همه چیز در مورد جعبه گیربکس خودرو

فهرست مطالب

در این مقاله از سری مقالات فنی مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم جعبه گیربکس خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله به معرفی جعبه گیربکس و نحوه کارکرد آن، جعبه دنده دستی و اتومات خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی کلی جعبه گیربکس

جعبه دنده یا گیربکس بخش مهمی از خودرو است که تصور خودرو بدون آن غیرممکن به‌نظر می‌رسد. نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به کمک گیربکس یا جعبه دنده به چرخ‌های ماشین منتقل می‌شود؛ درواقع جعبه گیربکس وظیفه‌ تنظیم و کنترل گشتاور تولید شده توسط موتور را برعهده دارد. جعبه دنده که با نام گیربکس نیز در عموم مردم یاد می‌شود، به دو نوع گیربکس دستی و گیربکس اتومات یا خودکار دسته‌بندی می‌­شود که هر چه به خودروهایی با تکنولوژی جدیدتر نگاه می­‌کنیم، تمایل خودروسازها و خریداران خودرو به سمت گیربکس اتومات به دلیل راحتی کار با آن بیش­تر می‌شود.

معرفی کلی جعبه گیربکس

آیا می دانید با اپلیکیشن همراه مکانیک می توانید علاوه بر خدمات همراه مکانیک ، قیمت بروز خودرو خود

و یا سایر خودرو ها در هر سال و مدل و با هر کارکردی  بدست بیاورید

با فشردن لینک زیر اپلیکیشن همراه مکانیک را از کافه بازار دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن همراه مکانیک

البته باید به این مسئله دقت داشت که بازده جعبه دنده­‌های دستی چیزی حدود 90 درصد است؛ زیرا بیشتر زمان خودرو به انتقال قدرت مستقیم می­‌گذرد. از این نکته نیز نباید گذر کرد که هزینه ساخت و نگهداری جعبه دنده اتومات بیشتر از حالت دستی است؛ از همین رو خودروهای ارزان‌قیمت اکثرا از جعبه گیربکس دستی بهره‌مند هستند.

ناگفته نماند که در خودروهای پیشرفته نوع جدیدی از جعبه دنده وجود دارد که با نام سیستم انتقال قدرت پیوسته متغیر یا CVT شناخته می‌شود و عملکرد بهتری نسبت به دو نوع گیربکس دیگر دارد. در ادامه با همراه ‌مکانیک همراه شوید تا در مورد گیربکس خودرو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

گیربکس خودرو چه وظایفی دارد؟

همان­‌طور که در بخش­‌های قبلی اشاره شد، جعبه گیربکس بخشی از خودرو است که وظایف مهمی برعهده دارد. البته مهم‌­ترین و اصلی‌­ترین وظیفه گیربکس، تغییر دور موتور و گشتاور است که این دو مسئله، پیوسته و به هم مرتبط هستند. گیربکس بخش­ی است که می‌­تواند گشتاور مناسب را با توجه به نیاز راننده به چرخ‌ها منتقل کند.

هنگامی که خودرو درجا کار می‌کند جعبه دنده از انتقال نیرو به چرخ‌ها جلوگیری کرده و مانع از حرکت خودرو می‌شود. همچنین در سراشیبی‌ها برای این‌که سرعت خودرو از کنترل خارج نشود با کم کردن دور موتور و گشتاور مانع از افزایش سرعت خودرو می‌شود.

فکر کنم تا به حال از اهمیت بالای جعبه دنده با همان گیربکس پی برده باشید اما این تمام ماجرا نیست و تا از همه چیز در مورد جعبه گیربکس خودرو اطلاع نداشته باشید نمی­توانید بگویید این بخش از خودرو چقدر حائز اهمیت هست.

جلوگیری از سرعت ناخواسته !

شاید برای شما پیش آمده باشد که در سراشیبی­‌های تند احساس خطر کنید اما باید بگوئیم اگر جعبه دنده­ای در خودروها نبود دیگر احساس خطری برای شما پیش نمی­آمد زیرا شک نکنید هیچ خودرویی به­راحتی از سراشییبی­ها نمی­توانست عبور کند و برای خود و سایر خودرو خطرات زیادی را تحمیل می­کرد.

دلیل کارآمدی جعبه دنده در سراشیبی این است که با افزایش اینرسی، جعبه دنده به­صورت خودکار نقش ترمز را به خود می­گیرد و با کاهش سرعت از بروز حوادث تا حد امکان جلوگیری می­کند.

حرکت خودرو به جهت جلو و عقب

حرکت خودرو به جهت جلو و عقب

فکر کردن به خودرو و وسیله نقلیه­ای بدون امکان حرکت به عقب غیرممکن هست. فرض کنید در خیابانی شلوغ جا پارکی پیدا کردید و تنها راه پارک کردن، پارک دوبل هست. همین مثال کافیست تا از مهم بودن حرکت به جهت عقب خودرو پی ببرید.

یکی دیگر از وظایف جعبه گیربکس خودروها، تعیین جهت حرکت خودرو به جلو یا عقب هست. برای این­کار در قدیم تحقیق به علم آمد و هنوز هم نتوانستند برای حرکت به جهت عقب با چرخش موتور، بتوانند این کار را انجام دهند. از همین رو هست که این عمل وظیفه جعبه گیربکس خودرو هست. البته که این وظیفه جعبه گیربکس فقط برای خودروها نیست و طبق قوانین بین ­المللی هر وسیله نقلیه ­ای که بیشتر از 400 کیلوگرم وزن داشته باشد باید توسط جعبه دنده خود، دنده عقب را به­کار بگیرد.

درجا کار کردن موتور

یکی دیگر از وظایف مهم جعبه گیربکس که تصمیم گرفتیم در مقاله همه چیز در مورد جعبه گیربکس خودرو در همراه مکانیک از آن صحبت کنیم، کمک به درجا کار کردن موتور هست. در مواقعی که خودرو هیچ حرکتی ندارد، برای اینکه موتور خودرو روشن بماند، جعبه گیربکس مدار قدرت را از خطوط انتقال قدرت قطع می­کند و همین موضوعی­ست که باعث می­شود موتور درجا کار کند.

وظیفه بخش­های مختلف یک جعبه گیربکس

خیلی ­ها با توجه به اینکه بیشتر با دنده نسبت به سایر بخش­های یک جعبه گیربکس کار دارند، فکر می­کنند همان دنده هست که با اسم جعبه گیربکس یاد می­شود. اما به این شکل نیست و یکی از اجزای تشکیل دهنده جعبه گیربکس دنده هست. در این بخش سعی داریم شما را با اجزای تشکیل دهنده یک جعبه گیربکس آشنا کنیم و به شرح وظایف هریک از اجزا بپردازیم پس در ادامه نیز با همراه مکانیک همراه شوید.

دنده؛ مهمترین بخش یک جعبه گیربکس دنده هست و تمامی راننده­های جهان با این بخش از جعبه گیربکس آشنایی کامل دارند. وظیفه دقیق این بخش مهم، تغییر دور گشتاورها با توجه به تغییر دنده هست که در جعبه گیربکس­های اتومات و دستی کمی فرق دارد و در بخش­های بعدی به این تفاوت­ها اشاره می­شود.

بخش­های دیگر نیز اهمیت زیادی دارند

بخش دیگر اجزای تشکیل دهنده یک جعبه دنده، دنده برنجی هست. این بخش وظیفه هماهنگی بین دور گشتاور و دنده را دارد و به­طور خلاصه می­توان گفت نتیجه این هماهنگی تسریع در تعویض دنده هست.

خار موشکی بخشی هست که کمتر از دنده و دنده برنجی در بین عموم نامش برده می­شود اما بخش حائز اهمیتی هست. این بخش وظیفه نگه داری و جلو بردن دنده برنجی را دارد و با عدم کارایی درست، امکان دارد کل جعبه دنده را دچار مشکل بکند.

آخرین بخش کلی از یک جعبه گیربگس، مته ساچمه ماهک می­باشد. این بخش وظیفه دارد تا از بیرون زدن دنده در هنگام حرکت جلوگیری کند.

در ادامه با ما همراه شوید تا همان­طور که وعده داده بودیم، به مقایسه انواع جعبه گیربکس بپردازیم.

گیربکس دستی

گیربکس دستی

در زمان­های نه چندان دور، سوخت کمتر جعبه گیربکس­های دستی نسبت به اتوماتیک، خود عاملی قوی بود تا بیشتر عموم به سمت جعبه دنده دستی بروند. البته عوامل دیگری مانند پیدا نشدن مکانیک حرفه­ای برای تعمیر جعبه گیربکس اتوماتیک نیز بود.

البته دیگر آن دوران گذشته است و با توجه به پیشرفت تکنلولوژِی نه تنها دیگر میزان سوخت گیربکس دستی همیشه کمتر از اتوماتیک نیست، بلکه مکانیک­های حرفه­ای برای جعبه گیربکس اتوماتیک نیز در تمامی شهرها وجود دارد.


اگر بدلیل مشغله کاری فرصت پاسخ گویی به هیچ تماس تلفنی و یا اگهی خودرو خود را ندارید

با خدمت فروش سفارشی همراه مکانیک خودرو خود را بدون دغدغه و بدون پاسخ گویی به یک تماس بفروشید

برای اطلاع از جزئیات این طرح اینجا کلیک کنید

 

مهم­ترین دلیل برای آزاردهنده بودن جعبه گیربکس دستی این هست که برای توفق کامل خودرو راننده باید پدال کلاچ را تا انتها نگه دارد و دنده را در وضعیت خلاص قرار دهد تا خودرو خاموش نشود. شاید این مسئله برای کسانی که در شهرهای خلوت زندگی می­کنند اذیت کننده نباشد اما برای افرادی که در کلان­شهرها زندگی می­کنند و همیشه با ترافیک سروکار دارند بسیار اعصاب­خورد کن هست. البته که این کلاچ گرفتن­های متعدد باعث می­شود سوخت خودرو برخلاف باورهای افراد در قدیم، بیشتر از خودروها با جعبه گیربکس اتومات صرف شود.

گیربکس خودکار

البته که مصرف سوخت پایین­تر گیربکس اتومات در تمامی زمان­ها نیست و در مواقعی مانند سرعت ثابت، این گیربکس دستی هست که میزان مصرف سوخت پایین­تری دارد. اما در کل باید بگوییم برنده این جدال گیربکس خودکار هست. در اکثر خودروهای اتومات، تعداد دنده­های آن نسبت به خودرویی هم رده اما با جعبه گیربکس دستی بیشتر هست؛ این مسئله به دلیل انتقال قدرت یکسان به چرخ­ها در دور موتور پائین­تر هست که نتیجه این کار، سوخت استفاده شده کمتر هست.

مقایسه جعبه گیربکس اتومات و جعبه گیربکس

مقایسه جعبه گیربکس اتومات و جعبه گیربکس

هرچه به جلوتر می­رویم استفاده خودروهای مدرن از دنده CVT بیشتر می­شود و پیش­بینی می­شود تا چند سال دیگر بازار خودرو را ازآن خود کند. رانندگی با جعبه گیربکس اتوماتیک و CVT کاملا مشابه هست اما عملکرد این دو کاملا متفاوت هست. برای حرکت در هر دو نوع جعبه دنده نیاز به کار خاصی نیست و کافیست دنده را در حالت D بگذارید و شروع به حرکت کنید. البته این میزان سوخت پائین­تر CVT هست که به چشم می­خورد و در بخش آخر به آن اشاره خواهیم کرد.

 

گیربکس CVT

این جعبه­ دنده جدید، عملکرد بهتری در مقایسه با جعبه گیربکس دستی و اتومات داشته است. می­توان گفت در هنگان رانندگی با جعبه گیربکس CVT انگار با گیربکسی از بی­نهایت دنده در حال رانندگی هستید. مهم­ترین نکته مثبت این جعبه گیربکس، میزان مصرف سوخت هست. CVT با توجه به قدرت پیشرانه و گشتاور چرخ­ها، بهترین حالت را برای استفاده کمتر از سوخت بکار می­گیرد تا بهترین نتیجه را برای راننده حاصل کند.

لحظه ای تصور کنید خودرو کارکرده با هزینه گزاف خریده اید اما ناگهان متوجه می شوید چندین خرابی درقطعات مختلف خودرو وجود دارد.

چه حسی به شما دست می دهد؟

آیا می دانید یکی از خدمات همراه مکانیک کارشناسی 209 نقطه ای حودرو است .

صفحه کارشناسی تخصصی خودرو در محل همراه مکانیک

 

 

مقالات مرتبط:

بهترین زمان برای تعویض صفحه کلاچ چه زمانی است

با کالیپر ترمز خودرو بیشتر آشنا شوید

با نحوه کارکرد سیستم کنترل در سربالایی و سرازیری آشنا شوید

نقش پیستون در خودرو چیست و چگونه عمل می کند

سیستم سوخت رسانی انژکتور چگونه عمل می کند

عملکرد دیفرانسیل خودرو چگونه است

 با انواع سیستم تعلیق خودرو آشنا شوید

علت سر وصدای کابین چیست

ماهک گیربکس

مبدل کاتالیستی چیست

سیستم کنترل کشش چیست

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها