استپر موتور خودرو | بررسی وظایف و علائم خرابی استپر

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رای: 26

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

استپر موتور یکی از قطعات موتور خودرو است که با وجود کوچک‌بودن، وظایف بسیار مهمی برعهده دارد و اطلاع از دلایل و علائم خرابی استپر و هم‌چنین شیوه نگهداری و تعمیر مناسب آن، امری حیاتی است. خرابی یا عدم عملکرد صحیح این قطعه، لذت رانندگی را از شما سلب خواهد کرد. پس با مجله تخصصی همراه مکانیک همراه باشید تا در مقاله پیش رو  با این قطعه مهم بیشتر آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم راجع به استپر و علائم خرابی آن اطلاعاتی را ارائه دهیم. 

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بررسی استپر موتور

استپر موتور چیست؟

استپر قطعه‌ای مهم در موتور خودرو است که روی دریچه گاز خودروها نصب می‌شود. زمانی که پدال گاز فشرده نباشد، استپر که قطعه‌ای الکترونیکی-مکانیکی است، وظیفه تنظیم میزان هوای ورودی به دریچه گاز و همچنین روشن‌نگه‌داشتن ماشین را بر عهده دارد. استپر به‌همراه سنسور دریچه گاز، با دریافت و ارسال اطلاعات به ECU، مانع از خاموش‌شدن خودرو در دورهای پایین موتور می‌شود.

به ‌علت وجود این قطعه در قسمت ورودی دریچه گاز، امکان آلودگی و کثیف‌شدن آن با ذرات معلق و دوده روغن وجود دارد. آلودگی استپر، موجب اختلال در عملکرد آن می‌شود و باید برای تمیزکردن این قطعه اقدام کرد تا آسیب جدی به موتور وارد نشود. 

استپر قطعه‌ای از خودرو

اجزای استپر موتور

این قطعه نیز همانند هر قطعه الکترونیکی دیگر، از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود که هماهنگی تک‌تک این اعضا در کنار هم، باعث عملکرد بی‌نقص این قطعه می‌شود. ازجمله مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده استپر موتور، می‌توان به موتور الکتریکی، فنر نگه‌دارنده، بوش جداکننده، شفت استپر و کلاهک اشاره کرد.

نحوه عملکرد استپر موتور

همان‌طور که گفته شد، این قطعه روی دریچه گاز نصب و توسط کامپیوتر خودرو یا همان ECU کنترل می‌شود. استپر با حرکت رو به جلو و عقب، مقدار ورودی هوا را کنترل می‌کند که این حرکت، به‌واسطه 4 ترانزیستور کنترل می‌شود.

ECU با دریافت دمای موتور و سایر شرایط خودرو، فرمان لازم را به ترانزیستورها ارسال می‌کند و در نتیجه، دریچه استپر باز و بسته می‌شود. درواقع، با افزایش دمای موتور، دریچه آن باز می‌شود و پس از آن‌که دمای موتور کاهش یافت و به‌حد نرمال رسید، مجددا دریچه بسته می‌‌شود. هم‌چنین اگر پدال گاز فشرده نباشد، به‌علت نیاز موتور به هوا، دریچه باز می‌شود تا هوای موردنیاز موتور تامین شود.

 

بررسی عملکر استپر

وظایف استپر موتور

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مهم‌ترین وظیفه این قطعه، روشن‌نگه‌داشتن خودرو در دورهای آرام است؛ اما استپر، وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

ازجمله وظایف استپر موتور خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  استپر در زمان سردبودن موتور، نقش ساسات را ایفا می‌کند؛ یعنی هنگامی ‌که موتور سرد است، با تنظیم سوزن، خودرو با اولین استارت روشن می‌شود.  
 • این قطعه، دور موتور را در زمان گرفتن بار اضافی تنظیم می‌کند؛ به‌عنوان مثال، هنگامی‌ که در هوای گرم کولر خودرو را روشن می‌کنید، عملا در حال تحمیل بار اضافی به موتور هستید؛ در این زمان، باید دور موتور افزایش یابد تا پاسخ‌گوی این بار اضافی باشد که این امر، بر عهده استپر است.

بررسی وظایف استپر

 • یکی دیگر از وظایف استوپر، تنظیم سوخت و هوا در دور پایین است. منظور از دورهای پایین در خودرو، معمولا بین 900 تا 1100 دور در دقیقه است. زمانی‌که خودرو در حال پارک است و موتور خودرو به‌ صورت درجا و نرمال کار می‌کند، تنظیم سوخت و هوای ورودی توسط استپر انجام می‌شود.
 • در زمان تعویض دنده‌ها، این قطعه سرعت خودرو را تنظیم می‌کند. وقتی که راننده هنگام تعویض دنده پای خود را از روی پدال گاز برمی‌دارد، استپر با جلوگیری از بسته‌شدن سریع مسیر هوا، سرعت را تنظیم می‌کند. شایان ذکر است که این موضوع در مواقعی نیز که راننده پای خود را به‌صورت ناگهانی از روی پدال ترمز بردارد، رخ می‌دهد.

علائم خرابی استپر موتور

حال وقت آن رسیده است که به علائم خرابی استپر بپردازیم. مهم‌ترین وظیفه استپر، جلوگیری از خاموش شدن خودرو در دورهای پایین است؛ به‌عبارتی، سرعت موتور در دورهای پایین توسط این قطعه تنظیم می‌شود؛ لذا خرابی آن در دورهای پایین، قابل تشخیص است و اغلب هنگام درجا کارکردن موتور، دور موتور پایدار نیست و مدام تغییر می‌کند. تشخیص خرابی استپر موتور با علائم دیگری نیز همراه است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • افزایش دور موتور بلافاصله پس از روشن‌کردن خودرو
 • خاموش‌شدن خودرو با رهاکردن پدال گاز
 • کاهش دور موتور در بارهای اضافی نظیر روشن‌بودن کولر
 • عدم پایداری دور موتور هنگام درجاکارکردن
 • گازخوردن بی‌دلیل خودرو پس از روشن‌شدن خودرو
 • افزایش دور موتور با افزایش دمای موتور

تمامی نشانه های خرابی استپر موتور، مرتبط با نحوه عملکرد خود استپر هستند؛ چراکه دریچه آن به‌درستی باز و بسته نمی‌شود و در نتیجه، میزان هوای ورودی به موتور مختل شده و موارد فوق ظاهر خواهند شد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

علائم خرابی استپر

شستن استپر موتور

برخی از علائمی که در بالا عنوان شد، به دلیل کثیفی قطعه استپر رخ می‌دهد که  بدون مراجعه به مکانیکی می‌توانید آن را تمیز کنید. در ادامه، نحوه شستن استپر موتور را ذکر خواهیم کرد.

شستشوی استپر

 • خودرو را خاموش کنید و اجازه دهید که موتور به اندازه کافی خنک شود.
 • محل استپر را شناسایی کنید. برای این کار، از راهنمای خودرو کمک بگیرید.
 • پیچ‌های مربوطه را باز کنید و سیم‌ها و سایر اتصالات را از موتور جدا سازید.
 • قطعه استپر را به‌دقت بشویید. برای این کار، می‌توانید از گازوئیل یا اسپری انژکتور استفاده کنید.
 • آن را با استفاده از هوای فشرده خشک کنید.
 • دریچه استپر را چک و از بازوبسته‌شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 • آن را به محل خود بازگردانید، اتصالات سیم‌ها را برقرار کنید و پیچ‌ها را ببندید.

آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟
18
لطفا نظر خود را اینجا بگذاریدx

پس از شستن و نصب مجدد استپر، چند روزی رانندگی کنید؛ چنان‌چه علائم خرابی این قطعه را که در این مقاله ذکر شد، مشاهده نکردید، یعنی مشکل از کثیفی استپر بوده است. اگر دوباره با علائم خرابی مواجه شدید، مشکل از جای دیگری است و برای یافتن ریشه مشکل و تعمیر آن، باید به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

سوالات متداول استپر موتور

در ادامه برخی از سوالات متداول که در این زمینه مطرح شده است را پاسخ خواهیم داد. اگر در رابطه با استپر سوال دارید از قسمت کامنت‌ها با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

شایع‌ترین علامت خرابی استپر موتور چیست؟

اغلب هنگام درجا کار کردن موتور، دور موتور پایدار نبوده و مدام تغییر می‌کند.

آیا کثیف بودن استپر دلیلی برای خراب بودن آن است؟

بله برخی از علائم خرابی استپر موتور به دلیل کثیفی این قطعه رخ می‌دهد. تمیز کردن استپر موتور کار چندان پیچیده‌ای نبوده و شما به‌تنهایی و بدون مراجعه به مکانیکی نیز می‌توانید آن را تمیز کنید که در این مقاله به آن پرداختیم.

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رای: 26

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
148 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
قاسم
۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۰:۰۳

سلام ماشین من سوزوکی ویتارا 1388 اتومات. است. برخی روزها وقتی که کمی ماشین راه می رود و دوباره می خواهد حرکت کند خاموش می شود چند بار این اتفاق تکرار می شود در حرکت آهسته نیز یکدفعه خاموش می شود و چند بار هم پس از روشن شدن دوباره در شروع حرکت خاموش می شود. آیا به استپر مربوط می شه ؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۸:۱۹
پاسخ به  قاسم

دقیقا مشکل شما از استپر خودرو هستش باید تعویضش کنید و لطفا اگر مکانیکی برای خوش زبانی گفت اینو تمیزشم کنی درست میشه زیر بار نرید و عوضش کنید تا دچار مشکلات بعدی نشید حتی اگر هم خواستید تمیزش کنید فقط با دستگاه اینکار رو انجام بدید و با اسپری و سایر موارد کار رو انجام ندید

بی نام
۱۴۰۰-۱۲-۱۲ ۱۱:۳۵

ماشین اتومات استپر نداره ، مرسی
؟؟!! استپر رو با دستگاه می شورن !!؟؟

صادق
۱۳۹۸-۱۲-۲۱ ۲۳:۳۸
پاسخ به  قاسم

من اين مشكل را داشتم احتمال خراب شدن پنپ بنزين است

محمدرضا
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۲۱:۰۶
پاسخ به  صادق

شما سنسور دریچه گازتم بررسی کن

Kia
۱۴۰۰-۰۶-۰۱ ۲۲:۰۶
پاسخ به  قاسم

سلام دوست عزیز سوزن های ریل سوخت چک کن خراب نباشه وی شستشو بده

محمد
۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۲۱:۰۴

سلام ماشین من دنا معمولی هستش یه مقدار که با ماشین سرعت میرم و بعدش سرعت کم میکنم توی دنده دو و سه بیشتر دنده سه یه ریپ کوچیک میزنه انگار یکی ماشین میگیره و ول میکنه شمعامم تازه عوض کردم و ان جی کا ژاپنی گرفتم ولی بازم این ایراد رو داره

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۸
پاسخ به  محمد

روغن گیربکس شما احتمالا خیلی کثیف شده ببرید برای تعویض

رضا
۱۴۰۱-۰۴-۰۳ ۲۳:۲۸

سوییچ پدال کلاچ

صادق
۱۳۹۸-۱۲-۲۱ ۲۳:۴۱
پاسخ به  محمد

احتمال واير..و خود بنزين هاي الان زياده.واير و بايد با شمع باهم عوض كني

حمیدرضا رضایی
۱۳۹۸-۱۲-۲۸ ۱۰:۵۱
پاسخ به  محمد

سلام ماشین من دنا معمولی هست بعضی مواقع هنگام حرکت از 2به 3 که میخوام گاز بدم ریپ میزنه انژکتور هاشو شستشو دادم شمع بوش هم عوض کردم وایر شمع و دسته سیم یک ef7 دیگه رو هم برای تست روش گذاشتم اما باز هم گاهی ریپ میزنه تعمیرکار سنسور اکسیژن رو از مدار خارج کرد اولش خوب بود اما امروز دوباره تو حرکت ریپ زد خواهش میکنم راهنمایی بفر مایید ممنون حمید

حامد
۱۳۹۹-۰۶-۰۱ ۰۹:۲۴

با سلام باک خودرو ،پمپ بنزین مسیر سوخت رسانی اعم از صافی بنزین و سوزن انژکتور باید تمیز شود.بعد از سه سال باک بنزین باید تعویض بشه شستن هم فایده نداره.

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۴۰

مشکل ازکویل هستش احتمالا نیمسوزشده

ابلا
۱۳۹۹-۱۲-۰۵ ۱۵:۴۰

صددرصد ازپمپ بنزین هست خودمنم این مشکل رو داشتم

تعمیرکار حرفه ای
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۱۴:۵۸

مال فیوز اگزوزه حتما چک کنید

رضا
۱۴۰۱-۰۴-۰۳ ۲۳:۲۹

سوییچ پدال کلاچ

اکبر
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۰۹:۱۳
پاسخ به  محمد

سلام.این مورد را تو سورن ef7من داشتم…ببین این عیب احتمال زیاد مال سوزن انژکتور هست اگه سوزنهات یه دست نباشن این مشکل پیش میاد حتما باید همگی یک رنگ وهمگی دارای چهار سوراخ باشن…اگه یکیشون سه سوراخ ویا کمتر وبیشتر باشه این مورد دو به سه رخ میده

سعید دکامی
۱۳۹۹-۰۳-۲۸ ۲۳:۵۰
پاسخ به  محمد

سنسور کیلومتر رو‌حتما یه چک کنین

سمیعی
۱۳۹۹-۱۲-۲۰ ۱۹:۳۸
پاسخ به  محمد

من هم این مشکل را برای ۲۰۶ داشتم۔ پس از مشکلات زیاد در نهایت کویل را عوض کردم۔ درست شد۔

حسین موسوی
۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۰۰:۱۴

سلام خسته نباشین ماشین من پراید صباهستش وقتی ماشین سردمیشه بزورروشن میشه وقتی هم روشن میشه هی خاموش میکنه بایدپام روگازباشه تاخاموش نشه یکم که گرم میشه پدال روول میکنم دورموتورمیادازیک پایین تر ماشین میلرزه،اونوقت فیش استپررودرمیارم هیچ اتفاقی نمیفته میخواستم ببینم استپرماشین خراب شده یانه

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۱۴:۴۱
پاسخ به  حسین موسوی

ببینید اینکه وقتی سرد میشه وسخت استارت میخوره به پمپ بنزین برمیگرده بالا پایین شدن دور موتور برای استپر هستش باید تعمیر بشه

حسن
۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۲۳:۴۰
پاسخ به  حسین موسوی

سلا من هم مثل شما پراید دارم همون اشکالات پراید شما را داره میخواستم بدونم آیا پراید تو درست شد چه جوری

سعید
۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۳:۳۷
پاسخ به  حسین موسوی

استپر عوض کن درست میشه استپر تعطیل شده

ایمان
۱۳۹۸-۱۲-۰۴ ۱۹:۴۷

سلام وقت بخیر
ماشین من رونیز هست. وقتی ماشین سرده،با نیش استارت روشن میشه ولی وقتی گرم میشه باید چنتا استارت بخوره تا روشن بشه. وقتی هم که از دنده دو به بالا میرم رو دور موتور ۲۵۰۰تا۳۵۰۰ماشین ریپ داره و انگار گاز گیره.
بنظرتون مشکل از چیه؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۲-۱۱ ۱۰:۵۷
پاسخ به  ایمان

رله دوبل خودتون رو چک کنید

Mohamad
۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۶:۵۹
پاسخ به  ایمان

فقط سنسوردورموتورمطمئن باش

شهریار
۱۳۹۹-۰۱-۰۷ ۲۳:۵۵

سلام ماشین من پراید ۱۳۲ وقتی ماشینو روشن میکنم دور موتور بعضی وقتا زیاد میشه بخصوص وقتی تو دنده دو و سه دور موتور میره بالا تا حالا سه تا استپر عوض کردم ی مدت خوبه بعد دوباره خراب میشه باید چیکار کنم دریچه هوا رو مکانیک دیده میگه مشکل نداره

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۴۵
پاسخ به  شهریار

دوتامشکل میتونه باشه سیم گاز.سنسورموقعیت دریچه گازکه یکیش گیرداره

جعفر
۱۳۹۹-۰۲-۰۴ ۱۲:۲۴

سلام.ماشین بنده پزو روآ ست یک سوال دارم چرا دوره موتور همیشه پایین درحدی که ماشین خاموش میشه یا مشکل از استپر است یا نه.هم روی گاز هم روی بنزین همین مشکل دارم.ممنون میشم جوابم بدین

آزادی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۲:۱۵
پاسخ به  جعفر

باسلام ماشین بنده روا۸۵دوگانه شرکتی مدتیه این مشکل و دارم.هرجابردم ایرادشو پیدانکردن.چراغ چک روشن وخاموش میشد.گفتن خطای سنسور میل سوپاپ داره زیر کوئل هستش.خودم سنسور میل سوپاپ رو باز کردم روغنی بود تمیزش کردم بستم.چراغ چک خاموش شد استپر بردم خدمات برق و دیاگ با ضمانت و شرط سلامت بستم الان مشکل خاموش شدن و گاز خوردن و کپ نداره دیگه

شاهرخ
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۰۳:۴۲
پاسخ به  جعفر

سیم گازتون رو یکدرجه بیشتر ریگلاژ کنید تا دور موتور بیاد روی ۱۰۰۰ اونوقت دیگه خاموش نمیشه

مجید
۱۳۹۹-۰۲-۰۷ ۱۷:۳۱

سلام ماشین ساینا دارم وقتی روشن میکنم یه مقداری بد کار میکنه و بوی بدی از اگزوز میاد مثل اینکه احتراق خوب انجام نمیشه .بعد از حدود ۳ دقیقه ماشین دیگه اون بوی بد اگزوز نمیده .
شمع موتور ان جی کی سوزنی انداختم و سنسور اکسیژن بالا و پایین و ان تی کی انداختم حتی سنسور میل سوپاپ رو هم عوض کردم ولی درست نشد . الانم خطای سنسور اکسیژن پایین میده و چراغ چک بعد حدود ۳ روز خاموش و روشن میشه.

علی
۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۱۹:۵۶
پاسخ به  مجید

دود کردن خودرو وقتی موتور سرد است عادی است چون هم ecu مقدار سوخت به هوای بیشتری داخل سیلندر می فرستد و هم کاتالیست به اندازه کافی گرم نشده است تا هیدروکربنهای نسوخته را از بین ببرد.

آرشاوین
۱۳۹۹-۰۲-۲۵ ۱۶:۳۴

با سلام. سپاس از مطالب مفید و کاربردی که جهت استفاده دیگران گذاستین. خدا قوت

سعید مسگری
۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۰۷:۲۳

باسلام.خودرو بنده تیبا ۹۲ هست.روی دست انداز یا موقع توقف بعد از ترمز یکدفعه دور موتور پایین میاد وماشین خاموش میشه

مهدی
۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۰۹:۳۸
پاسخ به  سعید مسگری

استپر مشکل داره اول سرویسش کن با انژکتور شور و باهاش کار کن اگه تغییری نکرد عوض کن البته با یه جنس اصلی …

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۴۷
پاسخ به  سعید مسگری

سنسورضربه یااینرسی وچک کن

متین جلیلی
۱۳۹۹-۰۳-۲۱ ۱۸:۴۶

سلام ماشین من پراید ۱۱۱ در حال حرکت خاموش میکنه؟؟چرا؟؟؟

امین
۱۳۹۹-۰۴-۰۵ ۰۱:۵۵

با سلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون. ماشین من پراید ۱۳۲ مدل ۸۹، مدتیه کارکرد موتور با نوسان همراه شده. کم پیش میاد که خوب کار کنه ولی ۹۹ درصد مواقع نوسان داره و برق خودرو و نور تمام چراغهای ماشین حتی ساعت و صدای پمپ بنزین هم با اون نوسانی شدن. احتمال خرابی استپر هست؟

شاهرخ
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۰۳:۵۱
پاسخ به  امین

نوسان در برق خودرو مربوط به استپر نیست
خودرورا ببرید یک باطری ساز ماهر تا برق دزدی احتمالی رو پیدا کنه
احتمالا از دینام میتونه باشه

محمد
۱۳۹۹-۰۵-۰۶ ۱۴:۰۱
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

دمتون گرم خیلی خوب راجبه استپر موتور توضیح دادید

Zahra
۱۳۹۹-۰۵-۰۸ ۲۳:۰۹

باسلام ماشین من پژو405 هست مدل 84 جدیدا ماشین توی دنده 1 و 2 و به طرز خفیف توی 3 ریپ میخوره اینجور که انگار ماشین یه توقفی داره و یهو پرت میشه جلو وایر هارو تعویض کردم بهتر شد ولی کامل خوب نشده شمع هاهم مشکلی نداشتن
لطفا راهنمایی کنید باید چیشو بررسی کنم؟
ممکن از سنسور باشه؟
توی زمستون و سرما بیشتر ریپ میخوره تا الان

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۵۰
پاسخ به  Zahra

کویل دوبل ووایروشمعهاروعوض کن.ازوایرهابه بدنه اتصال داره به قولی برق دزدی داره

آزادی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۲:۱۱
پاسخ به  Zahra

شمع و وایر حتما باهم تعویض بشن نه جداجدا

Last edited 1 year ago by آزادی
شاهرخ
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۰۳:۴۷
پاسخ به  Zahra

اگر ایرد از شمع و وایر نیست،سوزن انژکتورتون رو بدید شستشو کنن

سجاد
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۱۰:۰۹

با عرض سلام من یک سمند مدل 83 دارم وقتی با سرعت بالا توcngمیرم وقتی سرعت رو کاهش میدم میخوام دنده کم کنم ماشین خاموش میشه و هم اینکه تو cngدرحالت سکون دوره موتور کاهش افزایش پیدا میکنه ممنون میشم دلیل خرابیش رو بهم بگید

Ahmad
۱۳۹۹-۰۵-۲۲ ۱۷:۱۵

سلام و درود بر شما دوستان. دوستان من یه مشکلی دارم چند مدته ماشین منو کلافه کرده…حقیقتش ماشین تو صبح های که هوا سرد هست وقتی روشن مسنکنم دور موتور حالت سکته بالا پایین میشه وبعضی مواقع دور موتور طوری میاد ماشین که ماشین خاموش میشه و این عمل ادامه داره تا جایی که ماشین گرم بشه بعد خوب میشه و نرمال میشه ماشین. بعد مشکل دیگه ای که داره بنظرم مرتبط به همین خرابی هست تو هوای سرد وقتی رانندگی میکنم ماشین با این که کلا سرد نیست و حتی آمپر دما ۳ خانه هست دقیقا مثل حالتی میشه… بیشتر »

علی
۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۲۰:۰۵
پاسخ به  Ahmad

انژکتور ها، فشار بنزین و تراکم سیلندرها را در صورت امکان چک کن.

شایان
۱۳۹۹-۰۵-۳۰ ۱۲:۴۱

سلام خسته نباشید من یه تیبا مدل ۹۸ دارم ۲۰ هزار تا کار کرده ماشین روی سرعت گیر ها پشت چراغ قرمز و بعضی وقتا که ۵،۶ دقیقه درجا روشنه خاموش میشه این مشکل دائمی نیست فقط بعضی وقتا اتفاق میوفته جدیدن وقتی خاموش میشه دیگه روشن نمیشه و باید با گاز زیاد روشنش کنم وقتی باهاش در این حالت یه مقدار حرکت میکنم چک موتورش روشن میشه و بلافاصله وقتی پامو از گاز برمیدارم خاموش میشه و چندین بار بردم نمایندگی سنسور اکسیژن عوض کردم دیاگ ارور سنسور اکسیژن بالا میداد ولی حل نشده وقتی کولر رو هم روشن… بیشتر »

محسن
۱۳۹۹-۰۶-۰۵ ۱۲:۵۸
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بله

احمدرضا
۱۳۹۹-۰۶-۲۸ ۲۰:۵۶

سلام تقریبا یک ماه پیش سرسیلندر پژو ۴۰۵ رو عوض کردم از اون موقع ماشین کمی لرزش داره روی دور درجا ولی به محض راه افتادن یا گاز دادن بطور کلی لرزش برطرف میشه فقط در دور درجا لرزش داره مشکل استپر
میتونه باشه

Last edited 1 year ago by احمدرضا
Alireza
۱۳۹۹-۰۷-۰۸ ۰۱:۴۱

سلام خواهشا جواب بدید من ی پراید مدل 89 دارم وقتی ماشین سردع دیر روشن میشع ولی وقتی ماشین گرمه با ی استارت روشن بازم ک میمونه سرد میشع سخت استارت میخورع علتش چیه؟ در ضمن وقتی ام روشن میشع دور موتور رو یک ونیمع بعدش میاد کم کم رو یک

امیرحسین
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۱۴:۳۶
پاسخ به  Alireza

سلام منم همین مشکل رو دارم میشه بگید شما چیکار کردید درست شد؟؟؟

Behroz
۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۱۵:۱۷
پاسخ به  Alireza

سلام سنسور دمای آب عوض کن درس میشه

علی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۲:۰۳

سلام من ام جی gsدارم تو حرکت زمانی که گاز زیاد میدم و پام را از رو پدال برمیدارم چند ثانیه همینجور گاز میخوره بعد به حالت نرمال برمیگرده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

حمید
۱۳۹۹-۱۱-۱۹ ۰۱:۴۹
پاسخ به  علی

احتمالن از سنسور دریچه گاز هستش

رضا
۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۱۴:۴۴

سلام استپر 405 رو مکانیک روی 206 تیپ 5 انداخت استپر206 تیپ5 بهش نمی‌خورد استپر قبلی هم مال 405 بود مشکلی پیش میاد یانه

امین
۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۰۱:۳۱

سلام من پراید دارم توحرکت موقعی که دنده رو عوض میکنم دور موتور ثابت میمونه پایین نمیاد باچند بار گاز دادن درست میشه مشکل چیه ممنون میشم جواب بدین

مهدی
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۱۳:۳۱
پاسخ به  امین

سلام. پراید منم همین مشکل رو داره، و وقتی پارو از رو گاز برمیدارم، دور موتور دیر میاد پایین. موقع حرکت تو دنده یک هم، پارو که از رو گاز برمیدارم یکم سرعت کم شه، یهو کلا گاز ول میشه، یکم پدال رو فشار میدی، یهو میپره.
مشکل فک کنم از استپر باشه. شما چیکار کردید درست شد؟

Milad
۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۰۸:۰۴

سلام
از زمانی که ماشین رو دستی cng کردم این سری 3 هست ک استوپر ماشین میسوزه در طی 5ماه لطفا راهنمایی کنید

رضا
۱۳۹۹-۰۸-۱۸ ۱۳:۲۵

ماشین هاوال اچ 2 دارم مدتی است که وقتی صبح استارت می زنم ابتدا در حالتی که دور موتور بالای یک هست نوسان در دور موتور و لرزش ماشین دارم که بعد از حدود 10 ثانیه خوب می شود. در اینحالت بوی بدی از اگزوز خارج شده و دوده در آن تشکیل می شود در طول روز که ماشین گرم است دیگر چنین مشکلی ندارم و این نوسان و بالا و پایین شدن دور موتور را زمانی که موتور در اول صبح سرد هست دارم. ضمنا یکی دوبار هم شد که وقتی ماشین را در صبح که روشن کردم دور… بیشتر »

علی
۱۳۹۹-۰۸-۲۰ ۱۶:۴۲

سلام
ماشین من پژو پارس معمولی هست . چند ماهی هست که دوگانه سوز سی ان جی کردم ماشین رو… الان چند روزه که ماشینم وقتی روی سی ان جی هستم توی حالت خلاص دور موتور زیر ۱ میاد و حتی خاموش میشه ولی وقتی روی بنزین هست توی حالت خلاص دور موتور بالای ۱ونیم و حتی ۲ میمونه…
اگه ممکنه راهنماییم کنید
ممنونم

کامل
۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۱۱:۱۵
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر ممنون از راهنمایتون

بهنام
۱۳۹۹-۰۸-۲۹ ۲۰:۵۷

سلام بنده یک سمندlx 88 دارم, چند ماهه که صدای موتور خیلی خشن و بَم شده و انگار دائم 3 کار میکنه. شمعها وایرها رو تعویض کردم، استپرموتور و حتی کابل استپر هم تعویض کردم، دیاگ زدم انژکتور شویی هم بردم، اما درست نشد. دیروز استپر رو باز کردم و محلی که استپر روی آن بسته میشه(دریچه گاز) رو چک کردم متوجه خراشیدگی هایی در قسمتی که کلاهک استپر وارد آن میشود شدم! خراشیدگی ها درون حفره ای است که کلاهک استپر (بعداز بسته شدن استپر) در آنجا حرکت میکند. ممکنه راهنماییم کنید؟ بخدا خسته شدم از بس استپر، شمع… بیشتر »

فرزاد
۱۳۹۹-۰۹-۰۵ ۰۸:۳۹

سلام ماشین من ال90هست حدود یکماهی است موتورماشین صداش زیاد شده .چه پس از روشن شدن وچه درحال حرکت .انگار پشت وانت نشستی وصداش گوش خراش شده .پیش مکانیک نگرفتم مدلش87 هست ولی با بعضیا که صحبتش روکردم هرکسی یه چیزی یکی میگه شایدواترپمپه-یکی دیگه……

مهدي
۱۳۹۹-۰۹-۰۷ ۰۸:۴۴

سلام و عرض خسته نباشيد . ماشین من پراید نسيم ٨٥ هست ، وقتی موتور ماشین سرد هست ، به زور روشن میشه ، بار ها بايد استارت بزنم و بايد پدال گاز را هم نگه دارم تا بلاخره ماشين روشن بشه و وقتي روشن شد يه كم ماشين لرزش داره و اگه پدال گاز رو رها كنم دوباره ماشين خاموش ميشه و بايد ٣٠ الي ٤٠ ثانيه گاز بدم اون وقت با رها كردن پدال گاز ماشين روشن ميمونه. پس از اينكه اين مراحل را طي كردم و موتور گرم شد با خاموش كردن ماشين ديگه با تك استارت… بیشتر »

حسین
۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۲۲:۳۸

سلام خسته نباشید ماشین من پراید معمولیه بعد از روشن شدن دور موتور میره رو 2 و بعد از چند ثانیه میاد نزدیک 1 بعد از هربارگاز دادن تکرار میشه در حال حرکت وقتی کلاچ میگیری هم اول میره رو 2 بعد چند ثانیه میاد نزدیک 1 علت چیه؟؟؟؟

مهدی
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۱۳:۳۵
پاسخ به  حسین

دقیقا مشکل ماشین منو داره، پراید ۱۳۱ دارم.
تو دنده یک هم نمیشه با دور موتور یکسان حرکت کرد. یا گاز ول میشه، یا یخورده فشار بدی، میپره و دور برمیداره که باید بری دنده دو. چیکار کردید درست شد؟

بهنام
۱۴۰۰-۱۲-۰۹ ۲۱:۳۳
پاسخ به  مهدی

سلام پراید منم مدل ۹۵ چنساله همین مشکلو داره استوپرم عوض کردم چنبار درست نشد دیاگم میزنم مکانیک میگه سنسور دریچه گازتم سالمه و دیاگ خطایی نشون نمیده

مصطفی دانشی
۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۰۸:۲۲
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

عالی

علی
۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۰۶:۳۱

سلام خودرو من سد ال ایکس مدل 88هست چند روزی هست که استارد میزنم که روشن کنم خیلی استارد میخوره تا خودرو روشن بشه شمع و وایر هارا تعویض کزدم درست نشد و انژکتورهارادادم شستشو کردن و دیاک هم زدم ولی هیچ خطایی نداشت باز هم درست نشد احتمالا از استپر میشود ممنون اگر راهنمایی کنید

مهدی
۱۳۹۹-۰۹-۲۲ ۱۰:۵۸

خرابی استپر باعث میشه ماشین روشن نشه؟؟

صمد
۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۰۰:۰۳

سلام من پراید ۹۵ دارم..بعضی وقتا حین حرکت بیشتر وقتی که دمای موتور پایینه پدال گاز را فشار میدم ماشین چند لحظه گاز نمیخوره انگار که خفه شده بعدش درست میشه…خواستم دلیلشو بدونم…شمع.. سوزن سوخت..کویل..دریچه گاز..استپر موتور عوض کردمو و تمیز کردم ولی فایده نداشت.

همایون
۱۴۰۰-۱۲-۰۵ ۲۳:۱۴
پاسخ به  صمد

مشکل ازسنسور یا همون ولوم دریچه گازه باید تعویض بشه

مسعود کاظمی
۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۱۲:۱۳

سلام و خسته نباشید بابت راهنمایی های عالی شما، ماشین من ۲۰۶ تیپ ۲ هستش، وقتی دور موتور پایینه و گاز میدم موتور تا مرز خاموش شدن میره و در باقی مواقع مثل ساعت کار میکنه، میخوام بدونم این مشکل میتونه از استپر باشه یا از جای دیگه ای هستش؟!

امیرحسین
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۱۴:۳۲

سلام من وقتی استارت میزنم با تک استارت روشن نمیشه
باید سوییچ رو نگه دارم.وقتی هم روشن میشه یکدفعه دور موتور خیلی میره بالا
میخواستم بدونم استپر مشکلی داره؟؟؟؟

سیاوش
۱۳۹۹-۱۰-۲۶ ۰۸:۵۳

به نظر شما استپر بعد از ۹ سال باید تعویض بشه؟

حامد
۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۰۴:۴۲
پاسخ به  سیاوش

سلام بستگی به زود یا دیر خراب شدن استپر موتور فقط هر ۶ ماه یا یه سال باید استپر رو بدی بازکنن تمیزش کنن ولی این سوال شما اصلا منطقی نبود چون قطعه ماشین بستگی به سال نداره ب این بستگی‌ داره ک چه موقع از کار بیفته..

مرتض
۱۳۹۹-۱۰-۲۹ ۲۲:۰۰
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیلی ممنون

حامد
۱۳۹۹-۱۱-۰۱ ۰۸:۲۷
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

سلام.همه اطلاعات از قبیل کاربرد قطعه و نحوه شستن، عالی بود. دست مریزراد

مجتبی جباری
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۶:۴۵

سلام من تیبای ۹۰ دارم تابستونها در سر بالایی ها یه و ریب میخوره سنسور اکسیژن شمع و وایر هارو عوض کردم بازم همون عیب داره خواهش میکنم راهنماییم کنید

وحید
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۸:۲۲

سلام
ماشین پژو پارس tu5 هستش مشکلی که من دارم اینه که تو دنده ۲ که حرکت میکنم و سر گاز که بدم ماشین از جا میکنه و گاز را که ول میکنم ماشین سریع به قول معروف کپ میکنه و اینکه یه مشکلی هم که داره بعضی اوقات پشت ترافیک که خلاص میکنم ماشین هنوز گاز میخوره و چند ثانیه بعد ول میکنه
ممنون میشم اگه جواب منو بدید

مهدی
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۱۳:۳۶
پاسخ به  وحید

دقیقا همین مشکل رو دارم با کل مشخصات، ولی ماشینم پراید ۱۳۱. چیکار کردید درست شد؟

وحید
۱۳۹۹-۱۱-۲۰ ۲۱:۱۴
پاسخ به  مهدی

من هنوز مشکل را دارم و برطرف نشده

میرصابر
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۰۳:۱۳
پاسخ به  وحید

سنسور دریچه گاز رو تعویض کن

ایرج
۱۳۹۹-۱۱-۰۷ ۲۲:۲۳

سلام, من یه ال ٩٠ دارم که برای شروع حرکت اگه گاز رو پر نکنم خاموش میشه, مخصوصا موقع پارک کردن و زمانی که فرمان خودرو میچرخه این موضوع بیشتر حس میشه. همینطور موقع سرگاز زدن دور موتور به شدت افت میکنه و دوباره بالا میاد و در زمان دنده کشی پا رو که از روی کلاچ برمیدارم ماشین خیلی خودشو تو میکشه, انگار که معکوس کشیدم. لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست?

عباس
۱۳۹۹-۱۱-۰۹ ۱۰:۱۱
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بسیار عالی بود.

حسین ع
۱۳۹۹-۱۱-۱۲ ۰۰:۲۰

سلام خسته نباشید ماشین من ۴۰۵ مدل ۹۳ هستش چند روزیه ک ماشین گاز میخوره و بعضی وقتا دور موتور خیلی میاد پایین و بعضی وقتا هم خاموش میشه و چراغ چک همیشه روشن خاموش میشه ۳ تا استپر موتور عوض کردم اما درست نشد پیش هرکیم میرم نمیدونه چیه تنظیم موتورم رفتم دستگاه زد ولی بازم نشد بنظرتون چشه؟؟؟؟

حسین ع
۱۳۹۹-۱۱-۱۲ ۰۰:۲۸

سلام خسته نباشید ماشین من ۴۰۵ مدل ۹۳ هستش چند روزیه ک ماشین گاز میخوره و بعضی وقتا دور موتور خیلی میاد پایین و بعضی وقتا هم خاموش میشه و چراغ چک همیشه روشن خاموش میشه ۳ تا استپر موتور عوض کردم اما درست نشد پیش هرکیم میرم نمیدونه چیه تنظیم موتورم رفتم دستگاه زد ولی بازم نشد بنظرتون چشه؟؟؟؟

پوریا
۱۳۹۹-۱۱-۲۳ ۰۸:۳۲
پاسخ به  حسین ع

سلام..چشمک زدن چک مربوط به جرقه هست که عمده مشکلات از شمع وایر و کویل هست..اینارو بررسی کنید

اصغر موسی زاده
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۸:۵۴
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیلی عالی بود ممنون از مطالبی که گذاشتین

محمد
۱۳۹۹-۱۱-۲۲ ۰۰:۰۵

سلام اگه استپر خراب بشه از شتباب ماشبن كم ميكنه ماشين ريپ ميزنه؟؟؟ماشبن ميلرزه ازچيه اصلا بيشتر از٨٠تا نميشه رفت اصلا

محمد
۱۳۹۹-۱۱-۲۲ ۰۰:۰۷

سلام ماشين من پرليد صبا هستش وقتي روشن ميكنم صب ماشينو كل اتاق ميلرزه يا وقتي بام رو گاز نيس اتاق ميلرزه اصلا هم شتاب نداره بيشتر از٨٠تا نميشه رفت مشكل از چيه

شاهین
۱۳۹۹-۱۱-۲۳ ۱۲:۲۳

سلام دوستان ماشین من پرشیا ۸۵ هست زمانی که ماشین سرده با استارت اول روشن نمیشه استارت میخوره با نیش استارت میخواد روشن بشه نمیتونه تا سه یا چهارمین استارت بدون مکث خیلی خوشگل روشن میشه دلیلش چیه استوپر هست ایا؟؟؟

امیر
۱۳۹۹-۱۲-۰۴ ۱۹:۴۱

اگه با این وضعیت خرابی یا کثیفی استپر ادامه بدیم تا مدتی ، چه تاثیری روی موتور میذاره؟