باتوجه به همه‌گیر شدن خودروها، برای داشتن فرمان هیدرولیک، قاعدتا پمپ هیدرولیک خودرو به لیست قطعات پرفروش کسبه حوزه خودرو تبدیل شده‌است. امروزه فرمان هیدرولیک برای خودروها دیگر یک آپشن محسوب نمی‌شود چرا که تقریباً تمامی خودروها مجهز به سیستم هیدرولیک فرمان برای فرمان پذیری بهتر و راحت‌تر در جهت بهبود تجربه رانندگی رانندگان هستند. اگر پا را چند دهه آن طرف تر بگذاریم به یاد خواهیم آورد که در چندین سال قبل برخی از خودروها سیستم فرمان هیدرولیک نداشتند و راننده می‌بایست برای چرخاندن فرمان از نیروی بسیار زیادی استفاده کند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

این نیروی بسیار زیاد به خصوص وقتی که خودرو در جا در حال پارک دوبل و یا سر و ته کردن بود بسیار به چشم می‌آمد. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا به شرح تمامی مشخصات پمپ هیدرولیک خودرو بپردازیم.

پمپ هیدرولیک چگونه کار می‌کند؟ علائم و دلایل خرابی این سیستم چیست؟

برخی از خودروها از یک جعبه فرمان مخصوص برای راحت‌تر کردن کار استفاده کرده بودند ولی به هر حال هیچ کدام از این سیستم‌ها مثل سیستم فرمان هیدرولیک نتوانستند انقلابی برای راحتی رانندگی باشند. با ورود فرمان هیدرولیک رانندگی بسیار راحت‌تر و دل‌پذیرتر شد. امروزه دیگر تقریباً تمامی خودروها به این سیستم مجهز هستند.

سیستم فرمان هیدرولیک شاید دیگر به چشم نیاید ولی کافی است همین سیستم بسیار معمول و رایج از کار بیفتد تا به این نتیجه برسید که اهمیت آن در خودروی شما تا چه حد زیاد است. در ادامه به بررسی نکاتی در مورد سیستم هیدرولیک فرمان خودرو خواهیم پرداخت.

سیستم فرمان هیدرولیک چگونه کار می‌کند؟

سیستم فرمان هیدرولیک چگونه کار می‌کند؟

برای تأمین نیروی لازم جهت چرخش چرخ‌ها توسط فرمان یک پمپ هیدرولیک در خودروها وجود دارد. این پمپ هیدرولیک خودرو از پره‌هایی برگشت پذیر تشکیل شده اند که در یک محفظه بیضی شکل دوران می‌کنند. به قسمت داخلی پمپ هیدرولیک روتور گفته می‌شود که پره‌های چرخنده را در داخل خود جای داده است. نیروی لازم برای چرخش این پره‌ها داخل پمپ هیدرولیک خودرو از طریق چرخش موتور خودرو تأمین می‌شود و به وسیله یک تسمه به پمپ هیدرولیک خودرو منتقل می‌گردد. این تسمه به طور معمول در خودروهای متفاوت چندین پمپ و قطعه مختلف را به چرخش درمی‌آورند که معمولاً این قطعات شامل پمپ هیدرولیک، واترپمپ و دینام خودرو می‌باشد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

زمانی که پمپ هیدرولیک خودرو در حالت چرخیدن است روغن هیدرولیک از لوله‌های ورودی به پمپ به کمک فشار سمت خروجی پمپ هدایت شده و عملاً نیرویی که به فرمان وارد می‌شود مجراهای عبور روغن را باز و بسته می‌کند. این مجراها روغن را وارد سیلندر کرده و روغن تحت فشار پیستون‌های داخل سیلندر به حرکت در می‌آید. فشار وارد شده به مدار روغن در سیستم هیدرولیک بخش عمده نیروی لازم برای فرمان دادن به چرخ‌ها در خودرو را تأمین می‌نماید و باعث می‌شود تا وجود سیستم هیدرولیک فرمان باعث روان‌تر شدن فرمان پذیری چرخ‌ها توسط راننده شود.

علاوه بر این برخی از دستگاه‌های فرمان هیدرولیک بنا به مشخصات فنی شامل قطعات مختلفی هستند. معمولاً یک مجموعه شیر تنظیم و یک سیلندر هیدرولیکی در تمامی پمپ‌های هیدرولیک وجود دارد. شیلنگ‌های روغن تحت فشار و مخزن‌های کمکی نیز به طور معمول در تمامی پمپ‌های هیدرولیک جزء جدا نشدنی این سیستم هستند. برخی از دستگاه‌های هیدرولیک علاوه بر این قسمت‌ها دارای یک سیستم خنک کننده روغن هیدرولیک هم می‌باشد که باعث خنک شدن روغن هیدرولیک و در نتیجه جلوگیری از آسیب پذیری کاسه‌نمدها، پره‌های پمپ و سایر قطعات مدار روغن هیدرولیک خواهد شد.

انواع فرمان هیدرولیک چیست؟

انواع فرمان هیدرولیک چیست؟

جدای از این بحث که چند مدل فرمان هیدرولیک در خودروهای مختلف وجود دارد بایستی بدانید که اساس کار تمامی آنها یکسان است. در تمامی فرمان های هیدرولیک خودروهای مختلف یک کار انجام می‌شود و آن هم استفاده از نیروی فشار روغن برای چرخش آسان تر چرخهای خودرو است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

اکثر فرمان‌های هیدرولیک در خودروهای مختلف همان فرمان ساده خودرو است که یک تقویت کننده نیرو به آن اضافه شده است. تقویت کننده یا همان بوستر از یک سیلندر و پیستون هیدرولیکی تشکیل شده است که در جعبه فرمان تعبیه می شود. اگر فرمان هیدرولیکی را می‌توان فرمان هیدرولیکی اره ای دانست. فرمان هیدرولیکی میله بندی و مدلهای مختلف دیگر از این فرمان امروزه در خودروهای مختلف استفاده می شوند جالب توجه است بدانید که علاوه بر سیستم هیدرولیک فرمان در خودروهای جدید از نوعی سیستم فرمان برقی نیز استفاده می شود که کمک شایان توجهی به چرخش نرم تر و راحت تر چرخ‌های خود را خواهند نمود.

قطعات تشکیل‌دهنده فرمان هیدرولیک چیست؟

قطعات تشکیل‌دهنده فرمان هیدرولیک چیست؟

قطعات تشکیل‌دهنده سیستم فرمان هیدرولیک در خودروها به طور معمول شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شیر هیدرولیک
 • تسمه هیدرولیک فرمان
 • جک هیدرولیک دوطرفه در سیستم فرمان
 • روغن هیدرولیک
 • شیلنگ‌ها ولوله‌های رفت و برگشت روغن هیدرولیک در مدار سیستم
 • پمپ هیدرولیک خودرو
 • مخزن روغن هیدرولیک
 • اجزای فرمان هیدرولیک

در مورد قطعات سیستم هیدرولیک بایستی بدانید که برخی از این قطعات در دسترس شما قرار دارند و بایستی به صورت دوره‌ای سرویس و یا نگهداری‌های لازم از آن‌ها را انجام دهید و برخی از آن‌ها نیز بایستی توسط متخصصین سرویس و نگهداری شوند. برای مثال تسمه سیستم هیدرولیک یکی از قطعاتی است که می‌توانید آن را به صورت دوره‌ای بازدید نمایید و در کیلومترهای مشخص شده آن را تعویض نمایید تا احیاناً دچار پارگی و خرابی نشود.

همچنین یکی دیگر از قسمت‌هایی که در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو بایستی آن را چک نمایید قسمت مخزن روغن هیدرولیک است که بایستی سطح روغن آن را به طور مداوم چک کنید. همچنین در دوره‌های مشخص روغن هیدرولیک خودرو نیز باید تعویض شود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

در صورتی که این روغن در دوره‌های مشخص شده توسط شرکت سازنده تعویض نشود، احتمال آسیب دیدگی مدار سیستم هیدرولیک بسیار بالا خواهد رفت چرا که روغن‌ها پس از دوره‌ای استفاده خصوصیات فنی خود را از دست خواهند داد و همچنین آلودگی‌ها و مشکلات فنی ایجاد شده در این روغن باعث آسیب زدن به قسمت‌های داخلی سیستم هیدرولیک فرمان خواهد شد که می‌تواند هزینه‌های بسیار زیاد بعدی را به دنبال داشته باشد. لوله‌ها و شیلنگ‌های هیدرولیکی نیز در قسمت‌هایی از خودرو قابل مشاهده هستند و می‌توانید به صورت دوره‌ای آن‌ها را برای عدم نشتی کنترل نمایید.

درباره قطعات سیستم هیدرولیک فرمان توصیه می‌شود که هر چند وقت یک بار با مراجعه به متخصص فنی سیستم کنترل و نگهداری این قسمت از خودروی خود را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

دلایل خرابی سیستم هیدرولیک خودرو چیست؟

دلایل خرابی سیستم هیدرولیک خودرو چیست؟

برای خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو دلایل متعدد و مختلفی را می‌توان نام برد ولی در میان این دلایل برخی از آن‌ها از شیوع بیشتری برخوردارند و امکان خرابی بیشتری نیز دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

١- استفاده از قطعات غیر فابریک

یکی از دلایل رایج که در سیستم هیدرولیک خودروهای مختلف می‌تواند خرابی‌های بعدی را به بار آورد را می‌توان استفاده از قطعات نامرغوب مانند تسمه و یا قطعات داخلی سیستم هیدرولیک دانست. این قطعات نامرغوب علاوه بر عدم کارکرد صحیح سیستم هیدرولیک باعث خرابی قطعات دیگر و افزایش بسیار زیاد هزینه‌ها خواهند شد بنابراین بهتر است برای تعمیر سیستم هیدرولیک فرمان خودروی خود به کارشناسان متخصص مراجعه کرده و از قطعات استاندارد و تائید شده در سیستم هیدرولیک خود استفاده نمایید.

برخی از آسیب‌های این سیستم می‌تواند قسمت‌های دیگر خود را نیز درگیر نماید. برای مثال در خودروی پژو ۲۰۶ روغن‌های پرفشار سیستم هیدرولیک از روی قسمت‌های بالایی عبور می‌کند که در صورت خرابی و نشت روغن می‌تواند باعث آتش‌سوزی در این خودرو گردد بنابراین بهتر است از قطعات استاندارد و تائید شده استفاده نمایید.

٢- مشکلات روغن هیدرولیک

در سیستم هیدرولیک میزان روغن موجود در مدار و همچنین کیفیت آن از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. در صورتی که از روغن هیدرولیک با کیفیت بالا استفاده نکنید و یا در دوره‌های تعیین شده این روغن را تعویض ننمایید، احتمال خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو ،کاسه‌نمدهای سیستم هیدرولیک و شیر هیدرولیک جک دوطرفه هیدرولیک به وجود خواهد آمد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در صورت خرابی این قطعات به احتمال زیاد با نشت روغن هیدرولیک و پایین آمدن سطح روغن هیدرولیک در سیستم هیدرولیکی خودرو روبرو خواهید شد که می‌تواند برای این سیستم آسیب‌های جدی را به دنبال داشته باشد. برای جلوگیری از پیش آمدن این مسائل بهتر است سرویس روغن هیدرولیک خود را جدی بگیرید و در انتخاب روغن هیدرولیک نیز وسواس کافی به خرج دهید.

٣- استفاده از رینگ و لاستیک اسپرت با سایزهای غیر استاندارد

استفاده از رینگ لاستیک غیر استاندارد و غیر از اصول تعیین شده برای هر خودرو می‌تواند باعث افزایش فشار بر روی دستگاه‌های مختلف خودرو از جمله سیستم هیدرولیک فرمان خودرو گردد. این نوع از رینگ لاستیک‌ها که در عموم مردم به‌عنوان رینگ و لاستیک اسپرت شناخته می‌شود می‌تواند باعث بر هم خوردن زاویه‌های پنج گانه جلو بندی و فشار مضاعف بر سیستم هیدرولیک برای چرخاندن چرخ‌ها شده و همچنین سیستم تعلیق و جلوبندی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین سعی کنید سایز رینگ‌های خود را تغییر ندهید و از استانداردهای تعیین شده توسط کمپانی خودروسازی تبعیت نمایید تا دچار مشکلات بعدی در سیستم هیدرولیک فرمان و همچنین سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو نشوید.

علائم خرابی سیستم هیدرولیک خودرو کدام است؟

علائم خرابی سیستم هیدرولیک خودرو کدام است؟

اگر سیستم هیدرولیک خودروی شما دچار مشکل شود علائم و نشانه‌هایی دارد که برای تشخیص زودهنگام بهتر است آن‌ها را بشناسید. برخی علائم خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو شامل نشانه‌های زیر می‌شود:

 • روغن‌ریزی در هر یک از قسمت‌های سیستم هیدرولیک خودرو: روغن‌ریزی و یا نشت روغن باعث کاهش سطح روغن در سیستم هیدرولیک خواهد شد که می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به این سیستم تحمیل نماید بنابراین دقت داشته باشید که روغن‌ریزی و یا نشت روغن در اطراف مخزن و یا شیلنگ‌های هیدرولیک سوئیچ الکترونیکی لوله فشارقوی پمپ هیدرولیک خودرو و یا شیر هیدرولیک و جک دوطرفه می‌تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. بنابراین در صورتی که از این نوع نشتی‌ها در خودرو مشاهده کردید بهتر است در اولین فرصت به تعمیرگاه مراجعه نمایید.
 • ایجاد صدای اضافه هنگام چرخاندن فرمان: درزمانی که شما چرخه‌ای خود را توسط فرمان می‌چرخانید نباید هیچ‌گونه صدای اضافه شامل صدای تسمه و یا صداهای دیگر از سیستم هیدرولیک شنیده شود در صورتی که این سیستم دارای برخی از قطعات آن خراب شده و یا در حال خراب شدن است بهتر است پیش از آسیب دیدگی جدی آن‌ها را توسط یک کارشناس تست و در صورت نیاز تعمیر نمایید.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 • سفت شدن فرمان خودرو: سیستم هیدرولیک خودرو از زمان استارت به کار افتاده و فعال است؛ بهتر است در صورتی که در زمان روشن بودن خودرو و فرمان خودروی شما سفت می‌باشد به تعمیرگاه مراجعه نمایید چرا که به احتمال زیاد سیستم هیدرولیک فرمان به خوبی عمل نمی‌کند.
 • کم شدن سطح روغن هیدرولیک: یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سیستم هیدرولیک که مربوط به نشت در قطعات مختلف می‌باشد را می‌توان کم شدن سطح روغن هیدرولیک در مدار سیستم هیدرولیک خودرو دانست.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست […]

[…] اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست […]

[…] اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست […]

[…] اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست […]