طلایی مربوط  به مبایعه ‌نامه خودرو

همیشه در هنگام خریدو‌فروش خودرو‌های دست‌دوم یا صفر، نکات و جزئیاتی وجود دارد که معمولا خریداران به آن توجه کافی ندارند. چه خریدار خودرو باشید و چه فروشنده آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قولنامه ماشین بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه ماشین یک صفحه ای  که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی طرفین قرارداد آن را امضا کنند، قانونی است و بر‌اساس شرایط و بندهایی که در آن قید شده است، می‌توانید طبق قرارداد عمل یا آن را فسخ کنید. پس قولنامه را باید دقیق بنویسید؛ حتی اگر طرف دیگر معامله، از دوستان یا آشنایان شما باشند.

رعایت نکاتی در نوشتن قول نامه ماشینعدم توجه هنگام نوشتن مبایعه‌نامه خودرو، می‌تواند مشکلاتی را در آینده ایجاد کند. در ادامه، نکات قابل توجه هنگام تنظیم مبایعه‌نامه خودرو را برای شما مخاطبین عزیز توضیح می‌دهیم تا ب