هزینه ثبت نام گواهینامه (پایه یک، پایه دو و پایه سه)

فهرست مطالب

طبق قانون، داشتن گواهینامه رانندگی برای افرادی که قصد رانندگی با وسایل نقلیه مختلف را دارند اجباری است؛ اما گواهینامه انواع مختلفی دارد که با توجه به محدودیت‌های هرکدام مشخص می‌شوند. با توجه به همین تفاوت‌ها، هزینه گواهینامه رانندگی برای انواع مختلف آن متفاوت است. علاوه بر این نرخ آموزش رانندگی در سال‌های مختلف متفاوت است و در این مقاله ما هزینه ثبت نام گواهینامه رانندگی برای انواع مختلف آن را در سال 1401 بررسی می‌کنیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

هزینه ثبت نام گواهینامه در 4 نوع مختلف

در ایران انواع مختلف گواهینامه داریم که هرکدام مجوز رانندگی با گروه خاصی از وسایل نقلیه را صادر می‌کنند. این گواهینامه‌ها عبارتند از:

  • گواهینامه پایه یک
  • گواهینامه پایه دو
  • گواهینامه پایه 3
  • گواهینامه بین‌الملی

در ادامه هزینه ثبت نام گواهینامه برای انواع مختلف آن را بررسی می‌کنیم.

هزینه گواهینامه پایه یک

هزینه لازم برای ثبت نام و دریافت گواهینامه پایه ۱ در سال 1401، به طور حدودی برابر با 3 میلیون و 600 هزار تومان است. این هزینه شامل هزینه کلاس‌های تئوری و عملی، هزینه‌های پزشکی، کتاب و صدور کاردکس است؛ البته ممکن است با توجه به نیاز شما به برگزاری کلاس عملی یا تئوری بیشتر یا عدم قبولی در امتحانات مقداری افزایش پیدا کند.

بهتر است بدانید که برای دریافت گواهینامه پایه ۱ باید حتما گواهینامه پایه دو داشته باشید و دو سال از دریافت آن گذشته باشد.

هزینه ثبت نام گواهینامه

هزینه گواهینامه پایه دو

شرایط دریافت گواهینامه پایه دو کمی متفاوت تر از گواهی نامه پایه یک بوده  و شروط زیر را دارد:

1- از زمان دریافت گواهینامه پایه یک شما حداقل 2 سال گذشته باشد.

2- حداقل سن مورد قبول برای گواهی نامه پایه 2، 23 سال تمام است.

3- حتما باید حداقل 7 ماه از زمان انقضای گواهینامه پایه 3 شما مانده باشد.

هزینه گواهینامه پایه ۲ تا حد زیادی نزدیک به گواهینامه پایه ۱ است و هزینه ثبت نام گواهینامه پایه دو در سال 1401 چیزی در حدود ۲ میلیون و 900 هزار تا 3 میلیون و 500 هزار تومان خواهد شد. این هزینه به صورت تمام شده و شامل کلاس‌های آموزشی، معاینات و سایر هزینه‌های لازم است. البته همانطور که قبل‌تر گفتیم ممکن است با توجه به نیاز شما این مبلغ کمی تغییر داشته باشد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

هزینه گواهینامه پایه 3

گواهینامه پایه سه متداول‌ترین گواهینامه ایران است. تمامی افراد بالای ۱۸ سال به شرط سلامت کامل می‌توانند این گواهینامه را دریافت کنند و به‌همین خاطر گواهینامه پایه ۳ متقاضیان زیادی دارد. قیمت گواهینامه رانندگی پایه ۳ در سال 1401 در حدود 2 میلیون تا 2 میلیون و 500 هزار تومان است. البته این مبلغ به صورت میانگین است و می‌تواند کمتر یا بیشتر از این باشد. هزینه گواهینامه پایه سه را به تفکیک بیان می‌کنیم:

هزینه کلاس های آموزشی: حدود 450 هزار تومان

هزینه کلاس های عملی: حدود 1 میلیون و 350 هزار تومان

هزینه تمبر: 40 هزار تومان

هزینه مردود شدن در آزمون عملی: 150 هزار تومان به ازای هر بار مردودی

هزینه آزمایش خون و چشم پزشکی: حدود 200 هزار تومان

هزینه خرید کتاب: 30 هزار تومان

این هزینه برای شرکت در کلاس‌های عملی و تئوری، دریافت کتاب، پرداخت هزینه‌های نیروی انتظامی و معاینات پزشکی است. با هربار رد شدن در آزمون تئوری یا آزمون شهر، برای آزمون مجدد هزینه دریافت می‌شود و این امر می‌تواند مبلغ پایه را افزایش دهد.

هزینه گواهینامه موتور سیکلت

گواهینامه موتورسیکلت ارزان‌ترین نوع گواهینامه است و در کلان شهر تهران نیز، با توجه به ترافیک و شلوغی‌های همیشگی این گواهینامه یکی از پرطرفدارترین گواهینامه‌ها است. هزینه دریافت گواهینامه موتور سیکلت در سال 1401، مبلغی در حدود 700 هزار تومان است.

هزینه گواهینامه بین المللی

اگر قصد سفر به کشورهای خارجی با خودروی شخصی را داشته باشید، حتما به گرفتن گواهینامه بین المللی فکر کرده‌اید. گواهینامه بین المللی توسط کانون اتومبیلرانی و جهانگردی صادر می‌شود و دو نوع یک‌ساله و سه‌ساله دارد.

هزینه گواهینامه بین المللی در سال  1401 به شرح زیر است:

  • گواهینامه بین المللی یک‌ساله : 240 هزار تومان
  • گواهینامه بین المللی سه‌ساله : 675 هزار تومان
عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها