در این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک نحوه‌ کارکرد بخاری خودرو، راهکارهایی برای نگهداری بهتر از آن، دلایلی که ممکن است بخاری گرمای موردنظر را تولید نکند و دیگر مطالب مربوط به بخاری خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ اما برای شروع باید بدانیم که بخاری ماشین چگونه کار می‌کند؟

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

 

با فرارسیدن فصل سرما درجه‌ تنظیم حرارت سیستم تهویه‌ خودروها به‌تدریج از رنگ آبی به رنگ قرمز تغییر می‌کند و بخاری‌ها به‌جای کولرها وارد عمل می‌شوند. بخاری خودرو مانند کولر نیازمند انرژی مضاعفی برای انجام‌وظیفه‌ خود نیست و گرمایی که از راه دریچه‌ها به داخل اتاق وارد می‌شود؛ انرژی گرمایی تولیدشده توسط موتور است که اگر سیستم گرمایشی و بخاری خودرو از آن استفاده نکند هدر می‌رود. گرمای فرستاده‌شده به داخل اتاق، هیچ مصرف اضافه‌ای برای خودرو ایجاد نمی‌کند و تنها قدرتی که این گرما را به داخل اتاق می‌فرستد توسط باتری تأمین می‌شود که آن‌هم تجدیدپذیر است.

بخاری خودرو چگونه کار می‌کند؟

گرمای موتور چگونه تولید می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدا گفتیم گرمای بخاری خودرو از موتور تأمین می‌شود و به‌طور دقیق‌تر آب موتور این گرما را فراهم می‌کند. هیچ انرژی اضافه‌ای برای انجام کار بخاری و گرم کردن اتاق نیاز نیست و به‌همین دلیل است که خودروهای قدیمی مانند پیکان هم علی‌رغم فقدان کولر، به بخاری مجهز بودند. باید گفت مایعی در موتور جریان دارد که یکی از وظایف آن عمل کردن به‌عنوان خنک‌کننده‌ی موتور است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

این مایع آب موتور نام دارد و گرمای موتور را به خود جذب می‌کند. این مایع پیوسته در حال گردش است و رادیاتور خودرو هم در مسیر عبوری آن قرار دارد. وجود این آب باعث داغ شدن دیواره‌های رادیاتور می‌شود.

گرمای بخاری چگونه منتقل می‌شود؟

باد گرمی که وارد کابین می‌شود توسط دمنده‌ای تولید شده که انرژی خود را از باتری خودرو تأمین می‌کند. پس از داغ شدن دیواره‌ رادیاتور یا به عبارتی بالا رفتن آمپر دمای آب، می‌توان با روشن کردن این دمنده که کنترل آن در اختیار راننده است و تنظیم قدرت باد ورودی، هوای گرم را وارد اتاق خودرو کرد.

بخاری خودرو
بخاری خودرو

چه زمانی طول می‌کشد تا بخاری داخل خودرو را گرم کند؟

بسته به عوامل مختلف، مدت‌زمانی که لازم است تا هوای واردشده از طریق دریچه‌ها گرم شود متفاوت است. اولین عامل در گرم شدن هوای ورودی بخاری خودرو گرم بودن آب موتور است. اگر آب موتور گرم نشود، هرچقدر هم ‌جنس رادیاتور رسانای حرارت و گرما باشد فایده‌ای ندارد. ابتدا باید گرمایی وجود داشته باشد که بتواند وارد کابین خودرو شود. خودروهای قدیمی‌تر که کاربراتوری بودند نزدیک به 15 دقیقه زمان لازم داشتند تا به دمای مطلوب برای استفاده از بخاری برسند، این زمان در خودروهای انژکتوری امروز به حوالی 3 دقیقه کاهش پیدا کرده است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

راهکاری برای بهبود بخاری خودرو

یکی دیگر از عوامل مؤثر در زمان گرم شدن بخاری خودرو جنس بدنه‌ رادیاتور است. در خودروهای قدیمی رادیاتور را از جنس مس و برنج می‌ساختند که رسانای ایدئالی برای گرما نبودند، اما در خودروهای جدید جنس بخاری به آلومینیوم تغییریافته که نسبت به برنج و مس رسانای بسیار بهتری برای گرما محسوب می‌شود.

چرا بخاری خودرو باد گرم نمی‌دهد؟

راهکاری برای بهبود بخاری خودرو
چرا بخاری خودرو باد گرم نمی‌دهد؟

حالا که می‌دانیم بخاری ماشین چگونه کار میکند ، این سؤال به ذهن می‌رسد که چرا در برخی موارد بخاری ماشین به درستی کار نمی‌کند.

در ابتدا باید گفت که اگر بخاری ماشین شما به‌درستی کار نمی‌کند آن را پشت گوش نیندازید و سریعاً به آن رسیدگی کنید. جدا از سرد ماندن خودرو، در صورت فقدان سیستم گرمایش و بخار کردن شیشه‌ها، خرابی سیستم گرمایش و بخاری می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی بزرگ‌تر باشد و باعث بروز مشکلات دیگری شود.

عیب‌های رایج بخاری خودرو

یکی از ساده‌ترین دلایلی که باعث خرابی بخاری خودرو می‌شود تنظیم نبودن درجه‌ حرارت درون کابین خودرو است. همان درجه‌ای که باید به‌صورت دستی آن را از رنگ آبی به رنگ قرمز تغییر دهید. البته در برخی خودروهای جدید این تنظیم درجه به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

تاثیر عملکرد ترموستات روی بخاری خودرو

از دیگر دلایل رایج خرابی بخاری خودرو، درست کار نکردن ترموستات است. ترموستات وظیفه‌ تغییر مسیر آب موتور و خنک نگه‌داشتن آن را برعهده دارد. وقتی دمای آب موتور بیش‌ازحد زیاد شود ترموستات که قطعه‌ای مکانیکی است باز می‌شود و آب را به گردش درمی‌آورد تا دمای آن را کنترل کند. وقتی ترموستات دائم باز باشد، آب هم دائم در گردش است و فرصت گرم شدن در موتور را پیدا نمی‌کند؛ بنابراین آبی که به رادیاتور وارد می‌شود دمای لازم برای داغ کردن دیواره‌های آن را ندارد. مسلماً وقتی بدنه‌ رادیاتور داغ نباشد خبری از باد گرم بخاری هم نخواهد بود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

دلیل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد کم بودن سطح مایع گردشی در موتور است. اگر میزان آب موتور از حد مشخصی کم‌تر باشد، مقدار آبی که وارد رادیاتور می‌شود به‌قدری نیست که بتواند آن‌ را پر کند و باعث افزایش دمایش شود.

بخاری خودرو
بخاری خودرو

همچنین مشکل می‌تواند از خرابی فن یا دمنده‌ی هوا به داخل کابین باشد، ممکن است همه‌چیز به‌درستی کار کند اما قدرت هوای ورودی از طریق دریچه‌ها به اتاق کم باشد.

آخرین مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد مربوط به جرم‌گرفتگی رادیاتور و مسیر گردش آب است. اگر شیلنگ‌های ورودی به رادیاتور گرفته یا مسدود باشند، آب به‌خوبی گردش پیدا نمی‌کند و گردش پیدا نکردن آب آغاز مشکلات دیگری مثل گرم نبودن بخاری است.

راه‌های بهبود عملکرد بخاری خودرو

چند نکته برای بهبود عملکرد بخاری خودروی شما وجود دارد که باهم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حالا که متوجه شدید چرا بخاری ماشین درست کار نمی‌کند ، باید مواظب باشید تا مسائلی که منجر به بروز آن مشکلات می‌شوند را برطرف کنید.

  • از سلامت ترموستات خود مطمئن شوید
  • درجه‌ی حرارت را به‌درستی تنظیم کنید
  • میزان آب موتور موجود در خودرو را قبل از آغاز به حرکت چک کنید
  • از باز بودن مسیر گردش آب و سلامت فن یا دمنده اطمینان داشته باشید.

از نکات دیگری که برای بهبود عملکرد بخاری خودرو باید به آن‌ها اشاره کرد:

  • برای گرم شدن خودرو زیاد ثابت نمانید و اجازه دهید خودرو و باد بخاری در حین حرکت گرم شوند.
  • اگر تعداد افراد حاضر در خودرو زیاد است، هم‌زمان با استفاده از بخاری مقداری شیشه را پایین دهید تا هوای تازه در گردش باشد.
  • دکمه‌ AC فقط مربوط به فصول گرم و استفاده از کولر نیست، استفاده از AC منجر به تهویه‌ هوای ورودی به خودرو می‌شود.
  • برای این‌که وقتی سرصبح وارد ماشینتان می‌شوید، زیاد منتظر گرم شدن بخاری خودرو نمانید، بهتر است شب قبل پیش از خاموش کردن خودرو هوای واردشده توسط فن به داخل اتاق را ببندید، همچنین توصیه می‌شود که درجه‌ی تنظیم حرارت را روی قسمت آبی بگذارید. به‌این‌ترتیب تا حدی مانع هدر رفتن دمای موتور می‌شوید و این امر کمک می‌کند که در روز بعد بخاری زودتر گرم شود.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

یکی از مواردی که در کارشناسی خودرو در محل، کارشناسان همراه مکانیک بررسی می‌کنند سیستم گرمایشی خودرو می‌باشد که جالب است بدانید برخلاف تصور عام در برخی از موارد کارشناسی، بخاری خودرو نیز دچار مشکل است.

بخاری خودرو
بخاری خودرو

شاید در نگاه اول این مشکل چندان جدی به‌نظر نرسد، اما در نظر بگیرید که در صورت عدم کارشناسی صحیح شما پس از خرید متحمل هزینه‌های اضافی خواهید شد.

کارشناسی تخصصی خودرو یکی از خدمات همراه مکانیک است که ضمن کارشناسی 209 نقطه از خودرو، شما را تا یک خرید مطمئن همراهی می‌کند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

نکات رانندگی در هوای بارانی 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
14 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و… […]

[…] بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و… […]

[…] بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و… […]

[…] هر آنچه در مورد بخاری باید بدانید […]

شهاب
۱۳۹۸-۰۹-۲۴ ۱۴:۵۶

بسیار عالی.
متشکرم.
یک سوال داشتم.
ممکنه وقتی که بخاری رو روشن میکنیم،مثله روشن بودن کولر،چند قطره آب بریزه زیر ماشین؟
البته بخاری بخوبی کار میکنه و ایرادی نداره؟

شهاب
۱۳۹۸-۰۹-۲۵ ۲۱:۰۷

یعنی امکان داره که رادیاتور بخاری یا شیلنگش سوراخ باشه؟

شهاب
۱۳۹۸-۰۹-۲۶ ۱۴:۱۰

متشکرم.
یعنی احتمال داره که رادیاتور بخاری یا شیلنگ ها سوراخ شده باشه؟

علی 09137661004
۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۲۲:۲۵

بخاری پراید از دریچه پایین طرف شاگرد باد داغ میزنه اما طرف شوفر باد شردمیزنه.کسی مسدونه دلیلش چیه؟؟؟

Arash
۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۰۱:۰۵
پاسخ به  علی 09137661004

به خاطر ضد یخ هست یا تعویض کن یا ببر هواگیری کنن واست درست میشه

Poyan
۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۲۱:۳۸

سلام من پراید۱۳۱ دارم خودبه خود الان دور یکو دو کلیدش که میزنم روشن نمیشه روی دور سوم روشن میشه بخاری علتش چیه

موسی
۱۳۹۹-۰۲-۰۶ ۰۵:۲۵
پاسخ به  Poyan

به احتمال خیلی زیاد مقومتهایی که باعث تغییر دور فن میشن از کار افتاده و در دور تند چون بدون مقاومت کار میکنه روشن میشه.توی پژو باید مدول بخاری تعویض بشه اما پراید مدول نداره مقاومتها جلوی کنسول جلو قرار گرفتن

رضا
۱۳۹۹-۰۴-۱۴ ۲۱:۳۶

سلام من خودرو 22 آرم چند وقت پیش دنده1به2 پر گاز رفتم بخاری ماشین یک دفعه آب وارد اتاق شد وبیرون ماشین پر آب شد علت چیست ممنون از راهنمایی شما