راهنمای دریافت گواهینامه المثنی|مراحل،مدارک و شرایط

میانگین امتیاز 2.5 / 5. تعداد رای: 6

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

همانطور که می‌دانید، داشتن گواهینامه رانندگی معتبر برای رانندگی با تمام وسایل نقلیه موتوری الزامی است. اما در بعضی از موارد ما امکان استفاده از گواهینامه را نداریم. گم شدن گواهینامه یکی از شرایطی است که ممکن است برای خیلی از ما اتفاق بیفتد. در این حالت ما باید به دنبال صدور مجدد گواهینامه خود به صورت المثنی باشیم.

ثبت درخواست گواهینامه المثنی شرایط خاصی دارد و به مدارک مشخصی نیاز دارد که در ادامه به طور کامل این روند را توضیح می‌دهیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

روش‌های اعلام مفقودی گواهینامه

بهتر است پیش از اقدام برای دریافت گواهینامه المثنی، به دنبال یافتن آن باشید. اگر گواهینامه شما به همراه مدارک دیگری به سرقت رفته باشد، می‌توانید با مراجعه به کلانتری این سرقت را اعلام کنید تا در صورت پیدا شدن سارق، مدارک شما به شما برگردد. اگر گواهینامه شما مفقود شده است، ممکن است فردی گواهینامه را پیدا کرده و به پست تحویل داده باشد. در این حالت بهتر است ابتدا به سامانه پست‌یاب شرکت پست به آدرس http://postyafteh.post.ir مراجعه کنید و از بخش پیدا شده‌ها با وارد کردن اطلاعاتی مانند نوع مدرک گم شده، نام و نام خانوادگی، نام پدر و کد ملی استعلام پیدا شدن مفقودی بگیرید.

کجا باید درخواست گواهینامه المثنی بدهیم؟

اگر گواهینامه شما به این شکل پیدا نشد باید به همراه مدارک لازم به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید و درخواست صدور گواهینامه المثنی ثبت کنید. بهتر است پس از گم شدن گواهینامه خود تا زمانی که درخواست خود را ثبت نکرده‌اید و فیش پستی ندارید رانندگی نکنید. همچنین بهتر است در این حالت در اولین فرصت گم شدن گواهینامه خود را به پلیس اعلام کنید تا در صورت ثبت تخلفی با گواهینامه شما، فرد خاطی مورد تعقیب و پیگیری قرار بگیرد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

شرایط لازم برای درخواست گواهینامه المثنی

در حالتی که گواهینامه شما منقضی یا به هردلیلی مخدوش شود، اطلاعات شما تغییر کند یا شرایط مجاز شما برای رانندگی عوض شود، شما می‌توانید برای تعویض یا تمدید گواهینامه خود اقدام کنید. در این حالت گواهینامه قبلی شما موجود است و شما با تحویل گواهینامه قبلی می‌توانید به راحتی گواهینامه خود را تعویض کنید و نسخه جدید آن را در آدرس خود دریافت کنید.

اما در حالتی که گواهینامه شما گم شده باشد، باید درخواست گواهینامه المثنی ثبت کنید. در این حالت باید ابتدا گم شدن گواهینامه خود را به مراجع قانونی و قضایی اطلاع بدهید و سپس برای درخواست گواهینامه المثنی اقدام کنید.

دقت داشته باشید برای دریافت المثنی باید حتما 6 ماه از زمان صدور گواهینامه قبلی شما گذشته باشد، در غیر این صورت باید منتظر طی شدن این زمان باشید.

مدارک لازم برای صدور گواهی نامه المثنی

پس از گم شدن گواهینامه و برای صدور گواهینامه المثنی به مدارک زیر نیاز دارید:

  • اصل و کپی شناسنامه به همراه صفحه توضیحات
  • اصل و کپی کارت ملی
  • آدرس دقیق محل سکونت به همراه کدپستی (برای ارسال گواهینامه جدید)
  • 4 قطعه عکس رنگی 4×3 با زمینه سفید و مطابق شئونات اسلامی
  • فرم استعلام مفقودی گواهینامه
  • فرم تعهد دریافت گواهینامه المثنی
  • انجام معاینات پزشکی (چشم پزشکی و آزمایش عدم اعتیاد برای گواهینامه پایه یکم)
  • ارائه مدرک گروه خونی
  • فیش پرداختی هزینه‌های صدور گواهینامه المثنی

هزینه صدور گواهینامه المثنی

هزینه صدور گواهینامه المثنی در سال‌های مختلف متفاوت است. این مبلغ توسط نیروی انتظامی اعلام می‌شود و مراکز پلیس +10 نیز باید طبق همین مصوبه هزینه را دریافت کنند. آخرین مبلغ برای صدوری گواهینامه المثنی در صورت گم شدن گواهینامه، برابر با 51 هزار تومان است. این مبلغ برای صدور گواهینامه و الصاق تمبر پستی است. علاوه بر این مبلغ، هزینه ارسال پستی، معاینات چشم پزشکی و صدور گواهی عدم اعتیاد نیز به مبلغ فوق اضافه خواهد شد.

توجه داشته باشید که اگر در زمان داشتن گواهینامه تغییراتی در اطلاعات هویتی شما یا مجوزهای رانندگی شما ایجاد شده باشد، باید در زمان ثبت درخواست گواهینامه جدید این تغییرات را اعلام کنید.

رسید دریافتی جایگزین موقت گواهینامه است

پس از انجام مراحل و تحویل مدارک به پلیس+10، رسیدی به شما تحویل داده خواهد که اعتبار قانونی داشته و از نظر پلیس برای ارائه دادن مورد قبول است. حتما در حفظ و نگهداری این رسید کوشا باشید چرا که برای تحویل گواهینامه المثنی به آن احتیاج خواهید داشت. 

زمان دریافت گواهینامه المثنی

شاید شما هم با این سوال مواجه باشید که “گواهینامه المثنی چند روزه میاد” یا “مدت زمان صدور گواهینامه المثنی چقدر است؟”. در پاسخ باید بگوییم که معمولا پس از ثبت درخواست در پلیس+10 مدت تقریبی 2 ماه زمان میبرد تا المثنی به دست شما برسد. البته باید گفت این زمان تقریبی بوده و نمونه هایی با زمان های بیشتری نیز وجود داشته است.

میانگین امتیاز 2.5 / 5. تعداد رای: 6

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها