همه افراد دوست دارند هنگام خرید و فروش خودرو نهایت لذت را ببرند و با رویی خندان قولنامه امضا کنند. بدون شک همه افرادی که با خرید‌و‌فروش خودرو سر‌و‌کار دارند، با قولنامه خودرو نیز سر‌و‌کار دارند، چرا که قولنامه نوشتن یکی‌از اساسی‌ترین مراحل خرید‌وفروش خودرو است.  بنابراین باید از اطلااعات لازم و ضروری در مورد قولنامه خودرو آگاهی داشته باشند تا  از مشکلات حقوقی و قضایی احتمالی دور باشند.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پس در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه باشید تا با آگاهی از تمامی نکات مربوط به قولنامه خودرو با اطمینان کامل و با خیالی راحت معامله خود را انجام دهید و قولنامه را امضا کنید.

قولنامه خودرو چیست؟

قولنامه خودرو چیست؟

یکی‌از مهمترین اسنادی که درهنگام  خرید‌و‌فروش خودرو تنظیم می‌شود، قولنامه است. قولنامه نوشتن یکی از اصلی‌ترین مراحل در معامله‌ی خودرو است. درواقع قولنامه خودرو یک سند عادی است که طبق قوانین تنظیم می‌شود و دردادگاه دارای اعتبار می‌باشد، که طرفین باید مفاد قید شده را اجرا کنند. به واسطه قولنامه،  فروشنده و خریدار متعهد می شوند که یک سری شرایط و قوانین را پذیرفته‌اند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

قولنامه خودرو یک برگه کاغذ است که با استفاده از کاربن در دو نسخه تهیه می شود. اصل قولنامه به خریدار و کپی آن به فروشنده داده می‌شود.

چه مواردی در قولنامه ذکر می‌شود؟

چه مواردی در قولنامه ذکر می‌شود؟

در قولنامه خودرو مواردی از قبیل مشخصات کامل فروشنده و خریدار شامل مشخصات شناسنامه، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثبت می‌شود. همچنین در قولنامه خودرو لازم است تمامی مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو (مدل، نوع،  تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) و وضعیت فنی خودرو قید شود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

مبلغی پول که به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، تاریخ تنظیم سند، زمان مراجعه به تعویض پلاک و همچنین شیوه پرداخت پول هم باید در قولنامه خودرو مشخص ‌شود. 

10 نکته طلایی مربوط  به قولنامه خودرو

10نکته طلایی مربوط  به قولنامه خودرو

همیشه خریدو‌فروش خودو‌های دست دوم یا صفر، نکات و جزئیاتی دارد که معمولا افراد به آن توجه کافی ندارد. چه خریدارخودرو باشید و چه فروشنده آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قولنامه بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی طرفین قرارداد آن را امضا کنند،  قانونی می‌شود و بر‌اساس شرایط و بند هایی که درآن قید کرده‌اید، می‌توانید طبق قرارداد عمل کرده یا آن را فسخ کنید. پس قولنامه را باید دقیق بنویسید، حتی اگر طرف دیگر معامله از دوستان یا آشنایان شما باشد.

عدم توجه هنگام نوشتن قولنامه خودرو می‌تواند مشکلاتی را در آینده به دنبال داشته باشد. در ادامه نکات قابل توجه هنگام تنظیم قولنامه خودرو را برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم که با آگاهی از این اطلاعات می‌توانید خرید و فروش خوبی همراه با سود و منفعت انجام دهید و از مشکلات احتمالی آینده  جلوگیری کنید.

 1. قبل از نوشتن قولنامه خودرو حتما بیمه‌نامه خودرو را به دقت مشاهده کنید چرا که از اطلاعات بیمه نامه خودرو و تخفیف بیمه مشخص می شود که خودرو تصادف کرده است یا نه و یا چند بار تصادف کرده است. به این نکته توجه کنید که خودرویی که تصادف نکرده باشد دارای تخفیف خودرو است اما خودرویی که تصادف کرده باشد از تخفیف بیمه برخوردار نیست.
 2. توجه کنید هنگام نوشتن قولنامه حتما از کاربن بین دو برگه قرارداد استفاده کنید و تمامی مواردی که باید در یک قولنامه ذکر شود را با دقت زیاد بررسی کنید. یادتان نرود در آخرین مرحله قولنامه و قبل از امضای طرفین کاربن را از بین دو نسخه بردارید تا طرفین بتوانند نسخه اصلی را امضا کنند.
 3. اطلاعات مربوط به طرفین قرارداد باید از روی مدارک شناسایی معتبر ثبت شود. مشخصات خودرو نیز باید از روی مدارک معتبر خودرو نوشته شود. همچنین یادتان باشد برای اطمینان ، اطلاعات مربوط به خودرو که در مدارک خودرو نوشته‌شده است را حتما با خود خودرو مطابقت دهید تا مغایرتی وجود نداشته باشد.
 4. لوازم و وسایل جانبی خودرو، سالم یا عدم سالم بودن آن را در قولنامه ذکر کنید.
 5. تمامی شرط و بندهایی که دو طرف معامله در باره آن به توافق رسیده‌اند را در قولنامه ذکر کنید.
 6. هزینه یا مبلغی را که برای خرید پرداخته می‌شود را در قولنامه بنویسید و ذکر کنید که چه مبلغی به‌صورت نقدی پرداخته می‌شود و چه مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود.
 7. درصورتی که مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود، فراموش نکنید که باید تمامی جزئیات مربوط به چک، تعداد و تاریخ آن در قولنامه نوشته شود.
 8. فراموش نکنید که این‌گونه سندها و قولنامه‌ها نباید خط خوردگی داشته باشند. اگر درهنگام نوشتن و پیش از امضا، قولنامه دچار خط خوردگی شود باید درانتها توضیحی مربوط به خط خوردگی و اینکه قبل از امضای طرفین خط‌‌‌ خوردگی به وجود آمده است، نوشته شود و علاوه بر طرفین معامله ، شاهدان نیز باید یادداشت مربوط به علت خط ‌خوردگی را امضا کنند.
 9. اما در هنگام خریدوفروش خودروی دست دوم نکته مهم این است که هنگام تعویض پلاک اگر شما خریدار باشید، باید همراه فروشنده برای تعویض پلاک بروید و نباید از فروشنده وکالتی برای تعویض پلاک دریافت کنید . در صورتی که شخصی حق انجام معامله نداشته باشد وکالت نامه برای تعویض پلاک بی اعتبار است. کسانی هستند که حق انجام معامله ندارند و از ترفند دادن وکالت نامه و سوءاستفاده از بی‌اطلاعی خریدار از ممنوع المعامله بودنشان،‌ کلاه برداری می کنند.
 10. سعی کنید حتما در بنگاه‌های معتبر و دارای تابلو‌های اتحادیه و جواز کسب معامله خود را انجام دهید و قولنامه خود‌ را تنظیم و امضا کنید. همچنین طرفین معامله می بایست یک نفر شاهد عادل همراه داشته باشند تا هنگام امضای قولنامه، حضور داشته باشند و قرار داد را به عنوان شاهد امضا کنند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

شرایط فسخ قولنامه خودرو

شرایط فسخ قولنامه خودرو

خب تا اینجا در باره نکات مهم و کاربردی مربوط به قولنامه خودرو صحبت کردیم بد نیست کمی هم در مورد شرایط فسخ قولنامه خودرو بدانیم.  بعد از معامله خودرو ممکن است  به هردلیلی نیاز به فسخ معامله پیدا کنید و حتما این سوال برای همه پیش آمده است که یک قولنامه خودرو درچه شرایطی فسخ می‌شود؟ برای فسخ قولنامه باید چه نکاتی را بدانید؟

خیار کلمه ای است که حقوقدان‌ها به‌جای کلمه “به هم زدن” استفاده می‌کنند و از اختیار می‌آید  یعنی طرفین معامله اختیاراتی در معامله شان دارند. در شرایط زیر می‌توان یک قولنامه را فسخ کرد:

 1. خیار مجلس: یعنی طرفین معامله هنوز در محل نوشتن قولنامه حضور دارند اما طرفین معامله به هر دلیلی در لحظه آخر از انجام معامله پشیمان می‌شوند.
 2. خیار غبن: شرایطی است که یکی از طرفین معامله متوجه می‌شود که از این معامله ضرر کرده است مثلا فروشنده متوجه می شود خودرو را زیر قیمت فروخته است و ضرر کرده است. اما در بیشتر قراردادها ذکر می‌شود که همه خیارها از جمله خیار غبن ساقط شده است.
 3. خیار تدلیس: یعنی فروشنده خودروی خود را بهتر از آن چیزی که هست نشان می‌دهد و با فریبکاری سعی کند عیب و ایراد خودرو را بپوشاند. اگر فروشنده ای به این ترتیب خریداری را فریب دهد، خریدار می‌تواند به‌صورت قانونی قولنامه را فسخ کند.
 4. خیار شرط: یعنی خریدار و فروشنده شرط کنند که تا مدتی مشخص می‌توانند قرار داد را فسخ کنند.
 5. خیار تخلف شرط: در این مورد در صورتی که خریدار یا فروشنده شرط کرده باشد کاری انجام دهد ولی آن را انجام ندهد، طرف مقابل می‌تواند طبق قانون قولنامه را فسخ کند.
 6. خیار تأخیر: اگر در هنگام معامله خودرو، درقولنامهخودرو در مورد زمان پرداخت وجه چیزی ننوشته  باشید.، فروشنده می‌تواند تا سه روز منتظر شما باشد که پول را بپردازید.  در غیر این صورت معامله فسخ می‌شود.
 7. خیار تعذر تسلیم: این مورد برعکس مورد قبلی است و شرایطی است که فروشنده به هر دلیلی نتواند به‌موقع خودرو را تحویل خریدار بدهد، طبق خیار تعذر تسلیم قرارداد فسخ می‌شود.
 8. خیارشرکت: معلوم شود خودروییکه فروخته شده، متعلق به دیگری است که اگر صاحب آن به معامله راضی نشود، خریدار می‌تواند تمام معامله را به هم بزند یا پول آن مقدار را از فروشنده بگیرد

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

با آگاهی از مطالب بالا باید شرایط قولنامه تان را تنظیم کنید. اگر می‌خواهید باخیال راحت بتوانید قولنامه را امضا کنیدف قولنامه را جوری تنظیم کنید که اختیاراتی قانونی در آن لحاظ شود که هم به‌نفع فروشنده و هم به‌نفع خریدار باشد و مورد توافق دو طرف باشد. با آگاهی از اختیارات بالا، زمانی که متوجه شدید خودرویی را گران خریده‌اید، یا خودرویی را ارزان فروخته‌اید یا فروشنده ایرادات خودرو را پنهان کرده است.

10 نکته طلایی در نوشتن قولنامه را به خاطر بسپارید تا معامله بی دردسری را تجربه کنید از خرید و فروش خودرو لذت ببرید. عدم رعایت هریک از این نکات  می‌تواند شمارا دچار دردسرها و مشکلاتی کند ، پس  نکات را به خاطر بسپارید و از تجربه  یک معامله پر منفعت ،هیجان‌زده شوید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از