قولنامه ماشین یکی از اساسی‌ترین مراحل در هر معامله خریدوفروش خودرو است. به ‌دلیل اهمیت فراوان قولنامه، در این مطلب قصد داریم همه چیز در مورد مبایعه‌ نامه خودرو را به اطلاع شما مخاطبین گرامی همراه مکانیک برسانیم، در پایان این مقاله، می‌توانید با اطلاع از تمامی نکات مربوط به مبایعه ‌نامه خودرو، با اطمینان کامل و خیالی راحت، معامله خود را انجام دهید و قولنامه را امضا کنید.

قولنامه ماشین چیست؟

در تصویر زیر، می‌توانید متن قولنامه خودرو را مشاهده کنید:

نمونه قولنامه ماشین

«قولنامه» یکی ‌از مهم‌ترین اسنادی است که هنگام خرید‌و‌فروش خودرو تنظیم می‌شود. نوشتن قولنامه یکی از اصلی‌ترین مراحل در معامله‌ خودرو است. درواقع مبایعه نامه قطعی خودرو یک سند عادی است که طبق قوانینی که در دادگاه اعتبار دارد، تنظیم می‌شود و طرفین موظف هستند تا مفاد قیدشده در آن را اجرا کنند. به‌واسطه قولنامه ماشین، فروشنده و خریدار متعهد می‌شوند که شرایط و قوانین ذکرشده را پذیرفته‌اند.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

مبایعه‌نامه خودرو یک برگه کاغذ است که با استفاده از کاربن، در دو نسخه تهیه می‌شود. اصل قولنامه ماشین به خریدار و کپی آن به فروشنده داده می‌شود.

مبایعه نامه خودرو

چه مواردی در قولنامه خودرو ذکر می‌شود؟

در ادامه نکات مهم در نوشتن قولنامه ماشین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در قولنامه خودرو، مشخصات کامل فروشنده و خریدار قید می‌شود که شامل مشخصات شناسنامه، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثابت است؛ همچنین در قولنامه خودرو، لازم است تمامی مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو (مدل، نوع،  تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) و وضعیت فنی خودرو قید شود.

ناگفته نماند که مبلغ پولی که به‌عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، تاریخ تنظیم سند، زمان مراجعه به تعویض پلاک و همچنین شیوه پرداخت پول هم باید در مبایعه ‌نامه ماشین مشخص ‌شود. 

مواردی که باید در مبایعه نامه ذکر شود

10 نکته طلایی مربوط  به مبایعه ‌نامه خودرو

همیشه در هنگام خریدو‌فروش خودرو‌های دست‌دوم یا صفر، نکات و جزئیاتی وجود دارد که معمولا خریداران به آن توجه کافی ندارند. چه خریدار خودرو باشید و چه فروشنده آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قولنامه ماشین بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه ماشین یک صفحه ای  که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی طرفین قرارداد آن را امضا کنند، قانونی است و بر‌اساس شرایط و بندهایی که در آن قید شده است، می‌توانید طبق قرارداد عمل یا آن را فسخ کنید. پس قولنامه را باید دقیق بنویسید؛ حتی اگر طرف دیگر معامله، از دوستان یا آشنایان شما باشند.

رعایت نکاتی در نوشتن قول نامه ماشینعدم توجه هنگام نوشتن مبایعه‌نامه خودرو، می‌تواند مشکلاتی را در آینده ایجاد کند. در ادامه، نکات قابل توجه هنگام تنظیم مبایعه‌نامه خودرو را برای شما مخاطبین عزیز توضیح می‌دهیم تا با آگاهی از این اطلاعات، خریدوفروش سودبخشی را انجام دهید و از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید. 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
 1. قبل از نوشتن مبایعه‌نامه خودرو، حتما بیمه‌نامه را به‌دقت مشاهده کنید؛ چرا که از اطلاعات بیمه‌نامه خودرو و تخفیف بیمه، مشخص می‌شود که خودرو تصادف نداشته یا چند بار تصادف کرده است. در نوشتن قولنامه ماشین تصادفی دقت کنید که تخفیفی را شامل نمی‌شود اما خودرویی که تصادف نکرده باشد شامل تخفیف است.
 2. توجه کنید که هنگام نوشتن قولنامه، حتما از کاربن بین دو برگه قرارداد استفاده شود و تمامی مواردی را که باید در یک قولنامه ماشین ذکر شود، با دقت زیاد بررسی کنید. فراموش نکنید که در آخرین مرحله قولنامه و قبل از امضای طرفین، کاربن را از بین دو نسخه بردارید تا طرفین بتوانند نسخه اصلی را امضا کنند.
 3. اطلاعات مربوط به طرفین قرارداد باید از روی مدارک شناسایی معتبر ثبت شود. مشخصات خودرو نیز باید از روی مدارک معتبر خودرو نوشته شود. هم‌چنین برای اطمینان بیشتر، اطلاعات مربوط به خودرو را که در مدارک خودرو نوشته‌ شده است، حتما با خود خودرو مطابقت دهید تا مغایرتی وجود نداشته باشد.
 4. لوازم و وسایل جانبی خودرو و شرایط سلامت آن‌ها را در مبایعه‌نامه ذکر کنید.
  بررسی تمامی مدارک شناسایی در نوشتن قول نامه ماشین امری ضروری است.
  بررسی تمامی مدارک شناسایی در نوشتن قول نامه ماشین امری ضروری است.
 5. تمامی شروط و بندهایی را که دو طرف معامله درباره آن به توافق رسیده‌اند، در قولنامه ذکر کنید.
 6. مبلغی را که برای خرید پرداخته می‌شود، در قولنامه بنویسید و ذکر کنید که چه میزان به‌صورت نقدی و چه مبلغی به‌صورت چک پرداخت می‌شود.
 7. درصورتی‌که مبلغی به‌صورت چک پرداخت می‌شود، فراموش نکنید که باید تمامی جزئیات مربوط به چک، تعداد و تاریخ آن در قولنامه نوشته شود.
 8. فراموش نکنید که این‌گونه سندها و قولنامه‌ها نباید خط‌خوردگی داشته باشند. اگر هنگام نوشتن و پیش از امضا، قولنامه ماشین دچار خط‌خوردگی شود، باید در انتها توضیحی مربوط به خط‌خوردگی و این‌که قبل از امضای طرفین خط‌‌‌‌خوردگی به‌وجود آمده است، ذکر شود و علاوه ‌بر طرفین معامله، شاهدان نیز باید یادداشت مربوط به علت خط‌‌خوردگی را امضا کنند.
 9. نکته مهم هنگام خریدوفروش خودروی دست‌دوم این است که هنگام تعویض پلاک، اگر شما خریدار باشید، باید همراه فروشنده برای تعویض پلاک بروید و نباید از فروشنده وکالتی برای تعویض پلاک دریافت کنید. درصورتی‌که شخصی حق انجام معامله نداشته باشد، وکالت‌نامه برای تعویض پلاک بی‌اعتبار است. کسانی هستند که حق انجام معامله ندارند و از ترفند دادن وکالت‌نامه و سوء‌استفاده از بی‌اطلاعی خریدار از ممنوع المعامله بودن خود، کلاه‌برداری می‌کنند.
 10. سعی کنید حتما در بنگاه‌های معتبر و دارای تابلو‌های اتحادیه و جواز کسب معامله خود را انجام دهید و مبایعه‌نامه خود‌ را تنظیم و امضا کنید. هم‌چنین طرفین معامله باید یک نفر شاهد عادل همراه داشته باشند تا هنگام امضای قولنامه، حضور داشته باشد و قرارداد را به‌عنوان شاهد امضا کنند.
مبایعه نامه خودرو را در بنگاه های معتیر بنویسید
مبایعه نامه خودرو را در بنگاه های معتیر بنویسید

شرایط فسخ مبایعه ‌نامه ماشین

خب تا اینجا درباره نکات مهم و کاربردی مربوط به قولنامه خودرو صحبت کردیم؛ بد نیست کمی هم در مورد شرایط فسخ قولنامه ماشین بدانیم. بعد از معامله خودرو، ممکن است به هر دلیلی نیاز به فسخ معامله پیدا کنید و حتما این سوال برای شما پیش آمده است که یک قولنامه ماشین در چه شرایطی فسخ می‌شود؟ برای فسخ قولنامه باید چه نکاتی را بدانید؟

«خیار» کلمه‌ای است که حقوق‌دان‌ها به‌جای کلمه «به‌هم‌زدن» استفاده می‌کنند و از اختیار می‌آید؛ یعنی طرفین معامله، اختیاراتی در معامله‌ خود دارند. در شرایط زیر، می‌توان یک قولنامه را فسخ کرد:

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.
 1. خیار مجلس: یعنی طرفین معامله هنوز در محل نوشتن مبایعه‌نامه خودرو حضور دارند؛ اما به هر دلیلی، در لحظه آخر از انجام معامله پشیمان می‌شوند.
 2. خیار غبن: شرایطی است که یکی از طرفین معامله متوجه می‌شود که از این معامله ضرر کرده است؛ مثلا فروشنده متوجه می‌شود خودرو را زیر قیمت فروخته و ضرر کرده است؛ اما در بیشتر قراردادها، ذکر می‌شود که همه خیارها ازجمله خیار غبن ساقط شده است.
 3. خیار تدلیس: یعنی فروشنده خودروی خود را بهتر از آن چیزی که هست، نشان می‌دهد و با فریب‌کاری، سعی کند عیب و ایراد خودرو را بپوشاند. اگر فروشنده‌ای به این ترتیب خریداری را فریب دهد، خریدار می‌تواند به‌صورت قانونی قولنامه ماشین را فسخ کند.
 4. خیار شرط: یعنی خریدار و فروشنده شرط کنند که تا مدتی مشخص، می‌توانند قرارداد را فسخ کنند.
 5. خیار تخلف شرط: در این مورد، درصورتی‌که خریدار یا فروشنده شرط کرده باشد کاری انجام دهد؛ ولی آن را انجام ندهد، طرف مقابل می‌تواند طبق قانون قولنامه را فسخ کند.
  فسخ قولنامه ماشین
  فسخ قولنامه ماشین
 6. خیار تأخیر: اگر هنگام معامله خودرو، در مورد زمان پرداخت وجه چیزی در مبایعه‌نامه خودرو ننوشته باشید، فروشنده می‌تواند تا سه روز منتظر باشد که پول را بپردازید؛ در غیر این صورت، معامله فسخ می‌شود.
 7. خیار تعذر تسلیم: این مورد، برعکس مورد قبلی است و شرایطی است که فروشنده به هر دلیلی، نتواند به‌موقع خودرو را تحویل خریدار بدهد. در این حالت، طبق خیار تعذر تسلیم، قرارداد فسخ می‌شود.
 8. خیار شرکت یا تبعض صفقه: اگر معلوم شود خودرویی که فروخته شده، متعلق به دیگری است و مالک به معامله راضی نشود، خریدار می‌تواند یا تمام معامله را به هم بزند یا پول آن مقداری را که متعلق به غیر است، از فروشنده بگیرد.

با آگاهی از مطالب بالا، باید شرایط قولنامه‌ را تنظیم کنید. اگر می‌خواهید با خیال راحت قولنامه ماشین را امضا کنید، باید طوری تنظیم شود که اختیاراتی قانونی در آن لحاظ شده باشد که هم به ‌نفع فروشنده و هم به‌ نفع خریدار باشد و هر دو روی آن توافق داشته باشند. با آگاهی از اختیارات بالا، زمانی که متوجه شدید خودرویی را گران خریده‌ یا ارزان فروخته‌اید یا فروشنده ایرادات خودرو را پنهان کرده است، می‌توانید قولنامه خودرو را فسخ کنید.

10 نکته طلایی در نوشتن قولنامه ماشین را به خاطر بسپارید تا معامله بی دردسری را تجربه کنید و از خریدوفروش خودرو لذت ببرید. در ضمن در این مقاله از یک نمونه قولنامه خودرو رونمایی کردیم تا آشنایی بیشتری داشته باشید. عدم رعایت هریک از این نکات می‌تواند شما را دچار دردسرها و مشکلاتی کند، پس  این نکات مهم را فراموش نکنید و از تجربه یک معامله پرمنفعت هیجان‌زده شوید.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

تجربه یک معامله خوب

سوالات متداول قولنامه خودرو

در انتهای 10 نکته طلایی در مورد قولنامه خودرو به برخی از سوالات متداول مطرح شده شما پاسخ خواهیم داد.
 
قولنامه خودرو ( مبایعه نامه خودرو ) چیست؟

درواقع مبایعه نامه خودرو یک سند عادی است که طبق قوانینی که در دادگاه اعتبار دارد تنظیم می‌شود و طرفین موظف هستند تا مفاد قید شده  در آن را اجرا کنند. به‌واسطه قولنامه، فروشنده و خریدار متعهد می‌شوند که شرایط و قوانین ذکر شده را پذیرفته‌اند.

چه مواردی در قولنامه خودرو ذکر می‌شود؟

در قولنامه خودرو مشخصات کامل فروشنده و خریدار قید می‌شود که شامل مشخصات شناسنامه، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثبت است؛ همچنین در قولنامه خودرو لازم است تمامی مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو (مدل، نوع،  تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) و وضعیت فنی خودرو قید شود.
ناگفته نماند که مبلغی پول که به‌عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، تاریخ تنظیم سند، زمان مراجعه به تعویض پلاک و همچنین شیوه پرداخت پول هم باید در مبایعه نامه خودرو مشخص ‌شود.

خیار مجلس در مبایعه نامه خودرو چیست؟

طرفین معامله هنوز در محل نوشتن قولنامه حضور دارند، اما طرفین معامله به هر دلیلی در لحظه آخر از انجام معامله پشیمان می‌شوند.

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
33 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Ali
۱۳۹۹-۰۳-۱۶ ۰۱:۵۱

ممنون از راهنمایی خوبتون. یه سوالی داشتم، حدود 4 ماه پیش خودروی خود را فروختم اما خریدار به دلیل مشغله کاری حاضر به محل تعویض پلاک نشد، و از من قولنامه و وکالت تام گرفت و مدت 3 ماه فرصت برای تعویض پلاک، اما متاسفانه در زمان مراجعه به تعویض پلاک زمان وکالت نامه به اتمام رسیده بود، ناچار مجدد وکالت یک ماهه تنظیم کردیم، و در این مدت خریدار با ماشین ظاهرا تصادف داشته و مجبور به تعویض صندوق عقب ماشین داشته است. بعد از ورود به تعویض پلاک و زمان کارشناسی، سرهنگ کارشناس متوجه میشود ماشین دو تیکه… بیشتر »

سردبیر
۱۳۹۹-۰۳-۱۷ ۰۷:۵۶
پاسخ به  Ali

ببینید اگر در قولنامه ذکر کردید که خودرو به رویت خریدار رسیده و سالم هستش و سندی دستتون هست که بعدا ایشون تصادف کرده میتونید در شورای حل اختلاف ادله خودتون رو ارائه بدید و مشکلتون رو حل کنید

خزاعی
۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۱۶:۰۰

حال اگرخریداروفروشنده ب وکالت تعویض پلاک توافق کردند فروشنده ازکجا متوجه ممنوع المعامله بودن فروشنده را احرازکند؟؟؟!!!

رزیتا
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۱۰:۴۴

ممنونم همه توضیحات مبایعه نامه تون عالی و جامع بود

AHMaD
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۱۰:۴۵

مقاله قولنامه تون عالیه آفرین

رضا
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۱۱:۳۹

عالی بود

رضا
۱۳۹۹-۰۵-۲۱ ۱۴:۰۴

دست گلتون درد نکنه مقاله قولنامه تون عالی بود

ح.م
۱۳۹۹-۰۶-۲۸ ۲۳:۲۴

یه ماشین پراید ۳۰ ماه پیش فروختم وخریدار بعد از ۳۰ ماه درخواست تعویض پلاک داده.اما کارشناس راهنمایی بعلت عوض کردن سیلندر تعویض پلاک رو انجام نداده.حالا اومده از من شاکی شده.حالا چجوری مشخص میشه چه کسی اینکارو کرده

محمد
۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۰۲:۴۶

سلام‌ ، نمایشگاه پس از ارائه سند خودرو به من که خریدار هستم برگه قولنامه از من گرفت و الان دیگه ندارم
آیا اختیار چنین کاری دارن ؟ گرفتن قولنامه از من کار غیر قانونی نیست ؟

مدیر
۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۱۲:۰۰
پاسخ به  محمد

سلام قولنامه معمولا دو کپی دارد که به خریدر و فروشنده داده میشود
قولنامه اصلی دست نمایشگاه دار میمونه معمولا

مهدی
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۳:۰۶
پاسخ به  محمد

نمایشگاه حق گرفتن قولنامه رو نداره .. البته بعد از ثبت سند در دفاتر رسمی دیگه نیازی به قولنامه ندارید چون سند رسمی اعتبار بیشتری داره

روح‌الله رصاپور
۱۳۹۹-۰۷-۰۲ ۱۸:۳۱

سلام دوست عزیز . من خوردو فروختم حدودا یک ماه قبل و قولنامه کردیم یک روز بعد متوجه شدم ماشین حدود۲۰میلیون ارزونتر فروختم به خریدار که تماس گرفتم فرداش گفت میارم ماشین پول کامل گرفت‌ازمن ولی با هزار کلک دروع با ماشین میشه‌گفت‌ فرار کرد بعد از یک هفته ۵۰ملیون از پول برگردوند ولی‌هنوز نتونستم الباقی پول ماشین بگیرم ازش تو اون یک هفته تعویص پلاک کرده در صمن قولنانه دست منم بعد از اینکه پول دادم بهش پاره کرد من قولنامه دستم نیست چکار کنم حالا که یا الباقی پول یا ماشینم بگیرم ازش

تارا
۱۳۹۹-۰۷-۱۱ ۲۲:۵۵

سلام، من یک ماشین دارم که تمام مدارکش به اسمم هست، متاسفانه برادرم بدون اطلاع من ماشین رو برای فروش گذاشت، و به اسم خودش مبایعه نامه هم با خریدار ( دلال ماشین) امضا کرده، آیا این مبایعه نامه قانونی هست،؟؟؟ وقتی که مالک ماشین من هستم؛ مبلغ فسخ قرارداد هم بیست میلیون تومان است

شهاب
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۸:۱۶
پاسخ به  تارا

سلام خیر قانونی نیست و فروش مال غیر حساب میشه

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

[…] همه چیز در مورد مبایعه نامه خودرو […]

رحمتی
۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۱۶:۰۴

سلام. هزینه نوشتن قولنامه ماشین چقدر است؟

حسین
۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۲:۰۹

بنام خدا
عالی بود و مفید ممنون

میثم
۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۰۴:۰۹

با سلام خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون

میثم
۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۰۴:۱۳

من ده سال پیش خودرویی به یکی از دوستانم فر ختم ووکالت بلاعزل دادم تا حدودا سه سال پیش تماس گرفت انداختش کنار حیاط سندم که به نام خودت با تمام مدارک ۳تومن گرفتیم ازش بدونه نوشتن حالا ۲۰ تومان هزینه ووقط گذاشتم روبراه شده مدعی شده میتواند ؟

ارش
۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۱۹:۱۱

سلام من ماشین پراید فروختم از لحاظ موتوری و بدنه به رویت خریدار گردیده ولی بعداز یک ماه شکایت کرده که شاسی ماشین ترک داره و سعی درفسخ معامله داره. ودرقولنامه ذکرشده که به رویت خریدار گردیده چه موتوری چه بدنه.ممنون میشم راهنمایی کنید

داریوش
۱۴۰۰-۰۱-۲۴ ۰۰:۵۲

عالی

مهتاب
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۰۹:۰۱

سلام معمولا هنگام مبایعه نامه چه مقداری از مبلغ خودرو باید پرداخت شود وبقیه اش به چه صورتی پرداخت شود یعنی هنگام سند وتعویض پلاک؟

ابراهیم
۱۴۰۰-۰۳-۱۹ ۰۹:۰۶

سلام خسته نباشید
ما دقیقا قرار دادی را هفته پیش نوشتیم و ۴۰۵ خریداری کردیم.فروشنده بعد از گذشت ۳ روز پیام دادن که ماشین را برگردانید .حق فسخی در معامله مشخص نشده.حتی تایین خسارت هم بابت فسخ نشده پول هم با رضایت فروشنده به بنگاه دار به صورت نقد داده شد که بنگاه دار از جانب خود چک برای بعد تعطیلات در روز سه شنبه داده شد و در قولنامه ذکر گردید فروشنده ۷۰ ملیون پول خود را نقد دریافت و الباقی برای سند گذاشته شد.آیا فروشنده امکان فسخ معامله را دارد؟

ابراهیم
۱۴۰۰-۰۳-۱۹ ۰۹:۱۳

سلام خسته نباشید
ما هفته پیش چهارشنبه قرار دادی را می نویسیم و ۴۰۵ را خریداری می کنیم فروشنده بعد از گذشت ۴ روز پیام می دن که ماشین را برگردانید.حق فسخ در قولنامه قرار ندادیم و برای فسخ هم تایین خسارت نکردیم.پول هم با رضایت فروشنده به صورت نقد به بنگاه دار داده شد که بنگاه دار هم چکی برای روز سه شنبه به فروشنده داد و در قولنامه ذکر شد مبلغ ۷۰ ملیون نقد به فروشنده داده شد و الباقی برای سند قرار داده شد.
آیا آقای فروشنده می تواند ماشین را پس بگیرد؟

امیرحسین
۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۷:۲۱

سلام مسئولیت هر نوع جرمی چه راهنمایی رانندگی چه کیفری و حقوقی وقتی که بین خریدار و فروشنده قولنامه نوشته شده ولی هنوز تعویض پلاک و انتقال سند صورت نگرفته و ماشین دست خریدار باشد با فروشنده است یا خریدار؟