در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم راجع به استپر موتور و علائم خرابی استپر موتور خودرو اطلاعاتی را برای شما مخاطبین عزیز شرح دهیم. استپر موتور یکی از قطعات موتور خودرو است که با وجود کوچک بودن، وظایف بسیار مهمی برعهده داشته و اطلاع از علائم و دلایل خرابی استپر و همچنین شیوه نگهداری و تعمیر مناسب آن امری حیاتی است.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا رو کلیک کن.

خرابی یا عدم عملکرد صحیح این قطعه، لذت رانندگی را از شما سلب خواهد کرد. پس با مجله تخصصی همراه مکانیک همراه باشید تا در مقاله « علائم خرابی استپر موتور خودرو » با این قطعه مهم بیشتر آشنا شوید.

علائم خرابی استپر موتور خودرو
استپر

استپر موتور چیست؟

استپر قطعه‌ای مهم در موتور خودرو است که بر روی دریچه گاز خودروها نصب می‌شود. در زمانی که پدال گاز فشرده نباشد، استپر که قطعه‌ای الکترونیکی-مکانیکی است وظیفه تنظیم میزان هوای ورودی به دریچه گاز و همچنین روشن نگه‌داشتن ماشین را برعهده دارد. استپر یا سنسور دریچه گاز با دریافت و ارسال اطلاعات به ECU، مانع از خاموش شدن خودرو در دورهای پایین موتور می‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

به‌علت وجود استپر در قسمت ورودی دریچه گاز امکان آلودگی و کثیف شدن آن با ذرات معلق و دوده روغن وجود دارد. آلودگی استپر یا سنسور دریچه گاز موجب اختلال در عملکرد آن شده و باید برای تمیز کردن این قطعه اقدام کرد تا آسیب جدی به موتور وارد نشود. 

علائم خرابی استپر موتور خودرو

اجزای استپر موتور

استپر نیز همانند هر قطعه الکترونیکی دیگر از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود که هماهنگی تک‌تک این اعضا در کنار هم باعث عملکرد بی‌نقص این قطعه می‌شود. ازجمله مهم‌ترین اجزا استپر موتور می‌توان به موتور الکتریکی، فنر نگهدارنده، بوش جداکننده، شفت استپر موتور و کلاهک اشاره کرد.

نحوه عملکرد استپر موتور

همان‌طور که گفته شد استپر موتور بر روی دریچه گاز نصب شده و توسط کامپیوتر خودرو یا همان ECU کنترل می‌شود. استپر موتور با حرکت رو به جلو و عقب، مقدار ورودی هوا را کنترل کرده که این حرکت به‌واسطه 4 ترانزیستور کنترل می‌شود.

ECU با دریافت دمای موتور و سایر شرایط خودرو، فرمان لازم را به ترانزیستورها ارسال می‌کند و در نتیجه دریچه استپر موتور، باز و بسته می‌شود. درواقع با افزایش دمای موتور، دریچه استپر موتور باز شده و پس از آن‌که دمای موتور کاهش یابد و به‌حد نرمال برسد، مجددا دریچه استپر موتور بسته می‌‌شود. همچنین اگر پدال گاز فشرده نباشد، به‌علت نیاز موتور به هوا، دریچه استپر موتور باز شده تا هوای مورد نیاز موتور تامین شود.

آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟
4
لطفا نظر خود را اینجا بگذاریدx
علائم خرابی استپر موتور خودرو
علائم خرابی استپر موتور خودرو

 وظایف استپر موتور

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مهم‌ترین وظیفه استپر موتور روشن نگه داشتن خودرو در دورهای آرام است؛ اما استپر موتور، وظایف دیگری نیز برعهده دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ازجمله وظایف استپر موتور خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  استپر در زمان سرد بودن موتور نقش ساسات را ایفا می‌کند، یعنی هنگامی ‌که موتور سرد است با تنظیم سوزن، خودرو با اولین استارت روشن می‌شود.  
 • استپر دور موتور را در زمان گرفتن بار اضافی تنظیم می‌کند، به‌عنوان مثال هنگامی‌ که در هوای گرم کولر خودرو را روشن می‌کنید، عملا در حال تحمیل بار اضافی به موتور هستید؛ در این زمان باید دور موتور افزایش یابد تا پاسخگوی این بار اضافی باشد که این امر برعهده استپر موتور است.
علائم خرابی استپر موتور خودرو
محل استپر موتور – علائم خرابی استپر موتور خودرو
 • یکی دیگر از وظایف استپر موتور تنظیم سوخت و هوا در دور پایین است. منظور از دورهای پایین در خودرو معمولا دورهای بین 900 تا 1100 دور در دقیقه است و زمانی‌که خودرو در حال پارک بوده و موتور خودرو به‌صورت درجا و نرمال کار می‌کند؛ تنظیم سوخت و هوای ورودی توسط استپر انجام می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
 • در زمان تعویض دنده‌ها استپر سرعت خودرو را تنظیم می‌کند. وقتی که راننده به هنگام تعویض دنده پای خود را از روی پدال گاز برمی‌دارد، استپر موتور با جلوگیری از بسته شدن سریع مسیر هوا، سرعت را تنظیم می‌کند. شایان ذکر است که این موضوع در مواقعی که راننده پای خود را به‌صورت ناگهانی از روی پدال ترمز بردارد نیز رخ می‌دهد.

علائم خرابی استپر موتور

حال وقت آن رسیده که به علائم خرابی استپر موتور خودرو بپردازیم. مهم‌ترین وظیفه استپر موتور، جلوگیری از خاموش شدن خودرو در دورهای پایین است؛ به‌عبارتی سرعت موتور در دورهای پایین توسط استپر موتور تنظیم می‌شود، لذا خرابی استپر موتور در دورهای پایین قابل تشخیص است و اغلب هنگام درجا کار کردن موتور، دور موتور پایدار نبوده و مدام تغییر می‌کند. خرابی استپر موتور با علائم دیگری نیز همراه است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

علائم خرابی استپر موتور خودرو
علائم خرابی استپر موتور خودرو
 • افزایش دور موتور بلافاصله پس از روشن کردن خودرو
 • خاموش شدن خودرو با رها کردن پدال گاز
 • کاهش دور موتور در بارهای اضافی نظیر روشن بودن کولر
 • عدم پایداری دور موتور در هنگام کار درجا
 • گاز خوردن بی‌دلیل خودرو پس از روشن شدن خودرو
 • افزایش دور موتور با افزایش دمای موتور

تمامی علائم خرابی استپر موتور خودرو مرتبط با نحوه عملکرد خود استپر موتور هستند؛ چراکه دریچه استپر موتور به درستی باز و بسته نشده و در نتیجه میزان هوای ورودی به موتور مختل و موارد فوق ظاهر خواهند شد.

شستن استپر موتور

برخی از علائمی که در بالا عنوان شد به دلیل کثیفی استپر موتور رخ می‌دهد. تمیز کردن استپر موتور کار چندان پیچیده‌ای نبوده و شما به‌تنهایی و بدون مراجعه به مکانیکی نیز می‌توانید آن را تمیز کنید. در ادامه مراحل تمیز کردن استپر موتور خودرو ذکر شده است:

علائم خرابی استپر موتور خودرو
شستن استپر – علائم خرابی استپر موتور خودرو
 • خودرو را خاموش کرده و اجازه دهید که موتور به اندازه کافی خنک شود.
 • محل استپر موتور را شناسایی کنید. برای این کار از راهنمای خودرو کمک بگیرید.
 • پیچ‌های مربوطه را باز کنید و سیم‌ها و سایر اتصالات را از موتور جدا سازید.
 • استپر موتور را به‌دقت بشویید. برای این کار می‌توانید از گازوئیل یا اسپری انژکتور استفاده کنید.
 • استپر موتور را با استفاده از هوای فشرده خشک کنید.
 • دریچه استپر موتور را چک کرده و از باز و بسته شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 • استپر موتور را به محل خود بازگردانده، اتصالات سیم‌ها را برقرار کنید و پیچ‌ها را ببندید.

پس از شستن و نصب مجدد استپر موتور چند روزی رانندگی کنید؛ چنانچه علائم خرابی که در مقاله «علائم خرابی استپر موتور خودرو» ذکر شد را مشاهده نکردید، یعنی مشکل از کثیفی استپر موتور بوده است. اگر دوباره با علائم خرابی استپر موتور مواجه شدید یعنی مشکل از جای دیگری است و برای تعمیر آن و یافتن ریشه مشکل باید به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

شایع‌ترین علامت خرابی استپر موتور چیست؟

اغلب هنگام درجا کار کردن موتور، دور موتور پایدار نبوده و مدام تغییر می‌کند.

آیا کثیف بودن استپر دلیلی برای خراب بودن آن است؟

بله برخی از علائم خرابی استپر موتور به دلیل کثیفی این قطعه رخ می‌دهد. تمیز کردن استپر موتور کار چندان پیچیده‌ای نبوده و شما به‌تنهایی و بدون مراجعه به مکانیکی نیز می‌توانید آن را تمیز کنید که در این مقاله به آن پرداختیم.

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
51 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
قاسم
۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۰:۰۳

سلام ماشین من سوزوکی ویتارا 1388 اتومات. است. برخی روزها وقتی که کمی ماشین راه می رود و دوباره می خواهد حرکت کند خاموش می شود چند بار این اتفاق تکرار می شود در حرکت آهسته نیز یکدفعه خاموش می شود و چند بار هم پس از روشن شدن دوباره در شروع حرکت خاموش می شود. آیا به استپر مربوط می شه ؟

سردبیر
۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۸:۱۹
پاسخ به  قاسم

دقیقا مشکل شما از استپر خودرو هستش باید تعویضش کنید و لطفا اگر مکانیکی برای خوش زبانی گفت اینو تمیزشم کنی درست میشه زیر بار نرید و عوضش کنید تا دچار مشکلات بعدی نشید حتی اگر هم خواستید تمیزش کنید فقط با دستگاه اینکار رو انجام بدید و با اسپری و سایر موارد کار رو انجام ندید

صادق
۱۳۹۸-۱۲-۲۱ ۲۳:۳۸
پاسخ به  قاسم

من اين مشكل را داشتم احتمال خراب شدن پنپ بنزين است

محمد
۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۲۱:۰۴

سلام ماشین من دنا معمولی هستش یه مقدار که با ماشین سرعت میرم و بعدش سرعت کم میکنم توی دنده دو و سه بیشتر دنده سه یه ریپ کوچیک میزنه انگار یکی ماشین میگیره و ول میکنه شمعامم تازه عوض کردم و ان جی کا ژاپنی گرفتم ولی بازم این ایراد رو داره

سردبیر
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۸
پاسخ به  محمد

روغن گیربکس شما احتمالا خیلی کثیف شده ببرید برای تعویض

صادق
۱۳۹۸-۱۲-۲۱ ۲۳:۴۱
پاسخ به  محمد

احتمال واير..و خود بنزين هاي الان زياده.واير و بايد با شمع باهم عوض كني

حمیدرضا رضایی
۱۳۹۸-۱۲-۲۸ ۱۰:۵۱
پاسخ به  محمد

سلام ماشین من دنا معمولی هست بعضی مواقع هنگام حرکت از 2به 3 که میخوام گاز بدم ریپ میزنه انژکتور هاشو شستشو دادم شمع بوش هم عوض کردم وایر شمع و دسته سیم یک ef7 دیگه رو هم برای تست روش گذاشتم اما باز هم گاهی ریپ میزنه تعمیرکار سنسور اکسیژن رو از مدار خارج کرد اولش خوب بود اما امروز دوباره تو حرکت ریپ زد خواهش میکنم راهنمایی بفر مایید ممنون حمید

حامد
۱۳۹۹-۰۶-۰۱ ۰۹:۲۴

با سلام باک خودرو ،پمپ بنزین مسیر سوخت رسانی اعم از صافی بنزین و سوزن انژکتور باید تمیز شود.بعد از سه سال باک بنزین باید تعویض بشه شستن هم فایده نداره.

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۴۰

مشکل ازکویل هستش احتمالا نیمسوزشده

اکبر
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۰۹:۱۳
پاسخ به  محمد

سلام.این مورد را تو سورن ef7من داشتم…ببین این عیب احتمال زیاد مال سوزن انژکتور هست اگه سوزنهات یه دست نباشن این مشکل پیش میاد حتما باید همگی یک رنگ وهمگی دارای چهار سوراخ باشن…اگه یکیشون سه سوراخ ویا کمتر وبیشتر باشه این مورد دو به سه رخ میده

سعید دکامی
۱۳۹۹-۰۳-۲۸ ۲۳:۵۰
پاسخ به  محمد

سنسور کیلومتر رو‌حتما یه چک کنین

حسین موسوی
۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۰۰:۱۴

سلام خسته نباشین ماشین من پراید صباهستش وقتی ماشین سردمیشه بزورروشن میشه وقتی هم روشن میشه هی خاموش میکنه بایدپام روگازباشه تاخاموش نشه یکم که گرم میشه پدال روول میکنم دورموتورمیادازیک پایین تر ماشین میلرزه،اونوقت فیش استپررودرمیارم هیچ اتفاقی نمیفته میخواستم ببینم استپرماشین خراب شده یانه

سردبیر
۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۱۴:۴۱
پاسخ به  حسین موسوی

ببینید اینکه وقتی سرد میشه وسخت استارت میخوره به پمپ بنزین برمیگرده بالا پایین شدن دور موتور برای استپر هستش باید تعمیر بشه

حسن
۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۲۳:۴۰
پاسخ به  حسین موسوی

سلا من هم مثل شما پراید دارم همون اشکالات پراید شما را داره میخواستم بدونم آیا پراید تو درست شد چه جوری

ایمان
۱۳۹۸-۱۲-۰۴ ۱۹:۴۷

سلام وقت بخیر
ماشین من رونیز هست. وقتی ماشین سرده،با نیش استارت روشن میشه ولی وقتی گرم میشه باید چنتا استارت بخوره تا روشن بشه. وقتی هم که از دنده دو به بالا میرم رو دور موتور ۲۵۰۰تا۳۵۰۰ماشین ریپ داره و انگار گاز گیره.
بنظرتون مشکل از چیه؟

سردبیر
۱۳۹۸-۱۲-۱۱ ۱۰:۵۷
پاسخ به  ایمان

رله دوبل خودتون رو چک کنید

شهریار
۱۳۹۹-۰۱-۰۷ ۲۳:۵۵

سلام ماشین من پراید ۱۳۲ وقتی ماشینو روشن میکنم دور موتور بعضی وقتا زیاد میشه بخصوص وقتی تو دنده دو و سه دور موتور میره بالا تا حالا سه تا استپر عوض کردم ی مدت خوبه بعد دوباره خراب میشه باید چیکار کنم دریچه هوا رو مکانیک دیده میگه مشکل نداره

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۴۵
پاسخ به  شهریار

دوتامشکل میتونه باشه سیم گاز.سنسورموقعیت دریچه گازکه یکیش گیرداره

جعفر
۱۳۹۹-۰۲-۰۴ ۱۲:۲۴

سلام.ماشین بنده پزو روآ ست یک سوال دارم چرا دوره موتور همیشه پایین درحدی که ماشین خاموش میشه یا مشکل از استپر است یا نه.هم روی گاز هم روی بنزین همین مشکل دارم.ممنون میشم جوابم بدین

آزادی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۲:۱۵
پاسخ به  جعفر

باسلام ماشین بنده روا۸۵دوگانه شرکتی مدتیه این مشکل و دارم.هرجابردم ایرادشو پیدانکردن.چراغ چک روشن وخاموش میشد.گفتن خطای سنسور میل سوپاپ داره زیر کوئل هستش.خودم سنسور میل سوپاپ رو باز کردم روغنی بود تمیزش کردم بستم.چراغ چک خاموش شد استپر بردم خدمات برق و دیاگ با ضمانت و شرط سلامت بستم الان مشکل خاموش شدن و گاز خوردن و کپ نداره دیگه

شاهرخ
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۰۳:۴۲
پاسخ به  جعفر

سیم گازتون رو یکدرجه بیشتر ریگلاژ کنید تا دور موتور بیاد روی ۱۰۰۰ اونوقت دیگه خاموش نمیشه

مجید
۱۳۹۹-۰۲-۰۷ ۱۷:۳۱

سلام ماشین ساینا دارم وقتی روشن میکنم یه مقداری بد کار میکنه و بوی بدی از اگزوز میاد مثل اینکه احتراق خوب انجام نمیشه .بعد از حدود ۳ دقیقه ماشین دیگه اون بوی بد اگزوز نمیده .
شمع موتور ان جی کی سوزنی انداختم و سنسور اکسیژن بالا و پایین و ان تی کی انداختم حتی سنسور میل سوپاپ رو هم عوض کردم ولی درست نشد . الانم خطای سنسور اکسیژن پایین میده و چراغ چک بعد حدود ۳ روز خاموش و روشن میشه.

آرشاوین
۱۳۹۹-۰۲-۲۵ ۱۶:۳۴

با سلام. سپاس از مطالب مفید و کاربردی که جهت استفاده دیگران گذاستین. خدا قوت

سعید مسگری
۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۰۷:۲۳

باسلام.خودرو بنده تیبا ۹۲ هست.روی دست انداز یا موقع توقف بعد از ترمز یکدفعه دور موتور پایین میاد وماشین خاموش میشه

مهدی
۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۰۹:۳۸
پاسخ به  سعید مسگری

استپر مشکل داره اول سرویسش کن با انژکتور شور و باهاش کار کن اگه تغییری نکرد عوض کن البته با یه جنس اصلی …

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۴۷
پاسخ به  سعید مسگری

سنسورضربه یااینرسی وچک کن

متین جلیلی
۱۳۹۹-۰۳-۲۱ ۱۸:۴۶

سلام ماشین من پراید ۱۱۱ در حال حرکت خاموش میکنه؟؟چرا؟؟؟

امین
۱۳۹۹-۰۴-۰۵ ۰۱:۵۵

با سلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون. ماشین من پراید ۱۳۲ مدل ۸۹، مدتیه کارکرد موتور با نوسان همراه شده. کم پیش میاد که خوب کار کنه ولی ۹۹ درصد مواقع نوسان داره و برق خودرو و نور تمام چراغهای ماشین حتی ساعت و صدای پمپ بنزین هم با اون نوسانی شدن. احتمال خرابی استپر هست؟

شاهرخ
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۰۳:۵۱
پاسخ به  امین

نوسان در برق خودرو مربوط به استپر نیست
خودرورا ببرید یک باطری ساز ماهر تا برق دزدی احتمالی رو پیدا کنه
احتمالا از دینام میتونه باشه

محمد
۱۳۹۹-۰۵-۰۶ ۱۴:۰۱
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

دمتون گرم خیلی خوب راجبه استپر موتور توضیح دادید

Zahra
۱۳۹۹-۰۵-۰۸ ۲۳:۰۹

باسلام ماشین من پژو405 هست مدل 84 جدیدا ماشین توی دنده 1 و 2 و به طرز خفیف توی 3 ریپ میخوره اینجور که انگار ماشین یه توقفی داره و یهو پرت میشه جلو وایر هارو تعویض کردم بهتر شد ولی کامل خوب نشده شمع هاهم مشکلی نداشتن
لطفا راهنمایی کنید باید چیشو بررسی کنم؟
ممکن از سنسور باشه؟
توی زمستون و سرما بیشتر ریپ میخوره تا الان

جمال
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۲:۵۰
پاسخ به  Zahra

کویل دوبل ووایروشمعهاروعوض کن.ازوایرهابه بدنه اتصال داره به قولی برق دزدی داره

آزادی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۲:۱۱
پاسخ به  Zahra

شمع و وایر حتما باهم تعویض بشن نه جداجدا

Last edited 1 month ago by آزادی
شاهرخ
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۰۳:۴۷
پاسخ به  Zahra

اگر ایرد از شمع و وایر نیست،سوزن انژکتورتون رو بدید شستشو کنن

سجاد
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۱۰:۰۹

با عرض سلام من یک سمند مدل 83 دارم وقتی با سرعت بالا توcngمیرم وقتی سرعت رو کاهش میدم میخوام دنده کم کنم ماشین خاموش میشه و هم اینکه تو cngدرحالت سکون دوره موتور کاهش افزایش پیدا میکنه ممنون میشم دلیل خرابیش رو بهم بگید

Ahmad
۱۳۹۹-۰۵-۲۲ ۱۷:۱۵

سلام و درود بر شما دوستان. دوستان من یه مشکلی دارم چند مدته ماشین منو کلافه کرده…حقیقتش ماشین تو صبح های که هوا سرد هست وقتی روشن مسنکنم دور موتور حالت سکته بالا پایین میشه وبعضی مواقع دور موتور طوری میاد ماشین که ماشین خاموش میشه و این عمل ادامه داره تا جایی که ماشین گرم بشه بعد خوب میشه و نرمال میشه ماشین. بعد مشکل دیگه ای که داره بنظرم مرتبط به همین خرابی هست تو هوای سرد وقتی رانندگی میکنم ماشین با این که کلا سرد نیست و حتی آمپر دما ۳ خانه هست دقیقا مثل حالتی میشه… بیشتر »

شایان
۱۳۹۹-۰۵-۳۰ ۱۲:۴۱

سلام خسته نباشید من یه تیبا مدل ۹۸ دارم ۲۰ هزار تا کار کرده ماشین روی سرعت گیر ها پشت چراغ قرمز و بعضی وقتا که ۵،۶ دقیقه درجا روشنه خاموش میشه این مشکل دائمی نیست فقط بعضی وقتا اتفاق میوفته جدیدن وقتی خاموش میشه دیگه روشن نمیشه و باید با گاز زیاد روشنش کنم وقتی باهاش در این حالت یه مقدار حرکت میکنم چک موتورش روشن میشه و بلافاصله وقتی پامو از گاز برمیدارم خاموش میشه و چندین بار بردم نمایندگی سنسور اکسیژن عوض کردم دیاگ ارور سنسور اکسیژن بالا میداد ولی حل نشده وقتی کولر رو هم روشن… بیشتر »

محسن
۱۳۹۹-۰۶-۰۵ ۱۲:۵۸
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

بله

احمدرضا
۱۳۹۹-۰۶-۲۸ ۲۰:۵۶

سلام تقریبا یک ماه پیش سرسیلندر پژو ۴۰۵ رو عوض کردم از اون موقع ماشین کمی لرزش داره روی دور درجا ولی به محض راه افتادن یا گاز دادن بطور کلی لرزش برطرف میشه فقط در دور درجا لرزش داره مشکل استپر
میتونه باشه

Last edited 2 months ago by احمدرضا
Alireza
۱۳۹۹-۰۷-۰۸ ۰۱:۴۱

سلام خواهشا جواب بدید من ی پراید مدل 89 دارم وقتی ماشین سردع دیر روشن میشع ولی وقتی ماشین گرمه با ی استارت روشن بازم ک میمونه سرد میشع سخت استارت میخورع علتش چیه؟ در ضمن وقتی ام روشن میشع دور موتور رو یک ونیمع بعدش میاد کم کم رو یک

علی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۲:۰۳

سلام من ام جی gsدارم تو حرکت زمانی که گاز زیاد میدم و پام را از رو پدال برمیدارم چند ثانیه همینجور گاز میخوره بعد به حالت نرمال برمیگرده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

رضا
۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۱۴:۴۴

سلام استپر 405 رو مکانیک روی 206 تیپ 5 انداخت استپر206 تیپ5 بهش نمی‌خورد استپر قبلی هم مال 405 بود مشکلی پیش میاد یانه

امین
۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۰۱:۳۱

سلام من پراید دارم توحرکت موقعی که دنده رو عوض میکنم دور موتور ثابت میمونه پایین نمیاد باچند بار گاز دادن درست میشه مشکل چیه ممنون میشم جواب بدین

Milad
۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۰۸:۰۴

سلام
از زمانی که ماشین رو دستی cng کردم این سری 3 هست ک استوپر ماشین میسوزه در طی 5ماه لطفا راهنمایی کنید

رضا
۱۳۹۹-۰۸-۱۸ ۱۳:۲۵

ماشین هاوال اچ 2 دارم مدتی است که وقتی صبح استارت می زنم ابتدا در حالتی که دور موتور بالای یک هست نوسان در دور موتور و لرزش ماشین دارم که بعد از حدود 10 ثانیه خوب می شود. در اینحالت بوی بدی از اگزوز خارج شده و دوده در آن تشکیل می شود در طول روز که ماشین گرم است دیگر چنین مشکلی ندارم و این نوسان و بالا و پایین شدن دور موتور را زمانی که موتور در اول صبح سرد هست دارم. ضمنا یکی دوبار هم شد که وقتی ماشین را در صبح که روشن کردم دور… بیشتر »

کامل
۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۱۱:۱۵
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

خیر ممنون از راهنمایتون

بهنام
۱۳۹۹-۰۸-۲۹ ۲۰:۵۷

سلام بنده یک سمندlx 88 دارم, چند ماهه که صدای موتور خیلی خشن و بَم شده و انگار دائم 3 کار میکنه. شمعها وایرها رو تعویض کردم، استپرموتور و حتی کابل استپر هم تعویض کردم، دیاگ زدم انژکتور شویی هم بردم، اما درست نشد. دیروز استپر رو باز کردم و محلی که استپر روی آن بسته میشه(دریچه گاز) رو چک کردم متوجه خراشیدگی هایی در قسمتی که کلاهک استپر وارد آن میشود شدم! خراشیدگی ها درون حفره ای است که کلاهک استپر (بعداز بسته شدن استپر) در آنجا حرکت میکند. ممکنه راهنماییم کنید؟ بخدا خسته شدم از بس استپر، شمع… بیشتر »

فرزاد
۱۳۹۹-۰۹-۰۵ ۰۸:۳۹

سلام ماشین من ال90هست حدود یکماهی است موتورماشین صداش زیاد شده .چه پس از روشن شدن وچه درحال حرکت .انگار پشت وانت نشستی وصداش گوش خراش شده .پیش مکانیک نگرفتم مدلش87 هست ولی با بعضیا که صحبتش روکردم هرکسی یه چیزی یکی میگه شایدواترپمپه-یکی دیگه……

مهدي
۱۳۹۹-۰۹-۰۷ ۰۸:۴۴

سلام و عرض خسته نباشيد . ماشین من پراید نسيم ٨٥ هست ، وقتی موتور ماشین سرد هست ، به زور روشن میشه ، بار ها بايد استارت بزنم و بايد پدال گاز را هم نگه دارم تا بلاخره ماشين روشن بشه و وقتي روشن شد يه كم ماشين لرزش داره و اگه پدال گاز رو رها كنم دوباره ماشين خاموش ميشه و بايد ٣٠ الي ٤٠ ثانيه گاز بدم اون وقت با رها كردن پدال گاز ماشين روشن ميمونه. پس از اينكه اين مراحل را طي كردم و موتور گرم شد با خاموش كردن ماشين ديگه با تك استارت… بیشتر »

حسین
۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۲۲:۳۸

سلام خسته نباشید ماشین من پراید معمولیه بعد از روشن شدن دور موتور میره رو 2 و بعد از چند ثانیه میاد نزدیک 1 بعد از هربارگاز دادن تکرار میشه در حال حرکت وقتی کلاچ میگیری هم اول میره رو 2 بعد چند ثانیه میاد نزدیک 1 علت چیه؟؟؟؟

مصطفی دانشی
۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۰۸:۲۲
بازخورد روی دیدگاه آیا تا قبل از مطالعه این مقاله، از نحوه عملکرد استپر موتور مطلع بودید؟" بیشتر »

عالی