نکات و هزینه نگهداری خودرو سال 1401

فهرست مطالب

در نگهداری خودرو باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟ نگهداری از خودرو صفر چگونه است؟ هزینه تقریبی نگهداری خودرو چقدر است؟ کدام خودروها هزینه نگهداری پایین‌تری دارند؟ بهترین روش نگهداری خودرو چیست؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که دارندگان خودرو ممکن است از خود بپرسند. زیرا سرویس و نگهداری ایده‌ال از اتومبیل باعث افزایش طول عمر آن شده و نگهداری از خودرو را به مقوله‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر تبدیل خواهد کرد. در ادامه به صورت مجزا به نکات و هزینه‌های نگهداری از خودروهای پرفروش داخلی اشاره خواهیم کرد.

هزینه نگهداری از خودرو

نکات و هزینه نگهداری خودرو: سرویس روغن

سرویس به موقع روغن موتور اولین و اساسی‌ترین نکته در نگهداری خودرو به حساب می‌آید. بهترین روش نگهداری خودرو این است که مالک روغن پیشرانه را سر موعد و یا حتی کمی زودتر تعویض کند؛ بدین ترتیب طول عمر قطعاتی مثل یاتاقان‌ها، میل‌لنگ، رینگ و پیستون، سوپاپ‌ها و… افزایش پیدا خواهد کرد و در عین حال آلودگی‌های داخل موتور به حداقل خواهد رسید؛ درنتیجه موتور به راحتی دچار دوده و دیگر آلودگی‌های مضر نخواهد شد.

هزینه نگهداری از خودرو

عموما توصیه می‌کنیم که ظرف ۵ تا ۷ هزار کیلومتر حتما روغن موتور را تعویض و فیلترهای مربوطه را هم با گزینه‌های نو جایگزین کنید. ضمنا این باور اشتباه قدیمی که گفته می‌شود نیاز نیست فیلتر روغن در مرتبه اول عوض شود را نیز دور بیندازید؛ چراکه فیلتر کثیف می‌تواند روغن تمیز را مجددا آلوده کند و مضراتی برای موتور به همراه داشته باشد.

جدول زیر هزینه تقریبی سرویس روغن خودروهای داخلی مثل پراید سمند ۲۰۶ پژو ۴۰۵ و… به اطلاع شما می‌رساند:

نوع خدمت یا کالا

محدوده هزینه (اجرت + قیمت کالا)

سرویس کامل روغن موتور انواع پراید، تیبا، ساینا و کوییک

350 تا 450 هزار تومان

سرویس کامل روغن موتور پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پژو ۴۰۵ اس ال ایکس، رانا و پژو پارس tu5

 

400 تا 600 هزار تومان

سرویس کامل روغن موتور پژو  405 glx، سمند معمولی، پژو پارس ساده

450 تا 550 هزار تومان

سرویس کامل روغن موتور سمندef7

450 تا 600 هزار تومان

سرویس روغن l90

550 تا 650 هزار

توجه: هزینه‌های فوق بر اساس بازه قیمت روغن و فیلترهای پرفروش محاسبه شده است. واضح است که می‌توان روغن و فیلتر کمی ارزان‌تر و یا بسیار گران‌تر هم در بازار پیدا کرد.

نگهداری از سیستم خنک‌کننده موتور خودرو

سامانه خنک‌کننده موتور، شامل رادیاتور، شلنگ‌ها و منبع انبساط باید از مایع استاندارد پر شوند تا اجزای درونی موتور در طول زمان با مشکل ناشی از ازدیاد دما و خوردگی مواجه نشوند. نگهداری خودرو در تابستان از این نظر حساسیت بیشتری خواهد داشت و کم شدن سطح و کیفیت مایع خنک‌کننده می‌تواند در فصول گرم سال به موتور خودرو آسیب بیشتری بزند. اما نگهداری خودرو در زمستان هم به نوبه خود بسیار حساس است؛ به عنوان مثال اگر مایع ضدیخ در زمستان به مقدار کافی و باکیفیت مناسب درون رادیات و مجاری موتور موجود نباشد، احتمال یخ‌زدگی و خرابی موتور وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: هزینه و اجرت ‌تعویض یا تعمیر جلوبندی خودرو + نرخ نامه 1401

یک قطعه دیگر که در این میان اهمیت فراوانی دارد، ترموستات است که خصوصا در تابستان از جوش آوردن موتور جلوگیری می‌کند و در زمستان اجازه می‌دهد تا سیستم گرمایشی اتومبیل به نحو مطلوب‌تر دمای کابین را به حد استاندارد برساند.

بهترین روش نگهداری خودرو

 با این حساب توصیه می‌کنیم هر دو سال نسبت به تعویض مایع سیستم خنک خنک‌کننده رادیاتور و همچنین ترموستات موتور اقدام کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کرده باشید. همچنین بهتر است هر دو یا سه سال رادیاتور را اصطلاحا سیخ بزنید تا کاملا تمیز شود و کارایی آن افت نکند.

جدول زیر هزینه تقریبی تعویض مایع ضدیخ-ضدجوش و ترموستات انواع خودروهای ایرانی را به استحضار می‌رساند.

 

نوع کالا یا خدمت

محدوده هزینه و قیمت

تعویض ضدیخ پراید، تیبا، ساینا و کوییک

200 تا 250 هزار تومان

تعویض ضدیخ 206 تیپ 5، پارسtu5، 405slx، رانا

250 تا 300 هزار تومان

تعویض ضدیخ سمند معمولی پژو405، پژو پارس ساده

250 تا 300 هزار تومان

تعویض ضدیخ ال90

250 تا 300 هزار تومان

تعویض ترموستات پراید، تیبا، کوییک و ساینا (قیمت قطعه + اجرت تعویض)

120 تا 170 هزار تومان

تعویض کامل هوزینگ ترموستات 206 تیپ پنج، پارس تیوفایو و… (قیمت قطعه + اجرت)

250 تا 300 هزار تومان

تعویض ترموستات ال 90 (قیمت قطعه + اجرت)

170 تا 200 هزار تومان

نکات و هزینه نگهداری خودرو: تسمه ها

تسمه تایم و تسمه دینام دو قطعه مهم و مصرفی در اکثر خودروهای داخلی محسوب می‌شوند که باید حتما سر موقع تعویض شوند. به طور عمومی می‌شود گفت که تسمه دینام معمولا در بازه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا می‌کند و این رقم برای تسمه تایم معمولا بین ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر ذکر شده است.

تسمه دینام

به‌ویژه حتما نسبت به تعویض به موقع تسمه تایم اقدام کنید؛ زیرا اگر این قطعه دچار پارگی و خوردگی شود، احتمال دارد سوپاپ‌ها از حالت تایم خارج شده و با پیستون برخورد کنند. در این صورت هزینه نسبتا گزافی جهت تعمیر سرسیلندر و سوپاپ‌ها به شما تحمیل خواهد شد.

نوع خدمت یا کالا

میانگین قیمت

تسمه تایم پراید، تیبا، ساینا و کوییک

200 هزار تومان

اجرت تعویض تسمه تایم پراید، تیبا و…

200 هزار تومان

تسمه تایم 206 تیپ دو

300 هزار تومان

اجرت تعویض تسمه تایم 206 تیپ دو

200 هزار تومان

تسمه تایم سمند ef7 و دنا

400 هزار تومان

اجرت تعویض تسمه تایم سمند ef7 و دنا

350 هزار تومان

تسمه دینام پراید و تیبا و… (قیمت تسمه + اجرت)

80 + 50 هزار تومان

تعویض تسمه دینام پژو 405، پارس، سمند معمولی (قیمت تسمه + اجرت)

200 + 80 هزار تومان

هزینه نگهداری خودرو: لنت ترمز

بهترین روش نگهداری خودرو در بحث لنت ترمزها بدین صورت است که در هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر نسبت به بازرسی میزان مصرف لنت ترمز دیسکی اقدام کنید و یا از تعمیرکار بخواهید که این کار را انجام دهد. بسته به نوع لنت، معمولا این قطعه مصرفی بعد از هر ۳۰ تا نهایتا ۵۰ هزار کیلومتر احتیاج به تعویض پیدا می‌کند. البته لنت ترمزهای عقب معمولا مدت بسیار طولانی تری عمر خواهند کرد. مسلما همه ما از نقش لنت در قدرت ترمزگیری خودرو آگاه هستیم و نباید در تعویض به موقع این قطعه حساس سهل‌انگاری کنیم.

نوع خدمت یا کالا

محدوده هزینه و قیمت

اجرت تعویض لنت ترمز جلو پراید، پارس، 206 و…

80 هزار تومان

لنت جلو پراید، تیبا و…

120 هزار تومان

لنت عقب پراید، تیبا و…

180 هزار تومان

لنت جلو پارس، 405، سمند و…

150 تا 250 هزار تومان

لنت عقب پارس، 405، سمند و…

200 تا 300 هزار تومان

لنت جلو + عقب 206

150 + 250 هزار تومان

 

 

هزینه و نکات نگهداری خودرو: شمع و وایر

شمع و وایر نیز یکی دیگر از قطعات مصرفی خودرو هستند که در صورت خرابی روی عملکرد پیشرانه، کشش خودرو، قدرت موتور و… تاثیر منفی خواهند گذاشت. بنابراین نیاز است که حتما شمع و وایرها با نمونه‌های استاندارد و سالم در بازه‌های زمانی نسبتا مشخص تعویض شوند. گفته شده که بهتر است شمع‌ها در هر ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر تعویض شوند و وایر نیز نهایتا پس از چهل هزار کیلومتر با نمونه نو و باکیفیت جایگزین شود.

هزینه نگهداری از خودرو

نوع کالا یا خدمت

محدوده هزینه و قیمت

یک دست شمع مناسب برای کلیه خودروهای داخلی

150 تا 400 هزار تومان

اجرت تعویض شمع پراید، پارس، 405، 206 تیپ دو

80 هزار تومان

اجرت تعویض شمع پژو 206 تیپ پنج

100 هزار تومان

جمع بندی

در پایان لازم است مجددا تاکید کنیم که حتما سرویس روغن موتور و فیلتر‌های مربوطه را به موقع انجام دهید. ضمنا روغن گیربکس دستی را نیز هر ۸۰ کیلومتر تعویض کنید. در مورد گیربکس‌های اتوماتیک AT هم معمولا این رقم چیزی حدود ۶۰ هزار کیلومتر عنوان می‌شود. در مورد نگهداری از خودروهای توربوشارژ نیز علاوه بر موارد فوق، به نوع بنزین مصرفی هم دقت کنید تا بازدهی و عمر موتور خودرو کاهش پیدا نکند.

ناگفته نماند در مورد هزینه نگهداری خودروهای چینی هم بهتر است به دفترچه راهنمای آنها مراجعه کنید یا با نمایندگی مربوطه تماس بگیرید تا بهترین روش نگهداری خودروهای چینی را به اطلاع شما برسانند.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها