بررسی علت و دلایل ریپ زدن خودرو

فهرست مطالب

همه ما دوست داریم بعد از استارت خوردن موتور، ماشینمان مثل ساعت کار کند و هیچ‌گونه خللی در عملکرد موتور وجود نداشته باشد. اما معمولا دیده شده که هم‌زمان با بالا رفتن کارکرد موتور، مشکلاتی نظیر ریپ زدن و یا عملکرد نامتوازن پیشرانه به وجود می‌آید. ریپ زدن خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به معرفی چند دلیل ریپ زدن ماشین خواهیم پرداخت. پس اگر می‌خواهید بدانید چرا ماشین ریپ میزند؟ در ادامه این مقاله فنی با گروه مجله خودرو همراه مکانیک همراه شوید.

ریپ زدن خودرو چیست؟

پیش از پرداختن به علت ریپ زدن خودرو بهتر است به صورت اجمالی این عیب را تعریف کنیم. مسلما همه شما هنگامی که موتور اتومبیلتان سالم است، صدای نرم و متوازن آن را شنیده‌ و با آن آشنا هستید. هر زمان احساس کردید که موتور خودرو مثل همیشه کار نمی‌کند و توازن عملکردی آن به هم ریخته است، به نحوی که صدای ماشین دیگر آهنگ همیشگی را ندارد و با وقفه یا حالتی مثل سکته و کپ همراه است و صدای خروجی از اگزوز نیز همانند همیشه نیست، می‌توان گفت که خودرو با عیب ریپ زدن مواجه شده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

ریپ زدن خودرو

علت ریپ زدن خودرو

در ادامه به بررسی چند مورد از دلایل ریپ زدن ماشین پرداخته‌ایم.

وجود گرفتگی یا کثیفی در سامانه تنفس خودرو

یکی از دلایل ریپ زدن موتور ماشین می‌تواند به گرفتگی سیستم مکش هوا و تخلیه دود ارتباط داشته باشد. اگر موتور نتواند به نحو مطلوب هوای تمیز را به داخل بکشد و از آن طرف دود را به طور روان از طریق اگزوز تخلیه نکند، عملکرد آن با مشکل مواجه شده و بروز ریپ زدن در این حالت بسیار محتمل خواهد بود.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

 همچنین اگر هر گونه نشتی در سیستم مکش هوای موتور، دریچه گاز و… وجود داشته باشد، موتور ریپ خواهد زد. حضور سوراخ و نشتی در اگزوز نیز ثمره مشابهی داشته و ریپ زدن را نتیجه می‌دهد.گفتنی است اگر اگزوز سوراخ باشد، صدای موتور غیرعادی شده و خودروی شما سروصدای بیشتر ایجاد می‌کند. وجود نشتی در سیستم مکش هوا نیز باعث می‌شود تا در حالت درجا دور موتور بدون اینکه پدال گاز فشرده شود، بالا پایین شده و دارای نوسان باشد.

وجود ایراد در سیستم جرقه‌زنی و شمع‌ها 

یکی از شایع‌ترین دلایل ریپ زدن خودرو وجود ایراد در سیستم جرقه‌زنی و برق‌رسانی به شمع‌ها است؛ چراکه معمولا مالکان خودروها تا زمانی که شمع‌ها به طور کامل خراب نشوند و عملکرد منفی خود را بروز ندهند، اقدام به تعویض آنها نکرده و درنتیجه سیستم جرقه‌زنی عملکرد مطلوبی نخواهد داشت. همچنین اگر سامانه برق‌رسانی به شمع‌ها به طور صحیح عملکرد خود را انجام ندهد، باز هم شاهد بروز عیب ریپ زدن ماشین خواهیم بود. خرابی در سیستم کوئل، نقص در وایرها و برق‌دزدی وایر شمع‌ها می‌تواند منجر به بروز این عیب در موتور خودرو شود.

ایراد شمع خودرو

در پاره‌ای موارد نادرتر نیز دیده شده که ایراد در ایسیو، سیم‌کشی کوئل و… نیز دلیل ریپ زدن ماشین بوده است. ناگفته نماند که خودروهای دوگانه‌سوز حساسیت بیشتری نسبت به سالم بودن شمع‌ها دارند و اگر شمع به هر دلیل عملکرد صحیح نداشته باشد، موتور خودرو روی سوخت گاز با ریپ زدن بیشتری همراه می‌شود. خرابی فیلر شمع نیز از دیگر دلایل بروز این عیب می‌تواند باشد.

وجود ایراد در سیستم سوخت‌رسانی

گاهی سیستم سوخت‌رسانی شامل پمپ بنزین، سوزن انژکتورها و سامانه برق‌رسانی به این قسمت دچار ایراد می‌شوند و موتور خودرو را وادار به ریپ زدن می‌کنند. اگر مغزی پمپ بنزین نتواند فشار لازم جهت پمپاژ بنزین به سر انژکتورها را فراهم کند، قطعا موتور عملکرد صحیح نشان نخواهد داد. همچنین اگر هر یک از انژکتورها به هر دلیل عملکرد مناسبی نداشته باشند، باز هم شاهد پدیده ریپ زدن خواهیم بود. از طرف دیگر اگر کیفیت سوخت مناسب نباشد و به عنوان مثال با آلودگی و یا رطوبت همراه شده باشد، باز هم موتور نمی‌تواند انفجارهای دقیق، منظم و باکیفیت در سیلندر به وجود آورد و درنتیجه ریپ زدن ماشین غیرقابل اجتناب خواهد بود.

خرابی انژکتور

نفوذ آب و روغن به محفظه سیلندر و سر شمع

علت ریپ زدن ماشین صرفا نمی‌تواند به بحث سوخت و یا سامانه برقی محدود شود. گاهی اوقات بروز برخی ایرادات مکانیکی نظیر سوختن واشر سرسیلندر هم ممکن است دلیلی بر ریپ زدن خودرو باشد. اگر واشر سرسیلندر نتواند فضای بین بلوک سیلندر و سرسیلندر را به نحو مطلوب عایق‌بندی کند، نفوذ رطوبت و یا روغن موتور به درون محفظه سیلندر رخ خواهد داد. در این صورت واضح است که شمع‌ها و مجموعه سوخت‌رسانی نمی‌توانند انفجارهای باکیفیتی به وجود آورند و درنتیجه موتور با ریپ زدن و کاهش توان مواجه می‌شود. همچنین خرابی کاسه نمد ساق سوپاپ نیز منجر به نفوذ روغن از قسمت سرسیلندر به درون سیلندرها شده و این مورد نیز می‌تواند در زمره دلایل ریپ زدن ماشین قرار بگیرد. همچنین از دیگر دلایل مکانیکی ریپ زدن ماشین می‌توان به تنظیم نبودن فیلر سوپاپ‌ها و یا شیم بندی آنها اشاره کرد.

بودجه کافی برای خرید خودرو نداری؟

با همراه‌مکانیک انواع خودروهای کارکرده و صفر رو اقساطی و بدون ضامن بخر! انتخابش با تو، خریدش از ما!

ورود به صفحه خرید اقساطی

تنظیم نبودن تایم موتور

تایم بندی دقیق موتور باعث می‌شود تا میل‌سوپاپ، پیستون و میل‌لنگ هر کدام در زمان مورد نظر در سر جای خود قرار داشته باشد و بدین ترتیب عملکرد روان و دقیق موتور تضمین می‌شود. اگر تایم موتور کمی به هم بریزد، قطعا باز و بسته شدن سوپاپ‌ها در زمان درست انجام نمی‌شود و موتور خودرو با عیب ریپ زدن مواجه خواهد شد.

تمسه تایم

کلام پایانی

در انتهای این مقاله باید توصیه کنیم که اگر بخواهید احتمال ریپ زدن خودرو را به حداقل برسانید، حتما سرویس‌های دوره‌ای و تعویض قطعات مصرفی را جدی بگیرید. تعویض شمع‌ها در سر موعد، تنظیم فیلر شمع و تمیزکاری دوره‌ای شمع‌ها می‌تواند باعث کمتر شدن و یا رفع ریپ زدن ماشین در بسیاری موارد شود.

 همچنین استفاده از وایر شمع‌های باکیفیت و تعویض آنها در موعد مقرر نیز تاثیر مثبتی در از بین رفتن این نقص خواهد داشت. استفاده از سوخت مرغوب و شستشوی انژکتورها به صورت دوره‌ای هم از عوامل موثر بر از بین بردن عیب ریپ زدن خودرو به شمار می‌روند. بنابراین می‌توان با تعویض به موقع مواردی مثل شمع، وایر شمع و انجام شستشوی انژکتورها به صورت دوره‌ای، در بسیاری مواقع از بروز عیب ریپ زدن جلوگیری کرد و از عملکرد نرم موتور ماشین لذت برد.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها