ترمز اضطراری خودرو چیست؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

در این مقاله از سری مقالات نکات فنی همراه مکانیک قصد داریم به ترمز اضطراری خودرو بپردازیم. ترمزی ضروری برای خودروها که تا کنون توانسته جان بسیاری از انسان‌ها را نجات بدهد.اگر دانستن اطلاعات ترمز اضطراری برای شما اهمیت دارد ما را در ادامه این مقاله دنبال کنید.

ترمز اضطراری : ضروری یا غیر ضروری مسئله این است

قبل از اینکه به سوال ترمز اضطراری چیست پاسخ بدهیم باید با اهمیت ترمز اضطراری آشنا شویم. ترمز اضطراری را میتوان انقلابی در امنیت خودرو دانست؛  کافیست یکبار تصادفی با درصد خطای کم داشته باشید تا از اهمیت ایمنی خودرو مطلع شوید. ایمنی را می­توان مهم­ترین موضوع یک خودرو دانست زیرا هرچقدر خودرو از لحاظ موتوری قدرتمند و از لحاظ ظاهری زیبا باشد، تا وقتی که ایمنی بالایی نداشته باشد نباید سوار آن خودرو شد.

دلیل این مسئله نیز آن هست که ایمنی خودرو واسبته به جان سرنشینان و عزیزان ما هست و اگر ایمنی خودرویی بالا نباشد ممکن هست جان عزیزانمان بخطر بیفتد. به همین دلایل هست که غول‌­های خودروسازی جهان روز به روز در پی بالا بردن ایمنی خودروهای خود هستند و بر سر این موضوع با همدیگر رقابت دارند.

همین حالا اپلیکیشن همراه مکانیک رو نصب کن و قیمت هر خودرویی که دوست داری رو بدست بیار.

ترمز اضطراری:آپشنی ارزان اما سرنوشت­‌ساز

قبل از اینکه در مورد ترمز اضطراری بخاهیم اطلاعاتی به شما بدهیم خوب است بدانید که یکی از تدابیری که شرکت­‌های خودروسازی در تمامی جهان برای بالا بردن ایمنی خودروهای خود درنظر می­گیرند، ترمز اتوماتیک خودرو یا همان AEB هست. نکته جالب اینجاست که این قطعه هزینه‌­ای زیر 500 هزار تومان دارد و همین آپشن زیر 500 هزار تومانی می­تواند در خیلی از مواقع جان شما و عزیزانتان را نجات دهد.

خودرو صفر و کم کارکرد خودم رو میخوام بصورت سفارشی بفروشم

حدود 95 درصد از خودروهای جدید به آپشن ترمز اتوماتیک خودرو مجهز هستند و طبق شنیده­‌هایی گفته شده که AEB یکی از مهمترین دلایل برای گرفتن 5 ستاره در تست‌­های ایمنی استانداردی مانند euroncap هست.

ترمز اضطراری آپشنی معجزه ­آسا است که از کشته شدن تعداد زیادی از سرنشینان جلوگیری کرده‌­است. طبق آمارهای ثبت شده، ترمز اتوماتیک از کشته شدن 5000 نفر و زخمی شدن 50000 نفر جلوگیری کرده‌­است و بدون شک می‌­توان ترمز اضطراری را مرحمی برای خودروها دانست که سیل عظیمی از انتقادها را برای ایمنی پائین خودروها رفع شده است.

ترمز اتوماتیک چگونه کار می­کند؟

ترمز اضطراری
ترمز اضطراری

در مورد ترمز اتوماتیک باید بدانیم که اگر سرعت شما کم باشد و نیاز به سیستم ترمز اضطراری پیدا کنید، به احتمال زیاد از ضربه جلوگیری و یا از شدت ضربه به اندازه زیادی کاسته می­شود. البته نگران نباشید اگر سرعت خودروی شما زیاد هم باشد، ترمز اضطراری باعث می­شود دیگر با خسارات زیاد روبه­‌رو نشوید و به احتمال فراوان مرگ و میری در آن حادثه پیش نخواهد آمد.

غو‌‌‌‌ل‌­های خودروسازی مخصوصا شرکت­‌های آلمانی مانند مرسدس بنز و بی ام و و شرکت تسلا قول داده ­اند در آینده­ای نزدیک سیستم ترمز اضطراری‌­ای خواهند آورد که از بروز حادثه در سرعت‌­های بالا نیز جلوگیری می­شود. البته الان هم ترمز اضطراری بهترین عملکرد را برای سرنشینان دارد و بیشتر تمرکز غول‌­های خودروسازی برای حفظ جان عابران و سواره­‌های دیگر مانند دوچرخه سواران و موتور سواران هست تا بتوان جان آن­ها را نیز در تصادفات نجات داد.

نیاز ضروری به پول نقد دارم و قصد دارم خودروی خودم رو به منطقی ترین قیمت بفروشم

حال رسیدیم به اصل مطلب که این آپشن مهربان چگونه کار می­کند. AEB مجهز به رادار لیزری هست که می­تواند موانع پیش رو و شرایط جاده را تشخیص و بررسی کند و در انتها به خودرو دستور دهد.

سیستم بی‌نظیر تشخیص در ترمز AEB

برای پاسخ بهتر به این که ترمز اضطراری خودرو چیست باید بدانیم که اساس کار این سیستم بر روی تشخیص مانع ثابت کار می‌کند به طوری که اگر بخواهیم دقیق­تر بگوییم می­توان به سیستم تشخیص ترمز اتوماتیک خودرو اشاره کرد که ابتدا در صورت بودن موانعی، به راننده هشدار می­دهد و اگر راننده امتناع کند، خود سیستم ب­صورت اتوماتیک وارد عمل می­شود و خودرو را نگه می­دارد. البته نگران بازار خراب خودرو در ایران نباشید زیرا خودروهای چینی زیادی هستند که مجهز به ترمز اضطراری شده­‌اند و به بازار ایران عرضه می­شوند.

ترمز اضطراری ولوو
ترمز اضطراری ولوو

البته در نهایت باید از شرکت سوئدی ولوو تشکر کرد که برای اولین بار در سال 2008 ما را با AEB خودرو آشنا کرد و با توجه به نتیجه درخشانی که این سیستم در خودروهای ولوو داشت، سایر خودروسازها هم آستین­‌ها را بالا زدند تا به­ الان برسیم که شرکت تسلا مطمعن­ترین ترمزهای اضطراری را در خودروهای خود گذاشته است.

البته در اوایل ترمز اضطراری خودرو کارایی چندانی نداشت؛ برای مثال اگر اختلاف سرعت بین 2 خودرو بیشتر از 15 کیلومتر بر ساعت بود و خودروها بیشتر از 30 کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند، آپشن ترمز اضطراری به‌­هیچ دردی نمی­خورد اما در حال حاظر دیگر خبری از این کارایی کم نیست.

کروز کنترل با ترمز اضطراری خودرو چه فرقی دارد ؟

 خیلی از عزیزان در قسمت نظرات برای مقالات قبلی همراه مکانیک سوال پرسیده‌اند که کروز کنترل با AEBچه تفاوتی دارد؟ در حقیقت باید گفت کروز کنترل کارایی مانند ترمز اضطراری خودرو دارد و تنها تفاوتشان دوربین­‌های سیستم ترمز اضطراری هست که ایمنی بیشتری نسبت به کروز کنترل دارد.

چرا باید خودروی آینده ما ترمز اضطراری خودرو داشته باشد ؟

با همراه مکانیک همراه بودید و با اهمیت ترمز اضطراری یا همان AEB آشنا شدید اما شاید حواستان به بیمه نبوده باشد. بله درست خواندید بیمه؛ بیمه یکی از بهترین گزینه­‌هایی هست که دارنده خودرو باید حواسش به آن باشد.

میخوام خودرو کارشناسی شده رو با بهترین قیمت بازار بخرم

حال با سیستم هوشمند ترمز اضطراری خودرو از تصادف­‌های احتمالی جلوگیری می­شود و در عین حال از شدت حادثه می­‌کاهد تا در نتیجه بیمه شما نیز احتمال بیشتری دارد که در سال بعد از تخفیف ویژه­ ای بهر­مند شود.

ترمز اضطراری
ترمز اضطراری

پس هرطور که حساب می­کنید می­‌ارزد خودروی شما آپشنی کمتر از یک ملیون تومان دارد و از بروز حوادث و تصادفات جلوگیری می­شود و در عین حال ب­جز حفظ جان، این سیستم حامی مال شما نیز هست. حال سوالی که پیش می­آید این هست که با این همه کارایی مفید آپشن ترمز اضطراری خودرو پس چرا بعضی از خودروها هنوز هم روی به آن نیاورده­‌اند ؟ با همراه مکانیک همراه باشید تا در بخش بعدی به جواب سوال خیلی از شما عزیزان بپردازیم.

چرا بعضی از خودروها آپشن ترمز اتوماتیک خودرو را ندارند ؟

اگر یادتان باشد استفاده از کمربند تا همین چند سال پیش شیوع پیدا نکرده بود اما با پافشاری­‌های خیلی از سازمان­‌ها و تبلیغات گسترده بالاخره این رفتار در بین سرنشینان تبدیل به عادت شد تا جان خود را در خیلی از تصادف­‌ها حفظ نمایند.

حال نگاهی به بازار ایران بیندازیم. بازاری که روز به روز دچار تغییرات گسترده‌­ای می­شود و با افزایش قیمت­‌های خودرو نمی­توان انتظار داشت که خودروسازهای فعال در ایران خودروهایشان را همه­ چیز تمام عرضه کنند.

میخوام بی دغدغه و بدون اتلاف وقت خودرو لوکس مد نظرم رو بخرم

از طرفی دیگر خیلی از هموطن­‌هایمان با توجه به هزینه پرداختی انتظار آپشن­‌های تجملاتی زیادی دارند از همین رو هست که دیگر پولی برای ترمز اضطراری نمی­ماند و خودروساز ندادن تست ایمنی را به داشتن آپشن­‌های ایمنی و نداشتن آپشن‌­های تجملاتی ترجیح می­دهد که تا حدی می­توان به آن نیز حق داد.

ترمز اضطراری از چه بخش­‌هایی تشکیل شده است ؟

همان­طور که مطالعه کردید دیگر از اهمیت و هوشمندی ترمز اضطراری مطلع شده‌­اید؛ این سیستم هوشمند که به خودرو دستور ایست حتی می­دهد بدون شک باید از بخش‌ها و قطعات زیادی تشکیل شده­ باشد تا این سیستم به­خوبی کار کند.

در بخش‌­های ابتدایی مقاله اشاره شد که مهمترین بخش AEB، رادار هوشمندی هست که نزدیک بودن موانع به خودرو را بررسی می­کند. البته از سنسورهایی که بر روی بدنه خودرو هستند و اطلاعات را به رادار می­دهند نمی­توان گذشت که از اهمیت بالایی برخوردار هست.

البته تمام داده‌­هایی که توسط سنسور به ثبت می­رسد توسط برق خودرو یا همان ECU وارد سیستم‌­های این آپشن مطمعن می­شود و توسط بررسی­‌هایی که رادار انجام می­دهد بهترین تصمیم گرفته می­شود تا از بروز حوادث برای عزیزان شما جلوگیری شود.

تسلا و پیشرو در سیستم ترمز اضطراری خودرو

ترمز اضطراری تسلا
ترمز اضطراری تسلا

با گذشت بیش از 10 سال از ورود سیستم AEB به خودروها، قاعدتا پیشرفت­ه‌ای زیادی از این سیستم در انواع خودروها دیده­‌ایم. اما بزرگترین پیشرفت این سیستم را می­توان در خودروهای هوشمند تسلا دید که دیگر ب­قدری خوب کار می­کند حتی نیاز به راننده هم ندارد.

در خودروهای دیگر حال حاظر نیز ب­روزترین سیستم­‌های AEB می­تواند در سرعت‌­های بالا حتی جان سرنشینان را نجات دهد اما تفاوت AEB خودروهای تسلا این هست که با کمک این سیستم دیگر حتی جان عابران و سواره‌های دیگر هم ب­خطر نمی­افتد.

میدونستی بزودی ایران خودرو قراره شرایط جدید پیش فروش خودرو رو اعلام کنه ، ماشین جدید بنتلی که تازه ازش رونمایی شده رو دیدی ، همین حالا عضو کانال تلگرامی همراه مکانیک شو و دیگه هیچ فراخوان پیش فروش خودرو یا اخبار داغ بازار خودرو رو از دست نده

ترمز اضطراری خودرو را جدی بگیرید

دیگر فکر کنیم از اهمیت این آپشن سرنوشت­‌ساز مطلع شده‌­اید که می­‌توان به چه حدی از بروز حوادث جلوگیری کند. حال موقع آن رسیده­‌است که اگر به دنبال خرید خودرویی هستید، این آپشن را یکی از مهمترین معیارهای خود برای خرید وسیله نقلیه بدانید تا گریبان­گیر اتفاقات بعد تصادف نشوید.

مطالعه مقالات زیر عمر خودرو شما را افزایش می دهد:

علت قفل کردن ترمز خودرو و راه‌های برطرف کردن آن

راهنمای عیب‌یابی سیستم ترمز

سیستم کنترل فشار باد تایر چیست

مشکلات انژکتور خودرو را بیشتر بشناسید

اهمیت بالانس چرخ‌ها در چیست

اهمیت فیلتر روغن چیست

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو