تسمه تایم چیست و زمان مناسب برای تعویض آن چه زمانی است!!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

تسمه تایم چیست و زمان مناسب برای تعویض آن چه زمانی است عنوان این مقاله از سری مقالات دانش فنی همراه مکانیک است. تسمه تایم یک قطعه بسیار حیاتی در موتور است که داشتن اگاهی نسبت به عملکرد آن بسیار ضروری است. پس با ما همراه باشید تا با هم بررسی کنیم که تسمه تایم چیست و زمان مناسب برای تعویض آن چه زمانی است.

  تسمه تایم چیست

همه ی ما از کودکی آموخته ایم که هر زمانی که چند قطعه قرار باشد با هم کار کنند نیازمند یک قطعه اصلی خواهند بود که نظم را میان همه قطعات برقرار کند تا مکانیسم ساخته شده توسط ما بتواند کار خود را بدرستی انجام دهد. آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که نظم در خودرو توسط چه قطعه ای برقرار می شود؟

بله درست حدس زدید همانطور که از نامش پیداست وظیفه برقراری نظم در خودرو بر عهده تسمه تایم است.تسمه تایم در واقع یک قطعه دندانه دندانه است که وظیفه اصلی آن متصل کردن میلنگ به میل سوپاپ است.

در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد تسمه تایم ، زمان مناسب برای تعویض و مشکلاتی که در صورت پارگی تسمه تایم ایجاد می شود را بررسی کنیم.

  

تسمه تایم چیست 

همانطور که بالاتر گفتیم تسمه تایم قطعه ای داخل پیشرانه خودرو برای اتصال میلنگ به میل سوپاپ است تا حرکت سوپاپ ها و باز و بسته شدن آن ها به درستی انجام شود که نتیجه آن عملکرد صحیح چهار عمل اصلی موتور یعنی مکش ،تراکم،انفجار و تخلیه است.

سرعت چرخش میل سوپاپ همواره باید نصف سرعت میلنگ باشد ، وظیفه تسمه تایم تنظیم مناسب باز و بسته شدن سوپاپ و قرار گرفتن سوپاپ در وضعیت مناسب نسبت به پیستون است.

محل قرار گیری تسمه تایم در خودرو های مختلف متفاوت است اما در بیشتر موارد در سر سیلندر خودرو جایگذاری میشود البته بسیار مواظب باشید قرار دادن تسمه تایم و نصب آن به همین سادگی ها نیست و اگر فقط چند دندانه جابجا آن را نصب کنید یا دندانه های تسمه تایم را به اشتباه قرار دهید عملکرد موتور شما دچار مشکل میشود و سوپاپ و پیستون به یکدیگر ضربه وارد میکنند.

ابتدا تسمه تایم ایجاد شد یا موتور های درون سوز

این تیتر شاید شما را یاد سوال مرغ یا تخم مرغ بیاندازد اما باید به شما بگوییم در این مورد جای شبهه ای نیست که ابتدا موتور احتراق درونی در قرن 19 اختراع شد ولی تسمه تایم برای اولین بار توسط کمپانی پنهارد روی موتور برخی خودرو ها  سالها بعد استفاده شد.

این اتفاق آنقدر به افزایش راندمان خودرو ها بخصوص در میزان مصرف سوخت کمک کرد که خودرو ساز ها در سال 1956 در طراحی ماشین های مسابقه ای از تسمه تایم استفاده کردند.

تسمه تایم برای اولین بار در سال 1962 در خودرو های کمپانی glas  بصورت انبوه استفاده شد و پس از آن واکسهال و سایر شرکت ها از این تکنولوژی استفاده کردند اما باید بگوییم که اغاز کننده این مسیر شرکت پونتیاک بود که در سال 1960 خودرو های شش سیلندری خود را وارد بازرا کرد که برای برقراری نظم در کاکرد موتور خود ناچار به استفاده از تسمه تایم شد.

انواع تسمه تایم

انواع مدل های تایمینگ خودرو 

مدل های تایمینگ در خودرو بر دو دسته است:

تسمه تایم: این قطعه از جنس پلاستیک بوده و به مرور زمان دچار اسیب دیدگی می شود یعنی اگر در کاتالوگ خودروی شما نوع تایمینگ را با استفاده از تسمه تایم زده است باید به طور مرتب تسمه تایم را برای بازدید نزد مکانیک ببرید اغلب خودرو ساز های فرانسوی از این قطعه برای تایمینگ خودرو استفاده میکنند.

زنجیر تایم:فقط در یک کلمه باید بگوییم بی نظیر! تفاوت بسیار زیادی میان تسمه تایم و زنجیر تایم وجود دارد و میتوانیم بگوییم عمر زنجیر تایم به اندازه عمر موتور خودرو است که بینظیر است و اگر می خواهید بدانید خودرو شما دارای زنجیر تایم است یا تسمه تایم کافیست دفترچه خودرو خود را نگاهی بیاندازید.

بدترین اتفاق برای خودروی شما، پاره شدن تسمه تایم!

مطمئن باشید یکی از تجربه هایی که به هیچ عنوان دوست ندارید تجربه کنید پاره شدن تسمه تایم در حین رانندگی است که بسیار تجربه تلخی است.

پاره شدن تسمه تایم همیشه بخاطر فرسودگی آن نیست بلکه گاها بخاطر پاره شدن تسمه دینام و پمپ هیدرولیک و رفتن تسمه زیر تسمه تایم است.پس هشدار همراه مکانیک را جدی بگیرید و هرگز بازدید دوره ای قطعات خودروی خود بخصوص این قطعه حساس را پشت گوش نیاندازید چرا که در صورت یک سهل انگاری هزینه ای گزاف روی دست شما می گذارد.

زمانی که تسمه تایم خودرو پاره شود عملکرد طبیعی باز و بسته شدن دریچه ها مختل شده و در کنار آن سوپاپ و پیستون با یکدیگر برخورد میکنند که که با صدا همراه است مانند موتور پژو 206 ، اما در مورد موتور پراید فقط موتور خاموش می شود و پستون و سوپاپ بر اثر پاره شدن تسمه تایم به یکدیگر برخورد نمیکنند.

یکی دیگر از مشکلاتی که برای خودرو هایی مانند پژو 405 و دوو ممکن است در زمان پاره شدن تسمه تایم به وجود بیایید کج شدن سوپاپ است که میزان اسیب بستگی به دور موتور خودرو دارد که حتی ممکن است میزان ضربه به حدی باشد که سر سیلندر نیز دچار مشکل جدی بشود و شما مجبور به تعمیرات سنگین موتور خودرو خود شوید.

بر اساس تجارب همراه مکانیکی جالب است بدانید میزان کارکرد تسمه تایم به هیچ عنوان توسط یک شخص عادی قابل تشخیص نیست و نیاز به یک کارشناس خبره دارد. لحظه ای با خود تصور کنید که خودروی کارکرده خریده اید و به هر دلیلی از کارشناسی خودرو سر باز زده اید، از سواری خودرو جدید خود لذت میبرید ناگهان همه چیز بهم میریزد چه حسی به شما دست می دهد؟

اگر قصد خرید خودروی کارکرده را دارید کارشناسی خودرو را جدی بگیرید تا از ضرر های هنگفت که در آینده ممکن است برای شما اتفاق بیوفتد جلوگیری شود.

 

چه زمانی باید تسمه تایم خودرو را عوض کنیم

در مورد زمان تعویض تسمه تایم خیلی نمیتوان نظر دقیقی داد چون بر اساس شرایط کارکرد خودرو متفاوت است پس پیشنهاد میکنیم با بازدید دوره ای زمان مناسب را برای خودرو خود به دست آورید البته چند علت وجود دارد که با مشاهده انها باید به فرسودگی تسمه تایم خودرو و فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم شک کنید.

1-دور موتور بد عمل میکند

2-از بین رفتن دندانه ها

3-مشکلات استارت و حرکت

4-مشکلات اگزوز

اگر هر کدام از علائم بالا را مشاهده کردید شک کنید به این که زمان تعویض تسمه تایم فرا رسده است.

در جدول زیر مدت زمان استاندارد کارکرد تسمه تایم را آورده ایم:

  عنوان خودرو میزان کارکرد
1 میتسوبیشی 90000
2 هیوندای 80000
3 کیا 65000
4 مزدا 70000
5 تویوتا 90000
6 فولکس واگن 85000
7 پژو 60000
8 پراید 100000
9 رنو 40000
10 مگان2000 60000
11 سیتروئن 65000

مقالات مرتبط: 

راه های کاهش مصرف سوخت در زمستان

باتری خودرو و هر آن چه که در مورد باتری باید بدانیم

واتر پمپ را بیشتر بشناسید

کروز کنترل چیست و عملکرد آن چگونه است

رادیاتور تب بری برای تمام فصول

دلایل جوش آوردن خودرو و اقداماتی که در زمان جوش آوردن باید انجام دهیم

علت داغ کردن موتور و راه های جلوگیری از آن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها