علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟

فهرست مطالب

سنسور اکسیژن چیست؟ علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟ موضوعاتی که در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا سنسور اکسیژن، علائم خرابی آن، راه‌های تشخیص خرابی و زمان تعویض سنسور اکسیژن را برایتان شرح دهیم.

سنسور اکسیژن قطعه‌ای الکترونیکی و کوچک است که در بعضی از خودروها برروی منیفولد اگزوز یا ابتدای مسیر لوله اگزوز قرار می‌گیرد؛ البته ناگفته نماند که برخی از خودروها یک سنسور اکسیژن و برخی دیگر چند سنسور دارند و این بستگی به مدل خودرو دارد. حسگر اکسیژن یک عنصر اساسی در موتور خودرو است. اگر چیزی باعث عدم کارآیی درست سنسور اکسیژن شود، می‌تواند در کل فرآیند احتراق داخلی اختلال ایجاد کند. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، علائم خرابی سنسور اکسیژن آشکار می‌شود. خوشبختانه نشانه‌های خرابی سنسور اکسیژن به‌راحتی قابل تشخیص هستند و مالک خودرو می‌تواند به سرعت مشکل را برطرف کند. در ادامه سنسور اکسیژن را توضیح خواهیم داد.

 

 

سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور اکسیژن (O2 Sensor) توسط کمپانی رابرت بوش در دهه 1960 معرفی شد و به سرعت به یکی از مهم‌ترین فناوری‌های مسئول جهت کاهش انتشار گازهای خروجی از اگزوز تبدیل شد. امروزه این دستگاه در طیف گسترده‌ای از اتومبیل‌های آسیایی، اروپایی و آمریکایی تعبیه می‌شود و کار اصلی‌ آن نظارت بر میزان اکسیژن موجود در اگزوز است. 

 

سنسور اکسیژن چیست؟

انواع مختلفی از حسگرهای اکسیژن وجود دارند که شامل سنسورهای کلاسیک هستند و جزو مدل‌های قدیمی محسوب می‌شوند؛ همچنین حسگرهای نسبت سوخت به هوا یا AFR که در دسته پیشرفته‌ترین آن‌ها قرار می‌گیرند. سنسورهای مدرن AFR، توانایی تشخیص مقدار دقیق اکسیژن موجود در اگزوز را بدون تأخیر و در زمان واقعی دارند.

سنسور اکسیژن معیوب، می‌تواند به خودرو و محیط‌زیست آسیب برساند؛ زیرا با وجود ترکیب اشتباهی از سوخت و اکسیژن در موتور، آلاینده‌های بیشتری از اگزوز خارج می‌شوند. مبدل کاتالیزوری همچنین می‌تواند آسیب بزرگی را متحمل شود؛ زیرا به منظور داشتن عملکردی صحیح، به ترکیب خاصی از اکسیژن متکی است.

سنسور اکسیژن چگونه کار می‌کند؟

سنسور اکسیژن چگونه کار می‌کند؟

درصد اکسیژن موجود در موتور به بسیاری از عوامل مانند دمای موتور، فشار فشارسنج و ارتفاع بستگی دارد. سطح اکسیژن پایین، نتیجه ترکیبی قوی است؛ به این معنا که مقدار زیادی از سوخت پس از احتراق باقی می‌ماند. از طرف دیگر میزان بالای اکسیژن، نتیجه ترکیبی ضعیف و سوخت ناکافی در سیستم است. هردو نتیجه نامطلوب هستند و سنسور اکسیژن از آن آگاه است و بلافاصله سیگنال را به واحد کنترل موتور (ECU) ارسال می‌کند تا مقدار سوخت ورودی موتور را تنظیم کند.

به عبارتی دیگر سنسور اکسیژن موجود در خودرو، میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی از موتور را اندازه‌گیری می‌کند. این اطلاعات توسط ماژول کنترل نیرو (PCM) بررسی می‌شوند تا نسبت میزان هوا به سوخت مناسب برای موتور، در زمان واقعی تعیین شود. این سنسور در سیستم اگزوز قرار دارد و این امکان را می‌دهد تا موتور به شکلی کارآمد کار کند، که این امر به کنترل آلایندگی کمک می‌کند.

سنسور اکسیژن، داده‌ها را به PCM وسیله‌نقلیه منتقل می‌کند تا نسبت بهینه میزان هوا به سوخت، برای موتور حفظ شود. یک سنسور اکسیژن معیوب، ممکن است تاثیر منفی بر انتشار گازهای آلوده‌کننده هوا و عملکرد موتور داشته باشد.

هنگام اندازه‌گیری میزان اکسیژن، موقعیت مکانی بسیار مهم است و به‌همین‌دلیل است که این سنسورها در دو مکان مختلف در داخل وسیله‌نقلیه قرار می‌گیرند. سنسورهای اکسیژن پایین‌دست، بین مبدل صدا خفه‌کن و مبدل کاتالیزوری قرار دارند، در حالی‌که سنسورهای بالادست، بین مانیفولد اگزوز و مبدل قرار می‌گیرند. موقعیت مکانی دوم پیشرفته‌تر است، زیرا وظیفه آن ارسال سیگنال‌های سطح اکسیژن به ECU است. مبدل پایین دست، نقش کاملاً متفاوتی دارد و وظیفه‌ آن اندازه‌گیری راندمان خود مبدل کاتالیزوری است.

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم متداول خرابی سنسور اکسیژن شامل موارد زیر هستند:

1- روشن شدن چراغ چک و بررسی آن

اگر سنسور اکسیژن معیوب باشد یا نارسایی در آن وجود داشته باشد، چراغ چک موتور روشن می‌شود. به‌محض روشن شدن این چراغ، خودروی خود را نزد مکانیک مجرب ببرید. این چراغ می‌تواند بنابر دلایل مختلفی روشن شود، بنابراین مهم است که توسط یک متخصص که می‌تواند به‌درستی علت دقیق آن را تشخیص دهد، بررسی شود. اگر وسیله‌نقلیه‌ای دارید که مسافت طولانی را پیموده است، احتمالاً سنسور اکسیژن معیوب آن، نیاز به تعویض دارد.

سنسور اکسیژن معیوب

2- مسافت پیموده شده گاز معیوب و بوی تخم مرغ فاسد!

اگر سنسور اکسیژن خراب شود، سیستم‌های انتقال سوخت و احتراق سوخت خاموش می‌شوند. اگر سنسور اکسیژن معیوب، ترکیب نسبت هوا به سوخت را قطع کند یا سوخت زیادی به موتور تزریق کند، مسافت پیموده شده گاز خودرو، کاهش می‌یابد. این سوخت اضافی در موتور، می‌تواند بویی نظیر تخم مرغ فاسد شده و گوگرد ایجاد کند و حتی ممکن است دود سیاهی را از اگزوز خارج کند. اگر خودتان بیشتر اوقات مخزن گاز را پُر می‌کنید، یادداشت کنید که چند گالن استفاده کردید و چند مرتبه آن را پُر کردید. اگر بیش از حد طبیعی باشد، باید یک مکانیک حرفه‌ای پیدا کنید تا سنسور اکسیژن را بررسی کند.

3-  عملکرد نادرست موتور

هنگامی‌که سنسور اکسیژن خودرو در حال خراب شدن است، ممکن است متوجه شده باشید که وسیله نقلیه به شکلی ناهنجار، ناامیدکننده یا به‌طور نامنظم کار می‌کند. همچنین ممکن است سایر مشکلات عملکرد موتور مانند کم‌شدن قدرت و توقف را نیز مشاهده کنید. از آنجایی‌که خروجی سنسور اکسیژن به کنترل زمان موتور، فواصل احتراق و نسبت میزان هوا به سوخت کمک می‌کند، یک سنسور معیوب، می‌تواند این کارکرد‌های صحیح را مختل کند و باعث عملکرد نادرست موتور یا متوقف‌کردن آن و سایر موارد مرتبط با آن شود.

4- رَد شدن در تست آلایندگی

اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که به‌طور منظم خودروی خود را تحت تست‌های آلایندگی قرار می‌دهید، پس اگر سنسور اکسیژن خراب باشد ممکن است در آزمایش شکست بخورید! حسگر اکسیژن خراب، موجب انتشار مقادیر زیادی کربن می‌شود که نیمی از تست‌های آلایندگی را رَد می‌کند؛ بنابراین درصورت عدم موفقیت در آزمایش، می‌توان حدس زد که حسگر اکسیژن خراب ‌شده‌است. این مورد لزوماً ممکن است با سنسور اکسیژن در ارتباط نباشد، اما به محض بررسی مشکل اصلی آشکار می‌شود.

نشانه های خرابی سنسور اکسیژن

5- مکث کردن موتور در هنگام شتاب

یک سنسور اکسیژن معیوب باعث می‌شود تا واحد کنترل الکترونیک (ECU)، به سختی میزان سوخت مورد نیاز در هنگام شتاب ناگهانی را تنظیم کند. این امر می‌تواند به‌دلیل سنسور حسگر باشد که به‌طور مداوم در حلقه باز (Open Loop) کار می‌کند و میزان اکسیژن دقیق را در هنگام شتاب فراهم نمی‌کند؛ همچنین می‌تواند منجر به شتاب پایین ماشین هنگام فشردن پدال گاز شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

6- بالا بودن دور موتور در زمان توقف خودرو

نرخ عادی دور موتور RPM در زمانی که خودرو در سطح صاف (تراز) متوقف است، زیر 1000 است، اما اگر برای مثال دور موتور خودروی شما حداکثر تا 2000 یا 3000 بالا ‌رود، با یک مشکل جدی مواجه هستید. این مورد می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات خودرو از جمله حسگر اکسیژن باشد. از آنجا که خروجی سنسور اکسیژن به کنترل زمان موتور، فواصل احتراق و نسبت هوا به سوخت کمک می‌کند، یک سنسور خراب می‌تواند کارکردهای صحیح خودرو را مختل کرده و باعث نامنظم شدن ریتم موتور شود.

چگونه می‌توان خرابی سنسور اکسیژن را تشخیص داد؟

اگر ابزار صحیحی برای تشخیص سنسور اکسیژن معیوب در اختیار دارید، می‌توانید به تنهایی مشکل را تشخیص دهید. این دستگاه‌ها شامل یک رابط و اسکنر OBD2 (دستگاه دیاگ) و یک ولت‌سنج دیجیتالی هستند و از یک پِراب اکسیژن در کنار ولت‌سنج استفاده می‌شود تا مستقیماً سنسور اکسیژن را آزمایش کند. تمام کاری که باید انجام دهید این است که سیم‌هایی که سنسور را احاطه می‌کنند را بررسی کنید که آیا هنوز در شرایط خوبی قرار دارند یا خیر؟ پس از اتمام این مرحله باید موتور را روشن کنید و منتظر گرم شدن آن باشید. رانندگی با ماشین به مدت حدود بیست دقیقه به اندازه کافی موتور را گرم می‌کند. پس از گرم شدن کافی خودرو می‌توانید آن را خاموش کنید تا تشخیص انجام شود.

چگونه می‌توان خرابی سنسور اکسیژن را تشخیص داد؟
دستگاه دیاگ

بسته به جایی که سنسور معیوب در آن قرار دارد، با استفاده از جک، کف ماشین را بلند کنید تا با خیال راحت وسیله نقلیه را در جای خود به شکلی ثابت نگه دارید. هنگام اندازه‌گیری احتیاط کنید، چون منیفولد و لوله‌های خروجی داغ هستند و در نتیجه ممکن است دچار سوختگی شوید.

کنتور مجهز به کاوشگر، قرمز و سیاه است. اگر سنسور دو یا سه سیم داشته باشد، باید کاوشگر قرمز را به سیم سیگنال وصل کنید و کاوشگر سیاه را به پایه مناسبی در موتور خود وصل کنید، اما اگر سنسورهای اکسیژن دارای چهار سیم باشند، لازم است کاوشگر سیاه را به سیم پایه سنسور وصل کنید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در این فرآیند، حتماً دفترچه تعمیر خودرو خود را به‌همراه داشته باشید.

پس از برقراری همه اتصالات، موتور را راه‌اندازی کرده و سیگنال‌های ولتاژ را بر روی ولت‌سنج خود بررسی کنید. ولتاژ سنسور باید در محدوده 0.1 تا 0.9 ولت باشد. یک سنسور معیوب، یک سیگنال کاملاً متفاوت تولید می‌کند که یا خیلی بالا یا خیلی پایین است.

دو تست دیگر نیز وجود دارند که فرد را قادر می‌سازند که سنسورهای اکسیژن را چک کند. تست اول، پاسخ حسگر اکسیژن را به وضعیت سوخت بدون چربی بررسی می‌کند و آزمایش دوم به فرد این امکان را می‌دهد تا واکنش حسگر را در یک وضعیت سوخت قوی بررسی کند. اگر سنسور مورد نظر به هر دو تست به‌طور صحیح پاسخ دهد، ممکن است یک مؤلفه دیگر برای افت راندمان سوخت وجود داشته باشد (مشکل دیگری وجود دارد).

چه موقع باید سنسور اکسیژن معیوب را تعویض کرد؟

چه موقع باید سنسور اکسیژن معیوب را تعویض کرد؟

سن اتومبیل نیز در طول عمر سنسور اکسیژن، از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، خودروهایی که بین سال‌های 1976 و اوایل دهه 1990 ساخته شده‌اند، نیاز به تعویض سنسور در هر 50000 تا 80000 کیلومتر دارند. سنسورهای اکسیژن نسل اول که در اواسط دهه هشتاد تا میانه دهه نود بر روی خودروها تعبیه شدند، باید هر 100000 کیلومتر تعویض شوند. در خودروهای مدرن نیز، سنسور در هر 160000 کیلومتر تعویض می‌شود.

جمع‌بندی بررسی علائم خرابی سنسور اکسیژن

به‌طور خلاصه نگه‌داشتن سنسور اکسیژن در شرایط سالم و تعویض آن در طی فواصل تعیین شده، باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود. این امر همچنین به معنای کاهش انتشار آلاینده‌های موجود در اگزوز و کاهش خطر آسیب دیدن به مبدل کاتالیزوری است. همه این‌ها به تشخیص درست علائم خرابی سنسور اکسیژن وابسته است. اگر شما بتوانید چنین نشانه‌هایی را سریعاً تشخیص دهید، می‌توانید از به‌وجود آمدن مشکلات دیگر و از همه مهم‌تر صرف هزینه‌های هنگفت جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
167 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
علیرضا. زارعی
1402-08-21 06:42

دوستان رانا 98 دارم موتور tu5 الان سه بار هست سنسور اکسژن عوض کردم باز هم چراغ چک روشن میشه و باز هم خطای سنسور اکسیژن بالایی رو میده. خسته شدم تورو خدا کسی تجربه داره راهنمایی کنه. آخه سنسور 1.700 هست. ممنون

میثثم
1402-08-19 13:30

خودرو ۲۰۶ تیپ دو مدل ۸۷ وقتی سرد و خنکه تک استارت روشن میشه و هیچ ایرادی نداره ولی با یه ربع بیست دقیقه رانندگی اول عقربه سرعت دچار و نوسان و صفر شدن میشه بعد دور موتور از سه هزار و پانصد بیشتر گاز نمیخوره سپس بعد چند دقیقه دور موتور از سه هزار گاز نمیخوره همینجور کم کم تا دو هزار بیشتر گاز نمیخوره.ماشین که سرد و خنک میشه دوباره همه چی نرمال و درست کار میکنه.

سام
1402-08-25 18:56
پاسخ به  میثثم

سنسور دور موتور رو چک کن

حسن جهانی
1402-06-14 14:38

سلام وقتتون بخیر.یه پژو ۲۰۶ tu5 مدل ۹۶ دارم چراغ چکش روشن شد سنسور دوم اکسیژن رو عوض کردم اما بعد چند ساعت چراغ چک دوباره روشن شد چند جا دستگاه زدم اما پاک نشد . خواستم با لپ تاپ سنسور و برنامشو کامل حذف کنم که گفتن ecu مدل ۹۶ کلا تعریف نشده. چکار کنم مشکلم حل شه ممنون میشم راهنماییم کنید.

مسعود
1402-05-22 13:01

سلام وقت بخیر
یه رانا 96 دارم سنسور اکسیژن شمع و وایر عوض کردم ولی در زمان معکوس دادن دنده ها یا در سر بالایی ماشین کپ داره ولی دور موتور از 2000 می گذره وضعیت درست میشه ولی در مواقع دیگه از جمله شتاب گیری یا در سرعت مشکلی ندارم الان اروری در ایسیو ندارم ولی در قبل ارور سوخت رسانی ناصحیح در دور آرام داشتم لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست

امید
1402-05-24 18:04
پاسخ به  مسعود

پمپ بنزین احتمالا نیم سوز شده

محمدرضا
1402-09-01 20:14
پاسخ به  مسعود

سلام وقتت بخیر سنسور مپ ماشینت رو حتما چک کن♥️

علی
1402-05-21 18:55
امتیاز دهی :
     

سلام ماشین من ساینا ۹۸هست تازگی وقتی گاز میدم خیلی دیر شتاب میگیره وگاز هرز میخوره دلیلش چیه

امید
1402-05-24 18:05
پاسخ به  علی

اگه زیاد گاز میخوره ولی سرعت خیلی کم اضافه میشه میتوننمشکل دیسکو صفحه باشه

عباس
1402-05-10 07:22

سلام
من یه ام وی ام ۳۱۵ دارم از وقتی سنسورای اکسیژنشو عوض کردم گاهی وقتا دور موتور در حالت درجا بالا میره خود ب خود لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجاس

محمد
1402-02-23 01:11

سلام من یه پراد مدل ۸۵ دارم روغن سوزی داشت تعمیر اساسی کردم وایر وشمع عوض کردم اما ماشینم خام سوزی داره در جا یا تو ترافیک ایستادنی دور موتورم میادزیره یک باز میره رو یک سنسور اکزیژن منم خرابه دلیل خام سوزی وپرت پرتش از چیه یه مشکل دیگشم که وخطی ماشینو خاموش میکنم ۳۰ سانیه بعد صدای پمپ بنزین قط میشه ممنون میشم راهنمایی کنید منوبه والله خسته شدم انقد پول دیاگ دادم

پدی
1402-05-06 10:42
پاسخ به  محمد

برای تست:سوکت سنسور اکسیژن رو در بیار خودت(بعدش چراغ چکت روشن میشه مهم نیست)بینن افتادن دور موتور و خاموش شدنت درست میشه.خامسوزی هم از همون سنسورخرابته که نسبت سوخت و هوا درست نیست. دوتا دسته سیم اصلی ماشین کنار موتور برف پاک کن و استوپرت و مپسنسورتم با انژکتورشور با دقت واصولی تمیزکنی بدنیست

میلاد S
1402-02-14 02:08

سلام ۲۰۶ مدل ۸۹ تیپ ۲ سنسور اکسیژن دو روز بعد بسته شدن از کار میوفته و ماشین دوباره مصرف سوختش میره و ریتم کارکرد ماشین بهم میریزه

امیر
1402-01-20 00:51

سلام پراید مدل ۸۵ دارم چراغ چک همیشه روشنه و وقتی روشن میکنم ماشین رو اگزوز پت پت می‌کنه و دود سیاه بیرون میده میشه راهنمایی کنین مشکلش چیه

امیر
1402-01-20 00:46

سلام پراید مدل ۸۵ دارم چراغ چک همیشه روشنه و هنگام روشن کردن ماشین اگزوز پت پت می‌کنه و دود سیاه بیرون میده خیلی صدای بدی میده میشه راهنمایی کنین مشکلش چیه ؟

سعید
1402-04-11 19:53
پاسخ به  امیر

والله دلت خوشه امیر خان . مدل ۸۵ پت پت می‌کنه راهنمایی میخوای . من ماشینم ۹۸ علاوه بر پت پت تازه موقع حرکت تر تر هم می‌کنه .

Omid
1401-12-04 14:51

سلام ماشین من پژو پارس مدل ۹۳ سال یه سنسور اکسیژن داره دوگانه دستی هست روی گاز توی دیاگ سنسور اکسیژن کار میکنه اما روی بنزین هیچ عکس العملی نشون نمیده میشه راهنمایی کنید

مرتض
1401-11-01 00:37

سلام آقا من ۲۰۶ دارم سره سنسور اکسیژن چند قطره آب بود یکی گفت آب میده تو اگزوز این از چی میتونه باشه..؟؟؟ میشه لطفا راهنمایم کنید..

Last edited 10 months ago by مرتض
Yousif
1401-10-04 23:53

بسیار عالی توزیح دادیت متشکیرم

خلیل
1401-10-24 23:22
پاسخ به  Yousif

همیشه ماشین رو دیاگ بزنید و ecu خودرو را up date کنید

Yousif
1401-10-04 23:52
امتیاز دهی :
     

l like the way your explaining things is good thanks

امیرحسین قربانی
1401-08-17 18:05
امتیاز دهی :
     

سلام من کوییک صفر گرفتم ۱۰۰۰ کیلومتر راه رفته ماشینو استرارت میزنم یه بویی میاد از بوی بنزینه انگار بعد با ماشین که حرکت میکنم کلاچ رو میگرم دور میتور تا ۳ هزار میره بالا نمیدونید دلیل این مشکل چیه راستی ماشین یکمی زیاد خاموش میکنه

ارمان
1401-09-05 21:20

به خاطر بنزین آشغاله، سعی کن سوپر بزنی و مکمل خوب بریزی
و اینکه ممکنه سنسور اکسیژنت هم خراب کرده باشه

Reza
1401-12-23 21:42

شما احتمالا استپ موتور. ماشینتون خرابه .اون بویی هم که میگی میاد از کنیستر میاد شلگ ها و خود کنیستر چک شود من خودم مکانیکم

مسعود
1401-08-09 14:54
امتیاز دهی :
     

سلام خسته نباشید . من ماشینم پراید مدل 84 هست . دوگانه تک سوز ولی بصورت دستی ال پی جی گذاشتم روش . چند سالیه خوب کار میکرد تا اینکه یه چند روزی رویه بنزین موقعی که یکم ماشین گرم میشد ریپ میزد و پامو که رویه گاز میزاشتم خفه بود یهو شروع میکرد به گاز خوردن و میرفت تا اینکه رفتم گفتن سنسور اکسیژنت سوخته باید عوض بشه . اما من خودم رفتم یه شبیه ساز سنسور اکسیژن روش انداختم الان ماشین خیلی خوب کار میکنه هم روزه گاز هم بنزین . اما خطایه سنسور اکسیژن رو دارم و… بیشتر »

حسن
1401-08-03 21:13

سلام خدمت دوستان عزیز
بنده سمن ef7 دارم مدل ۹۶ .پایه گاز سوز
از وقتی گرفتم (حدود یکسال)حدودا هر ماهی یا دوماه یکبار سنسور اکسیژن عوض کردم ..آوریل چراغ چک روشن میشد …اما الان بعضی اوقات رو‌کاز نمیره ..میرم تنظیم موتور میگه مشکل از سنسور هست .عوضش میکنم ..درست میشه بعد چند روز باز ماشین همون علایم رو داره.
لطفا امکان راهنمایی کنید.ممنون میشم

کیان
1402-08-20 12:05
پاسخ به  حسن

آینه بغل سمت شاگرد ضربه نخورده داخل آینه بغل یک سنسور دما هست اگه خراب بشه و دمای اتاق پایین نشان بده مصرف سوخت بالا میره و روی گاز خفه میکنه

الهه
1401-07-24 20:39

اینکه تو سربالایی ماشین گاز میخوره سرعت نمیگیره ممکنه به خاطر خرابی سنسور اکسیژن باشه؟؟. ممکنه راهنماییم کنین ممنون

Ahmad Sh.
1401-08-07 20:10
پاسخ به  الهه

ببر تنظیم موتور

محرم مرادی
1401-06-21 14:12

ماشین من 206sdهستش متاسفا نه حین حرکت وموقع کلاج گرفتن خاموش میشود ویا ریپ میزند پرت پرت میکنه میتونه علت چی باشه

محرم مرادی
1401-06-21 14:08

بسیار عالی بود راهنمای کامل باشد خیلی بهتر میشود

Abbas
1401-06-12 21:40

سلام .خسته نباشین بنده یه پراید صبا مدل ۸۹ دوگانه دست دارم سنسور اکسیژن رو عوض نکنم مشکلی پیش نمیاد.

Reza
1401-12-23 21:45
پاسخ به  Abbas

سلام شما اگه چراغ چک روشن شد خودرو را بزنید زیر دستگاه که چک بشه سسنور مشکل داره یا نه

فرشید
1401-06-04 17:20

سلام دوستان تیبا دارم اول صبح که استارت ۳ثانیه میزنم موتور جون نداره باید چند ثانیه استارت بگیری که موتور به حرکت در بیاد باطری ۱سال عوض کردم ممنون میشم راهنمایی کنید

عماد
1401-05-04 12:56

سلام

من سمند ای اف سون دوگانه کارخانه دارم
چندین بار خطای سنسور اکسیژن داد و چراغ چک روشن شد
خاستم بگم زمانی که شبیه ساز سنسور اکسیژن وصل کنم خودرو از روی گاز نمیپره ؟
اخه الان سنسور اکسیژن سمندم سوخته و ماشینمو ریمپ کردم اما بیشتر اوغات از رو گاز میپره رو بنزین و با زدن دکمه سی ان جی نمیره رو گاز و حتما باید ماشینو خاموش روشن کنم تا دوباره بره رو گاز

Reza
1401-12-23 21:52
پاسخ به  عماد

اشتباه شما این بوده که ECUماشین ریمپ کردین کار هرکسی نیست این کار شاید الان شما حس خوبی دارید و ماشینتون خوب گاز میخوره دور موتور میره بالا. تا جایی دوست داری ولی با این کارت مشکل زدی به ای سی یو ماشین اگه طرف مقابلت ماشینو ریمپ میکرد ادم واردی بود هیچوقت ماشینت چراغ چک روشن نمیشد فردا میزنه یه سنسور دیگه هم میسوزونه

احمد سرداری
1401-04-28 14:40

با سللم ماشین من ام وی ام 315هست چراغ چک روشن شد بردم گفتن از سنسور اکسیژن هست گرفتم عوض کردم بعد, دو روز باز, چراغ چک روشن شد بازم زده خرابی سنسور اکسیژن دلیلش چیه ممنون از شما

Reza
1401-12-23 21:54
پاسخ به  احمد سرداری

سیم کشی ماشین چک شود و بهشون بگید که دو بار عوض کردید به یک سیمکش وارد مراجعه کنید

رضا
1401-04-22 18:08

سلام و عرض ادب من یه ساینا مدل ۱۴۰۰ دارم که ۳۰ هزارتا باهاش کار کردم، و لوازم مصرفی و روغن رو هم به موقع عوض کردم، منطقه ما کوهستانی هستش، ماه پیش اومدم تهران، کولر رو که در دور کم ماشین شروع کردم، ماشین نکشید و شروع کرد به ریپ زدن، بعدش دیگه از کولر استفاده نکردم، بردمش تست هم کردن کولر سالم بود، اما ماشین بعدش شروع کرد به ادا درآوردن؛ سرو صدای زیاد موقع استارت اول از موتور، موقع حرکت تا آخر پدال گاز رو فشار میدم اما ماشین گاز نمیخورد و ریپ میزد، تو سربالایی کم… بیشتر »

هیوا
1402-07-04 21:26
پاسخ به  رضا

سلام
امیدوارم تا الان ماشینتو فروخته باشی

ال 90 مدل 95
1401-04-08 10:13

با سلام – من ال 90 مدل 95 دارم – مشكل ريپ زدن داشت بردم گفتن از صافي بنزينه عوض كردم درست نشد – تازه دور موتور مياد پايين و خاموش ميشه اگر هم خاموش نشه به صدا و لرزه ميفته و منظم كار نميكنه بوي بد بنزين خام سوخته ميده دود هم ميكنه مخصوصا دور موتور رو ميبري بالا، دياگ زد گفت از سنسور اكسيژنه: استپر، سنسور اكسيژن بالا و پايين و شمع ها رو عوض كردم درست نشد اكثر مواقع موتور صداي خفه سرفه مانند ميده – ممنون ميشم راهنماييم كنيد

محسن
1402-08-02 15:35
پاسخ به  ال 90 مدل 95

سلام کنیستر عوض کن

محمدی
1401-04-04 21:13

سلام من پراید مدل۸۶ دوگانه سوزشرکتی دارم موقعی که روی بنزین کارمیکنه توی حرکت و شتاب از۷۰ یا ۸۰کیلومتر بالا نمیره و گاز نمیخوره، روی cng یه خورده شتابش مکث داره ولی باز از بنزین بهتر دور میگیره ،لطفا” راهنماییم کنید مشکلش چیه؟؟ ممنونم

Mojtaba.phg
1402-04-16 23:59
پاسخ به  محمدی

منم تمام این مشکلاتو دارم و ماشینم 405 موتور معمولیه اگه متوجه شدی از چیه بگو ک منم راحت شم اگه هم نه ک لطفاً یکی راهنمایی کنه

میثم
1402-04-21 09:09
پاسخ به  محمدی

سوزن انژکتور نیست .

اکبر
1402-06-25 04:04
پاسخ به  محمدی

پمپ لنزین

میثم
1401-03-25 21:58

سلام.من سمند۸۴ دوگانه ال پی جی دارم،ماشین رو گاز بدکارمیکنه ویکم لرزش داره موثع حرکت بعضی وقتا بدکارمیکنه،وقتی کولر میگیرم ماشین کم میاره!روی بنزین ماشین موردی نداره،خواهش هرکی میدونه بهم واتساپ پیام بده ممنون،——–

علی
1401-06-15 21:53
پاسخ به  میثم

از رگلاتور سوخت رو تنظیم کنی درست میشه پیچ روی رگلاتور مال تنظیم دور ارام هست و پیچ روی شیلنگ که میره برای هداکش مال دور بالا راحت با اونا میتونی موتور رو صاف کنی. اگر درست نشد مشکل هز رگلاتور هست که نیاز به سرویس داره

محمد
1401-03-23 04:49

سلام
ماشین من وقتی سرده روشن میکنم. موقع حرکت گاز نمیخورهیا ریپ میزنه ۱ دقیقه که درجا کار میکنه خوب میشه.
در موقع حرکت یه وقتایی یهو کپ میکنه گاز نمیخوره انگار مخصوصا سر بالایی
یهو که پدال گاز رو تا ته فشار میدم خفه میکنه انگار اروم گاز میخوره یه وقتایی
مشکلش چیه ممنون میشم بگین

میثم
1402-04-21 09:11
پاسخ به  محمد

اگه ماشینت پرایده سوکت سنسور اکسیژن و جدا کن داخل موتور، چراغ چک روشن میشه ولی ببین مشکلت حل میشه ،احتمال زیاد درست میشه،

بهنام
1402-04-31 23:29
پاسخ به  محمد

فیلر خوب بنداز و تنظیم موتور برو

تیمور رضایی
1401-03-17 22:12

سلام ۴۰۵ مدل ۹۷ دارم یکی از شمع هاش خیس میکنه و پت پت می‌ کنه سنسور اکسیژن رو عوض کردم پت پتش گم شد ولی هنوز شمع ۴ رو خیس میکنه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

همایون
1401-09-15 21:41
پاسخ به  تیمور رضایی

کوئلت خراب شده

اکبر
1402-06-25 04:05
پاسخ به  تیمور رضایی

واشر سر سیلندر

محمد رمضانپور
1401-03-15 16:55

پراید۱۳۲ مدل ۸۹

محمد رمضانپور
1401-03-15 16:52
امتیاز دهی :
     

سلام وقت بخیر زمانی ک استارت میزنم بوی روغن خام وارد اتاق شده در راه هم آن بوی غیر قابل تحمل وارد اتاق شده
در دنده یک سر گاز میدم ماشین کله کله میزنم خیلی زیاد
بادنده بالا پامو از روزگار بر میدارم انگار ماشین میخواد وابسته می‌خوابه ماشین

علی مشهدی
1401-03-15 13:12
امتیاز دهی :
     

بسیارعالی بود

عرفان
1401-03-14 02:12

سلام، من یه پراید مدل ۸۶ زیمنس دارم بعضی مواقع وقتی استارت میزنم چراغ چک به مدت ۱۵ ثانیه و گاها یکم بیشتر روشن میمونه و خاموش میشه در چنین مواقعی دور موتور رو ۴۰۰۰ کُپ میکنه و بالا نمیره و باید ماشینو خاموش روشن کنم برطرف بشه. البته اگه دوباره بعد از روشن کردن چراغ چک این مدت که عرض کردم روشن بمونه و خاموش بشه دوباره همین مشکل کپ کردن وجود داره. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

محمدرضا چاری
1401-02-31 21:35

س من پراید ۸۹ دارم ولی دود می کنه هر جا بردم گفتن سنسور اکسیژن هست چکا ر کنم

محمدرضا چاری
1401-02-31 21:20

س من پراید ۸۹ دارم سنسور اکسیژن عوض کردم بعد یک ماه استفاده از گاز دوباره خیلی دود سیاه می کنه بردم گفتن سنسور اکسیژن هست چون با گاز کار کردی گفته عوض نکن باز با گاز کار کنی خراب می شه منم از سیستان میخوام برم گرگان ایا مشکلی نداره سنسور جدا کردم بازم دود می کنه چکار کنم خسته شدم از بس پول خرجش کردم

حسین
1401-02-13 00:54

سلام من یه پژو پارس سال مدل ۹۶ دارم،مصرف سوختش بسیار بالاس ،تو شتاب اولیه بخصوص وقتی ماشین تازه روشن شده تا یه مدت ماشین به اصطلاح کپ میکنه بعد گاز میخوره،تابستونا رو کولر که میزنم یهو ماشین متوقف میشه گاز نمیخوره ولی خاموش نمیشه بعد یه ۱۰ دقیقه روشن میشه مشکل از چی میتونه باشه؟همین سنسور اکسیژنه؟

مصیب
1401-02-24 13:27
پاسخ به  حسین

سلام اول سیستم جرقه زنی و چک کن مثل شمع و وایر و سنسور جرقه

محمد
1401-02-11 00:08

باسلام
ماشینم چراغ چکش روشن شد دیاگ زدم زد سنسور اکسیژن که عوضش کردم دوباره بعد چند ساعت روشن شد که دوباره دیاگ زدم بازم زد سنسور اکسیژن که دوباره عوضش کردم بازم دوباره چراغ چکم بعد چند ساعت روشن شد دیگه نمیدونم چکار کنم مشکل از کجا میتونه باشه درضمن ماشین رانا مدل ۹۸ هست ممنون میشم اگه تجربه ای تو این ضمینه دارین راهنمایی کنین.

مصیب
1401-02-24 13:32
پاسخ به  محمد

اگر با دیاگ کردن پارامترهای اکسیژن نرمال نیست وبا تعویض پارامترها تغییر نمیکنن مسیر سیم کشی و چک کنید دغیر اینصورت برای سهولت با ریمپ میتونید از کامپیوتر حذف سنسور کنید

محمدعلی
1401-07-03 18:15
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز ۲۰۶ من هم همینطوره منم مثل شما ریمپم کردم هیچ فایده ای نداره ی مدل سنسور معرفی کردن بهم فردا بگیرم اگر جواب داد و اوکی شد همینجا بهتون خبر میدم مدلشم میگم tdk ژاپنی زیمنس اگر اشتباه نکنم برای ۲۰۶ های مدل پایین تره

محمد
1401-02-11 00:06

باسلام
ماشینم چراغ چکش روشن شد دیاگ زدم زد سنسور اکسیژن که عوضش کردم دوباره بعد چند ساعت روشن شد که دوباره دیاگ زدم بازم زد سنسور اکسیژن که دوباره عوضش کردم بازم دوباره چراغ چکم بعد چند ساعت روشن شد دیگه نمیدونم چکار کنم مشکل از کجا میتونه باشه درضمن ماشین رانا مدل ۹۸ هست ممنون میشم اگه تجربه ای تو این ضمینه دارین راهنمایی کنین.

حاجی لند
1401-02-05 13:40

سلام من یه رانای94دارم از اول
تقریبا تو این هفت سال 5بار سنسور اکسیژن عوض کردم یعنی سوختند و مجبور به تعویض شدم مارک tdk ژاپنبن هر مکانیک یا باتری سازی هم که نشون دادم جوابهای قانع کننده ای نگفتن واکثرا میگن قطعه مصرفی خراب میشه آیا واقعا همه راناها این مشکل رو دارند راستی من یه رو پیش خریدم ۱/۳میلیون که خود پول اگه ۵۹هزارتومنی باشه از خود سنسور سنگین تره

مهران
1401-01-30 09:11

سلام خدمت دوستان
ماشینم ۲۰۶ تیپ ۳ مدل ۹۰ ی مشکلی دارم صبح ها ماشینم تک استارت روشن میشه ولی بعد اینکه ماشین و پارک میکنم برای ( امور شخصی) بعد ۱ ساعت خاموش بودن ماشین یکمی دیر روشن میشه باید ی چندباری استارت بزنم تا روشن بشه بعد روشن شدن بوی بنزین داخل کابین میپیچه باید چیکار کنم؟
دستگاه دیاگ زدم چیزی نشون نداد

مصیب
1401-02-24 13:37
پاسخ به  مهران

اول فشنگی آب و چک کن در غیر اینصورت پمپ بنزین نیز باید چک شود چون بعداز روشن شدن ماشین مغزی پمپ داغ شده ومیتونه نیمسوز باشد

اکبر
1402-06-25 04:08
پاسخ به  مصیب

پمپ بنزین

فرهاد
1401-06-12 01:54
پاسخ به  مهران

اورینگ انژکتور

عرشیا
1401-07-22 11:54
پاسخ به  مهران

سلام ارادت
بدون شک انژکتورا نشتی داره ۱۰۰ در ۱۰۰

حامد
1401-01-25 02:25

سلام
ماشینم اچ سی کراسه وقتی با سرعت ثابت با دور موتور حدود 2 حرکت میکنم یا سرپایینی دور موتور نوسان داره

مصیب
1401-02-24 13:40
پاسخ به  حامد

دریچه گاز و بایدبا دستگاه دیاگ تعریف و ریست کرد چون وضعیت ثابت دور موتورو حفظ نمیکند

مجتبی
1401-01-08 19:28

سلام ماشین من پراید مدل 92است الان 6سال است گاز ال پی جی است یه یک سالی میشه وقتی روی گاز درجا کار می‌کنه یه نیم ساعتی موتور بد جور می لرزه وسوخت گازش بد جور بالا میره شمع وایر شمع عوض کردم درست نشد گفتم سنسور اکسیژن شاید باشه ولی چراغ روشن نمیشه ولی از اگزوز وقتی رو بنزین است تو جاده بدجور بوی بد میاد که چشم میسوزونه سوزنا هم سرویس کردم درست نشد دستگاه هم زدم نشون نمی ده سنسور خراب باشه دوستان میشه راهنمایی کنید بد جور اعصابم ریخته به هم میخوام فعلا مشکل لرزش رو… بیشتر »

مصیب
1401-02-24 13:43
پاسخ به  مجتبی

مشکل میتونه از املاتور مشترک گاز و بنزین باشه برای تسط اول ماشین بصورت تک بنزین سوز با جداکردن سوکت های گاز میشه عیب یابی کرد

علی
1401-01-03 02:20
امتیاز دهی :
     

سلام استادعزیزبنده هایمااس۷دارم موقعی ک موتورگرمه توجاده ی هوماشین تقه شدید حالت قفل کردن میشه ک همزمان چراغ چک روشن میشه و ماشین هم کشش نداره دستگاه زدیم کدخطاشpo700ولی توسردی مشکلی نداره خاستم راهنمای کنیدممنون میشم الان جرات نمیکنم سوارش بشم

محمد عسکری
1400-12-21 15:17

البته در معاينه فنی هم رد شده گفتن کم کار هست سنسور اکسیژن.

داود یعقوبی
1401-01-20 02:34
پاسخ به  محمد عسکری

شما فیش سانسور اکسیژن و جدا کن اگر شتاب ماشین درست شد عوضش کن

Sajjad
1401-04-31 19:57
پاسخ به  داود یعقوبی

سلام من پراید یورو چهار دارم صبح که بد روشن میشه و تو سربالایی خیلی کم میاره . اگه سیم سنسور اکسیژن رو کلا بکشم و با دیاگ خطا رو پاک کنم مشکل حل میشه؟

معروف
1401-06-13 22:59
پاسخ به  Sajjad

سلام،لطفا سنسور دور موتور را چک کنید

داود یعقوبی
1401-01-20 08:14
پاسخ به  محمد عسکری

اگه درست نشد برام پیام بزار تا راهنمائی کنم

محمد عسکری
1400-12-21 15:15

سلام ماشین من سمند 89 هست شتاب خیلی کم شده بخصوصی در سرعت بالا آیا مشکل از همین سنسور هست.

داود یعقوبی
1401-01-20 02:32
پاسخ به  محمد عسکری

سلام کویل ماشین و چک ‌کردی؟

نیکان
1400-12-08 01:19

سلام من ۱۱۱ یورو ۴ دارم
صبح تایم زیاد طول میکشه موتور ماشین درست کار کنه و هنگامی ک گاز میدم وقتی ماشین خنکه با تاخیر گاز میخوره گرم میشه درست میشه ، بعضی مواقع دور موتور به زیر یک میاد و میخواد خاموش شه دیاگ زدم گفتن سنسور سالمه ، مصرف سوخت بالاست هر ۱۰ لیتر بنزین ۸۰ کیلومتر میبره ۲ تا سوال ایا مشکل سنسور ؟ و ایا اگر پارامتر بده سنسور امکلن خراب بودنش هست ؟

داود یعقوبی
1401-01-20 16:16
پاسخ به  نیکان

سلام ….منیفولد ماشین شما ترک داره هوای اضافه باعث اختلال در ایسییو و مصرف بالا میره چک بفرمائید

مصیب
1401-02-24 14:21
پاسخ به  نیکان

سلام ماشین شما مشکل اختلاف ترکیب سوخت و هوا رو داره حالا اگه شمع و وایر شما تازه عوض کردید که سراغ سنسور های اولیه ماشین که نقش ثبات سوخت وهوا در شرایط سرد استارت زدن خودرو داره را باید چک کرد اول اینکه سنسور استپر که بسیار نقش مهمی در نرمال کارکرکردن خودرو در وضعیت خودرو در استارت اولیه و داره دوم سنسورنشانگر آب و سوم نیر صافی بنزین میباشد که با دیر عوض کردن صافی اختلال در فشار وخالص بودن سوخت ب انژکتورهارو انجام میده

نایک
1401-10-03 21:10
پاسخ به  نیکان

سلام لطفا اگر راه حلشو پیدا کردین به منم بگید دیگه کلافه شدم تمام سنسورها رو عوض کردم شمع و وایر نو انداختم پمپ بنزین هم همینطور تمام فیلترهارو عوض کردم، باطری عوض اما صبح ک میشه همینکه روشن میشه تک استارت لرزش شدید داره دور موتور میاد پایین چند دقیقه طول میکشه دور موتور درست شه راستی استگ موتور هم عوض کردم الان مکانیکی روش هست

مریم
1400-12-02 09:26

سلام وقت بخیر خودرو من راناهست متاسفانه مشکل ریپ زدن و خفه شدن ماشین رو داره- شمع وایر عوض شده مشکل ریپ زدن برطرف شده اما یجاهایی وقتی گاز میدم توقف میکنه و حرکت نمیکنه و حرکتش با خفگی همراه هست و دیاگ خورده و مشکل از کوئل نیست میشه راهنمایی کنید ازچیه

مصیب
1401-02-24 14:23
پاسخ به  مریم

شمامشکل کپ کردن در شتاب اولیه رودارید که میتونه از سنسور فشار منیفول باشد درغیر اینصورت سنسور اکسیژن را جدا کنید بعد تسط نمایید

نادر افرا
1401-03-18 00:04
پاسخ به  مریم

روغن موتور قلابی ریختن برو تعویض روغن
پیشتاز ۲۰.۵۰ بریز رفع میشه

نادر افرا
1401-03-18 00:10
پاسخ به  مریم

شرمنده مال شما را با آقا حجت اشتباه شد

کامبیز
1401-03-23 06:46
پاسخ به  مریم

مال منم همینجوری بود وقتی خاموش میکردم میرفتم جایی میومدم سوار شم استارت که میزدم ماشین یکدفعه وایمیستاد حرکت نمی‌کرد مال سنسور اکسیژن بود

ذبی
1402-02-21 03:10
پاسخ به  کامبیز

سلام من ۲۰۶ تیپ دو دارم الان تقریبآ پنج مرتبه سنسور اکسیژن بالا رو تعویض میکنم ولی باز هم چراغ چک روشن میشه و وقتیکه دستگاه میزنم خطای سنسور اکسیژن بالارو نشون میده لطفآ اگه کسی میدونه راهنمایی کنه ایراد ازچیه با این اوضاع؟ ممنون میشم کمک کنید

احمد
1402-04-03 17:05
پاسخ به  ذبی

دقیقا ماشین منم که تیپ ۲ مدل ۹۹ هست همین مشکل رو داره بخدا کلافه شدم نمیدونم چکار کنم

علیرضا. زارعی
1402-08-21 06:44
پاسخ به  ذبی

من هم رانا 98 دارم همین مشکلو داره راه حلی پیدا کردید لطف کنید به من هم بگید من هم راه حلی پیدا کردم حتما شما رو در جریان میگزارم. ممنون

حجت
1400-08-15 20:39

با عرض سلام و خسته نباشید من پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم بنزین سوز . بوی بدی داخل اتاق میاد وقتی یکی از شیشه هارو میدم پایین زیاد میشه یا موقعی ۷۰ الی ۸۰ کیلومتر سرعت میرم بو نمیاد یک دفعه ک سرعت رو میرسونم به ۱۱۰ یا بیشتر بو میاد تو دنده رو خلاص میکنم بو کمتر میشه کاتالیز هم نداره . هرکسی یه چیز میگه یکی میگه نوار صندوق عقب رو عوض کن ، یکی گفت کاتالیز کیپ شده ک بردم نشون دادم نداشت کاتالیز ، یکی گفت واشر قالپاق خرابه روغن میاد رو محفظه اگزوز باعث بو… بیشتر »

نادر افرا
1401-03-18 00:09
پاسخ به  حجت

روغن موتور قلابیه روغن پیشتاز ۲۰. ۵۰ شرکتی بریزید رفع میشه

وحید
1401-05-06 02:17
پاسخ به  حجت

احتمالا بوی صفحه کلاچه منم یه پژو 91 داشتم وقتی زیاد به صفحه کلاچش فشار میومد بوی گوگرد یا همون تخم مرغ گندیده میداد

علی محمد
1402-02-26 23:47
پاسخ به  حجت

واشر اگزوز سوخته ،عوض کن

ارسلان
1402-03-27 22:55
پاسخ به  حجت

سوزنات نشتی دارن

یوسف
1400-08-06 11:05

خاموش شدن ناگهانی ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ ربطی ب سنسور اکسیژن هم دارد

سردبیر
1400-12-04 14:22
پاسخ به  یوسف

سلام یوسف جان
بله این احتمال مردود نیست.
مطالعه مقاله زیر را نیز به شما توصیه می‌کنیم:
https://www.hamrah-mechanic.com/mag/car-engine-shutdown/

علی محمد
1402-02-26 23:45
پاسخ به  یوسف

بست باطری چک کن