استپر موتور خودرو | بررسی وظایف و علائم خرابی استپر

فهرست مطالب

استپر موتور یکی از قطعات موتور خودرو است که با وجود کوچک‌بودن، وظایف بسیار مهمی برعهده دارد و اطلاع از دلایل و علائم خرابی استپر و هم‌چنین شیوه نگهداری و تعمیر مناسب آن، امری حیاتی است. خرابی یا عدم عملکرد صحیح این قطعه، لذت رانندگی را از شما سلب خواهد کرد. پس با مجله تخصصی همراه مکانیک همراه باشید تا در مقاله پیش رو  با این قطعه مهم بیشتر آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم راجع به استپر و علائم خرابی آن اطلاعاتی را ارائه دهیم. 

 

 

استپر موتور چیست؟

استپر قطعه‌ای مهم در موتور خودرو است که روی دریچه گاز خودروها نصب می‌شود. زمانی که پدال گاز فشرده نباشد، استپر که قطعه‌ای الکترونیکی-مکانیکی است، وظیفه تنظیم میزان هوای ورودی به دریچه گاز و همچنین روشن‌نگه‌داشتن ماشین را بر عهده دارد. استپر به‌همراه سنسور دریچه گاز، با دریافت و ارسال اطلاعات به ECU، مانع از خاموش‌شدن خودرو در دورهای پایین موتور می‌شود.

به ‌علت وجود این قطعه در قسمت ورودی دریچه گاز، امکان آلودگی و کثیف‌شدن آن با ذرات معلق و دوده روغن وجود دارد. آلودگی استپر، موجب اختلال در عملکرد آن می‌شود و باید برای تمیزکردن این قطعه اقدام کرد تا آسیب جدی به موتور وارد نشود. 

استپر قطعه‌ای از خودرو

اجزای استپر موتور

این قطعه نیز همانند هر قطعه الکترونیکی دیگر، از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود که هماهنگی تک‌تک این اعضا در کنار هم، باعث عملکرد بی‌نقص این قطعه می‌شود. ازجمله مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده استپر موتور، می‌توان به موتور الکتریکی، فنر نگه‌دارنده، بوش جداکننده، شفت استپر و کلاهک اشاره کرد.

نحوه عملکرد استپر موتور

همان‌طور که گفته شد، این قطعه روی دریچه گاز نصب و توسط کامپیوتر خودرو یا همان ECU کنترل می‌شود. استپر با حرکت رو به جلو و عقب، مقدار ورودی هوا را کنترل می‌کند که این حرکت، به‌واسطه 4 ترانزیستور کنترل می‌شود.

ECU با دریافت دمای موتور و سایر شرایط خودرو، فرمان لازم را به ترانزیستورها ارسال می‌کند و در نتیجه، دریچه استپر باز و بسته می‌شود. درواقع، با افزایش دمای موتور، دریچه آن باز می‌شود و پس از آن‌که دمای موتور کاهش یافت و به‌حد نرمال رسید، مجددا دریچه بسته می‌‌شود. هم‌چنین اگر پدال گاز فشرده نباشد، به‌علت نیاز موتور به هوا، دریچه باز می‌شود تا هوای موردنیاز موتور تامین شود.

 

بررسی عملکر استپر

وظایف استپر موتور

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مهم‌ترین وظیفه این قطعه، روشن‌نگه‌داشتن خودرو در دورهای آرام است؛ اما استپر، وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

ازجمله وظایف استپر موتور خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  استپر در زمان سردبودن موتور، نقش ساسات را ایفا می‌کند؛ یعنی هنگامی ‌که موتور سرد است، با تنظیم سوزن، خودرو با اولین استارت روشن می‌شود.  
 • این قطعه، دور موتور را در زمان گرفتن بار اضافی تنظیم می‌کند؛ به‌عنوان مثال، هنگامی‌ که در هوای گرم کولر خودرو را روشن می‌کنید، عملا در حال تحمیل بار اضافی به موتور هستید؛ در این زمان، باید دور موتور افزایش یابد تا پاسخ‌گوی این بار اضافی باشد که این امر، بر عهده استپر است.

بررسی وظایف استپر

 • یکی دیگر از وظایف استوپر، تنظیم سوخت و هوا در دور پایین است. منظور از دورهای پایین در خودرو، معمولا بین 900 تا 1100 دور در دقیقه است. زمانی‌که خودرو در حال پارک است و موتور خودرو به‌ صورت درجا و نرمال کار می‌کند، تنظیم سوخت و هوای ورودی توسط استپر انجام می‌شود.
 • در زمان تعویض دنده‌ها، این قطعه سرعت خودرو را تنظیم می‌کند. وقتی که راننده هنگام تعویض دنده پای خود را از روی پدال گاز برمی‌دارد، استپر با جلوگیری از بسته‌شدن سریع مسیر هوا، سرعت را تنظیم می‌کند. شایان ذکر است که این موضوع در مواقعی نیز که راننده پای خود را به‌صورت ناگهانی از روی پدال ترمز بردارد، رخ می‌دهد.

علائم خرابی استپر موتور

حال وقت آن رسیده است که به علائم خرابی استپر بپردازیم. مهم‌ترین وظیفه استپر، جلوگیری از خاموش شدن خودرو در دورهای پایین است؛ به‌عبارتی، سرعت موتور در دورهای پایین توسط این قطعه تنظیم می‌شود؛ لذا خرابی آن در دورهای پایین، قابل تشخیص است و اغلب هنگام درجا کارکردن موتور، دور موتور پایدار نیست و مدام تغییر می‌کند. تشخیص خرابی استپر موتور با علائم دیگری نیز همراه است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • افزایش دور موتور بلافاصله پس از روشن‌کردن خودرو
 • خاموش‌شدن خودرو با رهاکردن پدال گاز
 • کاهش دور موتور در بارهای اضافی نظیر روشن‌بودن کولر
 • عدم پایداری دور موتور هنگام درجاکارکردن
 • گازخوردن بی‌دلیل خودرو پس از روشن‌شدن خودرو
 • افزایش دور موتور با افزایش دمای موتور

تمامی نشانه های خرابی استپر موتور، مرتبط با نحوه عملکرد خود استپر هستند؛ چراکه دریچه آن به‌درستی باز و بسته نمی‌شود و در نتیجه، میزان هوای ورودی به موتور مختل شده و موارد فوق ظاهر خواهند شد.

علائم خرابی استپر

شستن استپر موتور

برخی از علائمی که در بالا عنوان شد، به دلیل کثیفی قطعه استپر رخ می‌دهد که  بدون مراجعه به مکانیکی می‌توانید آن را تمیز کنید. در ادامه، نحوه شستن استپر موتور را ذکر خواهیم کرد.

شستشوی استپر

 • خودرو را خاموش کنید و اجازه دهید که موتور به اندازه کافی خنک شود.
 • محل استپر را شناسایی کنید. برای این کار، از راهنمای خودرو کمک بگیرید.
 • پیچ‌های مربوطه را باز کنید و سیم‌ها و سایر اتصالات را از موتور جدا سازید.
 • قطعه استپر را به‌دقت بشویید. برای این کار، می‌توانید از گازوئیل یا اسپری انژکتور استفاده کنید.
 • آن را با استفاده از هوای فشرده خشک کنید.
 • دریچه استپر را چک و از بازوبسته‌شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 • آن را به محل خود بازگردانید، اتصالات سیم‌ها را برقرار کنید و پیچ‌ها را ببندید.

آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟
45
لطفا نظر خود را اینجا بگذاریدx

پس از شستن و نصب مجدد استپر، چند روزی رانندگی کنید؛ چنان‌چه علائم خرابی این قطعه را که در این مقاله ذکر شد، مشاهده نکردید، یعنی مشکل از کثیفی استپر بوده است. اگر دوباره با علائم خرابی مواجه شدید، مشکل از جای دیگری است و برای یافتن ریشه مشکل و تعمیر آن، باید به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

سوالات متداول استپر موتور

در ادامه برخی از سوالات متداول که در این زمینه مطرح شده است را پاسخ خواهیم داد. اگر در رابطه با استپر سوال دارید از قسمت کامنت‌ها با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

شایع‌ترین علامت خرابی استپر موتور چیست؟

اغلب هنگام درجا کار کردن موتور، دور موتور پایدار نبوده و مدام تغییر می‌کند.

آیا کثیف بودن استپر دلیلی برای خراب بودن آن است؟

بله برخی از علائم خرابی استپر موتور به دلیل کثیفی این قطعه رخ می‌دهد. تمیز کردن استپر موتور کار چندان پیچیده‌ای نبوده و شما به‌تنهایی و بدون مراجعه به مکانیکی نیز می‌توانید آن را تمیز کنید که در این مقاله به آن پرداختیم.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
272 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سهراب
1402-11-29 14:46
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

با سلام، آری میدونستم. ولی نحوه تمییز کردنش را بهتر یاد گرفتم

سلمان
1402-11-27 16:54
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر بسیار آموزنده بود

گلباز
1402-11-25 17:07
امتیاز دهی :
     

خیلی مفید بود

مرتضی حسنی
1402-11-19 17:16
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

سلام ممنون از راهنمایی شما خیلی کمکم کرد تا این مشکل خودرو راحله کنم واقعا درست نوشتید همان بود با مطالعه این مطلب توانستم ماشینم را دستش کنم اوکی************

علی توحیدی
1402-11-18 10:04
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بسیار عالی و مفید بود ممنونم

محمد
1402-11-14 00:20

با سلام
بند ی ال ۹۰ مدل ۸۹ دارم ی مدت بود مخصوصا صبحها هی ماشین گاز می خورد، بردمش مکانیکی استپرش را باز کرد خیلی کثیف بود با اسپری تمیز کرد و داخل دریچه را هم با اسپری تمیز کرد ماشینم ی هفته ای خوب بود دوباره ی کم گاز می خوره تعمیر کار میگه باید شمع های ماشین را عوض کنید آیا ربطی به شمع ها داره ؟ و یا باید ی اسپری نو بخرم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

جوان
1402-11-09 21:11

سلام من اینترنتی استپر خریدم،الان که بردم برای تعویض گفتن باید دیاگ زده شه که شاید به ماشینم‌بخوره یا نخوره.الان اون استپر مشکل داشته و میتونم پسش بدم؟

متین
1402-11-07 20:46

دوستان سلام وقت بخیر من پیکان وانت دوگانه انژکتور ۹۰ دارم که از عید ماشین خود به خود گاز میخورد و تو بنزین آمپر میرفت روی ۳ که وقتی ترمز میگرفتی سرعتش کم بشه یا وقتی میزدی به گاز آمپر میومد روی ۱ وایمیستاد و درست کار میکرد ام خیلی اذیت میکرد برای همین استپرو عوض کردیم و درست شد ولی خیلی به ندرت بازم مثل قبل میشد. اما این اواخر تو بنزین آمپر میرفت روی ۳ و تو گاز روی ۲ که ماشین رو از دست آدم درمیاورد برای همین سوکت یا سیم رو از استپر جدا کردیم و… بیشتر »

مرجان
1402-11-06 22:32
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بله من کارشو میدونستم

حامد
1402-11-03 04:34

سمند ای اف 7 دوگانه 99 ( تجربه پرهزینه و وقت گیر ) : وقتی موتور در حالت درجا کار میکرد مخصوصا” در ترافیک و پشت چراغ قرمز و حتی وقتی سریع پا رو از روی گار برمیداشتم یه دفعه دورموتور میفتاد و به ندرت هم چند باری خاموش شد . بعد از تعویض کلی سنسور از استپر موتور ( 2 بار ) سنسور گاز . باتری . شمع و وایرها . سنسور سوپاپ . مپ . شستشوی انژکتور . ریمپ . رفتم پیش یه تعمیرکار ( خدا خیرش بده ) یه استپر مکانیکی انداخت روی ماشین ( فقط یه… بیشتر »

مهدی پاکزاد
1402-11-01 23:00
امتیاز دهی :
     

این نظر و تجربه من فقط راجب ماشین پراید بهتره از استپرموتور مکانیکی استفاده کنید فیش استپر قبلی و هم جدا کنیددرسته چراغ چک روشن میشه ولی بهترین کارایی رو اون موقعه داره اگه استپرقبلی هم وصل باشه به کامپیوتر کدهای خطامیده شتاب کم میشه مصرف سوخت زیادمیشه موتور داغ میکنه الان چراغ چک ماشین من روشنه ولی ماشین شتاب عالی پیداکرده مصرف سوخت کم شده ماشین خیلی نرم کار میکنه

حسین
1402-10-30 05:56
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بله ولی متاسفانه قطعات چینی اشغال همیشه در خرابی ها بخصوص در لین مورد زیاد است

فاروق
1402-10-13 12:29

سلام دوست عزیز، چن روز پیش ماشینم که سورن ef7 مدل 97 است، بی جهت دور موتورش بالا می‌رفت، بردم استپر موتور و دریچه گاز رو برام با اسپری انژکتور تمیز کردن و درست شد ولی از همون موقع ماشینم وقتی سرده در دنده 2 و 3 در دور 1300 وقتی یخورده گاز میدم ریپ میزنه که قبلا این مشکلو نداشت، ولی بعد 5 دقیقه که ماشین گرم شد این مشکلم حل میشه…. میشه راهنمایی کنید

اعظم
1402-10-10 09:42
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

نه هیچ اطلاعی نداشتم.برایم سوال بود چرا بی دلیل ماشین گاز میخوره!

مسعود
1402-10-02 15:41
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

ن. تازه ما‌شین گرفتم. هیچی اطلاعاتی نداشتم. ممنون از راهنمایتون

جوادی
1402-09-26 14:02
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر ممنون از توضیحات شما

اسماعیل
1402-09-25 22:55

عالی بود خسته نباشی ایا به جای استپر پراید میکانیکی میشه استپر دستی بست

حمید یزدانی مجرب
1402-09-18 18:06

سلام و خسته نباشید ماشینم پژو پارس سال مدل ۹۶ موتورشو تازه تعمیر کردم حال سولو دور موتورش میلرزه بعد نشون دادم حالت سولوش مصرفی سوخت دوبرابره تسمه تیم هم چندین جا چک شده تنظیم کامپیوترم زدم عیبی نداره سوزن هارم چک کردن شم و وایر هم عوض شده پمپ بنزین هم عوض شده ولی با دستگاهی ک میزد سر سولوش مصرفی بنزین دوبرابر بود لطفا اگر کسی عیبشو میدونه کمکم کنه ممنون

گلباز
1402-11-25 17:24

اینکه نوشتید سولو به معنی درجا کار کردن موتور همان کلمه انگیسی سِلوو به معنی آهسته هست شما لازم نیست بنویسید سولو که خواننده گیج بشه بلکه بنویسد درجا یا سِلوو

رضا
1402-09-14 20:19

سلام.تروخدا یکی کمکم کنه .پدرم دراومده.دوهفته پیش تعمیراساسی موتور206تیپ۵انجام دادم.پمپ هیدرولیکشم نو انداختم تعمیرکار ناشی زد سوزوندش مجبورشدم نو بندازم.الان سه روزه فرمونو تاآخر میپیچونم ماشین خاموش میشه واگه ماشین گرم بشه با نصفه دور فرمون چراغ روغن پشت آمپر شروع میکنه ب چشمک زدن یعنی فشار هیدرولیک نیروی موتور رو داره میگیره ونمیزاره اویل پمپ کارشو خوب انجام بده.شمع روغن وهیدرولیکم عوض کردم فیلترروغن عوض شد.چن تا مکانیک وتنظیم موتور بردم مشگلی نبود.استوپر ودریچه گازشم مشگل نداره.چکارکنم؟

امیر
1402-09-16 16:30
پاسخ به  رضا

پمپ هیدرولیک نمیسوزه که کل اجزای پمپ هیدرولیک یه کاسه نمد و بلبرینگ و واشر هست همین

محمد
1402-10-06 21:37
پاسخ به  رضا

سلام ی قطعه آیی هسته وسط این شیر ها هیدرولیک که شما زمانی فرمان رو می چرخونی از موتور بار گرفته میشه ی فشنگی هسته که این اطلاع به ecu,میده که موتور کمی گاز بخوره که افت دور نداشته باشه مشکل شما از فشنگی روی لوله‌ی هیدرولیک هسته

,علی
1402-09-11 18:20

سپاس. توضیحات عالی بود

علی
1402-09-11 18:18
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

سپاس. توضیحات شما خیلی عالی بود.

موسوی
1402-09-08 11:17
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

دستتون درد نکنه عالی بود

زین الدین
1402-09-07 12:33
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیرخیلی ممنون

علی
1402-08-29 22:07

سلام پراید دارم ۹۶ دوگانه دستی یورو ۴ ماشینم الان چند ماه چندتا عیب پیدا کرده از شهریور ماه اینجوری شده دماوند زندگی میکنم هوا سرد شده حالا صبح ها استارت میزنم ماشین راحت استارت میخوره تک استارت روشن میشه ولی ماشین یهو دل دل میکنه و خاموش میشه اصلا روشن نمیمونه مجبورم بزنم روی گاز تا ماشین روشن بمونه و گرم بشه گرم که میشه رو بنزین میزنم اوکیه حتی خاموش کنم و باز استارت بزنم دیگه خاموش نمیشه. حالا توی جاده خوب راه میره ولی پدال گاز تاخیر داره گاز میدی یه کپ ریز بعد شروع میکنه گاز… بیشتر »

امیر
1402-09-16 16:34
پاسخ به  علی

سیم گاز ماشین رو چک کردین چون من همین مشکل داشتم که با تعویض سیم گاز خوب شد

محمد
1402-10-06 21:40
پاسخ به  علی

شما برو ی ecu تستی بزار رو ماشین بین درست میشه یانه البته منم همین مشکل رو داشتم تمام قطعات رو که شما بالا گفتن عوض کردن درست نشد آخر سر ی روز رفتم سوکت سنسور اکسیژن کشیدم ماشین درست شد جالبه این جاست که نه خطاا داشت پارامتر هاشم که میگفتن خوبه

رضا
1402-11-11 09:19
پاسخ به  علی

دو مورد چک کن اول سوکت سنسور اکسیژن بالا دربیار وامتحان کن اگر خوب شد مشکله سنسوره…دوم پمپ بنزین ممکن نیمسوزه باشه زمانی که باک بنزینت پر نباشه پمپ داغ میشه ونیمه سوز بودن خودش نشان میده در فشار اولیه که میگیری همچی اوکی هست اما بعد از گرم شدن وزمان کم بودن بنزین مشکل بیشتر میشه

حامد
1402-08-24 09:12
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر.
با تشکر

abdalrahman banaei
1402-08-15 01:43
امتیاز دهی :
     

سلام من یک آردی ۸۴ دارم. بعضی مواقع در حال حرکت یکدفعه خاموش می‌شه و دیگه روشن نمی‌شه مگر اینکه ۱۰دقیقه تا ربع‌ساعت صبر کنم تا خنک شود و سپس استارت بزنم در این صورت روشن می‌شود. در اون محدوده‌ی ۱۰ تا ۱۵دقیقه‌ای که روشن نمی‌شود وایرشمع را چک کردم برق به شمع نمی‌رسد یک تعمیرکار گفت احتمالا از سنسور دور موتور است. تا حالا دوبار این سنسور را تعویض کردم اما فرقی نکرده. در مورد استپر هم عرض کنم که حین رانندگی خودرو گاهی گاز می‌خورد. خطای استپر هم در دیاگ قبلا دیده شده بود. ولی آیا اینکه ماشین… بیشتر »

محمد
1402-09-06 23:11
پاسخ به  abdalrahman banaei

سلام مشکل از رله دوبل خودرو است که نیمه سوخته شده با عوض کردن رله دوبل مشکل حل میشه

امیر
1402-09-16 16:35
پاسخ به  abdalrahman banaei

پمپ بنزین چک کنید احتمالا نیم سوز شده یا فشار پمپ ضعیف شده

عباس مسعودی
1402-10-11 12:12
پاسخ به  abdalrahman banaei

احتمالا کوییل بازدید دوباره بشه که نیمسوز نباشه ،رله دوبل چک بشه و سنسور دور موتور اگه زود به زود خراب میشه مشکل خرابیش ازفرایول میشه ۷

mehdi bahrami
1402-10-27 15:33
پاسخ به  abdalrahman banaei

سلام پمپ بنزین پیکانی ها همشون این مشکلو دارن پمپ بنزین عوض کن درست میشه پمپ بنزین که کار میکنه داغ. میشه فشار بنزین میاد پایین

قاسم
1402-08-10 15:51
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر ممنون از شما

kambizafshari
1402-08-07 03:50
امتیاز دهی :
     

با تشکر از راهنمایی مفید ومختصرتون وچقدر مفیدتر میشد چنانچه دوره های حضوری وغیر حضوری در جهت آموزش ابتدایی(مقدماتی) مطرح میکردید تا علاقه مندان با شرکت در دوره وکسب اطلاعات در هر چه آماده تر وسلامت اتوموبیل خود بیهوده متحمل مخارج اضافی وآلوده کردن میحط زیست فعالتر باشند
با تشکر وارزوی موفقیت برای تیم فنی شما

A
1402-07-19 19:46
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر

ایمان
1402-07-08 23:04

سلام،پراید مدل ۸۶ زیمنس دارم،با روشن کردن چراغ ها و روشن شدن فن، ماشین شروع به لرزیدن میکنه،بدون چراغ و فن عادی کار میکنه،وقتی گاز میدم یهو سر ماشین بلند میشه و کند شتاب غیر عادی و در عین حال خیلی عالی داره که واسه پراید غیرعادیه اینهمه شتاب،وقتی گاز رو ول میکنم توی دنده یک و دو ماشین یکهو کپ میکنه و پس میزنه و بقول معروف دکه میزنه با گاز دادن و ول کردن گاز.توی دنده بالای دو این مشکل خیلی مشهود نیست.تمام سیم کشی ها و جعبه فیوز بررسی و نو شده،سوکت ها و سنسورها از لحاظ… بیشتر »

وحید
1402-07-21 22:26
پاسخ به  ایمان

سلام داداش اول از همه باید برق ماشینت اوکی باشه. قطب مثبت منفی باطریو چک کن و تمیز کن بعدش از سر منفی یه اتصال اضافه کن به بدنه بعد از طرفی دیگه از سمت هواکش از بدنه یه اتصال اضافه کن به بدنه موتور به این حالت بیگ تری میگن احتمال میدم مشکلت حل بشه.اگه حل نشد یا استپر مشکل داره یا سنسور اکسیژن از این دومورد خارج نیست

مهدی
1402-07-08 23:01
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بله

مجیدترابی
1402-07-08 03:59

باسلام.
فقط میخاسم بگم ک اینو بدونید ماشین پراید همه جونش به همون جعبه فیوز۳تایی هست ک توکاپوت ماشین قرار داره هسش.
من اتصالی کرده بودند بعد ماشین جوری کارمیکرد ک انگار همه جای ماشین خراب شده وباید درست کنی.
ببین چی شد باطری ک من یروز خریده بودم سرهمین موضوع خالی شد و گذاشتمش شارج بشه.
باتشکر مجیدترابی.

عیسی گریوانی
1402-07-06 01:02

سلام دوستان ماشینم پژو ۴۰۵ دوگانه سوز کارخانه هست صبح که روشن می کنم از روی بنزین میره روی گاز،وآمپر بنزین میخوابه و چراغ بنزین روشن میشه لطفا اگر کسی همین مشکل داشته و رفع کرده کمکم کنید با سپاس از شما

حسین
1402-06-30 19:31
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیلی عالی توضیح داین

ناشناس
1402-05-17 16:13
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

تشکر از توضیحات فنی ارایه شده

امراله
1402-05-17 01:03

سلام خدمت همه
من سمند xu7 دارم
سوزن انژکتور و دریچه گاز رو شستشو دادم
شمع و وایر شمع ها رو تعویض کردم
ولی ماشینم توی حالت درجا یکم بد کار میکنه
و توی حرکت هم یه کپ داره موقع شتاب گرفتن
گاهی وقتا هم که پدال رو تا ته فشار که میدم کلا انگار خفه میکنه و یهو ازاد میکنه
ممنون میشم راهنماییم کنید

حسین
1402-06-20 15:44
پاسخ به  امراله

منم همین مشکل رو با دوتا ماشین دنا و پارس دارم

امیرحسین
1402-06-22 22:24
پاسخ به  امراله

سلام وقت بخير منم همین مشکل رو داشتم دور پایین ماشین خیلی بد کار می‌کرد خوب گاز هم نمی‌خورد کپ هم داشت

سنسور مپ رو باز کردم دوده گرفته بود با اسپری انژکتور شور شستمش کلا درست شد

گفتم شاید واسه ماشین شماهم همین مشکلو داشته باشه چک کنین انشالله درست بشه

آخرین پیشتاز
1402-05-11 15:06

تو دور پایین ماشینم تو گاز خاموش میشه. تو بنزین علیرغم خراب بودن یکی از سوزن انژکتورها، خاموشی ندارم. چراغ چک هم مدام چشمک میزنه. یبار محل فیلتر هوا رو دستکاری کردم یکم چرخوندم اون روز بدون هیچ مشکلی کار کرد، نه تو دور معمولی آیدل خاموش شد، نه تو گاز نه تو بنزین، نه وقتی ترمز شدید میگرفتم. خودم شک کردم بخاطر نبود وکیوم تو سیستمه یعنی از یه جایی تو ورودی هوا سوراخی چیزی هست هوا نشت میکنه به داخل و باعث میشه میزان هوا بیشتر بشه و ترکیب سوخت و هوا بهم بریزه. بهمین خاطر واشر منیفولد… بیشتر »

مسلم اله یاری
1402-05-11 10:31

سلام
خودرو من ۲۰۶ تیوفایو.
چندوقته وقتی کولر روشنه و ماشین ایستاده دور موتور نوسان داره و یه کم بازی میکنه تا کولر رو خاموش کنم درست میشه. لطفا راهنمایی کتید چون استا کارا هزینه الکی میگیرن

خشایار
1402-05-10 20:41
امتیاز دهی :
     

استفاده کردم خیلی متشکرم

رضا
1402-04-16 17:50
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

باسلام واحترام زیادت اطلاع نداشتم ولی هراز گاهی به خاطر گاز خوردن ماشینم تو دنده ۱ ،استپر ماشینم رو با بسته میکنم
بعد درست میشه .
بازم استفاده کردیم.تشکر

قاسم
1402-04-01 02:22

سلام و وقت بخیر خدمت تمام عزیزان.ماشین من پراید هاچ بک نسیم مدل ۸۸.چند وقتی هست ماشین بیشتر اوقات روی دور موتور ۴۰۰۰ ماشین به اصطلاح کپ می کنه و از دوباره درست میشه.دستگاه دیاگ هم زدم گفتن فقط زده سنسور میل بادامک اونم درست کردم .شستشو سوزن انژکتور با دستگاه+تعویض شمع و وایر شمع هم انجام دادم ولی متاسفانه هنوز مشکل رو دارم.از دوستان اگه کسی این مشکل رو داشته و برطرف کرده لطفا راهنمایی کنه.

امیر
1402-04-31 09:02
پاسخ به  قاسم

سلام. شما باید فقط صافی بنزین را عوض کنید

موسی
1402-10-18 20:23
پاسخ به  قاسم

مشکل سنسور دور موتوره باید فابریکشو پیدا کنی

قاسم
1402-04-01 02:03

سلام وقت همگی بخیر.ماشین من پراید هاج بک نسیم مدل ۸۸ می باشد. ماشین رو دور موتور ۴۰۰۰ بیشتر اوقات کپ می کنه(می گیره ول می کنه).شمع و وایر شمع عوض کردم وسوزن انژکتور ها رو هم با دستگاه شستشو دادم.دوستان اگه کسی این مشکل رو داشته و برطرف کرده ممنون می شم راهنمایی کنه.

نعمت الله عبداللهی
1402-03-25 12:54
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

اطلاعات بسیار عالی ، جامع و راه گشا هست .
دست شما درد نکنه ، سپاسگزار از گذاشتن این مطالب، موفق باشید

سردبیر
1402-03-27 16:10

ممنون از همراهی شما دوست عزیز

قاسم صابری
1402-03-24 10:07
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بسیار عالی متشکرم

مرادی
1402-03-23 22:06
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

سلام ببخشید من استپرراتمیز کردم ولی بدترشد حالا یک عددنوگرفتم ولی جواب نمیده چکارکنم

Mehdi
1402-05-08 10:45
پاسخ به  مرادی

با دیاگ ریستش کن

محمد تقی مطیعی
1402-03-15 11:55

با سلام استوپر موتور در بازار با مارکهای مختلف وجود دارد اختلاف قیمت انواع گاه حتی به چند برابر میرسد چطور باید از سالم بودن ان ویا کازر کرذدن ان بعداز خرید مظمین بوداصلا مغلوم نیست استوپر خریداری شده کار میکند یا خیر

احسان
1402-02-27 23:10

سلام وقت بخیر
ماشین من ۴۰۵ هست
در حین حرکت یهو دور موتور میفته ماشین خاموش میشه.استارت میزنم استارت میخوره و روشن نمیشه .باید چندین بار استارت بزنم تا روشن شه??????

ارمین
1402-09-22 07:40
پاسخ به  احسان

چشمی دورموتورتو عوض کن

احسان
1402-02-27 23:09

سلام وقت بخیر
ماشین من ۴۰۵ هست
در حین حرکت یهو دور موتور میفته ماشین خاموش میشه.استارت میزنم استارت میخوره و روشن نمیشه .باید چندین بار استارت بزنم تا روشن شه

خلیلی
1402-07-04 08:48
پاسخ به  احسان

سلام ایا زمانی که این مشکل رو داری کولر روشنه یا خاموش؟

محمد امیری مقدم
1402-02-24 20:00

سلام. ایا استوپر موتور در دور موتور های بالا هم کار میکند. من احساس میکنم وقتی وصله تو دور 5ونیم به بالا بهتر گاز میخوره و وقتی سوکت قطع میکنم تودور بالا هم ماشین خنگ میشه یه خورده. ایا این نظریه درسته یا نه؟

حمیدرضا
1402-02-15 18:00

باسلام مطالب بسیار ارزنده ای عزیزان نوشته بودند واینکه تجارب خودشونو دراختیاردیگران قرار میدن جای تشکر داره ومی تونه به خیلیا کمک کنه ممنونم از زحمتی که میکشید