Image default
خانه » مقالات » نکات فنی و آموزشی » نحوه تعویض سنسور اکسیژن
نکات فنی و آموزشی پیشنهاد سردیبر

نحوه تعویض سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن یکی از قطعات مهم در خودرو می‌باشد که معیوب شدن آن مشکلات زیادی را برای خودرو شما به‌بار می‌آورد. همین موضوع دلیلی برآن شد که نحوه تعویض اکسیژن موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک باشد که در آن به بررسی این قطعه مهم از خودرو می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله موارد زیر را مطالعه خواهید کرد

تعریف سنسور اکسیژن

تعریف سنسور اکسیژن خودرو

عوامل و نشانه های خرابی سنسور اکسیژن خودرو

آیا سنسور اکسیژن قابل تعمیر است

آیا سنسور اکسیژن قابل تعویض است

سنسور اکسیژن چیست و چگونه تعویض می‌شود؟

یکی از قطعاتی که در خودرو وظیفه مهمی را برعهده دارد سنسور اکسیژن خودرو است. این قطعه که نقش اصلی را در تعیین مصرف سوخت و میزان آن بازی می‌کند، از عوامل بد کار کردن خودرو و یا زیاد شدن مصرف سوخت آن می‌باشد. بنابراین بهتر است مواقعی که خودروی شما دچار کارکردن نامناسب و یا افزایش مصرف سوخت می‌شود یکی از عواملی که به بررسی آن می‌پردازید سنسور اکسیژن خودرو باشد. در این مقاله به نحوه تعویض سنسور اکسیژن، نحوه عیب یابی و نحوه تعویض آن خواهیم پرداخت.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

سنسور اکسیژن خودرو چیست؟

سنسور اکسیژن خودرو چیست؟

معرفی سنسور اکسیژن خودرو شروع  موضوع در مقاله نحوه تعویض سنسور اکسیژن است. سنسور اکسیژن قطعه‌ای است که بر روی خروجی دود مانیفولد اگزوز قرار گرفته و وظیفه اصلی آن را می‌توان اندازه‌گیری نسبت سوخت به هوا در خروجی موتور دانست. این سنسور که نقش اصلی تعیین میزان سوخت خودرو را بر عهده دارد، در اکثر خودروها کارکرده مشابهی داشته و به طور معمول در مانیفولد اگزوز و در خروجی هوای سوخته شده در خودرو نصب می‌گردد.

قطعه سنسور اکسیژن برای اولین بار در دهه هفتاد میلادی در خودروهای اروپایی استفاده شد و پس از آن به دلیل میزان اهمیت در خودروهای متفاوتی طراحی و استفاده شدند. امروزه بایستی تمامی خودروها مجهز به سنسور اکسیژن باشد تا بتواند میزان خروجی سوخت و همچنین آلایندگی خودرو را اندازه‌گیری نماید. در برخی از خودروها از دو سنسور اکسیژن به‌طور همزمان استفاده می‌شود و برخی از خودروها نیز دارای یک سنسور اکسیژن هستند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

وظیفه این سانسورها در خودرو بررسی و گزارش اطلاعات مربوط به میزان مصرف سوخت و هوای ورودی به موتور به کامپیوتر مرکزی خواهد بود. در خودروهایی که از دو سنسور اکسیژن به‌طور همزمان بهره می‌برند وضعیت بدین گونه است که یکی از این سنسورها در ورودی کاتالوگ قرار گرفته و یکی دیگر در خروجی مخزن کاتالیست قرار می‌گیرد. عملاً اطلاعات ترکیبی این دو سنسور اکسیژن برای محاسبه در کامپیوتر مرکزی خودرو قابل استفاده خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد سنسور اکسیژن معمولاً روی مانیفولد دود در قسمت اگزوز خودرو نصب شده و وظیفه‌اش اندازه‌گیری میزان اکسیژن احتراق نیافته در محفظه احتراق سیلندر خودرو می‌باشد. بررسی میزان اکسیژن در اگزوز خودرو یکی از راه‌های به‌دست آوردن میزان هدر رفتن سوخت در موتور خودرو می‌باشد. اطلاعات اندازه‌گیری شده به کامپیوتر مرکزی ایسیو خودرو ارسال شده و سپس در آنجا محاسبات با توجه به دماها و کارکردهای مختلف خودرو محاسبه می‌گردد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

علائم و نشانه‌های خرابی سنسور اکسیژن خودرو

علائم و نشانه‌های خرابی سنسور اکسیژن خودرو

موضوع بعدی که در مقاله نحوه تعویض سنسور اکسیژن باید به آن پرداخت علائم و نشانه‌های خرابی سنسور اکسیژن است. یکی از علائم بارز خرابی سنسور اکسیژن خودرو را می‌توان افزایش ناگهانی مصرف سوخت خودرو دانست و یا در زمان‌هایی که معمولاً خودرو به طور ناقص کار می‌کند می‌تواند خرابی مربوط به سنسور اکسیژن باشد. در صورتی که سنسور اکسیژن به هر دلیل از دسترس خارج شود در اطلاعات ثبت شده در کامپیوتر مرکزی خودرو خطایی ثبت می‌گردد، که با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توان آن را تشخیص داده و حتی قابل تشخیص است که قطعه سنسور اکسیژن درست کار نمی‌کند.

به‌طور معمول خودروهای مختلف این‌گونه برنامه ریزی شده است که با از کار افتادن سنسور اکسیژن به دلیل خطایی که ایسیو گزارش می‌دهد چراغ چک موتور در صفحه کیلومتر روشن می‌شود. یکی از نشانه‌های خرابی سنسور اکسیژن نیز می‌تواند کاهش میزان قدرت موتور باشد. در صورتی که اعداد تعریف شده در سنسور اکسیژن از حد نرمال بالاتر و یا پایین‌تر باشد کامپیوتر مرکزی اقدام به تغییر شرایط فعالیت خودرو خواهد کرد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

این مسئله باعث می‌شود تا خودروی شما به‌درستی کار نکند. بنابراین یکی از قطعاتی که در افت کارکرد موتور خودرو بایستی آن را بررسی کنید می‌تواند سنسور اکسیژن خودرو باشد. دقت داشته باشید با افزایش عمر سنسور خودرو این قطع کاهش خواهد یافت. بنابراین پس از مدت زمانی به احتمال زیاد نسبت به تعویض آن بایستی اقدام کنید. برای مطمئن شدن از زمان تعویض قطعه سنسور خودرو بایستی به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه نموده و این قطعه را به وسیله دستگاه‌های دیاگ تست کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

آیا سنسور اکسیژن قابل تعمیر است؟

آیا سنسور اکسیژن قابل تعمیر است؟

در صورتی‌که سنسور اکسیژن خودروی شما دچار خرابی و یا خطا شده باشد به احتمال زیاد بایستی آن را تعویض نمایید. تعمیر قطعه سنسور اکسیژن کار چندان به‌صرفه نیست. این قطعه بسیار کوچک گران نبوده و تعویض آن هزینه زیادی را به شما تحمیل نمی‌کند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

علاوه بر این در صورتی‌که آن را تعمیر کنید مطمئن خواهید بود که قطعه تعمیر شده به درستی کار خواهد کرد. مسئله دیگر در نحوه تعویض سنسور اکسیژن این است که خرابی سنسور اکسیژن و یا دستکاری شدن آن می‌تواند کدهای اشتباه را برای کامپیوتر مرکزی سیستم خودروی شما ارسال نماید.

سنسور اکسیژن چگونه قابل تعویض است؟

سنسور اکسیژن چگونه قابل تعویض است؟

آخرین موردی که در نحوه تعویض سنسور اکسیژن باید بدانید این است که وقتی که با خرابی سنسور اکسیژن مواجه شدید بهتر است به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه نمایید؛ ولی در صورتی‌که به هر دلیل تصمیم گرفته‌اید سنسور اکسیژن خودروی خود را عوض کنید این کار توسط شما نیز قابل انجام است. برای تعویض سنسور اکسیژن اولین مرحله پیدا کردن این قطعه در خودرو است برای یافتن سنسور‌ اکسیژن بهتر است روی قسمت مانیفولد اگزوز خودرو به دنبال قطعی مانند شمع خودرو باشید که سیم و اتصالات برقی به آن وصل شده است.

این کار بایستی مطمئن شوید که خودروی شما از نوع خودروهای دارای یک سنسور اکسیژن و یا دو سنسور اکسیژن است. بنابراین در صورتی که خودروی شما دارای دو سنسور اکسیژن است بایستی قبل و بعد هم خزانه کاتالیست به دنبال دو قطعه سنسور‌اکسیژن باشید.برای تعویض قطعه سنسور اکسیژن در اولین مرحله بایستی سوئیچ خودروی خود را ببندید تا برق خودرو قطع شود. پس از آن بهتر است اتصال فیش سنسور اکسیژن خودرو را با یک پیچ گوشتی کوچک جدا نمایید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

دقت داشته باشید فیش سنسور اکسیژن به طور معمول دارای یک خار ریز است که بایستی توسط یک پیچ گوشتی کوچک از هم جدا شود. مرحله بعدی باز کردن سنسور اکسیژن از داخل مانیفولد اگزوز خودرو است که این کار به طور معمول توسط پیچاندن این قطعه انجام خواهد شد. برای باز کردن سنسور اکسیژن بایستی از یک آچار تخت استفاده نمایید. پس از باز کردن قطعه سنسور اکسیژن بایستی یک قطعه سنسور اکسیژن جدید را با آن جایگزین نمایید.

برای این کار ابتدا چک کنید که آیا قطعه سنسور اکسیژن جدید دارای فیش برق هست.در صورتی‌که فیش برق در قطعه سنسور اکسیژن جدید وجود ندارد بهتر است فیش قبلی را از سیم‌های سنسور اکسیژن قدیمی جدا کرده و توسط راهنمای دفترچه راهنمای سنسور اکسیژن و برق خودرو این سیم‌ها را به یکدیگر متصل نموده و توسط چسب و یا هر نوع دیگر عایق نمایید. پس از آن می‌توانید سنسور اکسیژن را بر روی مانیفولد نصب کرده و فیش برقی آن را نیز متصل نمایید.

در مرحله آخر اتصال سنسور اکسیژن بایستی سوئیچ خودرو را  باز کنید و پیش از استارت زدن خودرو کدهای خطای سنسور اکسیژن قبلی را به وسیله دستگاه دیاگ از روی سیستم کامپیوتر مرکزی خودروی خود پاک کنید. بعد از انجام این مراحل می‌توانید خودروی خود را با خیال راحت استارت زده و روشن نمایید. می‌توانید تفاوت خودرو را قبل و بعد از تعویض سنسور اکسیژن به خوبی حس کنید.

جمع بندی

امیدوارم مقاله نحوه تعویض سنسور اکسیژن مورد توجه شما همراهان همیشگی همراه مکانیک قرار گرفته باشد. تلاش همراه مکانیک ارائه مطالب مناسب با سوالات خودرویی شماست. شما می‌توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی شما

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

چگونه با رعایت 5 نکته عمر گیربکس اتوماتیک را 2 برابر کنیم

عوامل مخرب گیربکس‌ اتوماتیک

همه چیز در مورد جعبه گیربکس خودرو

ترمز اضطراری خودرو

5 علت که نشان از خرابی دینام خودرو دارند

روش‌های کاهش استهلاک خودرو

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید