عمر مفید خودرو چقدر است؟

فهرست مطالب


وخرید خودرو می‌تواند یکی از سرمایه‌گذاری‌هایی باشد که جمعی از خریداران برای سال‌ها انجام می‌دهند. در واقع در شرایط اقتصادی کنونی و بازار خودرو امروز، این امر می‌تواند به بودجه قابل توجهی هم نیاز داشته باشد، به ویژه اگر فرد بخواهد یک خودرو جدید بگیرد. بنابراین طبیعی است که این پرسش پیش می‌آید که عمر مفید یک خودرو چقدر است؟ یا می‌توانید انتظار داشته باشید که چند سال از خودرو خود استفاده کنید؟

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

خب، به احتمال فراوان می‌خواهید خودرو جدید خود را برای سال‌های طولانی داشته باشید. در پاسخ باید گفت که عوامل بسیاری در افزایش طول عمر خودرو مؤثر هستند.

در هر صورت، قطعاً عوامل فراوانی در تعیین طول عمر خودرو تأثیرگذار هستند. البته باید به این نکته اشاره کرد که برخی از عوامل تأثیرگذار بر طول عمر خودرو به خود خودرو بستگی دارد، اما عوامل بسیاری هم به شما به عنوان مالک آن مربوط می‌شود. شما می‌توانید در افزایش طول عمر مفید خودرو خود تأثیرگذار باشید، در حالی که حتماً عکس این قضیه هم صحت دارد.

خود خودرو، تاثیرگذار در عمر مفید

در برخی از موارد، طول عمر یک خودرو به خود آن بستگی دارد. برخی از مدل‌های یک خودرو خاص از سایر مدل‌های آن بهتر ساخته شده‌اند، به همین دلیل طول عمر بیشتری خواهند داشت. اما حتی مدل‌هایی از یک خودرو که برای تولید باکیفیت مشهور هستند، ایرادات بی‌چون و چرایی خواهند داشت که در آینده ظاهر خواهند شد.

این ایرادات می‌توانند هزینه‌های قابل توجهی نیز برای مالک خودرو در پی داشته باشند، از قبیل ایرادات اساسی موتور یا سایر قطعات اصلی و گران‌قیمت خودرو. واقعیت این است که باید اعتراف کرد که در هنگام خرید نمی‌توان دقیقاً گفت که طول عمر مفید یک خودرو چقدر است.

به همین طریق، شما به عنوان مالک خودرو، نقش قابل توجهی در تعیین طول عمر آن دارید. ما هنوز در برخی از شهرهای کشورمان می‌بینیم که برخی از خودروهای ساخت سال‌های دور، شاید خودروهای دهه 50 شمسی، بدون مشکل خاصی هم در خیابان‌ها رفت و آمد می‌کنند و شاید برای مسافرت‌های بین‌شهری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و مشکل قابل توجهی ایجاد نمی‌کنند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید خودرو دست دوم

منظور ما این است که به زبان خودمانی، برخی از خودروهای قدیمی هنوز سرحال هستند و طول عمر مفید آنها باقی مانده است. نباید فراموش کرد که این اتفاقی نیست! بسیاری از این خودروها تحت مالکیت رانندگانی بوده‌اند که در طول سالیان متمادی از آنها به خوبی مراقبت کرده‌اند؛ برای مثال همیشه روغن خودرو را سروقت تعویض کرده‌اند، هر مشکل احتمالی را در اسرع وقت تعمیر کرده‌اند و سرویس‌های دوره‌ای خودرو را به طور مرتب انجام داده‌اند. در نتیجه می‌بینیم که این خودروها پس از گذشت 20، 30 و یا همانطور که اشاره شد، حتی بیش از 40 سال هم در خیابان‌های برخی از شهرهای کشور در حال تردد بدون مشکل هستند.

پس طول عمر مفید یک خودرو چقدر است؟ در پاسخ باید گفت که طول عمر خودرو می‌تواند بی‌پایان باشد. در واقع همه‌چیز به هزینه‌ها و زمانی بستگی دارد که به مراقبت و نگهداری از خودرو خود اختصاص می‌دهید – و البته این نکته که همراه با افزایش عمر خودرو تا چه اندازه می‌توان به آن اعتماد کرد.

میانگین طول عمر مفید خودرو

عمر مفید خودرو
میانگین طول عمر مفید خودرو

به هر حال، واقعیت این است که نمی‌توان خودرو را برای همیشه نگه داشت. تحقیقاتی که از جانب آر. ال. پولک انجام شده حاکی از آن است که میانگین طول عمر خودروهای ساخت شرکت‌های معتبر جهانی 11 سال و 4 ماه است، در حالی که میانگین مدتی که رانندگان یک خودرو را نگه می‌دارند عبارت است از 4/71 ماه – حدود 6 سال.

بنابراین، حتی اگر برای مالکیت یک خودرو برای همیشه برنامه‌ریزی کرده باشید، باید بدانید که داده‌ها و آمار موجود بر علیه شما هستند. در ضمن نباید فراموش کرد که شاید دچار تصادف شوید، شاید با مخارج زیاد و هزینه‌های گزاف روبرو شوید یا شاید به این نتیجه برسید که زمان ارتقای مدل خودروتان فرا رسیده است، به همین سادگی.

پیشرفت‌های تکنولوژی را فراموش نکنید

عمر مفید خودرو
پیشرفت‌های تکنولوژی را فراموش نکنید

حتی اگر تصمیم گرفته‌اید که برای مدت زمانی طولانی از یک خودرو استفاده کنید، در نظر داشته باشید که احتمالاً پیشرفت‌های تکنولوژیک نظر شما را تغییر خواهند داد. به این نکته توجه داشته باشید که برای مثال خودروی که 20 سال پیش تولید شده است، به احتمال قوی برخی از امکانات مدل‌های بالاتر همان خودرو را هم نخواهد داشت. البته هرچند که این امر در مورد خودروهای ساخت داخل ایران شاید چندان صدق نکند، ولی به هر حال دست‌کم احتمالاً در سیستم صوتی و پخش تغییراتی پدید آورده شده یا جزئیاتی در مواردی از قبیل بالابرها یا قفل مرکزی و دزدگیر یا … به آن اضافه شده یا ارتقا داده شده است.

در هر صورت، پیشرفت تکنولوژی یکی از دلایل عمده‌ای است که مردم به خرید ابزارهای جدید و ارتقای مدل آنها تمایل نشان می‌دهند، حال چه کامپیوتر و لب‌تاپ باشد چه گوشی همراه هوشمند یا خودرو. و حتی اگر خودرو خود را با این نظر خریداری می‌کنید که برای همیشه از آن استفاده کنید، نمی‌توان در برابر وسوسه‌های ناشی از پیشرفت‌های تکنولوژیک بی‌تفاوت بود.

بنابراین اگر امروز به نمایشگاه خودرو بروید و خودرو مورد علاقه خود را را خریداری کنید، طول عمر مفید یک خودرو چقدر است؟ باید صادقانه بگوییم که طول عمر آن می‌تواند بسیار زیاد باشد. اما باید انتظار داشته باشید که حتی اگر خودروتان سرحال باقی بماند، مواردی از قبیل پیشرفت‌های تکنولوژی و تجهیزات بیشتر، بهبودهای حاصله از نظر قابلیت اتکا یا حتی ایمنی بهتر خودروهای جدید و … نظر شما را تغییر دهد و زودتر از آنچه که انتظار دارید برای خرید خودرو جدید مجدداً به نمایشگاه‌های اتومبیل سر بزنید.

اما شاید از خود بپرسید که شما به عنوان مالک خودرو می‌توانید چه کارهایی برای افزایش طول عمر مفید خودرو خود انجام دهید. در ادامه به نکاتی در این خصوص اشاره خواهیم کرد.

  1. خود راننده خودرو خویش باشید

راننده و عمر مفید خودرو
خود راننده خودرو خویش باشید

اگر می‌پرسید که طول عمر مفید یک خودرو چقدر است، باید بگوییم که تا جایی که می‌توانید خود رانندگی خودرو خود را به عهده بگیرید و آن را قرض ندهید. به این ترتیب به احتمال زیاد طول عمر خودرو را افزایش خواهید. همانطور که احتمالاً تا کنون حدس زده‌اید، بیشترین میزان ایمنی خودرو به راننده و عوامل انسانی بستگی دارد. همانطور که آمار نشان می‌دهد و حتی طبق اعلام مدیریت ملی ایمنی رفت و آمد در بزرگراه‌های ایالات متحده، درصد بسیار بالایی از تصادفات به دلیل اشتباهات انسانی رخ می‌دهند. پس اگر خودرو خود را دوست دارید و می‌خواهید سالیان سال از آن استفاده کنید، بهتر است رانندگی آن را نیز شخصاً عهده‌دار شوید.

  1. خودروی مجهز به سیستم‌های کمک رانندگی پیشرفته را خریداری کنید

عمر مفید خودرو
خودروی مجهز به سیستم‌های کمک رانندگی پیشرفته را خریداری کنید

در صورت امکان در هنگام خرید خودرو به گزینه‌هایی از قبیل کروز کنترل و سیستم جلوگیری از تصادف، که می‌تواند آمار اتفاقات را کاهش دهد، اهمیت دهید. بنابراین، مواردی از قبیل ترمزگیری اورژانسی خودکار (که در صورت عدم عکس‌العمل به موقع در هنگام ترمزگیری به کمک راننده می‌آید)، نظارت بر نقاط کور (برای اطلاع به‌هنگام از حضور خودرو در یکی از نقاط کور شما) و سیستم‌هایی که به راندن و حفظ خودرو در بین خطوط کمک می‌کنند و … کاربردهای مناسبی برای شما خواهند داشت.

البته باید به این نکته اشاره کرد که در حالی که موارد مزبور یا حتی موراد بیشتری هم در خارج از کشور به تدریج به موارد استاندارد تبدیل می‌شود، تقریباً هیچ‌یک از خودروهای ساخت داخل ایران به هیچ‌کدام از موارد مزبور مجهز نیستند.

  1. به سیگنال‌ها و علایم خرابی خودرو توجه کنید

عمر مفید خودرو
به سیگنال‌ها و علایم خرابی خودرو توجه کنید

هنگامی که خودرو درباره موردی به شما هشدار می‌دهد، به سادگی از کنار آن نگذرید. برای مثال، در صورتی که چراغ چک خودروتان روشن شده است، ایرادگیری خودرو را در اسرع وقت انجام دهید. توجه داشته باشید که بسیار مهم است که ایرادات خودرو را در اسرع وقت برطرف سازید. پس چراغ‌های روشن روی داشبورد خودرو را نادیده نگیرید.

این چراغ‌ها می‌توانند به خودرو شما لطمه وارد کنند و نه فقط هزینه‌های نگهداری آن را افزایش دهند، بلکه طول عمر مفید خودرو را نیز کاهش دهند.

  1. تعمیرات خودرو خود را به مکانیک ماهر و باوجدانی بسپارید

عمر مفید خودرو
تعمیرات خودرو خود را به مکانیک ماهر و باوجدانی بسپارید

اگر می‌پرسید که طول عمر مفید یک خودرو چقدر است و می‌خواهید آن را افزایش دهید، مکانیک ماهر و باوجدانی را انتخاب کنید. تعمیرات خودرو به مکانیک ماهری نیاز دارد که تجربه و اطلاعات کافی در زمینه الکترونیک، مهندسی و کامپیوترها داشته باشد.

پس خودرو خود را در اختیار هر مکانیک یا استادکار دیگری قرار ندهید. همیشه به یاد داشته باشید که عملکرد این افراد می‌تواند هم در کاهش هزینه‌ها و هم در افزایش طول عمر مفید خودرو شما به شدت تأثیرگذار باشد. بنابراین مجدداً توصیه می‌کنیم که خودرو خود را در اختیار هر مکانیک یا استادکار دیگری قرار ندهید.

در پایان نیز باید تکرار کرد که طول عمر مفید یک خودرو به عوامل بسیاری بستگی دارد، که می‌توان آنها را در دو گروه دسته‌بندی کرد: عواملی که به خود خودرو بستگی دارند و عواملی که به خود شما بستگی دارند. وگرنه نمی‌توان طول عمر مفید دقیقی برای حتی یک خودرو  خاص اعلام کرد.

اما می‌توان گفت که اگر هر دو عامل مزبور دست به دست هم دهند، طول عمر خودرو می‌تواند بی‌پایان باشد. دلیل ما نیز رفت و آمد خودروهای مدل سال‌های دور در خیابان برخی از شهرهای کشور است. خودروهایی که به خوبی از آنها نگهداری به عمل آمده و کماکان می‌توانند مورد استفاده صاحبان آنها قرار گیرند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

چگونه از خودرو ها بهتر نگهداری کنیم؟

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

نکات مهم فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
الی
1400-02-09 14:05

ممنون فقط از کجا پیدا کنیم مکانیک ماهرو باوجدان رو؟