نکات و هزینه نگهداری خودرو سال ۱۴۰۲

فهرست مطالب


در نگهداری خودرو باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟ نگهداری از خودرو صفر چگونه است؟ هزینه تقریبی نگهداری خودرو چقدر است؟ کدام خودروها هزینه نگهداری پایین‌تری دارند؟ بهترین روش نگهداری خودرو چیست؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که دارندگان خودرو ممکن است از خود بپرسند. زیرا سرویس و نگهداری ایده‌ال از اتومبیل باعث افزایش طول عمر آن شده و نگهداری از خودرو را به مقوله‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر تبدیل خواهد کرد. در ادامه به صورت مجزا به نکات و هزینه‌های نگهداری از خودروهای پرفروش داخلی اشاره خواهیم کرد.

هزینه نگهداری از خودرو

نکات و هزینه نگهداری خودرو: سرویس روغن

سرویس به موقع روغن موتور اولین و اساسی‌ترین نکته در نگهداری خودرو به حساب می‌آید. بهترین روش نگهداری خودرو این است که مالک روغن پیشرانه را سر موعد و یا حتی کمی زودتر تعویض کند؛ بدین ترتیب طول عمر قطعاتی مثل یاتاقان‌ها، میل‌لنگ، رینگ و پیستون، سوپاپ‌ها و… افزایش پیدا خواهد کرد و در عین حال آلودگی‌های داخل موتور به حداقل خواهد رسید؛ درنتیجه موتور به راحتی دچار دوده و دیگر آلودگی‌های مضر نخواهد شد.

هزینه نگهداری از خودرو

عموما توصیه می‌کنیم که ظرف ۵ تا ۷ هزار کیلومتر حتما روغن موتور را تعویض و فیلترهای مربوطه را هم با گزینه‌های نو جایگزین کنید. ضمنا این باور اشتباه قدیمی که گفته می‌شود نیاز نیست فیلتر روغن در مرتبه اول عوض شود را نیز دور بیندازید؛ چراکه فیلتر کثیف می‌تواند روغن تمیز را مجددا آلوده کند و مضراتی برای موتور به همراه داشته باشد.

جدول زیر هزینه تقریبی سرویس روغن خودروهای داخلی مثل پراید سمند ۲۰۶ پژو ۴۰۵ و… به اطلاع شما می‌رساند:

نوع خدمت یا کالا

محدوده هزینه (اجرت + قیمت کالا)

سرویس کامل روغن موتور انواع پراید، تیبا، ساینا و کوییک

 

۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان

سرویس کامل روغن موتور پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پژو ۴۰۵ اس ال ایکس، رانا و پژو پارس tu5

۷۰۰ هزار تا 1 میلیون تومان

سرویس کامل روغن موتور پژو  405 glx، سمند معمولی، پژو پارس ساده

۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان

سرویس کامل روغن موتور سمندef7

۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان

سرویس روغن l90

۷۵۰ هزار تا 1.1 میلیون تومان

توجه: هزینه‌های فوق بر اساس بازه قیمت روغن و فیلترهای پرفروش محاسبه شده است. واضح است که می‌توان روغن و فیلتر کمی ارزان‌تر و یا بسیار گران‌تر هم در بازار پیدا کرد.

نگهداری از سیستم خنک‌کننده موتور خودرو

سامانه خنک‌کننده موتور، شامل رادیاتور، شلنگ‌ها و منبع انبساط باید از مایع استاندارد پر شوند تا اجزای درونی موتور در طول زمان با مشکل ناشی از ازدیاد دما و خوردگی مواجه نشوند. نگهداری خودرو در تابستان از این نظر حساسیت بیشتری خواهد داشت و کم شدن سطح و کیفیت مایع خنک‌کننده می‌تواند در فصول گرم سال به موتور خودرو آسیب بیشتری بزند. اما نگهداری خودرو در زمستان هم به نوبه خود بسیار حساس است؛ به عنوان مثال اگر مایع ضدیخ در زمستان به مقدار کافی و باکیفیت مناسب درون رادیات و مجاری موتور موجود نباشد، احتمال یخ‌زدگی و خرابی موتور وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: هزینه و اجرت ‌تعویض یا تعمیر جلوبندی خودرو + نرخ نامه 1401

یک قطعه دیگر که در این میان اهمیت فراوانی دارد، ترموستات است که خصوصا در تابستان از جوش آوردن موتور جلوگیری می‌کند و در زمستان اجازه می‌دهد تا سیستم گرمایشی اتومبیل به نحو مطلوب‌تر دمای کابین را به حد استاندارد برساند.

بهترین روش نگهداری خودرو

بهترین روش نگهداری خودرو

 با این حساب توصیه می‌کنیم هر دو سال نسبت به تعویض مایع سیستم خنک خنک‌کننده رادیاتور و همچنین ترموستات موتور اقدام کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کرده باشید. همچنین بهتر است هر دو یا سه سال رادیاتور را اصطلاحا سیخ بزنید تا کاملا تمیز شود و کارایی آن افت نکند.

جدول زیر هزینه تقریبی تعویض مایع ضدیخ-ضدجوش و ترموستات انواع خودروهای ایرانی را به استحضار می‌رساند.

نوع خدمت یا کالا

محدوده هزینه و قیمت

تعویض ضدیخ پراید، تیبا، ساینا و کوییک

۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان

تعویض ضدیخ 206 تیپ 5، پارسtu5، 405slx، رانا

 

۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان

تعویض ضدیخ سمند معمولی پژو405، پژو پارس ساده

 

۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان

تعویض ضدیخ ال90

 

۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان

تعویض ترموستات پراید، تیبا، کوییک و ساینا (قیمت قطعه + اجرت تعویض)

 

۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

تعویض کامل هوزینگ ترموستات 206 تیپ پنج، پارس تیوفایو و (قیمت قطعه + اجرت)

۵۵۰ تا ۶۵۰ هزار تومان

تعویض ترموستات ال 90 (قیمت قطعه + اجرت)

۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان

نکات و هزینه نگهداری خودرو: تسمه ها

تسمه تایم و تسمه دینام دو قطعه مهم و مصرفی در اکثر خودروهای داخلی محسوب می‌شوند که باید حتما سر موقع تعویض شوند. به طور عمومی می‌شود گفت که تسمه دینام معمولا در بازه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا می‌کند و این رقم برای تسمه تایم معمولا بین ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر ذکر شده است.

تسمه دینام

به‌ویژه حتما نسبت به تعویض به موقع تسمه تایم اقدام کنید؛ زیرا اگر این قطعه دچار پارگی و خوردگی شود، احتمال دارد سوپاپ‌ها از حالت تایم خارج شده و با پیستون برخورد کنند. در این صورت هزینه نسبتا گزافی جهت تعمیر سرسیلندر و سوپاپ‌ها به شما تحمیل خواهد شد.

نوع خدمت یا کالا

میانگین قیمت

تسمه تایم پراید، تیبا، ساینا و کوییک

۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان

اجرت تعویض تسمه تایم پراید، تیبا و

۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

تسمه تایم 206 تیپ دو

۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان

اجرت تعویض تسمه تایم 206 تیپ دو

۲۰۰ هزار تومان

تسمه تایم سمند ef7 و دنا

۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان

اجرت تعویض تسمه تایم سمند ef7 و دنا

۴۰۰ هزار تومان

تسمه دینام پراید و تیبا و (قیمت تسمه + اجرت)

۱۰۰+۱۲۰ هزار تومان

تعویض تسمه دینام پژو 405، پارس، سمند معمولی (قیمت تسمه + اجرت)

۱۱۰+۳۰۰ هزار تومان

هزینه نگهداری خودرو: لنت ترمز

بهترین روش نگهداری خودرو در بحث لنت ترمزها بدین صورت است که در هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر نسبت به بازرسی میزان مصرف لنت ترمز دیسکی اقدام کنید و یا از تعمیرکار بخواهید که این کار را انجام دهد. بسته به نوع لنت، معمولا این قطعه مصرفی بعد از هر ۳۰ تا نهایتا ۵۰ هزار کیلومتر احتیاج به تعویض پیدا می‌کند. البته لنت ترمزهای عقب معمولا مدت بسیار طولانی تری عمر خواهند کرد. مسلما همه ما از نقش لنت در قدرت ترمزگیری خودرو آگاه هستیم و نباید در تعویض به موقع این قطعه حساس سهل‌انگاری کنیم.

نوع خدمت یا کالا

محدوده هزینه و قیمت

اجرت تعویض لنت ترمز جلو پراید، پارس، 206 و

 

۸۰ هزار تومان

لنت جلو پراید، تیبا و

۱۳۰ تا ۲۸۰ هزار تومان

لنت عقب پراید، تیبا و

۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

لنت جلو پارس، 405، سمند و

۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان

لنت عقب پارس، 405، سمند و

۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان

لنت جلو + عقب 206

۵۰۰+۳۰۰ هزار تومان

هزینه و نکات نگهداری خودرو: شمع و وایر

شمع و وایر نیز یکی دیگر از قطعات مصرفی خودرو هستند که در صورت خرابی روی عملکرد پیشرانه، کشش خودرو، قدرت موتور و… تاثیر منفی خواهند گذاشت. بنابراین نیاز است که حتما شمع و وایرها با نمونه‌های استاندارد و سالم در بازه‌های زمانی نسبتا مشخص تعویض شوند. گفته شده که بهتر است شمع‌ها در هر ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر تعویض شوند و وایر نیز نهایتا پس از چهل هزار کیلومتر با نمونه نو و باکیفیت جایگزین شود.

هزینه نگهداری از خودرو

هزینه نگهداری از خودرو

محدوده هزینه و قیمت

یک دست شمع مناسب برای کلیه خودروهای داخلی

۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان

اجرت تعویض شمع پراید، پارس، 405، 206 تیپ دو

۱۰۰ هزار تومان

اجرت تعویض شمع پژو 206 تیپ پنج

۱۲۰ هزار تومان

جمع بندی

در پایان لازم است مجددا تاکید کنیم که حتما سرویس روغن موتور و فیلتر‌های مربوطه را به موقع انجام دهید. ضمنا روغن گیربکس دستی را نیز هر ۸۰ کیلومتر تعویض کنید. در مورد گیربکس‌های اتوماتیک AT هم معمولا این رقم چیزی حدود ۶۰ هزار کیلومتر عنوان می‌شود. در مورد نگهداری از خودروهای توربوشارژ نیز علاوه بر موارد فوق، به نوع بنزین مصرفی هم دقت کنید تا بازدهی و عمر موتور خودرو کاهش پیدا نکند.

ناگفته نماند در مورد هزینه نگهداری خودروهای چینی هم بهتر است به دفترچه راهنمای آنها مراجعه کنید یا با نمایندگی مربوطه تماس بگیرید تا بهترین روش نگهداری خودروهای چینی را به اطلاع شما برسانند.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها