مدارک لازم برای تعویض پلاک 1402 + مراحل تعویض پلاک

فهرست مطالب

تعویض پلاک خودرو آخرین مرحله در معامله خودرو محسوب می‌شود و پس از آن خریدار رسماً مالک خودرو می‌شود. در مورد این مرحله آخر، هم خریداران و هم فروشندگان سؤال‌ها و ابهام‌های زیادی دارند که اگر برطرف شود، احتمالاً فرایند آن کوتاه‌تر شده و جلوی دوباره‌کاری و سرگردانی افراد گرفته می‌شود. در این مقاله، سعی شده تا این سؤالات و ابهام‌ها تا حد امکان برطرف شوند و بتوانید بعد از خواندن آن، پلاک خودرو را بدون دغدغه و دردسر تعویض کنید.

 

تعویض پلاک برای چیست؟

تعویض پلاک آخرین گام از مراحل قانونی نقل و انتقال خودرو است و همین جمله، اهمیت آن را روشن می‌کند. از طرف دیگر، این کار خودرو به پلیس کمک می‌کند تا در صورت وقوع تخلف، راننده جدید را راحت‌تر شناسایی کند. همچنین درصورتی‌که خودروی خود را بفروشید و مراحل تعویض پلاک را طی نکنید، تمامی تخلفات مالک جدید به نام شما ثبت خواهد شد و شما باید آن‌ها را تسویه کنید.

 

فک پلاک

 

فک پلاک چیست؟

فک پلاک به معنی باز کردن و حذف پلاک قبلی است و در حقیقت یکی از مراحل تعویض پلاک خودرو محسوب می‌شود. از نظر دعاوی حقوقی هم زمانی فک پلاک معنای متفاوتی پیدا می‌کند که خریدار حاضر نشود پلاک خودرو را تعویض کند و فروشنده در مراجع قضایی باید نسبت به خریدار اصطلاحاً دعوای فک پلاک طرح کند تا او ملزم به انجام این کار شود.

 

شرایط و مراحل تعویض پلاک چیست؟

اگر ساکن شهرهای بزرگ و به‌خصوص شهر تهران هستید باید پیش از هر چیز به شما گوشزد کنیم که مراکز تعویض پلاک این شهرها معمولاً شلوغ هستند و به همین دلیل برای این که بتوانید کارتان را در همان روز انجام دهید، باید صبح زود (حداکثر تا ساعت 7:30) در این مراکز حاضر شوید. در این حالت، می‌توانید امیدوار باشید که تا ظهر کارتان تمام می‌شود. شلوغی این مراکز به حدی است که بهتر است از طریق سامانه نوبت ‌دهی تعویض پلاک از آن‌ها نوبت بگیرید و به‌اصطلاح اقدام به ثبت نام تعویض پلاک کنید.

از مهم‌ترین شرایط تعویض پلاک خودرو، حضور فروشنده و خریدار در محل و در دست داشتن مدارک لازم است که در بخش بعدی از آن‌ها اطلاع پیدا می‌کنید. همچنین فروشنده می‌تواند به خریدار وکالت بدهد تا او بتواند به‌تنهایی پلاک خودرو را تعویض کند.

در ادامه با مراحل فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید آشنا می‌شوید:

مرحله اول: ثبت نام تعویض پلاک

پس از همه‌گیری کرونا و نیاز مبرم به فاصله‌گذاری اجتماعی، دولت تصمیم گرفت تا بسیاری از خدمات خود را به‌صورت اینترنتی ارائه کند. یکی از این خدمات، ثبت نام تعویض پلاک بود که بعد از فروکش کردن همه‌گیری هم آنلاین باقی ماند. در حال حاضر مراجعه به سامانه نوبت‌ دهی تعویض پلاک (www.nobatdehi.epolice.ir) و دریافت نوبت پیش از مراجعه به مراکز مربوطه، اجباری است؛ چون بدون داشتن برگه نوبت نمی‌توانید وارد این مراکز شوید.

در نخستین گام، باید وارد این سایت شوید و در آن ثبت نام کنید. پس از نهایی شدن ثبت نام، می‌توانید از طریق صفحه اصلی سایت نام استان، شهر، نوع خدمت و وسیله نقلیه خود را انتخاب کنید و روی دکمه جستجو کلیک کنید. در مرحله بعد مراکز تعویض پلاک فعال در شهر شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید هر کدام که دسترسی بهتری دارد را انتخاب کنید. پس از آن باید مجدداً نوع خدمت موردنظرتان و بعد تاریخ و ساعت دلخواهتان را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

بعد از آن می‌توانید شماره پلاک موردنظرتان را انتخاب کنید و ثبت نوبت را بزنید. دقت کنید که برای ساکنان استان‌های مختلف ساعت خاصی برای مراجعه به سامانه نوبت ‌دهی تعویض پلاک در نظر گرفته شده و با مراجعه در ساعت موردنظر، می‌توانید نوبت‌های موجود تا 6 روز بعد را رزرو کنید. جدول زیر، ساعت مراجعه ساکنین استان‌های مختلف به این سامانه را نشان می‌دهد:

 

استان

ساعت مراجعه به سامانه

بوشهر، تهران، کرمان، گیلان و یزد

ساعت ۸ صبح

اصفهان، حومه تهران، خراسان رضوی، قزوین و هرمزگان

ساعت ۹ صبح

اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خوزستان و فارس

ساعت ۱۰ صبح

البرز، کردستان، گلستان و لرستان

ساعت ۱۱ صبح

ایلام، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قم و مازندران

ساعت ۱۲ ظهر

چهارمحال‌وبختیاری، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و همدان

ساعت ۱۴

 

مرحله دوم: ورود به مرکز و تحویل مدارک

در این مرحله به مرکز مربوطه مراجعه می‌کنید، رسیدی که بعد از ثبت نام در سامانه دریافت کرده‌اید را تحویل می‌دهید و قبض پارکینگ می‌گیرید. در این قبض شماره نوبت و باجه مربوطه اعلام شده است. مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را تحویل می‌دهید و پس از آن فرم بازدید فنی خودرو را پر می‌کنید.

 

مرحله سوم: بازدید فنی خودرو

در این مرحله کارشناسان مرکز از خودرو بازدید کرده و اصالت و انطباق آن با سند کمپانی را بررسی می‌کنند.

 

مرحله چهارم: تسویه خلافی

در این مرحله اگر خودرو خلافی داشته باشد، باید مالک اقدام به تسویه آن کند یا اگر این کار را قبلاً انجام داده، گواهی عدم خلافی را تحویل بدهد.

 

مرحله پنجم: فک پلاک

در این مرحله پلاک قبلی باز یا به‌اصطلاح فک می‌شود و فروشنده باید آن را به انبار تحویل دهد. پلاک‌های فک شده معمولاً تا یک سال نزد پلیس باقی می‌مانند و اگر ظرف این مدت خودروی جدیدی بخرید، می‌توانید یکی از پلاک‌های آزادتان را برای آن استفاده کنید. در این یک سال برای نصب پلاک هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود؛ اما بعد از گذشت یک سال، باید برای ساخت مجدد پلاک‌های قدیمی هزینه پرداخت کنید.

در شهر تهران معمولاً پلاک آزاد قدیمی در همان مرکز تحویل خریدار می‌شود و اگر در آن مرکز موجود نباشد، برای ساخت آن خریدار باید مبلغ 50 هزار تومان بپردازد؛ اما در شهرستان‌ها نحوه تعویض پلاک کمی متفاوت است و ممکن است تحویل پلاک قدیمی بین 24 تا 48 ساعت طول بکشد.

 

مرحله ششم: دریافت تأییدیه نقل و انتقال خودرو و دریافت سند جدید

در این مرحله خریدار باید هزینه تعویض پلاک خودرو را پرداخت کند و پس از دریافت تأیید نقل و انتقال خودرو  می‌تواند پلاک جدید را دریافت و آن را نصب کند. در انتها هم می‌توانید با ارائه قبض پارکینگ، از مرکز خارج شوید. بعد از انجام اقدامات مربوط به تعویض پلاک، برگ سبز تحویل مالک خودرو خواهد شد و نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای انتقال مالکیت خودرو نیست.

خلاصه مراحل بالا را در اینفوگرافیک زیر می‌بینید:

 

مراحل تعویض پلاک

 

مدارک لازم برای تعویض پلاک 1402 کدام‌اند؟

وقتی می‌خواهید پلاک خودرو را تعویض کنید، باید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

مدارک موردنیاز فروشنده

 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل کارت خودرو
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • برگ سبز خودرو
 • برگ عدم خلافی
 • کارت معاینه فنی (برای خودروهای با عمر بالای 4 سال)
 • سند کمپانی
 • کارت عابربانک

مدارک موردنیاز خریدار

 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک تأییدکننده محل سکونت خریدار مثل سند یا اجاره‌نامه به نام خود خریدار، پدر، مادر یا همسر وی
 • کارت عابربانک

در حال حاضر خریدار باید با مراجعه به سامانه سخا (sakha.epolice.ir) و انتخاب گزینه استعلام وضعیت آدرس نسبت به طی کردن مراحل احراز آدرس اقدام کند. پس از آن مأمور پست به آدرس مربوطه مراجعه و آدرس محل سکونت خریدار را تأیید می‌کند.

درصورتی‌که مدارک بالا برای تأیید محل سکونت را ندارید و کارمند دولت هستید، می‌توانید از سازمان مربوطه بخواهید برای شما معرفی‌نامه صادر کند. اگر هم کارمند دولت نیستید، می‌توانید جواز کسب ارائه کنید یا فردی که سند یا اجاره‌نامه محل سکونت شما به نام وی ثبت شده را همراه خود ببرید.

 

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک

 

مدارک لازم جهت شماره‌گذاری وسایل نقلیه وارداتی چیست؟

مدارک لازم برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی با خودروهای داخلی متفاوت است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • حضور مالک یا نمانده قانونی ایشان به همراه وسیله نقلیه جهت سیر مراحل قانونی.
 • اصل مدارک شناسایی معتبر شامل کارت ملی یا شناسنامه مالک و نماینده قانونی.
 • ارائه اصل سند خودرو، خودروهای ساخت داخل (سند فروش) و خودروهای وارداتی.
 • بررسی و تأیید اسناد و مدارک وسیله نقلیه توسط کارشناس حقوقی مستقر در مرکز تعویض پلاک.
 • بررسی وضعیت تبصره 13 خودروهای وارداتی.
 • بازدید و تأیید کاردکس به منظور احراز اصالت وسیله نقلیه توسط افسران کارشناس عالی تصادفات و امور فنی بازنشسته و ممهور نمودن کاردکس به مهر و امضای افسران بازدیدکننده مجاز.
 • ارائه مدارک مبنی بر مفاصاحساب دیوان دولتی.
 • تخصیص پلاک به فرد، بر اساس محل سکونت مالک.
 • پرداخت هزینه مصوب بابت هزینه نقل و انتقال خودرو و صدور و ارسال کارت هوشمند مشخصات خودرو.

 

مدارک موردنیاز برای تعویض پلاک خودروی وارداتی

 

هزینه تعویض پلاک 1402 چقدر است و به عهده کیست؟

بر اساس قانون، هزینه تعویض پلاک خودرو با خریدار است و در سال جدید این هزینه برای تمامی خودروها عدد ثابت 373 هزار تومان است. البته هزینه نقل و انتقال خودرو در تعویض پلاک شامل هزینه‌های دیگری هم می‌شود که بر عهده فروشنده است. مثل مالیات نقل و انتقال خودرو، مالیات بر ارزش‌افزوده و عوارض و مالیات سالانه شهرداری که فروشنده باید آن‌ها را پرداخت کرده باشد.

مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی در حال حاضر معادل 1 درصد ارزش خودرو و برای خودروهای خارجی معادل 2 درصد ارزش آن‌ها است. مالیات ارزش‌افزوده هم به خودروهایی که قیمت آن‌ها بالای یک میلیارد تومان است تعلق می‌گیرد و به ازای بالاتر بودن قیمت خودرو از یک مبلغ خاص، درصدی از آن مبلغ اضافه را به عنوان مالیات ارزش‌افزوده در نظر می‌گیرند. مالیات و عوارض شهرداری هم معادل 0.1 درصد قیمت روز خودروهای داخلی و 0.15 درصد قیمت روز خودروهای وارداتی است.

مالیات ارزش‌افزوده خودرو و مالیات نقل و انتقال خودرو باید به‌صورت سالانه پرداخت شوند.

 

 

وکالت تعویض پلاک چیست؟

وکالت تعویض پلاک نوعی وکالت‌نامه است که فروشنده آن را امضا می‌کند و به خریدار می‌دهد تا او بتواند بدون همراهی فروشنده، پلاک خودرو را تعویض کند. مهم‌ترین نکته در تنظیم این وکالت‌نامه، تعیین محدودیت زمانی و اختیارات برای خریدار است که از عواقب عدم تعویض پلاک و سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

برای دریافت این وکالت‌نامه، فروشنده باید با در دست داشتن مدارک زیر به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و وکالت‌نامه‌ای را به نام خریدار تنظیم کند.

مدارک لازم برای تعویض پلاک با وکالت

 • اصل کارت ملی و شناسنامه فروشنده و خریدار
 • فاکتور کارخانه خودروی داخلی و برگ گمرکی خودروهای وارداتی
 • برگ سبز خودرو
 • آدرس، شماره تماس و کد پستی خریدار و فروشنده
 • مبایعه‌نامه خودرو

در حال حاضر (خرداد 1402) هزینه تنظیم این وکالت‌نامه 150 هزار تومان است.

 

آدرس مراکز تعویض پلاک

 

لیست مراکز تعویض پلاک خودرو در تهران+ آدرس و شماره تماس

جدول زیر لیست مراکز تعویض پلاک تهران را به همراه آدرس و شماره تماس آن‌ها نشان می‌دهد:

 

نام مرکز

آدرس

شماره تماس

میثم

کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج، خیابان داروپخش، خیابان روز دارو

۴۴۹۸۶۰۰۰

اتحاد

تهرانپارس، حکیمیه، خیابان اتحاد، اتحاد ۵ غربی

۷۷۳۹۳۰۳۰

چیتگر

کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج

۴۴۹۰۱۹۲۹

خاوران

کیلومتر ۱۰ جاده خاوران، بعد از سه‌راه

۳۳۸۵۱۳۳۲

الغدیر

یافت‌آباد، بلوار الغدیر، خیابان اکبر حسینی

۶۶۱۳۳۶۹۳

ایران‌خودرو

کیلومتر۱۴ جاده مخصوص کرج

۴۴۹۳۴۴۴۵

سایپا

کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج

۴۴۹۰۶۶۱۰

 

برای طی کردن آخرین مرحله نقل و انتقال خودرو، احتیاط کنید!

فرقی نمی‌کند خریدار باشید یا فروشنده، بهتر است برای طی کردن گام آخر مراحل قانونی نقل و انتقال خودرو، احتیاط پیشه کنید. برای برطرف شدن دغدغه‌های هر دو طرف، بهتر است مسائلی مثل زمان حضور برای تعویض پلاک، مسئولیت پرداخت مالیات و عوارض مختلف و ضرر و زیان‌های مربوط به کوتاهی هر یک از طرفین و … در مبایعه‌نامه خودرو قید شود.  همچنین مالکان خودرو در صورت دادن وکالت به خریدار باید برای آن محدودیت زمانی تعیین کنند تا خیالشان از مراجعه خریدار برای تعویض پلاک در زمان مقرر راحت شود.

 

سؤالات متداول تعویض پلاک خودرو

در ادامه، مهم‌ترین سوالات متداول در رابطه با تعویض پلاک را می‌خوانید:

تعویض پلاک چقدر طول می‌کشد؟

همان‌طور که گفتیم در صورت مراجعه به مراکز تعویض پلاک در اوایل صبح، ممکن است کار شما تا ظهر طول بکشد؛ اما به‌صورت کلی این فرایند بین 3 تا 6 ساعت زمان می‌برد.

آیا برای تعویض پلاک بیمه لازم است؟

بله، فروشنده هنگام مراجعه برای تعویض پلاک باید حتماً بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر ارائه کند.

تعویض پلاک بدون کارت ماشین ممکن است؟

در صورت صفر بودن خودرو، ممکن است مراکز تعویض پلاک با شما مساعدت کنند و با اخذ تعهدنامه، کار شما را انجام دهند. 

آیا برای تعویض پلاک عوارض شهرداری لازم است؟

بله، در صورت عدم پرداخت، عوارض شهرداری در همان محل اخذ می‌شود.

آیا برای تعویض پلاک گواهینامه لازم است؟

خیر، گواهینامه جزء مدارک ضروری برای تعویض پلاک نیست.

برای تعویض پلاک معاینه فنی لازم است؟

بله. ارائه معاینه فنی برای خودروهای با عمر بالای 4 سال الزامی است.

انتقال پلاک خودرو به فرزند چگونه است؟

اگر سن فرزند زیر 18 سال و از نظر شرعی بالغ (دختران بالای 9 سال و پسرها بالای 15 سال) باشد، می‌توانید پلاک خودرو را به او انتقال دهید. البته پیش از این کار، باید سند خودرو را به نام فرزندتان بزنید.

انتقال پلاک خودرو به همسر چگونه است؟

برای انتقال پلاک به همسر هم ابتدا باید انتقال سند صورت بگیرد.

مدت‌زمان صدور کارت خودرو بعد از تعویض پلاک چقدر است؟

مدت‌زمان ارسال کارت خودرو به نام مالک جدید بین 35 تا 65 روز متغیر است.

چگونه می‌توان پلاک تهران گرفت؟

در صورت داشتن مدارکی که اقامت شما را در تهران رسماً اثبات کند، می‌توانید برای خودروی خود پلاک تهران بگیرید.

منظور از اجرائیات تعویض پلاک چیست؟

این واحد مسئول پاسخگویی به سؤالات و مشکلات مربوط به خلافی خودرو مثل حذف نشدن آن از سیستم و … است.

اگر مالک قبلی خودرو فوت کند، برای تعویض پلاک چه کاری باید انجام دهیم؟

در این حالت ابتدا باید انحصار وراثت صورت بگیرد و تعویض پلاک ماشین بعد از این فرایند قابل‌انجام است.

چطور پلاک زوج یا فرد بگیریم؟

تعیین پلاک زوج و فرد مطابق آیین‌نامه راهنمایی‌ورانندگی، بر عهده پلیس راهور است و امکان انتخاب آن وجود ندارد.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1K نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
امین غلامی
1402-12-04 21:04

پلاک ماشینم فک شده بخاطر تعویض پلاک حالا که پلاک فک هسته میتونم خلافی بگیرم پلاک تعویض کنم

امین غلامی
1402-12-04 20:53

زمانی که پلاک فک شده باشه میتوانیم خلافی بگیریم

علی
1402-11-10 00:05

سلام لطفا راهنمایی نمائید.خودروی صفر از کارخانه خریداری نمودم که پلاک شده تحویل گردید. قصد تعویض پلاک با پلاک قبلی خود که در مرکز تعویض پلاک نگهداری می شود را دارم . کدام آیتم را در سامانه نوبت گیری انتخاب کنم . گزینه تعویض پلاک بدون تغییر مالکیت ندارد. المثنی و سرقتی نیز که نیست.

فرید
1402-11-01 19:14

سلام من تمام مدارک لازمه را دارم اما به دلایلی کارت ملیم همراهم نیست آیا تنها با شناسنامه میتونم پلاک را تعویض کنم؟ لطف کنید پاسخ بدید ممنون

اسمعیل قيصري پور
1402-09-27 15:12
امتیاز دهی :
     

سلام من قبلا پلاک تهران داشتم الان هم می خواهم پلاک تهران بگیرم کارمند دانشگاه هستم آیا بیمه اداره که تهران هستش کفایت میکنه برای پلاک تهران یا خیر قرارداد خونه اجاره ای ندارم راهنمایی فرمایید لطفا ممنون

همراه
1402-09-08 14:10

سلام . کاارت قبلی خودرو را پس از انتقال به فروشنده برگردانده اند . (بعدا متوجه شدیم) . آیا اشتباه کرده اند یا عادی است ؟ . قبلا کارت خودرو را می گرفتند . با سپاس.

سعید
1402-08-17 11:59

ایا برای میشود پلاک خودرو را به نام مادر زده شوو

علیرضا قاسمی
1402-07-09 10:11

سلام وقت بخیر، ببخشید من یه خبر توی مجله اقتصاد آفرین میخوندم نوشته بود سند کمپانی هم لازمه برای تعویض، خواستم بدونم سند کمپانی چیه دقیقا؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

مجتبی
1402-09-18 02:50

یعنی سند مادر اولین سندی که ماشین صفر از ایران خودرو یا از هر کمپانی ماشین گرفتی

محمدرضا مسیبی
1402-06-14 11:41
امتیاز دهی :
     

سلام کلاه برداری حرفه ایی با سابقه که کپی مدارک ماشین را گرفته تا مراحل آزادی ازپارکینگ را انجام دهد ولی با کمک دفترخانه ایی بصورتی که مورد قبول مراکز تعویض پلاک باشد مدارک را با جعل و برابراصل و رونوشت . . تهیه وبه مرکزداده پلاک رافک وبه نام دیگری پلاک جدبد گرفته که عملا بعد ازتعویض ماشین و پرونده درهمه مراکز راهوردر همه زمینه ها به نام ان شده ماشین را مثل اب خوردن ترخیص و صاحب میشود و با تعویض یا فروش کار را تمام و پیگیری ان را دشوار یا غیرممکن میکند راهکار جلوگیری سریع چیست… بیشتر »

میثم
1402-06-10 22:49

درود بر شما، بنده از شهرستان به تهران برگشتم، ایا میتوانم پلاک شهرستان که بنامم هست رو با پلاک تهران بنام خودم تعویض کنم؟

حامد
1402-05-21 22:33
امتیاز دهی :
     

سلام
آیا سند کمپانی و کارت خودرو الزامیه برای تعویض پلاک؟

سیاوش
1402-06-29 13:33
پاسخ به  حامد

خیر

عطا
1402-05-08 21:58

سلام
فروشنده بیمه نامش تازه تمام شده آیا با همان بیمه نامه میشود یا باید تمدید شود؟
چون تپدید نمیکند من هم بیمه نامه قبلیم تخفیف دارم
اگر من بخوام به نام اون شخص بیمه کنم ضرر میکنم

حسین
1402-05-21 09:01
پاسخ به  عطا

باید بیمه کنی .یک ماهه بیمه کنی ،بدون بیمه انجام نمیدن

ایرج
1402-04-25 12:26

بازسازی

ایرج
1402-04-25 12:25

سلام من لازسازس ورنگ کاری کردم باید همین کار ها انجام دهم

عسکری
1402-04-13 20:16

با سلام 
اعتبار اجاره نامه منزل ما تا آبان1401 بوده و برای سال جدید توافقی اجاره افزایش داده و اجاره نامه جدید ننوشتیم.الان برای تعویض پلاک (در تهران) احتیاج با اجاره نامه جدیدهست؟
و اینکه برای روز تعویض پلاک باید اجاره نامه قبلی همراه داشته باشیم؟یا همان کد تاییدی که مامور پست می‌دهد کافیست؟

عسکری
1402-04-13 20:15

با سلام
اعتبار اجاره نامه منزل ما تا آبان1401 بوده و برای سال جدید توافقی اجاره افزایش داده و اجاره نامه جدید ننوشتیم.الان برای تعویض پلاک (در تهران) احتیاج با اجاره نامه جدیدهست؟
و اینکه برای روز تعویض پلاک باید اجاره نامه قبلی همراه داشته باشیم؟یا همان کد تاییدی که مامور پست می‌دهد کافیست؟

رها
1402-04-03 03:59

سلام ما خودرویی دارم پلاک به نام مادرم هست میخوایم تعویص پلاک انجام بدیم به نام دخترم که ۸ سالشه مادرم ساکن تهران وما ساکن اصفهانیم برای دخترم گواهی اشتغال به تحصیل گرفتم این گواهی برای محل سکونت کافیه واینکه حتما باید اول سند به نام دخترم زده بشه وبعد تعویض پلاک انجام بشه یا لازم نیست؟

غلامرضا تقی پور
1402-04-02 18:29

فاکتور کارخانه خودروی من گم شده واقعا تکلیف چیست و چکار باید بکنم تا بتونم بفروشم ؟

ایمان
1402-05-07 11:42

برای تعویض پلاک سند کارخانه الزامی نیست

امید
1402-10-09 02:04
پاسخ به  ایمان

الزامیه

محمد
1402-05-23 21:15

به شرکت سازنده خودرو مراجعه کنید اونا راهنماییتون می کنن.منم همین مشکل رو داشتم گرفتم

امید
1402-10-09 02:03

باید بری دفتر پیشخوان دولت تو روزنامه آگهی کنی بعد از 10 روز بری کارخانه کارشناس میاد ماشینتون تایید می‌کنه یکی دیگه برات صادر میکنن

امیر
1402-11-17 17:04
پاسخ به  امید

ببخشید اونوقت سند کمپانی رو چند روز طول میکشه دوباره صادر کنن و بدست برسه؟

Ramazan.mood.kara
1402-04-01 22:02

سلام.من ماشین خریدم و از آنجاییکه ماشین تو پارکینگ بوده کارت ماشین گم شده و هر دو پلاک ماشین هم یکی تو تصادف گم شده و یکی دیگر را دزدیدند.و میخواستم راهنمایی کنید که جهت تعویض پلاک و تردد در سطح شهر مشکل قانونی ندارد،

مریم
1402-04-01 15:19

سلام وقت بخیر.بنده ساکن تهران هستم و شاغل هستم اما پلاک ماشین پلاک شیراز می باشد. چطوز میتوانم تغییر پلاک به پلاک تهران بدهم.

مجتبی موسوی
1402-04-01 11:49

با سلام
سوالی که دارم اینه که برای تعویض پلاک حتما باید سخا انجام بشه یا قلنامه کفایت میکنه ؟؟؟

علی زاهدی
1402-03-27 14:56
امتیاز دهی :
     

با سلام، الان که قبوض آب و برق کاغذی نیستن و اس ام اس میاد تکلیف چیه؟ و دیگه اینکه اگه اجاره نامه به نام یکی از فرزندان باشه میشه به نام پدر پلاک گرفت؟ ممنون میشم پاسخ بدین

حسن
1402-03-27 12:43
امتیاز دهی :
     

باسلام ایا برای تعویض پلاک کارت معاینه فنی لازمه

علی
1402-03-21 19:48

سلام برای تعویض پلاک وانت مفاصا حساب باید باشد؟

یاسین
1402-03-13 00:00

سلام من دوتا پلاک فک شده دارم پلاک جدید میتونم بگیرم

Ehsan
1402-03-05 02:43

سلام،مرکز تعویض پلاک الغدیر خیلی منضبط هستند و جا داره یه خسته نباشید به تمام پرسنل تعویض پلاک الغدیر بگم.

جعفر
1402-03-03 12:43

با سلام
ایا پلاک پژو را میشه رو وانت بار انتقال داد

جعفر
1402-03-03 10:01

با سلام واحترام.

اگر یه پلاک پژو به اسم خودمون داشته باشیم ایا پلاک پژو را میشه برای وانت بار در تعویض پلاک نصب شود.

محمد
1402-05-23 21:18
پاسخ به  جعفر

پلاک به اسم مالک صادر میشه نه مختص ماشین.میتونید اگه فک شده رو هر خودرویی به اسم خودتون نصب کنید

امیر
1402-02-30 07:10

سلام
من ساکن تبریزهستم و اردبیل خودرویی رو خریداری کردم ولی پلاک و احراز محل سکونتم برای تبریز هست و ساکن تبریز هستم ایا من میتونم اردبیل برم برا فک پلاک و با برگه راهنمایی و رانندگی برم تبریز پلاکمو تحویل بگیرم . ؟

محمد
1402-05-23 21:20
پاسخ به  امیر

میتونید برید همون تبریز فک کنید

علی
1402-02-23 09:48

با سلام سند مادر خودرو مفقود شده است ولی کپی برابر اصل دارد مشکلی نیست؟

علیرضا
1402-02-17 13:02

با سلام.
بنده پلاکم مفقود شده و اعلام مفقودی کردم(یک سال و نیم پیش و هنوز پلاک جدید نگرفتم) الان میخوام موتورم رو بفروشم
خواستم بدونم باید برم اول یه پلاک جدید بعد اقدام به فروش و تعویض پلاک کنم یا نیاز نیست و الان میتونم کاراش رو کنم

مجید
1402-02-03 15:07

سلام خسته نباشید ببخشید آیا اینکه تو تعویض پلاک ۲میلیون هزینه میگیرن درسته؟؟پس این هزینه نقل و انتقالی ک جدا دریافت میشه چی هستش؟

سلیمی
1402-02-02 15:27

سلام اگر مالک خودرو بعداز قولنامه گم شده باشه بعداز سرقت پلاک چگونه می تونم پلاک جدید بگیرم؟پلاک بنام خودم بود ودرلیست سیاه قرارگرفته

مهران خسروی
1402-01-30 15:39

سلام. یک تویوتا هایس هست که ون می باشد. سی ساله است و به کمپر تبدیل شده است، پلاک زرد رنگ دارد.
من میخواهم بعنوان کمپر بخرم

آیا میتوانم معاینه فنی گرفته و پلاک شخصی بگیرم و کاپوتاز نمیایم؟
سپاس از شما

نثار
1402-01-29 20:33

با سلام
من میخوام پلاک ماشینمو به نام پسرسه سالم تعویض کنم آیا امکانش هست؟باید چیکار کنم

امیر
1402-01-15 06:04

سلام ببخشید در تهران پلاک برای شهرستان صادر میشه؟

قلیزاده
1402-01-11 10:42

هزینه تعویض پلاک یه سمند 88حدودا چنده؟؟؟

صادقی
1402-01-06 10:22

سلام، من کارت ماشین ندارم. بعد درخواست المثنی برام ارسال نشده و وضعیتش رو توی سایت امحا زده. الان که می خوام ماشینم رو بنام دیگری بزنم باید درخواست کارت ماشین کنم دوباره یا بدون کارت هم میشه. چیکار باید بکنم؟

صادقی
1402-01-06 10:00

سلام، من کارت ماشین ندارم بعد از درخواست المثنی برام ارسال نشده و وضعیتش رو توی سایت امحا زده. الان که می خوام ماشینم رو بنام دیگری بزنم باید درخواست کارت کنم دوباره یا بدون کارت ماشین هم میشه سند بنام زد؟

مرتضی
1402-01-03 21:01

عرض سلام. بنده در سال 90 پلاک تهران در مرکز خاوران دریافت کردم و در سال 91 با فروش ماشین آن پلاک در مرکز میثم فک شده است در سامانه راهور مراجعه کردم هنوز آن پلاک برابر شماره ملی من فعال میباشد و به کسی واگذار نشده است حالا برای گرفتن پلاکم باید به مرکز خاوران مراجعه کنم یا میثم؟؟؟

مهتاب
1401-12-27 11:31

سلام
لطفا دفتر نقل وانتقال فسا را تعطیل کنین خیال مردم راحت بشه اصلا کجا باس شاکی بشیم اینا جوابگو نیستن یه سه چهارتا دختر نشسته و فقط با ناراحتی جواب میدن انگار طلبکار مردم هستن ، نمیتونین اعصاب ندارین مجبورتون خو نکردن ایقد لیسانس وفوق لیسانس بیکار هست که التماس میکنن بیان سر کار اینا خانوادگی یه کد گرفتن مردم هم سرگردان
متاسفانه مسول هم ندارن کجا باید مراجعه کنی برا یه پلا ک باید چند روز گرفتار باشی بابا مردم درد ندارن که اعتراض کنن باعثش شماها هستید

مسعود
1401-12-27 11:24

سلام
علاوه بر هزینه دفاتر تعوئض پلاک مخصوصا در شهرستان فسا را بایستی درش ببندند یا دوسه تا ادمی که کاربلد باشه بزارن تا باعث اعصاب خوردی برا مردم نباشه امروز ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ از صبح بعد ازبازدید کارشناس محترم راهور اینا باخودشون درگیرن نمیدونیم چند ساعت باس وایسیم اصلا صاحب نداره مسولی هم پاسخگو نیست لطفا درش ببندید خیال مردم راحت که انجام نمیشه برن شیراز

Mahdi
1401-12-24 00:32
امتیاز دهی :
     

سلام، بنده سال 97 یه ماشین اسقاط کردم، الان میتونم همون پلاک رو درخواست کنم یانه

مهدی
1401-12-24 00:30
امتیاز دهی :
     

سلام، بنده سال 97 یه ماشین اسقاط کردم، الان میتونم همون پلاک رو درخواست کنم آیا بهم میدن ممنون میشم منو راهنمایی کنید

حسن
1401-12-21 19:12

باسلام با شناسنامه قدیم میشه پلاک گرفت

حسن
1401-12-21 19:12

باسلام باشناسنامه قدیم میشه پلاک گرفت و کارت ملی جدید

مرتضی سلگی
1401-12-18 21:27

سلام بنده شناسنامم برا شهرستانه دوسال پیش مدارک سکونتی تهران رو کامل بردم اما کارمند تعویض ب من گفتن بیمه تامین اجتماعی هم نیازه برای کرفتن پلاک تهران و ب اجبار به من پلاک شهرستان دادن و کارت ماشین رفت ب ادرس یکی از بستگان من حالا من میخام رو همین ماشین پلاک تهران بگیرم در یه مرکز تعویض پلاک دیگه ایا با تکمیل بودن مدارک این کار انجام میشه؟

کیانوش صادقی
1401-12-18 15:22

من در یکی از واحدهای ساختمان شرکت خودمون ساکن هستم و نمیتونم اجاره نامه بگیرم ولی دفترچه بیمه تامین اجتماعی من تهران هست
برای پلاک تهران چکار باید بکنم ؟

ارین
1401-12-12 21:24

اون قسمت که مشخصات خودرو نوشتع کنارع گلگیر زده بودن نصفش کنده شذع،الان میخام بفروشم ماشینو،اونو چیکارش کنم؟ از کجا میشه تازشو تهیه کرد؟بخدا پول لازمن دارمدماشینو میفرپشم الانم اون قسمت مشخصات ماشین که کناره موتوره نصفش نیس فکرم خرابه

هرمز خاکزاد
1401-12-12 08:42

باسلام من از فروشنده خودرو وکالت تعویض پلاک دارم و در وکالتنامه قید شد: ….اخذ و نصب پلاک جدید بنام وکیل… وکیل هم خودم هستم.هنوز پلاک فردشنده روی ماشین هست، من ماشین رو میخوام بنام مادرم پلاک بزنم نه خودم و از مادرم هم وکالت خرید گرفتم. اگر با وکالتنامه فروشنده به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنم میتونم مستقیم بعد از فک پلاک فروشنده پلاک بنام مادرم بگیرم؟